'-AND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J* YEERMAN, Heusden, No* 4395. Woensdag 7 Mei 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. C. BRESLER. Op 8 Mei zal het 25 jaren zijn geleden dat dokter Bresier de prak tijk overnam van dokter van IJzeren en zich als arts te Werkendam vestigde. En nu maken zijne patiënten en oud patiënten te Werkendam en deWerken en Sleeuwijk zich op om den hoog- gewaardeerden dokter te huldigen. Gehuldigd zal dokter Bresier worden, niet omdat men nu eenmaal gewoon is bij een 25 jarig jubileum van de een of andere autoriteit belangstelling te toonen, maar louter uit achting en genegenheid, die zijne patiënten en zijne oud-patiënten hem èn als me dicus èn als mensch toedragen. Want dokter Bresier heeft zich gedurende zijn 25-jarig verblijf te Werkendam doen kennen als een kundig medicus en als een man met vele uitnemende karaktereigenschappen Nooit is hem iets te veel wanneer het zijne patiënten betreft. Of meü den dokter in zijn nachtrust komt storen' dan wel of hij op den dag wordt gehaald, steeds is hij even vriendelijk en voorkomend. Is het dan te verwonderen dat arm en rijk, oud en jong den dokter achten en ware sympathie voor hem gevoelen Van harte hopen wij dan ook dat men te Werkendam en de Werken en Sleeuwijk nog geruimen tijd bij 26 Een beetje geduld, de arme lieveling heeft vrij wat stootjes gehad. De kaartlegster schudde het hoofd en zuchtte opnieuw. O, dat is waar. Eerst heeft hij den kinkhoest gehadhij kreeg die ziekte, toen ik eens met hem op den boulevard wan delde, waar u woont. Ik was vermoeid en ging in een der tuinen aan de rivier om wat uit te rusten. Er was toen in onze nabijheid een kind, dat den kink hoest had. Toen ik dat bemerkte, was het al te laat. De keukenmeid zeide met het berus tend gebaar der arme lieden Ja, ja men kan nooit weten, niet waar I Toen, zonder van het tanden krijgen te spreken, heeft hij keelziekte gehad, en verschillende malen de koorts. Het was zoo'n mooi kind, toen het ter wereld kwam, zeide juffrouw Midoux. Vervolgens kreeg het een longontsteking. Ja, dat kan gebeuren. En men ziet andere kinderen loopen, winter en zomer met bloote voeten, en zij blijven goed gezond. Rose Fouilloux voegde er met bitter heid bij Het is om zich af te vragen, hoe het mogelijk is dat die kinderen alijd ge zond blijven. ziekten de hulp van dokter Bresier zal kunnen inroepen en dat het den dokter gegeven moge zijn met Me vrouw Bresier en zijne dochter nog een lange reeks van gelukkige en voorspoedige jaren te beleven. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zondag hebben in Duitschland de ryks- dagverkiezingen plaats gehad, naar den uitslag waarvan men alom in Europa met spanning heeft uitgezien. Deze spanning is begrijpelijk, daar van den nieuwen rijksdag grootendeels zal afhangen, of Duitschland in den vervolge al dan niet bereid zal zijn een vervullingspolitiek te voeren. Tevens hangt van den uitslag der verkiezingen het lot van de rapporten der deskundigen af. Zoodoende kan de dag van Zondag voor Duitschland, Europa en de wereld van historische be- teekenis zijn. Zoover de uitslagen thans bekend zijn, zijn het voornamelijk de communisten en Duitsch nationalen die belangrijke winst hebben te boeken, voornamelyk ten koste van de Duitsche volkspartij en de sociaal democraten. Reeds nu staat vast, de verkiezing van 102 soc.-democraten (in den vorigen Rijksdag 171), 98 Duitsch-nationalen (55), 63 centrum-afgevaardigden (68), 60 com munisten (16), 44 Duitsche volkspartij (66), 29 Deutsch-Völkischen (die in den vorigen Rijksdag weliswaar 3 zetels hadden, maar thans voor het eerst optreden als partij), 26 democraten (39), 15 Beiersche volks partij (20), 8 lanabond en nat.