Und van altera Eerste Blad DROGISTERIJ. A. VERSCHUUR-BAERT C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. in Werkmansgoederen. Firma JOH. DE MOL Pas ontvangen mooie keuze Raamsdonksveer. S. D. LUIZEN Co's Bank. Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No, 4388 Vrijdag 11 April 1924, Reparatie-Inrichting. Buitengewone aanbieding PETTEN. jFirma Jobau dc JIAol. SPAARBANK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wittebroodstraat 52. Levertraan Sanatogen Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol Sehomnerzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. Voorgenomen vereeniging van meerderegemeentenin Noord brabant, zooals b.v. Heusden met Herpt enz. Vervolg. Het argument van vele Herptenaren dat Herpt er bij vereeniging met Heus den financiëel niet beter op zou worden, is onwaar, want het is wel algemeen bekend dat, dank zij vooral het uitne mend beheer van Burgemeester van Eggelen, Heusden er op geldelijk gebied goed voor staat. Het verhaaltje dat de inwoners van Herpt niet passen bij die van Heusden omdat Herpt uit eene landbouwende en Heusden uit eene meer z g.n. stadsbevolking zou bestaan, is wel eenigszins geschikt om den lachlust van tot beoordeeling bevoegden op te wek ken. Immers is Heusden een platte landsstadje, binnen welks muren meer dere flinke boeren zijn gevestigd. En zou men nu denken dat deze boeren het minder hebben onder het stadsbestuur van Heusden dan de Herptsche land bouwers onder hun gemeentebestuur? De praktijk heeft al wel geleerd dat vereeniging van eene landbouwende ge meente met een plattelandsstadje uitste kend gaat en tot geen enkele onaange naamheid aanleiding geeft. Als voor beelden noemen we Stad- en Ambt-Doe- tinchem en Stad- en Ambt Almelo, waar zich na de vereeniging nimmer eene moeilijkheid van eenige beteekenis heeft voorgedaan Nog verscheidene andere argumenten tegen eene vereeniging Heusden-Herpt hebben we gehoord, maar wegens hunne onbeduidendheid willen we ze voorloo- pig althans laten rusten. Gedeputeerde Staten hebben omtrent meerdere gemeenten in onzen omtrek den wensch tot vereeniging met andere te kennen gegeven en zoo hebben zij ook nog betreffende eene combinatie van Andel met Giessen en Rijswijk, van Wijk met Veen en van Drunen met het dorp Elshout de meening van de betrok ken gemeentebesturen gevraagd. Al deze voorgestelde vereenigingen achten wij wenschelijk, omdat ook wij, zooals reeds gezegd, tot degenen behooren, die in te kleine gemeenten in de toekomst een groot gevaar voor den Staat zien om zijn taak naar behooren te kunnen vervullen. Als regel zou moeten worden aangenomen dat alleen gemeenten boven 20U0 zielen recht op een zelfstandig bestaan hebben en dat gemeenten met minder zielental slechts uitzonderingen behooren te zijn De combinatie Andel, Giessen en Rijswijk komt ons gelukkig voor, hoe wel de financiëele positie der 3 gemeenten zeer uit elkaar loopt Zoo verkeert Andel in zeer gunstige financiëele om standigheden, terwijl de belastingen er buitengewoon laag zijndaarentegen staat Rijswijk er financiëel minder goed voor en de plaatselijke belastingen zijn er niet voor de poes. Toch mag dit geen overwegend be- rzwaa zijn tegen vereeniging dezer 3 miniatuur-gemeenten. De ligging der 3 gemeenten langs den Hoogen Maasdijk, als 't ware één lange streek vormend van ruim één uur gaans, gevoegd bij den aard en de gezindheid der inwoners maken eene combinatie reeds als vanzelf sprekend. Waar nu de Gemeentewet de mogelijkheid opent dat bij vereeniging de financiën van elk der gemeenten zoo danig kunnen worden geregeld, dat het beter gesitueerde