Und van altena Eerste Blad KOUSEN Firma JOHAN DE MOL. Het Paaschfeest. DROGISTERIJ. A. VERSCHUUR-BAERT i RAAMSDONKSVEER. c. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER. Waterpoort, Heusden. Pijnlijke Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4390. Vrijdag 18 April 1924, Correspondentschap Ie Klasse. KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. H. J. ABBINK. Repabatie-Inbichting. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke oummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Speciale aanbieding DAMESKOUSEN f0.40, bij 2 paar 5 pCt. korting. PRACHT GEKLEURDE KOUSEN f O 95, bij 3 paar 10 pCt. korting. GESTREEPTE KOUSEN f0.95 Het Paaschfeest is het feest der Vreugde en der Hoop. We hebben geleerd dat het ongeveer gelijktijdig gevierd wordt met een Heidensch feest, het feest van de Lente. De opstanding van Christus en de weder- ontwaking der Natuur, deze twee blijde gebeurtenissen zijn in ons we relddeel door de Christenen van oudsher altijd te zamen gedacht en gevoeld. Wel is in onze Noordelijke landen de Natuur vaak achter, we ondervinden dit thans maar al te goed, maar de hoop op de wezen lijke Lente is toch met Paschen overal levendig. Al prijkt de natuur nog niet met haar wonderschoon kleed, toch komt het groene waas over onze velden, en komen de ontelbare ontluikende knop pen ons verkondigen, dat ook zij weer bezield wordt van een jong, nieuw leven, waarmee ze ons opwekt en verfrischt en vatbaar maakt om de schoone poëzie van het groote levensdrama, hetwelk op 't Paasch feest onthuld wordt, te verstaan. Opstanding 1 Die predikt ieder jong grassprietje aan uwe voeten, ieder frisch groen blaadje uit uwen hof Daarvan spreekt de teere plant, die gij in het koesterend zonnetje zicht baar ziet bijkomen en zingen de lieve lenteboden uit het vogelkoor. Daarnaar haakt de zieke, die een langen winter aan de sponde gekluis terd, thans in de heerlijke stralen der zon een nieuw leven in zich voelt opwekken en een nieuwe hoop op nog eenige levensjaren. O, de natuur, vooral de zich ver jongende natuur, komt den sterveling nooit heerlijker en reiner voor, dan wanneer zijn winter erg duister wasVan opstanding spreekt ook in ieder menschenhart op dit hoogtij een stem, die wanneer ze verstaan en begrepen wordt, dat hart verwarmt en veredelt, als de zon onze aarde. Het leven vraagt ernst van ons, blijmoedigen ernst, die zich niet uit in zuchten of geween, maar die spreekt uit onzen handel en wandel. Voor ieder die dezen ernst mist, is het opstandingsfeest een roepstem tot een nieuw werkzaam leven, tot een meestrijden tegen alles wat bene den den mensch is. De roepstem weerklinkt ook met nadruk door de groote maatschappij tot elk, die zich van zijn maatschap nog zoo weinig bewust is. Slechts door nuchter overleg en eendrachtig samenwerken kan het de maatschappij goed gaan. Wanneer het eene deel vierkant tegenover 't andere zich plaatst en ieder denkende het beloofde land te zien, aan zijn eigen touw trekt zonder zich om anderen te be kommeren, dan noope het Paaschfeest ons tot een weinig rust om tot inzicht te komen, dat onze kranke maat schappij en wij haar zieke leden aan een nieuw leven behoefte hebben, een eendrachtig leven in de eerste plaats. Het huisgezin, de maatschappij, de staat, hebben dringend behoefte aan een nieuw leven, aan frissche krach ten. Dat ze zich als de natuur in de lente, het ongezonde en het zon dige te niet doen en de Paaschhymne leeren verstaan, die den eisch der opstanding uit het onvolkomene brengt tot allen, zonder onderscheid. Dan zal ook dit Paaschfeest er toe