Eerste Blad C. DE KEMP~ IN GOUD EN ZILVER, Onze Kantongerechten. A. VERSCHUUR-BAERT RAAMSDONKSVEER. Waterpoort, Heusden. van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4378. Vrijdag 7 Maart 1924. Reparatie-Inrichting. FEUHiiBTOi». „Het Kasteel van Kerlor." Togal - Wyberttabletten Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 9—12 uur. H. J. ABBINK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Katjesdrop - Knoopjesdrop PIJPDROP Kamillen Iersche Mos Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrydagmorgen 9 uur ingewacht. In de maand Juni van het vorige jaar werden de Arrondissements-Recht- banken te Heerenveen en te Zierikzee opgeheven, waarvan het motief' was de noodzakelijkheid om te bezninigen. Door zeer velen werd eene zoodanige bezuini ging beschouwd als een ondoelmatige maatregel en 't was dan ook niet te ver wonderen dat van meerdere zijden ern stige bezwaren tegen die opheffing werden aangevoerd.'t Mocht echter niet baten en de Kamers verhieven de betrekke lijke wetsontwerpen tot wet. Thans wordt door de regeering voor gesteld om 34 van de 101 kantongerechten te ontbinden en wel die, waarvan de zetel is gevestigd te Heusden, Veghel, Oir- schot, Oosterhout, Tholen, Hulst, Weert, Gulpen, Zaltbommel, Druten, Eist, Does burg, Groenlo, Goor, Kampen, Steenwijk, Hoogeveen, Zuidhorn, Appingedam, On- derdendam, Bergum, Bolsward, Lemmer, Schagen, Medemblik, Purmerent, Haar lemmermeer, Woerden, Breukelen, Wijk bij Duurstede, Vianen, Schoonhoven, Ridderkerk en Sliedrecht. Ook thans wordt de volstrekte noodzakelijkheid om, waar mogelijk, de staatsuitgaven te verminderen, voorop gesteld. Ons komt het voor dat door de op heffing van ruim een derde onzer kan tongerechten de wijsheid door de zuinig heid wordt bedrogen. Immers wordt door bedoelde opheffing, zooals de regeering zelf zegt, slechts 21/i a 2V3 ton bezuinigd d. i. dus per kan tongerecht gemiddeld f 7000. We willen aannemen wat wij met het oog op de vele wachtgelders enz. echter niet voet stoots gelooven dat deze raming juist is en dan durven we gerust te zeggen dat het luttele bedrag, hetwelk door eventueele opheffing wordt bezuinigd, geenszins op weegt tegen de bezwaren, die aan ver dwijning der kantongerechten zijn ver bonden. Zooals zoo dikwijls in de laatste 9 Als het onderhoud eenigen tijd ge duurd had, zou Carmen aan de wees verzoeken, haar broeder aan haar te mogen voorstellen, die zoo lang in de victoria zou wachten. Op 't oogenblik, dat de twee dames de woning binnentraden, keek Georges aandachtig naar de lucht. Toussaint, de koetsier, deed hetzelfde en meester en knecht wisselden een blik, die te kennen gaf, dat zij het weer niet vertrouwden. En werkelijk, ofschoon de zon reeds laag aan den hemel stond, heerschte er een drukkende hittede lucht begon te betrekken, terwijl in het westen eenige verdachte wolken zich opstapelden. Carmen en haar begeleidster hadden de tweede verdieping bereikt. Mevrouw Nerville klopte aan de deur, die door juffrouw de Penhoët geopend werd. Het was vrij duister in het kleine vertrek. Hélène herkende in 't eerst slechts de notarisvrouw, die dan ook dadelijk het woord tot haar richtte Dag, lieve Hélène, hoe maak je het Je moet je niet verwonderen, dat ik nog zoo laat komik breng iemand mede, die er sterk naar verlangt je terug te zien. Hélène zag verbaasd op bij het hooren jaren wordt het platte land weer de dupe der historie. De vraagbaak vooral in familie-aangelegenheden, de vertrouwens man, die door zijn bemiddeling meer malen procedure's weet te voorkomen, de raadsman in tal van zaken, welke door kleine vingerwijzingen tot een be vredigende oplossing kunnen worden gebracht, wordt aan het platteland ont nomen. Immers is de kantonrechter die zijn taak juist opvat, de vrederechter, met wien de inwoners van het kanton vertrouwelijk kunnen spreken, en niet de boeman, meer gevreesd dan geëerd. En nu verdwijnt juist het eigenlijk karak ter van den vrederechter, dien het platte land zoo brood-noodig