Tweede Blad A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LAHKHDTZER Co's Bank. C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4392. Vrijdag 25 April DROGISTERIJ. Raamsdonksveer. IN GOUD EN ZILVER, SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. BEHOORENDE BIJ HET RUGPIJN WAARSCHUWT Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware sle pende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren pijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te fi'treeren. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen de nieren en veroorzaken ont steking. Zu!k een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloosing metter tijd tot niergruis, waterzucht, rheumatiek of een chronische nierkwaal. Let op uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine af wijkingen vertoont, te schaarsch of te veelvuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid gevoel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zjjn, gebruikt dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele wereld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). LANDBOUWRU3RIEK. Suikerbietencnltaur VI. Het ontsmetten van zaaizaden II. Laten we voor het gemak een bepaald geval behandelen, bijv. 16 K.G. zaad voor 1 H A. We nemen dan iets meer dan 250 G. Germisan,± 275 G en lossen dat in 55 a 60 L. water op. Daarin doopen we eerst een paar zakken, om daarop na de behandeling van het zaad, dit uit te stortendaarop moet het dan nadrogen. Ook kan men een ge deelte van de dorschvloer of een derge lijke plaats met wat vloeistof overgieten en dan daarop het zaad voor droging uitstorten. Het bietenzaad wordt daarop in een zak gedaan, waarin men tevens een paar steenen doet. Bietenzaad drijft n 1. in water. Zonder belasting zal al het.zaad dus niet met de vloeistof in aanraking nemen. Voor een degelijke ontsmetting is dat natuurlijk een eerste eisch. Ver der moet men er om denken, dat bieten zaad bij weeken uitzetde zak moet dan ook een goede krop overhouden, anders heeft men kans, dat de zak scheurt 1 Half vol dus bijv. 1 Om al het zaad zoo vlug mogelijk, met de oplossing in aanraking te bren gen, is het noodig dat men het zaad in den zak goed dooreen roert, liefst meer dan een keer tijdens het weeken. Heeft het zaad zoo nu ongeveer 2 uur in de oplossing (die men van tijd tot tijd natuurlijk ook eens moet doorroeren) gehangen, dan haalt men de zak er uit en laat ze flink uitdruipen boven de kuip. Komt er geen water meer uit, dan spreidt men het zaad op de vooraf ontsmette ruimte, in een zoo dun mo gelijke laag uit, om ze vlug te doen opdrogen I Kan men niet direct zaaien, als het zaad droog is dan laat men het uitgespreid op een hoopje liggen en schept het minstens eens per dag om, meteen eveneens ontsmette houten schop (Liever niet in zakken bewaren. Het zaad broeit dan licht, en verliest in kiem- kracht). Gaat men zaaien, dan doet men het zaad in één der ontsmette, goed nage- droogde zakken, om herbesmetting zoo veel mogelijk te voorkomen I Als men nu tevens nog zaaien kan met een zaaimachine die ook met een oplossing van Germisan ontsmet is, dan heeft men alles gedaan, wat bij onze tegenwoordige kennis en ervaring van desinfecteeren en ontsmetten gedaan kan worden, om de lastige zwamziektebie- tenbrand, te voorkomen. Dat men bij het zaaien er mede reke ning houdt, dat het zaad door het wee ken gezwollen is, spreekt natuurlijk vol doende voor zich zelf. Elke goede zaaier zal uit zich zelf, de machine wel zoodanig stellen, dat er net zooveel korrels vallen als bij niet geweekt zaad. Vergeet echter nooit, dat men met vergift werkt. Nooit mogen menschen en dieren iets van de vloeistof „binnen" krijgen, terwijl men na de behandeling de handen goed met zeep moet reinigen. Hoe nu te handelen in plaatsen, waar vele kleine bietenbouwers wonen M. a. w. Hoe kunnen verbouwers van Vsi 'A, Vg H.A. het goedkoopst profiteeren van de voordeelen der ontsmetting met Germisan Mijn inzien, door het spreekwoord Eendracht geeft kracht, in toepassing te brengen I Voor gezamenlijke rekening ineens de benoodige hoeveelheid Germisan aan- koopen, en één persoon opdragen het zaad te ontsmetten Na een omrekening kan men toch elke portie ook van het zwaardere geweekte zaad, weer vinden I Tevens is daar nog een ander voor deel aan verbondenMen kan de een maal gebruikte vloeistof n.l. meer malen gebruiken, als men elke keer het vat maar weer met vloeistof bij vult Bijv. men moet 75 K.G. zaad