Und van altena Eerste Blad C. DE KEMP, Engstraat, Heusden. DROGISTERIJ. A. VERSCHUUR-BAERT S. D. LAHE9DTZEN Co s Bank. IN GOUD EN ZILVER. Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4396. Vrijdag 9 Mei 1924 Vaccinatie. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Reparatie-Inrichting. SPAARBANK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het wetsontwerp, houdende voorzie ningen tegen besmettelijke ziekten, op 1 Maart j.l. ingediend houdt eenige ar tikelen in, die onze sympathie geenszins hebben. We bedoelen daarmede de be palingen betreffende de koepok-inenting, welke beoogen aan gemoedsbezwaren tegen de vaccinatie tegemoet te komen. En nu komt het ons voor dat die be palingen te weinig rekening houden met de hoogst ernstige gevolgen, die de pok ken voor kinderen met zich kunnen brengen en tevens ook met de omstan digheid dat ieder ongevaccineerd per soon de kans voor de gansche bevolking om pokken te krijgen Vergroot. Be doelde bepalingen komen in hoofdzaak op het volgende neer Een onderwijzer, een onderwijzeres of een leerling wordt in een school toege laten indien wordt overgelegd een bewijs van bezwaar tegeD de inenting, door den burgemeester of een wethouder der woon plaats afgegeven. Dit bewijs wordt voor een meerderjarige door dezen zelf, voor een minderjarige door hem die de ou derlijke macht heeft of door den voogd bij den burgemeester aangevraagd door indiening van een verzoek, hetwelk moet gegrond zijn hetzij op gezondheidsbe- zwaar, hetzij op gewetensbezwaar. In het eerste geval moet daarbij worden over gelegd de verklaring van één genees kundige (volgens de bestaande wet is de verklaring, van twee geneeskundigen vereischt), niet langer dan drie maanden te voren afgegeven, dat, blijkens door hem persoonlijk verricht onderzoek de inenting voor de gezondheid van den persoon, te wiens behoeve de verklaring is ingezonden, bijzonder gevaar oplevert. De burgemeester geeft daarop een be wijs van bezwaar af, dat door den in specteur van de volksgezondheid voor gezien moet worden geteekend en alsdan voor een jaar geldig is. In het tweede geval moet het verzoek inhouden, dat de verzoeker op grond van zijn godsdienstige overtuiging de inenting tegen de pokken niet ge oorloofd acht. In het verzoek moeten zijn vermeld de namen van twee getui gen, meerderjarige, den verzoeker per soonlijk en te goeder naam bekende ingezetenen der gemeente. Daarna wordt de verzoeker met zijn getuigen opgeroe pen en moet de bezwaarde zijn verkla ring voor den burgemeester herhalen, 27 Wat heb je een gelukkig karakter, hernam Rose Pouilloux. Ja, antwoordde Francois, dat heeft men mij altijd gezegd En waarom zou ik ook niet opgeruimd wezen Wat ont breekt mij Ik doe mijn dienst en ik kijk nooit achterom Ik heb een vrouw, die ik bemin, en een kleinen jongen, dien ik aanbid Wat zou ik nu nog meer kunnen vragen? Inderdaad het grootste geluk las men op zijn gezicht. Jij "oiooft dus, dat het zoo met ons kan blijven als het is? vroeg zij hem. Frangois, die zijn glas naar de mond bracht, bleef daarna met overeengeslagen armen zitten. Rose Poulloux sprak die woorden met een bijna plechtigen stem uit. Ik weet het niet, zeide Frangois Wat zeg je dat met een plechtig gezicht. De kaartlegster antwoordde Maar Claudinet moet een vader hebben. Pa pa pa riep de kleine op het blad van zijn kinderstoel met de lepel slaande. Frangois gaf lachend ten antwoord Je weet wel beter, mijn beste Rose Er is toch een vader voor Claudinet, hij is bij de sapeurs te Parijs, no. 1228, hij is geboren bij Ch&lons-sur-Saöne en heet Frangois Champagne. terwijl de getuigen moeten verklaren dat naar hun oordeel de bezwaarde, wat betreft zijn mededeeling geloofwaardig is en hij op grond van zijn godsdiens tige overtuiging en niet uit traagheid of onverschilligheid heeft ingezonden. Binnen veertien dagen kan de bezwaarde zijn verzoek herhalen en moet dan andere