JEUK L. de J. en A. de J. te Meeuwen, waren in verzet gekomen van een vonnis, waarbij zy, wegens bet werpen van een ijzeren voorwerp op het electrisiteitsnet, waardoor de stroom werd gestoord, werden veroordeeld resp. tot f 15 boete of 40 d. h. en f15 boete of 3 weken tuchtschool. De Kantonrechter zeide, naar beide be klaagden tc hebben geïnformeerd en gunstige inlichtingen omtrent hen ontvangen te hebben en daarom wilde hij, hoewel het feit ernstig is, de straf verminderen tot f 40 boetë of 5 d. h. en f 40 boete q. 2 weken tuchtschool. BINNENLAND. Dure sigaartjes 1 In den zomer van 4924 werd de Am- sterdamsche sigarenfabrikant, David O., even over de grens bij Santvliet door Bel gische douanen aangehouden. In zijn valies werden 44 sigaren gevonden. De douaniers wezen hem op de gevolgen van deze smok kelarij, waarop de Nederlander geld aanbood, indien zij hem wilden laten gaan. Gevolg was een dubbele aanklacht. Dezer dagen dus bijna drie jaren geleden kwam deze zaak voor de cor- rectioneele rechtbank van Antwerpen en deze veroordeelde den Nederlander tot de volgende strenge straffen lo. De gewone straf der smokkelaars, 4 maanden gevangenisstraf 2o. de invoerrechten 74.60 frank 3o. een boete van 40.000 franken wegens omkooperij; 4o. de waarde der sigaren plus nog boete van 500 frank. In totaal 40.623.60 frank en 4 maanden gevangenisstraf. En dat alles voor 44 sigaren o Een paard in een vliegtuig Per vliegtuig uit Parijs is te Rotterdam aangekomen een ponny voor den heer H. Daendels te Hattum. Het paard was ver gezeld van zijn eigenaar en drie andere personen. Het paard gedroeg zich gedu rende de reis volmaakt kalm en nauwelijks had het personeel van de K. L. M, het op Waalhaven op vasten bodem neergezet, of het begon rustig te grazen. Toen het paardje door Rotterdam werd geleid met op zijn deken het bekende K. L. M. op schrift, dat men zoo vaak in winkels ziet (»Zoo juist aangekomen per vliegtuig^), trok het natuurlyk zeer veel bekijks. Brand te Valkensvraard In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Valkenswaard de graanmaalderij van de firma Smits benevens de belendende magazijnen totaal afgebrand. De voorraad graan en de inboedel gingen verloren. De brandweer was niet aanwezig. Nachtvorst Men meldt uit Ter ApelIn de nieuwe Gron. Veenkolonies hebben de hevige nacht vorsten de laatste dagen groote schade aangericht, vooral onder de jonge haver, veel boonen zijn afgevroren en geheele zoon. Ja, ik moet heengaan. Ik dacht, dat mijn beproevingen ten einde waren, ik heb mij bedrogen. Ik zal de rust mijner ziel alleen kunnen terug vinden in een klooster. Daar zal ik heengaan. Het lieve kind had den geheelen nacht geweend. Maar toen het dag werd, was juffrouw de Penhoët weer het on verschrokken meisje dat wij kennen, en dat, onder een teer omhulsel, een krach tige ziel verborg. De moed van den markies de Penhoët, de zedelijke kracht van de markiezin vond men terug bij Hélène, die niet van onderhandelen wilde weten, waar de stem van den plioht zich deed hooren. Opnieuw nam de blik van het jonge meisje dien glans van van zelfopoffering aan, die er eenige weken vroeger in ge schitterd had. Zij besloot om met de gravin over haar besluit te spreken. Hélène klopte aan de deur der kamer van mevrouw de Kerlor. Terwijl zij luisterde naar het antwoord van deze, vernam zij de heldere stem van Carmen. De zuster van Georges sprak op zulk een luiden toon, dat juffrouw Hélène wel genoodzaakt was, om te hooren, wat haar vrienden zeide. Plotseling ontsnapte haar een doffe kreet en een vreeselijke angst snoerde haar bijna de keel dicht. Wordt vervolgd.) akkers aardappelen zijn zwart. Ook in Twente heeft de nachtvorst groote schade toegebracht aan aardappelen en boonen. Ernstig misdrijf Maandagmiddag vijf uur is de 38-jarige v. B. b|j een twist ten huize van v. d. S. in de Westerbaanlaan te Den Haag waar zwaar gedronken was, met een byl een ernstige hoofdwonde toegebracht. In