Sfproeteni Vereeniging Ons Middelbaar Onderwys in Noord-Brabant wordt voor bare Hoogere Handelsschool te Waalwijk voor 1924 een subsidie verleend van f 500.De ver gadering is van gevoelen, dat voor het dis trict der Kamer de instandhouding van dit instituuit van veel belang is. De Voorzit ter wijst nog op een hoofdartikel, dat dezer dagen verscheen, in het Nieuwsblad vopr Heusden, waarin ook van niet-Katholieke zijde de school krachtig werd aanbevolen. 11. Schrijven van de Bradasche Kamer, waarbij steun wordt verzocht voor haar verzoek aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen om geen gevolg te geven aan haar voornemen de treinen Amsterdam Parijs voortaan niet meer te Roosendaal te laten stoppen. Door dezen maatregel zou aan de reizigers uit het Zuiden zeer veel ongerief worden veroorzaakt. Besloten wordt het verzoek te steunen. Slot in het volgend nummer. BINNBNLAND. Doodgevallen De 74 jarige koetsier G. V., te Leiden, is door een zolderluik gevallen en overleden. Lerend verbrand Te Zaandam is Zaterdagmorgen de 69 jarige echtgenoote van P. de Boer, terwijl zij alleen thuis was, in haar woning levend verbrand. Toen de buren hulp kwamen bieden, bleek het beddegoed in brand te zijn geraakt en was de vrouw reeds ge deeltelijk verkoold. o Zuinigheid Men schrijft aan »Het Volk* Vrijdag was 't keuringsdag op het eiland Schiermonnikoog. Drie veelbelovende jon gelingen moesten worden gekeurd. Daarvoor begaven zich 1 majoor, 1 luitenant-dokter, 1 luitenant-secretaris en 1 sergeant naar 't eiland. Van Leeuwarden uit 2e klas (le klas ontbreekt) naar Anjum, per auto naar Oostroahern en vandaar per postboot naar den overkant, waar tevens overnacht moest worden, om dat de boot niet op denzelfden dag terug kan naar den vasten wal. Had men die 3 jongens in Anjum laten komen en hun reiskosten vergoed, dan waren de kosten, die we nu niet durven schatten, niet hooger dan 'n f 20 geweest. De drie jongelingen werden afgekeurd Een vergissing of Een bezoeker van de biljartzaal van een café aan de Stadhouderskade te Amsterdam had zijn colbertjas uitgetrokken, om ge- makkolijkor te kunnen spelen. Toen hij de jas weer wilde aantrekken, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat het kleedingstuk was verdwenen. Een oude jas hing er voor in de plaats. Was die verwisseling op zichzelf ai niet aangenaam, nog erger was het voor den gedupeerde^ dat in de verdwenen jas zaten twee portefeuilles met f1200 en eenige papieren van waarde. o Eiectricieu doodgevallen Zaterdagmiddag heeft de 24-jarige elec- tricien A. Vermeulen, uit de Lusthofstraat te Rotterdam, terwijl hij werkzaam was op een kraan der firma W. H. Miiller en Co., aan de St. Jobshaven, door een rukwind zyn evanwicht verloren. Hy viel van de kraan, kwam onder de kiel daarvan terecht en bleef bewusteloos liggen. Over gebracht naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel, bleek hij by aankomst aldaar reeds overleden te zijn aan de bekomen verwondingen. o Boachbraud In het dorpje Leende is Zaterdagmiddag een droevig ongeval gebeurd. Den geheelen middag n.l." woedde in de nabijheid een bosch- en heidebrand. Daar de rookwolken slechts van verre zichtbaar waren, sloeg niemand er acht op. De landbouwer J. V. die een onderzoek instelde naar hetgeen van zijn landerijen zou zijn verbrand, vond tot zijn groote ont steltenis zijn vader in deerniswekkenden toestand en met hevige brandwonden be dekt in de nabijheid van een verbrande houtmyt liggen. Vermoedelijk was de man naar een boschje gegaan om den brand te blusschen. Gevreesd wordt, dat de 70-jarige grysaard door afmatting of door rookbedwelming om het leven is gekomen. Sehip in nood Men meldt uit Hollum (Ameland) Het op de Friessche wadden in nood verkeerend schip is het (jzeren schip Rival, groot 110 ton. De vrouw en 2 kinderen zijn van boord gehaald door een reddingsboot, de