bijdra gen ons waarheidslievender en reiner te maken, dan zal ook deze Paschen iets er toe hebben bijgedragen tot onze volmaking. Wittebroodstraat 52. Levertraan -- Sanatogen Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelsen zout Purol Sehomnerzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. BUITENLANDSCH OVERZICHT Alle aandacht blijft, nadat de Commissie van Herstel op zoo vlotte wyze de con clusies en methodes der experts heeft aan vaard, zich concentreeren op de verslagen der internationale deskundigen betreffende het vraagstuk der door Duitschland te ver goeden schade. De kwestie is thans in een nieuw sta dium getreden. Duitschland heeft n.l. zijn besluit genomen. Nadat het rijkskabinet van gedachten heeft gewisseld met de minister-presidenten en staatspresidenten der afzonderlijke landen, die zich met het standpunt der centrale Beriijnsche regee ring konden vereenigen, heeft het zijn de finitieve standpunt ingenomen het heeft blijkens de telegrammen besloten beves tigend te antwoorden op het ver zoek der Commissie van Herstel. Een ver tegenwoordiger van de Duitsche commissie voor de oorlogslasten te Parijs heeft de volgende nota aan de Commissie van Her stel overhandigd De Duitsche regeering heeft de eerde outvangst te berichten van de nota der Commissie van Herstel van 11 dezer no pens de rapporten der deskundigen. Ook de Duitsche regeering ziet daarin een practische grondslag voor een snelle oplos sing van het vergoedingsvraagstuk. Zij is deswege bereid haar medewerking aan de plannen der deskundigen toe te zeggen.c Uit deze verklaring blykt, dat Duitsch land de rapporten niet letter voor letter aanneemt, doch ze beschouwt als een goeden grondslag om te praten en van gedachten te wisselen. Het ligt in de bedoeling dat de Com missie van Herstel de regeeringen der geallieerden zoowel officieel in kennis stelt van de rapporten der deskundigen als van Duitschlands antwoord. Deze zullen na tuurlijk de rapporten en het door Duitsch land geformuleerde antwoord onderzoeken en hieruit zal automatisch een conferentie der geallieerden voortvloeien, waaraan ver moedelijk ook Duitsche gedelegeerden zullen deelnemen. Deze zullen denkelyk verschil lende bezwaren tegen de rapporten te berde brengen. Zij zullen niet nalaten er op te wijzen, dat de tenuitvoerlegging der in de rapporten vervatte denkbeelden neerkomt op een zware »Belastung« van Duitschland's economisch leven. Ook zal, naar voor de hand ligt, erop attent worden gemaakt, dat ter verlaging van de zwaarwegende bezettingskosten, het gewenscht zou zijn de geallieerden troepen in het Rijnland in te krimpen, en de Fransch-Belgische bezettingstroepen in 't Roergebied terug te trekken. Of deze verzoeken van Duitsche zijde te Parys in goede aarde zullen vallen, is minstens twijfelachtig. Deze opvatting wordt althans gewettigd, wanneer men kennis neemt van de rede, die Poincaré, de Fran- sche minister-president, heeft gehouden en waarin deze de gelegenheid te baat nam om zijn standpunt uiteen te zetten ten aan zien van de rapporten der deskundigen. Volgens Poincaré hebben deze verslagen Frankrijk volkomen in 't gelyk gesteld en aangetoond, dat Duitschland inderdaad slechts schynbaar verarmd is, economisch weerbaar is, vele milliarden gouds naar het buitenland heeft gebracht, zijn bevol king lage belastingen oplegt en ook overi gens in een bevoorrechte positie verkeert. Vandaar dat Poincaré, nu ook de deskun digen geen reductie van de door Duitsch land te betalen bedragen hebben voorge steld, eraan vasthoudt, dat het schadeloos stellingsbedrag met geen centitnie zal