gerecht zich vóór het behoud van den aeht- urenwerkdag gedurende de maand Mei uit. De werktijd voor de maand Juni zou door bijzondere onderhandelingen worden ge. geregeld. Onder comraunistischen invloed weigeren de mijnwerkers thans hun goed keuring aan deze regeling te hechten. De communisten hebben vooral in het district Harom en Hamboin bij de verkiezingen heel veel gewonnen en zonder veel moeite de mijnwerkers kunnen bewegen de ge troffen regeling van de Jiand te wijzen. De patroons-organisatie deelen mede, dat zij alle mijnwerkers hebben uitgesloten. Van hun kant verzekeren de vakvereeni- gingen, dat dit onjuist is. De directies zouden de arbeiders hebben ontslagen, die weigerden langer dan 7 uur te werken. De directies zijn er voorts van overtuigd, dat de staking spoedig met de nederlaag van de mijnwerkers zal eindigen. Zij wij zen, dat de leiders van de sociaal-democra tische en de Christelijke vakvereenigingen hun aanhangers reeds hebben medegedeeld, dat de tegenwoordige beweging juridisch in het geheel niet goed te praten is. Daar op hebben zich de vertrouwslieden van deze verschillende organisaties reeds tegen de staking uitgesproken. Volgens hier ont vangen berichten uit het Roergebied zijn aldaar 300.000 mijnwerkers uitgesloten. Van officieele zijde zijn deze gegevens nog niet bevestigd. Een staking in het Roergebied zal, in dien zij langer duurt dan vermoed wordt, ook buitenlandsch-politteke beteekenis krij gen. Immers zal de Micum in een degelijk geval vermoedeljjk verlangen, dat de leve ringen van kolen voor rekening van het herstel niet zouden worden onderbroken, merwoude, is van een varkenswagen ge vallen. Hij kreeg een der wielen over zich heen en overleed aan de bekomen inwen dige verwondingen. Be dubbele moord te Wychen Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd de politie gewaarschuwd, dat men den zwer ver Kobus van Munster die gezocht wordt, als verdacht medeplichtig te zijn aan den gruwelijken roofmoord te Wychen, te Overasselt zou hebben gezien. Den gehee len nacht heeft de politie toen weer ge zocht. Aanvankelijk zonder resultaat, doch hedenmorgen echter om 7 uur ontdekte ten huize van zijn buurtschap Woedzik, heeft plaats gehad, BINNENLAND. A. S. Adama ran Scheltema f Te Bergen (N.H.) is de bekende dichter Carel Steven Adama van Scheltema plot seling overleden. Carel Steven Adama van Scheltema een van onze meest gelezen dichters, werd in 1877 te Amsterdam geboren in de volle kracht van het leven, op een leeftijd waarop men van zyn kunst nog veel had mogen ver wachten, is hij door den dood weggerukt. o Ëeu navolgenswaardig voorbeeld Onder kinderen van de lagere scholen te Bussum is een club voor vogelbescher ming opgericht, »De Merek genaamd, die reeds ongeveer 70 leden telt. Bij toetre ding beloven de kinderen geen nesten te verstoren of toe te laten dat anderen dit doen. De liefde tot de natuur en kennis van 't vogelleven wolden aangewakkerd door clubwandelingen door bosch, hei en langs de plassen. Een ernstige veeziekte uitgebroken Al ruim 440 koeien bezweken. In de provincie Noord-Brabant is onder de koeien een ziekte uitgebroken. De aangetaste beesten sterven binnen twee dagen en het vleesch moet voor de consumptie worden afgekeurd. De dieren krijgen hevige neusbloedingen en het zijn vooral koeien, die pas gekalfd hebben, welke het meest voor de besmetting vat baar blijken. Te Eindhoven zijn circa 40 koeien be zweken, en te Tilburg ruim 400. De Vee artsen Nysen en Pulles hebben een consult gehad met eenige professoren van de Vete rinaire Hoogeschool te Utrecht, teneinde een uitgebreid onderzoek in te stellen. De ziekte moet uit Oostenrijk zijn over gebracht en tot de meest kwaadaardige behooren. Ook in de volgende plaatsen zijn dieren' door de ziekte aangetastDuizel, Woeusel. Leende, Valkenswaard, Stryp en Tongelre, De Telegr. verneemt nog nader, dat