Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. MQ. 4386 ïfijdSO 4 DROGISTERIJ. A. VERSCHUUR-BAERT „Het Kasteel van Kerlor, [T 17 Overal was werkzaamheid, beweging. Hélène zag om haar heen alleen wezens, die hun brood verdienden in het zweet huns aanschijns. Zij bewonderde deze eerlijke en werk zame bevolkingzij zou er deel van willen uitmakende goede wil ontbrak haar niet. Werken is bidden, zeide een dichter het is ook een trooster in het leed. Evenwel had mr. Nerville haar de mogelijkheid geopend, dat zij nog op andere wijze wat geld zou krijgen uit Mexico. Indien de brave man zich niet bedroog, zou Hélène daardoor bevrijd worden van allen nood maar wat zou zij doen met dit vermogen, dat haar vader, en daarna haar moeder in het graf had gesleept Maar indien dit geld haar gegeven werd, kon juffrouw de Penhoët het niet weigeren. In dat geval, wanneer zij de gastvrij heid, die men haar aanbood, niet meer had te beschouwen als een aalmoes, zou juffrouw de Penhoët niet meer aarzelen, om naar de Kerlor's te gaan. Maar wat er ook gebeuren mocht, niets zou de innige dankbaarheid kunnen ver minderen van het jonge meisje, zij zou zich altijd de kiesche teederheid herin neren, getoond door Carmen en haar broeder. Maar de verwachtingen van mr. Ner ville waren al te zeer veronderstellin gen, Hélène moest er niet op rekenen. Reeds den volgenden dag begon zij werk te zoekeneerst zou zij een bezoek gaan brengen aan mevrouw en meneer Nerville, zooals zij had beloofd. De nacht was reeds aangebroken. De weeze nam haar avondmaal en ging te bed. Den volgenden morgen bemerkte Hé lène, dat haar beurs ledig waszij zou dan maar een bankbiljet van honderd francs wisselen. Zij opende de bovenste lade van haar kastje. Zij zag er geen geld in. Met schrik keek zij naar de plek, waar zij de som had neergelegd, die de notaris haar ter hand had gesteld. Ofschoon ze zeker was, de bankbiljet ten te hebben geborgen op de plaats, waar ze zocht, tusschen twee batisten zakdoeken,, dacht zij toch, dat haar ge heugen haar parten speelde, en zij ze misschien ergens anders had gelegd. Zij opende ook de andere laden toen uitte zij een kreet en twee groote tranen rolden haar over de wangen. De jonge dame stelde altijd veel orde op haar zaken, en ondanks de voorzor gen van den „Slak", en de handigheid, waarmede hij gepoogd had zijn werkte doen, hadden toch de groote, vuile vin gers van den boef vlekken nagelaten op het linnengoed van juffrouw de Pen hoët, en dit in de war gebracht. Hélène kon er niet meer aan twijfe Vergadering van den Raad der gemeente 's GRAVENMOER op 29 Maart'24. Met kennisgeving zijn afwezig de hee ren Van Willigen en de Jong. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend en de notulen na voor lezing zijn vastgesteld, wordt medege deeld dat Gedep Staten hebben goed gekeurd, de rekening over 1922, de be grooting over 1924, eenige wijzigingen der begrootingen over 1923 en 1924 en het doorhalen der hypothecaire inschrij ving voor het thans afgeloste bouwcre- diet aan C M. Suos. Aangeboden worden vervolgensver slag der commissie tot wering van schoolverzuim, verslag der commissie voor het plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs en het gemeenteverslag, alles voor het dienstjaar 1923. Vastgesteld wordt het bedrag van het abonnement wegens havengelden voor den beurtschipper J. van Dalen. De vergadering besluit achtereenvol gens Geen gebruik te maken van de be voegdheid tot het heffen van leges bij het afgeven van jachtakten te wijzigen het besluit tot het aangaan eener geldleening voor de havenbeschoei ing, met het oog op de te doene aflos sing, zulks ter tegemoetkoming aan het verlangen van Ged. Staten instemming te betuigen aan het adres der gemeente Oosterhout, betreffende de opheffing van het Kantongerecht aldaar eervol ontslag te verleenen aan den onderwijzer W. J. de Roon, wegens diens benoeming als hoofd der O. L School te Vrijhoeve-Capelle, zulks