Mijnhard! V gekomen door een raampje boven den kelder aan den voorbant van het huis. In de kamer van de zuster werd een bureautje opengebroken aangetroffen, even als een kist, waarin Willems zijn geld bewaarde. Het ligt dus voor de hand, dat deze dubbele moord heeft plaats gehad uit roofzucht. o—- Oefeningen in Noord-Brabant en Limburg. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen krachtens Kon. Besluit dit jaar in Noord- Brabant en Limburg, gedeeltelijk onder leiding van generaal-majoor J. M. Benteijn, inspecteur der cavalerie, gedeeltelijk onder leiding van luitenant-generaal T. F. J. Muller Massis, commandant van het veld leger, oefeningen worden gehouden met een lichte brigade, te vormen uit het 1ste en 2de regiment huzaren, 2 bataljons wiel rijders, het korps lijdende artillerie, 1 motorsectie licht geschut en 1 bataljon infanterie, alsmede personeel en materieel van het regiment genietroepen, van het korps pontonniers en torpedisten, van de schoolcompagnie van den motordienst en van de luchtvaartafdeelihg. De duur van de oefeningen is bepaald op 9 dagen. o 9e paardenhandel in Limburg. Men meldt uit Roermond aan de M b de De paardenhandel in Limburg, welke kort na den wapenstilstand tot een onge kende hoogte was opgevoerd, doch de laatste jaren een zeer ernstige malaise doormaakte, heeft zich de laatste maanden weer sterk ontwikkeld. Onze Oosterburen betalen thans grof geld voor prima kwali teiten. Speciaal voor eerste klas vos-merries worden zeer hooge prijzen besteed. o De Poitchèque- en Girodienst By Koninklijk besluit van 29 April 1924 no. 37 is aan den directeur van den post- chèque- en girodienst A. W, Kymmell, den inspecteur bij het bestuur van den postchèque- en girodienst M. Pott en den hoofdcommies bij het bestuur van den postchèque- en girodienst L. A. M. van der Vorst, op hun verzoek,-als zoodanig eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei 1924. Boog water De Maas is bij Venlo zoodanig gewassen, dat de toegangswegen tot de pontonbrug over een groote lengte zijn ondergelopen. Ook de oprit der brug staat onder water. Het verkeer met voertuigen over de Maas is dientengevolge geheel gestremd, ook wielrijders kunnen den anderen oever niet meer bereiken. Voor voetgangers is het verkeer nog mogelijk over de Maasbrug, aldus de N. Ven!. Crt. Men schrijft uit Zaltbommel Het water staat van dijk tot dijk. De gierpont is van de kabel genomen, de over tocht geschiedt per stoomboot en pont. Vele uiterwaarden zijn reeds ondergeloopen, en 't vee is elders gebracht. Zoo er geen val komt, loopen ook de hooge waarden onder, en is de schade niet te overzien. Autobus-ongeluk Zaterdagmorgen is tusschen Hengelo en Borne een autobus tegen een boom gereden. Een jongen van 16 jaar uit Zenderen, Elsink genaamd, werd gedood. Een Duit- nu eens 1 Geef mij een kusje Toe nog een. Zoo, met beide armpjesom den hals. Zoo is 't goed. Ik ben tevreden over je, schatje Blijf nu even rustig zitten, dan trek ik je het mooie jurkje aan. Claudinet was steeds even verstandig en lief. De moeder gaf hem een kus op elke wang. Achter de groep van moeder en kind, weerklonk ineens een stem. Ik moet er ook bij zijn, als er te kus sen valt. Een man trad binnen, in de uniform der sapeurs. Rose slaakte een lichten kreet. Zij keerde zich om O, Frangois, wat ben je ondeugend, om zoo te doen schrikken. Jij, jij kunt wel verschrikt wezen, zeide de binnentredende, dat is mogelijk, maar Claudinet is het niet. Zie, hoe blij hij is, dat hij mij ziet Kom, jongen. De sapeur kuste zijn kind, heel voor zichtig het kleine hoofdje omvattend het kind sloeg hem de armpjes om den hals, en deed daardoor het hoofddeksel afvallen, dat zijn vader zoo kranig op één oor droeg, en gedurende meer dan een uur was de kamer vol van een uit bundige vroolijkheid. Claudinet trok aan den knevel van zijn vader, die niet kon nalaten, telkens opnieuw een kus te drukken op de zachte wangen van zijn zoontje. laimtak» Tabletten Hoeststillend Slijmoplossend Heerlijke smaak per Doos in en of Flacon 40 <"60 ot. v'oorzien van den naam MIJNHARDT. bij apoth. en drocisten i scher brak een been en drie leden van een familie uit Overdinkel werden licht gewond. De chauffeur bleef ongedeerd. De Pensioenwetten Naar »De Avp.