FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." '•AND VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4401 Woensdag 28 Mei 1924, Int. Telefoon no. 19. Postrekening: no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De staking in het Roergebied duurt nog steeds voort en vertoont nog dezelfde scherpe kanten. Hoopten we de vorige week dat er een spoedig einde aan zou komen, thans blijkt dat de tegenstellingen nog scherper zijn geworden en de gevolgen worden dan ook met den dag ernstiger. Tengevolge van kolengebrek zijn ver schillende fabrieken reeds geheel of ge deeltelijk stopgezet, terwijl ook het scheep vaartverkeer voor zoover het op kolenver- voer is aangewezen er de onaangename gevolgen van ondervindt. Voor beide partijen beteekent het geschil een groote schadevoor de arbeiders loonderving, voor de ondernemers derving van inkomsten. Het maatschappelijk en economisch leven ondervindt door de werk- neerlegging in het mynbedryf telkens groo- ter lasten en ongerief. En daar de par tyen styf en strak op hun standpunt blij ven staan, valt te vreezen, dat pas wan neer één hunner uitgeput is, de strijd wordt opgegeven. Het is nu de vraag, wie de sterkste zal zyn. De loonderving der arbeiders wordt tot heden reeds op 40 millioen goudmark ge schat. Van de zijde der vakvereenigingen toont men weinig inschikkelijkheid en weinig geneigdheid tot onderhandelen. Alle be middelingsvoorstellen zyn door hen tot heden botweg geweigerd en zij blijven op hun stuk staan. De rijksminister van arbeid heeft thans besloten de zaak aan een nieuwe arbitrage te onderwerpen. Bij deze arbitrageproce dure zullen nieuwe looneischen der vak vereenigingen een onderwerp van discussie uitmaken. De ondernemers berekenen, dat het gevolg van deze eischen, wanneer zij ingewilligd zouden wórden, zou zijn. dat het gemiddelde tariefloon, dat van 1 Mei af reeds met 15 pCt. is verhoogd, opnieuw met 30 pCt. zou worden verhoogd. Zullen de patroons hierop dus wel ingaan De Fransche ministercrisis schijnt zijn einde te naderen. Zekerheid is er echter nog niet, doch zoo niet alle teekenen be driegen, zal Herriot de opvolger van Poincaré worden. De radicaal-socialistische burgemeester van Lyon, die thans algemeen wordt ge doodverfd als de toekomstige eerste-minister van Frankrijk en die waarschijnlijk ook de portefeuille van buitenlandsche zaken 32 Een zwarte en dichte rook, waartus- schen zich van tijd tot tijd dreigende vurige vlammentongen lieten zien, om gaf dit gedeelte van het hótel. Maar hier stonden de muren in elk geval nog overeind, wat aan de andere zeide van het huis niet meer het geval was. Er verliepen eenige seconden van doodelijken angst, terwijl al de slangen haar stralen richtte op dit punt. Etienne Poulot, bleek als een doode, hield de handen geklemd om de ladder. Hij zeide tot zich zelf Ik had het eerst moeten binnengaan Ik ga immers niet trouwen I Ik heb ook geen kind Wat een ongeluk, dat ik niet beter bij de hand ben en dat ik me heb laten overvleugelen door dezen wilden Champagne. Eensklaps verscheen Frangois weer, met het kleine meisje in zijn armen. Een kreet van bewondering en van vreugde gaf zich lucht uit ieders borst, de menigte juichte den vader vanClau- dinet toe, wiens gelaat, beschenen door de vlammen, er uitzag als overtogen met een bovenaardschen glans. Er was niets, wat meer grootsch en meer ontroerends kon wezen, dan deze man en dit kind in zulk een omgeving I Frangois Champagne, na op het bal con te zijn gesprongen, was in een groote zal nemen, schynt zelf eveneens niet onge neigd te zijn de erfenis van Poincaré te aanvaarden en afgaande op de berichten, zou men tot de slotsom moeten komen, dat Herriot zich voorstelt een regeering samen te stellen, waarvan de ministers worden gerecruteerd uit de naar links zich oriënteerende burgerlijke partijen. De socialisten zullen er denkelijk niet voor te vinden zijn de regeeringsverantwoordelijk- heid te dragen, maar zij zullen Herriot wel niet hun steun onthouden bij het ver werkelijken van democratische maatregelen. Uit verschillende uitlatingen van Herriot blijkt, dat hij met goeden wil is bezield. Vooral zal er hem veel aan gelegen zijn een goede verstandhouding tusschen Duitsch- iand en Frankrijk te herstellen, en blijkens zijn eigen woorden is de oplossing van het Duitsch Fransche vraagstuk «de verhevenste, de meest ethische taak, waarvoor de staatslieden zich ooit geplaatst hebben.