FirmaALPH.HUPSCH Hetsoumm r f OPEN - VERLAAGDE PRIJZEN. TAFEL-, THEE- en KRISTAL EN GLAS. ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN scheren van Purol ►j Vragen op rechtskundig gebied politiek. Ook dient noen niet te vergeten fiat geen gering aantal der gekozenen van het bloc des gauches als aanhangers van jPoincaré's buitenlandsche politiek moeten Sjorden beschouwd. Verscheidene Fransche bladen spreken in dit verband dan ook de F hoop uit, dat de nieuwe Fransche Kamer evenzeer als de oude op zal komen voor »Frankrijks rechtenc, en de Gaulois ver klaard in dit verband, dat in den boezem der Kamer zich een nieuw blok zal vor men, dat wat rooder is getint, maar de continuïteit der buitenlandsche politiek, die vereischt wordt voor de vitale belangen en de veiligheid van 't land, zal verzekeren. Ook van de linksche bladen staan sommige r~erop, dat het verdrag van Versailles correct zal worden uitgevoerd, Frankrijk vergoeding erlangt en waarbofgen voor zijn veiligheid verkrijgt. Tevens wijzen de linksche bla- den erop, dat de nieuwe Kamer blijk zal geven van verzoeningsgezindheid tegenover Duitschland, dat echter met gelijke munt moet betalen, van zijn kant eveneens over de brug moet komen en spoedig in allen ernst een begin moet maken met de uit- „jqaritfg vaiiv fle rapporten der deskundigen. ge- Als opvolger van Poincaré wordt I noemd de afgevaardigde Herriot. Wat het eventueele aftreden van presi- dent Millerand betreft waarvan sprake is, is het zeker dat deze ernstig aan heengaan denken zou als de nieuwe regeering een der drie volgende punten in haar program opnamTerugtrekking van de Fransche troepen uit het Roergebied, erkenning van de Sovjet-regeering en afschaffiing van het gezantschap bij den Paus. Het staat wel vast, dat Raoul Péret geen president van de nieuwe Kamer zal 1 worden. Men noemt voor deze functie Franklin Bouillon, terwijl de »Quosidien« vasthoudt aan den eisch tot benoeming van een socialist, opdat op deze wijze de socialisten al hebben zij dan geen minister portefeuille, toch belast zullen zijn met de bejdeeding van een gewichtig en iovloed- V?ijlfVmbt. die Een uitkomst voor van schrynen en st1 Handleiding gratis Heeren Apothekers last hebben der huid rijgbaar bij rogistèn. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Blames- en Kinderconfectie v: de FirrfcvTAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraafc* 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het besite en voordeeligste adres. -T-^Hensden. Zondagnamiddag maakten ds leden der H. Familie eene bedevaart onder leiding van hun directeur, den hoog- eerw. heer deken naar O. L. Vr. te Elshout. Door de zangers der H. Familie werd aldaar onder het Lof op zeer verdienste lijke wijze het Lof van Wiertz ten gehoore gebracht. Na een bezoek aan het kapelletje arri veerde men ten ongeveer half negen hoogst voldaan huiswaarts. In de vitrine van het meubelmaga- Fzijn van de fa. Schreuder Zn. op de markt zijn de stoelen geëxposeerd, die den Burgemeester by gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum zijn aangeboden met bestemming voor de secretarie. Alge meen trekken ze de aandacht, wat ze ruimschoots verdienen. Aalbarg en Heesbeen. Ds. Decking te Kesteren heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. - A.s. Dinsdagavond om half zeven (O. T.) hoopt de heer Van Leeuwen uit Dordrecht in de Ned. Herv. Kerk te Aal burg op te treden. Aalst. Deze week werd door Ds. Keek welke circa 7 jaar predikant was te Zuilichem in de Herv. Kerk eene predikbeurt gehouden. De belangstelling voor deze pre iikatie was zoo groot dat men het getal toehoorders op ruim 600 personen schatte. Een vier tal auto's uit de [omgeving hadden vele (y toehoorders gebracht en afgehaald. Door den commissionair Bakker uit Nederhemert werd Maandag en Dinsdag r circa 15.000 pond hooi ontvangen