Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. ROM WMaan Zenuwen Bericht. Costuum naar Maat Ant Retnie Bimtut Ik Heusden. B. LeentianK L. B. Nog voorradig: Wie houdt van „TOKO SUMATRA!" Mooie collectie j. MONSTER, Gorinchem Ruwe en Blanke MIJNHARDT3 SANAPIRIN J. Th. Couwenberg. Rookt de merken, lJ.Vcrgottw-Vcrscburc MotOT-PetrOleum Zelfs vrouwen klagen. Rlieumatiek en g spierpijn Toilet- en Sierkannnen, LET OP Wijk en Aalburg een goede Sigaar, Sigaret of Tabak, kome in Eind-Langendijk. BEHOORENDE BIJ HET Wij leven in een drukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispurt zijn aan beland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zjjn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten gij hebt gebiedend rust, ontspanning en fiissche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischen al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier verschijnselen ais urinaire kwalen, rugpij 1, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, nier- en blaasonsteking, spit, rheu- rnatiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). De teelt van Suikerbieten. Het lag in onze bedoeling heden een serie artikeltjes te beginhen over de „Teelt van Suikerbieten". Achtereenvolgens willen we behan delen 1. „Geschiedenis van het ontstaan der suikerbietencultuur 2. Eischen die een bietengewas aan den grond stelt en daarna overeenko mende Bemesting van Bietenakkers, en verpleging van het gewas tijdens den groei I 3. Keure van zaaizaad en wat daar mee in verband staat. 4. Hoe haalt de boer, de meeste winst van zijn bietenakkers Zaterdag 23 Februari zag ik echter in het café Kalis te Andel, waar een ver gadering werd gehouden tot oprichting van een afdeeling van den Gelderschen Bietenbond, een mededeeling, van den agent der Centrale Suiker-Maatschappij aldaar, van den volgenden inhoud BEKENDMAKING. De ondergeteekende, C. Roza, maakt bekend, dat hij binnenkort zal beginnen voor een aanzienlijke prijs, bieten te contracteeren met dadelijk voorschot bjj het Contracteer®». Die mededeeling, deed mij, als voor lichter van den boerenstand op alge meen landbouwkundig terrein, zoo on aangenaam aan, dat ik mij gedrongen gevoelde, om, wat ik aan het eind van mijn reeks artikelen had willen zeggen, thans daaraan te moeten doen vooraf gaan I Thans staan we nog aan den vooravond van de bietencontractatie, thans kunnen de landbouwers zich nog voorbereiden 1 Wat toch is er in de wereld der bieten bouwers gaande Wat toch brengt het hart en de mond der bietenbouwers in beroering Al zullen de belanghebbende lezers dezer rubriek, er allen al wel meer of min van op de hoogte zijn, vergun mij, dat ik de beweging, die er op het oogen- blik in heel ons land gaande is, in't kort hier weergeef! De bieten, die in ons land verbouwd worden, werden tot verleden jaar toe op slechts 2 manieren afgeleverdéén deel ging naar de coöperatieve fabrieken en werd betaald naar de waarde welke de suiker en de bijproducten op dat mo ment hadden. Het overgrootste deel werd in het voorjaar op vaste prijs per 1000 K.G. gecontracteerd door de Cen trale Suiker-Maatschappij. Zoo was, dat al thans in deze omgeving de gewoonte. Wel werden door sommige coöperaties nog bieten bijgekocht en kochten aan deelhouders in die fabrieken bieten bij, doch voor het gemakkelijk overzicht houden we als schema maar vast aan de bovenaangegeven 2 manieren van af levering. Behalve in het jaar 1921, betaalden de coöperaties elk jaar meer, soms aan merkelijk meer uit, als de „Centrale" De „Centrale" toch is een bond van alle