Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. Wo. 4404 Wag 6 Juni Zelfs vrouwen klagen. BEHOORENDE BIJ HET Wij leven in een di ukkenden tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aan beland, waarop of hun gezondheid moet lyden of zy hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug zijn waar schuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten gij hebt gebiedend rust, ontspanning en fris- sche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eischen al te vaak is zij de oorzaak van nieraandoeningen bij vrouwen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de onge makken en onrust, veroorzaakt door nier verschijnselen als urinaire kwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pij nen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, nier- en blaasontsteking, spit, rheu- matiek, nierwaterzucht en ischias worden met succes bestreden door Foster's Pillen. Verkrygbaar in apotheken en drogistzaken f 4.75 per flacon (geel etiket met zwar ten opdruk.) rechtzaken; Uitspraak Rechtbank 's BOSCH. Overtr. Jachtwet J, B., Loon op Zand, en A. v. B., Kaatsheuvel, vrij H. J. de B., Kaatsheuvel, f 10 subs. 10 d. h.J. F., f 20 subs, 20 d. h. DiefstalA. H., Sprang-Capelle, 3 mnd, gev. voorw. Kantongerecht ZALTBOMMEL. Uitspraak van Strafvonnissen op 15 en 20 Mei 1924. Vuurwapen afleveren D. A. V., te Well, f 5 of 5 d. h. Te Zaltbommel met motorrijtuig rijden met grootere snelheid dan 20 K.M. per uurJ. v. W. en W. v. L. C., te Zalt bommel, ieder f5 of 5 d. h. In autogarage rookenJ. v. W., te Zaltbommel, f 1 of 1 d. h. Met voertuig niet voldoende uitwyken G. M. S. te Kerkdriel, f 25 of 10 d. h. Alsvoor roet motorrijtuigH. B. te Zaltbommel, f25 of 10 d. h. Trekdier onbeheerd laten staan F. L. S. te Zaltbommel, f3 of 3 d. h. Visschen gedurende den nachtF. M. en C. J. Mte Woudrichem, ieder f 5 of 5 d. h. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Eiselina Maria d. v. J. H. J. Meyer en F. M. Lefferts. Ondertrouwd: K. v. Sintruien 36 j. en A. A. v. Heijs 28 j. Overleden: M. Th. de Vuijst, 85 j. echtgen. van N. MetzC. M. R. v. Hei voort 43 j.A. Kuypers 92 j. wed. van P. Loef. ANDEL, over Mei 1924. Geboren Jan, z. v. J. den Besten en C. van AndelJohan, z. v. A. Kraaij en L. Bok Johanna Cornelia, d. v. J. Bouman en H. Straver. Getrouwd: Gerrit Naaijen, 39 j;, en Heiltje Bogaarts, 38 jaar. Overleden: Izak Schouten, 25 j. 's-GRAVENMOER. Geboren: Johanna Elisabeth, d. van J. A. Blom en C. Vriens Janna Antonia, d. van C. van Ierse! en W. van Iersel Petrus Gerardus, z. van J. Akkermans en P. SmitsWillem Cornelis, z. van D. van Beek en A. E. van Loon Jan Adriaan, z. van C. M. Heijblom en L, van Dongen Adriaan Pieter, z. van M. Christ en H. RijamsAdriana, d. van M. Blok. Getrouwd: C. van Eersel, 32 j., en J, M. Dekkers, 30 j. Overleden: Ant. Joh. Kielen, echtg. van M. Mouthaan, 53 j.Adr. Versteeg, 30 jaar. WOUDRICHEM. Geboren: Clara d. v. A. Vink en M. v. d. SteltMichael z. v. A. G. Verschuur en B. W. Struik. Getrouwd: J. v. Vugt, 33 j. en A. Daim 33 j. WIJK, over Mei 1924. Geboren: Jacobus, z. van Chr. Bouman en J. v. Drunen Huibeit, z. van H. v. Hofwegen en M. v. Herp Elisabeth, d. van J. Kamerman en J. Treffers Heri- drika Johanna, d. van A. v. d. Pol en A. Timmermans Hendrika Adriana, d. van W. Bouman en J. de Koning Petronella Elisabeth, d. van A. de Kok en M. den Hoet. Getrouwd: D. v. Dam, 58 j., en H. v. Kuijk, 44 j. M. v. Alphen, 28 j., en W.v. Drunen, 26 j. A. v. d. Pol, 24 j., en M. T. de Kok, 23 j. NEDERHEMERT, over Mei. Overleden: C. Verheij 2 m. PLAATSELIJK NIEUWS. Wijk. Vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap »De Pol der van Wijk« op Vrjjdag, 30 Mei 1924, des namiddags te 2 uur in het Raadhuis alhier. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering na lezing onveranderd goed gekeurd. Aan de orde zijn 4. Ingekomen stukken. Geene. 