getuigen noemen. Heeft daarop een tweede verhoor plaats gehad, dan geeft de burgemeester een bewijs van bezwaar af, dat een jaar van kracht blijft. Het aantal van deze bewijzen dat in een kalenderjaar voor de eerste maal wordt afgegeven mag niet grooter zijn dan 1 pCt van het aantal kinderen, dat in dat jaar voor het eerst tot alle scholen in de gemeente wordt* toegelaten. Is dat aantal bereikt, dan geeft de burgemees ter daarvan kennis aan den Minister, zonder wiens toestemming hij nieuwe bewijzen niet mag afgeven. Die toe stemming wordt niet verleend, dan nadat den Minister gebleken is, dat niet ten onrechte bewijzen zijn uitgereikt. Ten onrechte uitgereikte bewijzen trekt de Minister in. Dat deze regeling de deur wijd opent voor misbruiken, kan ieder begrijpen, die weet hoe thans reeds geknoeid wordt met vrijstellingen wegens gezondheids- bezwaar. En in de toekomst zullen misbruiken er zeker niet minder op worden en zulks vooral niet met betrek king tot godsdienstige bezwaren, want getuigen, die de noodige formaliteiten willen vervullen, zijn voor geld en goede woorden in den regel gemakkelijk te vinden. De eenige rem is die van 1 pCt. Maar zou die niet meer schijn dan werkelijk heid blijken te zijn Wij vreezen van ja, want wij kunnen ons kwalijk voor stellen dat de Minister waartoe hij bevoegd is zijne toestemming tot het verleenen van meerdere bewijzen aan den Burgemeester zal weigeren, wanneer deze ten onrechte bewijzen uitreikt. Want hoe kan de Minister zulks beoor- deelen en bovendien moet men wel weten dat bewijzen geacht worden terecht uitgereikt te zijn wanneer blijkt dat aan de vereischte formaliteiten is voldaan. Je begrijpt mij niet, hernam Rose. Wat dan Op de registers van den burgerlijken stand zal Claudinet alleen den .naam zijner moeder dragen. Frangois krabde zich achter het oor. Ja, 't is waar, zeide hij. Dat is heel vervelend, maar heb je dat zelf ook niet gewild Ja, antwoordde de kaartlegster Ik wist toen niet hoe jij je nieuwe plichten zoudt opvatten. Kom, zoo moet je niet spreken, Rose. Er zijn er zoovelen, voegde zij er bij, die niet meer willen hooren spreken van hun vriendin, wanneer zij een kind heeft. Jawel, hernam Frangois zich plotseling opwindend, dat zijn deugnieten, ellen delingen Ik vind daarentegen dat men heel veel van zijn meisje moet houden, als zij de moeder van je kind is. Omdat je een brave jongen bent 1 Waarom wantrouw je me dan? Ik heb daarin ongelijk, vergeef me, mijn vriend. Hij omhelsde haar hartstochtelijk en gaf tegelijkertijd een kus aan Claudinet, die met de lepel in zijn pap sloeg. Frangois vond spoedig zijn kalme vroolijkheid terug. Ik begin te gelooven, zeide hij lachend, dat je van plan bent, wat van mij te leenen. Na ja f— dat is waar 1 ZooIk heb geen stuiver. Je hebt wat anders. Wat dan Zij keek hem in het gelaat en er was Verslapping in de zorg voor de vac cinatie achten wij geheel verkeerd, want vast staat dat ongevaccineerden grooter vatbaarheid voor de pokken hebben dan gevaccineerden en eveneens staat vast dat één pokkenlijder een epidemie, die duizenden ten grave sleept, kan verwek ken Verplichte vaccinatie tegen de pokken moet er zijn, wijl het pro heel wat zwaarder weegt dan het contra En een krachtig pro kunnen we halen uit statis tieken van Engeland en Zwitserland. In die landen néémt het aantal sterfge vallen aan pokken voortdurend toe sedert de verzachting van den vaccinedwang en statistische gegevens toonen ons ten duidelijkste dat inenting tegen pokken wel geen afdoend middel is om van die ziekte bevrijd te blijven, maar wel een middel dat tegen die ziekte ingeënte personen slechts zelden vatbaar doet zijn. Van harte hopen wij dan ook dat onze Staten-Generaal het wetsontwerp, zooals het daar thans ligt, niet dan zeer gewijzigd met betrekking tot de vacci natie, zullen aannemen. BUITENLANDSCH OVERZICHT Volgens de laatste cijfers die betrekking hebben op den uitslag van de verkiezingen voor den Duitschen rijksdag en die waar schijnlijk geen verandering zullen onder gaan hebben de soc.