deel der nieuwe ge meente niet de dupe wordt van het minder met aardsche goederen gezegende gedeelte, daar komt het ons voor dat zoodanige regeling stellig vele bezwaren kan ondervangen. Tegen de vereeniging van Veen met Wijk kan naar onze meening moeilijk een houdbaar verweer worden gevoerd. De financiëele positie dezer gemeenten is wel verschillend, maar niet in die mate als van Andel en Rijswijk Te Wijk moet „flink" aan den plaatselijken fiscus worden geofferd en te Veen „zeerflink" ziedaar het onderscheid. Het komt ons voor dat de tegenstand, die zeker ook hier aan het plan van Gedeputeerde Staten zal worden geboden, wel tot be daren zal zijn te brengen. Een groot voordeel van eene eventueele combinatie zal ook dit zijn dat de Aalburgsche Ebquaestie, die nog maar steeds in ne velen is gehuld, door eene beslissing van hooger hand wordt opgelost. Dat Elshout bij Drunen zal worden ondergebracht is zeker juist gezien. Elshout is geheel op Drunen aangewe zen èn door zijne ligging èn door den aard der bevolking Naar wij van ter zijde vernemen kan de financiëele quaestie hier geen groote rol spelen. Van eene voorgenomen oplossing van Hedikhuizen in een andere gemeente vernamen wij niets en evenmin kwamen ons plannen ter oore met betrekking tot Nieuwkuik. Wil men ook het zelfstan dig bestaan dezer kleine gemeenten doen ophouden dan zou eene oplossing niet moeilijk zijn te vinden. Men voege dan Luttelherpt en liefst ook nog het dorp Hedikhuizen bij Heusden en de rest der gemeente Hedikhuizen en de geheele gemeente Nieuwkuik bij Vlijmen. Samenvoeging van gemeenten achten wij een eisch des tijds, want de ontwik keling van het gemeentewezen is niet te keeren en mag ook niet gekeerd worden door te kleine gemeenten. En we vra gen ons af, of het toch wel met één motief te rechtvaardigen zou zijn dat een ""gezonde ontwikkelingsgang der ge meenten zou moeten afstuiten op de aanwezigheid van miniatuur-gemeenten, die zichjieden ten dage behoudens hooge uitzondering werkelijk op geen enkel recht op een zelfstandig bestaan met grond kunnen beroepen. BUITBNLANDSCH OVERZICHT In zijn rede te Kiel verklaarde Strese- mann, dat de Engelsche banken de be trokken Roer-industrieelen credieten zouden onthouden, als de contracten met de Micum werden verlengd. Uit Parijs wordt gemeld, dat als Stre- semann de bedoeling dier banken juist heeft weergegeven, dan de conclusie voor de hand ligt, dat ze aldus den invoer van Duitsche steenkolen in Frankrijk wil be letten ten behoeve van de Britsche kolen en achtte zij deze houding in elk geval onvriendelijk voor Frankrijk. Onlangs betoogde de Temps*dat Engelsche bankiers de Duitsche industrie geen credieten meer moesten openen, als dit land niet beloofd de aanbevelingen der deskundigen op te volgen. Het omgekeerde schijnt nu te zullen gebeuren, want Duitschland verzet zich bij voorbaat tegen bepaalde voorstellen en de bankiers willen een hervatting van het lijdelijk verzet in de Roer voorbereiden. Naar Fransche berekening is dit Duitschland op ongeveer 8 milliard goudmark te staan gekomen. Frankrijk wil die hervatting niet gedoogen, bovendien zou ze in Duitschland's eigen nadeel zijn, daar de steun, dan opnieuw door Berl|jn aan de buiten werk geraakte Beste Manchesterbroek 395 425 Blauwe Jassen 250 - 275 - 315 Prima Grijze Zomerjassen 300 Pilowbroeken (beste) 450 475 Roerarbeiders te bieden, de rentemark moet aantasten. Dit ingeval die industrieelen naar de Engelsche bankiers luisteren. Als ze daar entegen Frankrjjk's zin doen en het dus buiten Britsche credieten zouden moeten stellen loopt de rentemark eveneens gevaar te gaan