FELILLËTOM. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4391. Woensdag 23 April 1924, Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITEXLANDSCH OVERZICHT De Commissie van Herstel heeft met algemeene stemmen besloten acte te nemen van het antwoord van Duitschland, waarbij dit zich aansluit bij de conclusies der des kundigen binnen de grens van haar be voegdheid de conclusies dier rapporten goed te keuren en de methodes ervan te aan vaarden ze officieel te overhandigen aan de betrokken regeeringen en hun de con clusies, waartoe zij bevoegd zijn, aan te raden, teneinde het volledig effect van die voorstellen te verhaasten aan Duitschland te verzoeken haar binnen den allerkortsten tijd ontwerpen van wetten en besluiten voor te leggen waardoor een volledige uit voering der plannen wordt gewaarborgd en zijn vertegenwoordigers aan te wijzen in de commissies en organisatie van de spoor wegen en voor de hypotheek op de nijver heid snel de verschillende commissies en organisaties, waarvan de benoeming aan de C. v. H. staat, aan te wijzen de maat regelen voor te bereiden, waarvan het rapport-Dawes haar de voorbereiding heeft toevertrouwd. Zooals men ziet willen de geallieerden op gaan schieten. De overhandiging van de rapporten door de Commissie van Herstel aan de daarvoor in aanmerking komende mogendheden en het advies, dat de overhandiging vergezelt, om de conclusies te aanvaarden, wyzen erop, evenzeer als de uitnoodiging aan Duitsch land om tot verschillende stappen over te gaan, dat men de herstelkwestie gaarne spoedig wenscht te zien geregeld. Het besluit der C. v. H. noopt nu in de aller eerste plaats de geallieerde regeeringen om onderling de verder te volgen procedure te overwegen de crediteuren van Duitschland zullen het nu eerst eens moeten worden over de van Duitschland te eischen pres taties, over de regeling van de schulden der geallieerden onderling, enz. Maar ook de Duitsche regeering ziet zich voor de noodzaak geplaatst om spoedig beslissingen van groote importantie te nemen, nadat zij in een nota aan de C. v. H. van enkele regels het kon niet korter haar principieele instemming met de conclusies heeft betuigd. Blijkbaar heeft België zich tot zoo'n kort antwoord bepaald, omdat het hoopt, dat bij de a s. onder handelingen een en ander nog precieser en op een voor Duitschland dragelijker wyze zal worden geregeld. Maar onder- 22 Die goede mevrouw Nerville schijnt me niet zeer veeleischend. Gij kunt me niet gelooven, mijn vriend, antwoordde Mariana, hoe mijn hart pijn deed, toen ik het hek van het kasteel zag. Je waart er niet zeker van, hoe de ontvangst zou zijn? Ik beken het. Je hebt nu geen vrees meer Neen I Heel goed 1 Er is hier een ver gissing geweest, die u leed zal doen. Indien u wist, hoe ik geweend heb De plicht gebood me echter I En dan mijn positie hier op het kasteel was zoo valsch. Op dat punt, antwoordde Georges, ben ik niet van dezelfde meening als u. Ik was de arme bloedverwante. U weet wel, dat de rijkdom bij ons niet telt. Ach, meneer de Kerlor, u spreekt daar een heel persoonlijke meening uit. Ik ben zeker, dat mijn moeder en mijn zuster die geheel en al deelen. Dus, u hecht niet aan vermogen, en bij haar, die gij zult liefhebben, tellen alleen de geboorte en de naam. Ik weet zelf niet, of deze hoedanig heden voor mij van belang zijn De liefde alleen, en niets anders, zal mijn tusschen zal het de geëischte wetten en verordeningen moeten redigeeren en ter goedkeuring voorleggen aan de C. v. H. Daarmee is de Duitsche regeering reeds druk doende en zij laat zich hierbij niet weerhouden door de overweging, dat over enkele weken de rijksdagverkiezingen voor de deur staan en de tegenwoordige regee ring wel eens plaats zou kunnen moeten maken voor een meer rechts-georiënteerd kabinet. De Duitsch-nationalen beweren nu, dat het kabinet niet meer het recht heeft besluiten te nemen inzake de kwestie der schadevergoeding, maar de Fr. Ztg. heeft dezer dagen terecht deze tactiek oneerlijk genoemd, omdat de Duitsch-natio nalen zelf wel weten, dat het rapport der deskundigen de uitdrukkelijke goedkeuring door den Rijksdag eischt van een heele reeks