Eerste Blad Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4411. Woensdag 2 Juli 1924, FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITBNLANDSCH OVERZICHT Boven den staat Ohio N.-A. heeft een ontzettenden orkaan gewoed, die vooral voor den Zuidelijken oever van het Eriemeer verschrikkelijke gevolgen heeft gehad. Het ergste had de stad Lorain te ljjden, waar de wind een groot aantal huizen eenvoudig vernielde. Volgens de eerste berichten, schat men dat alleen te Lorain meer dan 300 men. schen om het leven zjjn gekomen, terwijl het aantal gewonden geraamd wordt op meer dan 2500. Kort nadat de stedelijke schouwburg te Lorain was ingestort, werden reeds 88 lijken onder de puinhopen te voorschijn gehaald en het vermoeden, dat dit aantal nog veel grooter moest zjjn, werd bevestigd door een later bericht, volgens hetwelk reeds 165 ljjken zjjn geborgen. Een ooggetuige, die er in geslaagd is Cleveland te bereiken, vertelde, dat de huizenrijen aan beide zjjden van de hoofd straat van Lorain eenvoudig ingedrukt zjjn, terwyl een ander ooggetuige mededeelde, dat van het schoone Lorain niets meer is overgebleven. Ofschoon de latere berichten het aantal slachtoffers minder groot opgeven, blijkt de orkaan toch vreeselijk in de steden aan de Zuidkust van het Eriemeer heeft huis gehouden. Men kan zeggen, dat de kuststrook tot op 60 rojjl van Cleveland af vrjjwel is schoongeveegd. De verhalen van oogge tuigen, die de ramp in haar vollen omvang hebben bjjgewoond, doen denken aan ver halen, over den ondergang der wereld. Het geloei van den storm overstemde alle andere geluiden en bjj iederen nieuwen hevigen windstoot zag men huizen te mid den van wolken kalkstof volkomen inwaaien. Muren werden geheel ingedrukt, waarna dan het dak naar beneden viel, zoodat na enkele seconden slechts een puinhoop de plaats aanwees, waar het huis gestaan had. Elders weer zag men afgerukte daken wel honderd meter en meer door de lucht vliegen om dan plotseling met donderend geratel ergens te worden neergesmakt, Meterdikke boomen vielen om, alsof de zeis van een reus döor hun stammen was gegaan. Zjj ontwortelden niet eens meer, maar knapten eenvoudig bij den grond af. 42 Juffrouw de Penhoët had zich kunnen verontschuldigen, maar met een gevoel van groote kieschheid, antwoordde zij Juffrouw de Sainclair heeft ongetwij feld tot echtgenoot een eerlijk man Het schijnt mij, dat de bescherming, die zij u vraagt in zulke treffende woor den, moeilijk kan worden geweigerd. De gravin was Hélène dankbaar voor deze woorden vol tact. Streng voor zich zelf, dacht mevrouw de Kerlor dikwijls, dat zij verkeerd had gedaan, door Mariana te laten gaan. Weliswaar had zij er geen schuld aan, maar toch was zij steeds gekweld door eenigen angstzij vreesde voor de strenge verwijten van haar geweten, indien er ongelukken gebeurden. Indien zij nu in den wensch van Mariana toestemde, zou ook de laatste schaduw van zelfverwijt verdwijnen. Zij riep uit: Welnu, lief kind, wees zoo goed zelf uit mijn naam te antwoorden, schrijft aan juffrouw Sainclair, dat ik mij zeer gelukkig acht haar van dienst te kunnen zijn; en dat ik haar bedank voor haar roerende attentie. Carmen hernam Onze nicht heeft zeker gehoorzaamd aan een der meest eerlijke beweegredenen, Er zyn huizen, die nu den voorgevel missen, zoodat de kamers als die van een poppenhuis aan één zijde open zijn. En daar, waar de storm zyn vernielend werk niet geheel ten einde bracht, werd dit voltooid door het vuur. Want in vele woningen, die slechts gedeeltelijk waren ingestort, ontstond brand en daar aan blusschen onder deze vreeselijke omstan digheden natuurlijk niet te denken was, brandden zij dan ook tot den grond toe af, soms, op hun beurt weer belendende perceelen aanstekende. Als waanzinnig rende de door een panischen schrik be vangen bevolking door de straten, niet wetend, waar een veilige schuilplaats te kunnen vinden. Niemand durfde meer in zyn woning te blijven, ofschoon men op straat haast even veel kans liep door vallende stukken steen of door boomen of palen