Sproeten i jr Jf V«rkragbiaj bi alle dre(i>teo op een hellend vlak bevindt, dat ten slotte naar den afgrond voert. Het voorstel van B. en W. hierop in omvraag gebracht wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem, de heer Schreuders stemde tegen. Overlegging teekening voor het bou wen van een drietal woningen. De Voorzitter licht toe, dat de eerste teekening niet voldeed. B. en W. heb ben daarom den bouwkundige Michaël te Aalburg verzocht, een paar teekeningen te maken, die den Raad thans worden aangeboden, om zijn oordeel uit te spreken, over welke teekening B. en W. thans verder advies zullen inwinnen. Nadat de Raadsleden de teekeningen hebben ingezien, wordt besloten, dat B. en W. advies zullen inwinnen over de teekening, waarbij den bouw van iedere woning op f5300 zal komen. De heer 't Lam vraagt, tegen hoeveel geld zal zijn te leenen, waarop'de Voor zitter antwoordt, dat dit zeker niet lager dan tegen 5% of 6 pCt. zal zijn, De heer v. Andel meent, dat men te Andel sprak van 58/4 voor de eerste jaren en daarna 5 pCt. De heer v. d. Pol merkt op, dat men daar sprak over bouwen in verband met de Landarbeiderswet, De Voorzitter zegt, dat dit hier niet mogelijk is. (Slot in 't volgend nummer). LANDBOUWRUBRIEK. Suikerbietencnltanr IV. Het ontsmetten van zaaizaden. Evenals menschen en dieren worden ook de planten door verschillende ziek ten bedreigd. In hoofdzaak zijn het, de eveneens tot het plantenrijk behoorenc^e schimmel en bacteriesoorten, die hun vernielend werk, soms langzaam aan, soms zienderoogen verrichten. Denken we daarvoor maar aan Stuif- en steenbrand in tarwe en haver (door de boeren vaak 't zwart" en „pop" genoemd). Strepenziekte bij gerst. Vlekkenziekte bij boonen er erwten. Roest bij granen, grassen en bieten, Zwartbeenigheid, rhiroctonia, ringvuur, gewone aardappelziekte (Phytophtora infestans) bij aardappelen. Aaltjesziekten bij granen, aardappelen en wortelgewassen. Wortelbrand bij bieten, benevens nog zeer vele andere ziekten die onze planten teisteren. Het komt vaak voor, dat de land- en tuinbouwpraktijk, een zekere afwijking in groei, vorm bloei of opbrengst bij een of meer planten waarneemt. Heel vaak blijft het dan bij velen, alleen bij die waarneming, zonder dat men er verder acht op slaat, of er over nadenkt, wat de oorzaak van een zoodanige afwijking is. Toch raad ik een ieder aan, die een dusdanige afwijking aantreft, bekijk zoo'n geval goed en tracht te weten te komen, waardoor het verschijnsel ver oorzaakt wordt. De kennis die gij daar bij ojfdoet, kan u later misschien van pas zijn. Kunt gij er zelf geen weg mee, stuur dan het pantendeel ot de geheele plant waaraan iets afwijkends te zien is op naar den Plantenziektekundigen dienst te Wageningen, die u voorzoover moge lijk, steeds gratis inlicht, en u tevens meedeelt, hoe in dat geval door u ge handeld kan worden om mogelijke schade te voorkomen of te genezen I De wetenschap toch heeft zich niet alleen beziggehouden met het leeren kennen van de verschillende ziekten, maar heeft elke ziekte zoo nauwkeurig mogelijk bestudeerd, met het doel, de ware oorzaak van het ontstaan der ziekte te leeren kennen. Evenals een dokter en een veearts bij ziekteverschijnselen bij menschen en dieren, ook eerst de ware aard der ziekte trachten vast te stellen, om pas daarna een geneesmiddel voor- te schrijven, al- zoo moet ook de „plantenarts" eerst de diagnose stellen. Doch een genees middel toedienen, kan de „plantenarts" in tegenstelling met de menschen- en dierenarts echter bijna nooit. De plantenziektekundigen, met een vreemd woord, (dat echter reeds alge meen goed is geworden), phytopatholo- gen genoemd, hebben een andere weg gevolgd om schade door ziekten, tot een zoo gering mogelijke proportie te be perken. In de phytopathologie werkt men in hoofdzaak met voorbehoedmiddelenWat toch is bij