-dem. van de 471 er 100 tot dusver 173, de Duitsch-nationale 96 (66), het Centrum 65 (68) de oom« munisten 62 (15), de Duitsehe volkspartij 44 (66), de Duitsehe Volkische 32 (3) en de democraten 28 (39) verworven. Deze cijfers bevestigen dat de soc.-demo craten inderdaad al hebben zij bijna de helft hunner zetels verloren, de sterkste partij zjjn gebleven. Den links- en rechtsradicalen aanwas vindt men over het algemeen in Frankrijk bedenkelijk en vooral in de Fransche re- geeringskringenmen meent uit de stemmen winst der extremisten te mogen concludeeren, dat die partijen zijn verstrekt, welke het aansturen op het annuleeren van het ver drag van Versailles. De communisten en nationalisten van verschillende richting worden in Fransche regeeringskringen als vijanden der democratie en vrijheid be schouwd en dus tevens als vijanden van Frankrijk men steekt dan ook niet zijn beduchtheid onder stoelen en banken, dat de politieke constellatie in Duitschland wel eens van dien aard zou kunnen worden, een lichte aarzeling in haar stem, toen zij zeide Je naam 1 De goede Frangois keek geheel ont steld hij zette groote oogen op, maar zijn mond bleef glimlachen. Antwoord, zeide Rose, eenigszins ze nuwachtig. Wil je met me trouwen Is het je ernst? Men spot met die dingen niet. De verwondering van Frangois wilde maar niet wijken. Hij was volstrekt niet verdacht op zulk een voorstel. Tenzij, hernam Rose, terwijl zij zich dwong om te blijven glimlachen, tenzij dat je mij niet meer lief hebt. Frangois maakte een levendig gebaar. Kun je dat denken? Ik herhaal het je, ik ben hier uiterst gelukkig. Ik zeg, dat ons geluk niet volmaakt is en ik wil, dat onze Claudinet geen bastaard langer zal wezen. Maar, hernam Frangois, die nu ernstig werd, wat hem zelden overkwam, ik vraag ook niet anders dan mijn plicht te doen. Dat is alles wat ik van jou verlang. Evenwel jij hebt een zaak en ik ben maar een arme soldaat Ik heb mijn soldij en mijn verdiensten in de schouw burgen Dat is niet veel Waarom heb je mij niet vroeger gewaarschuwd Ik zou wat geld bespaard hebben. Hij scheen zich te verontschuldigen over zijn onnadenkendheid. Zij hernam Ik heb dat gedaan, Voor je zelf. Wittebroodstraat 52. Levertraan Sanatogen -- Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol Sehomoerzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. dat er van de uilvoering der rapporten, die de deskundigen hebben opgesteld, niets komt. Zooveel is wel duidelijk, dat de uitslag der rijksdagverkiezingen den Franschen nationalisten welkom agitatie materiaal aan de hand doet. Zij signaleeren met nadruk de overwinning van de tegen standers der uit den oorlog voortgevloeide vredesverdragen en meenen, dat dit feit alleszins een reden is om op zijn hoede te zijn en voorloopig riet al te veel zacht zinnigheid te betrachten tegenover Duitsch land. Vandaar ook, dat zij de noodzaak bepleiten voor de geallieerden om alle meeningsverschillen te laten varen en een sterk front der bondgenooten tegen het Duitsehe gevaar te vormen. De verkiezings resultaten zullen stellig ook worden ge ëxploiteerd om Macdonald's standpunt als averechtsch voor te stellen, in zoover de Engelsche premier meende, dat men moest beginnen met Duitschland te vertrouwen en niet vooraf maatregelen overwegen, op Duitschland toe te passen, wanneer het bij de uitvoering van de rapporten der experts in gebreke bleef. De Engelsche pers bespreekt de gevolgen die de Duitsehe verkiezingen met betrek king tot de rapporten der deskundigen kan hebben eveneens breedvoerig en meenen dat de gewijzigde politieken toestand in het Duitsehe rijk bij den tegenwoordigen stand van zijn ontwikkeling is, dat hij niet zoo kwaad is en dat het veel erger had kunnen zijn. De Times gewaagt van den socialen politieken