Derde Blad lo. m. m j Juni IS KLEEDING GEKOCHT H ii OEBR2. BISCHOFF Maandag 2e Pinksterdag tot 1 uur geopend. Onderwijs B. voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. A. Verschuur-Baert QORINCHEM. LO. Drogisterij „Het Kasteel van Kerior." FEC1LLETO: Wijk en Aalburg- r BEHOORENDE BIJ HET Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN op Dinsdag 3 Juni n.m. 3 uur O. T. Voorzitter Edel Achtbaren Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd Heer D A. v. d. Schans. Aanwezig allen, behalve de heer v. Buuren. De Voorzitter opent de vergadering. Deelt mede dat is ingekomen a. Verslag toestand der gemeente over 1923. Dit verslag bevat niets van eenige beteekenis en wordt voor de leden ter inzage gelegd. b. Brief van Ged. Staten waarin wordt kennis gegeven dat het ingesteld beroep van Mej. C. den Besten te Andel, tegen het raadsbesluit waarbij haar eervol ontslag werd verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school te Babi- loniënbroek, ongegrond is verklaard en dit raadsbesluit dus blijft gehandhaafd. Wordt aangenomen voor kennisgeving. De heer v. Buuren is inmiddels ter vergadering verschenen. c. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit, waarbij een stukje grond is verkocht aan Jac. van der Mooren. d. Kennisgeving dat Gedep. Staten hunne beslissing inzake het raadsbesluit tot verkoop stukje grond nabij de Hoef aan J. Thur, verdagen. c. en d. worden aangenomen voor ken nisgeving. e. Kon. Besluit waarin volgens den Voorzitter een massa dingen worden aangehaald die bekend zijn en waarbij het door het Bestuur der afdeeling Heusden van het Ned. Onderwijzersgenootschap, ingestelde beroep, tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij de opheffing der openbare lagere school te Genderen te gen 1 April werd bevolen, niet ont vankelijk wordt verklaard, als zijnde deze Afdeeling niet belanghebbend ge noeg, om tegen dit besluit in beroep te komen. Het beroep van de verdere ap pelanten wordt ongegrond verklaard, omdat in de gemeente Eethen zijn 6 openbare scholen, waarvan de school te Genderen met slechts 22 leerlingen, de 35 Zij is mijn liefde niet te minder waard. Ik zal niet de wreedheid hebben u te antwoordenZoo moeder, zoo dochter. De jonge man maakte een beweging van heftigen toorn, maar met alle in spanning zijner krachten hernamjhij weer zijn bedaardheid. Hij balde zijn vuisten, zoodat zijn nagels in de palm zijner handen drongen. Ik ben vast overtuigd, dat de mar kiezin de Penhoët niet schuldig kan wezen aan het misdrijf, waarvan men haar beticht. Indien zij het was ge weest, zou God haar niet hebben toege staan om de moeder van Hélène te zijn. In elk geval, hoe dat ook zij, mijn zoon, ik weiger mijne toestemming. U weigert? Ja, Georges, omdat ik het moet. Moeder 1 Neen, meen daarom niet, dat ik de goede eigenschappen van Hélène ont ken. Ik houd haar werkelijk voor een bekoorlijke jonge dame, die de be langstelling van alle eerlijke mensehen verdient. Ik had er reeds aan gedacht haar uit te huwen aan een man van eer, die zulk een schat verdiende. Maar nooit, nooit zal ik er in toestemmen, dat je een echtgenoote naar Kerior voert, op wier moeders naam een smet ligt. afstand van Genderen naar Eethen ook niet als motief kan gelden voor de in standhouding. en opheffing van finantieel belang voor de gemeente wordt geacht. Ook dit schrijven wordt voor kennis geving aangenomen. Vaststelling kohier straatbelasting Dit kohier geeft aan een totaal aanslag van f1430,39 Op voorstel van B. en VV. wordt dit kohier ongewijzigd vastgesteld, nadat op een vraag van den heer van Buuren of de aanslagen hetzelfde zijn als het vorig jaar, door den Voorzitter bevestigend is geantwoord. Eenige posten der begrooting 1923 zijn overschreden, de raad verleent machtiging tot overschrijving bij posten waarbij over is. Ontslag