roeien r1 ontvreemd. In den nacht van 29 op 30 April j.l. werd ingebroken in de garage van den heer Jansen aan de Zuid-Willemsvaart aldaar, waar twee motorrüwielen en een groote partij motorkleeding en andere zaken werden ontvreemd (een der motorrijwielen werd door de politie aldaar teruggevonden op den Muntel). In den nacht van 7 op 8 Mei j.l. werd ingebroken bij den heer Denissen te Vught en in Regina Coeli te Vught en werd o.m. bij den heer Denissen een motorrijwiel ontvreemd. De recherche van 's-Hertogenbosch was onafgebroken met de opsporing der daders vooral voor zooveel de te 's-Bosch ge pleegde diefstallen betrof bezig en kreeg een spoor van de dieven, dat leidde tot in Duitschland. Daar werd gedurende meerdere dagen een onderzoek ingesteld. Voortdurend kreeg de politie meerdere aanwijzingen doch tot aanhouding kon het niet komen. Tot den 8en Mei j.l., toen de inspecteur der recherche de heer Van Keulen en de rechercheur De Mönnink wederom per motor op onderzoek in de omgeving van Mill (N.-B.) daar wederom een spoor vonden van twee personen, overeenkomende met vroeger verkregen signalementen, die Zondagmorgen per motorrijwiel wederom in de richting van Duitschland waren gereden. Onmiddelijk werden per telefoon in structiën gevraagd aan den commissaris van politie te 's Hertogenbosch, die opdracht gaf het spoor te volgen. Na de medewerking van de marechaussée uit Siebengewald en de Duitsche politie uit Goch een reeds vroeger ontdekt spoor Vin Duitschland per auto vanaf Goch te hebben gevolgd, mocht 't hun gelukken beide personen te Camp aan te houden. Zij bleken te zijn George Strahl, oud 24 jaar, en Karl Hermann, oud 21 jaar, beiden I wonende te Lintfort, gemeente Camp. Zij zijn van Duitsche nationaliteit. De aangehoudenen waren op 't oogenblik hunner arrestatie in het bezit van het te W Vught ontvreemde motorrijwiel en overige voorwerpen en bekenden daarna ook de inbraken te Veghe! en twee te 's Bosch hiervoor omschreven, te hebben gepleegd. Volgens hunne aanwijzing zouden al de fbij die inbraken ontvreemde goederen zich bevinden te Gladbeck (Duitschland). Terstond werd doorgereden naar Glad beck en inderdaad werd daar door de i politie de opslagplaats ontdekt en werd v daar voor zoover kon worden nagegaan, bijna al het hier gestolene in beslag ge nomen. Doordat de daders van Duitsche natio naliteit zijn, zullen zij niet worden uitge leverd, maar in Duitschland terecht staan. De benadeelden zullen echter weer in het bezit geraken van de hun ontstolen goederen, behoudens wellicht enkele voor werpen, die de daders mogelijk van de hand zullen hebben gedaan. Onze recherche, die haar moeilijk on derzoek met zulk een schitterend succes kroond zag, heeft ongetwijfeld recht op n woord van hulde a^s-B. Ct.« öe vergeten Baarusche zwerver De politie-beambte zal te Utrecht terecht staan op 27 dezer. Hem is bij dagvaar ding ten laste gelegd overtreding van art. r 308, subs, 283 Wetb. van Strafrecht. Verder verneemt het U. D. dat de ge neeskundigen, die te Utrecht sectie deden op het lijk van den zwerver, tot de con clusie zijn gekomen, dat de dood van den man hoogwaarschijnlijk is veroorzaakt door uitputting. Met absolute stelligheid kon dat niet worden vastgesteld. K o— Twee slachtoffers door gasverstlkking Buren bemerkten Zaterdagmorgen, dat het echtpaar v. O,, dat woonde op een zolderkamertje ten huize van A, S. in de Blokmakersstraat te Rotterdam zich niet vertoonde. Men stelde een onderzoek in en vond man en vrouw bewusteloos in bed liggen, terwijl er een sterke gaslucht hing. Bij onderzoek bleek, dat de gasslang van het gascomfoor was afgegleden, terwjjl de kraan, die in den muur zit, openstond. Dr. J. H. L. de Vries, die ter hulp ge roepen werd, kon slechts den dood cons- tateeren. De man, een havenarbeider, was 58, de vrouw 62 jaar. —o— tpgsloten. Aan de Temps wordt gemefd, dat te Menten is gearresteerd de handelsreiziger G. van O., uit Utrecht, die ten nadeele van de firma voor welke hij