Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No* 4393 Woensdag 30 April 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor," Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1,40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Naar uit Parijs wordt gemeld aan het ïHbld.t, is men het daar nog niet eens omtrent de procedure, thans verder ten opzichte van de rapporten der deskundigen te volgen. Nadat de brief van Poincaré aan Barthou, naar men weet, tot veel commentaar heeft aanleiding gegeven, wordt thans weer gemeld, dat deze brief er slechts een was uit de vele door Poincaré aan Barthou in diens qualiteit van Fransch gedelegeerde geschreven en dat het offici- eele aan de C. v. H. nog verzonden moet worden. Hoewel de tekst van dit laatste nog niet bekend is, verwacht men, dat het een nadere uiteenzetting bevatten zal van Poincaré's opvatting, dat het rapport slechts een schets vormt, die nu op twee wijzen nader moet worden uitgewerkt door de C. v. H. voor zoover het de technische kwesties betreft en door de gezamenlijke regeeringen, voorzoover het politieke kwesties betreft. In de C. v. H., die Zaterdagmorgen met officieuze besprekingen is begonnen, in af wachting, dat alle antwoorden der regee ringen zullen zijn binnengekomen, zal de vraag hoe de rapporten der deskundigen behooren te worden aangevuld, thans aller eerst een punt van bespreking uitmaken. Men verwacht er verschil van moening met den Engelschen afgevaardigde Bradbury, die de opvatting zal verdedigen, dat het onnoodig is nu al dadelijk middelen te beramen om ontduiking van zijn verplich tingen, door Duitschland tegen te gaan en dat het beter is thans maar terstond den datum te bepalen, waarop het plan der deskundigen toegepast zal worden. In afwachting daarvan acht men besprekingen tusschen de regeeringen nog voorbarig en dit wordt met eenigen nadruk in de pers gezegd ten aanzien van de komst van Theunis en Hymans, wien echter natuurlijk officieel geantwoord is, dat zij zeer welkom zyn. Men schijnt hier in sommige kringen bevreesd voor verlokkende voorstellen van Engelsche zijde aan België, omdat het Belgische deel der schadevergoedingen het eerst betaald moet worden, zoodat België verder geen belang meer bij het vraagstuk hebben zal, zoodra een algemeen systeem van betaling slaagt. Dit doet Pertinax eenige vrees uiten voor het bezoek, dat beide Belgische mi nisters na Parijs aan Londen zullen bren gen en nog eens de waarschuwing uitspre- 24 Maar de persoon, waarvan u daareven sprak, is toch niet de dochter van de markiezin de Penhoët? Hij scheen, of die titel slechts moei lijk wilde komen van de lippen van Monique. Ik vraag wel excuus: die is het juist. Juffrouw Aubierge strekte de armen uit, alsof zij een spook wilde wegjagen. Zij vervolgde Juffrouw, maar dan kent de gravin de Kerlor de geschiedenis niet van de. markiezin Mariana sidderde. Haar hart deed haar iets vermoeden, zij begreep, dat zij dingen zou hooren, die haar van dienst konden zijn. Inderdaad had zij niet minder dan Carmen en Georges, hooren spreken van den afschuwelijken laster, die wij kennen. Juffrouw Monique Aubierge dischte een heel verhaal op aan juffrouw de Sainclair, die alle pogingen deed om haar vreugd te verbergen. Maar dan, dan was een huwelijk tus schen Georges en Hélène onmogelijk. Zonder twijfel wist de gravin de Ker lor niet, dat de markiezin de Kerlor in een theater was geweest, en vrouwen aan het theater, nu dat was bekend genoeg. Het zou voldoende zijn om de moeder ken, dat de panden toch niet moeten wor den losgelaten voor men zeker is, dat het plan der experts slagen zal. Elke andere opvatting zou Brussel van Parijs scheiden, voegt hij er waarschuwend bij. Intusschen komt, gedeeltelijk onder in vloed van de betoogen van links, dat de rapporten der deskundigen Frankrijk minder geven dar. vroegere plannen zooals het voorstel-Bonar Law, zoodat er met de Roer bezetting niets is gewonnen, rechts steeds meer verzet tegen de rapporten der des kundigen tot uiting. Buré schrijft er in de Eclair van, dat, indien het eerste rap port niet de noodige wijzigingen ondergaat' het de nederlaag van Frankrijk voltrekken zal. Saint Brice in het Journal herhaalt, dat het slechts een schets is, die alleen waarde kari krijgen, wanneer zy gecompleteerd wordt door een volledig en welomlijnd rea