Und van altena FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L. JL VEERMAN, Heusden. Wo. 4397 Woensdag 14 Mei 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. f 28 ■\Aui lolsciujnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG, frö e m én ts pr rj s: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT Het groote mijnbouwconflict in de Roer duurt nog steeds voort, hoewel er teekenen zijn die er op wijzen dat het den goeden kant uit gaat. Zaterdag hebben de uit gesloten mijnwerkers bijna nergens de uit voering van het voor het onderhoud der mijnen noodzakelijke werk trachten te verhinder m, wat gisteren vrij algemeen het geval was. Ook blijft het aantal werklieden, die zich weer bij de mijnen aanmelden, langzamerhand toenemen. Volgens het »8-Uhr-Abendblatt« heeft in het district Hamm het personeel van verschillende mijnen een geheime stemming gehouden over de vraag, of het werk on der de tot dusver geldende voorwaarden, dat wil dus zeggen gedurende 8 uur per dag, zal worden hervat of niet. By een der grootste mynen heeft de overgroote trieerderhëid der mijnwerkers vóór hervat ting van het werk gestemd. Deze symptomen mogen natuurlijk ten aanzien van den geweldigen omvang der beweging niet overschat worden, maar ze bewijzen toch wel, dat aan de zijde der werknemers de strydlust niet zoo groot is, als de communisten het willen voorstellen. Het schijnt dat de Duitsche mijnwerkers op een kraèhtigen en spoedigen steun van hön buitenlandsche kameraden rekenen. Het verluidt, dat er reeds binnen zeer korten tyd een sympathie-actie van de Ne- derlandsche en Engelsche mynwerkers zal beginnen. In het Roergebied zyn in den loop van de laatste dagen een aantal Ne- derlandsche, Engelsche en Belgische mijn werkersleiders aangekomen, om zich met de organisaties van de Duitsche mijnwer kers in verbinding te stellen. De gevolgen van den strijd beginnen inmiddels langzamerhand een ernstigen om vang aan te nemen. Deze week zal wel in de geheele »groep Noordwest® van de yzerindustrie het bedryf aanzienlijk worden beperkt. Ook de Rijnscheepvaart ondervindt groote nadeelen van het conflict, daar de kolen- aanvoer naar de Rijnhavens zoo goed als stopgezet is. In de kringen der werkgevers gelooft men, dat reeds zeer binnenkort de kolen- leveringen naar Nederland en Zwitserland zullen moeten worden stopgezet. Een gedeelte van de stad Essen ligt des nachts geheel in het donker en de Fransch- Belgische regie deelt mede, dat wegens Frangois voegde er bij, een weinig bleek wordende: Ik hoop toch, dat je niet hebt ge- *meend Zij liet hem niet uitspreken en zeide Ik wilde je goed leeren kennen. Nu, dat kan niet moeilijk wezen - Wat zal men zeggenik heb er zoo- velen gezien in het leven, men heeft mij zooveel ware geschiedenissen verteld, dat ik mij de gelofte heb gedaan om goed na te denken voor ik ging trouwen. Nu, maar zeg dan, Rose, de hand op het hart, wil je, dat ik je man word Zou je het weigeren 'tls maar, wat zal ik doen, als jij juffrouw Ch^napugne heet? vJe begrijpt aardigheid in hebt te 'voeren en jouw geld te Dit jaar loopt mijn dienst el mij'bpnieuw verbinden JeWemgë protectie kom ik er misschien toe om korporaal te worden Zou je dat bevallen Later, men kan nooit weten, zou ik in de cantine kunnen worden geplaatst. Hij wendde zich tot zijn zoon. f."Zou jij een soldatenkind willen wezen, ik I .Claudinet antwoordde niet. Rose hernam daarop: Wij zullen afwachten, tot je vrij komt, gebrek aan kolen 12 Ireinen per dag moeten uitvallen. Behalve deze binnenlandsche moeilijkheid heeft Duitschland ook nog het Duitsch- Russische incident. Waartoe aanleiding was het feit dat de Berlijnsche politie vorige week Zondag het gebouw der Russische handelsdelegatie binnen drong omdat een gevangene der Duitsche politie daar den wijk had genomen. Wie in deze zaak gelijk heeft, valt moeielijk uit te maken. De Duitschers beweren, dat zij volkomen recht hadden het gebouw binnen te dringen en dat de Russen geen exterritoriale rechten konden laten gelden, om de Duitsche politie autoriteiten te weren. Bovendien laten zij uitkomen, dat het bij de doorzoeking der localiteiten gevonden materiaal aantoont, dat de handelsdelegatie tevens een