Keu eeuwenoud graf Te Mayen bij Cleef heeft men achter het gerechtsgebouw een graf ontdekt uit den tijd van 500 jaar vóór Ghr. De urn stond 35 c.M, diep in den grond en be vatte behalve zand en beenderen twee schalen, waarin kleine beenderen waren van offerdieren afkomstig. Verder werden nog vele scherveD van kleine schalen ge vonden. öroote juweelendiefstal De juwelierswyk te New-York werd in beroering gebracht door een aanval op Charles Kresney, die overvallen werd door drie dieven. Deze stalen uit de safe en de etalage juweelen ter waarde van meer dan 125.000 dollar. —o Alle hoop op redding opgegeven Alle hoop op redding van de ingesloten mijnwerkers te Wheeling (Virginia) is thans opgegeven. De reddingsbrigade, welke in de mijn is doorgedrongen, moest haar werk staken, daar de doorgang in dat gedeelte van de mijn door het water is versperd. De orkaau in de Vereenigde Stateu De orkaan, die boven het Zuid Oosten der Vereenigde Staten heeft gewoed, heeft aldaar ontzettende verwoestingen aange richt. Wegens de verbroken verbindingen is de volle omvang van de ramp evenwel nog niet precies bekend. Men raamt het aantal dooden evenwel op meer dan 100 terwijl er zeker honderden gewonden zijn De staat Zuid-Carolino is het ergst geteis terd, Alleen in die staat werden reeds 50 menschen gedood. Dreigende mynwerkersstaking in België Op een te Charleroi (België) gehouden vergadering van mijnwerkers werd een besluit genomen om Maandag a.s. den arbeid neer te leggen. Gevechten in Syrië De Daily Express meldt uit Jeruzalem, dat de Fransche troepen een overwinning hebben behaald op de Turksche ongeregelde benden aan de Noord-Syrische grens. BEKENDMAKING VRIJSTELLING VAN DEN DIENST- PLICHT. De Burgemeester van HEUSDEN maakt bekend, dat voor het opmaken van stuk ken betreffende vrijstelling wegens broeder- dienst ten behoeve van dienstplichtigen dep lichting 1925, ter secretarie dezer ge meente in het bijzonder zitting wordt ge houden op Maandag 5 Mei a.s des voormiddags tusschen 10 en 11 uur. Heusden, 29 April 1924. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze- Omstreken het beste en voordeeiigste adres. Heusden. Dinsdagavond 6 Mei ver gadert de R. K. Debatingclub »St. Catha- rina«. Als spreker treedt op het lid Jac. van der Staak, met het onderwerp »Ge- scheidenis en Stijk. Een zekere P., die met een kraam alhier vertoeft, had het ongeluk, zoo met zijn fiets te vallen, dat hij per as naar zijn verblijfplaats moest worden vervoerd, van waar hij later, naar we vernemen, per autobus naar het ziekenhuis te 's Bosch werd getransporteerd. De kermisdrukte alhier zal Zondag nog verhoogd worden door een optocht van de Scherpschuttersvereeniging «Sb Blasius«, gevestigd in het Hotel «Het Wa pen van Amsterdam*. Aldaar zal des mid dags ten 12 uur, de stoet met de fanfare der H. Familie worden opgesteld terwijl in het café een matinée zal gegeven wor den door een eerste klasse Duitsch muziek korps van 10 personen. In optocht zullen de EdelAchtbare Heeren Burgemester, als Beschermheer, en Kantonrechter, als Eere- Voorzitter, benevens de andere heeren eere leden in rijtuigen afgehaald worden. Daar na feestelijke ommegang door de staden vervolgens koningschieten op het terrein «Bastion Hollandiac, opgeluisterd met mu ziek. De verkoop van de Emmabloem die door de Vereeniging «Het Groene Kruis* alhier ten bate van de Heusdensche tuber culoselijders op Woensdag is gehouden, bracht f61.35 op. Andel. Tot ons genoegen kunnen wij melden dat de heer Chr v. Rijswijk Azn. bij de laatste gemeenteraadsvergadering van Woudrichem is bepoemd tot Secretaris der gem. Woudrichem, Wij feliciteeren van Rijswijk met deze benoeming en hopen dat hij nog vele jaren de belangen der gem. Woudrichem zal voorstaan. Den 13en Mei hopen G. Pieters en D. Monsehouwers alhier hun vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. Daar het huwe lijksleven voor beide luitjes een aaneen schakeling van tegenspoed en teleurstellin gen is geweest