lisatieplan en dan nog pas, wanneer dit door de Duitschers met den oprechten wensch tot uitvoering is aanvaard. Daarom moet men vooreerst de C. v. H. daaraan rustig laten werken. Daarnaast is noodig, dat de regeeringen met haar onderhande lingen beginnen omtrent eventueele sancties, een overgangsregime in het bezette gebied en het verband tusschen de Duitsche en de intergeallieerde schulden en Pertinax betreurt, dat MacdoDald zich tot dusver aan pogingen van Fransche en Belgische zijde, daarover door tusschenkomst van de gezanten te Londen te beginnen, heeft onttrokken. Een en ander wijst er op, dat voorloopig omtrent de plannen der deskundigen en de wijze van toepassing tusschen de voor naamste geallieerden nog volstrekt geen overeenstemming verkregen is. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. Donderdagavond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat onder Voorzitterschap van den Heer B. Timmermans-Verschure eene vergadering ten raadhuize te waalwijk. Na een welkomswoord van den Voor zitter maakt zich de Heer Smits tot tolk der vergaderdag om den Voorzitter dank te brengen voor de enimente wijze, waar op deze vanaf de oprichting der Kamer de zaken heeft geleid. Hij wenscht hem toe een goede gezondheid, energie en werklust om nog een reeks van jaren die leiding te te waarschuwen, opdat niet alleen de onzinnige hoop van Georges zou worden uitgebluscht, maar opdat ook dit meisje van het kasteel zou worden verjaagd, waar zij de plaats had ingenomen van een persoon zonder smet of blaam, zoo als juffrouw de Sainclair. Doch Mariana bleef niet lang door gaan op dezen weg van een overdreven optimisme. Een beetje nadenken deed haar beseffen, dat zij op een verkeerden weg was. Zij^herinnerde zich, dat me vrouw de Kerlor zeer goed op de hoogte was van alles, wat de families in Bre- tagne aanging, en dat haar in dat op zicht niets onverschillig liet. Zij wist dus waarschijnlijk welalhet- gene juffrouw Aubierge vertelde, wijl het algemeen bekend was. Van den anderen kant kon Mariana niet aannemen, daar zij wist, hoe streng haar weldoenster in deze dingen dacht, dat zij, indien zij alles wist, toch aan juf frouw de Penhoët gastvrijheid zou heb ben verleend. Maar het raadsel bestond nu eenmaal Mariana bereep wel, dat zij in eik geval die geschiedenis moest onthouden zij nam een uitdrukking van droefheid aan en er klonk treurigheid in haar stem, toen zij zeide Helaas, ik zou niet den moed hebben gehad om u alles te zeggen. Maar ik moet nu wel, opdat u het weer zult kun nen zeggen aan mevrouw de Guidelvinec, maar onder voorwaarde wel te ver staan, dat u aan mevrouw de Guidel vinec zegt, dat ik alleen iets verhaal, zonder zelf een meening er over te heb- blijven voeren, namens de leden geeft hij gaarne de verzekering, dat deze met hem daarin steeds trouw zullen ter zijde staan om zijn taak te verlichten en daardoor mede te werken aan de belangen, die de Kamer heeft te behartigen. De Voorzitter dankt den spreker voor diens hartelijke wenschen hij is zich niet bewust zich werkelijk zoo verdienstelijk voor de Kamer te hebben gemaakt. Hij hoopt bij den groei der bemoeïngen der Kamer nuttig werkzaam te kunnen zijn. Hij dankt de leden voor de prettige samen werking en de aangename verhouding en hij hoopt van harte, dat die ook in de toekomst zullen worden bestendigd. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Bericht van verhindering is ingekomen van de leden Elematis en Beerens. Aan de orde Ingekomen stukken 1. Schrijven van het lid der Kamer Afdeeling Grootbedrijf A. de Haan te Heus- den, waarbij wordt voorgesteld een adres te richten tot den Minister van Arbeid, Handel en Nyverheid, houdende verzoek geen subsidie uit de openbare kas te ver- leenen voor particuliere bedrijven. Het schryven doelde op het verleenen van bijdrage in de loonen van eenige Rot- terdamsche scheepsbouworidernemingen, tot bestrijding van de werkeloosheid. Deze subsidieeringen hebben reeds aanleiding ge geven tot veel geschiijf in de pers, ter wijl eenige Kamers van Koophandel zich reeds uitspraken tegen de wijze van steun verlening, omdat daarin niet werd gezien een middel tot het wegnemen van de oor zaak van het kwaad. Door den Heer de Haan wordt betoogd, dat zijn voorstel grootendeels tot strekking heeft te kennen te geven, dat voor het herstel der