-liberalen, die hun lijsten vereenigd handen, 6 eco nomische partij, 5 Hannoverianen, 4 Beiersche boerenbond (9), 1 Duitsch sociaal. Natuurlijk zal zich deze verhouding nog wijzigen, als de officieele resultaten bekend zijn geworden. De definitieve officieele uitslag zal eerst over een dag of tien bekend zijn, zoodat de nieuwe Rijksdag wel niet voor 20 Mei bijeenkomt. Slecht 70 pCt. der kiezers heeft ge stemd. In Baden alleen zijn 400.000 kiezers thuisgebleven, d. w, z. een derde gedeelte. In het district Maagdenburg is dit getal 235.000, in Frankenland 300.000. In alle districten is een betrekkelijk geringe deelneming te constateeren geweest. Het is de groote vraag hoe de regeering thans zal worden gevormd. Naar de Tel. Kom, juffrouw Fouilloux, vermaande zacht de keukenmeid, een vrouw als u mag zoo niet spreken. Het gebeurt heel vaak, dat kinderen, die men maar met moeite groot krijgt, later het sterkst en het gezondst zijn. U bent sterk. Zijn vader is een kranige vent. Er is geen reden, waarom hij niet op u beiden zou gelijken. Het gelaat der kaartlegster werd kal mer, het doet zoo goed te hooren, dat iemand tracht om uw moederlijke zor gen te verdrijven. De keukenmeid keek op de klok. Ik ga heen, zeide zij, ik heb nog voor mijn diner te zorgen. Ik heb van avond twaalf personen aan tafel denk eens aan I Tot ziens juffrouw Fouil loux. U zult mijnheer Champagne wel van mij groeten. Dank u, ik zal niet mankeeren. Juffrouw Midoux ging heen. Rose ging nu naar de alkoof, waar Claudinet in zijn bedje lag. De moeder kwam er juist, toen het kind de oogen opsloeg. Hij strekte de de kleins handen naar haar uit. Daar ben ik, lieveling I zeide Rose, wier gelaat schitterde van een stil geluk. Ma ma Ma ma stamelde het knaapje. Het had meer dan een uur rustig ge slapen. Een weinig koorts had hij evenwel nogop zijn voorhoofd hingen eenige zweetdroppelen, en zijn wangetjes had den dien verraderlijken blos, welke de moeders zoo wreed bedriegt, door haar te doen meenen, dat haar kinderen heel verneemt zal den ryks-president het ontslag van het kabinet Mar worden aangeboden en zal dit voorloopig de regeeringszaken blijven waarnemen tot de bijeenkomst van den nieuwen rijksdag. Volgens parlementair gebruik zal Ebert dan de vorming van een nieuw kabinet opdragen aan de sterkste party, welke nog steeds door de sociaal-democraten wordt gevormd. Het is echter zeer de vraag, of de sociaal-democraten er veel voor zullen voelen, een kabinet samen te stellen en nog meer de vraag, of zij daarin zullen slagen, zoo zij het al zullen willen. Lukt het den sociaal-democraten niet, dan zal de rijkspresident zich tot de Duitsch- nationalen wenden. Theunis en Hymans, de Belgische premier en de minister van buitenlandsche zaken, zijn naar België teruggekeerd. Wijzende op het feit, dat er tijdens de besprekingen, die plaats vonden tusschen de Belgische ministers en Macdonald, geen deskundigen van de schatkist aanwezig waren, zegt, blijkens den Britschen draad- loozen dienst, de Observer»De bespre kingen waren een conferentie, waarop geen gedetailleerde politiek werd besproken of overeenkomsten werden bereikt. Theunis is zelf de voornaamste Belgische expert inzake het schadevergoedingsvraag- stuk en het valt makkelijk te begrijpen, dat de besprekingen in technische details verstrikt zouden geraakt zijn, indien niet Macdonald in staat was geweest juist door de afwezigheid van de Britsche deskundigen der schatkist slechts algemeene beginsel kwesties toe te laten. De moeilijkheden zoowel voor België als voor Groot-Britannië is, dat de Fransche regeering zich tot dusver nog niet bereid heeft getoond het Roergebied op te geven, zooals het plan van Dawes duidelijk vooropstelt zonder vergoeding te eischen en voor de Belgische regeering is er nog de moeilijkheid, dat zij zich ver bonden heeft de Fransche eischen te steu nen. Vernomen wordt, dat Theunis met zijn grootere kennis van hetgeen Frankrijk wenscht, nauwkeurig heeft uiteengezet wat Frankryk zou voldoen. Het beste dat aangeteekend kan worden van Theunis' bezoek aan Londen is, dat het aanleiding geeft tot de hoop, dat de Fransche regee- ring er toe zou kunnen worden gebracht hel Roergebied te ontruimen, enkele weken nadat het plan van Dawes in werking komt, gezond zijD. De kaartlegster mompelde met een stille behoefte om