Tweede Blad 80.4385, Woensdao 2 voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. BEHOORENDE BIJ HET Uw eerste taak 's morgeus zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Al3 dit niet geregeld geschiedt, krijgt gij-hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en in gewanden, en versterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65, in apotheken en drogistzaken. Openbare Vergadering van den raad der gemeente WERKENDAM op Maan dag 24 Maart 1924 nam. 7 uur. Voorzitter de EfielAchtb. Heer VV. Beukenkamp. Secretaris de Heer J. A. Timmermans. Afwezig de heer C. H. Bogers. Na de gebruikelijke opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen een schrijven van den heer Bogers, waarin deze mededeelt dat hij wegens een sterfgeval verhinderd is de vergadering bij te wonen. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en deelneming te betuigen met het verlies van zijn moeder. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat B. en W. zich gewend hebben tot de P.N.E.M. en gevraagd hebben hoe het komt dat er zulk een groot stroom- verlies is. In antwoord daarop heeft de P.N.E.M. medegedeeld dat een stroom- verlies van 34% normaal is. B. en W. hebben terug geschreven dat toch in het begin gezegd was dat het stroomverlies veel lager zou zijn. De P.N.E.M. blijft op deze vraag het antwoord schuldig. Dat naar aanleiding betreffende de kwestie het veer Werkendam-Hardinx- veld B. en W. zich gewend hebben tot den eigenaar van het veer de heer de Kat van Hardinxveld en dat straks na de vergadering daarover gesproken zal worden. Ingekomen stukken 1. Een schrijven dd. 10 Jan. 1924 van den heer Masséus betreffende den aanleg van buizen op het terrein van den watertoren. Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter leest het antwoord voor dat aan den heer M. gericht is. De klacht berust waarschijnlijk op een ver gissing. 2. Een schrijven van den heer J. J. van Oord waarin deze mededeelt dat hij zijn ontslag heeft genomen als lid der commissie der Inkomstenbelasting De Voorzitter beveelt in zijn plaats aan den heer C. Hakkers. Uitgebracht werden 10 stemmen waarvan 7 op den heer Hakkers, 1 op den heer van Oord en 2 op den heer de Waard. De heer Hakkers neemt zijn benoeming aan. 3. Schrijven van H. H. Ged. Staten waarin zij afwijzend beschikken op een verzoek van den heer van der Steen hoven. 4. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Verslag van de commissie van lager onderwijs. 6. Beredeneerd verslag van de volks huisvesting alhier. 7. Verslag van den toestand der ge meente in 1923, ligt ter visie. 8. Een schrijven vafi Gedeputeerde Staten, waarin deze aanmerkingen maken op de begrooting dienst 1924; deze zijn van administratieven aard en zullen in orde gemaakt worden. Voor een verliespost betreffende den buitengewonen dienst zal tot een gelijk bedrag een leening worden aangegaan Vervolgens vragen Gedeputeerde Staten de achterstallige inkomsten op de be grooting te willen brengen. Het betreft hier achterstallige belasting van schippers over den dienst 19201921. De gemeente ziet geen kans deze belasting binnen te krijgen. Nu kan deze kwestie niet meer voorkomen, daar het Rijk thans deze belasting int. De heer Baggerman ik vind het jam mer, dat die menschen zoo'n voorsprong hebben op de arbeidersklasse. De Voorzitterdat vind ik ook jam mer maar daar is nu niets aan te doen, beslag op hun schepen kan er niet ge legd worden. Het zijn schippers die hier wel hun domicilie hebben, maar bijna nooit thuis zijn en zooals ik reeds gezegd heb, wij kunnen geen beslag leg gen, laten we dit bedrag maar royeeren. Aldus wordt besloten. Gedeputeerde Staten vragen alsnog kasgeld te beleggen tegen onderpand. B. en W. hadden gevraagd of zij het geld hier bij de Boereenleenbank moch ten beleggen, maar dat kan niet. Het geld mag alleen bij een bankier of bank instelling op onderpand belegd worden De heer de Waardeen bank die onderpand verstrekt is niet solied meer. De heer Groeneveldwat is er sekuur- der dan de Boerenleenbankde leden