niet coöperatieve fabrieken een trust' dus. Een machtig lichaam, dat werkt met een maatschappelijk kapitaal van ettelijke millioenen. Een ieder die bie ten verbouwde buiten de coöperaties, moest dus in handen vallen van de „Centrale". En om nu uit te laten ko men, hoe die machtige C S. M. haar macht „ge"-bruikt, haal ik een gedeelte aan uit het algemeen bekende boek van C. J. A. M. de GierDe Teelt der Land bouwgewassen 4e druk verschenen bij Tjeenk Willink te Zwolle in 1923. Op bldz 311 lezen we De suikerbietencultuur ondervindt veel nadeel door de omstandigheid, dat de Centrale Suiker-Maatschappij den bieten- teelers in de contracten de Wet voor schrijft. De grootste misstanden zijn: de eigenmachtige prijsbepaling en het opdringen van zaad, geleverd door de Maatschappij. Indien ze den landbouwers vrij liet in de keuze van het zaad en de bieten betaalde naar gewicht en suikergehalte, liefst mede in verhouding tot de markt prijzen van de suiker tijdens „de cam pagne" was de bietenteelt voor de boeren veel voordeeliger. De volle waarde krijgen slechts die landbouwers, die hun bieten leveren aan een coöperatieve fabriek. Zoolang de bietenverbouwers nog niet coöperatief kunnen werken, moeten ze trachten ten minste op gehalte-contract te verkoopen. Door eendrachtig optreden kunnen ze dat zeker van de fabriekanten afdwingen, als deze aan het billijk verlangen niet uit eigen beweging toegeven. Hetzelfde geldt voor de keuze van zaaizaad. De in dit citaat uitgedrukte gedachte en het groote verschil in bieten prijs bij coöperaties en Centrale in 1923 uitbe taald, zijn de grondoorzaken, die de groote massa der bietenverbouwers in beweging hebben gebracht. Wat „de Gier" aanraadt „eendrachtig optreden", om gezamenlijk af te dwin gen wat de éénling niet kan bereiken, is werkelijkheid geworden. De bietenbouwers zijn bezig zich in provinciale bonden te organiseeren vooral in den lande worden druk bezochte vergadesing gehouden en overal worden afdeelingen opgericht. De Zuid-Holland- schen Bond heeft al reeds voor de prijs bepaling onderhandeld. De Centrale Suiker-Maatschappij was echter niet genegen, om van haar ge wone weg af te gaan. De onderhande lingen moesten worden afgebroken. Daar op heeft genoemde Bond getracht in binnen- en buitenland andere koopers te krijgen, die wel op de gestelde voor waarden willen ingaan. Dat is gelukt I Met een Nederlandsehe fabriek werd reeds een basis voor prijsbepaling, naar suikergehalte en gewichten overeenge komen. Het doel, waarvoor al jaren lang door de voormannen van landbouw organisatie en landbouwwetenschap in woord en geschrift is gestreden, staat verwezenlijkt. Tot nog toe was dat ideaal alleen bereikbaar voor de kapi taalkrachtigen, die aandeelen konden koopen, van een coöperatieve suikerfa briek thans kunnen ook de kleinere bietenbouwers en de minder met aard- sche goederen gezegenden, de werkelijke waarde voor haar bieten krijgen, gebas eerd op de wereldmarktprijs voor biet suiker Een schooner toekomst licht aan den horizonAls de bietentelers zich nu maar niet laten verleiden, door de schoonklinkende woorden van boven gehaalde publicatievoorschot by het contracteeren Een gevoel van weerzin, kon ik bij het lezen van die woorden niet weer houden Ik kon dat middel om „geld" te maken, niet beter aan de kaak stel len, dan door weer een gedeelte uit een landbouwkundig boek aan te halen n.l. InJ. Z. Ten Rodengau Mariseen Bijzondere Plantenteelt, Derde deel (J. B. Wolters, Groningen 1907) lezen we op pag. 76.: De suikerbietenteelt stond vroeger slecht aangeschreven. Ze