« verneemt, zal eerlang een wetsontwerp worden ingediend waarby een belangrijke wijziging op de Pensioen wetten wordt verkregen. De pensioengrondslag zal niet meer 2 pCt. doch 4,75 pCt. van het inkomen bedragen, voorts zal een minimum dienst tijd van tien jaar, inplaats van zeven jaar worden geëisoht voor toekenning van pensioen, terwijl eerst na 40 jaar, in plaats van 35 jaar recht op vol pensioen zal worden verkregen. Geen recht op pensioen wordt verleend aan los personeel tijdelijke ambtenaren met minder dan twee jaren dienst ambtenaren met een salaiis minder dan f 500 per jaar. Invaliditeitspensioen zal alleen worden toegekend indien de invaliditeit wettelijk is vastgesteld. Op wachtgeld gestelde ambtenaren kun nen hunne weduwen en weezen alleen blijven verzekeren indien zy daarvoor een speciaal vastgestelde premie betalen. Het wachtgeldpensioen zal met 50 pCt. verminderd worden, waarmede evenwel rekening wordt gehouden met het thans in dienst zijnde personeel. o De ouderhaodelingeo tusschen Nederland en Ruslaud Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de Nederlandsche onderhandelaars uit Berlyn naar Den Haag zijn teruggekeerd teneinde met de regeering overleg te plegen over verschillende punten van aanbelang ten aanzien waarvan met Russische onderhandelaars geen overeen stemming kon worden bereikt. Verder ontleeneh wy aajn de »N. R. Ct Nederland blyft principieele erkenning van de töóroorlogsche Russische schulden eischen en verlangt tevens, dat de clausule van de meestbegunstiging ook voor het verleden zal gelden, een standpunt, waarmee Rusland zich niet kan vereenigen. De Nederlandsche gedelegeerden stelden voor, de beraadslagingen niet als geëindigd, maar als geschorst te beschouwen. Krestinkski verklaarde echter op dergelijke basis verdere gedachtenwisseling doelloos. o Goeükoope KUvrielkaartea bty de Ned. Spoorwegen Met ingang van 15 Mei a. s. worden voor afstanden tot en met 40 K.M. rijwiel- kaarten verkrijgbaar gesteld kostend* 30 cent (in bundels van 10 stuks f 2.50). De Wil je mij hem wel aan mij geven zeide Rose met eenigo moederlijke ja loezie. Frangois Champagne was een flnke knaap van 21 jaar, een dier goede jon gens, op wier open en glimlachend ge laat men vrijmoedigheid en trouwhar tigheid leesthij was geboortig van Chalons-sur-Saóne, en zijn gezicht droeg de frissche kleur der menschen tot de wijnbergen. Hij was volstrekt geen Adonis, maar hij wist en beweerde, dat het beter was een goed man dan een mooi man te wezen. Zijn gelaat was schrander, zijn oogen trouwhartig, wat Frangois Champagne ontbrak, was ontwikkeling. In zijn jeugd hadden zijn ouders geen gelegenheid gehad hem naar school te zenden. In zijn geboorteland waren te veel wijngaardenFrangois had reeds als jongen van acht jaar gewerkt in de wijn bergen. Na eenigen tijd in de line-troepen te hebben gediend Was hij onder de sapeurs opgenomen. Op een avond, toen hij vrij was en in de Rue Blaude-Villfaux wandelde, bij het kanaal Saint-Martin, had hij gezien, hoe een vrouw zich verdedigde tegen drie knapen, die haar wilden beleedigen. Het edelmoedig hart van Frangois kon dat niet zienhij was op de schurken aangevallen, en daar hij een sterke knaap was en goed had leeren boksen en de dienst hem nog vlugger