Eerste Blad C. DE i Ea^straat, Heusden. DROGISTBRIJ. A. VERSJptó-BAERT f Heusden. 1924, Spaarbanken en spaarkassen. IN GOUD^Etf ZILVER, Correspondentschap \s Klasse. RAAMSDONKSVEER. KEIZERSDXJK F. 81. 1 Uitgave: Firma L J* VEERMAN, 4398 y Vrijd&<16 Mei Int. Telefcfwi no, 19. ^Postrekening no 61535. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Reparatie-Inrichting. 12 uur. H. J. ABBINK. ioitbsilanËÜch overzicht •■AND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent, Het bevorderen van den spaarzin is in het algemeen een groot maatschap pelijk belang, wijl de voor eene gezonde ontwikkeling van het maatschappelijk leven onontbeerlijke kapitaalsvormin in hoofdzaak op die gelukkige menschel lijke eigenschap is gebaseerd. Staat, provincie, gemeente en tal van instel lingen van openbaar nut, zoomede van handel en nijverheid, worden door de spaarkracht der bevolking in staat ge steld de noodige gelden té verkrijgen, hetgeen tot gevolg heeft dat de vruchten van den arbeid en ondernemingsgeest der kapitaalzoekenden niet aan buiten- landsche geldgevers behoeven te worden afgestaan. Zeker gaat deze bewering niet op in hare algemeenheid wijl in de geschiedenis van een volk meerdere tijdperken voorkomen, waarin de bevol king wel spaarkracht bezit,.maar weinig lust heeft om de voor belegging beschik bare gelden aan openbare lichamen en particuliere ondernemingen van haar eigen land toe te vertrouwen. En waar dit verschijnsel tegenwoordig in onze omgeving ook voorkomt, in het bijzonder bij bezitters van klein kapitaal, meenen wij goed te doen met te wijzen op ge legenheden, waar men zijn geld rente- gevehd kan beleggen, in den regel zonder vrees dat het niet „veilig" is en het tevens dienstbaar maakt aan het belang van de gemeenschap. AVe hebben hier het oog op spaar banken en spaarkassen. De spaarbanken onderscheiden zich hierin van gewone banken, dat haar doel niet is winst te maken, maar het sparen aan te moedigen door zeer kleine sommen in ontvangst te nemen. Echter komen zij met andere banken hierin overeen, dat zij de ingelegde gelden weer uit- leenen aan kapitaalbehoevenden en daar voor rente bedingen, welke na aftrek der administratiekosten aan de inleggers wordt uitgekeerd. De beteekenis van de spaarbanken voor de volkswelvaart is in de eerste plaats hierin gelegen, dat zoodoende ook de kleinste kapitalen, die anders ongebruikt zouden blijven, ter beschikking van de voortbrenging kunnen worden gesteld. In de tweede plaats wordt het sparen aangemoedigd en in de derde plaats wordt ook van de kleinste sommen rente getrokken. En hierover zijn zoowel de voorstanders als de meeste tenstanders van de rente 29 Francois gaf dat toeRose was be paald veel knapper als hijen nu zij zulk een toekomst voor hem sdhiep, had hij niets te doen dan zich maar gewillig over te geven aan haar leiding. Van het oogenblik, dat hij wist, hoe die vijftien duizend francs aan Claudinet behoorden, was hij gerustgesteld. Men zou hem niet meer verwijten, zijn vriendin om haar geld te hebben ge trouwd. Hij kon weer vrij ademhalen. Evenwel had hij iets op het hart. Dat drukte hij aldus uit Maar zeg eens, Rose, jij hebt een zuster. De kaartlegster fronste de wenkbrau wen. Zij antwoordde op levendigen toon Mijn zuster heeft met mijn zaken niets te maken.'Als zij mij schrijft, is het alléén om gèld te vragen. Zij is groot genoeg om voor haar zelf te zorgen. Eigenlijk ken ik haar ook niet, zeide Franyois, de schouders ophalend. De oogen der kaartlegster schitterden. Zij zeide tegen Claudinet Meneer Claude Champagne, omhels je vader. Maar het kind was slaperigzijn hoofdje viel voorover op de borst. De zandman komt er aan, zeide de vader. Komaan jongen, goeden nacht. Hij nam nog eens zijn zoontje op den et eens, dat, zoolang er rente bestaat, het gewenscht is, dat niet alleen de groote, maar ook de kleinste kapitalisten daarin deefen. Aanvankelijk is het oprichten van spaarbanken hier te lande aan particu lieren overgelatenvooral de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich in dit opzicht