schipper is met zijn knecht aan boord gebleven met een lid der reddingsboot. Dood op bed gevonden Men meldt uit Rotterdam Daar de buren Maandagmiddag bemerk ten, dat de 67-jarige weduwe, wonende aan de Papillenstraat, niet meer buiten kwam, waarschuwde zij de politie. Deze drong het huis binnen en vond de weduwe dood op het bed liggen, ver moedelijk is den dood veroorzaakt door gasverstikking. Een windhoos Gedorende het onweer, dat Zaterdag middag omstreeks 5 uur woedde, stak een geweldige wind op, die in de buurt van den Wassenaarschenweg le Den Haag, zelfs in een windhoos ontaarde. Het voet balveld van H.V.V. heeft het vooral moeten ontgelden. Hier zijn een 6-tal zware po pulieren omgewaaid. Van de open tribunes knapten de ijzeren spijlen af. De banken werden naar schatting wei 50 meter de lucht ingeslingerd. Op het terrein waren een 30-tal voetballers, die een schuilplaats zochten in het clubgebouw. Zij beleefden eenige angstige momenten omdat ook dit van de storm veel te lijden had. Een stuk van het dak woei af en ruiten wer den ingedrukt. Op eenige andere plaatsen in de stad woeien schuttingen om zonder persoonlijke ongelukken te veioorzaken. o Een rerkeerivliegtuig verongelukt Van het verkeersvliegtuig H.N.A.B.S., dat Donderdagmiddag om 2 uur uit En geland naar ons land is vertrokken, is sindsdien niets meer vernomen, zoodat wel moet worden aangenomen, dat het is ver ongelukt en dat daarbij om het leven ge komen zijn de drie inzittenden de vlieg tuigbestuurder Pijl, de oud-Tielenaar de heer W. J. van Hien, wonende te Folke stone en do heer C. Modderman uit Amers foort. Het toestel had op het vliegveld Lympne aan de Engelsche kust gewacht totdat de op het Kanaal heerschende mist zou zijn opgetrokken. Er werden dadelijk uitgebreide maat regelen genomen om het zoek geraakte vliegtuig met zijn opvarenden op te sparen. Weldra patrouilleerden drie Engelsche en drie Nederlandsche watervliegtuigen en ook een vliegtuig der Kon. Luchtvaart maatschappij boven het Kanaal, dat in alle richtingen werd afgezocht, ook werd een torpedoboot van Vlissingen uitgezonden, doch niets werd gevonden. Zaterdag werd uit Berlijn geseind, dat het vliegtuig on beschadigd ^zonder passagiers, aan de En gelsche kust was gevonden, maar dat be richt is helaas niet bevestigd. o Onder den tram Maandagavond kwart voor acht werd aan het »Stortje« te 's Her togenbosch door de stoomtram Den BoschEindhoven een zesjarig meisje overreden en gedood. Gemaskerde inbrekers Ten huize van den veehouder A. Nij- meijer even buiten Meppel is een achttal boerenknechten die zich vermomd hadden, door hun jassen over 't hoofd te trekken, binnengedrongen, terwyl men bruiloft vierde. Er werden flesschen sterkedrank geëischt, waarna in het donker de boer en zijn knecht met messen werden aangevallen. De boer kreeg eenige sneden over een zijner armen en de knecht werd zeer ern stig in de lies gestoken. Een nauwgezet onderzoek is door de politie aangevangen. —o Twee menschen verdrenken Men meldt uit Oudega(Wymbritseradeel): De visscher F. Buma was Zaterdagavond vergezeld van zijn knechtje naar de Brek ker vertrokken, om zijn netten in te halen. Daar gekomen werd zijn vaartuig door een rukwind gegrepen en sloeg over zeil. W. E. snelde met zijn motorboot ter hulp, doch van den schipper en zijn knecht was geen spoor meer te bekennen. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beate en voordeeligste adres. Heusden. De Kermis begint morgen en belooft dit jaar veel. Op de Vischmarkt vindt men een stoomcaroussel, bioscoop, luchtschommel en trippelzweefmolen. Op de Botermarkt de bekende koek- en galantariekramen, hoepla, visch-, en schiet tent. Tegenover de firma de Mol heeft de van ouds bekende firma Sas hare oliebollen en wafelkraam opgeslagen. Op de Hoogstraat een draaimolen aan de Waterpoort de komen vroeg ln Vcrkrijfbau bG «He drefiileo schouwburg, waarin het bekende tooneel- gezelschap, onder directie van den heer W. Veltman, iederen avond een voorstelling geeft. Voor de verschillende stukken die opgevoerd worden, zie men achterstaande advertentie. Ook gelegenheid tot dansen is er ruim schoots en de verschillende café's wedijveren in het geven van goede muziek. Het café de aGouden Leeuw* heeft een fraai orchestrion, het hotel »Concoidia« hetzelfde gezelschap dat er met Carnaval speelde en waarbij de zeer gunstig bekende pistonist de Vries uit Gorinchem. Het hotel »het Wapen van Amsterdam* heeft voor deze gelegenheid een hoogstaand Duitsch muziek gezelschap bestaande uit 10 personen aan genomen. Er is dus gelegenheid te over om op gepaste wijze Kermis te houden. Denkt heden (Woensdag) om de »Emmabloemcollecte«, welke gehonden wordt door de Yereeni ging »Het Groene Kruis*, ten bate van de Hensdensche tuberculose lijders Bij de Zaterdagavond gehouden aanbesteding voor een te bouwen muziektent, werden de navolgende biljetten ingeleverd: Metselwerk: A. J. Boeren f129. L. v. d. Staak f105.J. M. v. Wijk f78.—. Timmerwerk G. Nieuwkoop f 612. Gebrs. Dankers f 447. Zinkwerken: A. Farla 174.50; J. v. Laarhoven f173. Verfwerk :|M. v.^Diggelen f85.—. Het werk is behoudens goedkeuring van B. en W. aan de laagste inschrijvers gegund, zoodat /lestent dan in het totaal zal kosten f783. Ammerzoden. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Mei a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Druteri, de heer W. Th. de Leeuw, met toekenning van gelyktijdig eervol ontslag als burge meester dezer gemeente. Andel. Doordat de kleine Gerda Verhoeven in een onbewaakt oogenblik aan een wiel van een wagen stond te draaien dat gesmeerd moest worden, had zij het ongeluk dat het wjel van den as liep en de kleine onder het wiel terecht kwam, met gevolg dat Dr. Giesberts uit Wou- drichem beenbreuk constateerde. De kleine zal nu 3 a 4 weken moeten blijven liggen eer ze beide beentjes weer tot haar gebruik heeft. Aalburg. Morgen, Donderdagavond om 7 uur (ouden tijd) hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk op te treden, onze be roepen predikant Ds. Decking uit Kesteren. Beneden Langstraat- De vooruitzich ten voor het fruit zijn tot op hebeo be paald gunstig. Vooral de pereboomen ko men volop in knop. Nog enkele dagen zonnig weder en alles slaat in vollen bloei, 't Is wel laat, maar des te meer kans be staat er, dat de nachtvorsten minder kwaad zullen doen. Capelle. A.s. Zaterdag hoopt het echt paar C. Timmermans en J. H. Hooymaaiers hun gouden bruiloft te vieren. Door den heer J. Kommers, gedi plomeerd hoefsmid alhier werd in de af- geloopen wintermaanden aan de ambachts school te Breda onder leiding van den Weledelgestrengen heer Sigling, kapitein paardenarts le klas aan de Koninklijke Academie te Breda een cursus gegeven ter verkrijging van het rijksdiploma voor hoef beslag. De heer Kommers mocht de vol doening smaken, dat al zijn leerlingen met gunstig gevolg het examen aflegden en het rijksdiploma verkregen. De postduivenvereniging »De Lucht vaart*, gevestigd bij den heer J. T. alhier, hield een prijsvlucht van uit Hal (België). De prijswinners waren: J. Versteeg, le en 9den prijs, J. Rosenbrand, 2den prijs, W. Versteeg, 3den prijs, D. de Bie, 4den en 5den prijs, A. Zwart, 6den prijs, G. Stam, 7den prijs en P. de Roon 8sten prijs. De eerste overduif, J. Versteeg. De eerste duif kwam aan 9.25 uur en de laatste 9,33,9 uur. Op den tweeden Paaschdag maakten de leden dezer vereeniging per auto van den heer A. v. T. een pleizierreisje naar Ant werpen. Na veel bezienswaardigheden te hebben bezichtigd keerden zij hoogst vol daan huiswaarts. Dassen. J.l. Zondagmiddag nam Ds. de Bruin, Em. Pred. alhier, na een dienst- tyd van 4 jaren, afscheid van de Geref. Kerk, voor welke gelegenheid ZE. als tekstwoord gekozen had 1 Cor. 