prof. Wester, en een specialist voor in wendige veeziekten uit Utrecht geassisteerd door dr. Nyssen en Pulles een bezoek heb ben gebracht aan verschillende stallen, ten einde een onderzoek in te stellen. Zij slaagden er in de klem dezer ge vreesde ziekte te vinden en tevens het serum daartegen, dat in de Seruminricb- ting verkrijgbaar is. men den gezochte zwager, die in de waar de roofmoord woont. Hij werd onmiddelyk gearresteerd en in afwachting van de komst der justitie achter slot en grendel gezet. Bij zijn ar restatie lachte hij en ontkende alle schuld. Op telefonisch bevel van den officier van justitie te Arnhem werd hij zwaargeboeid per auto overgebracht naar Arnhem. Van Munster was zeer onverschillig. Hij groette luidruchtig de Wychenaren die samenge stroomd waren voor de secretarie. Ernstig auto-ongeluk Op den weg van Grave naar Nijmegen is door het afloopen van het voorwiel, een auto van den dijk gestort. De bestuurder geraakte onder den wagen en was op slag dood. De overige inzit tenden bleven ongedeerd. 60 jaar geworden Dinsdag is de heer Th. M. Ketelaar, de nestor van de vrijzinnig-democratische Tweede Kamertractie, 60 :aar geworden. o Aan de gevolgen overleden De 50-jarige voerman B. H,, uit Mur- GJ-ratis verkrijgbaar bij Heeren Apothekers en Drogisten een Handleiding over Pijnloos Scheren met be hulp van Parol. Een uitkomst voor hen die last hebben van schrijnen en stukgaan der huid. De zomertijd De onlangs door den minister van bin nenlandsche zaken en landbouw ingestelde tydcommissie, aan welke commissie is opgedragen, de voor- en nadeelen, aan den zomertyd verbonden, na te gaan en, ge zien de uitkomsten van dit onderzoek, over den wettelijken tijd te adviseeren, heeft aan organisaties, vereenigingen, bon den en instellingen en autoriteiten op ver schillend gebied een vragenlijst gezonden, die de gelegenheid opent een gemotiveerd oordeel omtrent de bestaande of een andere wenschelijk geachte tijdregeling ter kennis van de commissie te brengen. De com missie stelt ook prijs op adviezen en ge zichtspunten van anderen dan hen,tot wie zij zich gewend heeft. Op verzoek zullen vragenlijsten door het secretariaat (adres de heer L, L. Frank, hoofdcommies bij het departement van binnenlandsche zaken en landbouw) worden toegezonden. o Gestaakt Op de fabriek De Sphinz te Maastricht hebben Dinsdag ongeveer 300 arbeiders het werk gestaakt, naar aanleiding van een aan 20 werkleiden gegeven ontslag. Vermoord Men meldt uit Batavia De echtgenoote van den luitenant dei- genie, mevrouw W. A. Z. v. E.K. K., is Maandagavond te Tjiuiahi vermoord, vermoedelijk door een inbreker. Zij laat twee jeugdige kinderen achter. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Van de werf van de Firma De Haan Oerlemans alhier, werd Don derdag met goed gevolg te water gelaten het stalen sleepschip, genaamd Bertha Alida®, gebouwd voor rekening van den heer A. J. L. Oliflers te Diemerbrug. De hoofdafmetingen van bet schip zijn: lengte 50 M., breedte 6,60 M en holte 2 27 M,, terwijl het draagvermogen circa 550 Ton bedraagt. Op de vrij gekomen helling werd ter stond de kiel gelegd voor een soortgelijk schip, terwijl tevens de kiel werd gelegd van een motor vrachtboot van 460 Ton, welke voorzien wordt van Kromhout" motor 60 P.K. Tot kerkmeesters der R. K. Kerk alhier zijn benoemd de Ed.Achtb. heer H. J. van Eggelen en de WelEd. heer J. van Dieten. Aalburg. herkozen tot Kerk alhier. Het huis met tuin, erf, bouwland en boomgaard van C. Millenaar werd Don derdag in publieke veiling gekocht door den heer G. Nijenhuis te 's Hertogenbosch voor eene som van f 6450, terwijl het huis met aangebouwde schuur en afzonderlijke schuur enz., toebehoorende aan den heer De heer T. A. Smokers is Kerkvoogd der Ned. Herv. W. Bouman, werd gekocht door den heer C. van Helden te Wijk voor eene som van f 5250. Van het huis en erf aan de Aal- burgsche