Tweede Blad voor liet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. is. m vrildai 2 Mei S* -kweTo!5 BEHOORENDE BIJ HET DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huiévrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te be treuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoo- nen zich urinestoornissen, zenuwachtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloedarmoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zyn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steemvorming, graveel, of nier- en blaas ontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nie ren uitgeput zijn. Neem een verstandige leefwijze aan en vertrouw het herstellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k fl.75 per flacon (geel etiket, zwarten opdruk). De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat. II. (Slot). 20. Schrijven van het lid der Kamer A. de Haan, waarbij deze wijst op het voornemen van de Postadministratie om de postkantoren in verschillende gemeenten op het platteland om te zetten in hulppost kantoren. Een dergelijke maatregel zou o.m. worden overwogen voor de kantoren Heusden, Geertruidenberg, Waspik, Don gen, Kaatsheuvel, Raamsdonksveer enz. De Heer de Haan zou graag zien, dat tegen dit voornemen bij voorbaat krachtig protest wordt aangeteekend. De vergadering is van gevoelen, dat de mededeeling van den Heer de Haan de volle aandacht der Kamer verdient, al kan niet worden aangenomen, dat de bezuini gingsmanier tot zoo drastische maatregelen zal voeren. De vergadering meent, dat wanneer er op den postdienst bezuinigd moet worden, dit niet alleen moet gaan ten koste van het platteland, dat ten aan zien van zoovele hulpbronnen voor de economische ontwikkeling, die in de steden en groote bevolkingcentra voor het grijpen zijn, verstoken is en in zoo menig ander opzicht toch reeds zoo ver daarbij ten ach ter staat. De postdienst, zoo wordt be toogd, moet juist ten doel hebben handel en industrie, zeker ook op het platteland te steunen en het ware dan ook te wenschen, dat meer zorg werd getracht, die belangen te dienen dan door verkeerd begrepen be zuiniging de ontwikkeling van handel en nijverheid te belemmeren. Ieder zakenman weet bij ervaring, dat het in den tegen- woordigen tijd bij de vinnige concurrentie het er juist op aankomt tijdig offerten te kunnen vragen en dat snelle beslissingen, die vaak per telefoon of telegraaf moeten kunnen worden medegedeeld, noodzakelijk zijn om de order te kunnen binnenhalen. Besloten wordt in dezen zin een adres te richten tot de Postadministratie en den Minister van Waterstaat. 21. Gewijzigde ontwerp-statuten van de Vereeniging van Kamers van Koop handel. Aangezien de vergadering niet sympha- tiek staat tegenover de vereeniging, wordt besloten ten aanzien van de toetreding voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. 22. Het verzoek der Nederlandsche Landbouw-Handelskamer te 's Gravenhage om een bydrage in de exploitatiekosten dei- instelling wordt afgewezen, omdat de ver gadering van oordeel is, dat aan de in standhouding naast de krachtige landbouw organisaties in onze provincie, weinig be hoefte bestaat. 23. Mededeeling van het Bureau, dat een adres van de Vereeniging Kaatsheuvels Belang, gericht tot den Inspecteur der Pos terijen en Telegrafie te 's Hertogenbosch, waarbij wordt gevraagd een voorgenomen inkrimping van den post- en telefoondienst voor het kantoor aldaar niet door te voeren, spoedshalve is gesteund. Aangenomen voor kennisgeving. 24. Adres der Kamer te Eindhoven, gericht tot den Minister van Onderwijs, waarbij voor het handelsonderwijs gelyke berechting wordt gevraagd als voor het middelbaar onderwijs. Den laatsten tijd heeft zich een actie ontwikkeld om aan de Hoogere Burger scholen een afdeeling te verbinden met een programma van litterair-economisch karak ter en er zijn zelfs al hoogere handels scholen omgezet in een litterair-economi sche H.B.S. als gevolg van de stiefmoeder lijke behandeling van de handelsscholen. De vergadering betreurt het, dat de be hoefte der praktijk wordt opgeofferd aan zekere voordeelen voor de schoolbesturen, die daaraan echter ondergeschikt behooren te zijn. Bealoten wordt het adres krachtig te steunen. 