Het begin van brand, dat in de woning was ontstaan, kon door de brandweer met emmers water worden gebluscht. Bezuiniging bij Geiendheidskolonies. De kreten om bezuiniging dringen zelfs door in de huizen van herstel voor zwakke kinderen. Gelukkig hoort men door de vragen om bezuiniging heen in alle kringen >het kind mag er niet onder lyden, Dat zou een maatschappelijk kwaad zijn.c Toch is er één middel tot ingrijpende bezuiniging zonder schade voor het kind en zonder nadeel voor de volksgezondh-id. Dat middel isregelmatige verpleging- het heele jaar door. De resultaten zijn s winters even succes vol als des zomers. Dit is zoo vaak aan getoond, dat geen ingewijde meer twyfelt. Zoodra de koloniehuizen in plaats van vijf maanden in volle bezetting twaalf maanden worden geëxploiteerd, zullen de verpleegkosten automatisch lager worden. Ook kunnen in dezelfde huizen veel meer kinderen verpleegd worden, dus minder aanbouw en daarom dubbele bezuiniging Het ^Nationaal Werk voor Kinderwelzijnt in België verpleegt in gelijke bezetting in alle huizen het geheele jaar door. Waarom kan dit toch niet in Nederland De toelating tot de lagere sehool. Het wijzigingsbesluit opgeschort. In antwoord op een vraag van den heer Schokking, deelde de minister van Binnen» landsche Zaken in de Tweede Kamerjmede, dat de inwerkingtreding van het K. B. tot verhooging van den toelatingeleeftyd voor leerlingen der lagere school voorloopig is opgeschort tot September a.s. o— Eei ernstig auto-oageluk. De »Etoile Beiges maakt melding van een ^ernstig auto-ongeluk, dat dezer dagen op den Bredaschen weg in de buurt van Merxem plaats had en te wijten is aan een Nederlandsch chauffeur. Deze reed in de richting Antwerpen, toen hij een wan delaar, een man van 64 jaar, omver reed. Hy raakte daardoor zyn stuur kwijt en de auto kwam terecht in een kuil, waar gaswerkers bezig waren. Een van dezen, een man van 28 jaren, werd eveneens tegen den grond gereden. Het eerste slachtoffer overleed spoedig na de aanrijding. De chauffeur is gearresteerd. Hij beweerde in matigen gang gereden te hebben, maar getuigen beweren het tegendeel. De rytvielbclastlng. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer hadden verschillende leden ernstige bezwaren tegen de voorgestelde Rywielbelasting. Deze leden zouden alleen rijwielen, die ter ontspanning worden ge bezigd, willen belasten. Gevraagd werd of door de totstandkoming van dit wets ontwerp de Provinciale Staten de bevoegd heid zouden verliezen om zooals in Noord-Brabant weggeld te heffen van rijwielen. .Verscheidene leden verlangden een vrijstelling voor driewielers van ge- brekkigen. Gastmaal ten ftoniikiyke paleiie. Ten koninklijke paleize te 's Gravenhage had Zondagavond het gastmaal plaats, aangeboden door de Koningin aan opper- officieren en vlagofficieren in actieven dienst hier te lande. Een gaed fruitjaar In de Betuwe verwacht men dit jaar een r$ken kersenbloei, want de boomen knoppen buitengewoon. Ook de peren laten zich schitterend zien. '•ii.dt Akker's Kloosterbalsem den strijd hxii ti et rheumatiek en spierpijn. Heerlyk wiyfunddel, zet het zijn verzachtende zuive rend en genezende werking voort tot de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen by brand- en snijwonden, winter handen en -voeten en alle huidaandoeningen. PLAATSELIJK NIEUWS. Hemden. De rondtrekkende Rechter. De regeering wil, ten einde 2J ton te bezuinigen, een derde deel der kantonge rechten opheffen. De Res.bode had er dit bezwaar tegen, dat vele rechtzoekenden ver van hun kantongerecht zullen komen te wonen en dat da bezuiniging voor een groot deel zal verdwijnen door getuigengejd, reiskosten van veldwachters enz... Nader is het blad gebleken, dat streken, waar een kanton versneden wordt, meteen ook van arrondissement veranderen en dan ook voor de rechtbank ontzagelijk ver van huis raken. Als sprekend voorbeeld noemde men het kanton Heusden. Een deel daarvan zou voortaan komen te ressorteeren onder Gorkum omdat, zoo luidt de motiveering, toch velen uit den omtrek van Heusden te Gorkum