werkzaam was, oplichtingen zou hebben gepleegd tot een bedrag van 200.000 frs. Bij zgn aan houding werd hjj in het bezit van slechts 50 francs gevonden. Hij in te Nizza op gesloten in afwachting van zijn uitlevering. BUITENLAND. Een bloedige Holtke-herdenkiHg. Uit Halle wordt aan «De Courantge seind Alle volgelingen van het «Hakenkreuz® en den «Eichenknüppel® waren heden te Halle te zamen gekomen, om ter gelegen heid van de onthulling van een Moltke- standbeeld een groote «Volkische® parade te houden. Men schat het aantal natio nalisten, dat heden te Halle defileerde, op 50.000. Het oude regime was vertegenwoordigd door prins Oskar van Pruisen, generaal Ludendorfï en ook verder een groot aantal uit den wereld-oorlog bekende hooge miii tairen. De communisten hadden besloten deze nationalistische manifestatie met een tegen manifestatie te beantwoorden. Daar de autoriteiten openlijk partij kozet voor de Völkischen, was het den communisten niet mogelijk, de Völkischen van de straat te weren. Wel ontstonden op verschillende punten vechtpartijen, die aan vele personen het leven kostten en waarbij een groot aantal anderen meer of minder ernstig gewond werd. Ten einde het den Völkischen mogelijk te maken, alle partijgenooten naar Halle te brengen, had de regeering 23 extra- treinen uit alle richtingen naar de stad laten loopen. Daarentegen werden passa gierswagens der gewone treinen, waarin zich, naar men vermoedde, communisten bevonden, een station vóór Halle afgekop peld en op dood spoor gebracht. De ingangen van de stad werden door veilig heidspolitie met machinegeweren bewaakt. Aan afdeelingen communisten werd de toegang naar de stad geweigerd, terwijl men de n tionalisten ongehinderd liet bin nengaan. De politie wilde, dat de natio nalisten in gesloten gelederen, doch met opgerolde vaandels, onder het zingen van nationalistische liederen de stad binnen trokken. Hierbij deden zich echter de volgende bloedige incidenten voor. Naar tot nu toe is vastgesteld, werden 40 communisten gewond en 4 gedood. Van de politie werd 7 man zwaar gewond, van wie 1 agent inmiddels overleden is. In het Elisabethziekenhuis te Halle zijn in den loop van den dag 6 gewonden binnen gebracht; om vijf uur hedenavond waren 2 van hen overleden. Terwijl tienduizenden defileerden voor Ludendorfï, prins Oskar en andere gene raals, terwijl de kapel van de rijksweer speelde en de rijksweertrcepen op de ren baan ter eere van de nationalistische gas ten een parade hielden, werd een commu nistische bijeenkomst in het Volkspark door de politie omsingeld en tot laat in den avond gevangen gehouden. De «Duitsche dag® te Halle heeft voor de Volkische partij groote beteekenis. Deze grootsch-opgezette manifestatie is een eerste poging om de nationalistische beweging, die in Beieren haar hoogtepunt overschre den heeft, naar Noord Duitschland over te planten. De bloedigste botsing tusschen politie en communisten had in den omtrek van Halle aats. De communisten die in de voor steden van Halle waren, wilden zich te voet naar de stad begeven. Om hen buiten Halle te houden, had de politie ter verde diging der stad loopgraven en barricaden opgericht. Te Woermlitz kwam het tot een gevecht. De politie-president sehat het aantal personen, dat daarbij gedood werd op 10. Beweerd wordt, dat in het geheel 3 agenten gedood zijn en verschei dene anderen zwaar gewond. Het aantal gedoode communisten kon niet met zeker heid worden vastgesteld, daar hun partij genooten de gevallenen van het tooneel van den strijd wegdroegen. Den geheelen dag werden overal com munisten gearresteerd en naar 't hoofd bureau van politie gebracht, waar tegen den avond 400 arrestanten te zamen wa ren. In de avonduren werd de politie macht versterkt, daar men voor nieuwe ongeregeldheden vreesde als de 300 com munisten, die in het Volkspark omsingeld waren, vrijgelaten zouden worden. o MIJNHARDT's Zenuw- 75ct Laxeer- GOct Staal- 9Qct Maag-75ct Hoofdpijn- 6Oct 