worden verminderd. Frankrijk houdt onveranderd aan zyn vroegere ideeën vast en deukt er niet aan om blijk te geven van eenige tegemoet komendheid, voordat Duitschland eerst royaal over de brug is gekomen. Poincaré blyft rotsvast en onwrikbaar op zijn standpunt staan. Wat Engeland betreft, ook dit land heeft by monde van Macdonald zijn bereidheid te kennen gegeven om het plan der des kundigen in zijn geheel te aanvaarden, mits de andere geallieerden dat evenzeer doen. De Britsche premier heeft bovendien er nadrukkelijk op gewezen, dat de rap porten als een ondeelbaar geheel moeten worden beschouwd. Het schynt, dat hij hiermee te kennen heeft willen geven, dat beide partijen, die bij de schadevergoedings kwestie zijn betrokken, rechten en plichten hebben en dat de Duitsche prestaties af hankelijk zyn van het herstel zijner souve- reiniteit op het gebied van bestuur, be drijfsleven en belastingen. Gevestig-d: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De uitslag van de prijs- uitdeeling aan de teekenschool is als volgt Ljjnteekenen klasse IIle pr. Th. J. van Horen, Herpt2e pr. W. Colet, Gen- deren 2e pr. G.- van Helden, Veen. Klasse IIIle pr. J. Hobo, Neder- Hemert2e pr. B. Stevens, Waalwijk 2e pr. P. de Graag, Heusden. Scheepsteekenen klasse Ile pr. (cum laude) B. Smits, Nederhemert2e pr. L. van Rij, Heusden 3e J. Jansen, Heusden. Klasse II2e pr. H. v. d. Steenhoven, Heusden; 2e pr. A. Vonk, idem. Machine- en smidsteekenen klasse I le pr. A. Bruijstens, Heusden; 2e pr. M. van Son, Neder-Hemert. Klasse II2e pr. J. Bruijstens, Heusden L. Verhoeven, Heusden. Klasse III: le pr. (cum laude) J. Steen bergen, Heusden. Handteekenen klasse 12e pr. M. Gouda, Eethen 3e pr. L. van Rij, Heusden. Klasse IIle pr. C. S. de Joode, Meeu wen 2e pr. K. Deurloo, Hemden. Klasse III2e pr. C. Garstman, Aalburg 3e pr. A. v. Bergeijk, Aalburg. Prys voor geen verzuimen: P. Vos; L N. van Ry en E. W. Bouman, allen van Heusden. Aalbnrg. Dinsdag a.s. des avonds om half zeven (ouden tyd) hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk op te treden de heer Van Leeuwen uit Dordrecht. Almkerk. Tot op heden zyn in deze gemeente 20 gevallen van mond- en klauw zeer geconstateerd, terwijl onder het vee van de Wed. Kolff de ziekte is geweken. Dezer dagen kwam de werkman L. v, D. alhier, werkzaam te Hendrik Ido Ambacht, terwijl hij aldaar op zijn fiets reed, in aanraking met een auto, met het gevolg dat van D. ernstig gewond werd en genoodzaakt was zich onder geneeskun dige behandeling te stellen. De fiets werd totaal vernield. Naar wij vernemen hoopt op 27 April a.s. Ds. de Bruin, Ger. Em. predikant, zijn afscheid te nemen van de gemeente. J.l. Maandag had de werkman H. de Graaf, alhier het ongeluk zich in het gezicht te branden, doordat hij een kruikje met drinken van de kachel nam, waai van de stop vloog, en waardoor de kookende inhoud hem in het gelaat terecht kwam. Hij moest zich onder geneeskundige be handeling stellen. Nienwendijk. Vrijdagavond gaf de Fanfare »Crescendot voor een talrijk publiek een uitvoering. De verschillende nummers van het goed verzorgd program werden onderleiding van den directeur de heer O. Walraven uitstekend ten gehoore gebracht. De vertolking der nummers gaf blijk dat de leiding in goede handen berust, en dit door de werkende leden flink gestudeerd werd. Ook werden samenspraken en voor drachten gehouden, welke op uitstekende wijze gespeeld werden. Het talrijk opge komen publiek, heeft dan ook een recht gezelligen avond gehad, zoodat ieder hoogst voldaan huiswaarts keerde. Naar we vernemen zal het Mannen koor )0. G.