16 13,14. Aan het einde van den dienst werd Z.E. toegesproken door den heer Biender als Ouderling en Hoofd der Chr. school en verzocht den scheidende leeraar toe te zin gen Ps. 1214. Het kerkgebouw was overvol. Op 1 Mei a.s. hoopt den heer C. de Graaf alhier, den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaar in dienst trad, bij wjjlen den heer B. v. d. Koppelnog steeds is deze trouwe werkman bij de familie werkzaam. Het zal den Jubilaris, op dezen dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Doeveren. Door den heer A. P. Boll alhier, werd 24 April aanbesteed het bouwen van een woonhuis etc. te Doeveren. Ingeschreven werd als volgt A. Bonis, Waalwijk, f 8690 C. Honcoop, Veen, - 8688. Gebr. Maas, Waalwijk, 8640. Gebr. Dankers, Heusden, 7995. J. v. Wijk, - 7986. J. Smits, Nederhemert, - 7495, W. v. Wijnen, Wijk, -7393,-. Daar de minste inschrijver aan enkele voorwaarden niet wenschte te voldoen, is het werk gegund aan den opvolger, den heer J. Smits te Nederhemert. Genderen. Uitslag van de gehouden aanbesteding door bet Bestuur van de Cóöp. Stoomzuivelfabriek alhier, van het verbouwen van voornoemde fabriek, bouw kundige F. W. Vercruijsse, alhier. Hoogste inschrijver A. H. Kramer, t 20,800.laagste inschrijver H. Klein- loog, f17.770.beiden alhier. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Waalwijk. Naar wij vernemen, is door Ged. Staten de begrooting voor 1924 niet goedgekeurd, tengevolge van het be sluit om de salarissen van beambten en ambtenaren met 10 pCt. te verlagen. Ged. Staten zijn de meening toegedaan, dat de salarissen hier over het geheel ge nomen absoluut niet te hoog zijn en daarom niet met 10 pCt. kunnen worden ver minderd. Reeds nu is de aanvraag om tot de Hoogere Handelsschool te worden toe gelaten, zoo groot, dat het zich laat aan zien, dat, gaat het zoo voort, niet aan alle aanvragen zal kunnen worden voldaan. Naar de »E. v. h. Z.« meldt, hebben de Wavi«-autobussen in 1923 vervoerd 85.835 passagiers tot een bedrag van f47.503.24. De Kamer van Koophandel alhier, heeft aan de gemeentebesturen in haar gebied een circulaire gericht, waarin zij o.m. zegt Het zal u niet ontgaan, hoe het ver keer met motorvoertuig in den laatsten tijd buitengewoon is toegenomen. De be- teekenis van het gebruik van deze mid delen van snelvervoer voor de economische ontwikkeling, ook voor deze streek, be hoort dan ook niet te worden onderschat en het is van belang, dat ernstig wordt overwogen, de belemmering in dat verkeer binnen de strikt noodzakelijke grenzen te hoaden, wil de waarde van het motor voertuig als middel van snelvervoer, voor handel en industrie van zoo groot belang, niet voor een deel verloren gaan. Het komt veel voor, dat de Kom-aan duiding der gemeente voor de maximum snelheid onnoodig ver wordt uitgestrekt, verder dan naar taalbegrip onder bebouwde Kom kan worden verstaan, waardoor de aanduiding dus niet is in overeenstemming met den feitelijken toestand. Behalve be lemmering in het verkeer geeft dit ook aanleiding tot misverstand en ongewilde overtreding van het verbod. Dat de ge meentebesturen de veiligheid op den weg willen verzekeren, is toe te juichen, doch het is redelijk, dat daarbij in het oog worden gehouden de belangen ook van hen, die met motorvoertuigen van den weg gebruik maken. De Kamer acht het wenschelijk, dat de gemeentebesturen de beperking van de snelheid binnen redelijke grenzen houden en de aanwyzing van (je Kom der be bouwde gemeente zooveel mogelijk beperken. Waspik. Tusschen half 4 en 6 uur ontlastte zich Zaterdag boven deze ge meente een drietal onweersbuien. De tweede ging vergezeld van een windhoos, waardoor dakpannen werden afgerukt en boomen ontworteld. Een boom werd door het hemelvuur getroffen. Er vielen hagel- steenen ter grootte van gewone kamfer- bolletjes. Postduivenvereen. »Nog Sneller* hield Zondag haren wedvlucht