werd alge meen beschouwd, als een uitputtende cultuur, die land en landbouwers ten ver- derve leiddevooral ook door het beruchte voorschottenstelsel, waarvan herhaalde malen een verkeerd gebruik gemaakt werd I Tegenwoordig denkt men daar anders over. Ongetwijfeld zal het ook nu nog gebeuren, dat een financieel zwak landbouwer in het Zuiden des lands tegen alle prijzen of voor ie veel oppervlakte con tracteert, alleen om het voorschot van ongeveer f 85 per H A. machtig te wor den, en zou hel beter zijn, met dit onre delijke stelsel geheel te breken Moet dat ,.beruchtig" „onzedelijke" voerschottenstelsel, thans weer herleven Neen, en duizendmaal neenLandbou wers, ik kan u niet ernstig genoeg waar schuwen 1 Als de agenten der C S. M. binnen eenige weken, met een soortgelijke pu blicatie bij u mochten aankloppen, neem het hun dan niet kwalijk, te werken om den broode. Doch tracht hun te over tuigen, dat ze. door met dat verfoeilijke middel te „werken", medehelpen, om de boerenstand weer terug te dringen, naar het moeras van ellende, uit vroeger dagen, helaas te over bekendGe kunt allen nog wel voorvallen van machtmis- bruik en willekeur uit de voorschot- tentijd. Gebruik die als materiaal. Teeken geen contract, waar op zoo danige wijze voorschot gegeven wordt. Eischt desnoods voorschot per H.A. land, dat bezaaid is 1 Als het stelsel voor u niet verderfe lijk is, denk dan er aan: dat het voor de minst kapitaalkrachtigen onder uw vakgenooten een vloek kan worden, en teeken ook gij niet Door eendrachtige samenwerking, heb ben de bietenbouwers zelf het heft dit maal in handen. Steun deze beweging, door niet anders, te verkoopen, dan door gezamenlijken verkoop Het is u aller belang I F. C. HUIJSER P.S. Schrijver dezes is gaarne bereid, op vergaderingen in het land van Altena te komen spreken over: Bemesting en Gezamenlijke verkoop van suikerbieten. «y Uw komen LoL rust" door'! gebruik van Zenuw-tabletten Koker 75 ch Waag vooral de echhe voorden van de naam MIJMHARDT BINNENLAND. Een haas met een extra lang staartje. Een merkwaardige geschiedenis is thans en wellicht tot ver in de toekomst bij de Rechtbank te Arnhem in behandeling. Zij leert, hoe een geschoten haas aan leiding kan geven tot 49 strafrechterlijke vervolgingen wegens meineed. Het vorig jaar ging de heer S. uit Eist met een drietal vrienden, gevolgd door drie drijvers, op een aldaar gepacht terrein op jacht. Op 'n veld gescheiden door een sloot en niet behoorende tot het jachtterrein zagen de jagers op een noodlottig oogen- blik een haas. De kans was te mooi, een schot werd gelost en de langoor buitge maakt. Dit verloop van zaken was echter niet naar den zin van twee landbouwers, de eigenaar van het veld en diens knecht, die op een afstand het gebeurde hadden gadegeslagen. Zjj wezen den heer S. als den schuldige aan en deze had zich hier omtrent op 2 Maart 1923 voor het kan tongerecht te verantwoorden. S. ver klaarde voor het kantongerecht, dat hy den haas niet geschoten had en deze ver klaring werd onder eede ondersteund door een der drijvers, een zekere H. De heer S. heeft later medegedeeld, dat hij wel wist, wie geschoten had, n.l. de jager W. en deze heeft dan ook verklaard, dat lang oor het slachtoffer van zijn geweer werd. Intu8schen werd de drijver H. gevangen genomen, beschuldigd van meineed. De verdediger van den heer S., die deze ge- heele zaak in handen heeft, mr. G. A. J. M. van Ditzhuijzen wist te bereiken, dat H. na twee dagen uit de hechtenis ont slagen werd hij werd geboeid naar Arnhem overgebracht doch wel werd tegen hem rechtsingang verleend wegens meineed. De haas tragedie wordt thans voor de Rechtbank te Arnhem voortgezet. Twee behandelingen voor de Rechtbank zijn thans reeds geschorst. Toen de strafzaak tegen H. behandeld werd, verhoorde de Rechtbank als getuige den jager S. Deze verklaarde onder eede, dat niet hij, doch zijn jachtvriend W, ge schoten had, hield dit stijf en straf vol waarna de officier van justitie tegen S. 