zal dezen dag voor beiden een droevige herinnering brengen. Moge het den oudjes dien dag niet aan belang stelling ontbreken. Almkerk. Door het Bestuur van het Carnegie «Heldenfonds* is besloten, aan den heer D, v. d. Water alhier, voor de door hem verrichte reddingen van 3 kin deren uit den «Alem* een bedrag van f 50, benevens een getuigschrift toe te kennen. Dezer dagen geraakte een kind van den heer T. V. alhier, naby de woning in een slootgelukkig kon de kleine nog bijtijds (hoewel reeds bewusteloos) worden gered. Ged. Staten dezer prov. zullen op 14 Mei a.s. verslag uitbrengen, betreffende het beroep van het Bestuur der Vereeni ging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel ad. Verlaatschen- dijk alhier, inzake het met de gemeente Almkerk gerezen geschil, over de afreke ning van den bouw eener schoolten be hoeve van bovengenoemde Vereeniging. Op 1 Mei j.l. werd het gezin van den heer C. Kolff alhier verblijd met de geboorte van een drieling, 2 jongen en 1 meisje. J.l. Woensdagavond gaf het Fanfarecorps »Nooit GedachU alhier, een concert in den tuin van den heer C. Dekker. Hoewel het weer zeer ongunstig was, was er toch nogal belangstelling. Het concert slaagde uitstekend. Bruchem. Bij W. v. K. alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag uit 't achterhuis een fiets ontvreemd. Dader(s) onbekend. De politie heeft de zaak in handen. Capelle. J.l. Woensdagavond te 7 uur hield de Boerenleenbank te dezer plaatse de jaarlijksche algemeene leden vergadering in de school in de Nieuwstraat alhier. Wegens afwezigheid van den Di recteur den heer Ph. J. Kohier, opende de Vice-voorzitter de heer C Vos van Gent deze vergadering en heette de aan wezigen welkom onder dankzegging voor de trouwe opkomst, waarna hij den secre taris voorlezing der notulen verzocht, die onveranderd werden vastgesteld en getee- kend. Hierna werd op de gebruikelijke wijze de secretaris van het bestuur als secretaris dezer vergadering aangewezen. Alsnu werd de presentielijst voorgelezen, waaruit bleek dat 87 leden aanwezig waren. De voorzitter verzocht vervolgens den kas sier een finantieel verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat de omzet der bank het het afgeloopen jaar f220672,60 had be dragen, alzoo ruim f 100,000 minder dan vorig jaar. Aan spaargelden werd ont vangen |f 62024,09 en terugbetaald f 86018,41. Uitgegeven werd aan voor schotten f 2310,en terugbetaald f 5185,00 Aan rekening-courant werd ontvangen f 130638,31 en uitgegeven f 108494,84, Aan spaargeldrente werd gekweekt f5438,47, waarvan f 349,34 werd uitbe taald en f5089,13 bij de spaargelden werd bijgeschreven. In rekening-courant werd aan rente ontvangen f 5888,42 en f 42,67 aan provisie, terwyl in loopende rekening aan rente werd uitgegeven f 178,97 en aan" provisie f 179,57. Aan voorschotrente werd ontvangen f 1869.79 en aan provisie f 2.95. Het aantal reke- ning-couranthouders bedraagt thans 12 het aantal voorschotnemers 52 en het aantal spaarders 171. Een en ander naar den toestand op 31 December 1923. Het aantal leden verminderde ^gt 5 wegens vertrek en 1 wegens bedanken, terwyl 1 nieuw lid werd bijgeschreven. Na aftrek van alle mogelijke uitgaven bedroeg de op reserve te brengen winst f 1229.44. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen omtrent den finantieelen toestand werd door sommigen gebruik ge maakt, die zeer tot hun tevredenheid door den kassier werden beantwoord. Daarna werd overgegaan 'tot verkiezing van twee leden van den Raad van Toezicht. Na het houden van de vereischte stemmingen wer den de heeren A. A. Michael en G. voor de Poorte gekozen, die staande de verga dering hunne benoeming aannamen onder dankzegging voor het in hen gestelde ver trouwen. Hierna volgde verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer C. Vos, die met algemeene stem men werd herkozen. Bij de gehouden stem mingen werden steeds als stemopnemers aangewezen de heeren A. P. Snijders en J. Rietveld. Vervolgens werd