Eerste Blad S. B. LANKfiOYZEN Co's Baok. C. DE KEMP. L Verschuur-Baert Raamsdonksveer. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* No, 4408. Vrijdag 20 Juni 1924, SPAARBANK. Drogisterij Iii een put gevallen. Int. Telefoon no* 19. Postrekening no. 61535. Engstraat HEÜSDEN. Keelontsteking Abdijsiroop Dit biad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 42.000.000, f97.000.0007— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand-^n inferaakvrije-HWf&kluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. BUITENLANDSCH OVERZICHT Minister-president Herriot heeft Dinsdag in de Fransche Kamer zijn regeerings- verklaring afgelegd. Zij bevatte in hoofdzaak de volgende punten op het terrein der binnenlandsche politiek algemeene amnestie met uitzon dering voor dienstweigeraars en verraders weder in dienst stelling van de ontslagen spoorwegarbeiders opheffing van het ge zantschap bij het Vaticaan strenge toe passing van de wet op de congregaties vermindering van de militaire lasten tot een hoogte, vereenigbaar met de veiligheid des lands; opheffing van de décrets lois wederinstelling van het lucifersmonopolie streng onderzoek van den financieelen toe stand teneinde evenwicht in de begrooting te brengen vervolging van belastingfraudes; een nieuwe regeling van de directe belas tingen verlaging van de verbruiksartikelen, met name van de omzetbelasting eerbie diging van de wet op den achturendag en de rechten der vakvereenigingen toepassing van de sociale verzekeringswetten erken ning van het vakvereenigingsrecht voor ambtenaren administratieve hervorming op het terrein der buitenlandsche politiek consolidatie van den vrede door een entente onder de volken uitbreiding van de taak van den Volkenbond, het internationaal Arbeidsbureau, het hof van internationale justitie te Den Haag herstel van de normale betrekkingen met Rusland aanvaarding zonder nevengedachten van het rapport der deskundigen handhaving van de be zetting van het Roergebied tot na de vaststelling en overdracht van de panden, beschreven in het rapport-Dawis, aan de internationale organisaties geschikt zijn om ze te beheeren hervatting van de contróle op de ontwapening van Duitschland op lossing van het vraagstuk der veiligheid door verwezenlijking van waarborgverdragen, geplaatst onder het gezag van den Vol kenbond. Voor het Fransche volk zijn de verkla ringen van Herriot op het gebied der bin nenlandsche politiek voorshands-van ingrij pende beteekenis. Geen minister-president heeft na den oorlog zoo nadrukkelijk en programmatisch verklaard, dat hij zich beschouwt als zaakgelastigde der openbare meening. De voorgangers van Herriot, berustende cp eene Kamermeerderheid, die in den roes der overwinning tot stand ge komen was en in de laatste jaren al lang niet meer aan de feitelijke meenirig des volks beantwoordde, hebben wel is waar ook gekampt door de belangen van het Fransche volk, zooals zij die begrepen, doch zich om de opinie van het volk, ja, gelijk Poincaré om die van Kamer en Senaat, weinig bekommerd. De binnenlandsche programpunten, die Herriot aankondigt, beantwoorden zeer zeker aan de verlangens van hel meerendee! van het Fransche volk ook de Parijsche oppositiepers heeft ze niet van de hand gewezen, te meer waar ze van overdrijving zijn vrij gehouden. Alleen de verkorting van den diensttijd geeft de clericaal-militairistische pers, die door de »Echo de Paris« geleid wordt, aanleiding tot protest. Ongetwijfeld echter beant woord juist dit voornemen aan den wensch van het Fransche volk, dat het er sinds lang niet mee eens is dat zijn beste jeug dige krachten zoolang aan hun werk ont trokken worden als thans nog geschiedt. Wanneer Herriot, naar hij herhaaldelijk betoogd heeft, speciaal er naar streeft de ontwapening van