'n vervolging wegens meineed met on- middelijke inhechtenisneming eiscbte. De Rechtbank gelastte geen onmiddelijke in hechtenisneming, doch wel het instellen van een vervolging tegen S. wegens meineed. Waarna de zaak weer geschorst werd. Eerstdaags komt nu de strafzaak tegen S. in behandeling. Als getuige wordt dan gehoord de drijver H., die opnieuw zal verklaren, dat de jager S. den haas niet schoot waarna een tweede strafzaak wegens meineed tegen hem zal worden aanhangig gemaakt. Waar aan de zijde der verdediging zeven getuigen zijn opgeroepen, n.l. de vier jagers en de drie drijvers, is voor de toekomst voor de Rechtbank te Arnhem te verwachten de behandeling van 7 maal 7, dus 49 strafzaken wegens meineed. Het wordt een perpetuum mobile Deze langoor heeft wel een bijzonder lang staartje I »N. Arnh. Crt.« 0 Brand. Zaterdag is de boerderij van v. Dongen, onder Effen, Princenhage, tot den grond toe afgebrand. De geheele inboedel en een koe werden een prooi der vlammen. Alles was slechts zeer laag verzekerd. 0 Onweer. Tijdens een hevigen sneeuwbui, gepaard gaande met onweer, sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in den toren van de R.-K. kerk te Deurne. Het electrische drijfwerk van het torenuurwerk, zoomede de electrische lichtgeleidingen raakten defect, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Liessel sloeg de bliksem in de pastorie, waar eveneens de electrische leiding defect raakte. Al weer een slachtoffer. Toen Dinsdagmorgen de 14-jarige A. M te Helmond de kachel wilde aanmaken en daaibij petroleum gebruikte, ontstond een ontploffing, waarbij het meisje in brand geraakte. Hoewel de vlammen dadelijk werden gedoofd, had de ongelukkige reeds ernstige brandwonden gekregen. Zij is in ernsligen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Tabletten Mijnhardt Koker 75 et. Bij apoth. en drogisten. Heden ontvangen de nieuwe ZOMER COLLECTIE'S Prachtige keuze. Billijke prijzen. vanaf f32.50. HAAST U de Zomer nadert. Dames- en Heerenkleermakerij »DE POTTEMANcc Eind Langendijk GORINCHEM. COUWENBERG'S IJZER HANDEL te Hensden stelt den prijs van KIPPENGAAS beneden elke concurrentie. 2" mazen 45 60 75 Per 100 M. f8.05 10727"" :12.25 90 100 120 150 180 14.— 15.56 18.66 23.33^ 287— Allen 1 M. hoog. Bij afname van minstens een rol (50 M.). Gedeelten verhoogt den prijs met 10 pCt. PUNTDRAAD zeer billijk. Grooten voorraad HARMONICA GAAS. Verder alle IJZERWAREN. Minzaam aanbevelend. Telefoon No. 4. - Rentevergoeding voor inlagen 4# pCt. A. MICHAËL, Kassier. Dames- en Meisjesjumpers en Kinderjurken aan verlaagde prijzen. Thans vanaf f 2 50 tot WASCAVA, OVERWELDIGERS, HERTOG VAN BRABANT, KNOCK OUT, enz. enz. Grooten voorraad in verschillende prijzen. Aanbevelend, Mans-, Jongens- en Kindertruien. E. SCHOPENHOUER, „Toko Sumatra". Kinderpakjes. ENGSTRAAT, Heusden. Zijden- en Wollen Shawls vanaf 50 ct. tot fl.95. FRACHTDASSEN. Jumperwol beneden inkoops prijs 39 ct. per knot, per 3 knotten kleur naar keuze a 37j ct. Aanbevelend: Depót van Rntermarkt 76 HEUSDEN. VU/I M 1/ I I l/tCUlIll Kietiwsblaii WOUDRICHEM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5