overgegaan tot nazien der rekening en balans, waartoe werden aangewezen de heeren J. van Til- borg en A. A. Michael, die een en ander in orde bevonden, zooals bleek uit het bij monde van laatstgenoemde uitgebracht rap port te dezer zake. Van de gebruikelijke rondvraag werd gebruik gemaakt door den heer J. Michael, lid van den Raad van Toezicht, die in een gloedvolle rede den aanwezigen wees op den ernst van hunne plicht ten aanzien eener instelling als deze en hoe men dan ook behoorde te staan tegenover de bank, wilde men als trouw lid blijk geven van zijn plicht in dezen, waarna deze goed geslaagde bijeenkomst uiteenging. J.l. Woensdag, nam. 3 uur werd in het café van den heer L. F. van Don gen alhier een vergadering gehouden van Stemgerechtigde Ingelanden van het Water schap «Ten Westen van de Capelsche Vaart en het Veerpad.t De loco-voorzitter, de heer G. J. Heymans, opende deze ver gadering en verzocht den secretaris voor lezing der notulen, die onveranderd werden vastgesteld en geteekend. Hierna volgde mededeeling van het procesverbaal van kasopneming bij den penningmeester. Een en ander werd in orde bevonden. Aldus kwam aan de orde vaststelling der reke ningen over het dienstjaar 1922/1923 en de begrootingen voor het dienstjaar 1924 1925, welke onveranderd werden vastge- gesteld. Het bedrag der omslagen werd vastgesteld. Het bedrag der omslagen werd vastgesteld, zooals' door het bestuur was aangegeven. Evenals vorige jaren werd het dagelijksch bestuur wederom gemach tigd tot uitvoering van werken in eigen beheer. Bij de nu gehouden uitloting van schuldbrieven werd het aandeel van het Burgerlijk Armbestuur aflosbaar gesteld. Vervolgens werd overgegaan tot verkiezing van een voorzitter wegens het overlyden van den heer M. J. Rijken. Blijkens de in den beginne voorgelezen presentielijst waren 8 personen aanwezig, die gezamelijk bevoegd waren 29 stemmen uit te brengen. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Huijsman, die zich deze benoeming liet welgevallen onder dankzegging voor het in hem gsstelde vertrouwen. Tengevolge dezer verkiezing moest een nieuwe verkieziezing plaats hebben, omdat de heer Huijsman bestuurslid was en er nu een vacature in het bestuur was ontstaan. Hiervoor werd gekozen de heer A. M. Rijken, die deze benoeming ook staande de vergadering aan vaardde onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen, waarna de vergadering werd gesloten. De werken. Dinsdagmorgen viel het den buren op dat bij den arbeider L. van Drunen alhier, de vensters gesloten bleven. Ook de deur bleek op slot te zijn. v. Dr. was dien morgen gewoon naar zyn werk gegaan en zijn vrouw en kind moesten thuis zijn. Men waarschuwde den burge meester en de politie en deze brak ten laatste de deur open, ten einde zich toe gang tot de woning te verschaften. Na lang zoeken vond men de vrouw onder de bedstede gedoken. Niet zonder moeite wist men haar uit haa* schuilplaats te krijgen. De inmiddels ontboden geneesheer constateerde een krenking in de hersenen en naar verluidt, zal overbrenging naar een gesticht noodzakelijk zijn. 's Gravenmoer. Van uit deze ge meente wordt over Waspik naar Geert- ruidenberg een autobusdienst geopend met bootaanslaitingen op Dordrecht en Rotter dam. De dienst zal op drie verschillende dagen van iedere week worden onderhouden. Gameren. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openb. lagere school alhier zijn geplaatst de' heeren lo. C. C. Baljet, tijdelijk onderwijzer te Arnhem, 2o. A. Louwerse, idem te Vlissingen en 3o. W. J. H. Helrosing, idem te Dordrecht. Herpt. Niettegenstaande het zeer slechte en koude voorjaar werd heden reeds een vinkennest getoond met drie jongen. Voorwaar reeds een vroeg gebroed. Naar we vernemen zal onze har monie «de Eendracht« dezen zomer deel nemen aan het concours en festival te Til burg bij gelegenheid van de groote Intern. Tentoonstelling. Meeuwen. Alhier zal op 6, 7 en 8 Mei vanaf 2 uur n.m. (Nieuwe tijd) ten bate van