aan de j pers, welke aan de laadplaats was opgesteld. Er werd besteed voor f 17.tot f 18. per 500 K.G. Er schijnt meer levendig heid in-den hooihandel te komen. Andel. J). Dinsdag was voor den heer G. Pieterse en zijne echtgenoote een blijde dag, daar zij hun 50-jarige echtvereeniging herdachten. Hoewel zij stil en bescheiden daarheen leven, en geen ruchtbaarheid aan dit feit gegeven hadden, was het toch bekend geworden. Een comité had zich gevormd om deze menschen, die wellicht meer dan eenig ander van 's levens leed hadden ervaren, namens de heele burgerij een verrassing te bereiden. Om zeven uur 's morgens bood de heer Hoesen vergezeld door eenige comité-leden namens de bevol king een aanzienlijk bedrag in geld aan, gedeeltelijk in contanten en gedeeltelijk op een spaarbenkboekje. In enkele korte woor den schetste hij, hoe Andels burgerij met hen op dezen dag meeleefde waarvan dit blijk van sympathie wel het doorslaand bewijs was. 't Was ontroerend te zien, welk een indruk dit op hen maakte. Was het wonder, dat er toen eenige oogenblikken stilte was Den geheelen dag ondervonden zij ruime belangstelling, die zich in woord en daad uitte. Een woord van dank aan de milde gevers is hier stellig niet misplaatst. Wie iets kent van de vreugde, die er ligt in weldoen, denkt er met dankbaarheid aan, hoe Andels burgerij den in vele opzichten, droeven levensavond dezer meoschen, thans wist te verhelderen door een koesterende zonne straal. Moge hen, kan het zijn in gezondheid, nog rustige jaren geschonken worden. Almkerk. .1.1. Maandag werd door den heer Burgemeester alhier het getuig schrift in lijst met f 50.— door Carnergie heldenfonds aan den heer D. v. d. Water alhier geschonken (waarover wij reeds mel ding maakten) aan dezen persoonlijk uitge reikt. Capelle. J.I. Zondag hield de post duivenvereniging «Luchtvaart* alhier een wedvlucht van uit Noyon (Frankryk). De uitslag was als volgtJ. v. Duin eerste en tweede prijs G. Stam derde, zevende en tiende prijs; J. Versteeg vierde en vijf tiende pFijsA. v. Moergestel vijfde en zesde prijs D. de Bie achtste en zestiende prijs W. Hulst negende prijs C. Nerings elfde prijsA. Kerst twaalfde prijsJ. Rozenbrand dertiende prijsH. Dekkers veertiende prijsA. Zwart zeventiende pr. De eerste duif kwam aan 10.23.52 en de laatste 10.49.35. terwijl de eerste over- duif te 10.51.28 geconstateerd werd door P. Nieuwenhuijzen. Doeveren. Op de Dinsdag 1.1. te Waalwijk gehouden premiekeuiing behaalde de tienjarige Balbine den vierde prijs en de driejarige Ikadria den eersten prijs, beide merrieën van de Kinderen G. J. Boll alhier. Gameren. De collecte voor den Bond v. Geref. Predikanten gehouden in de Herv. kerk heeft met nog vrijwillige bijdragen opgebracht f 100. Vorige week kon men hier getuige zijn van een zwaren stryd tusschen mensch en water. Zondagmiddag 4 Mei werd door de hee ren Gebr. de Jong, Steenfabrikanten alhier, besloten te trachten het sterk gestegen en steeds stygende water van de Waal buiten de uiterwaarden te houden. Direct werd het geheele personeel verzameld en een aanvang gemaakt met de werkzaamheden. Aangezien echter het water al hooger en hooger kwam en men voor het plaatsen enz. van de honderden meters lange be kisting geen menschen genoeg had, werd Maandag nog een vijftigtal personen uit het dorp verzocht mede hulp te verleenen. Den geheelen dag en ook des nachts werd met koortsachtigen ijver gewerkt. Kosten noch moeiten werden ontzien. Even wel de strijd werd steeds ongelijker. Door het nog sltijgende water en minder wor dend weerstandvermogen van de zomerkade kwam men handen te kort. Donderdagavond bezweek dan ook zoowel bekisting als kade op verschillende plaatsen, en enkele uren later stonden uiterwaard en fabrieksterrein geheel blank. Ongerekend de reeds groote kosten van bekisting enz. beteekent dit voor genoemde