markten terwijl de waarheid is dat Gorkum zeer moeilijk van den kant van Heusden te bereiken is, wat dan met ziclL brengt, dat Heusden!" voortaan onder de rechtbank van Dordt zou vallen, welke plaats om zoo te zeggen niet in één dag heen en weer bereikt kan worden. De Res.bode heeft nu het denkbeeld opgeworpen, niet de kantongerechten op te heffen, maar één kantonrechter aan te stellen voor drie of vier kantongerechten, hem heen en weer te laten reizen en voor elk kantongerecht één of twee dagen per week zitting te laten houden. Dan worden de rechtzoekenden op het platteland niet gedupeerd. Het blad mocht van een paar vooraan staande Kamerleden en ook van juristen volledige instemming met zijn denkbeeld hooren. En het meent dat nog meer bezuinigd kon worden, indien de rondtrek kende rechter ook werd belast met kantons, die niet voor opheffing in aanmerking komen, maar waar toch eigenlijk ook niet genoeg werk voor een volledige kracht te verrichten is. Van de scheepswerf der fa. De Haan Oerlemans alhier, liep met goed gevolg te water het stalen sleepschip, ge naamd »Jolea«, gebouwd voor Holt. rekening. Het schip is lang 50 M,, breed 6.60 M. en hol 2.25 en is naar de eischen des tijds ingericht. Met ingang van 1 Maart a.s. gaat de heer A. Kanters, gezagvoerder pont wachter aan het Bernsche veer, den dienst met pensioen verlaten. kamer hing. Het met den vinger aanwijzende, zeide Rij Dat schilderij daar I dat zou me wel aanstaan Mag ik even En vóórdat juffrouw de Penhoët het' verhinderen kon, was de dikzak vlug op een stoel geklommen, had het schil derij afgehaakt en was er mede naar het raam gegaan, om het bij het volle licht te bekijken. Het pastel was een der fraaiste proe ven van het talent van de bekende schilderes Vigée Lebrun. Ik geef er u vierhonderd francs voor, zeide Goguelu. Heeft dat schilderij werkelijk zooveel waarde? vroeg Héiène met een fiauwen glimlach. Ja, die prentjes zijn geld waard. Kom, is die zaak beklonken? En hij maakte het welbekende gebaar van den koop man, die in zijn zak wil tasten. De wees antwoordde echter beslist Dit stuk is niet te koop. Ah, ik begrijp u. We kennen dat. Vijfhonderd dan Het is een familie stuk en het kost altijd een beetje moeite daarvan afstand te doen. Zóóveel mijnheer, dat ik er nooit van zal scheiden. Ja ja u hebt gelijk. Maar toch 1 Neem u mij niet kwalijk, dat ik ronduit spreek; ik zie, dat u in betere omstan-; digheden verkeert hebtU hebt te genspoed gekend, nietwaar En zes honderd francs is geen bagatel. Doe geen verdere moeite, mijnheer Goguelu. Al zoudt u mij schatten aan bieden, ik sta u dit familiestuk niet af. Zij deed een schrede naar de deur. Hm 1 hm I mompelde Goguelo, vol houdende met de hardnekkigheid van I een koopman, die zijn menschen kent. U wilt bet onderste uit de kan hebben? Nu dan. Mijn laatste bod: een bankje van duizend. En Goguelu nam zijn toevlucht tot een zijner welbeproefde krijgslistenhij nam den schijn aan van te vertrekken en liep naar de deur toe. Héiène deed de deur voor hem open. Doch vóór hij vertrok, bracht de koop man nog zijn laatste troepen in 't vuur. Nu dan 1 Twee duizend francs! Geen twee duizend en geen honderd duizend. Mejuffrouw! zeide Goguelu eenigszins overbluft, doch nog een laatste poging willende wagen, ik zou uw bezwaren kunnen begrijpen, als dit het portret van uw moeder of desnoods van uw grootmoeder was, maar u hebt die dame nooit gekend, daar zij al meer dan een eeuw geleden gestorven moet zijn. Wie stelt het dan toch eigenlijk voor? Het is een Penhoët, mijnheer, ant woordde de wees, de grootmoeder van mijn vader en, zoolang ik leef, zal zij mijn woning, hoe nederig ook, niet ver laten. Goguelu maakte een buiging, eerbie diger dan men van den ongegeneerden rondreizenden koopman zou verwacht hebben, hing met dezelfde vaardigheid als vroeger het schilderij weer op de plek, waar hij het afgenomen had, stak de bankbiljetten weder in zijn porte- Zondagmiddag omstreeks 3 uur werd het 13-jarig dochtertje van v. R. uit Drongelen, die by een tante alhier op visitie was geweest en