zijn bloed badend is het slachtoffer in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht, v. d. S. bekende na zijn arrestatie het misdrijf te hebben gepleegd, naar hij zegt uit noodweer. De dader is in arrest gehouden. Het slachtoffer heeft 'n jonge vrouw met jeugdig kind. Chauffeur iwaar gewond In het grensdorp Millingen wilde de chauffeur van een auto van de couranten Maatschappij Zeus uit Munster uitwijken voor een aankomenden boerenwagen. Het paard maakte een sprong en sloeg door het auto-venster den chauffeur met zijn pooten tegen de slapen. Daardoor werd de chauffeur bewusteloos en liet zijn stuur los. De auto reed tegen een boom met het gevolg, dat alle inzittenden er uit wer den geslingerd. De toestand van den chauf feur, die naar een ziekenhuis werd ge bracht, is hopeloos. De auto werd grooten- deels vernield. Verdrenken In de Nieuwe Haven te Amsterdam is de 40-jarige W., die voorgaf te kunnen zwemmen met een kano omgeslagen en verdronken. o Kersouveiling Op de te Geldermalsen gehouden ker- senverkooping zijn verbazend hooge prijzen besteed. Naar schatting betaalde men 25 k 30 ct. per K.G. op den boom. Over het geheel is het gewas goed. Jeugdrerwildering Een 44-jarige jongen, in de Bilt woon achtig, had, schrijft het «Centrum» zoo als hij later zelf verklaarde, alleen om eens een heusche tramontsporing te zien, in de Donkerlaan te Zeist de wissel van de tram met een stuk ijzer omgegooid. Gelukkig bemerkte de wagonbestuurder van de eerst- aankomende tram bijtijds den verkeerden wisselstand. Op aanwijzing van twee wandelaars werd het jongmensch aangehouden en door de politie in verhoor genomen. FostërV^Maagpillen regelen de lever en wekken de na^ag op. Zij genezen ver stopping, slecht^pysverteering, maagpijn en galzucht. HoucUNiw gestel in orde uw geest helder en uwOichaam flink door nu en dan een dosis'S^oster's Maag- pillen te gebruiken. Prijs peKflacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in abatheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De »Fanfare der H. Familie« alhier, directeur de heer Van Heivoort te Nieuwkuik, behaalde op het concours te 's Hertogenbosch een 2de prijs met 90 punten in de vierde afdeeling 400 punten was een eersten prijs. De Zangvereen. »Crescendo« alhier, directeur de heer Van Heijst uit Engelen, behaalde op het concours te Loon op Zand een 4ste prijs met 306 punten in de tweede afdeeling. Zaterdagmiddag stortte van het uiterlijk solide pand in de Herptsche straat, bewoond door H. C., grootendeels het dak in. Gelukkig werd alleen materieele schade veroorzaakt. Hoewel het in de bedoeling lag van den H Eerw. heer Deken en Pastoor N. Wouters zijn 40-jarig priesterjubileum hoogstens slechts in intiemen kring te vieren, heeft hij zich niet geheel kunnen onttrek ken aan de openbare huldiging. Naast tal van bloemstukken en geschenken, werd hem ook ter hand gesteld een feestgave der parochie, wat geschiedde tijdens de receptie Zondag om den middag in de versierde zaal van het Patronaatsgebouw, waarbij het woord werd gevoerd door den heer Burgemeester. Ook werd toen door de R. K. jeugd een toepasselijke cantate uttgevoerd, terwijl des avonds om 7 uur de fanfare der H. Familie, welker beschermheer de jubilaris is, een serenade bracht. In de Hoogmis bracht de H. E. heer Deken zijn oprechten dank aan zijn pa rochianen, die hem bij zijn 40-jarig jubi leum hadden gehuldigd. Tevens deelde hij mede, dat hij de opbrengst der collecte, hem daags te voren aangeboden, bestemd had tot bijdrage voor de verbouwing van ~r 4 ncopr^ behaalde het fanfarecorps alhier .^Te prijs in de 2de afdeeling en de het Groot Seminairie te Haaren. De kerk prijkte ditmaal in feestdos, waarbij de feest geschenken reeds dienst deden. Vooral werd de aandacht getrokken door het prach tige kleed op de Communie-bank, vervaar digd onder leiding van een der Eerw. Zusters. Almkerk. De collecte gehouden j.l. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate der Zending, bracht op ruim f 54.—. J.l. Zondagavond had de heer K. alhier het ongeluk aan de Voorsteeg, met 't passeeren van 't kerkvolk, met de fiets te water te geraken, gelukkig wist hij zich spoedig op 't droge te werken en kon hij de reis met een nat pak voortzetten. Op de Vrijdag j.l. gehouden voorjaars paardenmarkt werden 20 stuks aangevoerd; handel levendig. Beneden-Langstraat. De stand van het hooigras is niet ongunstig te noemen. Alleen de lage perceelen, die wat meer zonneschijn en warmte te kort kwamen, zijn dun bezet. De verpachtingen zijn in vollen gang. Er wordt aanvankelijk f 80 a f 90 per hectare besteed. Dassen. Het fanfarecorps »Wilhel- mina« alhier, behaalde op het den 2en* Pink sterdag gehouden concours voor-dlarmonie- en Fanfaregezelschappen «te' 's Bosch een 3de prijs in de 2de aftiteling. 's Gravenmoer. Bij het te Loon op Zand op «tweeden Pinksterdag gehouden conco. d$i Zangvereen. voor gemengd koor de 3e prijs in de 3de afdeeling. Nederhemert. Als bewys dat de Belgische hengst »Hardi de Dinteloord« van den heer O. v. d. Werken op het eiland Nederhemert, best afstamt is dienende, dat voor een speenveulen van de wed. G. Timmermans te Heusden, te vergeefs werd geboden f350.terwyl ook in Drunen bij Lamb. Mimpe voor een veulen van denzelfden leeftijd een bod werd ge daan van f 300. Raamsdonksveer. Voor den heer J. H. Vermeeren alhier, liep met goed gevolg van stapel het kanaalschip »Hope«, groot 860 ton, gebouwd op de werf der N. V. Scheepsbouwwerven v.h. P. A. Ruijtenberg te Waspik. Een hond doodde van dhr. Vos 4 konijnen en van dhr. Van Loon een achttal kippen. Naar wij vernamen, werd het materieel van den Vrijwilligen Landstorm overgenomen door de gemeente Sprang. De scholier F. Pruyssens gat den scholier J. Heijblom een dusdanige schop tegen den buik, dat medische hulp nood zakelijk bleek. Sprang. Door de nachtvorst van j.l. Vrijdag zijn in vele tuinen alhier de boonen en aardappelen afgevroren. Ook de te veld staanden boekweit heeft veel geleden. Wijk. De Fanfare »Oefening en Uit spanning* alhier, behaalde op het concours te 's Hertogenbosch in de hoogste eere- afdeeling een 4ste prys met 406 punten, dit is het hoogste aantal punten van den geheelen dag. Bovendien behaalde de heer P. J. G. Baselaar, directeur der vereen, den 4sten directeursprijs. Vergadering van den Raad der gemeente NEDERHEMERT op Vrijdag 6 Juni nm. 3 uur O.T, Voorzitter EdelAchtb. Heer C. v. Ommeren Aanwezig alle leden, behalve de heer v. Ooijen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen der vorige vergadering, die zonder op of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken 4. Een schrijven van den heer Freij- ling dat hij zijn benoeming als onderwijzer aan de Noordzyde aanneemt. 2. Goedkeuringsbesluit Gedep. Staten der begrooting 4924. 3. Goedkeuringsbesluit Gedep. Staten van het raapsbesluit van 2 Mei waarbij het verhaal der pensioenbijdrage der ge meente-ambtenaren werd vastgesteld. 4. 2 en 3 worden voor kennisgeving aangenomen. 4, Vaststelling vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselyke inkomstenbelasting. De Voorzitter deelt mede dat benoodigd is een bedrag van f 6330 en om aan dit bedrag te komen, het vermenigvuldigings cijfer 2,2 bepaald moet worden, dit is 0,5 lager dan het vorig jaar. Met algemuene stemmen wordt het voor stel om het vermenigvuldigingscijfer te be palen op 2,2 aangenomen. Opheffing vervolgonderwijs. Van Gedep. Staten is een schryven in gekomen met verzoek om een besluit te nemen inzake het vervolgonderwijs. Dit schrijven wordt tot het gemeentebest. gericht naar aan leiding van het advies van den Inspecteur en Hoofdinspecteur van het Lager Onder wijs tot Ged. St. Genoemde Inspecteurs zetten in dit advies uiteen, dat aan den cursus '22-'23 voor het vervolgonderwijs aan de Noordzijde door 27 leerlingen is deelgenomen, welk getal op 460 leerlingen die de dagschool bezoeken hun zoo ruim voor komt