de afdeeling van «Het Groene Kruis« een bazar gehouden worden in de autogarage van de N.V. «Alad*. Ongetwijfeld zullen bijna alle ingezetenen en ook velen buiten de gemeente de ge legenheid om iets moois te zien niet voorbij laten gaan. Behalve de keurige inrichting met bloemenversiering valt te prijzen de groote verzameling huishoudelijke artikelen, de vele handwerken, zoowel nuttige als fraaie, luxe artikelen, enz. welke met be hulp van de inwoners, vroegere ingezetenen en ook firma's van buiten bijeengebracht zijn. Verder zijn er verschillende vermakelijk heden, zooals sjoelbak, grabbelton, elec- trische vischtent, rad van avontuur, terwijl tevens het raden van den naam van een pop, of het aantal erwten in een flesch, op de achtereenvolgende avonden recht op een prijs geeft. - Eiken avond zal een der muziek- of zangvereenigingen te dezer plaatse eenige nummers ten gehoore brengen, terwijl ook genoten kan worden van radio-concerten. Komt dus allen, opdat het batig saldo der afdeeling zoo groot mogelijk zij, waar door zij haar gezegend werk onder de zie ken kal kunnen voortzetten en uitbreiden. Steunt het liefdadig doel. Nederhemert. Bij de keuring voor de lichting 1925 is van de 8 ingeschrevenen, slechts een voorwaardelijk afgekeurd. Donderdag had alhier een rondgang plaats door het dorp met de fanfare ter eere van de verjaardag van Prinses Juliana. Velen genoten weer een gezelligen avond. Als een bewijs dat de Heeren Oerie- mans van Capelle Labbegat, groote hooi- handelaars zijn kan dienen dat door hun alhier een stOómhooiperserij geplaatst is op den bol. Rijswijk. De gemengde zangvereen. «Lofstem« alhier, directeur de heer A. W. van der Nat hoopt 23 Juli a.s. deel te nemen aan het concours, uitgeschreven door den Chr. zangersbond «De Drie Pro» vinciën*. Dit concours zal gehouden wor den in «Kunstmin* te Dordrecht. Raamsdonksveer. Het bouwen van een stoomschoenfabriek voor den heer Joh. Snoeren te Kaatsheuvel werd opgedragen aan den architect A. N. J. Snijers te Raamsdonksveer. Gedurende de maand April kwam in totaal f 18.30 in bij deri Prov. Verte genwoordiger dhr. Sneep, voor de Duitsch- Oostenrijksche Onderwijzers. Door inspuitingen met serum, toe gepast door den heer v. d. Werf, dieren arts alhier, bleven runderen verschoond van het mond en klauwzeer, terwijl de overige runderen dier stallen door deze ziekte aangetast werden. Dhr. Fonteyne Wachtmeester der Kon. Mai. te Woudrichem, werd overge plaatst naar Raamsdonksveer, eveneens de Marechaussées Jansen van Dussen en Mol van Waalwyk, terwijl dhr. Basting naar Venlo werd overgeplaatst. Dhr. Jac. Oosterling ging Woensdag gezond en wel naar bed. Den volgenden morgen vond zijn vrouw hem dood in het bed liggen. Sprang. Met ingang van heden is onze dorpsgenoot, de heer A. Haverhals, Adj. Comm. aan het Postkantoor te Waal wijk naar Amsterdam overgeplaatst. Gedurende de vorige maand werd aan het hulppostkantoor alhier, op het Rijks postspaarbank belegd f 5979.86 en terug betaald f 4091.54. Sleenwijk. Gedurende het belasting jaar 1923/1924 zijn ten Gemeentehuize 1968 kostelooze weggeldrijkaarten uitge reikt. De collecte voor noodlijdende Neder landers in het buitenland, gehouden op 30 April, heeft in deze gemeente aan 't Kerken- eind ruim f 9 en aan Straatweg en Hoek- einde f 16.40 opgebracht. Woensdagavond gaf de Muziekver- eeniging «Wilhelmina« alhier, onder leiding van den heer Philipse, een goedgeslaagd concert. Ondanks het slechte weer, was de belangstelling zeer groot. Veen. De heer A. Bret veld, Brigadier tit. der Ryksveldwacht alhier, welke voor eenige dagen een overplaatsing ontving naar Gaanderen (Gld.) heelt een verzoek gericht aan de autoriteiten om deze overplaatsing te doen intrekken. Mejuffrouw Middelkoop te Utrecht benoemd als onderwijzeres aan de openbare school alhier, heeft voor deze benoeming bedankt. 