25. Adres van de Maastrichtsche Kamer, waarbij de wenschelijkheid wordt betoogd een wettelijke regeling van het accoun tantswezen. Besloten wordt het adres te steunen. 26. Schrijven van het lid der Kamer (Afdeeling Grootbedrijf) P. A' van Dongen, waarbij gewezen wordt op de verkeersbe- lemmering, die veroorzaakt wordt door de peilers van de oude voetbrug in de Donge bij Geertruidenberg. De Heer van Dongen, zijn schrijven toe lichtend, wijst e? op, dat de schippers met het oog op het passeeren der rolbrug moe ten verankeren vóór de peilers der oude voetbrug. De rolbrug moet daarom veel te lang geopend blijven en veroorzaakt daardoor een zeer hinderlijke belemmering van het verkeer over de brug. Sinds de opening van het Wilhelminakanaal, waar door de scheepvaart op de Donge sterk is toegenomen, is het euvel des te grooter geworden. Besloten wordt den Minister van Water staat te verzoeken de twee in het midden van de rivier staande peilers der oude voet brug op te ruimen en daarenboven do rol brug vóór en na fabriekstijd en by het begin en het einde van den middagschaft tijd, telkens een kwartier gesloten te hou den om daardoor althans de grootste hinder voor het verkeer ovor die brug weg te nemen. 27. Verslag der bijeenkomst van af gevaardigden van de Noord-Brabantsche Kamers van Koophandel ter bespreking van de tarievenpolitiek van de P.N.E.M. Uit dit verslag blijkt, dat een onderhoud, dat de afgevaardigden met den Directeur der P.N.E.M. hadden, geen resultaat heeft opgeleverd en dat de houding van den Di recteur bij het onderhoud geen aangenamen indruk heeft achtergelaten. De vergadering keurt het door het Bu reau ingenomen staudpunt goed en acht voortzetting der actie gewenscht. De Voorzitter deelt mede, dat het Bureau zich voorstelt zich opnieuw in verbinding te stellen met de andere Kamers om te be raden, welke nieuwe stappen kunnen wor den gedaan. 28. Schrijven van het Bureau aan die van de aniere Noord-Brabantsche Kamers inzake wijziging van het uur van aanvang van het werk in de bakkerijen en van den verkoop van klein wittebrood. Wanneer de Noord-Brabantsche Kamers tot medewerking bereid zijn, zal gezamen lijk worden verzocht het aanvangsuur van het werk in de bakkerijen te stellen op 5 uur en het verkoopuur voor klein witte brood -te vervroegen, dat het nog voor het ontbijt kan worden verkocht. II. Vaststelling der rekening over 1923. De rekening wordt vastgesteld in ont vangst op f 29.233,46, in uitgaaf op f 28 469,51, batig saldo f 763,95. III. Voorstel tot uitreiking van een vaste aanstelling aan het personeel der Kamer. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. De vergadering wordt daarna gesloten. PLAATSELIJK NIEUWS. Andel. Vrijdag j.l. had de Christel. Hist, Kiesvereen. alhier een openbare ver gadering uitgeschreven, waarin Mr. Dr. J. Schokking, Voorzitter der Chr. Hist. Unie een politieke rede zou uitspreken met als onderwerp »De Chr. Hist. Unie*. Nadat de voorzitter der afdeeling, de Heer J. F. Calame Ps. 86 v. 6 had laten zingen en Romeinen 13 door hem was voorgelezen, ging hij voor in gebed en gaf daarna het woord aan het Lid der Tweede Kamer en Lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland den Heer J. Schokking. Spreker begon met ons te vertellen, dat het onderwerp zoo uitgebreid was, dat hij er dezen avond maar een klein gedeelte van kon behandelen. Allereerst schetste hij ons het ontstaan der Unie, daarna onze verhouding tot de andere politieke partijen, om ten laatste nog het een en ander te zeggen omtrent de politiek van den dag. Een en andermaal kon de vergadering het niet nalaten instemming met bet gesprokene te betuigen, door op spontane wijze te applaudiseeren. Na het einde der rede werd de vergadering in de gelegenheid gesteld