ontsmetten. Eerst neemt men 25 K.G. zaad, waar voor men 425 G. Germisan in 85 L. water oplost. Daarna maakt men nog een oplossing van bijv. 100 G. in 20 L. water Gaat de eerste 25 K.G. zaad nu uit de oplossing, dan vult men het vat met deze nieuwe oplossing bij, en men kan weer 25 K.G. zaad ontsmetten. Op die manier kan men ook de 3e 25 K.G. ontsmetten, zoodat men dan voor 75 K G. met 5 X 275 G. of 1375 G. Ger misan noodig heeft, doch maar 425 G -f- 2 X ruim 100 G. of 700 Gwat de onkostenrekening, bij evengoed werk heel wat lager maakt. Alleen kan men het zaad dat de 2e en de 3e maal in de op lossing gaat, daar wat langer inlaten I Steeds tot verdere inlichtingen bereid. F. C. HUIJSER, Woudrichem. Wittebroodstraat 52. Levertraan Sanatogen Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol Sehomuerzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. BUITENLAND. Aardschokken in Engeland Nieuwe, vrij hevige aardschokken zijn Zondag waargenomen in de kolendistricten, gelegen lusschen Derbyshire en Notting hamshire. De kenschetsende eigenschappen van deze schokken zijn dezelfde als die onlangs vastgesteld bij de schokken in Midland. o Onder het puin bedo'ven In het Spaansche dorp Jerez is een huisje ingestort. Een vrouw en haar vier kinderen werden door het vallende puin gedood. Marie Corelli f De bekende Engelsche Romanschrijfster, Marie Corelli is te Londen overleden. o Veertien brandweerlieden gedood Naar de »Chicago Tribunes meldt, hebben veertien brandweerlieden bij een brand, welke te Chicago in de Blue Islarjd Avenue was uitgebroken in het vier-verdiepingen hooge gebouw van Curran Hall, het leven verloren, doordien een muur plotseling met donderend geraas ineen stortte. Bovendien werden hierdoor nog vele anderen gewond. Een groot aantal brandweerlieden waren bezig met den blusschingsarbeid van het woedende vuur, toen plotseling een gewel dige explosie werd gehoord, veroorzaakt door een doorgesmolten gasleiding, ten ge volge waarvan de groote, sterke muur ineenstortte. Een aantal mannen, die op de brandladders stonden, werd naar beneden ge slingerd, waardoor eenige der mannen zwaar gewond werden. Het zwaartst werden getroffen de mannen die beneden op straat stonden deze werden door een regen van steenen overvallen. Het ongeval kwam geheel on?erwacht, daar de muur bijzonder 6terk leek, en nagenoeg geen sporen van aantasting door vlammen vertoonde. Bovendien kwam te gelijk met de muur, een groote hoeveelheid brandend hout naar beneden, waardoor een groot aantal mannen min of meer erns tige brandwonden opliepen. Auta-ongeluk Nabij St. Hubert (Belgisch Luxemburg) heeft een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Een auto, die een helling kwam afrijden, moest een scherpe bocht nemen. Zij raakte daarbij van den weg af, botste tegen een boom aan en sloeg om. Van de vier inzittende werden er twee gedood en twee doodelijk gewond. o Mijnramp In de mijnen van Karwin (T>jecho-Slo- wakije) heeft een hevige ontploffing alle verbindingen verbroken. De gebouwen in de omgeving raakten in brand. Vijftien mijnarbeiders werden gedood, 8 liepen ernstige kwetsuren op. Eenige uren later deed zich een nieuwe ontploffing voor. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Een groote brand Een groote brand die uitbrak in de haven van Sm José (Guatemala) aan de kust van den stillen Oceaan, heeft het douanegebouw, alsmede de voornaamste andere gebouwen in de omgeving vernield. De telegraafkantoren werden eveneens beschadigd, maar de telegraaftoestellen bleven gespaard. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. lie moord op twee Postbeambten Pèruel, een vroeger soldaat, en iemand van zeer slechte reputatie, 'die onder ver denking stond van de hand te hebben ge had in den moord op dé beide postbeamb ten in den trein te Cordova, heeft aan zijn leven een einde gemaakt. De commissaris van politie heeft in 's mans woning een papier gevonden, waarin hij bekent de misdaad te hebben begaan. De rebellen-generaal Caraios gesneuveld Gemeld wordt uit Mexico, dat de rebellen- generaal Cavazos, die verleden week een mislukten aanval heeft gedaan op Pachuca, is gesneuveld en dat ook zyn geheele staf is g6dood. De federale troepen beweren, dat na deze nederlaag van Cavazos bij Pachuca, de rust in Hidalgo, San Louis en Potosie geheel is hersteld. Bevestigd wordt, dat de voormalige gouverneur Oaxoca en en de generaal Died^z, die door den krijgsraad ter dood waren veroordeeld, zijn gefusilleerd. o