2. Rekening van ontvangsten en uit gaven over 19221923. Nadat door eenige ingelanden informa ties werden ingewonnen omtrent verschil lende posten van uitgaaf, werd de rekening met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst op f 5728,43, in uitgaaf op f 6097,54, Sluitende alzoo met een nadeelig slot van f 369,11 3. Vaststelling begrooting van inkomsten en uitgaven voor 19241925. De Voorzitter deelt mede, dat de be grooting zoo zuinig mogelijk is opgesteld en dat dit jaar de lasten per H.A. weder om f 8 moeten bedragen. Een der ingelanden wenscht een einde te maken aan den verkoop van grint aan particulierendie behoort volgens zyne meening op de wegen te worden gebracht. Na eenige discussie wordt besloten de verkoop van grint te bestendigen, om reden dit voor de ingezetenen een groot gemak is Daarop wordt de begrooting vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 5235. 4. Machtiging tot uitvoering van wer ken in eigen beheer. Deze machtiging wordt verleend. 5. Mededeeling proces-verbaal van kas- opneming. Hieruit blijkt dat slechts een bedrag van f 28 in kas is. 6. Benoeming van drie leden van het Dagelyksch Bestuur ter vervulling der va caturen der heeren L. Pullen, J. Duijser en J. van Doveren van Andel, die ontslag hebben aangenomen. Tot stemopnemers worden door den Voor zitter aangewezen de heeren C. Schreuders te Veen en C. v. Helden alhier. By de eerste stemming ter vervulling der vacature L. Pullen, werden uitgebracht 143 stemmen, waarvan 97 op den heer M. v. Bergeijk Mz., zoodat deze is be noemd. In de vacature J. Duijser, werd met 107 stemmen gekozen de heer C. v. Hel den. Aantal uitgebrachte stemmen 142. In de vacature J. van Doveren van An del werd met 77 stemmen benoemd ver klaard de heer A. v. Bergeijk. Aantal uit gebrachte stemmen 142. Alle drie verklaarden zich de benoeming te laten welgevallen. Daar niemand meer het woord verlangt sluit de Voorzitter te 5 uur de vergade ring. Waspik. De uitslag van de postduiven- wedvlucht, Zondag gehouden door »Nog Snellere is als volgt: Gelost te Compieyns (uur onbekend) le prijs Th. de Graauw 9 u. 54 m. 41 s. 2e P. Roovers 40 u. 8 m. 7 s. 3e Th. de Graauw 10 u. 10 m. 22 s. 4e A. Boom 10 u. 29 m. 4s. Een elftal van xoud-Brabantiac speelde Zondag bij de te Kaatsheuvel ge houden seriewedstrijden, uitgeschreven door B.V.V. tegen »Juliana« Baardwijk. Waspik won met 31 en zal in de finale uitko men tegen D.V. Dongen. Onze geachte dorpsgenoot, de heer Van Oosterura, stationschef alhier is in ge lijke betrekking benoemd te Gennep, of- schoon wij dezen humanen ambtenaar noode zien heengaan, feliciteeren wij hem met deze flinke promotie. Zeer goed Ts Atn1)*l"P Gij hoest o^iui Iff.' i goed is>Ucer's AbdijsitfrtJpT wanneer Uw borst valium zit, goed is Akker's AbdAirolp. waneer Gij tot stikkens toe zit. zedr goed is Akker's AbdseiA^roij kirde- Uw kindetM^reer gwd^fis A\iij^oo{^aL naar^ffem snakt, kortom Akker's Abdijsipdp is zeer goed vooi^b«tt^Jifiek^i^raemhalingsorganen en is het dus zeer goed steeds een flesch Akker's Abdijsiroop bij de hand te hebben. Vervolg Raadsverslag der gemeente VEEN. Schreuder. Dat bewijst dat de raad zijn best heeft gedaan, die menschen te ontzien. „De grootste fout is, dat een arbeider die f 600,verdient en wiens geschat inkomen met 400,wordt ver minderd, door het rijk wordt geschat op f 7,00. Hoofdzaak is dat de schattings commissie toeziet dat zoo iemand niet hooger wordt aangeslagen als zijn werke lijke verdienste, daar zit de fout, doch deze fout ligt niet bij den raad. Secretaris. De fout ligt bij de schat ting en den aftrek. 