heeft, naar mate de gebieden van de kantongerechten grooter worden. Het gewenschte contact tusschen de bewoners van het kanton en hun kantonrechter wordt verbroken, omdat de kantonrechter in een groot kanton zich uit den aard der zaak minder van zijn justiciabelen op de hoogte kan stellen en hen meer alsnummers be schouwt. Een kantonrechter ten platten- lande blijft meestal vele jaren op dezelfde standplaats, waardoor hij gelegenheid heeft zijn menschen te leeren kennen, wat niet anders dan ten goede kan komen aan zijn ambtsverrichtingen. Maar er is meer Door de opheffing van kantongerechten zullen vele recht- zoekenden ver van hun kantongerecht komen te wonen, wat ten gevolge heeft, dat de kosten van het hooren van ge tuigen en deskundigen in niet geringe mate zullen stijgen en tevens ook dat "het aantal verstekken in strafzaken zal toenemen, omdat vele beklaagden wegens de verre afstanden en het daardoor grootere tijdverzuim, de dure reis, naar het Kantongerecht niet kunnen onder nemen 't zij zij de reiskosten niet kunnen betalen, 'tzij zij belangrijke verdiensten niet kunnen derven en dan wel genood zaakt zijn om zich bij verstek te laten ver- oordeelen, wat dikwijls niet dan ongaarne gedaan wordt omdat het een en ander ter verdediging had kunnen worden aan gevoerd. Nu zegt de Minister wel, hetgeen natuurlijk niemand zal ontkennen, dat de verkeersmiddelen sedert 1877 (datum van de geldende indeeling) sterk zijn toegenomen door uitbreiding van het spoor- en tramwegnet en door het ont staan van verschillende autobusdiensten, terwijl daarnaast het algemeene gebruik van het rijwiel, ook op het platteland het afstandsbezwaar tot geringere pro- pacties terugbrengt, maar ziet Zijne Exellentie daarbij niet over het hoofd dat toch nog vele afgelegen streken in den lande geen spoor- of tramverbin- van deze woorden. Het arme kind had een droevigen dag doorgebracht, vruchteloos peinzende, hoe zij zich uit haar moeilijken toestand zou redden. Zij had haar beide dagelij ksche plich ten vervuldzij was naar het kerkhof geweest en naar de kerk om te bidden. Doch zij vroeg zich af, hoe zij het in het vervolg zou moeten aanleggen om bloemen naar het graf harer ouders te brengen. Het twintig-francs-stuk van den heer Paterne was reeds aangebroken. Het arme meisje echter, in haar on wankelbaar vertrouwen op God, kon 'niet gelooven, dat Hij haar in haar be proeving zou verlaten en zij bleef hopen tegen alle hoop in. Zou het onverwachte bezoek van me vrouw Nerville mogelijk een gunstige wending aan haar lot kunnen geven? Toen zij Carmen herkende, die met betraande oogen naar haar toekwam, uitte zij een kreet van blijde verrassing. De twee meisjes vlogen elkander in de armen en omhelsden elkander teeder, terwijl haar tranen zich vermengden. Bij dit aandoenlijk tafereel kon de goedhartige en teergevoelige mevrouw Nerville haar tranen niet inhouden. Lieve Carmensprak Hélène zacht, toen zij haar eerste aandoening over meesterd had, je moet niet denken, dat ik je vergeten was. En toch heeft het toeval alleen ons te zamen gebracht, zeide Carmen. Zeg liever de Voorzienigheid, verbe terde de notarisvrouw. FOKSTER S XIERFILLEN FORSTER'S ZALF Verbandgaas Verbandwatten Wittebroodstraat 52 HEÜSDEX. dingen hebben b. v. Het Land van Heusden en Altena en dat de bestaande autobusdiensten ook lang niet altijd de noodige reisgelegenheid verschaffen, wijl zij des voormiddags hun reizigers niet vervoeren in de richting van den door de regeering voorgestelde zetel van het Kan-n tongerecht, d.i. Gorinchem voor de ge meenten Werkendam, de Werken c a., W oudrichem, Almkerk, Rijswijk, Giessen, Andel, Veen, Wijk c a,, Dussen, Eethen en Heusden, maar juist vanaf dien zetel. Zoo rijden b.v. in het Land van Heusden en Altena de autobussen in den voor middag in de richting 's-Bosch dus via Heusden, terwijl ze pas later op den dag reisgelegenheid geven naar de veren te te Sleeuwijk en te Woudrichem. Vanaf deze veren vaart elk uur een boot naar Gorinchem, zoodat wanneer