planten het geval Een plant groeit uit een zaad, knol, bol of stek op. Levert stengel, bladen, bloemen en vruchten boven den grond, en wortels, knollen of bollen onder den grond. Tijdens die groeiperiode, worden de plantendeelen nu dikwijls aangetast door woekeraars, schimmels of zwammen en bacteriën, Die vernielen vaak de ge heele plant, om hun werkzaamheid daar na voort te zetten ,op een buurplant. In andere gevallen oefenen ze een slechts nauwelijks waarneembare werkzaamheid uit. Zeer staat dat in verband met de weersomstandigheden en de sterkte der aangetaste planten. Denk slechts aan de enelle uitbreiding van de Phytoph tora Infestans in het loof der aardap pelen, (bet^r bekend onder het „kwaad",) bij zoele, vochtige Julidagen. Alle woekerende schimmelsoorten ver menigvuldigen zich als de omstandig heden gunstig zijn zeer sterk, waardoor de snelle uitbreiding der ziekte natuur lijk te verklaren isI Voor alle levende wezens komt er echter een tijd van sterven, zoo ook voor de lagere plantensoorten, de verwekkers van plantenziekten. Doch al sterven in den herfst de meeste schimmel- en bacterie individuën, de soort sterft niet 1 Zij worden evenals de hoogere plantenorganen, die den win ter overblijven, met een algemeenen term „sporen" genoemd. Die „sporen", blijven nu overwinteren in den akker, aan stengels en bladen, aan kafjes en op en in vruchten en zaden. Worden die plantendeelen, nu in herfst, winter of voorjaar weer op de bouwlanden gebracht, dan ontwikkelen zich te hunner tijd, uit die sporen weer schimmelplanten of bacteriën, die het vernielende werk door de ouders en voorouders in de vorige groeiperiode door hun sterven gestaakt, weer opnieuw aanvatten. Middelen te beramen, om te voorko men, dat de „sporen" tot „planten" uit groeien, is nu de taak, die de phytopatho- logen op zich genomen hebben m. a. w. ze. moeten trachten te voorkomen dat de nieuwe planten, niet op dezelfde wijze worden geteisterd, als het gewas van het vorig jaar. In heel veel gevallen, zijn ze daarin geslaagd. Ze hebben daarbij gezocht naar een middel, om de sporen die op de zaden of planten voorkomen te dooden, zonder daarbij de zaden zelf te benadeelen. Ze hebben dus gebruik gemaakt van zoo genaamde ontsmettingsmiddelen. O.a. hebben ze ook getracht een middel te vinden, om den wortelbrand bij de bieten en mangels te voorkomen 1 Wortelbrand of bietenbrand, door vele praktici, „zwart worden" genoemd, is een ziekte die bij bieten en mangels optreedt tijdens de ontkieming I Bij de bestudeering van deze ziekte bleken er vermoedelijk minstens drie schimmelsoorten aan het ontstaan schul dig te zijn, twee daarvan leven in den grond en één leeft niet alleen in den grond, maar kan ook in den bietenplant leven. /Die laatste, de schimmelsoort, die aangeduid wordt met de Latijnsche naamPhoma Betaczet in den herfst haar sporen o.a. vast op de kelkblaadjes die de vruchtkluwens der bieten om hullen. Tegen deze schimmelsoort kan men dus afweermiddelen toepassen. Te gen de soorten, die alleen in den grond leven, is met chemische middelen na tuurlijk niets te doen. En al was het al mogelijk, de kosten van zulk een ontsmetting zouden veel te hoog loopen; het middel zou. dan meer kosten als de kwaal! Wel kan men die vijanden met cultuurmaatregelen bestrijden. Wanneer de oppervlakte van de bouwlanden n.l, met een korstje bedekt is, ontwikkelen de kiemplantjes zich tengevolge van luchtgebrek zeer zwak. Heel gemakkelijk ontstaat dan aan de nog zoo tengere worteltjes een rot plekje door verstik king en heel vaak vallen juist die plantjes het eerst aan de schimmels, die de wortelbrand veroorzaken ten prooi. Zoo'n korstje in allen gevalle, zoo spoedig mogelijk breken, verdient alle aanbeveling. Bij de proeven, die de phytopatholo- gen de laatste jaren genomen hebben, is echter gebleken dat men de wortelbrand bij bieten en mangels, pas dan het meest afdoende voorkomen kan, als men bo vengenoemde cultuurmaatregelen gepaard doet gaan met een ontsmetting van het zaaizaad. Daarover iets de volgende week. F. C. HUIJSER, Woudrichem. Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en terneergeslagen voelt, dient gy Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt ver sterkt door het gebruik van Fosters Maag- pillen. Prys per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogist zaken. BUITENLAND. Griekenland voor de republiek In Griekenland heeft een volksstemming plaats gehad over den regeeringsvorm. Meer dan 75 pCt. der stemmen werd uitgebracht voor de republiek. In Athene werd de uitslag feestelijk gevierd. Dultsrblands kosten van de Reerbeietting Volgens een memorandum van den rijks minister voor het bezette gebied bedroegen de door Duitschland opgebrachte kosten voor het onderhoud van de bezettingslegers op 31 December 1923 tezamen 109,030,025 goudraark, en voor uitgaven ten bate van de geallieerde commissies 3,254,229,050 goudmark. Het bedrag van onproductieve uitgaven alleen overschrijdt dus de Fransche oorlogsschatting van 1870, n.l. 5 milliard frank, aanzienlijk. Verder blijven de ge heele kosten voor leger en vloot in Duitsch land in de laatste vier jaren voor den oor- iog aanzienlijk, n.l.' met 3.789 milliard mark, achter bij de gemiddelde jaarlijksche uitgaven van Duitschland voor het be zettingsleger. o Vier arbeiders deodgeredeu In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn op den Berlijnschen stadsspoorweg vier spoorwegarbeiders door een personentrein overreden en onmiddellijk gedood. Zy hadden zich zonder toezicht naar hun werk plaats begeven, terwij! zij op den aankomen den trein niet verdacht waren. Een instertiig 7 dooden, 37 gewenden De bladen bevatten een telegram uit Barcelona, dat door instorting van een gewelf, 7 personen den dood vonden, ter wijl 37 personen gewond werden. o Vorstelijke gift De Parijjche Figaro meldt, dat mevrouw Biermans-Laporte en de heer Biermans, die van Belgische en Nederlandsche afkomst zijn en in Canada wonen, aan de univer siteit van Par ijs een som van een mi!!io< n dollars geschonken hebben. Zij hebben deze som aan den rector van de Parysche universiteit overhandigd om haar te bestem men voor de stichting van huizen in de universiteitawijk, die in de eerste plaats bestemd zullen zijn voor Belgiache studanten en in de tweede plaats voor Nederlandsche studenten uit Limburg en voor studenten uit het groothertogdom Luxemburg. BINNENLAND. auid- en klauwzeer Van 31 Maart tot 6 April kwamen in ons land 851 gevallen van mond- en klauw zeer voor (in 350 gemeenten). In Noord- Brabant 112 gevallen in 66 gemeenten, Een grap De rechtbank te Tiel veroordeelde het jongmensch uit Tricht, die uit de grap, naar hij verklaarde, bij avond een staal draad ter hoogte van 30 c.M. over den weg spande, tot 4 maanden gevangenisstraf. In de vorige zitting was 1 jaar tegen hem gaëischt. o tverredeu Zaterdagmorgon is te Twallo de 13-jarige E. van een boerenkar gevallen. Een wiel ging hem over het hoofd en kort daarop is de jongen overleden. o— Verduistering De gemeente-ontvanger van Benkoelen, Ch. v. Z., is te Batavia gearresteerd, als verdacht van verduistering van f 48.000, die in 'n aangeteekenden brief naar Ba tavia gezonden zouden zyn, welke brief bij ontvangst waardeloos papier bevatte. o Zes Nedcrlaidache zeelieden verdronken De Berlijnsche berichtgever van het Hbl. meldt Uit Memel wordt bericht dat een scheeps- boot van de Nederlandschen motorschoener «Baldur* overvaren is en tot zinken ge bracht. Van de tien inzittenden konden slechts vier gered worden. De «Baldur* is met da geredden aan boord te Memel binnengeloopen. o Gevaarlijke werving veer emigratie naar Canada Het Informatiebureau van de Nederland sche Vereeniging «Landverhuizing* zendt