zijn toch ten volle aansprakelijk. De Eindhovensche Bank wil onderpand geven. De heer BaggermanVoorzitter U zegt nu wel de beslissing ligt bij den Raad, maar als Gedeputeerde Staten nu niet anders willen, helpt het dan nog wel, of wij zeggen het geld moet bij de Boerenleenbank belegd worden De Voorzitter: dat gaat nog wel. Gedeputeerde Staten zal medegedeeld worden dat de Raad het geld bij de Boerenleenbank wil plaatsen. Door Gedeputeerde Staten wordt ge vraagd op welke wijze men de waar borgsommen gestort door de Christelijke Herv. School Vereen, wil beleggen. Dit geld zal belegd worden in 3% Nat. Werkelijke Schuld. Betreffende een vraag over het bij dragen van pensioenen zal worden mede gedeeld dat in 1923 een besluit is ge nomen. Ingekomen is een schrijven van de Woningbouwvereeniging om een geld- leening aan te gaan groot f215000, tegen öl/3 pCt. voor het bouwen van 10 nieuwe woningen. Deze woningen zouden komen te staan in het verlengde van de reeds bestaande. De huur zou f3,moeten bedragen. Gevraagd wordt de straat voor reke ning van de gemeente te nemen, de kosten hiervan bedragen ongeveer f3000, B. en W. zien geen kans om het geld tegen 5 pCt. te leenen. De heer van Wijk: als de gemeente de straat niet voor haar rekening neemt wordt de huishuur zeker nog" hooger De Voorzitter deelde daarop mede dat deze dan met f 0,45 verhoogd zou moeten worden en dat is toch eigenlijk te veel. De heer van Oord de bouwvereeni- ging durft niet meer dan f3,—te vragen. Zij had eerst gemeend dat de huur f 2,50 of 2,75 zou moeten bedragen, maar als men geen geld tegen 5 pCt. kdn krijgen gaat dat niet. v De heer van Oord voelt er veel voor om het terrein in orde te laten maken en dan de bouwvereeniging te leenen. Over dit onderwerp wordt vervolgens veel gesproken. He heer Hakkers stelt voor het terrein bouwklaar te laten maken op kosten van de bouwvereeniging. De Voorzitterals dat terrein bouw klaar gemaakt wordt, moet de bouw vereeniging toch rente betalen van het geld dat zij daarvoor geleend heeft en zij heeft geen inkomsten, dat gaat dus niet. Wilt u, u plan nader redigeeren. De heer Hakkers trekt vervolgens zijn voorstel in. Het voorstel van B en W., om een geldleening aan te gaan begen 5l/s pCt. en de bouwvereeniging 5 pCt. in reke ning te brengen wordt met bijna alge- meene stemmen aangenomen. De gemeente zal dan het andere 7» pCt. betalen. Kan men het geld tegen 5 pCt. krijgen is dat natuurlijk beter maar de Voor zitter is bevreesd, dat dit wel niet gaan zal. De heer de Waard (wie weet misschien lukt het wel). Dan is nog ingekomen een schrijven betreffende steun aan werkeloozen. In dit concept wordt een steunregeling voorgesteld. B, en W. stellen voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen en er afwij zend op te beschikken. De heer van Wijk is het hiermede niet eens, die wil in de eerste plaats werkverschaffing en in de tweede plaats tegemoetkoming in steun of iets derge lijks. Het Burgerlijk Armbestuur heeft ook getracht om zooveel mogelijk te geven, maar die regeling heeft niet de goede uitwerking. Die regeling is niet aan voldoende oentróle onderworpen. Volgens den Voorzitter zijn B en W. niet op het voorstel ingegaan omdat zij niet aan een vasten maatstaf verbonden willen zijn. Sommige gemeenten hebben die steunregeling vanwege de financiën op moeten geven, men loopt dan maar direkt naar de gemeente om steun. Het pad dat dan betreden zou worden heefy volgens den Voorzitter voetangels en klemmen. De heer van Wijk: naar aanleiding van hetgeen U zoo even heeft gezegd, zijn wij toch niet aan die vaste maat staf gebonden en dan moeten wij niet alle menschen over een kam scheren, ik geloof dat wij niet bang behoeven te zijn dat zij direct om steun zuilen komen. Nadat over dit onderwerp nog een poosje is gesproken stelt de Voorzitter voor de discusie te sluiten. De heer van Wrijk verlangt hoofde lijke stemming over het voorstel van B. en W. Tegen stemde alleen de heer v. Wijk. Punten 3 en 4 der agenda, ontwerp besluit tot wijziging der Gemeentebe- grooting dienst 1923 en ontwerpbesluit tot het doen van af-en overschrijvingen uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1923 worden beiden goedgekeurd. Dan is nog ingekomen een adres van de heeren Dr. Bresier en J. van Loon over de rioolleering der kasloot achter hunne woningen, om ook die tot stand te brengen. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrijven in handen gesteld van B en W. om advies. Punt 7. Verhuring woonhuis aan de Kivitswaard, thans bewoond door A. van der Laan. Door J. Pruissen en D. den Haan is verzocht deze woning te huren. Op voor stel van B. en W. wordt de woning voor fl.25 per week verhuurd aan den Haan. De heer van Wijkde woning is bouw vallig en moet eens noodig nagezien worden. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeenkom stig art. 101 der lager Onderwijswet, voor het jaar 1924 aan de besturen der beide bijzondere scholen. Het verzoek van de Geref. School aan de uitbreiding om f 1400.voorschot en dat van de Herv. School om f 2240. worden beiden goedgekeurd. De Voorzitter deelt nog mede, dat het schoolgeld van de Herv. school vanaf 1 Januari 1924 door de gemeente, en dat van de Geref. school door het school bestuur zelf geind wordt. Naar aanleiding van punt 6, vaststel ling van het bedrag der vergoeding waar op de besturen der bijzondere scholen overeenkomstig art. 101 der wet op het lager onderwijs over het jaar 1923 recht hebben, wordt dit bedrag vastgesteld op f 10,08 per kind. Dan is er volgens den Voorzitter nog een eigenaardige kwestie met het school geld. Door de schoolbesturen was om de cohieren gevraagd over het laatste kwartaal 1923 voor het innen van de schoolgelden. Deze zijn toen verstrekt. Maar nu is later door Ged. Staten dat bedrag verhoogd, en dat schijnt niet aaü de schoolbesturen medegedeeld te zijn. Deze besturen inden nu volgens het oude cohier. Nadat de aandacht der besturen er op gevestigd is, hebben deze nog getracht de bedragen te innen van de ouders, maar deze zeggenwij betalen niet meer over een vorig kwartaal, dan hadden jullie dat maar direct moeten innen. Het is een totaal bedrag van f 196.33. B. en W. stellen voor dit bedrag nu maar te laten loopen en het oninbaar te verklaren. De heer van Wijk voelt er niets voor om dat bedrag te schenken. VoorzitterNeen het bedrag wordt niet geschonken maar wij zien geen kans om het in te vorderen, net zoomin als de vordering op de schippers. De heer BaggermanAls ik al de luxe naga aan de scholen, sta ik er ver baasd over, dat er over zoo'n luttel be drag hier bij de gemeente aangeklopt wordt, welk bedrag dan op de belasting- brieven verhaald moet worden, ik vind het kleinzielig, dat bedrag moesten ze zelf maar bijbetalen, ik trek van dit gezegde geen woord in. De heer Visser vraagt of B. en W. nog pogingen aangewend hebben om het bedrag te innen, waarop de Voorzitter verklaart, geen kans te zien het bedrag binnen te krijgen. Het voorstel van B. en W. om het bedrag oninbaar te verklaren wordt aan genomen. Punt 8. Ontwerp-verordering aange vende eene door motorrijtuigen en rij wielen in acht te nemen maximum snelheid. De concept verordening luidt dat er niet harder dan 15 K.M. in de kom van de gemeente gereden mag worden. Deze verordening treedt in werking den acht sten dag na hare afkondiging. De maximumboete zal bedragen f25, of 6 dagen hechtenis. Volgens de heer de Waard is 15 K.M. te weinig men kan dan de jongens niet van de auto houden. De heer Vos: wie moet er toezicht op deze verordering houden Wij hebben wel een verordening op winkelsluiting maar daar wordt niet erg de hand aan gehouden. De VoorzitterU wilt toch niet be weren dat er Zondags toch verkocht wordt. De heer Vosdat kan ik nu wel niet bevestigen maar men loopt toch Zondags maar in de winkels die aleens meer genoemd zijn. De heer Baggermanhet betreft hier nu alleen maar de kom der gemeente maar waar begint die nu? Deze begint bij de Herv. School, boven aan den nieuwen weg, de Kruisstraat de brug op het Slik en bij de hooipers. Vervolgens wordt het voorstel van B. en W. om de