Eerste Blad O. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. in Werkmansgoederen. Firma JOH. DE MOL DROGISTERIJ. 1. VERSCHUUH-EAEET RAAMSDONKSVEER. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4394 Vrijdag 2 Mei 1924, Reparatie-Inrichting. BEROEPSKEUZE Buitengewone aanbieding KEIZERSDIJK F. 81. H. J. ABBINK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Correspondentschap Ie Klasse. 9—12 uur. UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De eindexamens van Gymnasia, Hoo- gere Burgerscholen en Hoogere Handels scholen zijn weer in de buurt en groot zal weer het aantal jongelui zijn, die met het einddiploma in den zak, de vraag hebben te overwegen, welken kant zij verder op willen. Eene beantwoording van die vraag is vooral in den tegen- woordigen tijd niet gemakkelijk, want van alles is de markt overvoerd. Eenige jaren geleden kon men nog zeggen „laat de jongens, indien de omstandigheden het toelaten, aan eene hoogeschool stu- deeren en de rest volgt dan wel", maar thans is dat geheel anders, want al heb ben de jongelui gestudeerd dan volgt de rest in den regel hoogst moeilijk en slechts na meerdere jaren wachtens. Aller- wege bezuinigt en bekrimpt men en de gevolgen daarvan zijn in de eerste plaats te bespeuren in een veel minder aantal werkkrachten op elk terrein. Zooals van ouds zal ook dit jaar wel weer een groot gedeelte van hen, die met goed gevolg het eindexamen van een Gymnasium afleggen, zich wenden tot de studie in de rechtswetenschap. Voor zoover nu belangstelling in de vraagstukken van Recht en Staat die keuze bepaalt, is zulks toe te juichen en is ook te verwachten, dat de aan staande studenten van hun studie slechts genoegen zullen beleven. Er is echter ook een belangrijk aantal jongelieden, die geenszins voorkeur hebben voor ju ridisch denken, doch die deze studie aanvatten, omdat men toch iets moet uitvoeren en later wel verder zal zien. Deze redeneering wordt buitengewoon veel gehoord. Voor menschen met een vlug verstand is zij zoo erg niet, omdat die toch wel terecht komen, maar voor hen, wien de studie in de rechten zwaar valt, omdat zij er ten eenenmale allen aanleg voor missen, is bedoelde rede neering fataal. En als men, na veel getob, eenmaal den titel van „Meester in de Rechten" heeft verworven, is er dan kans dat die titel den jongen jurist een toekomst zal bezorgen, die hem wat in de beurs brengt? De met een bijzonder gezond verstand begiftigden vinden hun weg wel, ook op materieel gebied, maar met de minder begaafden wordt en blijft het doorgaans krukken, want gerust durven wij be weren, dat het tegenwoordig voor een pas afgestudeerd jurist buitengewoon moeilijk is om een baantje te krijgen. Het best wordt dit bewezen door den grooten toeloop, welken de advocatuur op het oogenblik ondervindt. Nu kan men wel zeggen, dat juist de huidige malaise tal van moeilijkheden schept en dus arbeid verschaft aan advocaten, doch de werkelijkheid leert, dat slechts een betrekkelijk gering aantal advocaten daardoor tijdelijk eene overmatige drukte krijgt, maar de tallooze praktijkloozen hierdoor nog geen praktijk verwerven. Voor jongelui met diploma eindexa men Hoogere Burgerschool of Hoogere Handelsschool ziet het er al niet veel beter uit. Studeeren voor Ingenieur loont de moeite in de eerste jaren zeker ook al niet. Ziet maar eens. hoeveel inge nieurs er rondloopen, die geen baantje kunnen krijgen. En waar zich eenige weken geleden onder de sollicitanten voor dorpsveldwachter een Meester in de Rechten bevond, daar behoeft het zeker ook niet te verwonderen, dat een Ingenieur de betrekking van chauffeur op een autobus gaarne als de zijne wenschte. Heusch, men behoeft tegen woordig de kostbare studie voor Meester in de Rechten of Ingenieur niet te be ginnen om er in de eerste jaren den kost mede te kunnen verdienen, tenzij men zich waant te zijn lid van het Witte raven gilde. Een wetenschappelijke opleiding in den handel levert ook al niet veel