verdienstelijk gemaakt, Zie nfaar eens naar Werkendam met zijn bloiende Nntsspaarbank. Daar echter particuliere spaarbanken in kleine plaatsen zelden opgericht wor den, is van rijkswege in 1880 de Rijks spaarbank in het leven geroepen. Zij geeft 2,64 rente, doch van sommen boven f 1200 wordt geen rente vergoed, omdat de Staat niet wenecht op te tre den als kassier voor bemiddelden. Jongere zusters van de spaarbanken zijn de spaarkassen. Deze laatste be rusten op het zoogenaamde tontine-stelsel, d.w.z. dat afgesloten kringen van deel hebbers aan een bepaalde spaarkas? worden gevormd, die gemeenschappelijk gerechtigd zijn tot de gedurende een bepaalden tijd bewerkstelligde inlagen met de daarvan gekweekte rente, terwijl tusschentijdsch overlijden of schrapping als deelhebber beëindiging van de deel- gerechtigheid aan de spaarkas ten ge volge heeft. Tegen het risico van tus schentijdsch overlijden kan men zich echter verzekeren bij de spaarkas, waarbij in geval van overlijden van den verze kerde aan diens erfgenamen de gestorte gelden met daarop gekweekte rente worden uitgekeerd. Is de spaarkas dus in den grond der zaak in hoofdzaak een spakrinstelling, toch mag niet uit het oog verloren worden, dat haar bedrijf van een gansch anderen aard is. dan dat der gewone spaarbanken. Zoo kan men niet elk wille keurig bedrag inleggen, de gestorte gelden ook niet ten allen tijde opeischen en evenmin wordt een bepaalde rente ge garandeerd. Aan den anderen kant wordt toetreding tot een spaarkas aanlokkelijk gemaakt door het in het vooruitzicht stellen van speciale winstkansen, voort spruitende uit winst bij eventueele uit loting van effecten, bij afkoop, schrap ping of oyerlijden van deelhebbers aan arms en daarna werd dit in bed gebracht door Rose, terwijl Franyois, alleen ge bleven, weer een deuntje begon te zingen. XVII. De Kaarten. Heen en weer loopend kwam de sa- peur ook bij de alkoof, waarin het bed van den kleinen jongen was. De 'geheele woning zag er zeer zin delijk uitRose Fouilloux had een schoonmaakster, die eiken morgen kwam en de kamers deed. Het appartement was echter zeer laag van verdieping. De lucht, deze eerste levensbehoefte voor den mensch, kwam er slechts spaarzaam. De kaartlegster was gaan wonen in een arbeiderswijk, daar zijn de huizen klein, bekrompen. Het was zoo noodig geweest voor Rose en haar kind, dat zij op het land woon den, ten minste in de omstreken van Parijs. Misschien was het nog tijd 1 De na tuur is dikwijls knapper dan genees- heeren en apothekers, maar Rose Fouil loux, evenals allen, die aan de vreese- lijke kwaal lijden, die haar reeds begon te ondermijnen, wist niet, hoe ernstig haar toestand was. Franyois liep op zijn teenen in de alkoof. Op dit oogenblik begonnen moeder en kind beiden, te hoesten. Och kom, zeide Champagne, er zal iets aan "een spaarkas en uit een^ aandeel in de winst, die door het verzekeringsbedrijf der onderneming wordt gemaakt Tegenover de directe opeischbaarheid van het gestorte kapitaal en de gega- ran deerde rente der spaarbanken sr^at dus de kans op een extra-winst bij ah spaarkassen. Hierbij springt het meer speculatieve element van laatstgenoemde dadelijk in het oog. Nu is het in onze streek een bijna dagelijks voorkomend verschijnsel, dat een of andere deelhebber in een spaar kas met het betalen zijner stortingen ophoudt, omdat bij de zaak niet recht meer vertrouwt. Men redeneert dan „telkens hoort men van finantieele in stellingen, die failliet gaan en wie waar borgt mij dat de spaarkas, waarvan ik deelhebber ben, er goed voor staat en staat zij er slecht voor dan is het beter dat ik ophoud te betalen, want anders ben ik mogelijk nog meer geld kwijt." Zij, die alzoo redeneeren, hebben ongelijk alleen wanneer zij yegronde redenen heb ben om te meenen dat de spaarkas een finantieel débacle wordt, dan pas is het ophouden met betaling gemotiveerd. Immers lijdt men bij tusschentijds staken van betalingen groot nadeel, terwijl toch bij ongemotiveerde vermoe dens de kans grom blijft dat de kas na verloop van het vastgesteld aantal jaren