besluiten, zoodat een definitieve be slissing over het tot stand komen van het nieuwe schadevergoedingsplan voor de ver kiezingen heelemaal niet kan worden ge nomen. Overigens is de centrale regeering te Berlijn bij haar eerste besluit opgetreden in overleg met de minister-presidenten der afzonderlijke landen. Zelfs vertegenwoor digers van geprononceerd rechtsche regee ringen (Beieren, Thüringen, Mecklenburg- Schwerin) hebben toegegeven, dat, gezien den tegenwoordigen staat van zaken, Duitsch land de rapporten der deskundigen onmo gelijk van de hand kan wijzen. Uit Dusseldorp wordt d.d. 19 April aan het Handelsblad gemeld Nu de Micum- contracten verlengd zyn op een basis, waarbij de mijnen voor hun herstelleveringen vergoeding zullen krijgen, zijn de mijn werkers een nieuwe loonbeweging begonnen. De betreffende eisch tot loonsverhooging van 56 pCt. zal thans op 23 April door een scheidsgerecht worden behandeld, en indien hij wordt afgewezen, zal een beroep worden gedaan op den rijksminister van arbeid. De »Union der Hand- und Kopfarbeiter«, een uiterst linksche organisatie der mijn werkers in het Ruhrgebied, heeft intusschen nieuwe looneischen voor alle Duitsche mijn werkers gesteld, die nog veel verder gaan dan die der mijnwerkers in het Ruhrge bied. In den vorm van een ultimatum wordt geeischtde zevenurige werkdag, 30 pCt. loonsverhooging boven de werkelijke vredesloonen, en 14 dagen vacantie. In een resolutie, die aan de mijnwerkers van keuze leiden. U is de edelmoedigheid zelf. Wilt u weten, hoezeer mijn gedachten in overeenstemming zijn met mijn daden Luister naar mij 1 Mariana gevoelde een lichte siddering, er kwam een vreemde glans in haar oogen. Zij was overtuigd, dat zij haar doel naderde. Wat ik je ga vertellen, mijn beste Mariana, weet niemand nog op de wereld, ook mijne moeder niet, maar het is mij te sterk gij zult mijn eerste ver trouwelinge zijn Men kan begrijpen, hoe groot de ont roering van juffrouw de Sainclair was. Georges beminde haar en hij zou het haar vertellen. Zij mompelde, terwijl zij een houding van beschaamdheid aannam Mijn neef Beste nicht, je hebt zeker alles ge raden Ik bemin een jong meisje Juffrouw de Sainclair antwoordde met neergeslagen oogen Uw liefde is die van eenen, welke verhoord moet worden. Zij is arm Daarin herken ik u Zij heeft geen ouders Uw familie zal die vervangen Zij is van goede geboorte, dat is waar. Dat is voldoende voor een hart als 't uwe. Juffrouw de Sainclair hoorde bij elk dezer antwoorden haar hart steeds hef tiger slaan. Haar zegepraal was zeker, onbetwistbaar. Frankrijk, Engeland, Italië, België en Tsjecho-Slowakye is gezonden, worden deze verzocht de algemeene staking te onder steunen. Indien de looneischen niet worden vervuld, zal de algemeene staking in geheel Duitschland worden afgekondigd. Hierbij valt op te merken, dat de »Union« in den laatsten tijd wel een groot aantal leden heeft gewonnen, maar toch vormen de christelijke, de meerderheids- socialistische en de Hirsch-Dunkersche or ganisaties tezamen nog een groote meer derheid, zoodat de Unionc op zijn hoogst partieele stakingen eou kunnen bewerken. De bovengenoemde andere drie groepen zijn op het oogenblik sterk tegen staking. Spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente EETHEN, Op Woens dag 16 April, v.m. 11 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. Om 11 uur opent de Voorzitter de ver gadering. De notulen worden aangehouden tot een volgende vergadering. Ingekomen is a. Procesverbaal van kasopneming, waaruit blykt, dat alles in behoorlyke orde is bevonden en f 2742.40 in kas was. b. Een schryven van Ged. Staten, waarin de opheffing van de openbare school te Genderen wordt bevolen met ingang van 1 April. Aangezien de Raad van dit besluit echter in hooger beroep is gegaan bij de Kroon, berichten Ged. Staten in een later schrijven, dat hun besluit, vervat in hun eerste schrijven, is verdaagd tot na de uitspraak van de Kroon, c. Een schrijven van Ged. Staten in zake de kwestie ontslagsaanvrage mej. den Beste van Andel, als onderwijzeres en dat de Hooge Raad 30 April het door ge noemde onderwijzeres ingestelde hooger beroep in behandeling zal nemen. d. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim. De stukken a tot en met d worden voor kennisgeving aangenomen. Brief van Gedeputeerde Staten, naar aanleiding van het raadsbesluit van 16 October tot het aangaan eener geld- leening groot f 7000 ten behoeve van het G.E B. In hun schryven maken Ged. Staten bezwaar tegen het aangaan dezer leening, omdat deze op langen termijn is gesteld. Wat zal ik je meer zeggen Er zijn geen woorden, welsprekend genoeg om mijn gedachten uit te drukken Hoe zal ik u haar schoonheid, haar bevalligheid schetsen U weet reeds dat haar blauwe oogen de schoonste ter wereld zijn. Georges, riep Mariana uit. Zij werd bijna door een duizeling be vangen, het was of zij zoo in de armen van den jongen man moest vallen. Gelukkig voor juffrouw de Sainclair, aarzelde zij. De heer de Kerlor keek haar aan, een weinig verrast, hij scheen iets te begrijpen, maar wilde dat niet. Hij eindigde daarom U is te zeer mijn vriendin, dan dat ik u niet alles zou toevertrouwen, Mariana En ik ben zeker, dat u mijn keus zult billijken, als ik verlang de echtgenoot te worden van Hélène de Penhoët Het leek Mariana, alsof de aarde zich voor hare voeten opende. Zij werd vreeselijk bleekal haar bloed vloeide terug naar het hart, het was haar alsof haar een sluier voor de oogen kwam. Mijn bekentenis verrast u vroeg Georges, Neen, stamelde zij, neen, het moest zoo komen. En zij had de kracht om er bij te voegen Ik had het wel geraden Op dit oogeblik voegden de gravin, Carmen en Hélène zich bij hen. Georges keek de laatste met zulk een Uit hun ingesteld onderzoek bij de P.N.E.M. is gebleken, dat ten behoeve van het G.E.B. reeds een leening loop van f 100.000 waarvan f 92.000 in activa vastligt en f 8000 voor het bedrijf, zoodat zij het niet toe laatbaar achten ook deze f 7000 op langen termijn te leenen. Verder geven Gedep. Staten in ernstige overweging het G.E.B. der verschillende oude gemeenten tot een bedrijf te vereenigen. De Voorzitter zegt dat het bedrag van f 7000 reeds aan de P.N.E.M. is uitbetaald, omdat men in de vaste meening verkeerde dat Gedep. Staten het besluit zouden goed keuren. Het gevolg is dat de Gemeente- Ontvanger, die het bedrag uit zijn kas heeft betaald, dat bedrag thans te kort komt en er dus geleend moet worden. B. en W. stellen daarom voor thans opnieuw te besluiten tot het aangaan eener geldleening, niet als oorspronkelijk was besloten af te lossen in 30 jaar, doch thans in 5 jaar. Het bedrag van f 7000 in een jaar te besparen is natuurlyk onmogelyk, op de uitgaven is het niet te vinden en de inkomsten kunnen niet worden vermeerderd, het is al wel als men dit in 5 jaar kan doen. v. Buuren. Als er nu elk jaar verloren wordt, wat dan? Voorzitter. Dan kan er elk jaar bij het opmaken der begrooting rekening mede worden gehouden. Nu krijgen we van de P.N.E.M. ineens bericht om f 7000 te betalen, waarmede bij geen enkele begroo ting rekening is gehouden. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Verdeeling der gemeente in stem- districten voor verkiezingen Tweede Kamer enz. De Voorzitter zegt dat B. en W. met het oog op de verkiezingen voor Tweede Kamer, Prov. Staten en Gem, raad, voor stellen de gemeente te verdeelen in 2 stem- districten, ji.I. Stemdistrict I de voormalige gemeente Genderen c. a. en Stemdistrict II omvattende de gemeente Drongelen en Meeuwen, met bepaling, dat het Hoofdstem bureau zal zijn gevestigd in de Gemeente- Secretarie te Genderen en het stembureau voor Stemdistrict II zitting zal houden te Meeuwen. v. d. Schans. Wat heeft bij B, en W. voorgezeten om de gemeente in 2 stem- districten te verdeelen en niet in drie Voorzitter. Alleen dit, hoe meer stern- districten, hoe meer het kost? v. d. Schans. Dat is altijd niet noodig. teederen blik aan, dat juffrouw de Pen hoët niet kon nalaten hem even toe te lachen dat lachje maakte den jongen man nog verliefder. Mariana drukte hare tanden knarsend opeen. Hare plannen, vol haat en wraakzucht, die een oogenblik verdwenen waren, doemden opnieuw op. Ik zal mij wreken op u beiden, zeide zij tot zich, maar op haar in 't bijzonder, want zij ontsteelt mij het