zoowel als economischen chaos, waarin een botte verwerping van het mid del tot redding, geboden door het rapport der deskundigen, zekerlijk het heele Duit sehe volk zou dompelen en meent dat dit een klemmende reden moet zijn voor een snelle en volledige aanvaarding voor alle nuchter denkende Duitschers, tot welke partij zij ook mogen behooren. De Daily Herald is van oordeel, dat de Voor mij, voor Claudinet, voor jou. Zij voegde er bij met eenigen trots, welke wel paste voor een vrouw, die stuiver bij stuiver had saamgegaard in zulk een wisselvallige zaak Ik heb vijftien duizend francs. Frangois Champagne sprong op van verbazing. Vijftien duizend francs I Vijftien duizend francs, herhaalde zij verrast. Ik zal je mijn effecten laten zien, zeide Rose. Inderdaad, zij kreeg een hoop papieren, alle staatspapieren, aanwijzende, dat Rose Fouilloux, kaartlegster in de Rue des Trois-Bouronnes, een schuleischeresse was van den staat. Francois sperde zijn oogen wijd open, Hij raakte met eerbied de papieren aan. Hij keek naar de namen en letters en figuren. Maar mijn hemel, riep hij uit, hoe heb je dat alles kunnen overleggen Is het werkelijk het kaartspel, dat dit alles heeft opgeleverd Wel zeker, antwoordde Rose. Het is bijna tien jaar dat ik het vak uitoefen Alle dagen leg ik vier trancs van het geen ik verdien ter zijde en doe het in een doosje Zoodra er honderd francs zijn, koop ik een papier en de rente laat ik oploopen. Frangois keek haar met bewondering aan. Rose vervolgde Nog niet lang geleden, heb ik eenige biljetten moeten verkoopen om mij in te richten.' Wel, je weet, Rose ik trek mijn woord stemming zekerlijk toont, dat de meerder heid geneigd is de voorwaarden der scha devergoeding te aanvaarden, opdat er haar geen erger dingen overkomen. Zoowel in de mijnen van het Roergebied als in Saksische bruinkolenmijnen en in het Beneden Silezische kolengebied rust heden de arbeid. Een groot deel van de mijn werken heeft den arbeid gestaakt. Een ander deel is door de patroons uitgesloten. De voornaamste aanleiding tot dit conflict is ditmaal de strijd om den werktijd. Loonvraagstukkeri spelen in deze beweging nauwelijks een rol en dit zeker niet in het Roergebied, waar de loonen der mijnwer kers reeds hooger zijn dan vóór den oor log. Ook in de andere Duitsehe kolen- streken worden goede loonen betaald en ook daar gaat de strijd om den zevenurigen of achturigen werkdag. Op 28 April sprak een gemengd scheids- Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f 97.000.000. AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. niet terug Maar er moeten toch wel goedgeloovige menschen op de wereld zijn, als je zooveel geld bijeen kondt krijgen. Rose antwoordde op een beetje ge raakten toon, die zeer in strijd was met de teederheid, die zij tot nog toe had getoond De kaarten liegen niet Neen, zij liegen niet 1" neuriede Frangois, die zich uit een opera die woorden herinnerde. De kaartlegster wond zich op. Ik voorzeg de waarheid. Maak je niet boos, mijn lieve Rose, zeide de sapeur op toegevenden toon. Ik zeg, de kaarten onthullen ons de geheimen der toekomst. Nu, het kan me ook niet schelen Al de keeren dat jij je kaarten hebt ondervraagd over mij, zullen ze je wel hebben gezegd, dat je getrouw was Frangois schonk zich nog eens een glas wijn in, vast van plan om Rose niet boos te maken. Maar de kaartlegster scheen een beetje koelhij wist echter, dat zij niet gewoon was om te blijven pruilen. Hij hernam daarop Maar dat doet er niet toe, ik ben als uit de wolken gevallen Gelukkig dat ik zoo zacht neerval en mij heelemaal niet zeer doe. Doch waarom wasje zoo geheimzinnig? Ik dacht wel, dat je een kous hadt verborgen, maar ik had nooit gedacht van zooveel Waarom heb je me dat nooit gezegd Wordt vervolgd, A.. NIEUWSBLAD voor het Land vai Heusdei ei AltenaJeLaigstraat en de Boimelerwaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1