Duitschland te waarborgen, dan berust dat eveneens op motieven van binnenlandsche politiek hij wil de natio nalistische oppositie den wind uit de zeilen nemen, ten einde het deze onmogelyk te maken dat tegenover het Fransche volk, dat in zijn breede lagen met de bedoelin gen van een bepaalde Parijsche pers weinig gemeen heeft, de nieuwe regeering ver dacht wordt gemaakt. Men moet evenwel, wanneer men het program van Herriot positief waardeeren wil, zich realiseeren dat de groote problemen der Fransche binnenlandsche politiek daarin zeer beschei den zijn behandeld. ïHet gedeelte dat in Herriot's program gewijd is aan de buitenlandsche politiek, is nog voorzichtiger geredigeerd dan het binnenlandsche ook dit deel brengt slechts uiteenzettingen, die men kon verwachten. Het heeft, van Duitsch standpunt beschouwd, de kringen gelijk gegeven, die vooiloopig wel is waar niet veel verwachten dat van den grond ai een ommekeer zou brengen, doch nok geenszins meêmngen in het koor der stemmen, die iedere hoop op eene ver andering, in gezindheid en richting als kinderachtigen »Schwindel« qualificeerden. Wanneer de door Herriot ingeslagen weg in overleg met Macdonald nader wordt bepaald en in dier voege verder wordt af gelegd als men bij een van nevengedachte vrije uitlegging van het rapport der des kundigen verwachten mag, dan zal eene genezing van het zieke economische lichaam van Europa misschien nog eerder gelukken, dan men na de troostelooze ervaringen der laatste jaren zou kunnen hopen. De afgelegde verklaringen worden gekenmerkt door eene openhartigheid en eenvoud, zooals men in redevoeringen van Fransche minister-presidenten tot dusver zel den placht aan te treffen. Merkwaardig is te dezen opzichte het oordeel te verne men van een blad als de Kölnische Zei- tung, die in een waardeerend artikel onder meer zegtjHier spreekt niet de advocaat die school gemaakt heeft in de hofdiplo- matie, doch een man van gezond verstand en, naar het schijnt, ook eerlijkheid, die zich bepaaldt tot paragrafen en hunne in terpretatie-mogelijkheid, doch oog heeft voor het volle maatschappelijke leven en deszelfs ontwikking. De Herriot van deze regeeringsverklaring staat in ieder geval nader tot zijn Engelschen collega Macdo nald als tot zijn voorganger Poincaré. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEUSDEN. BINNENLAND. Mnziek- en zangconconrs te Gorinchem uitgeschreven door de liedertafel *De Ver- eenigde Zangers", ter gelegenheid van haar 30-jarige bestaan. De jury voor het muziekconcours (12 Aug.) bestaat uit de heeren Gerard Dik, LeidenD. Speets, Amsterdam en Piet Versloot, Nijmegen voor het zangconcours (13 Aug.) uit de heeren Nico Hoogerwerf, Haarlem Piet Versloot, Nijmegen, en J. R, J. Wierts, 's.Gravenhage, Voorzitter der jury is beide dagen de heer Versloot, dirigent der feestvierende vereeniging. De prijzen in de 4e afdeelingen zijn le zilveren lauwertak, 2e kleine zilveren medailles, 3e bronzen medaille in de 3e afdeelingen le groote zilv. med,, 2e zi|v. med., 3e kleine zilv. med.; in de 2e af deelingen le prijs verg. zilv. med.; 2e- groote zilv. med.; 3e zilv. med.- in de le afdeelingen le ziiv lauwertak, 2e kleine verg. zilv. med., 3e groote zilv. med.. in uitnemendheid le groote zilv. lauwertak, 2e verg. zilv. med., 3e kleine verg. zilv. med.; in de eere-afdeelingen le gouden med., 2e zilv. lauwertak, 3e verg. zilv. med. Voor de combinaties: 4e en 3e afd 2e en le afd., uitmuntendheid en eere af deelingen worden elk directeursprijzen be schikbaar gesteld, respectievelijk f 10, f 15 en f 25. Bovendien voor het hoogste aantal pun ten van iederen dag een zilveren lauwer krans. Bij loting zijn de volgnummers van op treden 4e Afd. fanf.: Oudendijk, Zijderveld, Echteld. 