en leniger had gemaakt, had hij in een oogwenk de kleur dezer nieuwe rijwielkaarten is licht grijs. Voor sneltreinen gelden deze kaarten niet. Tot dusver was de prijs der rijwielkaarten voor niet-sneltreinen, ongeacht den afstand 60 cent. Vechtpartij te Leerdam. Zondagmiddag namen vier min of meer dronken mannen te Leerdam een dreigende houding aan tegen de politie. Bij een aanval met een geopend mes zag een der agenten zich genoodzaakt van zijn vuurwapen gebruik te maken, met als gevolg dat de 21-jarige J. van Opijnen dood ter aarde stortte. Nader wordt nog gemeld, dat de politie agent van der Horst, toen hij door de drie beschonkenen werd aangevallen, uit zelfverdediging moest handelen. De messen der vechtersbazen zijn in. beslag genomen. De twee medeplichtigen zijn gevankelijk naar Tiel overgebracht. Als gevolg van de vechtpartij met de politie was het den geheelen avond zeer rumoerig in de stad. Vooral voor het gemeentehuis in de Kerkstraat, waarheen het lyk van den gevallen jongeman was vervoerd, had zich veel publiek verzameld. Om ongeveer 11.15 werd uit het publiek met steenen naar het gemeentehuis gegooid. Even daarna werd het licht van de straat lantaarns in de geheele stad getemperd en rukte het geheele politiecorps uit. Na eenige schoten in de lucht te hebben ge geven, werd met de blanke sabel het pu bliek uiteen gedreven. Tegen twaalf uur was de orde hersteld eflf brandden de lan taarns weer met vol licht. Verdraiken Zondagavond is te 's Hage in de over dekte bad- en zweminrichting »Regentes« de 15-jarige O. P. S. uit de Adriaan Amptstraat verdronken. De jongen was, zooals ooggetuigen ons mededeelden, om 5 min. voor half negen in het zwembad gekomen. In het diepe gedeelte van het bassin is de jongen plotseling verdwenen. Om kwart voor 9 waarschuwde iemand den badmeester, dat er iels op den bodem lag. De badmeester dook onmiddellijk en haalde den jongen levenloos op. Een Mooie gift De villa »Bergshof« aan den Bergweg te Hilversum is door de Amsterdamsche vereeniging »Pro Senectutex aangekocht, om daar een tehuis te stichten voor ouden van dagen uit den beschaafden stand. Een gift van f 50.000 van particuliere zyde heeft de vereeniging daartoe in staat gesteld. o Ontploffing In de smederij van den smid L te Zeikon sprorg by het repareeren een ben zinereservoir met groote kracht uit elkaar. Van de smederij sprongen byna alle ruiten. L. kreeg ernstige brandwonden, vooral in het gelaat en werd naar het ziekenhuis te Zutfen overgebracht. o— Belasting op rijwielen Op het westontwerp tot heffing van een belasting op rywielen heeft het Tweede Kamerlid Mr. Oud een amendement inge diend strekkende om de wet met ingang van den eersten Januari 1924 weder te doen vervallen. drie schurken hun deel gegeven, en de zen kozen het hazenpad, ieder voor zich zijn part van-de klappen voldoende vindend. De vrouw, die Frangois Champagne op deze wijze had beschermd, was Rose Fouilloux geweest. Frangois bood haar zijn arm aan en bracht de kaartlegster thuis. Hij vond haar een mooie vrouw en droomde eenige nachten van haar. Tengevolge van de wet der contrasten beviel de vroolijkheid van Frangois4aan Rose, die meer stil was. Dat bemerkte hij wel, en maakte er gebruik van. Er werden vriendschapsbetrekkingen aangeknoopt tusschen hen. Na verloop van twee maanden was Rose Fouilloux de goede vrienden van Frangois Cham pagne. Claudinet was het gevolg dezer liefde. Ik heb honger, riep Frangois uit. Hij had altijd een grooten honger. De kaartlegster had er pleizier in, als ze hem zag eten. Wij gaan dadelijk eten, antwoordde Rose. Heb je verlof tot tien uur Wel zeker, antwoordde hij, ik heb je al gezegd, dat ik het had. De chefs weigeren mij niets, als de dienst het kan lijden. Omdat jij zoo<n flink man bent, zeide de moeder van Claudinet, trotsch. Kom, kom, men doet wat men kan. Hij begon te glimlachen. Je vleit me. Je hebt me dus weer wat te vragen? Nu was zij het, die lachte. De bezuiniging op het onderwijs. 