de volgende roededeeling De aandacht van den directeur der Ne derlandsche Vereeniging «Landverhuizing* is gevestigd op eene gevaarlijke werving voor een beetwortelbedrijf in Canada, dat zich bereid verklaart om een groot deel der passagekosten te betalen. Een ieder wordt gewaarschuwd niet in te gaan op die voorstellen, alvorens het contract ter beoordéeling te hebben gezon den aan het Informatiebureau van genoemde vereeniging, Beauidenhout 97 te 'e Graven- hage. Dergelijke voorstellen, waardoor men waarschijnlijk een jaar of langer aan een werkgever gebonden is en aan willekeur is overgeleverd, indien in het contract de belangen van den werknemer onvoldoende verzekerd zijn, moeten als regel ten, sterkste worden afgekeurd. De prijzen van vet vee bedragen in de Betuwe van 57£ tot 62J ct.dragend vee f 325—f 450; gust vee f 175—350. Biggen f 12 a f 14 per stuk, Tarwe f 12 af 13. Rogge f10 a f 10.75 per 100 kilo. Invaliditeitswet Op 1 Maart 1924 waren 34088 ver zekerden in het genot eener ouderdoms rente ad f 3.per week en 5010 ver zekerden in het genot eener invaliditeits- rente. Het aantal toegekende weduwen- rente bedroeg 3125 en dat der weezenrenten 5237. Tot dien datum werd aan 9434 personen geneeskundige bthandeling en verpleging voor rekening van het Invali- diteitsfonds verleend, terwijl in 1083 ge vallen observatie niet of nog niet door ver pleging of behandeling werd gevolgd. —o Nederland en Rasland De Tel. deelt mede Naar de «Ost Express* meldt, zou den 23sten April een Nederlandsche delegatie te Berlijn aankomen om met den Russi- schen gezant Krestinski opnieuw te onder handelen over het sluiten van een Neder- landsch- Russisch handelsovereenkomst. Zooals men weet werden de voor kort gehouden onderhandelingen afgebroken, omdat de Nederlandsche delegatie by ge brek aan voldoende volmachten niet kon voldoen aan den Russischen eisch om vooraf de Russische regeering de jure deelt zou de thans naar Berlyn komende Nederland sche volmachten in blezen zin medebrengen. Ernstige brand te Amsterdam Een kind van 5 jaar verbrand. Men meldt uit Amsterdam Maandagmiddag ontstond in den winkel van huishoudelijk artikelen, petroleum, enz. van C. A., gevestigd Rustenburgerstraat 90, brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de leden van het gezin, die in de woning aanwezig waren, zich niet snel genoeg konden redden. De vrouw liep giilend de straat op en had reeds ernstige brandwonden opgeloopen. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd. Van de twee kinde ren die in de kamer achter den winkel waren, kon een jongetje van 5 jaar zich redden. Toen de brandweer, die onmiddellijk arri veerde, het huis kon binnendringen, vond zy het verkoolde lijkje van een meisje van 5 jaar onder een kast in de kamer. De brandweer was het vuur spoedig meester. Het leven van de vrouw loopt geen direct gevaar. Ernstige mishandeling. Men meldt uit Eindhoven Hedennacht werd te Woensel bij een vechtparty J. V. V. door J. W. uit Ton- gerle met een mes een steek toegebracht. De toestand van het slachtoffer is levens gevaarlijk. De dader is gearresteerd. o fleud- en klauwzeer. De kantonrechter te Leiden heeft den landbouwer J. R. te Leiderdorp, wegens het niet aangeven van het uitbreken van mond- en klauwzeer onder zijn vee, ver oordeeld tot f100 boete of 30 dagen hechtenis. De eisch was f 400 boete of 60 dagen hechtenis. o— 9ndtugdel(jke melk. C. van H. te Zoeterwoude, werd wegens het afleveren van melk met 17 pCt. water overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f 750 boete of 30 dagen hechtenis. Winterkoren door nachtvorsten geleden Men moldt uit de Betuwe, dat op tal legplaatsen het winterkoren zoodanig van ^^■ichtvorsten heeft geleden, dat tot om ploeging moest worden overgegaan en daar na tot zaaiïng van andere gewassn. O—— Proces tegen autobus-ondernemers De