een autobus aldaar eenige minuten te laat aankomt, men genoodzaakt is ongeveer een uur voor de breede rivier de Merwede te wachten met Gorinchem in het gezicht. En dan 's winters, wanneer de rivier dicht zit of er veel drijfijs is 1 Vast 3taat dat het voegen van het overgrootste deel der gemeenten van het thans bestaande Kanton Heusden bij het Kanton Gorinchem voor de meeste dier gemeenten een strop beteekent, die zij zich zeer noode om den hals zien ge haald Heusden is en blijft, ook wat den aard ,der bevolking betreft de aangewezen plaats voor den zetel van een Kantongerecht voor de meeste gemeenten in het Land van Heusden en Altena terwijl door wegne ming van het thans bestaande Kanton gerecht te Heusden een wijde omtrek geheel verstoken zal worden van alle juridisch intellect, dat voor het platte land van toch zoo groot nut is te achten. Van harte hopen we dat de regeering met hare voorstellen tot opheffing van Kantongerechten fiasco zal lijden en dat de Kamers der Staten-Generaal er niet voor zullen zijn te vinden om den thans bestaanden toestand met betrek king tot de kantonnale rechtspraak te Eén van beide althans heeft die goede mevrouw Nerville te hulp geroepen. Juffrouw de Penhoët wierp een vra- genden blik op de vrouw van haar voogd, alsof zij haar scheen te verwijten, dat zij te haren behoeve een beroep gedaan had op de rijke erfgename. Carmen, die het karakter van haar vriendin kende, begreep, wat er in het gemoed der wees omging en voegde haar haastig toe Een uur geleden wist mevrouw Ner ville nog niet, dat wij beiden in 't ge sticht der Zusters van St. Joseph opge voed zijn geworden, evenmin als ik wist, dat je zoo vreeselijk geleden hebt... Toen ik je voogd den naam Penhoët hoorde noemen, was ik verbaasd en toen hij op mijn vragen mij vertelde, hoe wreed je beproefd zijt geworden, ben ik dadelijk naar je toe gekomen om je te zeggen, dat je nu niet meer alleen op de wereld staat. Hélène vestigde haar zielvolle oogen vol dankbaarheid op juffrouw de Kerlor en antwoordde uit den grond van haar hart O, Carmen, je weet niet hoe goed die woorden mij doenIk kan niet zeg gen, wat er op 't oogenblik in mijn ge moed omgaat. Daar straks dacht ik, dat alles mij ontzinken zou. Zonder die goede mijnheer en mevrouw Nerville zou ik krankzinnig geworden zijn door het vreeselijk leed, dat mij getroffen heeft. En nu zie ik je terug, de lieve makker van mijn gelukkige jeugd en je spreekt me weer toe als vroeger, toen je mijn beste en trouwste vriendin ontwrichten Laat allen, die iets gevoe len voor het platteland er toe mede werken om de kantongerechten te be houden en wel. zoo mogelijk, door mondelinge behandeling der aangelegen heid met Kamerleden. Bezuiniging is uitstekend, maar het moet geen bezuini ging zijn, die in hare gevolgen geenszins opweegt tegen de lasten, die zij met zich brengt en dat zou hier en ook elders het geval zijn 1 BUITENLANBSCH OVERZICHT De daling van den franc blijft steeds voort gaan en wekt in Frankrijk groote ongerustheid. Het nieuwe record van den wisselkoers geeft den Parijschen bladen aanleiding tot nieuwe protesten tegen de financieele ma noeuvres van het buitenland. De »Echo de Parist stelt met bitterheid vast, dat de briefwisseling van Macdonald en Poincaré niet voldoende is om den financiers met eenige welwillendheid jegens den franc te bezielen. De »Petit Parisien« ziet er de uitwer king in van den gestadigen, langzamer), voorzichtigen, maar wel degelijk ge wilden druk, die uit het buitonland wordt uitge oefend. Het »Journal« is nauwkeuriger en zegt Deze hausse bewijst dat onze vyanden trachten het moreel onzer natie te treffen. Zij willen geleidelyk een daling van den franc, een reactie onzer staatsfondsen en een kunstmatige hausse der speculatieve waarden uitlokken. Met dat doel koopen ze zonder oponthoud francs. Wij zijn in staat te verzekeren, dat Amstardam eiken dag New-York francs aanbiedt, leverbaar in Juni tegen 25 of 30 pCt goedkooper dan contant. Om zich dergelijke offers