met ingang van een nader door B en W. te bepalen datum te verhoogen de som tot verzekering tegen brand van den gemeentetoren, overeenkomstig tie- Inschatte waarde niet te gunnen den bouw van een lijkenhuis, waarvoor inschrijving heeft plaats gehad, maar na wijziging van het bestek, tot eene herbesteding over te gaan afwijzend te beschikken op een ver zoek van den kring Breda N. B. C. Boerenbond voor medewerking tot op heffing vandengecombineerden Vleesch- keuringsdienst Oosterhout Dongen 's Gravemoer en om de Vleeschkeurings- wet in deze gemeente door den Vleesch- keuringsdienst Breda te laten uitvoeren; tot wijziging der begrootingen over 1923 en 1924. Vastgesteld wordt nog het kohier dei- hondenbelasting voor 1924, terwijl nog met genoegen wordt vernomen de be slissing van Ged. Staten inzake de op richting van een noodslachthuis aan het Oosteid onder Oosterhout, waarover bij de betrokken gemeenten geschil was ontstaan. PLUIMVEEHOUDERIJ. Cleveland's Opfakvoeder en Droogv«eder- bakjes roar de Kuikens Wittebroodstraat 52. Levertraan Sanatogen -- Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol Sehorrmerzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. PLAATSELIJK NIEUWS. Waalwijk. Uitslag der door het Ar chitectenbureau van Ree en Bossaerts alhier gehouden aanbesteding voor de verbouwing len, zij was bestolen. Juffrouw de Penhoët wischte zich de oogen afhaar blik werd strakhaar gelaat was bleek geworden als een lelie. Gedurende meer dan een uur bleef zij stokstijf zitten zij was in een fauteuil neergevallen, haar voorhoofd steunend in haar handen. Eindelijk stond zij op en onderzocht opnieuw, het kastje. Maar zij vond er nu evenmin haar geld. Zij nam onder een hoop kanten verborgen, heel achter in de lade, een kleinen kristallen flacon, met een sluiting van geciseleerd goud. Er was een bruin vocht in. Hélène keek naar den flacon en mom pelde met een zwakke stem Ep dan te weten, dat dit de bevrij ding kan geven Het was inderdaad een sterk-werkend vergif, dat de markies de Penhoët vroe ger had meegenomen uit Indië. Mevrouw de Penhoët was bang ge worden, toen zij het mooie voorwerp zag, dat den dood bevatte, de markies had beloofd, het gevaarlijke vocht te zullen wegwerpen; hij had zonder twijfel ver geten het te doen, en de flacon, ver dwaald in een hoek, was na den dood barer moeder gevonden door Hélène. De oogen der weeze staarden voor zich zij herhaalde zuchtend De bevrijding 1 Te midden van haar lijden van allerlei aard, had Hélène, ondanks haar vroom heid, zich meer dan eens afgevraagd, of zij nog niet eens genoodzaakt zou zijn gebruik te maken van dit vergif. Zij deed echter de belofte haar strijd zoolang mogelijk vol te houdenmaar indien zij het onwrikbaar noodlot niet kon overwinnen, indien de omstandig heden haar altijd even vijandig zouden zijn, indien alles samenspande tegen haar, dan zou dat voor haar een tee- ken zijn, dat haar ouders haar riepen en dat zij moest gaan zonder een oogen blik te aarzelen. De menscbelijke kracht heeft toch ook haar grenzen. Door eenige druppelen te gebruiken, zeide zij, zou ik mijn arme moeder en mijn lieven vader kunnen weerzien. Zij strekken de handen naar mij uit. ik voel het. God wil zeker, dat ik deze wereld zal verlaten, waar ik zooveel tranen heb gestort. Zij zweeg, maar zij kon haar oogen niet afhouden van dien flacon, dien haar scheen te betooveren, Toen nam zij een vast besluit. Dezen avond, zeide zij, zal ik hebben opgehouden te lijden Zij zette het fleschje op den schoor steenmantel, naast de pendule. Moest dit verrukkelijk wezen dan sterven In haar oogen tintelde een zacht licht; zij had den verheerlijkten glimlach der christelijke maagden inde eerste eeuwen, die men in den martel dood leidde. Zou er dan morgen niets meer zijn van dit behoorlijke schepsel, dat toch ook recht had op zijn deel van het geluk niets meer dan een koud bewegingloos lijk? Hélène kon dus sterven zonder bemind