* Eh het is nu deze taak, die Herriot van zins is tot een goed einde te brengen. Hij heeft niet onder stoelen en banken gesto ken, dat, eveneens vroeger, ook thans nog zijn genegenheid uitgaat naar de breede massa van het Duitsche volk zelf heeft hij erkend onder de Duitschers verschei dene vrienden te hebben. De toenaderings pogingen van Herriot zullen echter alleen kunnen worden verwerkelijkt, wanneer hij straks zal hebben te onderhandelen met waschechte Duitsche republkeinen, die te goeder trouw en eerlijk van wil zijn. Tegenover deze laatsten kan Herriot onbe vangen staan en met hen vertrouwt hij zal het lukken het vraagstuk der schadevergoeding tot bevrediging van beide partijen definitief op den grondslag van de rapporten der deskundigen op te lossen. Aandacht verdient in dit verband de vol gende uitspraak van Poincaré's vermoede- delijken opvolger Wanneer ik morgen aan het hoofd der regeering kom te staan, zal een republi- keinsche Duitsche regeering zich met vol komen vertrouwen tot mij kunnen wenden. Eiken wensch zal men mij kunnen voor leggen ik zal steeds den besten wil too- nen. Ik verlang alleen eerlijkheid, goeden wil en goede trouw*. Met andere woorden het Frankrijk van Herriot is van harte bereid een politiek van toenadering tot Duitschland te voeren, mits van Duitsche zijde eveneens een der gelijke gezindheid leiding geeft aan de daden. kamer gekomen, waar hij fluks onder de tafels en de stoelen en kanapees had gezocht, die reeds branden. Hij had met zijn heldere stem, die tusschen het geloei van den brand door klonk, geroepen Heila Is er iemand? Vervolgens was hij doorgedrongen in een tweede vertrek. Daar voelde hij den vloer beven onder zijne voeten, terwijl stukken van het plafond hem op het hoofd vielen. Hij kon niet verder gaan. Hij zou vergeefs zijn leven hebben gewaagd. Gelukkig zag hij hier in den hoek iets liggen, wat veel op een hoopje kleeren geleekhij legde er de hand op, en zag toen, dat het 't kleine meisje was. Zij was reeds half gestikt en had haar bewustzijn verloren- Snel greep Frangois het kind en richtte zich naar het balcon. Indien hij een verkeerden stap deed, indien hij kwam te vallen met zijn last, waren beiden verloren. Hij kon nauwelijks ademhalen, nog eenige seconden en hij zou moeten stik ken. Eindelijk kwam hij buiten, hij was overwinnaar gebleven. Toen men hem zag met het kind, hielden de mannen aan de brandspuit op of richten hun stralen elders heen, teneinde Frangois en het kleine meisje niet te treffen. Etienne stak de armen uit, om den last over te nemen, maar Frangois wilde dien niet afstaan. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zy werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. Een vreemd echtpaar Te Rjuvroy, bij Abbeville, heeft zich een tragicomische scène afgespeeld. De echt- genooten Hautefeuille kregen ruzie en de vrouw nam al haar huishoudgeld, bestaande uit 20.000 francs in bankbiljetten en geld stukken en gooide ze in de rivier de Som- me. Haar man begaf zich te water en poogde de bankbiljetten één voor één weer op te visschen. De echtgenoote sprong toen eveneens te water om dit te beletten, doch ze zonk. Een zeeman slaagde erin haar op het droge te brengen, maar toen ze tot zichzelve gekomen was, sprong ze weer in de Somme, maar ditmaal om haar man te helpen met visschen. Ze stond op het punt voor den tweeden keer te verdrinken, maar nogmaals redde de zeeman haar. Ten slotte is het gelukt, het meerendeel van de biljetten weer boven water te bren gen, maar een zak, inhoudende een bedrag van 1600 francs in zilverstukken, ligt nog steeds op den bodem der rivier. Een mildste. „•ntroerd" De Engelsche studenten hebben van tijd tot tijd studentikooze invallen, die in het brein van vastelandsche studenten niet opkomen. Men herinnert zich wellicht, dat