Eerste Blad Und van altena Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. 4385 Woensdag 2 April 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1 .25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Fransche kabinetscrisis is thans op gelost. Het ministerie is definitief als volgt samengesteld Poincaré miriister-presikent en buiten- landsche zaken Lefebvre Duprey justitie en vice-presi dent van den ministerraad De Selves binnenlandsche zaken Maginot oorlog Le Trocquer publieke werken Francois Marsal financiën Loucheurhandel Bokanowski marine Daniel Vincentarbeid Henri de Jouvenel openbaar onderwijs Capus landbouw Louis Marin bevryde gebieden Kolonel Fabry koloniën. Het nieuwe ministerie bestaat uit vier senatoren, waarvan drie Poincaré, de Selves en Frarigois Marsal behooren tot de republikeinsche groep en één de Jouvenel tot de radicale democratische linkerzijde en negen Kamerleden, waarvan twee Lefebre du Prey en Louis Marin tot de democratische republikeinsche entente, drie Bokanowski, Fabry en Capus tot de sociale republikeinsche actie en één Le Trocquer tot de democratische republikeinsche linkerzijde en één Daniel Vincent tot des<ci- alistische radicalen behooren. In de besprekingen, die voorafgingen aan den afloop van de crisis, is er over eenstemming bereikt tusschen Poincaré en zijn nieuwe medewerkers over de toewij zing van de portefeuilles en de groote lijnen van het regeeringsprogramma. Had het er aanvankelijk den schijn van, dat het nieuwe kabinet een slechts eenigs zins bijgewerkte copie zou zijn van het oude, thans blijkt nochtans, wanneer men de lijst raadpleegt van Poincaré's nieuwe ministers-medewerker s, dat zij de namen aanwijst van mannen, die bijna alle nieu welingen zijn. Het kabinet is dus radicaal gewijzigd, echter slechts in hoofdzaak op het gebied der binnenlandsche politiek. Dat Frankrijk's buitenlandsche staatkunde, die op het oogenblik voor de toestanden in de wereld van zoo uiterst groot belang is, ongewijzigd blijft na de reconstructie van het kabinet, 16 hoorde deze engelachtige stem, zoo doordringend, die al de vezels van zijn hart had doen trillen. Hij vroeg zich af, dat alles geen droom was geweest. Voor de eerste maal in zijn leven on derging deze krachtige en ruwe knaap^ die niet ontvankelijk meende te wezen voor liefde, den invloed eener bekoorlijke vrouw, zonder weerstand te kunnen bieden. was verliefd op deze bedeesde maagd met de groote, berustende oogen, op dit jongmeisje,dat iets bovenaardsch had. Wat konden hem de sombere geschie denis harer ouders schelen, de meening der wereld, de armoede der wereld Alle verstandige overwegingen dreven weg voor de liefde in hem, die hij ster ker voelde worden. Hij was in staat, om het voor de heele wereld uit te schreeuwen„Ik bemin Hélène Penhoët I Ik wilhaar tot mijn vrouw maken I" Plotseling stond hij op, te midden van zijn groote geestdrift. Hij zag, dat het licht weer werd aan gestoken in de kamer van de gravin de Kerlor. Was zijn moeder ziek? Zij scheen zeej terneer geslagen, toen zij naar haar blijkt wel uit het feit, dat de beide mi nisters, die Poincaré heeft gehandhaafd, Le Trocquer en Maginot zijn. Het besluit van den minister-president om ook in den vervolge gebruik te rnaken van de diensten dezer twee ministers, spreekt boekdeelen. Want hij geeft er op nadrukkelijke wijze mede te kennen, dat wat er ook moge veranderen in de Fransche politiek, althans de buitenlandsche staatkunde zal worden gevoerd volgens dezelfde grondbeginselen, die ook leiding gaven tijdens zijn eerste premierschap. Den Londenaar is een pak van het hart gevallen, nadat Vrijdag, toen het zich aan vankelijk liet aanzien, dat de staking bij de Londensche trams en omnibussen een aanmerkelijke uitbreiding zou ondergaan tengevolge van de sympathie staking der mannen van de electrische spoorwegen onder en boven den grond, de onderhan delingen tusschen de partijen ten slotte tot een accoord leidden, dank zij mede de krachtige regeeringsbemiddelirig. De bij legging van het conflict beteekent een succes voor het stakende personeel, daar het zich een verhooging van het