op. De handel is slecht en het laat zich niet aanzien, dat hierin binnen afzienbaren tijd verbetering zal komen. Maar bij handel is een plotselinge ommekeer mo gelijk en met die mogelijkheid kan men rekening houden. En is die plotselinge ommekeer eenmaal gekomen, dan zal stellig, zooals we deskundigen hoorden voorspellen, de malaise van thans plaats maken voor een ongekenden bloei. Mocht die voorspelling uitkomen, wat we van harte hopen, dan staan stellig zij, die zich op handelsstudie hebben toegelegd; er het best voor om spoedig een baantje te krijgen, dat wat oplevert. Ook bij de administratie wordt een voor de ambtenaren zeer slechten tijd meegemaakt. Doch ten dezen opzichte zij men niet te pessimistisch. Immers breidt de taak van provincie en vooral van gemeente zich met den dag uit. Nu tracht men al het werk met zoo weinig mogelijk hulpkrachten te verrichten maar lang duren kan zulks niet en stel lig zal een te weinig aan ambtenaren bij vele administratief zich op den duur wreken. Binnen afzienbaren tijd zal het aantal administratieve ambtenaren on getwijfeld uitbreiding moeten ondergaan en zulks vooral bij de gemeenten, daar het Rijk nog maar steeds doorgaat met de taak der gemeenten te verzwaren en wel in zoodanig tempo dat het tegen woordig ambtenarencorps zijn werk spoe dig niet meer naar behooren zal kunnen verrichten. En daarbij komt ook nog, dat de steeds talrijker wordende gemeente bedrijven en instellingen de noodige krachten voor hunne administratief be hoeven. Opleiding in de administratie, in afwachting der toekomst, is in de huidige tijdsomstandigheden, waarlijk nog niet het gekst. Zeker, niets is gewis en in de toe komst {kan men niet lezen. Men moet een weinig risico durven beloopen en dan is het voor onze tegenwoordige jon gelui met een of ander einddiploma in den zak, nog het meest geraden om zich voor te bereiden voor handel of admi nistratie. Beste Manchesterbroek 395-425 Blauwe Jassen 250 - 275 - 315 Prima Grijze Zomerjassen 300 Pilowbroeken (beste) 450-475 BUITENLANDSCH OVERZICHT Uit de antwoorden, die de regeeringen der geallieerden landen hebben gezonden aan de Commissie van Herstel, naar aan leiding van de rapporten der deskundigen, blijkt, dat België, Italië en Engeland hunne instemming betuigen met de verslagen der deskundigen, dat alleen Frankrijk reserves maakt. België is bereid de gevolgtrekkingen, waartoe het onderzoek der deskundigen heeft geleid, volkomen te aanvaarden, ten einde tot een billijke en practische regeling van de schadeloosstelling te geraken en wenscht spoed achter de zaak te zetterrt De geest, die uit Mussolini's antwoord spreekt, komt geheel met dien van Hymans en Theunis overeen ook Italië aanvaardt de conclusies als »een ondeelbaar geheelt en verwacht eveneens van de C. v. H. een spoedige tenuitvoerlegging. Bovendien maakt de Italiaansche regeering de op merking, dat de rapporten der deskundigen niet alleen een goede basis vormen voor de oplossing van 't vraagstuk der schade vergoeding en wat daar verder aan vast zit, maar h. i. een grondslag »van de regeling van de vraagstukken, waarover de geallieerden het onderling nog eens moeten wordenc. Klaarblijkelijk zinspeelt Mussolini hier op de kwestie van de schulden der geallieerden onderling. Het derde land, dat ten slotte eveneens volmondig »ja« zegt, is Engeland. Iets anders kon niet worden verwacht, nadat Macdonald in een rede, die de aandacht heeft getrokken, onlangs reeds zijn stem ming met de rapporten heeft betuigd. Het trekt overigens de aandacht, dat Engeland in zyn antwoord-nota de drie punten opsomt, die tot de competentie der geallieerde re geeringen behooren. In dit verband noemt Engeland allereerst het herstel van het fioancieele en economische regeeringsgezag van Duitschland over het geheele grond gebied van het rijk. Tot het herstel van dit gezag wil Engeland al zijn mogelijke best doen. Ten tweede vermeldt het Britsche antwoord de maatregelen, die noodig zyn om bindende