« deelnemen aan het concours, welk gehouden zal worden op 12 en 13 Augustus te Gorinchem. Rijswijk. Bij de op 15 dezer gehou den keuring voor de Nationale Militie werden van de 5 ingeschrevene dezer gemeeute 4 geschikt bevonden. Raamsdonksveer. Door Heeren Kerkvoogden zal, naar wij vernemen, bij de Herv. Kerk op 't Veer een stalling en Rijwielbergplaats bygebouwd worden. Tot afgevaardigden naar de Jaar vergadering der C.H. Unie te Utrecht te houden, werden gekozen de heeren L. P. Dubbelman, A. Redert en H. Netten. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid werd de hesr J. v. Suylekom aangewezen als werkgever-lid van den Raad van Arbeid te Breda. De heer Weda, Commandant der Marechausseé's Brigade, wordt met iDgang van 1 Mei overgeplaatst naar Strykerk. Velen zullen deze humaine politieman zien vertrekken. Dat de mattenindustrie alhier ge lukkig in geen kwijnende toestand verkeert, moge blijken uit het feit, dat de firma C. A. Simonis een lading van 98 ton afleverde aan de steenfabrieken langs de Waal. Mej. H. had het ongeluk dat haar een ketel met kokend water ontgleed. Geweldige brandwonden aan armen en beenen bekomend moest zy geneeskundige hulp inroepee. Sprang. Onder leiding van haar Voor zitter de heer A. C. v. d. Esch, vierde de de Jongelingsvereeniging op Geref. Grondsl. Timotheusc alhier j.l. Woensdagavond haar zilveren jubileum. Door verschillende vereenigingen zoo wel uit deze gemeente, als van elders waren afgevaardigde ge zonden, die alle de beste wenschen na voren brachten. Door het lid Joh. Frings werd aan de hand van een 7 tal stellingen behandeld nDe J. V. en het persoonlijk geloofsleven« en door A. v. d. Esch «Reinheid des Levens«. Verschillende voordrachten, muziek en zang wisselde een en ander af. De dienende dames waren druk in de weer om de talrijk aanwezigen van verschillende ver snaperingen te voorzien. Om ruim 12 uur sloot den voorzitter met een woord van dank en opwekking dezen feestavond. Sleenwijk. Door het Gemeentebestuur ie aan het bestuur van den kring van Burgerwachten in het Land van Heusden en Altena vergunning verleend tot het oprichten van een schietbaan op het fort aan den Uppelschen dijk. Veen. Formulieren tot aanvrage van jacht, visch en hengelakten, zijn wederom ter secretarie verkrygbaar gesteld. By de op Maandag j 1. te Heusden gehouden keuring van ingeschrevenen voor den Dienstplicht, lichting 1925, werden 8 personen geschikt en 3 ongeschikt ver klaard. Op Woensdag 23 April a.s. des nam. 2 en 6| uur O. T. hoopt Ds. Fraanje uit Barneveld voor de Geref. Gemeente op te.treden. Waspik. Bij den Heer C. V. werden door baldadige handen een paar prachtige fruitboomen afgezaagd. Aangift is gedaan bij de politie. Op de Woendag gehouden paarden- monstering bij den Heer A. Pruissers, was slechts 1 paard aangevoerd. Bij de voor het raadhuis waren er 7. Verkocht geen. Het fruit belooft dit jaar bijzonder veel. Indien de nachtvorsten geen schade aanrichten, mag er op een rijken oogst gerekend worden. zweren, open wonden, winterhanden en voeten, steenpuisten, bloedvinnen, negen- oogen, steek-, stoot- en brandwonden, zwerende borsten en alle mogelijke won den, geneest de wereldberoemde Oprechte Winsnmer Zalf. Verkrjjgbaar by Apoth. en Drog. Te Heusden, J. N. W, Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia BoumanVeen, Wed. J. Vos Bzn.Andel, J. G. Schouten Go rinchem, Firma Schoon Co. Apothekers Hoogstr. Oen -Agent J. C. DE VRIES, Winsnm (Oron.) NIEUWSBLAD voor iel Laid van Heusden en Aiteia,deLan|straat en tie Bonnnelerwaam r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1