onderwijzend personeel school Genderen. De Voorzitter zegt, dat, zooals de hee- ren bekend is, Ged, Staten de opheffing der openbare school te Genderen hebben bevolen met ingang van het nieuwe leerjaar zijnde 1 April '24. Dat tegen deze opheffing bij de Kroon echter be zwaren zijn ingediend, die inmiddels niet ontvankelijk en ongegrond zijn verklaard. Ged. Staten hebben hua besluit opge schort tot de uitspraak van de Kroon zou zijn verkregen. Thans is het besluit van Ged. Staten van kracht geworden en de school op geheven, zoodat er geen school meer zou mogen worden gehouden. De be slissing van de Kroon is echter Zater dagmiddag pas bekend geworden, zoodat de opheffing niemand meer aangezegd kon worden. Spr. meende dat het toen niet aanging iemand voor de schooldeur te zetten, om de kinderen Maandag morgen aan te zeggen, dat zij weer naar huis konden gaan. Zoolang het onderwijzend personeel geen ontslag heeft, gaat de school door en aangezien Ged. Staten tot opheffing der school hebben besloten, is het een be- v. Buuren. Hoe komt het dat U daarvoor Donderdag neemt en niet de nieuwe week. Voorzitter. B. en W. hebben gemeend dat het beter is de menschen fatsoenlijk een briefje thuis te sturen, daarom heb ben we een dag met het ontslag ge wacht, doch waarom zouden we tot Maandag wachten Met algemeene stemmen wordt hierop ontslag verleend. Aangaan Kasgeldleening. De Voorzitter zegt dat nog niet kan worden vastgesteld hoeveel er noodig zal zijn, doch B. en W. stellen voor een Kasgeldleening aan te gaan tot hoogstens f 13000,rentende hoogstens 6 pCt. onder voorwaarde dat rente en aflossing zal geschieden op den dienst 1924 en de leening in den loop van dit jaar ook weer zal worden afgelost. Is dus het bedrag van f13000,niet noodig, zal dit ook niet worden geleend. Met algemeene stemmen wordt ook dit voorstel goedgekeurd. De Voorzitter zegt verder, namens B. en W. nog het voorstel te doen, om te besluiten het administratief beheer van het electrisch bedrijf in eigen beheer te nemen, zoodra het contract daartoe de gelegenheid biedt en vraagt wie van de heeren hierover het woord verlangt. De heer v. Buuren zag het voorstel gaarne toegelicht. De Voorzitter zet uiteen, dat het de bedoeling is, om zoodra de gelegenheid daartoe is. het technisch en administra tief beheer, dat thans door de P.N E.M. wordt gevoerd, uit diens handen te nemen en dit zelf te doen, zoodat men dan geheel van de P.N.E M. af is. v. Buuren. Zijn er dan diDgen ge beurd, die hiertoe aanleiding geven De Voorzitter is er altijd voor geweest het beheer aan de P.N.E.M. te laten. Voorzitter. Er is niets bijzonders ge beurd, maar er is zooveel over gesproken en de P.N.E.M. wordt van zooveel de j schuld gegeven, daarbij doet men in de omgeving hetzelfde en wij veronderstellen dat het dan goedkooper zal zijn, hoewel ik voor mij persoonlijk dit nog niet kan inzien. Smits. Wanneer moet de opzegging geschieden Voorzitter. Ik meen twee jaar voor het eindigen van het contract. U weet, er wordt altijd over de P.N.E.M. ge mopperd, ik zal mij niet tot het uiterste er tegen verzetten, maar ik vrees dat we op den duur voordeeliger en veiliger bij de P.N.E.M. zullen zijn. v. d. Beek. Wel veiliger, doch waar schijnlijk het allervoordeeligst bij ons zelf. v. d. Schans- Moet het technisch beheer dan door den PNEM-agent ge schieden Voorzitter. Ik stel mij voor dat dit goed kan, als dit niet kan en wij zouden daarvoor iemand moeten laten komen, dan zal het veel meer kosten. v. d. Beek. Zou het niet goed zijn, eerst nog eens bij andere gemeenten te informeeren, die een eigen beheer hebben Tenminste voor wat het technisch be heer betreft. Voorzitter. Andel heeft een eigen beheer. De P.N E.M. wil het technisch beheer niet van het administratief be heer scheiden, v. d. Beek. Almkerk heeft ook een eigen beheer. Voorzitter. Ik