destyds studenten te Liverpool Asquith, die daar ter stede het woord moest voeren, aan het station hebben «geschaakt* en hem naar een heel andere vergadering gebracht. Thans komt uit Edinburgh het bericht, dat daar ter stede studenten den minister van Schotland, den heer Adams, hebben »ontvoerd«, teen deze een bezoek bracht aan de Schotsche National Gallery, en een losprijs eischen van 500 pond sterling, die ten goede zal komen aan het Koninklijke ziekenhuis. o Millionnairskiiid vermoord Reuter meldt uit Londen, dat blijkens berichten uit de Vereenigde Staten bandieten, die een kleinzoon van den Hij was er weldra mee beneden. Ah, te drommel, daar krijgt men dorst van, zeide hij tot Etienne. Vervolgens keek hij naar het kind, dat hij aan de vlammen had ontrukt. Het was een heel mooi klein meisje, een blondkopje met haren zoo zacht als zijde. Zij opende de oogen, de frissche nacht lucht had haar weer tot haarzelf gebracht. Zij maakte een beweging van groote verwondering. Wees maar niet bang, zeide Frangois op zachten toon en wiegde haar in zijn armen. Het vuur, het vuur, stamelde het kind. Men zal het uitdooven, juflertje Daarom zijn wij hier, antwoordde Cham pagne Zie, de vlammen worden al minder Is dat niet gauw, hé? Maar jij bent buiten gevaar, dat is het mooiste Kom ik zal nu maar naar mijn makkers gaan Gij zult onge twijfeld wel menschen vinden, van wie je houdt, die je liefhebben, en die niet weten, waar je gebleven bent Ze zullen niet gedacht hebben, dat je daar boven nog waart, waar het zoo warm was Het kleine meisje begon nu te schreien. Zij greep Frangois om den hals en kustte hem tweemaal. Meneer, meneer, riep zij uit, Jacque line is nog in de kamer gebleven. Jacqueline, riep Frangois uit, opsprin gend, is dat je zusje Neen, meneer Ik heb geen familie Ik heb geen vader of moeder Ik heb niemand op de wereld dan haar Chicagoschen millionnair Jacob Frenke hadden ontvoerd en in een auto met hem waren weggereden, den jongen van 44 jaar hebben vermoord en zijn lijk in een moeras gegooid. De schelmen hadden dit gedaan, omdat zij dachten, dat zij gevaar liepen gepakt te worden. Amerikaausche vliegers in Japan De Amerikaansche vliegers, die onlangs in het marinevliegkamp te Kasumiga Ura, vijftig mijl Noord-Oostelijk van Tokio, zijn aangekomen, hebben Vrijdag een bezoek gebracht aan Tokio en zijn geestdriftig ont vangen. Aan 't déjeuner by den Japarischen minister van oorlog zijn hun herinnerings- teekens overhandigd als aan de eersten, die de Zuidzee door de lucht hebben over gestoken. i Men verwacht dat de Amerikanen Woens dag of Donderdag van Kasumiga Ura zul len wegvliegen, nadat zy hun nieuwe mo toren hebben geprobeerd. De opstand in Syrië Volgens een bericht uit Constantinopel breidt zich de opstand in Syrië uit. Steeds grootere troepen opstandelingen doen stel selmatige aanvallen op de Fransche munitie- en verplegingscolonnes. De opstandelingen hebben een ultimatum gesteld waarin van de bezettingstroepen geëischt wordt het land te verlaten. Een nieuwe vinding van Marconi Volgens de «Daiiy Express« heeft Mar coni een nieuw systeem voor draadloos seinen met korte golven uitgevonden, dat het mogelijk maakt voor een tiende ge deelte der tegenwoordige kosten berichten van de groote radio-station naar ieder deel van de wereld te zenden. o Een minister van financiën gevlucht Naar uit Kowno gemeld wordt, is de Lithausche minister van financiën er met anderhalf millioen dollar en 200.000 goud mark vandoor. Deze vlucht zou een paniek veroorzaakt hebben in Lithausche financi eele kringen en het betaalmiddel zoo hebben doen dalen, dat een steunactie ontworpen is. Ontkoopingsproces Uit Riga wordt gemeld, dat van de 45 beschuldigden in het omkoopingsproces er 17 door het gerechtshof te St. Peters- Het kind begon heviger te snikken. Reeds begon Frangois, weer aangegre pen door de koorts van toewijding, naar de ladder te loopen. Men wilde hem er afhouden. Laat dat, gebood hij, ik moet er nog weer op. Zijn oogen schitterdenhij ging op nieuw zijn leven wagen. Het meisje vervolgde Ik zal sterven als Jacqeline verbrand is. Is het je meid? Neen, meneer