vanuit Hal (België). Gelost om 8 uur. De prijzen werden behaald als volgt le pr., P. de Graauw, aank. 9 u. 26 m. 56 s. 2e P. Roovers, 9 33 3 Se A. Vloeimans, 9 34 33 9 4s P. de Bont, 9 35 2 5e P. IJpelaar, 9 36 24 le overduif P. Roovers 9 40 59 j Zaltbommel. De raad dezer gemeente besloot Zaterdag bij de Kroon in beroep te gaan, inzake vernietiging door Ged. Staten van het raadsbesluit d.d. 28 Dec. 1923, waarbij de jaarwedde van ieder der gemeente-geneesheeren werd terug gebracht van f 1000 tot f 750 Ook besloot de raad den gasprijs van 13 cent per M8. boven een zeker minimum te leveren voor 6 cent per Ms. De re geling der prijsreductie wordt aan het Dag. bestuur overgelaten. Door den Dijkgraaf van Bomme- lerwaard boven den Meidijk werd in het Districtshuis verkocht het noodhout, staande te Driel, Rossum, Hurwenen, Zaltbommel, Gameren, Nieuwaal en Zuilichem. De totale opbrengst bedroeg f137. De verkoop van het Emmabloempje heeft opgebracht fl02.48|. BUITENLAND. Een opleidingsschip vergaan Het Duitsche opleidingsschip-^Bohus, een schip van 1500 ton heeft in een dichte mist schipbreuk geleden op de Shetiand- eilanden. Drie opvarenden zijn verdronken. Een jeugdig adelborst, een uitstekend zwemmer, zwom naar de kust en redde vier zijner makkers. Toen sloeg een krach tige golf hem van de rotsen en verdween hij iri de golven. Aan den dood ontsnapt De Parysche redacteur van de »Msb.« meldt Een meisje stak op het voorstation van Orleans de rails over op het oogenblik, dat juist een trein voorbijstoomde. Het kind viel op de baanschuiver en bleek, toen de trein tot stilstand werd gebracht, zich aan de stang te hebben vastgegrepen en ongedeerd te zijn gebleven. De ouders op het perron en het kind zelf kwamen er dus met den schrik maar welk een schrik af. Het wispelturige weer De Parijsche redacteur van de »Msb.« meldt Terwyl men zich in geheel Frankrijk gedurende de Paaschdagen en daarna be klaagd heeft over een voor den tijd van 't seizoen ondragelijke hitte, is 't thans zoo onweer- en stormachtig, dat de vroeg- bloeiende vruchtboomen er geducht van te lijden hebben. Op de Maashoogten woedde zelfs een cycloon, waarbij huizen instortten, en in Bretagne stond op de kust een ware orkaan. Hagelbuien in de Loirestreek, hevige regens om en in Parijs, inderdaad, Maart roert zijn staart, maar April doet wat hij wil. En dat is niét altijd naar wensch. Volgens de »Corriere della Sera* zijn te Brescia, een landmeter en 2 arbeiders gearresteerd, beschuldigd van een dynamiet- aanslag te hebben gepleegd op de hydro- electrische centrale van Cedegoio. Zij worden er eveneens van verdacht aansprakelijk te zijn voor het doorbreken van den dam van Gleno waardoor in De cember groote verwoestingen werden aan gericht en tal van slachtoffers werden ge maakt. 290 studenten verdrenken Nahy de Westkust van Korea zyn by de botsing van een stoomschip met een Ja- pansche kanonneerboot, die levensmiddelen naar het schip wilde brengen, 200 Ko- reaansche studenten, die zich aan boord van het schip bevonden, verdronken. Veel regen in Canada Een telegram uit Winnipeg meldt, dat in geheel West-Canada behalve in Zuid-Alberta waar eeu halven voet sneeuw ligt zware regens zijn gevallen. In Manitoba staan vele boerderijen onder water, zoodat er minstens gedurende een dag of tien niet gezaaid kan worden. Oorlogsschepen vernield Volgens bericht uit New-York zijn de twee Amerikaansche oorlogsschepen aCali- forniat en »Rhode Island* door een brand op de marinewerf van Qakland in Cali fornia geheel vernield. Bovendien zijn 5 andere stoomschepen door de vlammen ver nietigd. 0 Op het Eriemeer is een sleepboot in brand geraakt en vergaan. Zes personen verloren daarbij het leven. De koning en de koningin van Italië worden 26 Mei te Londen verwacht. Op 31 Mei keersn zij naar Rome terug. 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2