Eerste Blad C. DE KEMP, Engstraat, Heusden. DROGISTERIJ. A. VERSCHUUR-BAERT O. L1M1IZEM Cu Bank. Und van altena IN GOUD EN ZILVER. Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4400. Vrijdag 23 Mei 1924, Reparatie-Inrichting. FEUILLETON, „Het Kasteel van Kerlor." SPAARBANK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Waterschap „Het Noorder- alwateringskanaal". Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 xuur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In een aan de Staten van Noordbrabant onder dagteekening van 21 Juni 1920 gericht adres vraagt de Heer G. J. W. Branderhorst te Eethen „1. vanwege de provincie een des kundig ambtenaar aan te wijzen of daar voor een bedrag beschikbaar te stellen, die de noodige technische gegevens ver schaft om te kunnen geraken tot eene gewenschte afwatering van polders ten Noorden der Bergsche Maas en tot op richting van een Algemeen Waterschap, omvattende polders uitwaterende op het Noorder-afwateringskanaal en de polder van Wijk, die thans nooit versch water kan krijgen 2. de kosten van een en ander f1500,te brengen ten laste der pro vincie, zulks onder voorwaarde, dat bij eventueele oprichting van bedoeld Alge meen Waterschap, dit waterschap de kosten aan de provincie restitueert/' Door Dagelijksche Besturen van 18 Waterschappen en 65 particulieren werd bij schrijven van 1 October 1920 instem ming betuigd met dit adres. De actie van den Heer Branderhorst c.a. vindt haar oorzaak in de afwijzende houding, welke door den toenmaligen Minister van Waterstaat werd aangeno men tegenover het streven der streek om de bemaling van het Noorderaf wateringskanaal op een lager peil te doen plaats hebben dan dat, waarop thans de kanaalwaterstand moet worden aange houden, in verband waarmede door ge noemden Minister werd betoogd, dat de streek zelve de werken zou hebben te bekostigen, noodig om de gronden, welke bij eene verlaging van het kanaalpeil belang hebben, in voordeeliger conditie te brengen. Handhaving van het thans geldend peil op eene hoogte van meer dan 0,39 M. N. A. P. heeft naar be langhebbenden bewezen, het gevolg, dat het overtollig water hunner gronden niet 31 Ben je al thuis? vroeg hij Frangois. Ja, beste jongen. Heb je nog al pleizier gehad Als 't je belieft, heel veel Poulot was een goede jongen ook hij was al eens wezen dineeren bij de kaart legster, en hij was steeds zeer gevoelig voor de beminnelijkheid der jonge vrouw. Hij sprak altijd met veel beleefdheid en onderscheiding van de kennis tot Champagne, hij wist wel, dat alle sa- peurs niet zoo goed bedeeld waren als deze. En dan was Poulot niet rijk. Het diner in de Rue des Troix-Couronnes was een heele gebeurtenis geweest in zijn leven. Champagne hernam Etienne, mijn beste vriend, je zult mijn bruidejonker zijn. Ik ga trouwen met Rose. Poulot liet daarop, heel voldaan, volgen Wel, dat is een heel mooi nieuwtje. Ja zeker, en het kan haast niet anders. O ja, voor den jongen, bedoel je I Morgen, vervolgde Frangois, zal ik je eens vertellen, hoe alles in zijn werk is gegaan In afwachting zal ik me maar in mijn dekens wikkelen. Champagne voegde de daad bij het woord. behoorlijk op het Noorderafwaterings kanaal kan loozen, en de daardoor ont stane wateroverlast is oorzaak, dat die gronden niet tot volle vruchtbaarheid kunnen geraken. In het adres van den Heer Brander horst en de in verband daarmede ont- gen adhaesiebetuigingen vonden Gede puteerde Staten aanleiding om den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat opdracht te verstrekken om een ontwerp-besluit samen te stellen tot oprichting van een waterschap over de polders, die bij den waterstand op het Noorderafwateringskanaal belang hebben. Dit ontwerp-besluit werd gedurende 14 dagen ter visie gelegd in de gemeenten en waterschappen, over welker gebied het ontworpen waterschap zich zal uitstrek ken, zulks met de bedoeling om eene uitspraak der streek te krijgen over de