zich zelf gerust te stellen, om zich zelf te verzekeren, dat haar kind niet zoo erg ziek was Hij heeft het nog met de tanden te doen. De kaarten hebben me het van morgen nog gezegd. Rose Fouilloux had een vast geloof in de kaarten. Vele vrouwen, die het zelfde beroep uitoefenen als zij, doen het zonder overtuiging en spotten met de lichtgeloovigheid harer klanten maar er zijn uitzonderingen en Rose was er een. Heel jong hadden haar ouders gewild, dat zij somnambule werdhet meisje had haar vader en moeder niet tegen gewerkt maar zij bemerkte weldra, dat haar de roeping ontbrak. Men kan het somnambulisme niet ge trouw dienen als men geen voorbeschikt medium is. Zeker heeft men er zeer zelden ont moet als men er ontmoet heeft die een wetenschappelijk onderzoek konden doorstaan. De magnetische slaap is heel dikwijls een groot bedrog. Rose wilde haar naaste niet bedriegen of bestelen, daarom zag zij er van af. Eerst speelde zij mee in een tent in de voorsteden, van een man, die nu een werkelijk theater bezit op de „Plac de Tróne." Daarna toen Rose eenige spaarduitjes bezat, zette ze zich neer als kaartlegster. Zij oefende er zich ook in, de toe komst te lezen uit de lijnen der hand, op voorwaarde dat zij eenigen waarborg heeft gekregen, dat Duitschland het plan zal uitvoeren. Eén voorbehoud blijft echter een ernstig struikelblok. Dat Frankrijk er op blijft staan dat de spoorweg-regie in het Roergebied gehandhaafd blijft en gedetailleerde sancties eischt^ vindt de Brit sche regeering moeilijk zoo niet onmogelijk te aanvaarden. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT, op Vrijdag 2 Mei nm. 2.30 uur O.T. VoorzitterEdelAchtb. Heer C. van Ommeren. Tegenwoordig zijn alle leden, behalve de heer v, Ooijen. Opening om half drie met lezing van het gebed, daarna worden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is Aanmerking door Ged. Staten op het raadsbesluit tot verhaal der pensioenbij drage der gem.ambtenaren, omdat hierbij niet is besloten, dat het verhaal beperkt blijft tot salarissen niet hooger dan f3000 en het besluit ook na den datum van 1 Juli 1922 blyft voortduren. De Voorzitter zegt, dat de opmerking geheel van administratieven aard is, omdat in de gemeente geen ambtenaren zijn die een hooger salaris als f3000 genieten. Hij stelt echter voor, Ged. St. hun zin te geven en alsnog te besluiten, dat van de ambtenaren die voor Oct. 1913 in dienst waren 3 pCt. en voor hen die na dien datum in dienst zijn gekomen 5 pCt. te verhalen, met dien verstande dat deze bepaling alleen geldt voor salarissen be neden f 3000 en dit besluit in werking is getreden 1 Juli 1922, Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Benoeming onderwijzer aan de open bare lagere school aan de Noordzyde. De Voorzitter deelt mede, dat zich voor deze betrekking 7 sollicitanten hebben aangemeld, waaruit B. en W. in overleg met het Hoofd der school en den Inspecteur op het Lager Onderwijs de navolgende voordracht hebben opgemaakt: 1. A. J. Freylinck uit Dordrecht, die tijdelyk de be trekking waarneemt, no. 2. J. J. Fetter te 's Heerenloo Ermelo, no. 3. A. Herpen te Buren. Met algemeene stemmen wordt de heer A. J. Freylinck benoemd. Betaling uit den post onvoorziene uitgaven. De Voorzitter zegt, dat de raad den 3 Aug. 1923 heeft besloten een bijdrage te verleenen van ct. per inwoner, voor de schenking van een electrische kroon in de vergaderzaal der Provinciale Staten te Arnhem. Het aantal inwoners bedroeg toen 1079, zoodat dit een bedrag vormt van f 16 18|- Hiervoor staat geen post op de begrooting, zoodat de betaling moet geschieden uit den post onvoorziene uit gaven. De heer de Gaaij merkt op, dat Ged. Staten hiertegen wel geen bezwaar zullen hebben. De Voorzitter gelooft dit ook niet en meent dat ook de heeren hier wel geen bezwaar tegen zullen hebben. Met algemeene stemmen wordt de goed keuring tot uitbetaling verleend. De agenda is hiermede afgehandeld geen der heeren heeft iets meer in het midden te brengen, zoodat de Voorzitter de openbare