geheel aan haro verplichtingen zal vol doen en men dus winst kan boeken. Om eenigermate te kunnen beoordeelen of een spaarkas soliede is, ga men na hoe de belegging der aan de spaarkas toevertrouwde gelden heeft plaatsgehad en plaats heeft. Ongetwijfeld verdient belegging in pril c. eerste hypotheken, waarbij voor een ruime overwaarde zorg wordt gedragen, voor alle dingen aan beveling en de goed gefundeerde instel lingen houden zich dan ook hetzij geheel, hetzij voor het overgroote gedeelte aan deze wijze van belegging. Een gevaar lijk punt vormt natuurlijk de beleg ging in effecten, waarvan de gevolgen dan ook meermalen niet uitblijven en zoo stuit men soms bij het nagaan der waarden, waarin sommige spaarkassen een gedeelte harer gelden hebben belegd, op fondsen, die men geenszins verwach ten zou aan te treffen. Zich te spoedig als deelhebber eener spaarkas laten schrappen is niet ver standig. Men onderzoeke eerst de wijze van belegging der gelden en is deze niet soliede, welnu dan is er nog tijd en ge legenheid om naar bevind van zaken te handelen en desnoods zijne deel- gerechtigheid te laten varen door niet- betaling. van het verschuldigde. in de verkeerde keel zijn gekomen. Het is niets, antwoordde Rose, een beetje opgewonden. Zij dacht niet aan zich zelf, maar haar oogen waren angstig gevestigd op het gelaat van haar kind. Claudinet viel in slaap, ondanks den drogen hoest, die zijn lichaampje deed schudden en die na weinige oogenblik- ken op hield. Nu, tot morgenochtend, zeide Franyois. Ik hoop het, zeide de moeder. Wij hebben onrustige nachten genoeg gehad, dat wij eindelijk mogen verlangn de rust te vinden, Claudinet en ik. Ja, het is wel voor je noodig, meende de sapeur. Zij keek hem aan met een zekere on gerustheid. Jij, zeide zij toen, jij gaat heel rustig slapen in je bed in de kazerne. Behalve, dat er nog een corvee kan komen, hernam Champagne. De kaartlegster voelde zich bij deze woorden terneergeslagen, en in haar oogen kwam opnieuw een droeve uit drukking. Zij wist, dat in het vak van haar be minde de sapeurs vormen te Parijs de brandweer veelvuldig moeitevolle nachten en gevaren voorkomen. Elk oogenblik konden deze dappere jongens worden opgeroepen om hun leven te wagen. Zij dachten er zelfs niet aan om zich daarover bezorgd te maken. En toch was het gevaarlijk. Meer dan eens gebeurde het, dat een brandweer- gast, na afloop eener ramp ontbrak op het appèl. G e v e s yi g d TELEF15. Voor verwis&éling van Bank papier en Specie, Discontee- riiifr, Beleening, Bewaar geving', Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaar De Correspondent, De uitslag der verkiezingen, Zondag in Frankrijk gehouden, is voor velen een ver rassing. Zelfs aan den vooravond van de verkiezingen gaf men als zijn vermoeden te kennen, dat de meerderheid voor Poin- caié in de Kamer iets zou slinken dat zij echter zouden uiiloopen op een geduchte nederlaag van Poincaré en het nationale bloc, hieraan heeft niemand gedacht. Inderdaad heeft rechts een geduchte nederlaag geleden en heeft er een aan merkelijke verschuiving 'fan links plaats gehad. Er is zeer druk gestemd terwijl in 1919 30 pCt. van de kiezers zich van stemming onthielden, thans bedraagt dit slechts 15 tot 20 pCt. Het bloc der linkerzijde beschikt in de nieuwe Kamer over bijna de helft van het aantal zetels. In plaats van 150 zetels in de oude Kamer, heeft het thans 270 tot 280 in de nieuwe. De radicaal-socialisten, die Herriot volgen, komen van 65 op 127,^ de geünifieerde socialisten van 50 op Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. de republikeinsch-soicialisten, waartoe Pain- levé behoort, hebben 39 zetels. Te zaaien met de 29 communistische zetels beeft het bloc der linkerzijde ongetwijfeld de mee derheid. Het merkwaardige van deze verkiezingen is, dat de partijen van uiterst rechts ev links, niet die winst hadden te boeken als waarop gerekend was. De ultre-nationalisten (Daudet) hebben zware verliezen geleden. In plaats van 30 zetels in de oude Kamer, hebben zij in de nieuwe slechts 19 zetels. Hun