Steeg, bewoond door A. Versteeg, r werd de heer Joh. Boender te Aalburg voor f4200 eigenaar. Almkerk. Woensdag had het zoontje van den heer H. v. d. S. alhier het on geluk zoodanig te vallen, dat hij zijn been brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het zoozeer gevreesde mond- en klauwzeer neemt in deze gemeente nog steeds toe. Tot bestuursleden van de A. R. Kiesvereeniging alhier zijn gekozen de heeren C. G. de Jong, P. M. Pouli en H. Lagrouw. Capelle Bij de j.l. gehouden ver gadering van stemgerechtigde ingelanden van het Waterschap »De Oostenscbe en Westensche Buitendellenwerd de heer A. v. Alphen alhier als bestuurslid her kozen. In de j.l. Woensdag gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van het waterschap »De Binnenpolder van 's Grevelduin-Capelle« werd de heer W. B. Rijken alhier gekozen als bestuurslid, De landbouwer H. K. op de Zand- schel had j.l. Woensdag bij het stallen van zijn paard het ongeluk zijn been te be- zeeren, zoodat geneeskundige hulp noodzake lijk was, welke beenbreuk constateerde. Dassen. Naar wij vernemen is het behoud van het Kasteel alhier, dat voor afbraak dreigde verkocht te worden, te danken aan de tusschenkomst van de Commissie tot bewaring en bescherming van monumenten in Noord-Brabant. Op verzoek van deze commissie heeft de eigenaar, Graaf d'Ursel te Brussel, bij den verkoop de bepaling gemaakt, dat de kooper het kasteel niet mag afbreken. Op deze wijze zal dit historisch monument dus vooreerst gespaard blijven. Nader vernemen wij dat de Duit- scher, die eenige dagen geleden het Kasteel met land alhier in publieke veiling kocht, na den dag van verkoop niets meer van zich heeft laten hooren. Het is dus als hoogstwaarschijnlijk te beschouwen dat ons kasteel spoedig opnieuw onder den hamer zal komen. Op Vrijdag 46 Mei a.s. hopen de Heer A. Verhoeven en Echtgenoote, hunne 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Wij twijfelen niet, of het zal deze oudjes niet aan blijken van belangstelling ont breken. Op 42 en 43 Mei a.s. zal het verkeer (te Hank gemeente Dusseri) van de Rijksstraatweg tot de Nieuwsteegvoor het plaatsen van een Duiker, afgesloten zijn. Genderen. De pachters van de zomer- kade ten westen van den loswal hebben hun vee elders moeten bergen, daar slechts zeer kleine plekjes hier en daar nog zicht baar zijn Het water van dijk tot dijk geeft een winters gezicht. 't Is alhier nog druk met bieten- vlaszaad zaaien, hetgeen met de voor gaande natte dagen geen vorderingen heeft kunnen maken. Als gevolg van de hoogere vlasprijzen wordt hier weer heel wat meer vlaszaad gezaaid, dan de twee voorgaande jaren. Onder groote belangstelling vierden Woensdag het echtpaar Jacobus Hagen en Jenneke Vos hun 40-jirige echtvereeniging. Herpt. De plechtige eerste steenlegging van de nieuwe R.K. Parochiekerk alhier zal plaats hebben op 20 Mei a.s. De kerk wordt gebouwd door de heeren Gebr. De Bont Nieuwkuijk, onder leiding van architect Franssen uit Roermond. Nedeihemert. Als een bewijs dat er in het buitenland weinig hooi is, kan dienen dat alhier een schip is afgeladen met 280,000 pond hooi, bestemd voor Coblens (Duit3ch!and). Raamsdonks veer. Door deContinental Petroleum Company wordt bij den rijwiel handelaar Fransen alhier een benzinetank met pomp geplaatst voor den verkoop van Texacs-Gasoline. De postduivenvereniging Princes Juliana hield in combinatie met »De Vredes duif®: een wedvlucht van Soignies. Opge laten om 42.45, arriveerde de eerste duif em 2 u. 59 m. 40 sec. De prijzen vielen ten deel als volgt4e C. v. Eijl2e K. P. Hommel; 4e, 6e, 45e L. v. Scbyndel; 5e, 43e A. de Ruijter 8e W. v. Dongen 9e, 42e A. Seeters40e, 47e J. v. d. Pluijm 44e P. Keijzers 44e L. v. Diem 46e A. v. DoDgen. De verkoop van de Emmabloem iracht Woensdag alhier, het flinke bedrag en van f 154.74 J ophet vorig jaar was de de opbrengst f 158 90. Bij