Frangois zette het kind op den grond en zijn linkervoet was reeds op den eersten sport. Ik geloof, dat ik liever verbrand zou zijn indien u mijn arme Jacqueline niet teruggeeft, zeide het blondkopje. Maar wie is dat dan, je Jacqueline vroeg de brandweergast, die nog een sport hooger klom. Het is mijn pop, meneer, riep het meisje uit, en haar stem klonk heel treurig. Ik heb nu niemand meer op de wereld, die ik kan liefhebben Wat zal zij zeggen, als zij doodgaat en mij niet ziet, die gevlucht is zonder haar te redden? Wel sapperloot, kleintje, je zult haar terughebben, of mijn naam is geen Frangois, riep onze vriend, het zal niet gezegd worden, dat Frangois Champagne, liefhebbend vader van een kind als Claudinet, zoo'n aardig meisje als jou heeft laten schreien. De omstanders meenden, toen zij Frangois weer de ladder zagen beklim men, dat er nog iemand te redden was burg ter dood zijn veroordeeld, terwyl 9 beklaagden zijn vrijgesproken. De overigen werden tot korter of langer gevangenisstraffen veroordeeld. BINNENLAND. Een oude zolderschildering ontdekt Iu het aan de gemeente Maarsen over gegaan «Huis ten Bone* aldaar, dat als raadhuis zal worden verbouwd, is by pla fond-restauratie voor de raadzaal een geheel intact gebleven zolderschildering bloot ge komen, dat een duidelijk geheel uitmaakt en minstens driehonderd jaar oud is. Mengelberg in Partys In een correspondentie aan de «Tel.* over het bezoek van het Concertgebouw orkest uit Amsterdam, schryft Henry Pru- nières, directeur van «La Revue Musicale* te Parijs «Alle muziekminnaars verklaren een stemming, dat Mengelberg de eerste orkest leider van de wereld is en dat er in Europa geen zoo volmaakt choraal en in strumentaal ensemble bestaat als dat van het Concertgebouw te Amsterdam.* Salarisverlaging der Ambtenaren Procedures tegen den Staat. Zaterdag vergaderde het A. C. O. P. (Centrale Ned. Ambtenaarsbond, Ned. Bond van Werkl. in Overheidsdienst en Bond van Ned. Onderwijzers). Bzsloton werd onmiddellijk na de uitbe taling der salarissen over de maand Mei door de drie organisaties den Staat te doen dagvaarden tot uitbetaling van het volle bedrag. Voor de onderwijzers zullen een of meer gemeentebesturen worden aangesproken. Omtrent een en ander zal nog nader overleg worden gepleegd met mr. Mendels, te Amsterdam, die voor da drie organisa ties zal optreden. Wat reclame vermag Aan het jaarverslag 1923 van Van den Bergh's boterfabrieken te Rotterdam, ont- leenen wij «Dat men zich eerder, hoe voortreffelijk een kwaliteit ook zij, op haar alleen niet kan verlaten tot het scheppen van zóó ruime afzetmogelijkheden als óns dit jaar werden aangeboden, behoeft geen betoog ook de kracht en doeltreffendheid der re clame worden ieder jaar een dwingender in het brandende huis. Ik heb je al gezegd, riep een winke lier onder de menigte uit, dat er nog verschillende menschen in gevaar waren. Een ander hernam Ditmaal zal de brandweerman er wel niet zoo goed afkomen. De vlammen zijn niet zoo hoog meer. Men begint den brand reeds meester te worden. Ja, maar dat verhindert niet, dat, zoo er een ongelukkige boven is, hij al lang gestikt of verbrand moet wezen. Men weet niet, sommige menschen worden op wonderdadige wijze gered Men zweeg in bange verwachting. Voor de tweede maal sprong Champagne op het balconeen steen er van liet reeds los en viel naar beneden. De toeschouwers stonden ademloos te kijken. Daar is hij, riepen ineens honderd stemmen. Inderdaad, Champagne kwam weer te voorschijn, hij droeg Jacqueline, de pop van het kleine meisje. Op een meter afstand van hem stortte een stuk muur in met een dof gekraak. Opnieuw staken breede vlammentongen op, als zoekende naar nieuw voedsel een regen van vonken viel tot op grooten afstand neer, Frangois geleek wel een salamander, die uit het vuur kwam. gij zette den voet op het balcon Eensklaps weerklonk een vreeselijke kreet, uit honderd kelen, een kreet van schrik. Het balcon was ingestort. De brand weerman was van de tweede verdieping NIEUWSBLAD voor liet Lail vu Heusden ei Altena,dsLaiflstraa{ n lie Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1