meen dat Wijk nu ook pas besloten heeft, het beheer in eigen handen te nemen, hoe het in Dussen staat weet ik niet. v. d. Beek. De gemeenten, die het in eigen beheer hebben, kunnen er over oordeelen, wat het voordeeligst is. Ik zou in overweging willen geven, te in formeeren, voor wat het technisch beheer betreft Straver. Ik geloof dat wij bij 'de P.N E.M. het beste af zijn, als er iets is laat ze het hier dan zelf maar onder zoeken, met e8n onweersbui of zoo, wat moeten die lui dan v. d. Beek. Ik wil niet beweren, dat ik deskundig ben, maar zou alleen den voordeeligsten weg willen inslaan en daarover een gegrond advies inwinnen. Als het technisch beheer bezwaren op levert, dan zullen wij het noodgedwon gen moeten laten. Voorzitter. Ik heb, altijd den indruk gekregen, dat het beheer bij de P.N.E M. het voordeeligst is. Het heeft zijn eigen personeel die voor het onderhoud zor gen, ze koopen in het groot en de prij zen die de gemeente heeft te betalen, zijn wat hooger gesteld, doch de ge meente kan het zelf daarvoor nooit koo pen. Moeten wij iemand laten komen die advies moet geven dan kost ons dit zeker 25 a 30 gulden, terwijl de P.N.E.M. daarvoor 10 of 15 gulden in rekening brengt en men iemand uit Geertruiden- berg of Den Bosch gestuurd krijgt die werkelijk deskundig is. Je zult zien wat het meer kost als je er iemand anders voor moet laten komen. De menschen hier persoonlijk krijgen wel wat meer routine, maar op Teind geloof ik dat we weer naar de P.NtE.M. terug zullen gaan. Uit de bespreking blijkt dat het voorstel zoo zwak mogelijk is. De heer v. Buuren lokt mijne persoonlijke mee ning uit, ik doe een voorstel namens ii APITAAL, "beschikbaar voor Hypotheken, als mede credieten met en zonder borg. Br. met porto voor antw. B. P. VAN WIJLAND, Administrateur, Buitenwalevest 30 Telefoon 1281, Dordrecht. VIOOL, MANDOLINE, GUITAAR, BANJO. li Volgens mijn laatste nieuwe Methode kan ik een ieder (ook diegene welke geen mu ziek kennen) in 10 lessen Mandoline leeren spelen. Succes verzekerd. S. SPIËRQ, Muziekleeraar Diploma KonConservatorium, 'sHage. Spreekuur Woensdags 10-12 's BOSCH - Kerkstraat 19. »cha<" ~Zi&amzXi Rentevergoeding voor inlagen 4# pCt. A. MICHAËL, Kassier* En ik, moeder, antwoordde Georges met trillende stem, ik verklaar dat ik voor zulke beschouwingen niet wijk. De markiezin de Penhoët is valschelijk-be schuldigd. Ik zou zeker haar na gedachtenis wreken, indien het mij was veroorloofd voldoening te vragen van den man uwer zuster. Ik verzoek u, Georges, om uw familie te eerbiedigen. Voor de laatste maal, moeder, u wei gert om mijn geluk te bevorderen? Ja, antwoordde de gravin op krach- tigen toon indien uw geluk moet afhan gen van deze vereeniging En je weet, dat ik nooit op mijn woord terugkom. Toen zeide de heer de Kerior op zach- ten toon Ik zal trouwen met Hélène de Penhoët. Dit huwelijk zal niet plaats hebben, Georges. Hij liet er op volgen, op een beza- digden toon, maar waarin zijn vast be sluit lag uitgedrukt Vergeef mij, moeder, dit huwelijk zal plaats hebben, binnen twee maanden, of gij zulf geen zoon meer hebben. De gravin sprong op. Meneer, riep zij uit. Maar de angst snoerde haar de keel dicht, en zij kon niet verder spreken. Georges vervolgde Ik ook, ik ben een Kerior, en ik even min, kom nooit op mijn woord terug. Eenige seconden gingen in een doodsch stilzwijgen voorbij Toen hernam de gravin, met een laat ste poging om Georges te overreden Georges, voor de laatste maal, beveelt uw moeder u om te zwijgen en deze misdadige liefde te onderdrukken. Wat misdadig zou wezen, het is deze lasteringen als waarheid aan te nemen. Lasteringen of niet, gij zult dit meisje niet trouwen. Voor de laatste maal, moeder, vergeef het mij, maar juffrouw Hélène de Pen hoët zal gravin de Kerior worden. En schittering van toorn lichtte