huiswaarts keerde in de stoep vanaf de Groote Brug naar Genderen, in de nabijheid van de wo ning der Gebroeders van Kooten, door een heerschap aangerand Een der ge broeders van Kooten, die zich juist even naar buiten begaf zag den man met het meisje bezig doch vermoedde geen kwaad. De aanrander, v. Kooten ziende, liet het meisje los en sloeg den weg op naar Heusden. Het meisje liep hailende naar de woning van de Gebrs. v. Kooten en vertelde het gebeurde, waarop een der gebroeders de Gemeente-veldwachter Kleinloog ging waar schuwen. Deze verwittigde inmiddels de marechausées alhier en direct werd een breedvoerig onderzoekingesteld. Spoedig mocht het de politie gelukken den dader op het spoor te komen, die bleek te zijn een zekere A. F. uit Heusden. Naar wij nader vernemen heeft de da der een volledige bekentenis afgelegd. Overeenkomstig de aankondiging deed zich hier Zondag onder de H. Hoog mis hooren de gevierde helden-bariton, de heer Van Heivoort-Pel. Onder het Offer torium werd gezongen »Ave Verumt (Verhulst), na de Consecratie >PaDis Ange lica (Franck) en na de H. Mis tCru- cifix« (Le Faun). Dat, wie maar kon, zich in de kerk bevond, om mee te genie ten van de zeldzame gave des Heeren v. H.-P. laat zich denken. Almkerk. A.s. Vrijdag 29 Febr. hoopt het muziekgezelschap van Oudendijk een openbare uitvoering te geven in de zaal van den Heer C. Dekker alhier. Naar wij vernemen hoopt de Mannen- zang vereen. te Nieuwendijk op 15 Maart a.s. een openbare uitvoering te geven in het Instituutlokaal aldaar. Capelle. De afdeeling SprangCapelle en omstreken van Volksonderwijs zal a.s. Donderdag, in het café van den heer L. F. v. Dongen, haar jaarvergadering houden. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Opening en notulen; 2. Ingekomen stukken 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester4. Jaarverslag van den secretaris 5. Mededeelingen be treffende de naai- en knipcursus 6. Rond vraag en sluiting. Het getal ingeschrevenen voor de militielichting 1925 bedraagt in deze ge meente 41. A.s. Woensdagavond ;zai in de Ned, Herv. Kerk alhier optreden Dr. Severijn uit Dordt. Gravenmoer. Donderdagavond 7 uur zal in de Hervormde Kerk alhier de WeiEerw. heer Ds. J. H. van der Wal te Papendrecht op treden, om te spreken in het belang van den Gereformeerden Zendingsbond. De Christelijke Zangvereeniging aHallelujac zal Woensdagavond in de Gereformeerde Kerk met leden, begunstigers en verdere genoodigden haar teeravond houden. Genderen. Wegens den grooten melkaanvoer door nieuwe leveranciers, be sloten de leden der Zuivelcoöperatie in haar jongste ledenvergadering met groote meerderheid van stemmen, tot verbouwing der fabriek over te gaan. Deze verbouwing feuille en deze in den zak van zijn jas en ging, na juffrouw de Penhoët gegroet te hebben, de strijkster weder opzoeken, die hij de beloofde twee francs overhan digde; ondanks het mislukken van het zaakje, dat zij hem aan de hand gedaan had. IV. Het berouw van Carmen. Nadat op het kasteel van Kerlor de eetbel geluid had, ging de gravin met haar kinderen aan tafel. Eén plaats bleef open, die van Mariana. Toen de gravin zich terecht hierover verwonderde, vertelde Carmen haar, dat Mariana zich in den namiddag onwel gevoeld had en naar haar kamer was gegaan, waar zij zich waarschijnlijk ter ruste had begeven. De gravin was bleek en zag er ver moeid uit. Haar oogen stonden dof. Lusteloos en zwijgend ving zij den maal tijd aan. George wisselde met zijn zuster een blik van verstandhouding. De- heer de Kerlor schreef de onge steldheid van Mariana toe aan het hef tige tooneel met den strooper en aan de ontroering, die zich van het meisje moest meester gemaakt hebben na haar heldhaftige, doch nuttelooze tusschen- komst. Carmen zou zich wel gewacht hebben haar broeder omtrent de ware reden van Mariana's wegblijven in te lichtenzij begon echter zelve eenigszins ongerust zal bestaan in het bouwen van een nieuwe machinekamer en ketelhuis, plaatsing van een nieuwe machine, plaatsing van een nieuwen grooten stoomketel, met bijlegging