wenschelijkheid van oprichting van be doeld waterschap, hetwelk dan zelf zou kunnen bepalen, welke werken noodig zijn om tot de verlangde verbetering van den watertoestand te geraken. Tal van bezwaarschriften tegen op richting kwamen binnen en wel zooveel dat ongeveer ll°/0 van het geheele ge bied zich tegen inlijving bij het ont worpen waterschap verklaarde. Waarvan zooveel tegenkanting blijk werd gegeven meeftden Gedeputeerde Staten dat van een als door den Heer Branderhorst ge- wenscht waterschap bezwaarlijk vrucht bare arbeid zoude zijn te verwachten en daarom gaven zij de Staten in over weging den Heer Branderhorst te be- berichten, dat wegens onvoldoende in stemming der streek aan zijn verzoek geen gevolg kon worden gegeven. De Bijzondere Commissie uit de Staten voor de Waterschappen, in wier handen het adres van den Heer Branderhorst inmiddels was gesteld, kon zich met het voorstel van Gedeputeerde Staten om wegens de vele tegenkanting, de zaak te laten rusten, niet vereenigen. Bij haar rees de vraag of bij belanghebbenden wel een juist inzicht aanwezig was om trent doel en strekking van het op te richten waterschap. Ten einde dien aangaande opheldering te verkrijgen werd door genoemde Commissie in eene op I Juli 1922 te Waalwijk gehouden bijeenkomst zoowel aan voor- als tegen standers gelegenheid gegeven hunne belangen te bepleiten en hunne ziens wijze motiveeren. Uit de op de bijeenkomst gehouden besprekingen rijpte bij de Commissie het oordeel, dat bij de tegenstanders het besef van de noodzakelijkheid eener georganiseerde verbetering daarom nog niet levendig was geworden, omdat wei- De planken van zijn bed kraakten. Zeg eens, vervolgde Etienne, die niet veel lust meer had om te slapen, van dekens gesproken, jij zult daar wel een beter bed hebben. Ik hoop het. Je zult wel binnen wezen. Misschien. Zij begonnen beiden te lachen en wisselden nog eepige woorden. Toen keerde Champagne zich om. Poulot sliep na enkele minuten weer inwij moeten er bijvoegen, dat hij zelfs begon te snorken. Frangois Champagne wilde ook niets liever dan het voorbeeld van zijn ka meraad te volgen, maar dezen avond wilde de slaap niet komen. Frangois verwonderde zich daarover, want hij lag nooit lang wakker te bed. Ach, dat gesprek met Rose had hem stellig in de war gebracht. Het gold dan ook een geheelen ommekeer in zijn leven, in zijn toekomst. Hij was er wel zeker van, dat hij gelukkig zou wezen, maar dat doet ér niet toe, het is toch iets bijzonders zich voor het geheele leven te verbinden. Hij mompelde: Het is een groot verlof, voor altijd Hij kon maar niet in slaap komen. In zijn eenvoudige ziel slopen steels- gewijze onbekende aandoeningen. Vervolgens verdiepte Frangois er zich in, hoe gelukkig hij later zou zijn, wat het leven hem al niet zou bieden. Zijn geestdrift verminderde allengs door dat nadenken, zonder dat hij het zelf bemerkte. omschreven plannen ontbraken, welke hun zouden kunnen duidelijk maken, dat het op te richten waterschap ook hunne belangen zou kunnen dienen instede van die te bedreigen of te schaden. Konden de ingelanden der streek van de noodige plannen en de uit te voeren werken kennis nemen en zich daardoor een juist oordeel vormen, dan zou daar door, aldus de Commissie, wellicht de tegenstand voor een goed deel gebroken worden en de kans veel grooter zijn, dat de oprichting van het Waterschap door hen werd aanvaard. Daarom gaf de Commissie de Staten in overweging, de noodige plannen voor de door het op te richten Waterschap uit te voeren werken, te doen opmaken, welke dan nader aan de belanghebbenden zouden zijn voor te leggen. Met de meening der Bijzondere Com missie hebben zich Gedeputeerde Staten en ook de Staten vereenigd, hetgeen ten gevolge had een Statenbesluit in de Zomerzitting van 1922, waarbij f 4000 uit de provinciale kas werd toegestaan om daaruit de kosten te bestrijden, welke zouden voortvloeien uit de werkzaam heden, verbondeu aan het