even op in de oogen der gravin. Zij had een vervloeking van haar zoon op de lippen. Het was gekomen, het oogenblik der verwijdering. Hijgend strekte mevrouw de Kerior de armen uit en riep Vertrek, meneer Georges boog, bleek als een doode. Hij hernam Gij jaagt me weg, moeder. Ik gehoor zaam u. Maar ik herhaal het nog eenmaal, opdat u het'wel weet. U zult mij niet terug zien op Kerior, voordat u mijn recht hebt erkend om met de vrouw te trouwen, die ik heb gekozen. Eenige oogenblikken later, zonder Car men te zien, zonder een woord tot Hé lène te spreken, had Georges het kasteel verlaten. XX. Moederlijke angst. Mevrouw de Kerior viel, toen haar zoon haar had verlaten, in een stoel neer, en gaf zich geheel over aan haar smart. Zij dacht heel lang na. Indien het tooneel, dat er tusschen hun beiden was afgespeeld, een minuut langer had ge duurd, zou het kwaad onherstelbaar zijn geweest. Was er nu nog kans op, dat alles weer in orde kwam De gravin had een beroep moeten doen op heel haar moederlijke wijsheid om te verhinderen, dat er een volslagen breuk ontstond, waarvoor zij altijd reeds had gevreesd ondanks haar eigen goed heid, ondanks de kinderlijke liefde van haar zoon. Zij wist wel, dat de toorn der de Ker-, lors bijna onweerstaanbaar was, als zij er zich eenmaal aan overgaven. Zij wist ook, dat zij zelf onbekwaam was meesteres over haar driften te blij ven, wanneer de woede opvlamde in haar binnensteGeorges was in dit op zicht wel haar zoon. Onder zijn voorouders, van vaders- zoowel als van moederszijde, zou de jonge man, indien hij had kunnen door dringen in den nacht der eeuwen, on getwijfeld voorbeelden van dezen toorn hebben gevonden, die zich bijwijlen, maar dan ook met groote woede toonde Daarna kwam dan gewoonlijk de kalmte allengs terug, en de vrede heerschte opnieuw in het hart der menschen. De zenuwen der gravin ontspanden zich. Twee tranen rolden over haar blanke wangen. Zij had er sinds den dood van haar echtgenoot, nu tien jaren geleden, geene vergoten. Daarop kwam een gedachte van barm hartigheid in haar innerlijk goed en edel hart. Het was niet de zoon, die tegen haar in opstand was gekomen, welke dat medelijden inboezemdede gravin was nog te boos over zijn verzet tegen de moederlijke macht om hem dadelijk te vergevenmaar mevrouw de Kerior zag in haar geest het mooie en roerend teedere gelaat van het arme meisje, dat in geen enkel opzicht verantwoordelijk was voor dit droevig conflict. Georges zelf had haar gesproken van de onschuld van Hélène, die van de gedachten en de plannen van den jon gen man niets af wist. Een gewone alledaagsche vrouw zou op het arme meisje haar wrok hebben gekoeld, haar althans hebben laten voe len, dat zij indirect schuld was van de zen toestandde gravin de Kerior wierp met verontwaardiging zulk een wraak neming van zich. Neen, de moeder van Georges zou zich van Héiéne niet scheidenzij zou dit zachte en goede wezen niet wegjagen zij wist rechtvaardigheid te oefenen. Of juffrouw de Penhoët Georges be minde? Mevrouw de Kerior, die tege lijk moeder en vrouw was, begreep wel, dat het moeilijk anders kon; maar zij wist ook, dat Hélène nooit van haar plicht zou afwijken. Indien zij Hélène wegjoag van het kasteel, zou zij haar dan bovendien niet in de armen van Georges werpen? Jffeuws blad i zwaar deze langer te laten voortduren, dan strikt noodzakelijk is, aangezien anders de gemeente de jaarwedden en andere kosten zou moeten betalen. Er is dus alle reden niet te lang te wach ten en het personeel met den meest mogelijken spoed eervol ontslag te ver- leenen B. en W. stellen dan ook voor het Hoofd 'der School alsmede de On derwijzeres in de nuttige handwerken eervol ontslag te verleenen met ingang van Donderdag 5 Juni a.s. GOEDKOOP EN TOCH GOED IN DE PARADIJSVOGEL"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 9