kracht te ver- leenen aan de nieuwe garanties en de nieuwe contróle, voorzoover hiertoe niet kan worden overgegaan op grond van 't tractaat van Versailles. Met betrekking tot deze kwestie is de Engelsche regeering van gevoelen, dat dadelijk tot de uitvoering ervan kan worden overgegaan, omdat Duitschland reeds zyn goedkeuring heeft te kennen gegeven. Als derde punt noemt Engeland de vereeniging van alle Duitsche verplichtingen volgens het verdrag van Versailles in één enkele annuïteit. Ook op dit stuk van zaken gaat Engeland accoord met hetgeen de experts aan de hand heb ben gedaan en wil het de C. v. H. ver zoeken een systeem op te stellen, dat de verwerkelijking van het denkbeeld naderbij kan brengen. Poincaré, de Fransche ministerpresident, is ook vol lof over den uitnemenden arbeid die door de deskundigen is verricht, maar laat evenwel uitkomen, dat per slot van rekening de rapporten slechts adviezen zijn, al bevatten deze dan kostbare inlichtingen. Frankrijk wenscht dat door een definitieve beslissing der C. v. H. de besluiten der experts aan een rivisie worden onderworpen en deze onverwijld kunnen worden toegepast. Poincaié verlangt dat Duitschland eerst een begin zal maken met de plannen der deskundigen, alvorens Frankrijk er aan denkt de Roerbezetting op te heffen. Frankrijk is dus het eenige land, dat met bedenkingen voor den dag komt en feitelijk den arbeid der deskundigen on dermijnt, omdat het van Duitschland pres taties verlangt, nog vóór dat de souverei- niteit van dit land is hersteld. Uit de antwoorden zou men tevens kunnen opma ken, dat België een geheel ander stand punt inneemt dan Frankrijk en blijk heeft gegeven van een opmeikelijke mate van zelfstandigheid. In het Belgische antwoord wordt met geen woord gerept van het Roerpand en de algeheele aanvaarding van de conclusies der deskundigen door Hymans en Theunis zou de gevolgtrekking wettigen, dat België zich zonder meer voorbereidt op 't onverwijlde opgeven van het Roerpand. Deze iliussie wordt echter weer vernietigd door een communiqué van Havas over de besprekingen, die de paar laatste dagen te Parijs zijn gehouden tusschen Poincaré eenerzijds, genoemden Belgischen eersten minister en minister van buitenlandsche zaken aan den anderen kant. Het Fransche persbureau gewaagt n.l. van een Fransch-Belgisch accoord en merkwaardig is in dit verband de volgende zin »Het herstel van de economische en fiscale eenheid van het rijk overeenkomstig de wenschen van de deskundigen sluit geenszins de onmiddelijke beëindiging der bezetting in." Bovendien wordt in het communiqué nog eens uitdrukkelijk gezegd, dat eenvoudige beloften van Duitschland niet voldoende zijn om tot de ontruiming van 't Roergebied over te gaan. Uit dit Fransch-Belgische accoord zou dus moeten worden opgemaakt, dat de zelfstandige positie, die België scheen in te nemen en die prettig aandeed, meer schijn is dan werkelijkheid. Maar misschien werkt het gesprek tusschen de beide Belgische politici en Macdonald eersdaags nog iets uit en komt men nog tot een Fransch-Engelsch compromis, dank zy de Belgische bemid deling. Wittebroodstraat 52. Levertraan Sanatogen -- Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol Sehomnerzalf Hoofdeaudeeologne Sbampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. BUITENLAND. Een g.rdel van draadlooze reddingstations. Uit Londen wordt gemeld, dat een gor del van draadlooze reddingstations rondom de Britsche eilanden zal worden geplaatst tot het verleenen van hulp aan zeelieden. De »Daily Mail* meldt, dat een ervaren waarnemer met de bediening der stations zal worden belast en dat bij ontvangst van een draadloos bericht van een schip, het doet er niet toe hoe ver het verwijderd is, het station in staat zal zijn, precies vast te stellen, waar het schip zich bevindt. Men meent, dat dit stelsel, in vereeniging met de andere bestaande voorzorgsmaat regelen, het gevaar van botsingen bij mist tot een minimum zal beperken. o