Alkmaarsche politie had procesver baal opgemaakt tegen twee autobus-onder nemers, omdat zij den aanvang van hun diensten niet hadden geadverteord in een in de hoofdstad der provincie verschijnend blad. (Artt. 1 en 2 der wet op de open bare vervoermiddelen van 1880). De eisch van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Alkmaar was te dezer zake f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter vonnis wijzende, merkte op, dat de wet van 1880 klaarblijkelijk slaat op het vervoer met rijtuigen on stoombooten, te meer waar destijds van geen autoverkeer nog sprake was, zoodat bezwaarlijk kan worden ondersteld, dat auto's onder deze wet zouden kunnen wor den opgenomen. Overwegende dat een autobus geen rijtuig is in den zin van ge noemde wet en waar de ondernemers in plaatselijke bladen, o.a. in de Alkmaarsche Courant voldoende publiciteit hebben ge geven van hun ondernemingen, waardoor het publiok beter is gediend dan door een advertentie in een te Haarlem verschynend dagblad, terwyl voorts geen andere wet op het geval van toepassing is, ontsloeg de kantonrechter de beklaagden van alle recht- vervolging. Het zou ons niet verwonderen, als de ambtenaar van het O. M. van dit vonnis in hooger beroep kwam. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heasden. Zaterdagavond j.l. had aan de Nutsteekenschool de jaarlyksche prys- uitdeeling plaats. De Voorzitter, Mr. C. W. van Ommeren, hield daarby eene toespraak, waarin hij zich achtereenvolgens richtte tot leerlingen, leeraren, den Bur gemeester an andere autoriteiten en be langstellenden. De leerlingen E. W. Bouman en J. Steenbergen alhier en B. Smits uit Neder- hemert kregen in 't bijzonder een pluimpje voor hun flinke vorderingen en hun grooten ijver. Een diploma voor machineleekenen met het praedicaat «goed*, werd uitgereikt aan den leerling R. Visser. De Burgemeester, de Heer H. J. van Eggelen dankte vervolgens in welgekozen woorden den Voorzitter voor het tot het gemeentebestuur gesprokene en gaf de verzekering, dat de belangstelling van Heusden's gem.bestuur in de Teekenschool steeds groeiende i*, wijl de overtuiging meer en meer post vat dat de inrichting, gelet op het groot aantal leerlingen en op de door hen vervaardigde teekeningen, in eene bepaalde behoefte voorziet en inder daad veel nut sticht. Ten slotte richtte de Heer Hilwig, Voorzitter van het Depart. Heusd'en der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, eenige vriendelijke woorden tot bestuur en leeraren der school. Onze vroegere stadsgenoot, W. Merkx, thans stoker 1ste klas by de Marine, behaalde op de groote sportwed strijden der Marine den lsten prijs in het boksen, bestaande uit twee bronzen leeuwen op voetstuk. Goede Vrijdag zal de godsdienst oefening in de Ned. Herv. Kerk 's avonds half zeven aanvangen. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn gekozen de heeren G. v. Everdingen en H. Vos. Den len Mei hoopt de werkman H. Schaap den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaren bij de familie Verhoeven alhier in dienst trad. Andel. Alhier is een turnclub op gericht onder den naam van O(efening) K(weekt) K(unst), met aanvankelijk 15 leden. Het bestuur bestaat uit de heerenL. Vqgplaar, Voorz. M. Béneker, Secr.G. Schouten, Penningen.H. Tankens en G. de Lorm. Personen boven de 16 jaar kunnen zich nog opgeven als lid. De oefeningsavonden worden gehouden op Maandagavond in de Openbare School. Aalburg. Op Paaschmaandag wordt door de Sportveieen. »D. V. 0.< alhier eene groote seriewedstrijd gehouden, waar aan zullen deelnemen de vereen. «Achilles* te Gorinchem, »H. B. S.c te Zaltbommel, «Juliana* te Baardwijk en «Leonidas* te Waalwijk. Uitgeloofd worden als le piys een zilveren lauwertak, als 2e prijs een groot zilveren medaille. Kgsi komen -vroeg in KI 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2