3e Afd. fanf.: Nederhemert, Rjjswijk, G. N.kerk, Deil, Nieuwaal, Westmaas, Oolt- gensplaat Hoog-Biokland. 2e Afd. fanf.: Hardingsveld, V. R. en Co., Gorinchem. le Afd. fanf.: Deil, Vuren, Woudrichem. Eere afd. fanf. Ameide, Almkerk. 3e Afd. harmonie Ingen. 2e Afd. harmonie Sliedrecht, Helvoirt, Heusden. le Afd. harmonie Boxtel le Afd. mannenkoren Politie, Rotter dam Schoonhoven. Eere afd. manennkorenH.-I.-Amb., Sliedrecht, Culemborg. Uitnemendheid mannenkorenZang en Vriendschap, Gorcum. 4e Afd. gemengd Excelsior, 's Bosch Advendo, Meerkerk, Lofstem, Genderen Concordia, Zijderveld. 3e Afd. gemengd Poederoyen, Ooltgens- plaat, Beesd. 3e Afd. vrouwenkorenSt. Caecilia, Leerdam. 2e Afd. gemendNieuwendyk, Wer kendam. Kedichem, Wadenoyen, Giessen Oudekerk. le Afd. gemengd Tricht, Sprang Capel- le. Woudrichem, Arkel, Andel, Eere-afd, gemengd Ammerstol, St, Cae- cilir, Leerdam; Papendrecht, H.-I.-Amb., Krimpen a. d. Lek, Zanglust, Gorcum, Ex celsior, Sliedrecht, Moercapelle. 55 Vereenigingen met 2500 leden ne men aan dit concours deel. Broekhuys veroordeeld Dinsdag deed de arrondissements-recht- bank te Rotterdam uitspraak in de zaak tegen W. H. Broekhuijs, wien ten laste werd gelegd overtreding der loterijwet 1905. De rechtbank vernietigde het vrgspre- kende vonnis van het kantongerecht en veroordeelde beklaagde tot 4 maanden hechtenis en verbeurdverklaring van de simplexmachine en eenige obligaties. Het vergiftigingsgeval te Amersfoort De Rechtbank te Utrecht, uitspraak doende in de zaak van B. J. Verhaaf, drogist te Amersfoort, beklaagd van poging tot moord, tweemaal gepleegd op zijn echtgenoote, schorste het onderzoek en gelastte een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens in te stellen. De verdediger, mr. Van Geldrop Med- dens, had in zijn pleidooi geconstateerd, dat de pogingen tot moord niet wettig en overtuigend waren, bewezen en verzocht een onderzoek naar de geestvermogens van zijn cliënt te doen instellen. Het O. M. had tegen beklaagde de maximale straf van 20 jaar gevangenisstraf geëischt. o Slapte in «Ie metaalindustrie Bij Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf te Rotterdam zijn Zaterdag 750 werk lieden ontslagen.' De vorige week werden 300 werklieden ontslagen. Ook bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij zijn deze week een groot aantal werklieden opgezegd. Deze ontslagen houden verband met een na korte opleving weer ingetreden slapte in de metaalindustrie. Vermoedelijk zullen er nog meer ontslagen volgen. Het 4-jarig zoontje van den wagenmaker H. te Princenhage is al spelende in een cementen put gevallen. Het arme ventje brak den hals en overleed spoedig. Verdronken Maandagmorgen is de gehuwde arbeider Harm Walra bij de Zuivelfabriek »Spoor- dok« te Bedum te water geraake en ver» dronken. Maandagmiddag is de 3-jarige W. A. S. van boord van een in de Waalhaven te Rotterdam liggend Rijnschip te water ge vallen en verdronken. Na eenigen tijd heeft de rivier-politie het lijkje opgehaald. Vervolg Raadsverslag WERKENDAM. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat nog is ingekomen een verzoek van »De vereen, tot stichting en instandhouding van een Christelijke School voor Uitgebreid Lager Onderwijs voor het Westelijke deel van het Land van Altena, gevestigd te Wer kendame. In dit schrijven wordt verzocht 3 lokalen af te staan van de school aan de Keizer straat, of een nieuw te bouwen school overeenkomstig art. 74 der L O. wet. B. en W. stellen voor, 3 lokalen af te staan van de oude school, de huurprijs hiervan zal f 302.50 bedragen per jaar. De Voorzitter stelt voor, omdat het bestuur het gebouw niet kan huren, dat de gemeente het huurt en dat de gemeente het dan weer onderverhuurt aan de vereen. de Boon. Wij hebben van avond nog niets anders gedaan dan maar beschikt om gelden uit te