com munistisch propaganda-instituut was. Er hadden van Duitsche zijde dan ook arrestaties van Russische geëmployeerden plaats, omdat deze naar de Duitschers het voorstellen het opsporen van den ge vangene in het gebouw der Russische handelsdelegatie beletten. De Russen, die zich op exterritoriale rechten beroepen, omdat h. i. de handelsdelegatie deel uit maakt van het sovjet-gezantschap, verwijten den Duitschers bovendien, dat de politie onhebbelijk is opgetreden, Russische onder danen kwalijk heeft behandeld en zich ook overigens aan buitensporigheden heeft be zondigd. De sovjet-autoriteiten verzuimen dan ook niet erop te wijzen, dat h. i. het er den Duitschers minder om was te doen den gevangene op te sporen dan wel zich in ;t bezit te stellen van Russische docu menten. Door dit incident is begrijpelijkerwijze de diplomatieke verhouding tusschen Duitsch land en Rusland er niet hartelijker op geworden en op heel demonstratieve wijze heeft Krestinski, de Russiche gezant, dan ook ai uitvoering gegeven aan de aankon diging van zijn vertrek naar Moskou. Bovendien is Stomanikof, de leider der Russische handelsvertegenwoordiging te Berlijn, uit Londen in de Duitsche hoofd stad aangekomen en eveneens verder ge reisd naar Moskou, waar zij van de sovjet autoriteiten natuurlijk instructies zullen halen. Onmogelijk is het niet, dat de handel van Duitschland met Rusland ten gevolge van den gespannen toestand zal lijden, wanneer beide partijen niet wenschen toe te geven en het op een breuk laten aankomen. maar ik wil niet, dat jij je opnieuw verbindt. Dat is heel mooi en ik dank je har telijk lieve Rose. Er zijn er velen in de kazerne, die wat graag in mijn plaats zouden zijn. Maar je dienaar, Francois Champagne, zal nooit toestaan, dat zijn vrouw voor hem werkt Wat ben je dom, Francois I Denk je dan dat je buiten die van sapeur geen andere betrekking kunt krijgen? Wel wis en zeker Maar dan zie ik er nog tegen op, om als ik zelf geen duit bezit, een vrouw te trouwen, die zou kunnen rentenieren Ik ben daar een beetje huiverig voor. Zij antwoordde Dat geld is niet van jou en niet van mij, het is van den kleine Onze plicht, als we eenmaal getrouwd zijn, zal wezen om het fortuintje te vermeer deren, dat we hem zullen nalaten Zonder nog te rekeken, deed Frangois opmerken, door dit antwoord, datClau- dinet een broertje of een zusje kreeg, hij zijn vermogen in tweeën zou zien gedeeld. De kaartlegster schudde het hoofd. Wij zullen geen kinderen meer krijgen De kaarten hebben het mij voorspeld. Zij voegde er zuchtend bij, terwijl haar oogen zich met tranen vulden Het is beter er maar een te hebben en dat God ons dat laat houden. Je hebt gelijk, hernam Champagne, plotseling aangedaan door de ontroering der moeder. Onze Claudinet is zoo'n dot, dat het maar beter is, dat hij geen mede-erfgenaam krijgt Alleen Rose Beide landen hebben echter groot be lang bij wederzijdsche vriendschappelijke relaties zoodat waarschijnlijk het incident wel zal worden bijgelegd. Over den uitslag der verkiezingen, die Zondag in Frankrijk zijn gehouden, lichten de berichten nog slechts onvoldoende in. Zij spreken elkaar zelfs vierkant tegen, daar sommige reppen van een groote meer derheid, die het nationale blok zou hebben behaald, terwijl andere gewagen van een nederlaag, die Poincaré zou hebben geleden. In elk geval is het meest waarschijnlijk, dat links inderdaad aanmerkelijke vorde ringen heeft gemaakt. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering,, een beslagen tong, schele hoofdpijn en verstopping. Foster's Maagpillen dienen gn elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versui- kerde pillen f 0.65 in apotheken en dro gistzaken. Het Kasteel te Dassen. In den laatsten tijd wordt dit oude slot druk besproken. Verschillende geruchten doen de ronde in verband met koop en verkoop of afbraak. Op een kwartier afstand van de Bergsche Maas verheft deze oude burcht zich boven de vlakke velden ver in den omtrek zicht baar. Het ontstaan er van schuilt in de vroege middeleeuwen. Oude hofsteden omringen het als palstaande wachten. Het is de trotsch der dorpelingen. Het is het hoofd, het is de ziel, het is Dussen zelf. Laatst hebben we er weer eens