van den ouden als reserve en uitbreiding der pakhuizen. Wegens afvloeiing en z.g. bezuini gingssysteem zal met 4 Maart a.s. de besteller Meiresonne alhier den dienst met pensioen verlaten. Gedurende een dertigtal jaren heeft hij de inwoners alhier hun nieuwstijdingen in afwisselende vorm thuis gebracht. Gaarne hadden wij hem nog een langeren dienst- periode gegund. Met eenige genoegdoening voor hem, kan hij althans dezen dienst, zij het thans hulpbesteldienst, aan zijn zoon L. Meiresonne overdragen. Raamsdonksveer. Marktbericht Tarwe f 12.75, Haver f 10, Rogge f 40, Boonen f 17.50, Erwten f 25, Hooi f 15 per 500 K.G. Voor biggen werd hier Zaterdag f 12 tot f 16 betaald, terwijl de lust om drachtige varkens te koopen al heel gering was. Slechts 2 .van de 10 aangevoerde werden verkocht naar wij vernamen. Tot Bestuurslid van het Groene Kruis werd gekozen de heer C. Sneep. De heer Boer, commies der Directe Belastingen werd overgeplaatst naar Am sterdam. Door den jager Arendse werd een Deen geschoten. De vogel had een ge wicht van 48 pond. Sprang. Donderdagavond j.l. gaf in het Ned. Herv. kerkgebouw alhier, de Chr. Zangvereen. »Hallelujahc van Capelle onder leiding van haar directeur de heer Snijders uit Raamsdonk, een goedgeslaagde uitvoe ring. Op flinke wijze werden de koren uit gevoerd ook de solo's vielen bij 't'pubfiek zeer in den smaak. 't Was voor de flink opgekornene be langstellenden een genotvollen avond.. Bij het nkrakertjec spelen op het ys, op een sloot in de Oude straat ge raakte de 3-jarige B. D. te water. Met den schrik en een nat pak kwam hij vrij. Onder vele blijken van belangstel ling vierde de oudste inwoner onzer ge meente, T. van Dongen, j.l. Vrijdag zijn 96-verjaardag. Sleeawijk. Voor een groot 'aantal belangstellenden gaf de Herv. Zangvereen. »Juliana« Woensdagavond 20 Febr. een uirvoering in de openbare school, In zijn openingswoord heette de Voorz. de aan wezigen hartelijk welkom en spoorde de jongelui aan, zich op te geven als lid der zangvereeniging, waardoor ook de finau- cieele zorgen voor de vereeniging minder zouden worden. Zooals we trouwens van »Juliana« ge- wqpn zijn, had ook deze uitvoering een schitterend verloop. De zangnummers werden goed uitgevoerd. Waarschijnlijk ook ten gevolge van de plankenkoorts kwam een der kwartetstukken niet tot zyn recht. Overigens echter niets dan lof over het gezongene. De tooneelstukjes bleken uitstekend in gestudeerd en werden keurig vertolkt. Ze vielen zeer in den smaak en meermalen werden de spelers dan ook hartelijk toe gejuicht. In de pauze werd een collecte gehouden omtrent Mariana te worden, want zij meende inderdaad, dat het meisje zich op haar kamer had teruggetrokken en koesterde niet het flauwste vermoeden, dat zij het kasteel had verlaten. De familie de Kerlor ging dien avond zeer vroeg naar bed. Alleen Georges deed nog een lange avondwandeling in het park, onder het genot van een fijne sigaar. Den volgenden ochtend voelde de gravin, die goed geslapen had, zich veel opgewekter. Haar gelaat droeg geen sporen meer van de bleekheid van den vorigen dag en zoodra zij aangekleed was, liet zij haar dochter bij zich komen. Toen Carmen de kamer van haar moe der binnentrad, zag zij Georges ,die even te voren binnengekomen was, de gravin een brief overreiken. Dat is het schrift van Marianariep de gravin verbaasd uit. Ik heb dien brief gisterenavond op het zilveren servies in de vestibule ge vonden, zeide Georges U waart reeds naar bed Wat heeft dat te beteekenen mom pelde de gravin. Met bevende hand scheurde zij de enveloppe open en las Mijn dierbare weldoenster I Voor de eerste maal in mijn leven moet ik u verdriet aandoenik smeek u het mij te vergeven. Ik heb het besluit genomen Kerlor te verlaten, ondanks alles, wat u voor mij gedaan hebt. Ik ben nu bijna twintig jaar en acht ten bate van het orgel, die f 17.85 op bracht. Omstreeks half 12 sloot de Voorz. de uitvoering met een woord van dank aan allen die tot het slagen er van mede werkten en in 't bizonder aan Ds. Feijkes en den burgemeester, die door