Stormweer In Noord-Frankrtyk Het beroemde belfort (klokketoren) te St. Winoks Bergen, in het Noorden van Fransch-Vlaanderen, is by de hevige stor men, die in geheel Noord-Frankrijk hebben gewoed, gedeeltelijk ingestort. Van het het fraaie bouwwerk, één der zeer zeld- zamen belforts die uit de middeleeuwen zijn overgebleven, is de bekroning en het bovendeel tot aan de klok weggeslagen. De topkoepel en twee van de vier minaret-vormige kanteelen zijn door den storm zwaar beschadigd. o Gestort Kapitaal f 55.000 000, Reservefonds - 42.000.000, f 97.000.000,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvr()e Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Ernstig sp&orweg-ongeluk Een ernstig spoorweg-ongeluk heeft dicht bij het station Rijssel (Engeland) plaats gehad. Er werden drie personen gedood en verschillende gewond. o De nan die knielde op z(jn eigen graf Zekere heer Soglietti uit Epinal, een oud-stryder, die in 1944 in de buurt van Rambervillers zwaar werd gewond en ver volgens voorgoed afgekeurd voor den dienst, had dezer dagen een ietwat griezelige verrassing. Sinds 1914 was by, door verschillende omstandigheden, nooit meer in de gelegen heid geweest, het gebied van den strijd van 1914, waar hij zijn bloed had gestort, terug te zien. Tot hij nu eenige dagen geleden toevallig Rambervilfers en de naaste omgeving van die plaats moest bezoeken. Hij wilde daarby ook de graven weerzien van zijn strijdmakkers uit den oorlog, allen mannen van het 21e regiment infanterie. Hoe groot was echter zijn ontroering, toen hy, terwijl hij op het militaire kerkhof langs een der graven liep, op een kruis zijn naam, zijn voornamen, zijn mummere en dat van zijn regiment vermeld zag I Het betrof hier werkelyk zijn persoon, en zijn naam was geplaatst boven het graf van een zijner ongelukkige kameraden. Bevend knielde Soglietti op zijn eigen graf neer Toen hij het kerkhof had verlaten, was zijn eerste gang naar de plaatselijke mili- iaire overheid, aan wie hij mededeeling deed van de begane vergissing. De Duitsche Kijnvloot De onderhandelingen tusschen de Duit sche, Fransche en Belgische regeering over den bouw van nieuwe rivierschepen voor beide laatstgenoemde landen, welke maanden geduurd hebben, zijn geëindigd. De Duit sche Rijnscheepvaart moet, om zich vrijheid van beweging te verzekeren, opnieuw vier van de nieuwste radersleepbooten en elf schepen aan de geallieerden afstaan. De schepen die in het onbezette gebied op stapel staan, zullen zoo vlug mogelijk aan Frankrijk geleverd women, terwijl van de schepen, in aanbouw op de werven irr het Rijnland slechts een gedeelte afgemaakt zal worden. Tevens heeft een groep van de voor naamste kolenreedeiijen een regeling ge troffen met de Fransche transportcommissie over het vervoer van vergoedingskolen, welke van kracht blijft tot een definitieve regeling te dier zake tusschen de betrokken regeeringen. De betrokken reederijen nemen een deel der transportkosten voor hun rekening, in ruil waarvoor zij weer de vrije beschikking over hun scheepruimte krijgen. o De Bessarabische kwestie Trotzky heeft in een interview met de Unitet Press de geruchten over een mobi lisatie van het roode leger weersproken. Op een vraag over de roogelykheid van een oorlog met Roemenië zei Trotzky o.a. »Natuurlyk denken wij er niet van de Bessarabische kwestie een casus belli te maken. Wij zullen ons best doen langs vreed zamer! weg de zelfbeschikking van het Bessa rabische volk te verkrijgen. Het afbreken van de onderhandelingen beteekent slechts, dat de sovjetregeering den roof van Bes- sarabië nimmer zal aanvaarden. BINNENLAND. Vandalisme Tijdens de Paaschdagen heeft een bende straatjongens danig huisgehouden in een schooi aan de Nieuwe Uilenburgerstraat, te Amsterdam. De binnenplaats is door een schutting gescheiden van een open zandterrein, waarop zich de straatjeugd steeds verzameld. Uit de schuttirg werden eenige planken gebroken en men heeft waargenomen hoe een aantal knapen naar binnen kroop. Van de binnenplaats af werd de school bekogeld met steenen. Het gevolg was, dat er veel beschadigd werd o.a. vielen van het gymnastieklokaal 40 ruiten als slachtoffer. Ook een aantal bloempotten werd gebroken. Door een gebroken ruit wisten eenige belhamels het gymnastieklokaal binnen te dringen. Hier begon een nieuw bombar dement, ditmaal met ijzeren halstertjes. Er werd zoo hard mee gesmeten dat de ijzerenkogels er af braken. —O De spionnage-saak De rechtbank te Maasticht deed uitspraak in de zaak tegen den op wachtgeld ge stelden sergeant-majoor Timmermans, die terecht had gestaan wegens het verhan delen van militaire bescheiden aan een agent van een buitenlandsche mogendheid. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis en ontzegging van het recht om gedurende vijf jaar by de ge wapende macht te dienen. Het O. M. had drie jaar geëischt en vijf jaar ontzegging van het recht om te dienen bij de gew apende macht. lit de Retterdamsche haren Men meldt uit Rotterdam, d.d. 23 April Nadat voor eenige weken door den Centralen Bond van Transportarbeiders onder zijn leden een referendum was uitgeschreven over de al of niet-aanvaarding van de nieuwe loonsvoorstellen van de Scheep- vaartvereeniging Zuid, moest voor den tweeden keer een referendum worden ge houden, aangezien den eersten keer de stemmen hadden gestaakt. De uitslag van het tweede referendum is, dat de loonsvoorstellen van de werk gevers in het havenbedrijf zijn aanvaard. Twee derde van de geldige stemmen heeft zich uitgesproken voor aanvaarding. De nieuwe loonsvoorstellen komen hierop neer, dat de loonsverlaging van de vaste arbeiders van f 1.75 per week, die aan vankelijk was ingevoerd, ongedaan zal worden gemaakt, doordat aan de haven arbeiders een totaal aan premies, eenzelfde bedrag als de verlaging bedroeg, zal worden uitgekeerd. Het loon voor de losse arbeiders, dat aanvankelijk op f5 50 per dag was gesteld, werd met 10 cent per dag verhoogd tot f 5.60 en werd dus op hetzelfde peil ge bracht als de loonen in de Amsterdamsche haven. De Christelijke organisaties hadden reeds tevoren de nieuwe loonsvoorwaarden aanvaard. De verschillende vakvereenigingen zullen nu verder onderhandelen met de scheepvaartvereeniging Zuid, over diverse onderdeelen der nieuwe regeling. Aan den arbeidstijd wordt niets veranderd. Vleeschwareufabriek verbrand Zondagnacht ongeveer 3 uur heeft in de vleeschwarenfabriek jHoeve Westerlo® van de firma J. Alkemade, aan den Achterweg te Voorburg, een zware brand gewoed. Een Joods, waarin ongeveer 10.000 kilo gezouten vleesch, benevens een paard, vier automobielen, tuigen, ge reedschappen, enz. ondergebracht waren, brandde tot den grond toe af. Het paard kwam jammerlijk in de vlammen om. Van de vier automobielen, waaronder een luxe wagen, is niet veel overgebleven. Het gezouten vleesch was juist uit Buenos Aires, waar de firma ook een vleeschfabriek exploiteert, aangekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Het bedrijf zal hoogstwaarschijnlijk kunnen worden voortgezet. Eerste Kamer In de Eerste Kamerzitting heeft de voorzitter wijlen Mr. E. van Ketwich Verschuur, in leven Eerste Kamerlid, her dacht. Spr. noemde hem een oprechte zeer begaafde persoonlijkheid, waarvan nog zeer veel te verwachten was en wiens plotseling overlijden door allen zeer wordt betreurd. De Kamer ging daarna in de afdeelingen. o Auto verbrand De heer Lieftinck uit Den Haag reed met zijn auto op den Kruisweg nabij de Cruquius in de Haarlemmermeer, toen hij ontdekte dat zijn auto in brand stond. Hij stopte onmiddellijk en met behulp van bewoners uit de omgeving werd getracht het vuur te blusschen. De auto verbrandde echter zoo goed als geheel. Overreden Maandag liepen op de Breestraat te Leiden eenige kinderen, waaronder ook een zekere Cornelia Lens, uit de Bouwe- Louwesteeg, achter een autobus Leiden Alphen en hingen er aan. Bedoeld meisje viel er af en werd overreden door de daar achteraan rijdende autobus Wassenaar Leiden. Het meisje was onmiddellijk dood. o Een moord en brandstichting te Borculo Bij een twist over een geval van brand stichting te Borculo is een ingezetene dier plaats beschuldigd van moord, eenige jaren geleden gepleegd. Omtrent deze zaak meldt men aan de vMsb.a nader Voor enkele jaren brandde te Borculo een winkelhuis af. Dit was de derde maal, dat de bewonende winkelier brand had. Zijn schoonvader heeft thans na een ruzie verklapt, dat zijn schoonzoon telkens den boel in brand gestoken heeft. Daarop hepft de schoonzoon uit wraak verklapt, dat de schoonvader vroeger een timmerman verdronken heeft, De politie werd in de zaak gemoeid en beiden hebben hun mis daden bekend. De timmerman werd inder tijd dood in het water gevonden. Men vermoedde toen zelfmoord of dronkenschap, zood&t zijn weduwe niets ontving van de levensverzekeringmaatschappij. Nu echter zal de maatschappy de volle som moeten uitbetalen. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5