dat zij het gewenscht achten het vervolgonderwijs voort te zetten. De Hoofd-Inspecteur adviseert Ged. St. dan ook het raadsbesluit waarbij tot op heffing van het vervolgonderwijs was be sloten niet goed te keuren. Ged. Staten verzoeken den raad een be slissing in deze te nemen en een regeling te treffen waardoor vervolgonderwijs weder wordt gegeven. B. en W. stellen voor het genomen be sluit tot opheffing te handhaven, met het oog op de groote kosten, het vervolgonder wijs zou f 4000 aan de gemeente kosten. De heer de Gaaij vraagt of er niet een oproeping voor leerlingen is gedaan, men kan dan aantoonen, dat het getal leerlingen niet zoo groot zal zijn als de Inspecteur aangeeft. De Voorzitter zegt, dat de Inspecteur spreekt van voortgezet onderwijs, wat wel op een groote plaats een reden van bestaan heeft, doch niet op een kleine. De heer v. d. Werken zou als er zich een flink getal leerlingen voor opgaf, wel herhalingsonderwijs doen geven. De heer de Gaaij merkt op, dat als er zich slechts een klein getal zou opgeven, dan met meer klem bij Ged. Staten kan worden aangedrongen het onderwijs op te heffen. v. d. Vliet. In 't begin zijn er genoeg, doch aan 't eind zijn er niet meer dan 6 of 7. Smits. Het schrijven spreekt wel van 27 leerlingen, doch de staten zijn steeds zoo ingevuld om de subsidie te krijgen, aan het slot waren er slechts 6 of 7. Voorzitter. De uitgaaf is volgens mij veel te hoog, al zijn er 30 leerlingen dan is een uitgaaf van f4000.veel te hoog. Peereboom. Het kost zooveel als vroeger een éénmansschool, daarbij die f4000. komen op den H.O. v. d. Werken. Dus het rijk betaalt niet bij, ik dacht dat dit ook bijdroeg, 't Is dat het wat veel kost, anders zou ik het toch wel goed vinden, er bleven er dan al weer wat van de straat en zij leerden nog iets. Peereboom. U moet het niet beschouwen als een bewaarschool want dan kom je verkeerd uit. v. d. Werken. Ze doen dan toch niet zooveel kattenkwaad, hier zyn er ook wel 6 of 8 die er aan kunnen deelnemen. v. d. Vliet. Thans zijn hier slechts 42 kinderen op school. Peereboom. Dan zou men de school hier beter kunnen opheffen. v. d. Werken. Dat gebeurt toch niet, wat beteekent voor het rijk een kleine uitgaaf. Beter kan men de tractementen verlagen, dan hier het onderwijs te ont houden en de kinderen te dwingen over het water te gaan. Voorzitter. Kunnen de heeren zich met het advies van B. en W. vereenigen v. d. Werken. Ik zou er by zetten, zooals de Gaaij zegt, dat er weinig deel name is. Voorzitter. We kunnen het er licht bijzetten. Smits. Ik zou het niet doen, men wjjst dan direct op het getal van het vorig jaar. de Gaaij. Ik geloof niet dat de deel name nu zoo groot zou zijn, nu ze weten dat de gemeente het zelf moet betalen. v. d. Werken. Daar geven zij niets om en laten ze het niet voor, mynheer Peereboom en Baron van Wassenaar be talen het toch. Smits. Ik zie er weinig nut in, men moest zien hoe men met de vroegere on derwijzer speelde als met een klein kind. v. d. Werken. Het is nu een ander die niet zoo met zich zal laten spelen. Het voorstel van B. en W. wordt hierop aangenomen, tevens zal bijgevoegd worden, dat de deelname voor herhalingsonderwijs niet groot is. Bij de rondvraag brengt de heer v. d. Werken dank aan de heeren die hem hebben geholpen het meubilair voor de vergaderzaal bij elkaar te brengen en spreekt den wensch uit dat zij er nog vele jaren gebruik van zullen mogen maken. De heer Peereboom zegt een bezoek te hebben ontvangen van het Hoofd der school, den heer Essenburg, die hem verklaarde dat de school in 't geheel niet of zeer slecht wordt schoongemaakt. Spr. heeft toen gezegd dat de heer Essenburg daar voor niet bij zijn persoon moest zijn, doch bij het Hoofd der gemeente, doch dat hij bjj de rondvraag er de aandacht op zou vestigen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit sterk overdreven is, ook bij spreker is de heer Essenburg met een klacht geweest en hij heeft