4 Naar men verneemt is de uiter waard «de Rijswaart* gelegen onder deze gemeente, eigenaar de Heer Millenaar te Andel, bij onderhandschen verkoop over gegaan aan eene firma te Maastricht. Waspik. Tot bestuurslid der St. Eli- zabethsvereeniging is benoemd mej. W. Klazen, Francois. Een auto met ijs geladen reed in een sloot. Van alle kanten stroomden menschen toe en met inspanning van alle krachten wist men den wagen op het droge te brengen. Het ongeval liep gelukkig zonder persoonlijke ongelukken af. Het ijs alleen bleef op de plaats des onheils achter. De postduivenvereen. «Nog Sneller* zal a.s. Zondag haar wedvlucht houden van uit Mons (België). Nu de R. K. jongensschool de noodige herstellingen heeft ondergaan, zijn alle lokalen voor het onderwijs weer in gebruik genomen. De school ziet er keurig uit, zoodat de schilder, de heer A. van Gerwen alle eer van zijn werk heeft. De Heer J. M. had voor zich zelf een bootje vervaardigd. Bij het proef varen viel hij echter te water, doch wist zich te redden, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Werkendam. Wegens verschillende omstandigheden kon de wedstrijd van de postduivenvereniging «Wilhelmina* alhier, die Zaterdag j.l. gehouden zou worden uit Roosendaal, niet doorgaan. De wedstrijd zal nu bij gunstig weer gehouden worden a.s. Zaterdag 3 Mei uit Roosendaal. De Meisjes vereeniging van de Ned. Herv. Kerk, die des Zondagsmiddags ver gadert, draagt de naam van «Mirjam*. Woensdagavond j. I. trad in de Ned. Herv. Kerk op, voor de afd. «Pro Rege«, Ds. T. Hage van Delft, met het onderwerp «Met Oranje op den Hoofdweg«. Zijn WelFerw. had tot tekst gekozen, Psalm 75. Tot slot werden gezongen 2 coupletten van 't Wilhelmus. De opkomst was zeer gering. Dezer dagen kwam de heer B. H. v. Eibergen alhier, 's avonds met zijn motor fiets uit den Biesbosch rijden, toen hij den bocht niet goed meer kunnende nemen bij de Schutsluis tegen een van de ijzeren palen reed. Het voorwiel werd geheel ingedrukt en moest vernieuwd worden. Van Eibergen zelf bracht het er goed af. Hij kreeg eenige schrammen aan hoofd en handen. Men zij toch vooral 's avonds voorzichtig bij deze gevaarlijke bocht, die zoo slecht verlicht is. De collecte gehouden in deze ge meente voor de noodlijdende Nederlanders in Duitschland heeft opgebracht f 32.45, PREDIKBEURTEN. 4 MEI. (Zomertijd). uit Dubbeldam. ds de Jong. leesdienst. Doeverennm. 3 u. ds. Luttervelt. Drongelen, geen dienst. Geref. Kerk. vm. 10,30 en nm. 3 u. '8-Gravenmoer, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds Anker. Ger. Kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst. uit Dubbeldam. Ger. Kerk, geen opgaaf. Zz. geen dienst. Nieuwendijk, Geref. Kerk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds de Bruijn. Raamèdonk(Vvm. 9,30 u. leesdienst (D.), nm. 6 u. ds Ewoldt. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 5 u. ds Bakker van Gronau. Ger. Kerk, vm. 9,30 ds. De Jonge en nm. 2,30 u. leesdienst. du Sart. (Nam, Doopsbed.) ds Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds André. Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds Barth. Heusden, nm. 5 u. ds. ter HaarRomeny van Engelen (Coll. Diac huis). Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst, Aalburg, vm. 10,30 u. de heer v. d. Kolfï Almkerk, vm. 10,30 u. ds. Lauwerse uit Weijckel en nm. 7 u. ds. Röth. Geref. Kerk, vm. 10,30 en nm. 3 u. Aalst, geen opgaaf. B'broek, nm. 2 u. ds. v. d. Berg. Capelle, nm. 2,30 u. ds. Wolters. Dussen, vm. 10,30 u. ds Luttervelt. Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 3 u. Eethen, vm. 9,30 u. ds v. d. Berg. Gender en, vm. 10,30 u. ds Rijnenberg. Heesbeen, nm. 3 u. de heer v. d. Kolff Loonechendijk, vm. 9,30 u. ds. Ewolt. Meeuwennm. 3 u. ds Rijnenberg. Nederhemert, Nz. vm. 10,30 u. ds Oskam Sprangvm. 9.30 ds Wolters. Sleeuwijk, vm. 9,30 en nm. 6 u. ds Feijkes. Geref. Kerk, vm. ^o0 ds. Beumee en nm. 2 u. leesdienst. Veen, vm. 10,30 en nm. 3 u. dr Tjalma. Ger. Gem. vm. 10,30 en nm. 3 u, leesdienst. Wijk, vm. 10,30 en nm. 3 u. ds Gobius Waspik, vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2