met den spreker van gedachten te wisselen, doch niemand meldde zich aan. De voorzitter der aldeeling kon dan ook niet nalaten hartelijk dank te zeggen voor de positieve rede die uitgesproken was. Immers de heer Schokking is iemand, die zeer, zeer hoog staat, die ook het goede in een andere partij weet te waardeeren, en daaraan dan ook uiting gaf. Nadat de spreker in dankgebed was voorgegaan werd de vergadering gesloten. Moge het gesprokene er toe leiden, dat nog velen toetreden als lid der afdeeling. Raamsdonksveer. Zondag hielden de Postduivenvereen. ïPrinses Jöliana* en sde Vredesduif* een wedvlucht van uit Schaerbeek. De eerste duif legde den afstand af in 44 min. en 22 sec. De prijzen werden behaald als volgt: 1. A. A. de Ruijter. 2, 3 en 6 L. v. Schijndel. 4, 11 en 17 J. v. d. Pluijm. 5 C. van Eijl. 7, 8, 9 en 10 W. van Dongen. 12 en 13 K. P. Hommel. 14- 15 en 16 A, Oomens Cz. Een kind van dhr. v. D. viel des avonds van een motorbootje in de Donge, gelukkig kon de kleine nog worden gered. Mej. v. Str. viel op straat en be zeerde zich zoodanig dat zij later per rijtuig naar huis moest worden gebracht en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Zaltbommel. In de vergadering van het Gecombineerd College van Bommeler waard boven den Meidijk op Dinsdag 22 April 1923 waren met den Voorzitter Dijkgraaf H. C. de Jongh aanwezig 14 leden. Ingekomen goedkeuring van Ged. Staten op 't besluit tot bijdrage aan te schenken raam id. betreffende rekening District en Stoomgemalen id. betreffende besluit polder Zuilichem verhaal pensioen op ambtenaren id. besluit Hedel inzake huur Gemeen tehuis bericht Dorpspolder Driel, dat tot ont vanger is benoemd de heer J. C. van Campenhout, secretaris. Aangenomen voor kennisgeving. Geërfdendagsbesluiten Rossum, om den Korten Meiweg van een klinkerpad te voorzien en de kosten te dekken uit den verkoop van in het najaar te rooien 60 k 70 stuks boomen en tijdelijk voor een jaar aan te gaan een leening groot f 1000 Nieuwaal, tot verhaal op ambtenaren 3 pCt. voor weduwen en weezen, 5J pCt. voor pensioen Hurwenen, tot aanvulling der begrooting; Deze besluiten zullen ter goedkeuring worden opgezonden. Aangenomen wordt het voorstel van den Dijkstoel om aan de Brigade Rijksveld wacht f 40 gratificatie te verleenen. 4. Pensioenregeling der ambtenaren. De voorzitter zegt, dat door den secr. en opzichter van het District bezwaar schriften zijn ingezonden aan Ged. Staten, welke om advies bij den Dijkstoel zijn ingekomen. De Dijkgraaf acht het gewenscht de bespreking in geheime zitting te doen plaats hebben en schorst te 12] uur de openbare vergadering. Ze wordt om half drie heropend. De Dijkstoel stel thans voorten eerste om in te trekken het besluit van 18 Dec. 1923 en ten tweede te bepalen dat van de in dienst zynde ambtenaren niet zal worden verhaald een vierde der inkoopsom. Mocht dit voorstel worden verworpen, dan zal daarmede beslist zyn, dat het besluit van 18 December blijft gehandhaaafd. Hoofdgeërfde G. A. de Jongh zal tegen stemmen en wil dit motiveeren. Door den Dijkstoel is getracht om vrij te komen van de inkoopsom. Aan de ambtenaren is voorgesteld zich niet in te koopen het Gecombineerd College garandeerde dan toch 't zelfde pensioen van 70 pCt. Zij hebben hierin niet toegestemd, door eigen schuld staan zij dus voor 't feit een vierde der inkoopsom te moeten betalen. Door 't geheele District heerscht de geest van verhalen op de arbeiders, spreker is er niet voor hier thans van af te wijken slechts in geval van machteloosheid zou hij er voor te vinden zijn. Het besluit, in December genomen, wenscht spreker te handhaven, waarom nu van zienswyze te veranderen Heemraad Philips wil vorigen spreker opmerken, dat 't finantieel offer voor het District niet zoo groot is, en 't ook zeer billyk zou zyn zoo 't een vierde niet werd verhaald. De Dijkgraaf merkt op, dat de zienswijze niet veranderd isdestijds heeft bij 't college de opinie voorgezeten om niets te verhalen. Ook mag de schuld