fabrikanten een geweldige schade. Immers tienduizenden steenen en materiaal zijn ver loren of beschadigd, terwijl de eerste weken natuurlijk niet gewerkt kan worden. Ook voor het personeel dus een onwelkome ge beurtenis. -, baard- wereld be- er Zalf. beenen, negenoogen, bloedvinnen^ steen puisten, steek-, stoot- en bnymwonden, winterhanden en -voeten, en ringworm enz. genees roemde Oprechte Win Gen. J. C. DE VRIEü/Winsum (Gron.) Verkrijgbaar by Apoth. en Drog. Tê1 Heusdeo, J. W. Brugman, coiffeur Aalburg, AiUronia BoumanVeen, Wed. J. Vos Rjn.Andel, J. G. Schouten Gorinchep^f Firma Schoon Co. Apothekers, nd van Altena. Het rivierwater de vorige week plotseling alle Uiter waarden deed overstroomen, gaat thans weder langzaam afvloeien. Op het gras dat eerst zichtbaar is, vertoont zich een laagje slib dat het water met zich voerde en overal op achterbleef. Waarschijnlijk zal dit nog nadeelige gevolgen hebben voor de qualiteit van het te winnen hooi. Raamsdonksveer. Een kindje van dhr. Z. geraakte in een wiel. Gelukkig kon de kleine nog door de moeder bijtyds op het droge gebracht worden. Dat het land alhier nog zeer hoog in prijs is, blijke hieruit, dat voor weiland per H A. nog ruim f 5000 geboden werd op een publieke veiling. Een der dames T. werd door een hond van M. aangevallen en verschillende verwondingen toegebracht. Procesverbaal volgde. Sprang. Onder vele blijken van be langstelling herdachten jJ. Dinsdag de echtelieden B. v. Oosterhout en L. A. de Jong met hare familie, vrienden en buren hunne 50-jarige echtvereeniging en j.i. Donderdag de echtelieden K. Janson en Joh. de Bie hun 40-jarig huwelijksfeest. Moge beide families nog jaren voor en met elkander gespaard blijven. Sieenwijk, Het onderzoek van de verlofgangers der lichtingen 1913, 1914 en 1915 zal voor deze gemeente gehouden worden qp 6 Juni a.s. des nam. 1.15 uur in de le Openbare school te Woudrichem. Wondrichem. Onder voorzitterschap van den heer J. H. Roza, had Zaterdag middag in café Van Gooi alhier een ver gadering plaats van den Bond van Muziek- en Zangvereen. in het Land van Heusden en Altena e» den Bommelerwaard. De vergadering was bezocht door.afgevaardigden van bijna alle aangesloten vereenigingen, alsmede door den 2en Voorzitter en Secr.- Penningm. van het Uitv. Comité van het te houden festival. Nadat de heer 't Lam, Secr,, de notulen heeft gelezen, worden deze onveranderd goedgekeurd. Hij deelt daarna mede, dat Andels- Fanfarecorps als lid heeft bedankt, terwijl ontbonden zijn de Zangvereen. le Giessen en het Dameskoor te B.-Broek. Een verzoek tot toelating is ingekomen van de Gem. Zangvereeniging «Kunst na Arbeid* te Oudendijk. Tot toelating wordt inmiddels besloten. Na eenige bespreking wordt besloten, dat Woensdag 23 Juli het programma zal bestaan in verschillende volksspelen en concert, terwijl op Donderdag 24 Juli het festival zal plaats hebben, met vuurwerk tot slot. De aftredende leden werden met alge- meene stemmen herkozen. De Secretaris van het Uitv. Comité werd verzocht de verschillende vereenigingen in den omtrek eens uit te noodigen, tot den Bond toe te treden. Men verwacht hier mede veel succes, omdat reeds een paar vereenigingen den wensch tot toetreding hadden te kennen gegeven, wanneer daartoe de gelegenheid geboden werd. De Secretaris zal hier volgaarne aan voldoen. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Waalwijk. Dinsdag had alhier de plechtige opening plaats van het nieuwe gebouw der R. K. Hoogere Handelsschool aan de Mr. van Coothstraat. Nadat te 9 uur in de Parochiekerk van den H. Johannes den Dooper een plechtige H. Mis was ge houden, had te 10 uur de inwijding der school plaats, gevolgd door de toewyding aan het H. Hart. Te omstreeks 11 uur riep de Voorzitter van het Plaatselijk Schoolbestuur, de heer E. W. Kleiberg, alle aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna de officieele openings rede werd uitgesproken door Dr. H. W. E. Moller, Voorzitter van het Hoofdbestuur te Tilburg. Een daverend applaus was de belooning voor de door den redenaar ge sproken schoone woorden. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mr. J. H. Thiel, Inspecteur der Handelsschool te 's-Hage, die tevens de geluk wenscheri van den Minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen overbracht. Achtereenvolgens spraken nog Dr. Th. Goossens, Bisschoppe lijk Inspecteur te Tilburg mede namens Monseigneur Diepen, de ZeerEerw Heer Pastoor VN. A. J. van Riel te Waalwijk, de Voorzitter, der Kamer van Koophandel en Fabrieken tq Waalwijk, de heer B. Timmermaris-VerscJhqre, de Burgemeester van Waalwyk, de Oud-Directeur der School Dr» Knippenberg, de heer. Mr. C. W. van Ommeren Kantonrechter te Heusden namens de ouders der leerlingen en (ïe^Direeteur der School. Ten slotte gaf de Secretaris vafr het Plaatselijk Schoolbestuur de heer van Liempt, lectuur van vele telegrammen van geluk- wenschen die waren ingekomen. Een strijkje bestaande uit eenige leer lingen der School, zorgde voor de noodige afwisseling en kweet zich daarbij uitstekend van zijn taak. Het schoolgebouw, dat keurig versierd was, is zeer doelmatig ingericht en voldoet geheel aan de eischen, die men aan een moderne handelsschool mag stellen. Mededeeling der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat. Daar de Kamer bij geruchte vernomen had, dat bij den Post- en Telegraafdienst wordt overwogen om verschillende postkantoren (in het district onzer Kamer o.a. Heusden, Geertruidenberg, Waspik, Dongen, en Kaatsheuvel) om te zetten in hulpposkan- toren en hulppostkantoren in agentschappen (b.v. 's Gravenmoer), heeft onze Kamer zich tot den Minister van Waterstaat ge wend met het dringend verzoek bij het treffen van maatregelen tot bezuiniging de belangen van het platteland niet uit het oog te verliezen. De Kamer betoogde daarbij o.a. dat aangenomen dient te worden, dat bedoelde degradatie vermindering van personeel en inkrimping van den dienst tot gevolg zal hebben en de daardoor verkregen bezuini ging in hoofdzaak zal geschieden ten koste van het platteland, dat voor zijn economische ontwikkeling toch reeds zooveel hulpbronnen mist in vergelijking met steden en bevol kingscentra. De Kamer heeft de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd op de belemmering, die de peilers der oude voetbrug in de Donge bij Geertruidenberg veroorzaken aan het scheepvaartverkeer en het verkeer over de in de nabijheid ge legen rolbrug. De Kamer acht opruiming dier peilers, althans van de twee middelste, noodzakelijk en geeft in overweging de rolbrug voor het begin en na het einde van den fabriekstijd en na het begin en voor het einde van den middagschafttijd b.v. 15 minuten gesloten te houden voor de scheepvaart. De Kamer geeft inlichtingen om trent het verkrijgen van schadevergoeding voor goederenzendingen, welke in den aan vang van het Ruhrconflict op de spoor wegen in bezet Duitschland in het ongereede zijn geraakt. De uitslag der op Dinsdag 13 Mei j.l. alhier gehouden Provinciale Premiekeu ring voor merriën had den volgenden uitslag Twee-jarige merriën le prijs met zilveren med. Jacadia van R. v. Casteren te Schayk, 2e prijs Jyole van Gebrs. Oerlemans van der Schans te Dron- gelen. Drie-jarige merriën le prijs Hopia van H. Smits te Waspik, 2e prijs Ikadria van Kinderen G. J. Boll te Doeveren. VierAchtjarige merriën le pr. met zilv. medaille, Giwaaka van G. J. W. Branderhorst te Eethen. 2e pr. met zilv. medaille, Dot van Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. 3 prijzen met bronzen medailles, Gienetje van Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen en Efia van G. v. Everdingen te Heusden. Negenjarige en andere merriën le pr. Agrita van G. J. W. Branderhorst te Eethen. 