zakken. Volgens deze redeneering is het dilemma voor Duitschland tusschen Frankr|jk en Engeland dus niet vroolijk. Hierb|j is ondersteld, dat die banken in overleg met de bank van Engeland han delen, immers moet de gouddisconto-bank, die deze week in werking zou treden, over voldoende credieten beschikken om die industrie te kunnen bijspringen. Dit zou haar plicht zjjn, als ze bewijzen wil, dat Berlijn geen verzakingspolitiek wil voeren. Volgens deze orde van denkbeelden zou dus het wachtwoord in Engeland zijn directe noch indirecte steun aan de Duitsche nijverheid. Deze tracht de verantwoordelijkheid op de regeering af te wentelen. Zij zou haar verplichtingen slechts kunnen nakomen als de werktijd verlengd en de loonen veHaagd worden. Daarentegen moeten de arbeiders zich verzetten, niet alleen in Duitschland zelf. De Temps ried al geruimen tijd ge leden aan, Duitschland bij volgende be sprekingen als waterwaarde te stellen, den kostprijs en de loonen der eigen industrie op het peil van die der andere landen te brengen. Hier gelooft men niet, dat die industrieelen niet zelf voor die kosten kun nen opkomen, daar ze uitgebreide activa in geld en goederen in den vreemde moeten hebben. In geen geval zou de centrale overheid steun, aan de eigen nijverheid verleend, als argument in een pleidooi voor eigen verarming mogen uitspelen. Het rapport der commissies van experts is verschenen en wordt overal zonder uit zondering gunstig ontvangen. De Duitsche regeering beschouwt ze als een basis waarop verder onderhandeld kan worden. De Fransche pers is in haar oordeel zeer gunstig gestemd, eveneens de Engelsche. In Amerika is men hoopvol gestemd en verwijst men in verband met de conclusies in de expertsrapporten naar Hughes in 1922 te Newhaven gehouden redevoering, waarin deze verklaarde, dat indien de mogend heden de overeenkomst bereiken op basis van een expertsrapport de weg voor de Amerikaansche hulpvaardigheid hoopvol zal worden geoppnd. Het nHbld.a; heeft het volgende telegram uit Parijs ontvangen Over het algemeen wordt het rapport der deskundigen hier gunstig ontvangen. Men verheugt zich er over, dat de heeren tot een resultaat zijn gekomen en dat hun cijfers veel aanzienlijker zijn, dan zij zelf oorspronkelijk hadden gedacht. Dit resultaat oordeelt men, is een bewijs van hun vol komen objectiviteit en feitelijk zijn het de Duitschers zelf, die deze cijfers geleverd hebben, doordat ze de gunstige omstan digheden, waarin hun handel en industrie gekomen zijn, onmogeljjk hebben kunnen verbergen. Ook verheugt men zich hier in de af wezigheid in 't rapoort van eenigerlei uit spraak tegen de Roerbezetting, die het voor Frankrijk onaannemelijk zou hebben gemaakt. De Engelschen en Amerikanen hadden er in willen zetten, dat de bezet- zing onvereenigbaar is met de volledige economische vrijheid, die Duitschland noodig heeft om zijn verplichtingen na te komen. De Franschen en Belgen hebben zich daartegen krachtig verzet en aangezien de kwestie tenslotte eenigszins buiten de op gelegde taak lag, heeft men haar in het rapport niet aangeroerd. Niettemin merkt men links op, dat het rapport blijkbaar de beëindiging van de exploitatie van het Roergebied door Fran krijk inhoudt en dat de opvatting van Amerika, Engeland en zelfs Italië in dezen zoo beslist is, dat Poincaré daarmee we! moet rekening houden, wil men iets heb ben aan de conclusies der deskundigen. BUITENLAND. liet grootste Hotel Over het te Chicago op te richten grootste hotel ter wereld wordt nog ge meld v Het hotel, dat den naam Pal mes Houset zal dragen, zal 2268 kamers tellen. De corridors zullen een