geven, maar is dat wel doenlijk. Voorzitter. Wij zijn er volgens de wet toe verplicht, als er 24 leerlingen zijn kan men een school vorderen, het is net zoo goed een wettelijke verplichting als het aanschaffen van een instrumenten kast. De heer de Waard vraagt of B. en W. er van overtuigd zijn dat het aantal leer lingen voldoende zal zijn. De Voorzitter antwoordt hieropB. en W. zijn er niet zoo zeer van overtuigt, maar het bestuur van de vereen, wel. Vervolgens wordt er op aangedrongen dat zooveel mogelijk de bezuiniging in het oog gehouden moet worden. Voorzitter. Het blijkt wel dat het be stuur ook op bezuiniging aandringt, zy hadden toch net zoo goed een nieuwe school kunnen vorderen. de Waard. Ik ben er van overtuigt dat er in het bestuur menschen zitten die voor de bezuiniging zijn, maar het zal de gemeente toch geld kosten. De heer Baggerman vraagt of het ook bekend is wat of het de gemeente ongeveer zal kosten. De Voorzitter zegt, dat dat niet bekend is, maar dat B. en W. de zuinigste weg zullen opgaan. Baggerman. Ik hoop het. De heer Bogers zegt wel eenige toe lichtingen te kunnen geven le de huur voor de lokalen, 2a dan de kosten van inrichting, daaronder wordt verstaan het aanschaffen van leermiddelen enz., en ten 3e de kostende prijs per leerling. Voor 30 leerlingen bedraagt dit ongeveer f600. per jaar, dit bedrag wordt dan verminderd met de schoolgelden. Voorzitter. U begrijpt wel dat de kosten dan tot een minimum beperkt worden. de Waard. Wordt het een klas. Voorzitter. Neen, hoogstwaarschijnlijk vier. de Waard. Hoeveel leerkrachten krijgt men. Voorzitter. Tot 30 leerlingen 1, van de 31 tot de 60, 2 leerkrachten. de Waard. Voor 4 klassen krijgt men dus maar 1 leerkracht. Voorzitter. U voelt wel dat het de be doeling is om 31 leerlingen te krijgen, dan kan er nog een leerkracht bij. Vervolgens wordt het voorstel goedge keurd. Bij de gebruikelijke rondvraag zegt de* heer van Wijk 1. Dat hij het zeer op prijs stelt dat B. en W. zoo veel mogelijk bezuinigen, maar dat dit toch weer niet de aanleiding mag zijn dat er dingen onder lijden. Zoo begint de haven b.v. te verkeeren in een toestand die niet overeenkomstig de eischen is. Ik zou die weer eens schoon laten maken 2. Dat er een bord is geplaatst bij den heer Egas waarop vermeld staat dat er in die straat geen vrachtauto's meer mogen komen. Is het nu een bepaling voor de nieuwe straat, opdat die niet meer stuk gereden zal worden, dan vind ik beter dat er voer tuigen boven een bepaald gewicht er niet meer in mogen komen. Voorzitter. Het is eigenlijk meer ge daan voor de menschen die daar wonen, als er een auto door rijd schudden de huizen. De heer van Wijk. Voor menschen die er vrachten moeten lossen is het erg lastig, die moeten nu bij de brug lossen. Zoo had de heer van den Heuvel nu laatst een auto met cement te lossen, nu moest die eerst op een kar geladen worden, zoo kost het toch maar een hoop moeite, geld en tijd. 3. Het is mij de laatste dagen gebleken dat veel huizen aan een waterleiding ver bonden zijn. Als er nu b.v. over de haven bij 1 persoon iets stuk is moet heel de leiding over de haven afgesloten worden. U voelt toch wel dat dat een onhoudbare toestand is. Ik zou gaarne willen dat daar verandering in werd gebracht. 4. Dan wordt het vuilnis aan de Zagerij niet regelmatig opgehaald, de gevolgen hiervan blijven niet uit, het vuil wordt nu maar in de haven gegooid. Laten we hier maatregelen tegen nemen. 5. Dat er nog geen afrastering is gezet om den tuin van de Wed. Duizer. Vroeger was er een vlierheg, die is afgebroken met de bepaling dat de gemeente weer voor «oor iiet Land «in Heiisden n AiteiLdeLaiastrast en it Boiiglerwsard Lcatarrh, bronchitis, schorheid. Gebruik AKKER'»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1