verschillende kinderen komt de kink- of slijmhoest voor. Eenige werklieden uit de gemeente gingen naar Spitsbergen teneinde aldaar in de mijnen te werken. Rijswijk. Door het steeds wassende water zijn de uiterwaarden onder deze gemeente geheel overstroomd. De schade hiermede aan het grasgewas toegebracht is aanzienlijk, aangezien het gras reeds flink was opgeschoten. Het ware dan ook te hopen dat een spoedige intredende val van het water de uiterwaarden niet lang zal onder houden. Sprang. A.s. Dinsdag hopen de echte lieden B. van Oosterhout en L. A. de Jong hunne 50-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat het deze geachte familie op dezen dag niet aan belangstelling zal ontbreken laat zich begrijpen. Onder het vee, loopend in den binnenpolder tlhier, heerschtop verschillende weilanden mond- en klauwzeer. Morgen, Zaterdagavond hoopt de afd. Patrimonium* in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeld na opening en lezing der notulen 1. Behandeling ingekomen stukken. 2. Verslag vergadering J. V. 3. Behandeling agenda jaarvergadering Z. H. B. P. 4. Benoeming afgevaardigden naar de jaarvergadering. 5. Varia. 6. Sluiting. Veen. Voor het dienstjaar 1924/25 zijn aangevraagd 5 groote en 2 kleine vischakten. Het diploma van voorgeoefendheid bij den Vrijwilligen Landstorm is uitgereikt aan G. L. van Helden, J. Kraaij en N. 't Lam. Gedurende het 4e kwartaal 1924 werd aangifte gedaan van 22 varkens bestemd voor huisslachting. De prijs der zoete melk is thans gebracht op 10 cent per liter, af boerderij. Niettegenstaande het schrale weder der laatste dagen beginnen de aardappelen op de beschutte plaatjes zich reeds boven den grond te vertoonen. Het wassend water veroorzaakt voor enkelen ook ongerief en schade. Reeds is er vee van den »Aanwas« afgehaald Blijft het water wassen, dan zal »de Heujec ook gevaar loopen er onder te geraken en zou dat een aanmerkelijke schadepost veroorzaken. Wijk. Alhier bestaat het voornemen tot oprichting van een varkensverzekering over te gaan. Aangezien in deze gemeente veel varkens gemest worden is het van groot belang dat een zoodanige onderlinge verzekering tot stand komt. Het voorloopig bestuur heeft hiertoe een vergadering uitgeschreven tegen Donderdag 15 Mei e.k. des 's avonds te 7 uur (oude tijd) in het Gymnastielokaal te Wijk. Een ieder die hier belang in stelle, ver- zuime niet deze vergadering bij te wonen. Voor de belanghebbende dienst- plichingen der lichting 4925, zal in het tijdvak van 1631 Mei e.k. ter secretarie alhier, gelegenheid bestaan tot het aan vragen van vrystelling wegens broederdienst. De aanvrager is gehouden twee meer- derige getuigen mee te brengen, De grootverlofgan^rs der miltie- lichtingen 1913, 4944 en 4915 zullen binnenkort worden opgeroepen, voor het houden van het jaarlijksch onderzoek Inspectie). Woudrichem. De onlangs in café Van Gooi gehouden vergadering der Coóp. Boerenleenbank, alhier gevestigd, was goed bezocht. Voorzitter is de heer F. C. Huizer, Kassier de heer B. C. Buurman. Het edental bedroeg op 4 Jan. 1.1. 59. Aan spaargelden was ontvangen f 43715.67, terugbetaald f35306.19, terwijl de post voorschot en loopende rekening, liep tot een bedrag van f 14882.39. Met algemeene stemmen werd herkozen tot bestuurslid de heer Joh. Daim en tot id van den Raad van Toezicht de heer Abr. van Hoven, Het salaris van den kassier werd met 25 per jaar verhoogd. In Café van Gooi, hield Zaterdag avond de Werkliedenziekenver. aHou en Trou« onder voorzitterschap van den heer A. C. Havelaar, hare gewone driemaande- ijksche vergadering, tot het nazien der rekening over de maanden Februari tot en met April '24. Na opening werden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. De inkomsten over het le kwartaal be droegen f 225,75, de uitgaven f 290,88, nadeelig slot f 65,13, hierdoor daalde het totaal bezit tot f 1270,67. De rekening