weekloon ten bedrage van zes shilling ziet toege wezen, terwijl de verdere 2 shilling, die de stakers eischten, zullen worden toege wezen, als eventueel de verhoogde kosten van het levensonderhoud zulks noodzakelijk zouden maken. Maandag" heeft het Londensche tram personeel met 9428 tegen 4377 stemmen de voorwaarden voor bijlegging van de staking aanvaard. Heden Dinsdagmiddag tegen 12 uur zal het verkeer weder nor maal hervat zijn. Koning George van Griekenland heefi besloten om langs draadloozen weg een ma nifest aan het Grieksche volk te richten, zoodra hij de officieele bekendmaking zal ontvangen van de afschaffiog der dynastie door de nationale vergadering. Deze moet intusschen in April nog door een volks stemming bekrachtigd worden. In dit manifest zal hij verklaren, dat hij geen afstand van den troon van Grie kenland zal doen en de afschaffing der dynastie niet zal erkennen, omdat zij af gekondigd is onder militaire pressie en tegen de ware verlangens van het Griek sche volk in. De souverein is tot dit besjuit gekomen, na over deze kwestie met zijn familie kamer ging. Ging men hem, Georges, midden in den nacht, roepenwas er een ongeluk gebeurd Hij keek eenigen tijd naar de verlichte vensters. Hij was zoo gelukkig geweest. Maar te groote vreugde kan nooit lang duren, dat is het noodlot der menschheid. Eindelijk ging het licht weer uit. De angst van den jongen man bedaarde. Zou Carmen hem niet gewaarschuwd hebben, indien zijn moeder gevaar had geloopen? Toch kon hij maar niet ge heel en al gerust worden. Deze toestand der moeder was begon nen sedert Mariana was gevlucht. Georges loosde een diepen zucht. Als juffrouw de Penhoët het wilde, zij, de bekoorlijke weeze, wier oogen heldere sterren schenen, dan zou de fout van juffrouw de Sainclair worden her steld. De rust keerde weer in het gemoed van de Kerlor. Zijn moeder zou maar een verwante hebben verloren, om een andere terug te vinden. Zij zou weer twee dochters hebbenCarmen en Hé lène. De klok van het kasteel liet, in de stilte van den nacht, drie slagen hooren. De zee was nog altijd grijs en somber, maar de eerste stralen van den dageraad vergulden den horizon. Georges wierp zich geheel gekleed te bed. Tegen acht uur stond hij op, maakte snel toilet, zooals een soldaat, of zeeman in het veld of op zeetoen ging hij Mélanie zoeken, de kamenier der gravin. overleg te hebben gepleegd. Men gelooft, dat de Grieksche zaakge lastigde te Boekarest aan koning George het besluit der nationale vergadering zal meedeelen. Ingevolge instructie, die hy van zijn regeering heeft ontvangen, heeft de zaak gelastigde van Roemenië te Athene ge weigerd, de mededeelingen van de Grieksche regeering aan de verbannen koning door te zenden. De Daily Express®: meldt intusschen dat koning George van Griekenland en zijn gemalin binnen eenige dagen te Lon den zullen aankomen om zich definitief in Engeland te vestigen. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op 28 Maart nam. 2.30 uur. Voorzitter EdelAchtb, Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig allen, met uitzondering van Wethouder Smits. De Voorzitter opent precies half drie de vergadering op de gebruikelijke wijze en leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is a. Het bekende adres van de gemeente Werkendam, met verzoek om adhaesie- betuiging. De Voorzitter leest het adres voor, waarin op duidelijke wijze het onbillyke voor de plattelandsgemeenten wordt uiteengezet voor de bydrage die zij hebben te betalen in de kosten van het Hooger onderwijs voor leerlingen uit die gemeenten. De heer Peereboom verklaart zich zeer voor adhaesiebetuiging en noemt het een reusachtige belasting voor het platteland. Ook de heer de Gaaij is van dit ge voelen, terwijl de heer v. Vliet het een onbillijke belasting noemt en er bij voegt, dat betaling in hoofdzaak moet geschieden voor meergegoeden, was het voor minge- goeden dan zou men er zich nog bij kunnen neerleggen. Ook de heer v. d. Werken noemt de belasting onbillijk, niettegenstaande hij er zelf bij betrokken is. Met algemeene stemmen, wordt hierop besloten adhaesie te betuigen. b. Een