hunne tegen woordigheid blijken van belangstelling gaven. Een woord van lof aan den heer A. L. de Bie, directeur der vereeniging, die het koor op dit peil wist te brengen is hier zeer zeker wel op zijn plaats. Toch is het onze meening dat door nauwgezette studie en flinke leiding, zooals die van den heer de Bie, nog meer, ja veel meer be reikt kan worden. Daarom leden van »Juliana« is het U ernst, dan ook, alleen din ook zult ge een goede toekomst tege moet gaan. Ter gelegenheid van het beëindigen der cursus voor herhalingsónderwys, hoopt de Oudercommissie Vrijdagavond a.s. een gezellig avondje te houden in de openbare school met de leerlingen en ouders der leerlingen. Tevens zal er ook binnenkort een ouderavond gehouden worden. Zaterdagavond bevond zich op de veerboot, die te 7 uur uit Gorinchem ver trekt, een auto met als bestuurder Ds. van Dijk van Oud-Beierland. Bij het afrijden van den boot aan de Sleeuwijksche wal verloor Z.Eerw. waarschijnlijk zijn stuur en kwam met de auto tegen een der meerpalen terecht, 't Gevolg scheen echter vrij onbeduidend, daar de auto direct haar weg vervolgde. Doch inderdaad was er iets aan de stuurinrichting' defect geraakt, want enkele minuten van de aanlegplaats op den weg naar Werkendam, weigerde het stuur en reed de auto met berijder stijl van den dijk. De auto werd erg beschadigd, doch Z Eerw. kwam er met den schrik af. Den volgenden dag kon hij weer voor de Oud- Geref. gemeente te Werkendam optreden. Wijk en Aalburg. 1 Maart, dat is reeds a.s. Zaterdag, verliest de gemeente in den heer N. v. d. Maaden, kantoor houder, een verdienstelijk postambtenaar. 't Zal velen hier aan 't hart gaan, deze simpele waarheid goed te beseffenzich erin te denken, dat hij niet meer zetelt in 't kantoor, dat hij zoo ettelijke jaren als opvolger vari wylen zijn vader bediende en dat men onwillekeurig niet compleet achtte, als men er h e m niet zag. Maar immers, men zag hem er zoowat a I t ij d, flinken, kloeken man, die in correctheid en bondigheid, welke wel eens kortheid leek maar 't geenzins was die ia zijn optreden er als 't ware aan herinnerde,, dat aan zijn post jaren zijn militaire jaren voorafgingen. Stellig waren die hem een leerschool van stiptheid en plicht matigheid, en stellig ook werd nooit een kantoor met meer plichtsbesef, meer opof fering van tijd buiten de kantooruren be diend stellig alweer zal 't bediende p u- bliek nimmer zijn belangen met meer onvoorwaardelijk vertrouwen aan de post hebben overgelaten dan het dat hier aan den heer van der Maaden deed. Van der Maaden, die tenslotte door wel eens wat schijnbare stroefheid heen zou je niet eens stroef worden onder 't eindeloos vragen en inlichten de welwillendheid; zelf was. Zoo'n man, met wien in die meer dan 30 jaren honderden door hun zaken in contact kwamen, voor wien, om zoo te het tijdstip gekomen, waarop uw bijna moederlijke zorg voor mij een einde moet nemen. Een positie, zooals die voor een arm jong meisje past, heb ik gezocht en ge vonden. Ik had u dit alles eerst mondeling; willen mededeelen, vóórdat ik den drem pel van het kasteel overschreedmaar ik miste daartoe den moed, want ik wist, dat u, die zoo goed zijt, mij niet zoudt hebben laten vertrekken. Mag ik over eenige dagen afscheid van u komen nemen en uw zegen afsmeeken? Ik zal moediger zijn, als de beslissende Stap gedaan is. Ik besef ten volle, wat ik aan u en uw kinderen Georges en Carmen ver schuldigd ben. Ik mag geen verdere verplichtingen op mij laden. Ik zal voor Kerlor blijven bidden. Ik zal gebeden ten hemel zenden, opdat allen, die dezen roemrijken naam dragen, het geluk zullen smaken dat zij verdienen en ik zal steeds de beginselen van eer en deugd hooghouden, die aan onze beide families zoo dierbaar zijn. Dit zal het eenige middel zijn, om iets van mijn schuld aan u allen te kwijten. Wees overtuigd, edele weldoenster, van mijn innige toewijding. Mariana de Sainclair, Gouvernante bij Mevrouw Nerville, Cours d'Ajot, Brest. (Wordt vervolgd.) Diep in uw huid

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2