maximum snelheid te bepalen op 15 K. M. aangenomen. Punt 9. Ontwerp verordening tot aan wijzing van wijken in de gemeente, waarin geen vergunningen volgens de Drankwet meer mogen worden verleend. De Voorzitter wil de vergunningen zoo veel mogelijk in het centrum houden en ze niet verstrekken aan den Visschers- dijk, aan de uitbreiding en in den Biesbosch. De heer Hakkers merkt opde her bergen moeten op Zon- en feestdagen gesloten zijn en kunnen dus niet ver- koopen, degenen die nu vergunning hebben maar die niet onder een herberg gerekend kunnen worden, kunnen daar entegen met de maat gerust verkoopen, dat is volgens mij niet in orde. De Voorzitterdie vallen toch ook onder de winkelsluiting. Hakkers: dat geloof ik niet. Het voorstel van B. en W. wordt ver volgens goedgekeurd. Bij de gebruikelijke rondvraag, vraagt de heer van Wijk, wanneer met het verplaatsen der electrische lantaarns be gonnen wordt, waarop de Voorzitter mededeelt dat daaraan spoedig begonnen zal worden. De heer Visser vraagt of B. en W. eens een onderzoek willen instellen naar de rioleering van de Ka naar de Kasloot, want het riool zit geregeld verstopt, zoodat de menschen van de Hoogstraat haast niet naar de Kade of omgekeerd kunnen komen. De Voorzitter zegt, dat dit in orde gemaakt zal worden. De heer Holster klaagt over de be graafplaats, dat die er zoo onoogelijk uit ziet. Vooral het nieuwe gedeelte lijkt wel een zwijnenboel, en vraagt of dit jaar de boel eens opgeknapt zal worden. De heer van Oord zegt dat men de vorige jaren van de hooge rekeningen geschrokken is, zoodat men het nu maar eens een jaar uitgesteld had. De heer Holster, ik hoop dat hetgeen Wethouder van Oord zooeven gezegd heeft, niet zal afschrikken om het kerk hof toch in orde te maken. De heer de Boon zegt, dat hem ter oore is gekomen, dat de jongens die gekeurd moeten worden voor de militie, naar Breda moeten, en vraagtkunt U mij hieromtrent inlichten, en kunnen wij dan die jongens niet helpen, datjzij naar Woudrichem kunnen door bijvoor beeld een verzoekschrift te schrijven. De Voorzitter: Deze gemeente valt onder het ressort Breda, en om de jon gens nu nog in Woudrichem te laten keuren gaat niet, dan had het verzoek schrift al vroeger verzonden moeten worden, maar wij kunnen toch vragen of het in het vervolg weer in Woudri chem kan. De heer Baggerman vraagt of de ge meente de jongens niet wat tegemoet kan komen in de kosten, er zijn er toch bij, die in geen tijd gewerkt hebben en hun ouders hebben het geld niet voor hen, om zulk een reis te bekostigen. De Voorzitterals wij dat doen, be geven wij ons op een terrein waarop wij niet noodig hebben. De heer de Boon vraagt nog wanneer er met de Kasloot begonnen zal worden om deze in orde te maken, want als het warmer begint te worden is het een on- houdbaren toestand. De VoorzitterJa, het wordt nu zoo zachtjes aan tijd, dat er mede begonnen wordt, ik zal er met den architect .eens over spreken. Hierop sloot de Voorzitter de open bare vergadering. Vragen op rechtskundig gebied In een civiele zaak is eenige jaren ge leden door een peisoon een vatschen eed afgelegd, wat door hem persoonlijk tegen over den Wachtmeester der Kon. Mare chaussees is erkend. Voor de civiele zaak was uitgewerkt, kon daarin geen strafzaak worden gemengd. Deze is thans uitgewerkt. Hoe moet ik handelen om tJeze zaak verder vervolgd te krijgen X. Het misdrijf van meineed kan nog vervolgd worden, indien nog geen twaalf jaren zijn verloopen sedert de meineed of valsche eed is afgelegd. Tegen de mein- eedige kunt U slechts een klacht indienen, indien nog geen drie maanden zijn verloopen sedert U van den meineed hebt kennis bekomen, 't Best kunt U zoodanige klacht eventueel indienen bij een Opperwach tmees ter der marechaussee. Is bedoelde tijds ruimte van drie maanden evenwel voorby, zoodat U geen klacht meer kunt indienen, dan is het het best dat U eens gaat praten met den Heer Officier van Justitie, dien U met uwe verdenking in kennis stelt. Een jacht waaraan nog 2 jaar pacht is verbonden vervalt die met de