't Lam. Ik zou willen voorstellen den aftrek te bepalen op f 700, Schreuders. Heeft men het niqt als een uitkomst beschouwd, dat de inning aan het rijk kwam? Voorzitter. De fout zit in de laksheid der menschen, die niet reclameeren. v. Andel. Het' legt aan de schattings commissie. Smits, 't Lam en ik zijn lid van de schattingscommissie, doch kunnen daar over niet praten, doch alleen de men schen reclameeren te laat, wij zijn over tuigd dat de schattingscommissie even eens haar" best heeft gedaan. v. Ballegooijen. Zouden we dit jaar de aftrek niet op f 600,kunnen brengen Voorzitter. Dit kan niet zonder de verordening te wijzigen en dit duurt te lang, want we krijgen dan geen dubbeltje. v. Andel. Ik ga er zoo niet mede accoord. v. d. Pol. Als de vereeniging komt moet de verordening toch worden ge wijzigd. v. Andel. Dat legt nog in 't verschiet en daar schieten wij niets mede op. Smits. Ik voel veel voor verbetering, doch als wij den aftrek zoo hoog gaan stellen vallen er veel vrij, die niet vrij moeten zijn. Een aftrek van f 400, is te laag hoe hoog is de kinderaftrek Secretaris, f 50, Smits. Dat lijkt ook niets, v. Anuel. Laat onB een progressieve heffing invoeren met een aftrek van f 700,- Secretaris. Dan komen wij er niet, dan komen wij wel op 8 pCt. Schreuders. Laat ons den aftrek iets hooger stellen, de zaak moet toch voort gang hebben. Secretaris. Wij komen niet klaar, dat wordt wel Augustus. v. Andel. Dan moet men maar zoo- lrng wachten. Voorzitter. Dan krijgen we heelemaal geen belasting, daar had jevroeger mee moeten komen. Schreuders. We hebben het progres sieve stelsel onderzocht en gezien dat wij er hier niets aan hebben, wil je het nogmaals onderzoeken en wil je het er mee probeeren, mij goed; maar laat ons dit dan in een volgende vergadering behandelen. 't Lam. Dan stel ik voor het belasting stelsel te wijzigen. Secretaris. Voor de toekomst dan toch zeker, wij kunnen dan verschil lende stelsels onderzoeken. v. Andel. Maar goed, anders keuren wij het niet goed, wij zullen het zelf ook onderzoeken. Voorzitter. Ik verbied je dezen praat te verkoopen wij lichten je zoo goed mogelijk in en ik waarschuw den raad het niet te doen, verder moet je het zelf weten. v. d. Pol. Ik zou het voorstel om het percentage op 5 pCt. te stellen maar in omvraag brengen. Secretaris. Wij zitten nog met den dienst 1923, waarvoor nog f 2500.moet worden betaald en er is geen geld. Smits. Dus de aftrek blijft nu f 400, Voorzitter. Het kan niet anders, wij zitten te wachten op het geld. 't Lam. In Wijk moet f25,000 worden opgebracht. Veen kan met f600,— aftrek, toch evengoed f 6000,betalen. v. d. Pol. In Wijk zijn menschen die alleen f 3000,betalen. Voorzitter. Als wij het belastings stelsel hier inrichten als te Wijk moeten alleen de middenstanders de belasting betalen, dat is ook niet zooals het be hoort. Te Wijk zijn nog aanslagen van f 25000,—, 10000,— en 8000. Ballegooijen. Zouden we niet op kun nen schieten? Voorzitter. Ik zal het voorstel om het percentage op 5 pCt. te stellen in stemming brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met twee stemmen tegen. De heeren 't Lam en v. Andel stemden tegen. Hierna wordt het voorstel om in de volgende vergadering een beslissing te nemen, over wijziging van het belasting stelsel met algemeene stemmen aange nomen. De heer v. d. Pol stelt voor, dat de heeren die zich nu zoo erg hiervoor ver karen, dan maar eens met een nieuw stelsel voor den dag komen. Wijziging begrooting 1923. Het be treft de gewone eind wijzigingen tot een totaal bedrag van f 1417 97, die uit andere posten kunnen worden gedekt, en overgeschreven. Met algemeene stem men wordt tot deze wijziging besloten. Verder is een bedrag van f 138,26 uit gegeven, waarvoor geen post op de be grooting 1923 voorkwam, zoodat deze er alsnog op gebracht moet worden. De uitgaaf kan gedekt worden uit den post onvoorziene uitgaven. Met algemeene stemmen wordt ook tot deze wijziging besloten. Wijziging begrooting 1924. Voor het herhaling3onderwijs is een bedrag uit gegeven van f 204,waarvoor geen post op de begrooting staat. Besloten wordt alsnog de betreffende uitgaaf die gevonden kan worden uit den post onvoorziene uitgaven, op de begrooting te brengen. Aanbieding Gem.