vervaardigen van de plannen inzake de door velen gewenschte oprichting van een water schap. „Het Noorderafwateringekanaal." De plannen hebben de Statenverga dering thans echter nog niet bereikt, Zoodra zij zijn verschenen hopen we op de zaak nader terug te komen en ons oordeel omtrent een en ander te zeggen. Wittebroodstraat 52. Levertraan -- Sanatogen Zinking- snuif Sehuifpoeder Engelseh zout Purol SehomDsrzalf Hoofdeaudeeologne Shampoon Boenwas Linoleumwas Koortsthermometers. BUXTEMLANDSCH OVERWICHT De politieke crisis is in Frankrijk nog steeds niet opgelost. Uit Parijs wordt aan de Tel. bericht dat in kringen der linker zijde verluidt, dat, wanneer de socialisten zich beperken tot het verleenen van steun aan het komende kabinet en daarin geen zitting nemen, Herriot het voornemen heeft zelf president van den ministerraad te worden zonder portefeulle en aan Aristide Hij gevoelde zich een weinig terneer geslagen. Kom, vroeg hij zichzelf af, wat scheelt me toch. Toen, na nogmaals een korte opwinding, gevoelde Frangois een vage ongerustheid, iets droefgeestigs. Hij gaf nu zichzelf reden van den omkeer, die in hem plaats had, hij spotte er een beetje mee, maar ondanks die spotternijen kon hij maar niet zijn gewone gezonde opgeruimdheid terug vinden. Plotseling zeide hij zacht tot zichzelf Het doet er niet toe, maar ik zou toch wel eens hebben willen weten, wat Rose in de kaarten heeft gezien. Hij ging weer op de andere zijde liggen. Komaan, Etienne begint al te snorken Hij droomt waarschijnlijk, dat hij op mijn bruiloft is Zou ik dat ook maar niet gaan doen Hij begon in te dommelen. Maar eensklaps werd hij weer wakker gemaakt. Een trompet weerklonk, er was brand. XVIII. De brand. In een oogwenk waren al de mannen in het slaapvertrek op de been. Dit plotseling pntwaken veroorzaakte geen rumoerzonder de minste ver warring kleedden allen zich op de voor geschreven wijze, in de grootste stilte. Briand die van buitenlandsche zaken aan te bieden, terwijl Painlevé zijn plaats op het ministerie van oorlog zou hernemen. Verder zouden er in het kabinet zitting nemen Bienvenu Martin, Francois Albert, De Monzie, Archimbaud, Violet, Codard, Daladier en Pierre Lavail. Indien de socialisten wél in het kabinet zitting nemen, is het hoogstwaarschijnlijk, dat Alexandre Varenne binnenlandsche zaken zal krijgen, Vincent Aureuil financiën, Paul Boncour oorlog, Moutet justitie en misschien Léon Blum buitenlandsche zaken. Over de eventueele samenwerking tus- schen radicalen en socialisten schrijft Robert de Jouvenel in l'Oeouvre »Welk programma zou een regeering, samengesteld uit radicalen en socialisten, kunnen realiseeren De schrijver noemt dan ten aanzien van de buitenlandsche politiek de volgende onderwerpen op de uitvoering zonder reserves van het plan der experts het afzien van dwangmaatregelen naar mate Duitschland zijn verplichtingen na komt de bevrijding der Duilsche gevangenen, zelfs zonder tegenprestatie, daar men in humanistische kwesties niet marchandeeren moet de verwijzing naar den Volkenbond van de kwesties van de veiligheid en ohtwa- pening de erkenning der Sovjets, welke de voorwaarde is van een gemeenschappelijke politiek van de geallieerden in Rusland en wat de binnenlandsche politiek betreft volledige annestie, de weder tewerk stelling der spoorwegbeambten hervorming van het kiesstelsel, afschaf fing van de hervorming Bérard betreffende het onderwijs, herstel van het lucifers- monopolie. v Ten slotte dient president Millerand te worden gen opt zijn ontslag te nemen. Te zelfder tijd zou een democratisch budget worden samengesteld, de nieuwe militaire wet kunnen worden uitgewerkt en een sociaal programma geredigeerd. Maar dat is een werk van langeren duur. »Wij verzoekend schrijft De Jouvenel tenslotte onze socialistische vrienden, wel te willen bedenken, dat met hun medewerking dit plan gemakkelijk kan worden gerealiseerdzonder hun mede werking en hun steun zou het