'TABLETTEN' PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Op de te Waalwijk gehouden premiekeuring van merriën behaalde de vos «Efia«, Stamboek no. N. S. Tg. 4245, van C. H. van Everdingen "alhier, den derden prijs. Zondag had mej. M. v. D. het ongeluk te Druneu naast de brug in het water te rijden. Gelukkig was mej. C. T. in de nabijheid en gelukte het deze haar weer op het droge te brengen, zoodat ze met den schrik en een nat pak vrij kwam. Een harmonicaspeler, die met zijn woonwagen buiten de Oudheusdensche poort staat, had het ongeluk met zijn hand tus schen het portier van een autobus bekneld te geraken, zoodat de hulp van Dr. Auër moest worden ingeroepen. Onder het vee van den veehouder L. v. B. alhier, zijn de vorige week twee plotselinge sterfgevallen voorgekomen. Voor den betrokkenen een heele schade post, aangezien de dieren niet verzekerd waren. Het water in de rivier blijft langzaam vallende, de uiterwaarden zijn weer boven gekomen. Met den bouw van de muziektent op de Vischmarkt is een begin gemaakt. De metselaar is bezig met het leggen der steenen vloer en het trottoir. Aalst. Nabij de losplaats is hier een paar dagen voor de aflevering van hooi, voor den commissionnair Bakker uit Ne- derhemert, een machine geplaatst dat dienst doet als hooipers. 't Is een eenvoudige machine die veel werk verricht. Het hooi wordt van den wagen geworpen en aan het einde kah de arbeider het hooi in pakken van c.a. 400 pond op een stapel brengen. Dat een en ander veel bekijks heeft, laat zich begrijpen. Ammëtzoden. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 46 dezer, benoemd tot burgemeester alhier de heer A, J Herchen- rath. Beneden-Langstraat. Op de klei gronden is het met de wintertarwe over het geheel niet zeer gunstig gesteld en verschillende perceelen worden dan ook eenvoudig omgeploegd. Op de zandgronden staat de rogge veel beter en heeft deze blijkbaar van den langen winter niet veel geleden. Haver en erwten komen goed op. De bieten zijn thans zoowat gezaaid. Capelle. De gemeentebode alhier is naar de strafgevangenis in Den Bosch over gebracht, als verdacht van verduistering van gemeentegelden en van valschheid in geschrifte. Volgende week hopen in deze ge meente een tweelal echtparen hun gouden huwelijksfeest te vieren, n.I. het echtpaar P. Groen op Dinsdag 20 Mei en het echt paar P. Sprangers op Donderdag 22 Mei, Ongetwijfeld zal het deze beide echtparen die dagen niet aan belangstelling ontbreken. Eethen. Door den Ontvanger der Di recte belastingen te Heusden, zal voor de ontvangst van directe belastingen, zitting worden gehouden in de gemeente Eethen den derden Zaterdag der maanden Mei, Juli en Novémber van des voormiddags 9 42 uur in de openbare school te Eethen. Meeuwen. De alhier op 6, 7 en 8 Mei j.l. gehouden Bazaar ten bate van het «Groene Kruist mag in alle opzichten schitterend geslaagd heeten. Door de verschillende dames-coraité's waren een massa artikelen op allerlei gebied bijeen gebracht. De tallooze inzendingen hebben alle verwachting overtroffen. Het groote Alad-gebouw was in enkele dagen herschapen in een prachtige bazaar, waarin een ieder zijn keuze kon vinden. De keurige bloemenversiering van den heer van Blade! te Waalwijk gaf aan het geheel een werkelijk feestelijk aanzien. De bazaar werd geopend door den EdelAchtb. Heer Burgemeester Brune, die in een kernachtige reden doel en strekking uiteenzette, aan de op dat oogenblik reeds in groote getale opgekomen bezoekers. Onmiddelijk daarop werd met den verkoop begonnen. Verschillende vermakelijkheden als grab belton, sjoelbak enz. waren natuurlijk ook aanwezig, waarvan zoowel door oud als jong een druk gebruik werd gemaakt. Weer een andere attractie was de voort durende verloting van kaarten, waardevolle of aantrekkelijke zaken, hoofdzakelijk door eenige jonge dames van elders buiten het comité, die -zich daarvoor met alle liefde en ijver welwillend beschikbaar hadden gesteld en zich dan ook in een voortdurende buitengewone belangstelling