nijverheid veei meer heil is te verwachten van het wegnemen der belem meringen in de bewegingsvrijheid voor de ondernemingen, belemmeringen veroorzaakt door diverse wettelijke regelingen, en het vellichten der op de bedrijven drukkende lasten, waarmede deze worden bezwaard, dan van het incidenteel steunen van een enkel bedryf, dal daarenboven het karak ter heeft van eene bevoordeeliog van de eene onderneming boven de andere. De meerderheid der vergadering is van gevoelen dat, al kan worden aanvaard de stelling, dat overheidssteun in het alge meen niet is aan .te bevelen, dit toch niet ben. Weet dan, dat er sprake is van een huwelijk tusschen den heer Georges de Kerlor en juffrouw de Penhoët. Monique slaakte een onderdrukten gil. Groote Hemel, hoe is dat mogelijk Juffrouw de Sainclair begreep, dat zij er niets meer had bij te voegen de an dere zou wel een nuttig gebruik maken van wat zij had vernomen. Zij had nu niets meer te doen dan zich bezig te houden met Paul Vernier. Het hoofd omwendend wierp zij een heel onschuldigen blik op den beeldhouwer. Toch begreep deze haar. De gouvernante liep een klein salon door om naar buiten te gaan. De kunstenaar had zich weldra bij Mariana gevoegd. Juffrouw, zeide hij, ik heb niet het genoegen gehad u gister hier te ont moeten, zooals ik hoopte. Zij antwoordde niet. Hij vervolgde daarop Ik heb dat zeer betreurd, want ik ga Brest verlaten. Ditmaal veinsde zij niet langer, er kwam een trek van onrust op haar ge laat. Ja, vervolgde Paul Vernier., ik heb een brief ontvangen van Antonin Ger- vais, den grooten beeldhouwer, die zich wel voor mij wil interesseeren. En u gaat waarschijnlijk naar Parijs? Ja, juffrouw. Ik wensch u geluk, mijnheer Vernier u zult daar in de wereld der kunste naars, de plaats verwerven, die u toe komt. Mijn meester heeft de goedheid zoover Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een' flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apo theken en drogistzaken. wegneemt, dat in bijzondere gevallen die steun niet kan worden gemist en zelfs goede resultaten kan opleveren. Gewezen werd in dit verband op het schitterende succes, dat voor de schoenindustrie is be reikt met de tijdelijke invoerbelemmering van schoenen. Besloten wordt een adres te richten tot den Minister, waarbij zal worden aange drongen op het wegnemen der belemme ringen door verschillende wetten veroor zaakt. 2. Het verzoek van het Station voor Maalderij en bakkerij om een jaarlyksche bijdrage van f 400.werd afgewezen. 3. Naar aanleiding van een schrijven van het Gemeentebestuur van Loonopzand, waarbij steun wordt gevraagd voor haar verzoek aan den Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie en de Telefoon netten te Loonopzand en Kaatsheuvel als een plaatselijk net te verbinden, deelde de Voorzitter mede, dat op een dergelyk ver zoek van de Afdeeling Kaatsheuvel van de Ned, R. K. Bond van Schoenfabrikanten, welk verzoek door de Kamer werd ge steund, door de Kamer bericht is ontvan gen, dat geen aanleiding wordt gevorden het verzoek in te willigen, omdat het ver keer tusschen beide plaatsen niet van vol doende beteekenis is. 4. Het verzoek van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat om een bijdrage wordt met het oog op de beperkte midde len der Kamer afgewezen. 5. Eveneens wordt afgewezen het ver zoek om een bijdragen van het Holland Huis te Brussel, omdat de vergadering niet overtuigd is, dat de belangen van het dis trict der Kamer dermate bij die instelling zijn betrokken, dat uit de bepeikte riaid delen der Kamer finantieele steun zou zijn te verleenen. 6. Schrijven van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid waarbij het oordeel der Kamer wordt gevraagd over de Kalenderhervorming, zooals die door den gedreven, dat hij mij een bestelling heeft opgedragen. x Waarlijk Ik zal belast worden met belangrijke beeldhouwerken, die een rijk bankier laat ten uitvoer brengen in zijn nieuw gebouwd hotel er zijn deuren, schoor- steenen, een monumentale fontein en andere werken van kunst, die mij zul len veroorloven, om, indien ik eenige verdienste heb, die in het licht te stellen. Dat is mooi, meneer Vernier; het be richt, dat u me daar mededeelt, doet mij veel genoegen. Het veroorlooft mij tevens, om thans, nu we ver van elkander gaan leven, u te verzekeren, dat uw verklaring voor