-Verslag 1923. Dit verslag wordt voor de leden ter inzage gelegd. Besloten wordt de moeite om een bij zondere subsidie in de kosten voor het Lager Onderwijs aan te vragen te be sparen omdat een dergelijke aanvrage toch geen succes oplevert. De Secretaris deelt mede, dat de po gingen om een geldleening te sluiten van f 2500,tot heden niet zijn gelukt, de Boerenleenbank is wel genegen het bedrag te leenen, doch alleen onder borgtocht. v. Andel. Is er al advies ingewonnen voor bouwgrond. Voorzitter. Daar is gezegd dat wij eerst advies zullen inwinnen wat de totale bouwkosten zullen bedragen, eerst daarna zal worden uitgezien naar bouw grond. v. Ballegooijen. Dan moet men toch ook de prijs van het land weten. v. Andel. Er is toch tijd genoeg ge weest voor 'een onderzoek, doch het wordt hier allemaal maar op de lange baan geschoven. Smits. Als men op den Hoogen Hof wil gaan bouwen, dan zal men moeten onteigenen, want verkoopen doen ze niet. v. Andel. Dit is nog niet zeker en toch ook niet het grootste bezwaar. v. d. Pol. Men kan nu nog geen f2500,- geleend krijgen, hoe dan f 15,000- Schreuders. Ik heb er op aangedrongen om het spoedig af te werken en binnen 14 dagen met een advies ter tafel te komen, er is tijd genoeg geweest. v. Andel. Mijn gedachte is, dat hier met alles achter uitjes gezocht wordt, er komt niets van. Voorzitter. Alles komt behoorlijk ter tafel, doch we moeten eerst advies heb ben. Schreuders. Aan de toren is ook weer een briefje gehangen die menschen zeg gen ook niets. De Voorzitter zegt dat er geen ant woord is ontvangen op het schrijven van de Vereeniging van Monumentenzorg. De heer v. Ballegooijen vraagt of met de zomermaanden de vergaderingen niet 's avonds gehouden kunnen worden. De heer v. Andel zag de vergaderingen ook gaarne 's avonds gesteld. De Voorzitter belooft het verzoek in overweging te zullen nemen en sluit daarna de vergadering. {BINNENLAND. Nu eerst gevonden Zooals men zich zal herinneren, is ver leden jaar Juni naby Werkendam op de Merwede een bootje omgeslagen, waarin zich een jonge man en een jonge vrouw bevonden, welke beiden zijn verdronken. Vrijdagavond vond een arbeider ter hoogte van de suikerfabriek nabij Werkendam een koffertje, dat naar gebleken is, heeft toebehoord aan het verongelukte paar. Het bevatte kleeren, die echter geheel waren vergaan en een vulpen, een brief en eenig bankpapier, dat echter nog geheel gaaf was. De brief was zelfs nog leesbaar. le Keizer naar Duitschland terug Uit Doorn wordt aan het Vad. gemeld, dat daar Maandag bet hardnekkig gerucht liep, dat de Duitsche keizer weldra het Huis te Doom zal verlaten om zich naar Oels, naar den kroonprins te begeven. Men wil eeo en ander in verband brengen met derf uitslag der Duitsche verkiezingen. Men meldt aan het Handelsblad uit Doorn, dat de gemalin van den ex-keizer het bed moet houden wegens een vrij ernstigen aanval van gewrichtsrheumatiek. o Ernstige vechtpartij. Te Appelscha heeft een ernstige vecht partij plaats gehad, waarby drie personen werden gewond. De 22-jarige J. de V. had verkeering met een meisje W. H. Dezer dagen werd deze verloving verbroken. De V. was hierover zeer verbolgen en zon op wraak. Hij begaf zich onder den in vloed van sterken drank naar de woning van zyn vroegere verloofde en wilde deze door het vernielen van een venster binnen dringen. De vader en de broer van het meisje wilden dit echter beletten, waarop voor het huis een vechtparty ontstond, waarbij men elkaar met mestvorken te lijf ging» D® vader en de