mochten ver heugen. Verder was er o.m. rtog een theetent aangebouwd waar men onder het genot van een geurig kopje van Nelle's thee een rustig zitje had om nog eens even op zijn gemak na te denken aan welk spel of artikel men de laatste zakcenten nog het beste zou kunnen besteden. Een en ander werd de eerste avond nog opgeluisterd door een concert van de muziekvereeniging «Kunst en Vriendschap® alhier en van de gemengde Zangvereen «Polyhymnia® van Genderen. Ook de tweede dag was het voortdurend overvol met belangstellenden, terwijl de verschillende artikelen verdwenen als sneeuw voor de zon. De derde dag 's avonds was de opkomst enorm. Het mannenkoor van Babiloniën- broek gaf nog een concert. Na afloop daarvan werd door den heer J. v. Campen als Voorzitter van de Bazaar de uitslag van de verschillende groote verlotingen o.m. van een fiets, een wieg enz. bekend gemaakt. Het gebouw was op dat oogen blik zoo vol dat men als haringen in een ton opeengepakt stond en bij wijle de menigte als een deinende massa op en neer bewogen werd. Niettemin werden onder de meest mogelijke gemoedelijkheid en uit bundige vroolijkheid de verrassende uit komsten aangehoord en toegejuigd. Na afloop van dit alles sloot de Voorzitter deze Bazaar met een hartelijk woord van dank aan de leden van de verschillende comité's voor de vele bemoeiingen, die zij zich voor het welslagen der Bazaar getroost hadden alsmede aan hen die buiten de comité's stonden, doch zich op een of andere wijze voor het goede doel verdienstelijk hadden gemaakt. Ook de Voorzitter zelf werd daarna door een der comitéleden als tolk van allen ge huldigd voor het nemen van het initiatief voor deze Bazaar en zijn onvermoeide werk zaamheden tot het welslagen daarvan. En die moeite is zeker niet tevergeefs geweest, want het resultaat mag boven elke ver wachting gesteld worden. De vereenigde gemeente Eethen en velen daarbuiten hebben op loffelijke wijze getoond mee te leven in de dikwjjls vele nooden en behoeften harer zieken en zwakken, en daarmede een daad van menschenliefde betracht, die elk gever of medewerker tot eere strekt. (Een nader verslag zal zoodra de uit komsten der Bazaar zjjn vastgesteld, volgen.) Raamsdonksveer. De werkman Weisz kreeg een pot met kokende teer over den arm, waardoor dit lichaamsdeel groote brandwonden opliep, De heer P. L. kreeg van de af sluitboom een slag en moest in het Zieken huis oggenomen worden. Sprang. Tot voorzanger bij de Ned- Herv. gemeente alhier is benoemd Jac, de Bie Azn. A.s. Donderdag hopen de echtlieden K. Janson en Joh*, de Bie hunne 40-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat het deze krasse oudjes niet aan belangstelling zal ontbreken laat zich be grijpen. Yeen. Zondagavond werd het zoontje van den heer de V. door een motorfiets nabij de veerstoep tegen den grond ge reden. Bij onderzoek bleek een kleine hoofdwonde het gevolg van de aanrijding te zijn en liep het ongeval dus betrekkelijk goed af. Vrijdagavond miste de vrouw van B. uit een portemonnaie, welke voor den schoorsteen lag, een aanmerkelijk bedrag. Een pseudo-koopman, welke te voren in huis geweest was, is wellicht de dader van den diefstal. Men mag dus wel voorzichtig zijn. Werkendam. De heer v. Griethuyzen, gewezen Ontvanger der Registratie alhier, is sedert 4 Mei werkzaam als ambulant- Inspecteur met voorloopige standplaats Schiedam. Het kantoor wordt thans waargenomen door den surnumerair Baron Bentmck. Wijk. In de raadsvergadering van gistermorgen is met algemeene stemmen besloten de overeenkomst met de P.N.E.M., betreffende het beheer van het G.E.B. op£ te zeggen en het bedrijf na het verstrijken1^ van den termijn, 31 Dec. 4926, in eigefl# beheer te nemen. Verslag in een volgend nummer. Naar wij vernemen worden alhiedgl pogingen in het werk gesteld, om tot d<|| oprichting van een afdeeling van «HeU Groene Kruis® te geraken. Waspik. De uitslag van den wed-£| vlucht, gehouden door «Nog Sneller® if als volgt, Zondag 44 Mei, gelost te Mecheler om 8 uur 4e pr. Th. de^Graiauu.. u.47io.18^ 2e» 9» 49 «7» 4e overduifP. Roovers, 9 u. 24 m. 49 sec Gelost te Noijon om 7 uur 4e pr. H. v. d. Vleuten, 40 u. 30 m. 24 sec® 2e P. de Graauw, 40 32 3 w 3e Th. de Graauw. 