schrijven van den Pensioenraad, waarin wordt kennisgegeven dat mej. G. Benckhuizen-Smits vanaf 1 April 1915 tot 1919 in gemeentendienst is geweest als telefoonhoudster en wordt verzocht den De heer de Kerlor had zich niet be drogen zijn moeder was dien nacht ziek geworden. Mélanie was een uur lang bij haar meesteres gebleven, die over groote pijn klaagde. Georges zeide, dat men hem en Car men had moeten laten roepen, maar Mélanie deelde mee, dat mevrouw de gravin er zich ten zeerste tegen had verzet. Mélanie had haar meester niet ver laten, voor dat deze rustig sliep. Heel vroeg in den ochtend was zij zachtens in de kamer van mevrouw ge slopen. Mevrouw de Kerlor sliep met een kalm gelaat. Georges ging naar den stalhij liet een paard zadelen, en wilde naar dokter La Roche rijden die op twee mijlen afstands woonde. De dokter was in zijn tuin bezig. Hij maakte een gebaar van verrassing, toen hij Georges de Kerlor zag en hij ging dezen tegemoet. Dokter La Roche, een flinke grijsaard van twee-en- zestig jaar, stevig als een eik, was de huisarts van de familie de Kerlor, sinds den dag, dat hij van Parijs terugkeerde met zijn doctorsgraad, d.w.z. sedert veertig jaren. Hij had overigens niet opgehouden de vorderingen der wetenschap te volgen in den geheelen omtrek had hij een goeden naam, dien hij ook verdiende. Hij had reeds den grootvader en de grootmoeder van Georges en Carmen gekend. De heer de Kerlor vertelde hem, wat er dien nacht was voorgevallen. De dok pensioengrondslag voor haar te willen vast stellen en het bedrag voor 1 April a.s. te willen storten. De Voorzitter, het schrijven toelichtende, zegt, dat genoemde juffrouw thans nog plaatsvervangend kantoorhoudster is, haar traktament f 25 per jaar bedraagt en hij derhalve voorstelt den pensioengrondslag op dit bedrag vast te stellen. De heer de Gaaij vindt het bedrag niet te hoog, doch is er niet een wetsvoorstel om salarissen beneden f 500 vrij te stellen van pensioenstorting De Voorzitter geeft toe, dat dit voorstel wel in behandeling is, doch het loopt hier over het tijdvak 1915—4919. De heer de Gaaij vraagt, of er ook gesproken wordt over inkoop van pensioen. De Voorzitter antwoordt ontkennend, er wordt alleen in het schrijven gesproken over de storting en deze is reeds geschied. De heer de Gaaij vraagt, of het geheel® bedrag is gestort, 25 pCt. kan toch worden verhaald De Voorzitter zegt, dat dit wel geldt voor het bedrag voor inkoop, doch niet voor de pensioenstorting. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten de pensioengrondslag vast te stellen op f 25. c. Adres van het comité voor de bak kerij tentoonstelling te 's Bosch, met ver zoek voor deze tentoonstelling een medaille beschikbaar te stellen. De heer de Gaay vraagt, hoe duur zoo'n medaille kost, waarop de Voorzitter antwoordt, dat in de circulaire sprake i3 over een medaille van f 65. De heer v. d. Werken meent, dat als het f 6j50 was men er over zou kunnen denken. Met algemeene stemmen woidt op voorstel van B. en W. afwijzend op het verzoek beschikt. d. Een schrijven van den Directeur van den Rijksdienst voor werkeloosheid en arbeidsbemiddeling, naar aanleiding van een verzoek door een gemachtigd,} van Baron van Wassenaar, de heer Westrick, om Rijkssubsidie voor de demping van moerasgrond in de doode Maas, ter be strijding der werkeloosheid in de gemeente. In dit schrijven wordt uiteengezet dat het Ryk van het standpunt uitgaat, dat alleen rijkssteun ter bestrijding van werkeloos heid wordt verleend, als de gemeente zelf eerst voorgaat en blijkt dat de gemeente- financiën niet toereikend zijn. De Voorzitter zegt, dat door den ge- ter scheen bezorgd en antwoordde Ik zal binnen een half uur op het kasteel zijn, meneer de Kerlor. Dokter La Roche was zeer stipt. Hij kwam juist op het oogenblik, toen de gravin ontwaakte. Hij bleef eenigen tijd bij haar. Toen hij uit de kamer ging, fronste hij de wenkbrauwen als de artsen, die bang zijn zich uit te spreken 1 Georges en Carmen wachtten op hem om te ondervragen. De oude ervaren geneesheer verklaar de, dat de gravin hem toescheen te lij den aan een hartkwaal, maar