broer van het meisje werden ernstig toegetakeld. Een andere broer van het meisje kwam te hulp. .De vader nam toen een stuk hout en sloeg de V. op het hoofd, zoodat deze bewuste loos in elkaar zakte. De politie maakte procesverbaal op. De toestand van de drie vechtersbazen is ernstig. Broekhuys voor deu rechter Men meldt uit Rotterdam, d.d. 3 Juni. Hedenmorgen heeft in hooger beroep voor de Rechtbank te Rotterdam de zaak gediend tegen W. H. Broekhuijs. Bekl, had op 26 Oct. van het vorig jaar voor den kantonrechter terecht gestaan wegens het aanleggen van een loterij waartoe hij geen toestemming had. Hij had de gelegenheid opengsoteld mede te dingen naar pryzen door de uitgifte van de 31e premieleening. De ambtenaar van het O. M. Mr. Beuner, had 6 maanden hechtenis tegen hem ge- eischt, doch de kantonrechter had hem van alle rechtsvervolging ontslagen. Het O. M. was daarom in hooger beroep gegaan. Noch bekl. noch zyn gemachtigde waren versche nen. Na het getuigenverhoor wees het O. M., waargenomen door Mr. S. C. van Lier erop, dat het vorig jaar de Rechtbank een soortgelyke zaak had behandeld tegen den agent van de Rott. Handels- en Landbouw- bank. In hoogste instantie heeft toen de Hooge Raad uitgemaakt, dat men wel met een verboden loterij te doen had. In dat geval en deze zaak was wel eenig verschil, omdat deze leening door Broekhuys per soonlijk was uitgegeven. Mr. Reuner was van meening, dat men hier te doen had met een voorgewende leening en niet met een werkelyke leening, zooals de Hooge Raad wil in strafzaken. Daarom kan het O. M. niet accoord gaan met de uitspraak van den kantonrechter. Diens argumentatie is niet houdbaar en diens beschouwingen zijn onjuist. Daar Broekhuys thans opnieuw bezig is dergelyke leeningen op touw te zetten achtte hij het niet noodig een clemente straf te eischen en hy vroeg daarom een veroordeeling van W. H. Broekhuys tot 6 maanden. Vergunniug verleen* Aan de N.V. Provinciale Gelfoischo Eleclriciteits-Maatschappy is vergunning verleend tot het leggen van electrische laagspanningskabels in den rechter Maas- bandyk van het polderdistrict Bommeier waard boven den Meidyk te Ammerzoden, tot het plaatsen eener yzeren trans- formatorkast op steenen voetmuren aan de buitenzyde van den rechter Waalbandijk van het polderdistrict Tielerwaard en tot het leggen van een hoogspanningskabel, een aardleiding, 3 laagspanningskabels, een aftakkabel en aansiuitleidingen in en naby gemelden Waalbandyk onder Haaften en Herwijnen. De lamme en de blinde. De »Tel.« vertelt: In de Keizerstraat te Rotterdam stonden zooals gewoonlyk Zondagsmiddags dicht bij elkaar twee bedelaars. De één droeg een bordje «gedenkt den armen blindec, terwy de ander het medelyden van de goe-gemeente trachtte op te wekken door de aankon diging dat hij lam was. Des avonds werden de duiten by elkaar gelegd en werd de winst gedeeld, 't Scheen echter, dat de compagnons elkaar niet vertrouwden, want Zondagmiddag, toen de lamme een geldstukje ontving, was de blinde erg nieuwsgierig te weten, welke waarde dit vertegenwoordigde. 't Was maar een cent, zei de lamme. Dat lieg je, 't was een kwartje, riep de blindec woedend, ik heb het duidelyk gezien. De lamme liet het hierby niet zitten en wilde met zyn krukken den blinde te lyf, er ontstond een vechtparty, waaraan de politie een einde moest maken. In het politie-bureau Groote Paauwensteeg is het tweetal achter slot en grendel gezet. Onderaardseh verbluf Militairen hebben aen hol ontdekt, op de heide tusschen Huizen en Naarden. Een luik bedekte den toegang. Een ladder afdalende, kwam men in een hol ter grootte van een flinke kamer.. Men vond er een paar banken in, een vilten hoed en een kaars. Op een gordijntje was een doods hoofd geschilderd. |tienw;blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5