toen zelf Zaterdagsmiddags een onderzoek ingesteld en geconstateerd dat de school goed was schoongemaakt. Het hoofd schijnt de instructie die voor het schoonhouden der school is gemaakt stipt te zien doorgevoerd, of dit echter zoo noodzakelijk is, betwijfelt spr. zeer. Een paar weken geleden heeft het Hoofd hem nog geschreven over kachels schoonmaken en ramen wasschen. Peereboom. Hy heeft ook mij daarover gesproken. Voorzitter. Ik geloof dat het sterk is overdreven, ik heb mij zelf overtuigd. Peereboom. Het Hoofd was ook erg tegen de fanfare, die zaterdagsavonds in een locaal der school repeteert, en deze locatiteit dan erg vuil maakt. De Voorzitter zegt, dat ook dit zeer overdreven is, de fanfare gebruikt wel een localiteit, doch laat deze na het ge bruik ook weer reinigen. De heer Smits merkt op, dat veel over dreven wordt. Laatst hebben Kerkvoogden en Notabelen in een locaal vergaderd en toen klaagde de heer Essenbuag dat den volgenden dag de localiteit zoo erg was bevuild en verschillende eindjes sigaren en sigaretten overal verspreid lagen, niet tegenstaande in 't geheel geen sigaretten zijn gerookt. Spr. heeft de klacht aan de Kerkvoogden medegedeeld en gezorgd, dat in 't vervolg een grooten aschbak bij de vergaderingen aanwezig is. De heer de Gaaij heelt de school ook gezien en kan niet anders zeggen, dan dat ze goed was schoongemaakt. De heer Smits zegt dat de school er goed uitziet, iederen Zaterdagmiddag is men er 2 k 3 uur in bezig. De fanfare is het Hoofd ook in den weg omdat zyn kindje tydens de repetitie niet kan slapen. Volgens den Voorzitter heeft het Hoofd reeds een paar malen aangedrongen om de fanfare uit de school te houden. De heer Smits somt nog eenige dingen waarbij het Hoofd der School niet goed zou hebben gehandeld. Met het schoon maken der school mocht men geen water halen uit den regenput en werd de toe gang tot den regenput met geweld gewei gerd. Met een grooten kram is de regen put toen afgesloten. Iedereen werd den toegang geweigerd zelfs den Burgemeester om zoo te zeggen. Huis en tuin was zijn eigendom en hij behoefde daarin niemand toe te laten. De Voorzitter zegt dat er voor 't oogen- blik niets aan te doen is, omdat er te goeden- trouw geen contract is gemaakt, doch spr. zou thans maatregelen willen treffen om hierin verbetering te brengen. De heer Smits voert nog aan dat het Hoofd der School boomen is gaan kappen, heesters is gaan planten waar deze nooit hebben gestaan, een gat in een schuurtje heeft doen hakken, zonder het gemeentebestuur er in te kennen. Doch ligt het aan spr. dan zal men het Hoofd er nu wel tusschen krijgen. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Radium houdend erts ontdekt In het district Fergana (Turkestan) zijn, naar de Nakanune meldt, rijke lagen radium- houdend erts ontdekt. Spoorwegongeval Tusschen Reval en Walk zijn 2 treinen op elkaar geloopen. Twaalf personen wer den gedood, 6 ernstig en 32 licht gewond. Geen Frausche boter De uitvoer van versche, gesmolten en gezouten boter is tot 4 Juli verboden. o Vermoord Uit Athene wordt aan de Neue Freie Presse gemeld, dat de Albaneesche opstande lingen den voorzitter van de Nationale Ver gadering, Frassari, alsmede den voorzitter van de commissie, welke in Mei j.l. het vriendschapverdrag met Turkije heeft af gesloten, hebben vermoord. In oen put gevallen Uit Rome wordt gemeld Bij een ho tel in de Campagne zijn een aantal kin deren in putten voor rioleeringswerken ge vallen. Bij de pogingen om hen te red den zijn 6 personen tengevolge van gasver- stikking omgekomen. Er zijn twee ge wonden. o— Watervliegtuig verbrand, vyf dooden Uit Bogota In Zuid Amerika wordt ge meld Een watervliegtuig heeft vuur ge vat. Er zijn vyf dooden en een gewonde. Waarom die onnoodi&ptiïwellingen verdragen van kprauitslag, enz. Krabt niet, AkkpreKloosterbalsem zal den jeui^aoen bedaren, ver- zachtirm^en genezing brengen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2