vermogen, het aanzien en den naam van Kerlor Zij poogde intusschen bedaard na te denken en overlegde bij zich zelf Dit huwelijk is nog niet gesloten, omdat Georges er nog niet over gesproken heeft. Wie weet, of ik het nog niet kan verhinderen Juffrouw de Sainclair moest nog eens weer zich zelf bedwingen, haar bedaard heid herwinnen, een opgeruimd gezicht zetten, honigzoete woordjes spreken tegenover deze lieden, wien zij de achting der wereld wilde ontrooven. Toen zij afscheid had genomen van Kerlor, deed zij dat met woorden vol toewijding, vol innige dankbaarheid, vol eeuwige verkleefdheid De goede gravin de Kerlor wae er door bewogen. Zij deed Mariana beloven om gauw terug te komen. Juffrouw de Sainclair sprak van haar plichten als onderwijzeres, maar ant woordde, dat zij alles zou doen, wat zij kon, om de waardige en heilige vrouw genoegen te doen, dien zij nog steeds liefhad als een moeder. Voorzitter. Niet als men zyn boterham meebrengt. Voor ieder stembureau heeft men personeel noodig en moet men men- schen zoeken die er lust in hebben en er ook geschikt voor zyn, om een proces verbaal op te maken. Verder moet men er ook de localiteit voor hebben, deze drie dingen hebben by B. en W. voorgezeten by hun voorstel. Misschien is het waar, dat sommige menschen uit Drongelen iets verder moeten loopen, doch voor de men schen uit Doeveren en Heesbeen is het zeker zoover als van Drongelen naar Meeu wen. Men moet ook niet vergeten, dat er altijd ontevredenheid bestaat en dat deze wel zal blijven bestaan. Men heeft in B.Broek vroeger ook aleens gevraagd om Meeuwen in 2 stemdistricten te verdeelen, gaat men nu Drongelen een stembureau geven, dan komt B.Broek ook oogenblikke- lyk opnieuw vragen om een stembureau en dan kan men niet neen zeggen. v. d. Beek. Ook is vroeger wel een verzoek uit Heesbeen gekomen. v. d. Schans. De afstand van Babilo- niënbroek naar Meeuwen is niet zoo groot als van Drongelen naar Meeuwen. In Drongelen worden er de menschen zeer door geprikkeld. Ik zou er ook niets tegen vinden te Babiloniënbroek een stembureau te vestigen als het niet meer geld kost. In Drongelen weet ik zeker dat er drie menschen te vinden zullen zyn die hun boterham willen meebrengen en met een kopje koffie tevreden zijn, als men dat in iedere plaats doet, kost het minder dan vroeger. Niet dat het eten te veel is, als men daar een geheelen dag moet zitten, dit is wel zoo, maar de meeste menschen althans in Drongelen is dit zoo, komen stemmen als er gegeten wordt, en dan moet men nogal eens hooren, nu jullie nemen het er goed van, ik heb nooit veel smaak van het eten gehad. Brengt men in 't vervolg zijn boterham mee, dan behoeft het niet zooveel te kosten. .Nu worden de menschen onnoodig geprikkeld, ik vind het geen verstandigen zet van B. en W. om met dit voorstel te komen. Wat de localiteit betreft, die is in Drongelen ook wel te vinden. Buuren. Ik vind het een prachtig ding, doch kan men niet volstaan met één stembureau in de Eethensche school? Voorzitter. Dat gaat niet, er zyn meer dan 1000 kiezers en dan moeten er twee stembureaux zijn. v. Buuren. Zet er dan twee in dezelfde Georges drukte haar heftig de handen en Carmen omhelsde haar, zonder dat een van beiden iets kwaads dacht. Juffrouw de Kerlor, die het geheim van Mariana kende, vond, dat zij zich be wonderenswaardig gedroeg tegenover Georges, en was haar daarvoor dankbaar. Alleen Hélène gevoelde een instinct- matigen afkeer, toen Mariana haar de hand drukte. Men had een tentwagentje ingespannen om Mariana naar Brest te brengen. Nu, zeide de gravin, toen haar bloed verwante was weggereden, ik geloof dat ik ongelijk had met boos op haar te wezen. XII. Eerste wraakneming. Het was gebeurdMariana had uit den mond van den heer de Kerlor zelf de bekentenis zijner liefde gehoord, die voor haar de meest wreede en de meest vernederende van alle teleurstellingen was. Juffrouw de Sainclair had het gevaar zien komen, maar zij had een beroep gedaan op al hare vrouwelijke sluwheid om dit te bezweren. MlXttSBLA» voor hBt Land van Housden en AltsnajeLangstraat en de Boiiiielerwaari! (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1