een bezoek gebracht en ons zeer geërgerd over het gruwelyk vandalisme, dat binnen haar muren heeft plaats gehad. Alles van historische waarde is er uitgehaald en vervoerd naar Brussel, om er klein geld voor te maken. Prachtige schilderstukken zijn uit de lijsten uitgesneden. Beelden er uitgebroken. Bibliotheek met 4 5 kisten beschreven perkamenten en oorkonden zijn weggehaald en staan misschien te koop bij den een of anderen uitdrager in Belgisch hoofdstad. De geschiedenis van een roemrijk geslacht en de streek van het Land van Heusden en Altena gaat alzoo verloren. Je ziet dus niet, dat ik al oud word, hernam op somberen toon de kaartlegster. Frangois kwam daartegen op. Neen, dat is niet waar Je bent frisch als de bloem, wier naam je draagt. Ik ben ouder dan jij Over vijftig jaren beteekent dat niets meer Ik houd van een vrouw, die wat meer ondervinding heeft dan ik Ieder zijn smaak Frangois was evenwel geen man om lang over droevige zaken te spreken. Hij begon Rose een beetje het hof te maken op zijne gewone wat ruwe wijze. Hetgeen zij hem had verteld, opende hem een wijde toekomst. De sapeur vond, dat men hier heel aangenaam zat, in deze kleine eetzaal, heel zindelijk, goed verlicht, zoo tusschen zijn vrouwtje en zijn zoontje. En als hij, Frangois, nu wilde, zou het dan alle dagen zoo zijn Waarom was Rose toch altijd zoo stil geweest, had zij al deze plannen ge koesterd zonder er ooit over te spreken Hij had er nooit ernstig over durven denken. Hij gevoelde zich altijd een beetje beschroomd, hij, arme drommel, die de minnaar was van een vrouw, welke er goed inzat. Toch, ondanks de schijnbare zorgeloos heid, waarvan de kaartlegster hem dik wijls een verwijt maakte, had hij reeds ernstig nagedacht over Rose en Claude. Maar een besluit nam hij dan nooit. Dat viel hem te moeilijk. Hij bleef eenige minuten zitten peinzen, maar alles behield een zekere vaagheid in zijn hersenen, en zijn gedachten gingen zooals Waar vroeger Graaf Jan v. d. Dussen en zijn strijdknechten in glimmende harnas sen parade hielden, huist nu een krijschende kraaientroep, als een zwartgeharnasten roofridderschaar. Waar in vervlogen dagen de torenwachters in blinkende livrei op de torentransen wandelden, laat nu in den nacht de Boschuilc zijn angstiger, schreeuw hooren, als zag hij gelijk weleer de benden naderen van den ^Bisschop van Keulen®. Als een indrukwekkende massa staat het daar nog voor het oog der dorpelingen, als een machtigen overheerscher over het geen onder hem ligt. Tusschen de twee stompen torens voerend (verborgen achter twee koperen schilden met onzinnige figuren) het wapen van de Graven Van der Dussen. Het St. Andrieskruis rood en zilver geschakeerd op een gouden zwart veld. Somber blikken de torenvensters op de vernieling rondom het slot gepleegd. Machtige hoogé iepen en eiken zijn gevallen onder de bijl van den slooper. De groote wachterswoning met de stallen, waar eens de strijdhengsten in stonden, die Jonkheer Arend v. d. Dussen ten strijde voerden in den beruchten slag van Woeringen, zijn afgebroken, met den grond gelijk gemaakt, (gruwelijk vandalisme) Daar staat het dan nog kaal naakt van alles beroofd, somber dreigend, omhuld door een nevel van mystiek, niets meer dan twee oude kastanjeboomen, die elkander in stille nachten bj het ruischen van den wind toefluisteren de geheimen van het grijs verleden. En de openbaring van al die mysterieën, die dit slot omhullen, ligt nu misschien op een rommelzolder in Brussel. A. A. T. te D. BINNENLAND- De reeziekte in Brabant Vrijdagmiddag werd door prof. J. J- Wester van de Vee-artsenykundige Hooge" school te Utrecht en den Rijksveearts C- J. de Gier uit Wychen een onderzoek in gesteld op eenige boerderijen te Wychen, Leur, Batenburg, Bergharen en Hermen. Op de boerdery «Het Vormente Wy chen waren 7 runderen lydende, die alle na de behandeling van dr. De Gier zyn genezen. Ook in Hermen, Batenburg en Bergharen had de behandeling een goed resultaat. lederen veehouder wordt aangeraden om zijn melkvee eenige malen per dag te con- ze gekomen waren, hij kon onmogelijk lang zeuren en treuren. Hij noodigde dan een makker uit om een glas met hem te drinken en al zijn zorgen vloden henen. Zijn