te hebben Zij wist niet, dat Georges de Kerlor haar reeds aanbad. M. van Diggelen, Heusden, f1500 Waspik Bij de gehouden publieke aanbesteding door den bouwkundige, den heer A. de Bruijn alhier, van een huis, schuur en stalling voor den heer A. de Bont te Raamsdonk werd ingeschreven als volgt H. J. v. Dongen, Raamsdonksveer - 9.175 Poederoijen. Een zeker niet alle- daagsche gebeurtenis speelt zich af in ons kleine dorpje. Op 17 Mei 1923 had hier een verkiezing plaats voor leden van den Raad. Op 48 Mei hield het Hoofdstem bureau zitting en verklaarde 7 leden ge kozen. Bij onderzoek der geloofsbrieven op 27 Juli besloot de Raad 3 leden niet als raadslid toe te laten, op grond dat zij hun geloofsbrief niet binnen den termijn, bedoeld in art. 17 der Gemeentewet, had den ingezonden. Zij vroeg zichzelf af, of zij geen woord van vaarwel moest achterlaten voor den goeden en waardigen notaris, die zeker verschrikt zou zijn. Moest zij ook niet eenige regelen aan Carmen schrijven De ongelukkige zocht naar het witte kleed, waarin men haar zou begraven. Eensklaps werd er aan de deur ge klopt. Hélène sprong op Zij had niet gestoord willen worden in dit oogenblikf» Wie kwam daar? Wat wilde men van haar? Zij zou het liefst niemand willen ontvangen. Zij was eerst van plan niet te ant woorden, maar zoo onbeleefd kon zij toch niet wezen. Langzaam ging zij naar de deur en deed open. Ik heb je beloofd nog eens terug te komen, zeide een welluidende stem, en hier ben ik. Hélène herkende juffrouw de Kerlor. Zij omhelsden elkander. Welnu hebt je er over nagedacht? vroeg Carmen, op den toon eener vrouw, die niet ^an praatjes houdt. Juffrouw de Penhoët wilde van haar kant geen tijd verspillen met woorden; zij antwoordde Ja, beste Carmen, ik kan u nog alleen maar eens opnieuw bedanken. Mijn be sluit is niet veranderd. Zou je zoo goed willen wezen, mij ook de reden te zeggen, voor je handelwijze, opdat ik di§ begrijp? Ik heb niets meer te voegen, bij het geen je al weet. Carmen keek Hélène aan en werd ge- BEHOORENDE BIJ HET Nieuwsblad Vervolg Raadsverslag Nederhemert. Voorzitter. Dat kan wel, doch het is met het oog op de begrooting niet wen- schelijk. de Gaaij. Ik zou willen voorstellen 8j pCt. te verhalen, het volle bedrag. Peereboom. Dat is voor den gemeente veldwachter f 100, dat is te veel. v. Ooijeri. De eerste f 4000 zijn vrij. Peereboom. Dat is wat anders. v. d. Wei ken. Ik zou niet het volle bedrag verhalen, dat wordt te veel, kan het niet op 5 pCt. worden gesteld en dan de eerste f 1000 vrij laten Voorzitter. Dan wordt het minder als nu, dan is het beter te laten zooals het nu is. De heer de Gaaij verklaart zich hier tegen, spr. zou de eerste f 1000 vrij willen laten en dan 8£ pCt. verhalen. De Voorzitter acht het beter f 1000 vrij te laten en op de salarissen voor 1913, 4 pCt. te verhalen en na 1913 8 pCt. De heer Peereboom zou ailen gelijk willen stellen. Ook de heeren de Gaaij en v. d. Werken verklaren zich hiervoor. De heer de Gaaij merkt op dat men overal zooveel verhaalt als men kan. De heer Peereboom vraagt of dit is goed te keuren, spr. meent van niet. De heer v. d. Werken zou willen voor stellen, voor allen 4 pCt. te verhalen." De Voorzitter merkt op dat voor Secre taris en Veldwachter volgens de oude ver ordening 8 pCt. wordt verhaald. De heer v. d. Werken begrijpt niet, dat B. en W. niet met een voorstel in dezen zijn gekomen, spr. zou er echter niet voor zijn om meer te verhalen dan onder de oude verordening. De heer de Gaaij vraagt of het bedrag dat de gemeente moet bijdragen ook niet verhoogd is, waarop de Voorzitter ant woordt dat dit 45j pCt. is geworden en het vroeger 12 pCt. was. De heer v. d. Werken zou de gemeente ambtenaren zoo weinig mogelijk willen laten betalen. De heer de Gaaij merkt op, dat men ze dan geheel vrij moet stellen. De Voorzitter meent slecht advies te kunnen geven, omdat hij er zelf bij be trokken is. De heer Peereboom zegt, dat hij dan zou willen voorstellen de verordening te handhaven zooals zij thans is, dan behoeft de Burgemeester dit niet te doen. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem.' De heer de Gaaij stemde tegen. De verdere opmerkingen over de be groeting zijn van admininistratieven aard. Besloten wordt aan deze opmerkingen tegemoet te komen. Verordening op de schoolgeldheffing. De Voorzitter deelt mede, dat. ook deze verordening, die in de vergadering van 20 December is vastgesteld, is terug ontvangen van Ged. Staten. In de vastgestelde heffingsverordening is begonnen met een belastbaar inkomen van f400.Ged. Staten merken op, dat men bij deze vast stelling schijnbaar heeft gerekend op een aftrek, die niet meer beslaat. Verder zal daarin moeten worden opgenomen, dat het bedrag, dat niet kan worden ii gevoiderd door den Raad, oninvorderbaar verklaard wordt. De Voorzitter zegt, dat het belastbaar bedrag van flOO.gewijzigd zal moeten worden en men minstens met f 600. zal moeten beginnen om dat geen af trek meer bestaat. De heffingsverorde ning zou dan zoodanig gewijzigd moeten worden, dat voor inkomens van f 600 f 1100.25 ets var» 1100—1400 40 ets., van 1400-1700 60 ct., van 1700 2000 90 ets., van 2000 -2400 fl.20, van 2400-2900 1.60, van 2900-3500 f 2 van 3500—4200 2,50 en boven 4200 f3.per kind zal worden betaald. De heer de Gaaij meent, dat het voor grootere gezinnen wel iets ongunstiger is geworden, doch dit is misschien niet te ondervangen. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat met het oog op het minder worden der verdiensten, de tarieven ook iets zijn ver laagd van 600 —1200 is b.v. gebracht van 6001100. De heer v. Ooijeri vraagt, hoe het met de kinderen moet, die van elders, b.v. Aalst de school bezoeken. De Voorzitter antwoordt, dat deze het gewone schoolgeld betalen, iets extra's mag daarvoor niet worden gerekend. De heer v. d. Werken meent, dat men ze niet behoeft aan te nemen als men niet wil. De Voorzitter geeft dit toe, doch als er plaats is, is er ook niets tegen ze aan te nemen. Alleen met de gemeente Ammer- zoden is een contract aangegaan voor kinderen die van de Welsche kade komen. Vandaar moeten tot negen kinderen worden toegelaten. De schoolgeldverordening wordt hierop met aigemeene stemmen gewijzigd, zooals door B. en W. is voorgesteld. Eervol ontslag van den heer W. v. Wijnen, onderwijzer aan de openbare school aan de Noordzijde. In zijn verzoek vraagt de heer Wijnen eervol ontslag tegen 1 Juni a.s. en ver klaart hij noode afscheid te nemen van de gemeente waar hij de beste jaren van zijn leven sleet, dankbaar te zijn voor de vriendschap die hij van de zijde der inwoners mocht ondervinden en voor de welwillend heid die hij steeds van de zijde van den gemeenteraad mocht ondervinden. Op voorstel van den Voorzitter wordt het gevraagde ontslag met aigemeene stemmen eervol verleend. De agenda is hiermede afgehandeld. Bij de rondvraag zegt de heer v. d. Wei ken, dat hij reeds een paar jaar ge leden de aandacht heeft gevestigd op het grasland nabij het Aalburgsche veer, dit behoeft noodig bemesting, er groeit thans heel weinig gras meer, zeer waarschijnlijk is met een doelmatige bemesting voordeel te behalen. Met een f 30 is al heel wat te bereiken. Na eenige discussie waarin de noodzakelijkheid van bemesting wordt erkend, wordt met aigemeene stem men besloten zoo spoedig mogelijk wat kunstmest op het bedoelde grasland te brengen. Geen der heeren heeft verder iets in het midden te brengen, de heer v. d. Werken heeft alleen nog iets dat hij liever in een geheime vergadering wil bespreken, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit en de Raad overgaat in geheime zitting. Barneveldsche Kippen. De Oprechte Haarlemsche Courant van 49 Maart 4924 bericht: Elders in ons blad vinden de lezers een aanbieding van de N.V. Bertels' Oliefa- brieken te Amsterdamwaarin worden aangeboden gratis Oranje Kuiken-droog- voederbakjes