dat hij over een paar dagen zou zeggen, wat het was. Hij voegde er bij r Weest niet bang voor een onmiddellijk gevaar. Men leeft soms heel vaak samen met zijn meest verbitterden vijand. Toch zou ik u op het hart willen druk ken, om uw moeder geen verdriet te doen, niet in het minst. Dat zal u, ge loof ik, niet moeilijk vallen. Dokter La Roche ging heen met de belofte, dat hij in den avond zou terug komen. X. Op weg naar de Eeuwigheid. Den daarop volgenden Donderdag was Hélène een weinig later dan gewoonlijk in de „Rue St. Donatien gekomen. Haar gebed op het graf harer ouders had langer geduurd dan anders. De weeze machtigde van Baron v. Wassenaar een rijkssubsidie is aangevraagd, en dat deze subsidie wel wordt verleend, als de ge meente zelf 10 pCt. der kosten draagt. Het werk kost f 3000.zoodat de ge meente f300.subsidie zou moeten verleenen, die verdeeld kunnen worden over twee jaar. De heer de Gaaij vraagt, hoeveel de rijkssubsidie zal bedragen. De Voorzitter zegt dit niet te weten en vraagt, hoe de heeren er over denken. De heer Peereboom noemt de steun regeling een moeilyk vraagstuk, acht het echter beter dat steun verleend wordt, waarvoor werk wordt geleverd, dan wanneer daarvoor niets wordt gedaan. In het najaar is echter besloten de steunregeling geheel in handen te geven van de Diaconie en is op de begrooting daarvoor een subsidie uitgetrokken. Steunregeling in één hand is beter dan dat hierin van 2 zijden wordt voorzien. Spr. meent echter dat de toen beschikbaar gestelde gelden reeds verbruikt zijn en gelooft niet, dat op 't oogenblik aan een nieuwe subsidie kan worden gedacht. De heer v. d. Werken verklaart zich sterk tegen een subsidie. Aan het werk is slechts door 5 personen gewerkt en daarvoor een subsidie van f300.beschik baar te stellen acht spr. onbillijk, konden er een 20-tal personen werk door vinden dan was het een ander geval. Bovendien hebben er zeker drie personen aan gewerkt die niet werkeloos waren, de overigen worden uitgezocht en de rest is buiten gesloten. Ook de heer de Gaay spreekt in dezen zin. De heer Peereboom zegt, dat op de begrooting f800.is uitgetrokken voor steun van de diaconie, is dit geld reeds verbruikt Voor een nieuwe subsidie is waarschijnlijk geen geld beschikbaar. De Voorzitter antwoordt, dat dit geld niet geheel is verbruikt, doch dit zou ook niet goed zijn, want voor het najaar moet men ook wat over houden. De Voorzitter zal het voorstel om subsidie te verleenen in rondvraag brengen. De heer de Gaaij acht dit overbodig, aangezien wel geen der heeren voor een subsidie zullen zijn. Met algemeene stemmen wordt besloten geen subsidie te verleenen. e. Het adres van de Verkeerspolitie in Gelderland, waarin voor hare reizen vrij had zich geheel in haar overpeinzingen verloren. Waarom was God niet zoo genadig geweest om haar ook tot zich te roepen, na den dood van haar vader en moeder Toch was Hélène nooit moedeloos, zij had nog hoop, zij had de moedige na tuur de Penhoët's. Haar gebed had haar krachten gegeven. Zij gevoelde zich minder alleen, minder verloren, te mid den dezer wereld, die haar een oceaan toeleek, waarvan zij de golven rondom haar hoorde klotsen. Toen de weeze weer in haar kamer kwam, bemerkte zij niet, dat men de laden van haar kast had geopend. De Slak had dat met veel handigheid ge daan, zooals we gezien hebbenvoor zichtig had hij den buit meegenomen. Hélène dacht aan het kleine fortuin, dat zij nog altijd meende te bezitten. Zij wilde het gebruik er van regelen. Vooreerst zou ze hier maar blijven zij zou het huis niet zoo spoedig verla ten, waar haar moeder den laatsten zucht had gegeven. Hélène verzocht de waschvrouw om het papier af te scheuren, dat voor het huis was aangeplakt. Met 750 francs kon het jonge meisje maanden lang leven, zelfs aannemend, dat zij niet spoedig werk kreeg. Waarom zou men weigeren gebruik van haar vaardigheid te maken? De wijk, waarin zij woonde, scheen een onmetelijke werkplaats, waarin nie mand zonder arbeid was. NIEUWSBLAD iiir fint Laid fis Heisdei ei Alteia,(!eLaigstraat en de Boimelerwaard V Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1