meisje, voortaan zou hij zeggen zijn vrouw, kon er zich op beroemen, dat zij hem nu reeds langer in opge wondenheid hield dan ooit anders. Het bleek nu, dat hij nog geheel vol was van het denkbeeld, dat Rose in hem had wakker geroepen, want hij zong hardop een bekend deuntje „Ik ben onderdaan, ik ben Koning, Tusschen mijn vrouwtje en mijn kind Rose keek hem aan met een blik vol innige dankbaarheid. Zij hield inder daad heel veel van haar Frangois. Zij berispte hem nu en dan wel eens, maar dat voor zijn eigen best, dat wist hij. Het was zoo'n brave en zij had zich voorgenomen hem gelukkig te maken. Frangois eindigde met het denkbeeld van het huwelijk aan te nemen, maar hij stelde zijne voorwaarden. Rose was geroerd over de kieschheid van haar vriend, die eerst een betrek king wilde hebben. Als een vrouw, die er trotsch op is, dat zij hooge relatiën heeft, zeide zij Ik ken het raadslid dezer wijk. Den dag voor de laatste verkiezingen is hij mij komen raadplegen, of hij zou worden herkozen Ik heb hem een herstem ming voorzegd en die heeft er plaats plaats gehadvervolgens heb ik hem troleeren en oogenblikkelijk hulp in te roepen. De verschijnselen van de ziekte zyn Hevige aanvallen van benauwdheid, slappe gang, soms plotseling neervallen, waarbij hevige krampen optreden, verminderde melk- gave en bloedingen uit den neus. Nader kan worden medegedeeld, dat de behandeling volgens de methode van den Rijksveearts C. J. De Gier door prof. Wes ter ten zeerste wordt aanbevolen. Op 42 behandelde gevallen hebben zich hier te Wychen stechts één sterfgeval voorgedaan. Eenige dieren die door den heer De Gier zijn behandeld, konden reeds weer in de weide worden gelaten en hun melkgave is zeer toegenomen. Noodlottig ongeluk Het zoontje van den landbouwer B., te Ureterp liep al spelende met zoo een vaart tegen een hek, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze mocht echter niet baten, het knaapje overleed na enkele oogenblikken. Een brutale zakkenroller In een theater in de Reguliorsbreestraat te Amsterdam, is een Duitscher door uit snijding van een achterbroekzak een por tefeuille ontrold, o.m. inh. 6 biljetten van 50 billioen mark, 25 biljetten van 20 bil - lioen mark, eenige biljetten van 40 billioen mark, 2 renteraarken en f 430, o Geheime distilleerder^ oatdekt Te Assendelft hebben drie kommiezei by gestaan door een Rijksveldwachter, cs een vliering een compleet geïnstalleerc distilleerinrichting ontdekt. Het toestel gedemonteerd en naar Amsterdam vervoerd Tegen den bewoner, die het apparaat tv;- maanden in zijn bezit had, is procesver baal opgemaakt. Belangrijke aanhouding. De laatste weken werd Den Bosch en omgeving onveilig gemaakt door een paa. inbrekers, die hier en daar hun slag sloegen, zonder dat het der politie gelukte de daders te arresteeren. In den nacht van 17 op 48 April j.l. werd ingebroken te Veghel en een groof partij manufacturen ontvreemd. In den nacht van 48 op 19 April werd ingebroken in het café Du Plantage in het Plantsoen te Den Bosch en een party beddegoed, sigaren, sigaretten en dranken voorspeld dat hij acht dagen later worden gekozen en hij is herkent Frangois lachte zoo hard m Daarop zeide hij Van het oogenblik af, dat je ïir politiek de waarheid kunt raden, kj je ook al het overige weten. Zij vervolgde echter, alsof zij hei niet hoorde Hij heeft zeer veel invloed in den raad. Frangois begon te fluiten, om te too- nen hoe aandachtig hij luisterde. In den krijgsraad Weineen, in den gemeenteraad. Heel goed 1 Ik zal zorgen, dat je een betrekking krijgt aan het stadhuis. Nu was onze vriend Champagne hee- lemaal overbluft. Hij had grooten eer bied voor de overheid, hij was daarin zelfs overdreven. Het stadhuis, dat scheen hem iets groots, iets hoogs, iets ontzagwekkends toe. Daartegenover voelde hij zich heel nederig hij zeide aarzelend i Maar ik ben misschien nietbekwaa genoeg. O ja, zeker wel, zeide de kaartlegster, die niet wilde dat haar geliefde zou weigeren. Er zijn daar ambtenaren, die lang zooveel niet weten als jij Men behoeft geen dokter te wezen om klerk of bode te zijn. {Wordt vervolgd.) n en AltenaJeLangstraat sd de Bommelgrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1