aan de afnemers van Cle veland's Opvokvoeder voor de Kuikens Wij hebben de bakjes gezien, keurig afgewerkt en voor 't doel bijzonder geschikt. De oudste firmant der N.V. de heer Ber tels Sr. was reeds voor meer dan 30 jaar de grootste kipppenhouder te Barneveld op de Veluwe. Destijds hebben wij hem op zijn landgoed' «de Biezen* bezocht en duizenden met ons. Behalve zijn «persvoe- dermethode® trokken de hoenders de aan dacht. Hij hield toen «Amerikaansche Nulhoenders*, die geworden zijn Ddevoor- loopers van de Barnevelder si. En reeds in 1899 (27 Januari) kon da heer Bertels in 't Pluimveeblad «Avicultura« over hoen ders schrijven«Zij groeien snel op en zijn uitstekende winter legsters, het vleesch is blank, sappig en zeer malsch. De eieren zijn groot en van een mooie roodbruine kleur, de dooier, het voedzaamste deel van 't ei, is grooter dan van andere eieren en de voedingswaarde dus grooter. Wij achten het van groot belang, dat de jonge kippen dadelijk groote eieren van 6070 gram leggen. De smaak der eieren is overheer lijk zoet. De Amerik. Nuthoenders zijn zeer sterk, ze zoeken zelf goed voedsel en zijn uitstekende móéders.* Zulk adellijk bloed hebben de Barnevel ders in hun aderen, al zijn ze niet alle van «vreemde smetten* vrij gebleven. Maar op 't oogenblik, door nationale fokking, is de Barnevelder toch een byzonder beste kip gebleven, één van onze beste. En om nu de verspreiding van de Barnevelders te bevorderen en tevens haar klanten finan- tieel tegemoet te komen, biedt de firma Bertels aan ééndagskuikens tegen minder dan den halven handelsprijs, uit de broeie- rijen van eerste klasse fokkers. Behalve Barneveldsche kuikens, worden op verlangen ook andere rassen geleverd. Een prima voeder als Cleveland's Op- fokvoer, gratis droogvoederbakjes en dan kuikens tegen sterk gereduceerden prijs, 't wordt den pluimveehouders, die zelf niet kur.nen laten broeien en toch gaarne hun eigen beestjes zelf opfokken, wel gemak kelijk gemaakt. urn het winkelhuis met pakhuis, Loven- heer °p TT arbeiderswoningen voor den heer P. B.erlaagts te Waalwijk in 2 per en hüh« l verbouwing. glas-, verf- en behangwerk aan dezen bouw. Perceel A. baveikouls, Loon op Zand, f43.580 C. Michael, \ryhoeve-Capelle, 13.075 Schoep, Waalwijk, .13 000 A. Kramer, Genderen, 42 730 A.^ van Huiten, Waalwijk, 11.745 W. van Heesch, Waalwijk, -11.697 f V*" Rooij' Vu8ht> -10.214 *a. Wed. A. Aarts en Zonen, run- Waalwijk, -10.196 u w. 1 immermans, Sprang, - 9.520 Gebr. Maa9, Waalwijk, - 9.466 J. W. Nieuwenhuijzen, Sprang, - 8.770 Perceel B. W. v. d. Heijden, Waalwijk, -1336 Wed. J. v. d. Waals, Capelle, -1319 M. Smit, Kaatsheuvel, -1240 W. v. d. Heijden, Boxtel, - 956 J. J. van Loon, Waalwyk, - 750 Gunning voor beide perceelen binnen 14 dagen. le perceel, metselwerk. J. v. d. Broek, Waspik f 11.500 2e perceel, timmerwerk. G. van Dongen, Raamsdonk f 9875 A. Roovers, Waspik - 8975 Massa G. van Dongen, Raamsdonk f 21.950 Broeders en de Beer, Raamsdonk - 20.800 P. de Graauw, Waspik - 20.200 G. Verduijn, Raamsdonksveer - 20.025 Gebr. Nag'è, Geertruiden berg -19.800 J. Bax, Raamsdonksveer -19.579 v. d. Ploeg, Geertruidenberg -18,500 A. Roovers, Waspik -18.495 J. Leijten, Raamsdonk - 18.350 Het werk is nog niet gegund. De handel in hooi blijft levendig. De prijs voor le kwaliteit is gestegen tot f 18 per 500 K.G. Tegen het besluit van den Raad gingen de niet-toegelatenen in beroep bij Ged. Staten, daarbij aanvoerende, dat hun geen schuld trof, daar een dergelijk stuk door hen niet was ontvangen. Gedeputeerde Staten vernietigden het Raadsbesluitindien de geloofsbrief niet was ingezonden, kon van geen onderzoek sprake zijn, doch overwogen tevens, dat appèllanten zich op het niet ontvangen niet konden beroepen, daar bewijs van ontvangst door hen was afgegeven en art. 12 der Gemeentewet niet aangeeft, hoe het daar bedoeld bericht moest worden ingekleed.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1