niet op de ambtenaren geworpen worden, 't Spijt spreker, dat destijds niet aan het verzoek van het College is voldaan, dat had be hoord, zij hadden vertrouwen moeten stellen in 't College (applaus), doch moet daarom de straf zoo zwaar zijn Laat ons meer goedgunstig over't geval denken, 't College heeft getoond veel voor de amb tenaren te voelen, immers 25 Maart 1919 werd reeds de Dijkstoel uitgenoodigd om met voorstellen betreffende pensioenregeling te komen. Nadien is de Rijkswet geko men, laten wij 't onze ambtenaren ge makkelijker maken door den inkoop geheel voor 't District te nemen de som is niet te hoog en komt neer op een bedrag van f1275 gedurende 10 jaar. Hoofdgeërfde de Jongh merkt op, dat de Djjkgraaf ook erkent, dat 't de schuld is der ambtenaren I Heemraad Philips moet opmerken, dat de bestrijding niet geheel serieus is. Immers 't voorstel kwam hals over kop, overleg en bespreking was bijna niet mo gelijk, beslissing moest binnen enkele dagen volgen en dan, welke invloeden van buiten hebben op de beslissing der ambtenaren ingewerkt Geheel aansprakelyk mogen ze dus niet gesteld worden, daarvoor mogen ze niet gestraft worden. Het voorstel van den Dykstoel, in stem ming gebracht, wordt met 10 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de Heemraden Den Treffer, Kleber, Philips en Dijkgraaf H. C. de Jongh. De Dijkstoel stelt thans voor om 8| pCt. pensioenstorting op de ambtenaren te verhalen. Met algemeene stemmen aangenomen. Conform het rapport der commissie worden de Districtsbegrootingen 1924'25 voorloopig vastgesteld en de omslagen vastgesteld op f 4,50 voor District, f 4,50 Maasafdeeling en f 6,50 Waalafdeeling per H.A.waar deze omslagen 't vorig jaar bedroegen respectievelijk f 4,50, f 3 en f 4, wil de voorzitter opmerken, dat de oorzaak der verhooging komt door den len post (vermoedelijk batig slot), die belangrijk lager is dan andere jaren. De uitgaven voor bemaling zijn echter 't zelfde gebleven. Hoofdgeërfde De Jongh merkt op, dat de nu vastgestelde omslagen dus in het vervolg zullen blijven en geeft den Dijkstoel in overweging of de tijd niet gekomen is om te onderzoeken of er niet te veel ambtenaren zijn en ook of de salarissen en presentiegelden niet herzien moeten worden. Het salaris voor de Heemraden en ook 't presentiegeld voor Hoofdgeërfden is te hoog. Vermindering dient er te komen. De voorzitter zegt te zijner tijd behan deling daarover in den Dijkstoel toe. De begrootingen der Dorpspolders worden in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de Heemraden Kleber, De Gaaij en Philips plaatsvervangende leden de heeren v. d. Kaaij en Den Treffer. Bij de rondvraag bespreekt Hoofdgeërfde van Duijnen ingekomen klachten over een stoep in den dijk by Hede), De voorzitter geeft toezegging van spoe dige behandeling in den Dijkstoel. Half vier sluiting der vergadering. BINNENLAND. Het verongelukte verkeersvliegtuig Omtrent dit ongeluk deelt de directie der Kon. Luchtvaartmaatschappij het vol gende mee Ware de vlieger door motorstoring ge dwongen tot daling, dan zou het toestel in glijvlucht zich op het water hebben neergelegd en was het drijvende gebleven. Het zou dan stellig zijn opgemerkt door vaartuigen, vooral daar de vlieger hcht- kogels aan boord had, en later door pa- trouilleerende vliegtuigen. Ware de vlieger door mist misleid en aan het dwalen geraakt, hetgeen niet waarschijnlijk is, daar hij een kompas aan boord had, dan zou hij stellig een vaartuig hebben opgezocht om met seinen inlich tingen overfden weg te vragen, of hij zou naast het schip zijn neergestreken om zijn passagiers en zichzelf te laten oppikken. Ook dan ware het vliegtuig drijvende ge bleven en zou het gevonden zyn. Nu ech ter tot nu toe niets is gevonden, ondanks alle nasporingen, is de volgende veronder stelling waarschijnlijk de eenige De mist, die bij Calais hing en Pijl noopte te Lyrapne te wachten, is Noord waarts weggetrokken. De HN.A.B.S. heeft daarna, eenigszins Noordelijk afwij kende, deze