door een drietal leden na gezien, werd onveranderd goedgekeuid. Wederom traden 5 donateurs tot de ver eeniging toe, welke medededing met ge noegen werd vernomen. Na de rondvraag was het wederom de voorzitter, die de vergadering sloot. De Ver. tot Bestr. der Tuberculose voor Woudrichem en Omstreken, verzocht ons mede te deelen, dat door haar van wege de Emmabloemcollecte April 1924, de navolgende bedragen werden ontvangen Woudrichem en Veerboot f 73.75| Oudendijk 14.51 Sleeuwyk 35.22| Giessen 13.84 Rijswijk 8.32J r Andel 34.00 Gesteund door de Prov. Commissie van de Veilingen in Noord-Brabant, zal in den loop van den Zomer voor leden of zoons van leden der Veilingsver. iLand van Altena« alhier, een cursus worden gehouden in sorteeren en verpakken van fruit. We kunnen de leden niet genoeg aan raden van deze gelegenheid gebruik te maken, daar ii), de laatste jaren bij aan koop op de veilingen al meer en meer wordt gelet op zuiver gesorteerd en goed verplakt fruit, waarvoor dan ook extra prijzen werden betaald. Werkendam. Het heeft Dr. Bresier by zijn 25-jarig jubileum, hetwelk Donderdag werd gevierd, waarlijk niet aan blijken van belangstelling ontbroken. In den voor middag werden bem door een commissie uit zijne patiënten, bestaande uit de Heeren Ds. André, C. Bogers en-C. v. Loon keurige geschenken namens zijne talrijke patiënten en oud-patiënten aangeboden. Deze bestonden in een magnifique Jaarsmahaard en een bijzonder mooie staande lamp voor electrisch licht. Bij de overhandiging van een en ander, waarbij ook nog gevoegd was een zeer mooi caligrafisch uitgevoerd album behelzende de namen der gevers, voerde Ds. André het woord en bracht daarbij op uitnemende wijze de groote verdiensten van Dr. Bresier jegens de inwoners van Werkendam en de Werken en Sleeuwijk naar voren. Van den geneeskundigen kring »Gorin- chemc, waaronder Werkendam ressorteert, ontving Dr. Bresier een keurig tafeltje met koperen blad. Meer dan 60 bloem stukken versierden de suite in het huis van den jubilaris en talrijk waren de telegrammen, brieven, briefkaarten en kaartjes, die van heinde en ver werden ontvangen. Hoevelen persoonlijk hunne gelukwenschen kwamen aanbieden is moeilijk te zeggen 't liep den geheelen dag af en aan. 's Avonds te 7 uur werd een serenade gebracht door het Werkendemsche fanfare corps, dat zich zeer verdienstelijk van zijn taak kweet. Velen in het dorp hadden door het uitsteken der vlag uiting van hunne gevoelens jegens de familie Bresier gegeven. Zaterdag j.l. hield de postduiven vereniging »Wilhelmina« alhier een wed strijd van uit Roozendaal. Uitslag 4e prijs J. Zwets, 2e prijs S. Doesburg, 3e prijs Groeneveld. Heden (Zaterdag) zal een wedstrijd ge houden worden vanuit Lier (België). Voort aan zal uitsluitend gevlogen worden met jonge postduiven en met medewerking van den Postduivenbond. In de plaats van den heer H. J. Doulier is benoemd tot opzichter bij den Rijks-Waterstaat alhier, de heer J. Rijsaardt van Ede. Waspik. Bij de Dinsdag alhier ge houden publieke aanbesteding van een huis, met schuur en stalling voer den heer J. Koks, (bouwkundige de heer A. de Bruijn alhier), werd ingeschreven als volgt P. de Graauw, Waspik f 9470 C. Savelkouls 8450 A. Roovers 8254 Gebrs. Boom, Raamsdonk G250 A. de Graauw, Waspik 7675 H. van Dongen, Raamsdonksveer 6880 Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. Zondag j.l. ontving een van Waspiks zonen de Eerw. Heer J. de Glas, van de orde der Benedictijnen te Oosterhout, de kruinschering. Deze geachte familie zag reeds een tweetal harer kinderen tot priester gewijd, terwijl met bovengenoemde nog een zoon voorbereidt. De ZeerEerw. Overste, Zn. Jeane, van het klooster alhier, is benoemd tot Overste te Helvoirt, terwijl als hare op volgster is aangewezen de ZeerEerw. Overste Rikevere, thans te Zevenbergen. 4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2