7000 leerkrachten overtollig. Naar de Tel. verneemt, zal 's ministers voornemen om het maximum-aantal leer- ïngen per klas tot 48 te verhoogen, ten gevolge hebben, dat ongeveer 7000 leer krachten overtollig worden. Het aantal orderwijzers en onderwijzeressen, dat thans pbm. 33.000 bedraagt, wordt tot 26 4 2 000 teruggebracht. Bij het verleenen van ontslag zal ook voor onderwijs de volgorde worden toege past, die de ministerraad in 't algemeen voor de methode van afvloeiing van ambte naren heeft vastgesteld, n.l.lo. de ge huwde onderwijzeressen; 2e. de leerkrachten die 30 en meer pensioenjaren kunnen doen gelden3o. de minst-gescbikten en de laatst-aangestelden. Een en ander met het voorbehoud, dat personeel, op welks behoud bijzonder prijs wordt gesteld, in functie zal worden gehouden. Ook op de kosten van het schooltoezicht wordt, gelijk is aangekondigd, duchtig be snoeid. Op dezen dienst, thans 8 ton per jaar kostend, zal geleidelyk 3 ton worden bezuinigd. De wachtgelden maken dit bedrag voorloopig nog perspectivisch. Niet onmogelijk wordt het echter geacht, dat door een algeheels herziening van de wachtgeldregeling de hooge bedragen die deze vordert, aanmerkelijk zullen worden verlaagd. o Raad van State In de gehouden openbare zitting van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur is voorlezing gedaan van de volgende Koninklijke beoluiten Op grond van de overweging, dat het enkele feit, dat een onderwyzeres een huwelijk aangaat, geen voldoende aanlei ding mag zijn, die onderwyzeres ongevraagd te ontslaan, is ongegrond verklaard het beroep van den raad der gemeente Eind hoven tegen een besluit van Ged. Staten van Noordbrabant, welk college had ver nietigd het raadsbesluit, waarby aan Mevr. A. M. Lier-Fooy eervol ontslag was ver leend als onderwijzeres. Aangevallen Maandagmorgen is te Roermond de aan nemer S., toen hy zich van huis naar zijn werk begaf, plotseling door zijn oom aan bevallen en door een steek in de borst levensgevaarlijk gewond. De oorzaak schijnt gelegen te zyn in een familie-veete. De dader is gearresteerd. Het beste geneesmiddel voor een trage levor, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en inge wanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prys per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken, Hofbericht Met den Staatsspoortrein van 1.18 min waarin zich het Koniriklyk salonrijtuig be vond, zijn de Koningin en Prinses Juliana Zaterdagmiddag naar Het Loo vertrokken, waar het zomerverblijf van het vorstelyk gezin gevestigd wordt. Pa pa pa riep de kleine snel achteren. En zijn kleine handen poogden het hoofddeksel van den brandweerman te grijpen, alleen om het daarna op den grond te werpen. Frangois blies zijn wangen op en zette in schijn een boos gezicht. Wil je mijn kepi wei met rust laten, kleine deugniet? Weet je (dan niet, dat men de zaken der overheid voor zichtig moet behandelen Of wil je misschien, dat je ongelukkige vader in het hok komt Hij nam het kind op zijn knieën en liet het dansen, terwijl hij ondertusschen met luide stem een deuntje zong, dat hij den vorigen avond in 't café-chan- tant had gehoord, waar hij dienst had. Rose Fouilloux liet Frangois en Clau dinet bij hun spel, en ging naar de keuken om de soep van het vuur te zetten, die zij had overgezet, toen juf frouw Midoux bij haar was. De tafel was reeds gedekt in het kleine hokje, dat men den weidschen naam van eetkamer gaf, en dat gemeubeld was in notenhout. 