acht dagen mij niet geheel onverschillig heeft gelaten. Ik vertel u dit, omdat u toch niet in de gelegenheid zult zijn om er ij del op te worden. Paul Vernier geraakte eenigszins in verwarring. Hij kon niet gelooven, dat hij goed had gehoord, of liever, hij vroeg zich zelf af, of juffrouw de Sain clair niet met hem spotte. Mariana vervolgde met eenige bitter heid in haar stem U zult te Parijs spoedig de arme onder wijzeres vergeten, wie een hard lot dwingt om in Bretagne te blijven. U ziet, ik had wel gelijk, dat ik u wilde verhinderen om te spreken. Zij zuchtte, eu met haar mooie oogen ter hemel geslagen, zeide zij op bewogen toon Vaarwel. Toen deed zij eenige stappen naar de deur. Volkenbond in studie is genomen. De meerderheid der vergadering is wel van gevoelen, dat een hervorming van den Gregoriaanschen Kalender, waarin de be staande gebreken worden weggenomen, economische beteekenis heeft, al mag niet worden over het hoofd gezien, dat een in grijpende wijziging, als wordt beoogd, zijn eigenaardige bezwaren zal hebben, die vooral de eerste jaren ernstig zullen wor den gevoeld. Bepaald enthousiast over de voorgestelde wijzigingen was de vergade ring niet. Een minderheid was niet over tuigd tan de economische voordeelen en kon daarom niet meegaan met de wijziging. Den Minister zal in dezen geest ant woord worden gezonden. 7. Het verzoek der Nederlandsche Com missie voor Verkeerspropaganda in Amerika om een bijdrage in de door haar te maken kosten wordt afgewezen. De vergadering is van gevoelen dat het steunen der onder- ueming op de eerste plaats thuis behoort by de stoomvaartlijnen, hotelhoudersbonden, vereenigingen voor vreemdelingenverkeer, spoorwegen e.d. en overigens de belangen van het district niet voldoende by de onder neming zijn betrokken. J 8. Naar aanleiding van een adres der Tilburgsche Kamer, waarbij de wensche- lijkheid wordt betoogd tot afschaffing van de statistiek van voortbrenging en verbruik, spreekt de Kamer zich uit vóór het be houd van de statistiek, al wordt betreurd, dat deze statistiek fouten aankleven, die soms de betrouwbaarheid kunnen schaden. 9. Schrijven van de Tilburgsche Kamer, waarbij medewerking wordt gevraagd voor een gemeenschappelijke actie tot het ver krijgen van een vertegenwoordiging van de Kamers in officieele Colleges. De Tilburgsche Kamer heeft op het oog de Colleges, die de Regeering over econo mische aangelegenheden van advies dienen, als de Staatscommissie voor economische politiek, de Commissie tot voorbereiding van handelsverdragen, waarin de handel en de vrijhandelaren overwegend zijn verte genwoordigd. De Kamer sprak zich vroe ger reeds uit over de wenschelykheid, dat de Kamers zouden medewerken tot de samenstelling van adviseerende Colleges het betrof toen de benoeming der leden in de Commissie voor de spoorwegdienst regelingen. De vergadering sympathiseert zeer met het initiatief der Tilburgsche Kamers en wordt besloten dit te steunen. 10. Op verzoek van het Bestuur der Juffrouw, riep Paul uit, die nog maar niet aan zijn geluk kon gelooven, dacht u dan, dat ik zoo zou vertrekken Het moet wel, antwoordde zij het hoofd schuddend. Hebt gij geloofd, dat ik, nadat u die woorden aan uw mond hebt laten ont snappen, afstand van u zou kunnen doen Helaas, meneer Vernier, ieder onzer moet zijn bestemming volgen. Neen, juffrouw, de onze is een ge meenschappelijke. Ik smeek er u om, stoot me niet terug. Zij drukte de hand op het hart, zij wilde doen gelooven, dat ze een heftigen, innerlijken strijd streed. De kunstenaar drong nog meer aan. Hij riep, bevende van verwachting, uit Ik bemin u wilt gij mijn vrouw worden Meneer Paulzeide zij zwak. Hij vervolgde met groote warmte: Het is u verboden om mij te weige ren. Gij veroordeelt u zelf om in den nederigen stand te leven, waarin ik u zoo zie lijden. Parijs roept u zoowel als mij- Parijs, waar ik zonder u niet zou kunnen leven, waar ik niet zou kunnen werken, gescheiden van u Wilt u ïnijn carrière bederven als kunstenaar? Neen, gij stemt toe, nietwaar Gij neemt het bestaan aan. dat ik u bied. Gij zult mijn trouwe kameraad zijn in 't leven. Ik zal u alles verschuldigd wezen. Hij viel ^voor Mariana op de knieën. Zij richtte hem op. BLAD voor het Lanft van HeusdEn en AltenaJoLangstraat en de Bommelsrwaarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1