nieuwe jachtwetof heeft de grondgebruiker het jachtrecht. van r VerPachtln« van jacht vervallen an rechtswege vier jaren na den dag van de inwerkingtreding der Wet, tenzij in de overeenkomst een eerderen datum van be ëindiging is vermeld. Uw jachtrecht is door de nieuwe Jachtwet dus niet vervallen. Als de pachter van een vischwater een groote akte heeft, mogen zijn zoons dan daarop visschen al is hij er zelf niet bij, en op verschillende manieren, zooals b.v. fuiken lichten. G. T. Volgens de thans geldende visscherijwet is een acte niet noodig voor hen, die in dieRst zijn van den houder van een groote of kleine vischakte de in die akte genoemde visschery uitoefenen, mits dit geschiedt in gozelschap van iemand, die de akte bij zich heeft, hetzij den houder, hetzij een van hen. Indien dus in uw geval de zoons in dienst van hun vader de visscherij uit oefenen, behoeft de vader, die de akte houder is, zelf niet bij het visschen tegen woordig te zijn, indien dan een der zoons de acte maar bij zich heeft. U moet er dus wel op letten, dat het uitoefenen der visscherij door de zoons moet geschieden in dienst van hun vader en niet als zelf standig bedrijf. Als er nog huur aan heerlijk jachtrecht is vervalt deze dan met de nieuwe jachtwet W. R. Ik heb een stier die verleden jaar Maart als jaarling goedgekeurd is, r.u verleden week als 2-jarige afgekeurd. Hoe lang mag die stier nu nog dekken Mag hij eigen koeien dekken Z. T. BINNENLAND. Th. G. De vóór het in werking treden i^er thans geldende Jachtwet gesloten overeet (komsten 0e Ned. Handelmaatschappij Bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Nederlandsche Handelmaat schappij werd Zaterdag in het gebouw der Mij. te Amsterdam een druk bezochte re ceptie gehouden. Van'de koningin ontving dr. C. v. Aalst, de president der Nederl. Handel-Mij., het volgende telegram a Ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan der Nederlandsche Handel-Maat- schappjj, welke een zoo belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van onze koloniën, bied ik u mijne oprechte gelukwenschen aan en ik voeg daaraan mijne beste gelukwenschen toe voor den voortdurenden bloei uwer historische maat schappij. Voorlezing werd ook gedaan van een telegram van de koningin-moeder, waarin déze hare gelukwenschen met het feest uitspreekt en den wensch uit, dat de Ned. Handelmaatschappij nog vele jaren in het belang van Nederland en de koloniën moge werkzaam zijn. De oud directeur, de heer Abram Muller, herdacht vervolgens de beteekenis van Willem I voor de Nederl. Handel-Mij. Koning Willem I heeft, zoo zeide hy, tijdens zijn leven een groote erkentelijkheid gevonden. Later na zijn aftreden, werd men iets minder dankbaar. Nog later kwam de tijd, dat men de slechte tijden vergat en alleen de groote daden in het oog hield. De Ned, Handel-mij. heeft alle reden dank! aar te zyn spr. biedt een buste van koning Willem I aan. Het kunstwerk, ontworpen door prof. Odé, is nog slechts in gips gegoten. Later bij de plaatsing m het nieuwe gebouw zal moeten worden uitgemaakt of het in brons of marmer zal worden uitgevoerd. Het woord voerden o.a. op de receptie de heer E. Heldring, voorzitter der K. v. K. te Amsterdam, minister Aalberse en minister Da Graaff. Marakjjnpatronen zoek geraakt De militaire politie heeft te Deventer en in den omtrek een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van een 4 a 5000 scherpe karabynpatronen, die indertijd uit gereikt aan een burgerwacht-afdeeling in i?en der buurtschappen van Diepenveen en daarna vandaar vervoejd naar de kazerne te Deventer, thans onvindbaar zijn. Een liefdesdrama Te Rotterdam heeft de 34-jarige tim merman G. v. d. H. den 20-jarigen opper man J. G., dien hij verdacht van betrek kingen met zijn vrouw te onderhouden, in zijn woning met een mes eenige steken toegebracht waarvan een juist onder het hart. - G. overleed eenige minuten na de bekomen wonden. De dader werd in zijn woning aange houden. Hij heeft volledig bekend. Kieow^lad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5