40 32 44 3e overduif P. Ypelaar, 40 u. 33 m. 52 sec*; INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.: De Coöperatieve Boerenleenbank L. IL te Wijk en Aalburg had in 4923 ontvanj- gen aan spaargelden f 54205 en ontvangst in loopende rekening f405983.terwijl de totalen omzet bedroeg f 365076.egjlf de winst over 4923 was f 598.22. In aanmerking genomen, dat de renter vergoeding voor deposito's gesteld is op 4V4 proc. ^en de rente van voorschotten 5V* proc., kan men met zoodanig winsjj- postje, na aftrek van alle onvermijdelijke onkosten tevreden zijn. Wat nu te denken van de groote ban* ken die men bij tiéntallen in de steden vindt? o; Ik heb hier een jaarverslag voor mjj liggen van een Commercieele Bank, Iner in deze streek bij velen niet onbekend, waarvan de omzet bijna 60 maal grooter is. Nu geeft een boerenleenbank zoaj'n kleine f 200.|por jaar salaris aan "d^n kassier, dat kan men in de eerste plaats ook al niet met een groote bank verge lijken, want neemt men dat ook 60 maal dan komt men aan f 42000.terwij! ik in het jaarverslag zie, dat' de salarissen van Directie en personeel f 460000.,t~ bedragen. Maar wordt op de Algemeene vergade ring van Aandeelhouders gevraagd, hoeveel of hoe groot het salaris is van Directie en personeel afzonderlijk, dan wordt dat niej verklapt, dat blijft voor de aandeelfi. epn geheim, daar hebben Crediteuren niets mee te maken, en debiteuren natuurijjk nog veel minder. ggg De totale winst zie ik genoteerd stapjtt op ruim f 400.000.we zullen maar ver trouwen dat dit werkelijk zoo is, want er heeft toch steeds een accountants onder zoek plaats, hoewel de Rechtbank in den Bosch over de werkzaamheden van d$n account van de Hanzebank bitter slecht te spreken was. Maar al wordt er nu in werkelijkheid een winst gemaakt van 4 ton,* gaat er in de eerste plaats aan salarissen, zooals bovengenoemd zooveel af, dat dg aandeelhouders of crediteuren, die onder de overtuigende zekerheid van een behoor lijke rente, hun geld deponeerden nog 3 proc. krijgen. Soms nog minder. De prachtige kantoorgebouwen,, van veiji groote banken, waar men zoo onbeschroom als men er crediteur is, kan binnenstap pen, als machthebbende, kan misschien bij sommigen de ijdelheid nog eenigzlns stresy l len, men vergete echter niet, dat de Diijt* rectie veelal de gebouwen doot stichtenl van het geld der crediteuren, de waarde5 van de gebouwen ziet men ook op de ba^ lans. Het publiek begint echter meer ei*É meer te begrijpen, dat het groot aantal van die hooge heeren wel goed betaald zal worden, ten koste natuurlijk zooveel mogelijk van de debiteuren en dan verdoe van de crediteuren. Een ieder die eenigzins met de gestie van boerenleenbanken en van de Centrals bank bekend is, heeft de overtuiging dal zulke machinaties daar in elk geval zijgt', uitgesloten. 't Is in de eerste plaats niet het doel groote winst te maken, en nog minder om gefingeerde winst te noteeren, de winst die er gemaakt wordt met de reserven, is in alle geval toch het eigendom van aangesloten boerenleenbanken. Het kan met de Centrale Bank p zoo afloopen dat de spaarboekjes waarde loos worden, Een ieder heeft het volle vertrouwen de Ned. Bank, en men kan de Centra Bank in dat opzicht op dezelfde lijn stellend De kassiers der boerenleenbanken behoq^, ren geregeld nauwkeurig gecontroleerd te worden. Als die geheel de handen vrij hadden, dan kan er in dit opzieht gevaar bestaan, maar de kassiers worden, voor* fro jx het U. D. verneemt heeft de jus- termen gevonden, een gerechtelijke iolging ia te stellen tegen een der politie-beambten te Baarn, aan wiens ver zuim het te wijten is, dat men in het politiebureau aldaar den opgesloten zwerver heeft vergeten. r Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2