leider, Léon il Daudet, werd in Parijs niet herkozen. De communisten zijn van 13 ap 29 zetels gekomen. De eerste vraag die thans gesteld wordt is, wat zullen de gevolgen met betrekking tot Fraokrijks buitenlandsche politiek zijn. Hoewel niet dadelijk een radicalen om keer zal plaats hebben is de hoop toch wel gewettigd, dat de politieke atmosfeer in Europa er door zal worden gezuiverd, daar Frankryk iri den vervolge niet, zooals Poincaié deed, een uitsluitend Fransche, maar een meer internationale politiek zal voeren. De nederlaag van het Fransche nationale blok zal dan ook, bedriegen niet alle teekenen, ertoe bjjdragen, dat de pa cificatie van Europa, waarvoor Poincaré's nationalistische politiek een beletsel was, eerder een feit wordt. De tendenzen van het linksche blok sluiten zich meer aan by de gezindheid der Britsche Labour* regeering, de fascistische regeering van Italië en het op bemiddeling aansturende streven der Belgen. De herstelpolitiek zal daardoor ongetwijfeld in beier banen ge raken alleen moet met de mogelijkh rekening worden gehóuden, dat het nationale blok nog zooveel invloed als oppositie coalitie behoudt, dat mogen er in de bui tenlandsche politiek al wijzigingen intreden deze niet 'op al te excessieve wijze afwip ken van de richtlijnen der Poincarétischa Rose beefde altijd, als zij aan de ge varen van Franyois dacht, hij was bang voor niets. Zorgeloos te midden van het grootste gevaar, behield zijn gelaat altijd zijn glimlach. Rose wist dat alles, wijl zij Franyois meer dan eens had verzocht om een kameraad mee te nemen te eten. In het geheim ondervroeg de kaart legster dezen dan over haar beminde. Het was niet altijd dezelfde college, die profiteerden van een goed maal. Op deze wijze gelukte het Rose om haar vriend door en door te leeren kennen. Zij ontving steeds den uitgenoodigden sapeur op de innemendste wijzeFran yois Champagne was ook verzocht, maar den volgenden dag wilde hij steeds de bijzondere uitgaven betalen, die zij voor het maal had gehad. De kaartlegster trachtte haar geliefde zoo goed mogelijk tevreden te stellen en dwong hem zijn schraal zakgeld te houden. Zij had zoo vernomen, dat Champagne een zeer goede gedragslijst had, ofschoon hij bij gelegenheid niet weigerde om ge bruik te maken van de genoegens des levens. De vriend van Franyois, na aldus in lichtingen te hebben verschaft over het leven van dezen kon in den regel niet nalaten te vertellen, wat er zoo al bij een brand gebeurde. En dan kon de moeder van Claudinet haar tranen niet weerhouden. Maar zij stelde zich thans gerust. Gelukkig zul je spoedig je ontslag Wittebroodstraat/S2. Levertraan^Sanatogen Zinking- snuif /'Sehuifpoeder Engelscfi zout Purol Sehomnerzalf -- Hopf&eaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. nemen, dan zal ik niet meer voor je beven. De sapeur haalde de schouders op, over de vrouwen spottend, die altijd zich zelf kwellen. Vervolgens haalde hij zijn horloge voor den dag, van zilver evenals de ketting, welke hij beide even zorg vuldig poetste als hij zorgde voor zijn uniform en uitrustingstukken. Half negen, zeide hij, wij hebben nog den tyd. Als je wilt, hernam Rose, zal ik de kaart eens leggen. Indien dit je pleizier doet, ga je gang. Je bent altijd zoo blij, als je eens iets kunt voorspellen, dat ik je dat genoegen niet wil ontrooven. Maar de kaarten zeggen de waarheid. Och kom, als men ze goed kent, kan men ze alles laten vertellen, wat men wil. Dit ongeloof bracht Rose ditmaal niet in verzetzij ging opstaan om haar kaarten te nemen. Zeg eens, de sapeur, het dunkt mij, dat we met onze trouwplannen, elkaar ook wel iets konden aanbieden. Hij vervolgde: Ik ga een mooien koek halen en een flesch wijn. De kaartlegster had wijn genoeg in haar kelder, maar zij wilde haar verloofde niet berooven van het pleizier haar te onthalen. Binnen drie minuten ben ik terug, zeide Franyois zich naar de deur wen dende. Rose was alleen. voor iet Land m Hensden en Attenajeianostraat en de Bonelerwaar Wordt vervolgd 1 i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1