De Grieksche republiek Venizelos candidaat voor het presidentschap In kringen, die «auwe relaties met Ve nizelos onderhouden, verluidt dat de be jaarde staatsman thans geheel is hersteld en dat hij wenscht terug te keeren tot het actief politiek leven, zoodat het niet geheel onmogelijk is, dat hij als candidaat voor het presidentschap der Helleensche republiek zal optreden. Anti-bolsjewistische opstanden Uit Riga wordt aan de »Times« gemeld De tegenstrijdige berichten over de groote opstanden tegen de sovjetregeering in Tur kestan, welke de regeering gedurende de laatste weken herhaaldelijk tegensprak, werden officieel bevestigd door een te Moskou bekend gemaakte mededeeliog in zake een ernstige anti-revolutionnaire be weging in Bokhara, en een gewapende botsing aan de Afghaansche grens tusschen roode treepen en opstandelingen uit Afgha nistan, die tegen Amour zijn opgestaan. Eeu legerschandaai Gemeld wordt, dat een groot schandaal is ontdekt bij de Russische legeradministra- ties. Hooggeplaatste ambtenaren hebben grove winsten gemaakt, door te knoeien op de lederleveranties. Het goede leer werd aan particuliere handelaars verkocht, terwijl de staat zco goed als onbruikbaar schoenwerk vosr de troepen kreeg. De staatsledertrust maakte op papier een winst van 8 en 900 millioen roebel, terwijl de feitelijke winst, die veel geringer was, in de zakken van ambtenaren vloeide. Er zijn verschillende arrestaties gedaan. Ook de vroegere medewerker van Trotzky, n.l. Skloensky is in hechtenis genomen. Treurig Een brouwerij te Montreal had bekend gemaakt, dat ze een ffesch bier en gratis drank zou geven aan allen, die zich daar voor aanmeldden. Een menigte van naar schatting 25000 personen bestormde de brouwerij en de politie moest versterkt worden om het volk in bedwang te houden. Onder de menigte bevonden zich vrouwen met kinderen op de armen, invaliden en menschen van allerlei rang en stand. Vele liefhebbers van een gratis »biertje« raakten hun hoeden kwijt en zagen zich de kleeren gedeeltelijk van het lijf gescheurd. Keiletjes te St. Petersburg Volgens een bericht uit Berlijn zijn te St. Petersburg 54 arbeiders, die bij de jongste stakingen aldaar een voorname rol hadden gespeeld, veroordeeld tot verbanning naar Siberië. Zij zouden Zondag uit de gevangenis van St. Petersburg naar het station worden overgebracht, doch zoodra dit uitlekte, verzamelde zich een groot aantal arbeiders, in hoofdzaak van Poetilol fabrieken in de buurt der gevangenis om het vertrek te belemmeren. Er kwam bereden politie aan te pas om de betoo'ger uiteen te drijven, waarby ernstige klappen vielen. In het geheel zijn de laatste dagei te St. Petersburg meer dan 600 personer in hechtenis genomen. Zonderlinge berooving Te Danzig is een vreemde dame, dit door haar schitterende kleeding de aan dacht trok, op den openbaren weg dooi een andere vrouw van haar costuum be roofd. Laatstgenoemde vrouw werd by dc berooving bygestaan door twee mannen die hun slachtoffer in het water dreigden U werpen, als ze schreeuwde. Een politieman vond de beroofde ei leende haar zijn uniformjas. Het drietal schuldigen werd binnen 24 uren opgespoord en achter slot en grendel gezet. De gearresteerde vrouw verklaarde, da: zij zoo'n zin in de kleeding der dame had. dat zy haar verloofde en een andere: vriend overhaalde het costuum der damr te bemachtigen. o Tragisch ongeluk Te Straatsburg was een 44-jarige boe renknaap bezig te spelen met een touw dat in zijn vaders schuur was opgehanger De jongen schijnt in zijn eentje een executir te hebben willen imiteeren, waarbij hij zeli als veroordeeldfungeerde. Bij dit zonder ling spel moet de knaap gestikt zijn it. den strop, dien hij zich om den hals had geslagen. Zijn vader vond hem later dood in dr schuur hangen. Gevestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, NIEUWSBLAD iiir kt Laid ia» Heisden ei AlteiajeLangstnat en Ie Binelerwaarft

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1