2e pr. Aranka van H. Smits te Waspik. 3e pr. Carita van Gebr. Oerlemans d. Schans te Drongelen, alle drie met bronzen medailles. le res. Balbine van Kinderen G. J. Boli te Doeveren. 2e res. Nelly var» J. v. Bergeijk te Wijk. Waspik. Door het iangdyrige koude weer is het graan op de kleigronden zoo veel verminderd, dat geheele perceelen moeten worden omgeploegd, Deze worden voor suikerbieten bestemd. De eérstge- zaaide suikerbieten komen goed voor den dag. Dit jaar zal de Waspiksche pro cessie van Scherpenheuvel niet in Mei, doch den 6en Juli dit genade oord bezoeken en wel in aansluiting bij een Tilburgsche processie. Dit is de eerste maal na den oorlog dat deze pelgrimstocht gehouden zal worden. Werkendam. Vrjjdag j.l. is alhier een korfbalclub opgericht. Het bestuur bestaat uit de dames H. v. d. Heuvel en L. v. Loon en de Heeren v. Duist, De Meij en Winter. Maandagavond geraakte een schipper met zijn schip nabij de Uiterwaarden voor deze gemeente op een krib. Hoewel met vereende krachten geprobeerd werd het schip er af te krijgen, mocht dit niet gelukken, zoodat men moest wachten tot de vloed het schip weer vlot maakte. Voor de collecte, gehouden voor noodlijdende Nederlanders in het buitenland, was nog een gift van f2.nagekomen, zoodat het totaal bedrag van deze collecte bedroeg f 34.45. De wedvlucht welke door de post- duiven-vereeniging «Wilhelmina« alhier, vorige week Zaterdag van de Lier zou gehouden worden, is vanwege het geringe aantal deelnemers niet doorgegaan. Op 13 dezer overleed plotseling te Utrecht in den ouderdom van 61 jaar, de WelEd. Heer H. W. Knol, Oud-Hoofd der Geref. School alhier. Meer dan 25 jaren was hij een ijverig hoofd der school en was zeer gezien bij de ingezetenen dezer gemeente. Woensdagavond vergaderde de Oranje vereniging wederom ter bespreking van feestplannen voor dit jaar. Met algemeene stemmen werd besloten een feest te orga- niseeren en de leiding geheel te geven aan het bestuur. Als nieuwe bestuursleden voor de heeren Bolier en Griethuizen die wegens vertrek naar elders bedankte, werden ge kozen de heeretv P. J. Bril en D. B. v. d. Most, terwijl de aftredende leden werden herkozen. Van het reglement werden ge wijzigd art. 1, en wel zoo dat de mini mum contributie werd gesteld op f 1. in plaats van f 0.50. Art. 3 werd zoo danig gewijzigd dat het thans luidtLe den kunnen zijn inwoners van Werkendam, de Werken en den Biesbosch die een leef tijd van 16 jaar bereikt hebben (vroeger was de leeftijd gesteld op 18 jaar) terwyl in het tweede lid de leeftijd van 18 jaar ook werd vervangen door 16 jaar. Het laatste lid van dit artikel is geheel ver vallen. Mag een onbezoldigd rijksveldwachter, of een aktehouder binnen de palen van een eendenkooi of op de eendenkooi, kraaien en eksters schieten Het is een ieder ander dan den eigenaar eener eendenkooi (dus ook aan onbezoldigde rijksveldwachters of aktehouders, die geen eigenaar der kooi zijn) verboden binnen de palen buiten noodzakelijkheid handelingen te verrichten, waardoor de eenden in den kring kunnen worden verstoord of ver jaagd. Onder deze buiten noodzakelijke handelingen valt ook het schieten op kraaien en eksters, hetwelk dus aan den niet- eigenaar der kooi verboden is. De over treder wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste acht dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. PREDIKBEURTEN. 18 MEI (Zomertijd). Heusdenvm. 10 u. ds Huijgens. (Coll. Bew.school.) Geref. Kerk, vm. 10 u. leesdienst en nm. 6 u. ds Esselink, Eindhoven. Aalburgnm. 3 u. ds Rijnenberg. (Doopsbed.) Almkerk, vm. 10,30 en nm. 7 u. ds Röth. Geref. Kerk, vm. 10,30 leesdienst en nm. 3 u. ds de Jong. Aalst, nm. ds Oskam van Hedel. B'broek, nm. 2 a. ds Gobius du Sart. Capelle, vm. 9,30 u, en nm 2,30 u. ds Meyers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2