vergadering sluit en aangezien hjj nog iets heeft dat niet voor openbaar making geschikt is, gaat de raad over in geheime zitting. BINNENLAND. zij verslond alle boeken over waarzeg gerij en kaartleggen. Het was vooral de geschiedenis van juffrouw Lenormand, die Rose Fouilloux belang inboezemde. Een vrouw, die on der haar bezoekers mannen telde als Hoche, Lefèvre, Danton Camille Des- molius, Robespierre, Barras, Joséphine de Beauharnais, de toekomstige eehtge- noote van Napoleon I, welke laatste zelf ook de kaartlegster raadpleegde een vrouw, die de toekomst had voorspeld aan twee koningen, Lodewijk XVIII en Louis Philippe, zoo'n vrouw was vol gens Rose Fouilloux de meest volmaakte waarzegster. De moeder van Claudinet had dus werkelijk de overtuiging, dat zij met de kaarten de toekomst kon voorspellen. Evenals haar groote voorgangster, was ook Rose wel eens gelukkig geweest. Zij had eens een erfenis van 20000 francs voorzegd aan de melkverkoopster in de rue l'Orillon. Zij had aan een vrouw inderueFon- taineau-Roi meegedeeld, dat haar man haar bedroog met een aangeduide vrouw. Zij had aan een kruideniersweduwe uit de d'Augoulè nauwkeurig voorspeld, dat zij den brandewijnstoker uit de Avenne Parmentier zou trouwen Al deze voorspellingen waren letterlijk uitgekomen Onze lezers weten, dat Rose dat in een brief heeft medegedeeld aan haar zuster Zéphyrine. Tusschen twee haakje kunnen wij hier meedeelen, dat Rose niet heel trotsch was op haar jongste zuster. Zij kende de slechte karaktertrekken Een gruvreiyke dubbele meord Zondagnacht heeft in de buurtschap Woesik, onder Wychen, een dubbele moord plaats gehad, die door de wyze, waarop hij is gepleegd, doet denken aan de gru welijke drama's aan Gardingen en Culem- borg. Aan een binnenweg in genoemde buurt schap wonen de 75-jarige landbouwer W. Willems en zijn 65-jarige zuster Trui. Hoewel reeds bejaarde menschen, waren zij nog gewoon, eiken morgen zeer vroeg aan het werk te gaan, op hun kleine boer derij, waar zij wat klein vee hielden. Toen Maandagmorgen de luiken gesloten bleven, zyn de buren gaan kijken en toen zij geen antwoord kregen, waarschuwden zij onmiddellijk den burgemeester. Deze stelde met de politie een onderzoek in, waaruit bleek, dat de vrouw en de man vermoord waren. De vrouw lag vermoord in de keuken, de man in een kamertje boven den kelder. Laatstgenoemde had een groot gat in het achterhoofd, terwijl de vrouw bloedige wonden had. Uit het onderzoek bleek verder, dat de dader of daders het huis is of zijn binnen- der somnambule en wist ook van haar noodlottige drankzucht. Rose betreurde het, dat haar zuster zoo weinig op haar geleek en zij sprak daarom zoo min mogelijk over haar. Evenwel had de moeder van Claudi net heel veel gehechtheid aan haar fa milie, en zij keerde zich daarom niet volslagen af van Zephyrine. Zij bewees haar eenige diensten, zooveel zij ver mocht, haar altijd aanradend om te gaan werken en zich een ernstige en duurzame positie te verschaffen. Claude Fouilloux, die door de kaart legster steeds bij zijn verkleinnaam Clau dinet werd genoemd, was een klein blond knaapje, welks haren neiging hadden om te krullen. Zijn oogen waren nog blauwer en helderder dan die van zijn moeder. Rose nam haar kind op, wischte de zweetdroppels af, die op zijn voor hoofdje parelden en kleedde het aan. Claudinet was voor zijn leeftijd heel verstandighij lachte zelfs nu en dan reeds schaterend, als zijn moeder met hem speelde of hem kittelde. Terwijl zij het kind wiesch en aan kleedde, hield de moeder er lange ge sprekken mee, die de kleine scheen te begrijpen, want hij was schrander, of schoon hij wat achterlijk in lichamelijke ontwikkeling was. Het jongetje moet mooi zijn om vader straks een kus te kunnen geven, zeide de kaartlegster als vader straks komt. Later koopt die koekjes voor zijn lieve- ling.JHeeft poppetje zijn paatje lief? En zijn mamaatje ook? Kom, lach NIEUWSBLAD voor fiel Land vu Mm ei AltenajeLaiptraat en tie Bonelerwiarii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1