mistbank niet kunnen vermij den. De vlieger heeft dus getracht de bank te passeeren. Daar het wolkendek Iaag hing baatt- u d" '«Sr'd? WSte' '«f' V zeespiegej „iel S 'dmg ,US8ch«n mist 18 mei soil l,aa t inkUDnen «»eriemen de slag „p hè, 2ee Door tuig vernield, de vleuml !f *lieg" broken «n afgerukt en ge- in de diente de.ro"1l> met d« inzittenden Waarnm verdwenen. Dit zon verklaren waarom van de H NT A r c gevonden is. Spoor De veronderstelling, dat het vliegtuig in ee »gestort« zou zijn, is volkomen uitge- °ten. Toestel en bestuurder waren in u'tstekende conditie, waardoor van neer storten geen sprake kan zijn. Dit verkeersongeval moet blijkbaar ook uitsluitend aan den mist worden geweten. Salarisver min dering voor rijksambtenaren Het Staatsblad no. 200 bevat het Kon. besluit van den 23sten April, houdende een voorloopige voorziening betreffende de bezoldiging van hen, die vallen onder het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1920 (St.bl. no. 37). Daarby is, uit overweging, dat het, in afwachting van eene algeheele herziening van de salarissen, noodig is reeds aanstonds een voorloopige voorziening te treffen waarbij ook voor de in dienst zijnde ambtenaren een verminde ring van salaris moet worden tot stand gebracht, bepaald Artikel 1. Met wijziging in zooverre van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 (St.bl. no. 37) met de daarop steunende regelingen wordt op de wedden van de onder dat besluit vallende functionnarissen op den voet van de vol gende bepalingen met ingang van 1 Mei 1924 een vermindering toegepast. Artikel 2. De op 30 April 1924 volgens de tot dan geldende salarisregeling toeko mende wedden worden verminderd a. voor zooveel betreft: 1. de gehuwde mannen 2. de overigen, die kunnen aantoonen kostwinner van een gezin te zijn een en ander beoordeeld naar den toe stand op 16 April 1924 met ingang van 1 Mei met vijf en met ingang van 1 Octo ber 1924 met tien ten honderd b. voor zooveel betreft hen, die niet vallen onder a., met ingang van 1 Mei 1924 met tien ten honderd, zulks echter met dien verstande, tfet voor de ministers, hoofden van departementen van algemeen bestuur, de vermindering met tien ten hon derd in elk geval aanstonds met ingang van 1 Mei 1924 zal geschieden. Eene overeenkomstige vermindering wordt toegepast ten aanzien van de wedden van met ingang van 1 Mei 1924 of een lateren datum nieuw benoemde of bevorderde functionnarissen zoomede ten aanzien van verhoogirtgen van wedden, die met of na 1 Mei 1924 intreden. Onder wedde worden voor de toepassing van dit besluit begrepen de in de artikelen 19 en 31 van het Bezoldigingsbesluit be doelde toelagen. Artikel 3. De vermindering, bedoeld in artikel 2, blyft voor de in de bylage B. van het Bezoldigingsbesluit genoemde lee raren aan Rijks Hoogere Burgerscholen beperkt tot een zoodanig bedrag, dat hunne wedden niet dalen beneden naar de in artikel 2 gemaakte onderscheidingen - respectievelijk 95 en 90 ten honderd van de som, welke hun als wedde zou zijn toe gekomen volgens de op 31 Augustus 1923 ten aanzien dier leeraren geldende salaris regeling. Artikel 4. De ingevolge vorenstaande bepalingen gevonden wedden worden naar boven op tien gulden afgerond Artikel 5. De bedragen genoemd in het eerste lid van artikel 6 van het Bezoldi gingsbesluit, worden met tien ten honderd verminderd. Voor de bedragen f 100 en f 25, ge noemd in het derde lid van artikel 6, wordt gelezen f 90 en f 23. Artikel 6. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei 1924. H. 9. de Koningin doet afstand van een gedeelte van haar inkomen In verband met het ingaan der salaris vermindering van de rijksambtenaren op 1 Mei heeft H. M. de koningin goedgevonden thans eveneens gevolg te geven aan het reeds het vorig jaar geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking van den minister van Finan ciën te laten. Nekkramp Te Giesendam is een 50-jarige man aan nekkramp overleden. Kienw^lad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5