't Is klaar, riep Rose. Aan tafel, zeide Frangois Champagne. En hij zette den kleinen jongen op zijn breede schouders om hem in de eetkamer te brengen. De kleine kwam in een hoogen kin derstoel te zitten, die bij de groote tafel werd geplaatsthij mocht nog niet mee eten met zijn ouders, maar kreeg een bord pap, waarin zijn moeder noch de boter, noch de suiker had vergeten. 'n Domkop Een heer uit Hannover deed bij de politie aangifte dat door hem f 300 was verloren met kaartspelen in den trein tusschen Amsterdam en Den Haag. PLAATSELIJK NIEÜWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. De timmerman v. E., werkzaam aan de woning van den bakker T. in de Breestraat alhier, had heden Dinsdagmorgen het ongeluk van een steiger te vallen en zich zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die door Dr. Auër werd ver leend. Van de 204 candidaten, die deel namen aan het schriftelijk gedeelte voor gemeente-secretaris zijn 174 toegelaten tot het mondeling gedeelte, waarvan uit onze omgeving de heerenC. de Raad te Meeuwen, A. v. Rijswijk te Andel en P. de Wilt Pzn. te Herpt. De kermis behoort weder tot het verleden. Waren er de eerste dagen, Donderdag en Vrijdag, slechts weinig be zoekers, Zaterdag en Zondagavond was er zeer veel publiek. Als men in aanmerking neemt, de slechte tijdsomstandigheden, dan gelooven we, dat de houders van de verschillende vermakelijkheden en kramen geen slechte zaken hebben gemaakt en hebben vooral de caté's, die gelegenheid gaven tot dansen, van de kermis geprofiteerd hier was het geregeld stampvol. Het geheel had een kalm verloop, ern stige wanordelijkheden kwamen niet voor. De politie, die zeer tactvol optrad en daar voor een pluimpje heeft verdiend, wist deze steeds te voorkomen. Voor zoover wij vernemen is slechts in één geval procesverbaal opgemaakt. Een persoon uit Besoyen geraakte Zon dagnacht in de rivier de Maas te water, doch werd door zijn kameraden gered en per auto huiswaarts gebracht. De heer Th. van Latenstein uit Kerkwyk kwam Zondagmiddag omstreeks 5 uur, nabij hot stoomgemaal te Bern, zoodanig met zyn motorrywiel te vallen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Een voorbijganger, die eenige oogenblikken later passeerde, riep de hulp van dokter v. d. Plas uit Ammerzoden in. Deze consta teerde ernstige kwetsuren en achtte over brenging naar een ziekenhuis in 's Herto genbosch noodzakelijk. De Ryksklerk P. J. D. Lahaije, alhier, is met ingang van 16 Mei a.s. verplaatst naar Valkenswaard (inspectie). Zondag hield ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren, vroeger predikant alhier, zijn intrede te Axel. Na 's morgens be vestigd te zyn door zyn broeder ds. Ruijsch van Dugteren, legerpredikant te Breda. Tot tekstwoorden had ZijnEerw. Joh. 20 vers 19 lot en met 21. Zoowel des voormiddags als des nam. was de kerk stampvol. Deze lichte kost smaakte het kind goed, en de moeder verblijdde zich daar over. Hij heeft een goede maag, zeide zij, en dat is de hoofdzaak. Zijn vader verklaarde, dat de jongen een kerel als een boom zou worden, het tegendeel scheen een krachtigen jongen man onmogelijk, die zelf nooit ziek was geweest, en die het, naar het scheen, ook wel nooit zou worden. Frangois I riep Rose Fouilloux uit, nadat de soep gegeten was, ik moet je eens over ernstige zaken spreken. De jonge man keek haar verbaasd aandeze woorden verrasten hem zoo zeer, dat hij zich afvroeg, of zij wel tot hem waren gericht. Hij knipte met de oogen, en keerde het hoofd naar links en rechts, maar Rose wachtte op zijn antwoord. Goed, antwoordde hij, ga je gang. Maar laat m alleen nog een beetje bouil lon nemen. XVI. FRANgois Champagne. De kaartlegster liet den vader van Claudinet zijn gang gaan. De jonge man bediende zich langzaam en overvloedig. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2