te getroosten, moet men waarlijk onzen ondergang wenschen. Berlijn laat via Nederland bij onze ban ken nagaan om de premie-voorwaarden te weten te komen van de voornaamste waarde, welke op onze beurs verhandeld worden. Aldus tracht men ons land te verzwakken, door de stijging der deviseri te bevorderen en de duurte van het levens onderhoud te begunstigen. Onze vijanden zijn echter in woede ontstoken, nu zy zien hoe onze natie haar kalmte bewaart, daar zij zich van haar ontzaglijke hulpbronnen bewust is. - Hetzelfde blad is ontevreden over Enge land naar aanleiding van de goedkeuring waart... Het is alsof ik herleef... Maar waarom heb je me van alles onwetend gelaten? Waarom heb je op gehouden me te schrijven? Ja, dat verwijt verdien ik, sprak de wees zachtToen de dagen van te genspoed kwamen, heb ik het stilzwijgen bewaard Mijn ouders hebben hun rampspoed voor de wereld willen ver bergen Wij hebben de armoede met berusting gedragen, maar wij wilden niet, dat iemand zich over ons schamen zou. Daarin herken ik de Penhoëts zeide Carmen bewogen In mijn verbeel ding zie ik je vader en je moeder nog in de spreekkamer van het klooster Wat hielden ze veel van je IAch, arme Hélène IIk weet wel, dat ik je smart weder opwek, maar ik neem er zoo levendig deel in, dat je het mij zult vergeven. Ja, ik dank u, stamelde de wees snik kende. Juffrouw de Kerlor vervolgde: Ik kan mij de eergierigheid van uw ouders zoo goed begrijpenzij hebben gehandeld, zooals de mijne in dergelijke omstandigheden eveneens gehandeld zouden hebben, maar ik dat verzeker ik je ik zou mij mijn vroegere vrien din herinnerd hebben en een beroep gedaan hebben op haar troost en sym pathie. Ik vreesde Nu, ga door, Hélène. Ik durf niet. Vreesde je, dat Carmen je niet zou antwoorden eener uitbreiding der zee- en luchtvloot, door het Hoogerhuis en de bewering van lord Londonderry, dat dit geenszins een vijandige daad jegens Frankrijk is. Doch het blad schrijftDe aangenomen motie beocgt ongetwijfeld Frankrijk. Zoo ziet men ook hier nog onrust en wantrouwen ten opzichte van elkaar. De Gezantenraad te Parijs heeft, in te genwoordigheid van maarschalk Foch, den tekst opgesteld van de voor Duitschland bestemde nota betreffende de hervatting van de militaire controle. De Raad heeft in groote lijnen de Britsche voorstellen, behoudens enkele kleine detailwijzigingen, aangenomen. De nota, welke aan de regeering te Berlijn is toegezonden, verklaart dat de hervatting van de militaire controle in Duitschland binnenkort zal plaats hebben en eischt het recht op uoor alle Jedeh van de Intergeallieerde Militaire Controle-Com missie om met behulp van de Duitsche Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, De gelukkigen der aarde worden niet gaarne aan de sombere zijde van het leven herinnerd. Arme vriendinWat moet je geleden hebben om zulke bittere gedachten te koesteren Je hebt aan mij getwijfeld I Ik had ongelijk gehad Vergeef mij Ja, Hélène, maar dan moet je je ook geheel op mijn hulp en sympathie ver laten. Dat beloof ik je, zeide juffrouw de Penhoët. Juffrouw de Kerlor vatte Hélène teeder bij de hand en zeide op hartelijken toon Je komt bij ons inwonen op Kerlor. De wees wilde antwoorden toen me vrouw Nerville haar in de rede viel. O, zie eens, zeide zij, hoe het regent. We mogen mijnheer de Kerlor niet aan dit weer blootstellen. Hoe vreemd, de lucht is plotseling betrokken Hélène wierp een vragenden blik op Carmen. Ja, zeide juffrouw de Kerlor, mijn broer is ook meegekomenhij wacht beneden in het rijtuig. Je weet wel? Georges. Ik heb je dikwijls over hem gesproken. Ik was zijn naam vergeten, hernam Hélène. Ik mag hem uit je naam zeker wel een schuilplaats gaan aanbieden Je ziet hetje moet ons het eerst gastvrijheid verleenen. O, zeker, antwoordde juffrouw de Penhoët, waarom heb je me dat niet eerder gezegd? Ik zal den heer de Kerlor wel even voor list Land van Heusdon en Atteia,(leLai|straat en de liiitltrvurl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1