misschien ook verwezenlijkt kunnen worden, maar de socialisten weten zoo goed als wij dat Deze brave mannen zijn gewoon op zoo'n manier wakker geschrikt te worden. Zij wisten dat een ernstig gevaar hen steeds dreigde. Indien men hen ten onrechte opriep, wat ook wel eens gebeurde, keerden zij heel rustig naar de kazerne terugin dien de brand ernstig was, streden zij er tegen zoo goed zij konden. Men kan begrijpen, dat in een stad als Parijs de brandschel nogal dikwijls weerklinkt, des zomer evenwel zijn de ongelukken zeldzamer, wijl er dan niet zooveel gestookt en kunstlicht wordt gebrand. Het zal ongeveer twee eeuwen zijn ge leden, dat Parijs zijn brandweer orga niseerde. Vroeger was de zorg om de branden te blusschen, om de burgers in het ge vaar bij te staan, om de brandende voor werpen uit de gebouwen te halen, op gedragen aan de Capucijnermonniken. Dumourier-Duperrier evenwel, die de de Hollandsche en Engelsche brand- weergasten aan het werk had gezien, vroeg en verkreeg van Lodewijk XIV bet recht om brandspuiten te vervaar digen. De koning kocht er, uit zijn_eigen kas, twaalf van hem en gaf ze ten geschenke aan zijn goede stad Parijs. De Capucijnermonniken werden ver vangen door brand weergasten, maar eerst onder Lodewijk XV, een jaar na zijn troonbestijging, d. w. z. den 23 Februari 1716 werd „de garde der Koninklijke brandweer" ingesteld, welke in 't eerst 100 man telde. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 42.000.000,- f 97.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9*4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrtye Lipskluis.) ZEER SCHERPE CONDITlE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. het dan veel moeilijker zou zijn.« Naar aanleiding van de conferentie te Milaan, tusschen Mussolini en de Belgische ministers, heeft de eerste in een interview veiklaard, dat de conferentie zeer belang rijk is geweest en een grooten stap voor waarts naar een oplossing beteekent van het vraagstuk van het herstel Z\j heeft de volkomen overeenstemming bezegeld nopens de bedoeling en de verwe zenlijking der beide landen. De beide ministers hebben op mij een alleraange- naamsten indruk gemaakt. Ik waardeer bijzonder hun pogingen om een oplossing van de internationale kwesties te verhaasten en den vrede te verstevigen. Door het B, T. A. ondervraagd, beves tigden de Belgische ministers de belang rijkheid van de bijeenkomst te Milaan, die van groot nut zal zgn voor de voorbereiding van een algemeens overeenstemming. Wij hebben bevonden, dat de Italiaansche re- Thans vormen de brandweergasten te Parijs, ofschoon zij gedeeltelijk door de stad worden betaald, een gedeelte van het regiment sapeurs en zijn zij af hankelijk van het ministerie van oorlog het zijn soldaten, aan veel strenger tucht onderworpen dan in het werkelijke leger. In den tijd van Frangois Champagne had men nog vijf dienstjarener werd beweerd, dat er vier noodig waren om een goed brandweerman te vormen. Er zijn te Parijs gemiddeld 600 bran den en 1100 schoorsteenbranden per jaar. Men begrijpt, dat deze mannen een bewonderenswaardige toewijding moeten hebben om dagelijks tegen het vurige element te strijden. Bij het eerste sein waren Frangois en Etiènne op de been. De kamer was in een oogenblik ver licht. De beide makkers wierpen elkaar een blik toe. Etienne Poulot mopperde Een verwenscht vak Men kan niet eens rustig vierentwintig uur achtereen slapen 1 Toen lachte hij om zijn eigen spot. Maar Frangois lachte niet van harte mee. Hij zeide Ik weet niet waarom, maar ik wacht vannacht een ongeluk. Spoedig zetten de manschappen de helmen op, deden de veiligheidsgordels om, voorzagen zich van dfe voorgeschre ven werktuigen. Buiten was een wagen reeds aange spannen. De brand was zeker belang rijk, want er kwamen manschappen aan- sleepen met groote ladders. voor het Land van Heusden en Altena,ileLaiigstraat en de fionnnelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1