gezamenlijke lengte van 65 kilometer hebben, terwijl 12.000 vierkante meter vensterglas noodig zullen zijn. o Ernstig auto-ongeluk Bij Freienohl a. d. Ruhr is een auto mobiel van een hoogte van 12 M. neer gestort. De inzittenden werden onder het voertuig begraven, dat vlam vatte. De passagiers werden mede het slachtoffer van het vuur. o Me gevolgen eener wilde staking Een der grootste vakbonden, welks leden betrokken zijn by de wilde staking van de arbeiders der scheepswerven te Southamp ton, heeft al zijn leden te Southampton geroyeerd. Er zijn bij dit besluit 1200 stakers be trokken. Staking der drukkers De drukkers te Mainz en te Görlitz hebben wegens loongeschillen het werk neergelegd. De bladen verschijnen niet. Autobus ongeslagen. Te Berlijn kwam een auto in razende vaart van de Potsdammerstrasse het Lutzow Ufer oprijden juist toen een volle autobus naderde zwaaide de auto een zijstraat in. Om een botsing te voorkomen, haalde de autobus-bestuurder scherp uit. De autobus liep met de voorwielen op het trottoir, botste tegen een reclamezuil aan en viel onderstboven. Brandweer lieden en rijks veermannen snelden te hulp om met bijier. en zagen den wagen open te breken, ten einde de passagiers uit hun benarde positie te kunnen bevrijden. Het bleek, dat 12 personen ernstig waren gewond, terwijl alle andere kwetsuren hadden opgeloopen door glasscherven e. d. Aan den grond geloopen. De Britsche onderzeeboot L 25 is aan den grond geloopen op een zandbank aan den mond van het Needies Kanaal. Twee torpedojagers en een watervliegtuig verleenen assistentie. De onderzeeboot ligt niet ge heel onder water. De firma Heinrich Lanz te Mannheim heeft het geheele personeel van bijna 5000 man uitgesloten, daar de arbeiders in ver band met een loongeschil tot lijdelijk ver zet waren overgegaan. o Een hevig klopparty In het Britsche Lagerhnis is het na de bespreking van de huurwetten tot een hevige kloppartij gekomen. Twee leden, die aan de debatten hadden deelgenomen, raakten aan het bakkeleien en andere leden moesten de vechtlustigen scheiden. o Nieuwste ruiten voor f 1.85 Mooie vlok vanaf f 1.35 Effen grijs f 1.20 Pracht OVERHEMDEN met BOORD f 2 50. Spoorwegramp in Mexico Volgens een bericht uit Mexico is bij Queretare een personentrein op een goe derentrein geloopen. Veertig personen wer den gedood en 80 gewond. Ernstig spoorwegongeluk Naar gemeld wordt, is de Turkestan express nabij Katakargan in eer, kloof ge stort. 13 personen werden gedood en 16 gewond. Auts-ongeluk Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat by den betrouwbaarheidsrit voor kleine auto's op de route Maagdenburg Hannover Maagdenburg de pers-auto is verongelukt. De 5 inzittenden werden min of meer zwaar gewond. BINNENLAND. Heidebrand Onder Hoogeloori heeft dezer dagen een hevige heidebrand gewoed, die verscheidene H.A. schaarhout en goeden heidegrond vernield. De aangrenzende bosschen konden door krachtig blusschen gespaard blijven. o tievaarltyk spel Te Soest geraakte door het spelen met lucifers het 2j-jarig zoontje van den heer D. in brand. Toen de moeder kwam toesnellen op het gegil van den kleine, sloegen de vlammen reeds boven het hoofdje uit. De moeder wist de vlammen te doven, maar het kind had reeds deerlijke brand wonden bekomen. Er is echter hoop op herstel. o Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f 97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand- en inbraakvrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE, E1IWSBLAD voor ligt Land van Heusiten en AlteuileLaagstraat en de Bommelerwaari!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1