te worden ge troffen. Natuurlijk waren ook alle telegraafver bindingen vernield, maar gelukkig was er nog één spoorweglijn van Lorain naar Co lumbus intact gebleven en zoo kon dan ook dringend om hulp worden geseind. Met auto's heeft zich toen een leger van politie, brandweerlieden, pleegzusters en dokters naar de geteisterde streek begeven en daar de orkaan inmiddels had uitge raasd kon onmiddellijk met het hulpwerk worden begonnen. Duizenden personen zijn dakloos gewor den, honderden zijn in de ziekenhuizen op genomen. De Berlijnsche correspondent van de Observer verwacht, dat, als de inhoud van de Duitsche nota aan den gezantenraad inzake de militaire contróle gepubliceerd is, dit een nieuwen stap zal beteekenen op den weg naar een verbetering der Fransch- Duitsche betrekkingen, waartoe Herriot de vorige week het initiatief heeft genomen door de repatrieering der verbannen bewo ners van het Roergebied en door het vrij laten der Roergevangenen. Verwyzerid naar de a.s. conferentie te Londen, zegt de diplomatieke, medewerker van hetzelfde blad, dat aan de Duitsche vertegenwoordigers verzocht zal worden hun standpunt uiteen te zetten, niet alleen als een zaak van gezond verstand, doch om te voldoen aan den geest van artikel 234 van het verdrag van Versailles. Zij zullen niet, het is veilig dit er aan toe te voegen, ter conferentie geroepen worden teneinde maar zij ook hebben gedacht, dat een brief, waarop de namen van Kerlor en Sainclair vereenigd zijn, nu juist geen slechten indruk maakt Overvloed van titels schaadt nooit. Waarom ben je zoo kwaaddenkend tegenover Mariana vroeg de moeder op verwijtenden toon. Ik? verweerde juffrouw de Kerlor zich, met een verontwaardiging, die ver makelijk was. U beschuldigt mij juf frouw de Sainclair te miskennen, ik, die haar steeds recht heb gedaan De gravin vervolgde met haar moeder lijken glimlach Men zou haast denken, dat je geraakt ben op Mariana. Omdat zij een meneer een meneer Zij herinnerde zich den naam niet zij keek daarom in den brief en ver volgde Meneer Paul Vernier I Neen, vervolgde de moeder, maar omdat Mariana en Georges bijna op denzelfden tijd gaan trouwen. Je bent bang een oude vrijster te blijven O, mama, welk een vreeselijk vooruit zicht, hernam Carmen, zoo vroolijk mogelijk Gelukkig nadert St. Cathe- rinedag, die heilige zal me wel genadig zijn Ik zal haar smeeken mij niet te vergeten Maar dat is een moeilijke quaestie Ik ben bang, dat St. Catherine mij niet zal verhooren, zij, die zelf nooit getrouwd was Georges was zeer verwonderd, 'tls zonderling, zeide hij, ik zou nooit gedacht hebben, dat deze jonge beeld houwer, wiens bescheidenheid en be- een dictaat aan te hooren als te Versailles, doch om te helpen, teneinde tot overeen stemming te komen. De Observer voegt hieraan toe, dat tot deze procedure besloten was voor de Brusselsche Confe rentie, die gehouden zou worden na de Parijsche conferentie in Januari 1923, doch welke niet doorging iu verband met de bezetting van het Roergebied. Naar het W.-B. meldt, heeft het bestuur van de Duitsche bonden in het gebouw van den ryksdag een betooging georgani seerd tegen het verdrag van Versailles en den leugen met betrekking tot de schuld vraag. Onder de talrijke aanwezigen wa ren Stresemann en verscheidene andere rijksministers. In een met algemeene stem men aangenomen motie werd verklaard, dat Duitschland's voorbeeld van ontwapening niet door de andere volken wordt gevolgd en dat het Duitsche volk zich met alle kracht zal blyven verzetten tegen alle po gingen tot vernietiging van het ryk en het Duitsche bedrijfsleven. Minister Strese mann zegde officieele in-handeling-brenging van de schuldvraag toe. Het opleggen van de schuld alleen aan Duitschland strijdt met de historische feiten de Duitsche be kentenis van schuld werd in weerloosheid onder protest afgedwongen. Het Duitsche volk verlangt eindelijk rechtvaardige be handeling, herstel van zijn vrijheid, eer en aanzien, gelijkwaardige behandeling in een wereld, waarin een duurzame vrede heerscht. BINNENLAND. Groote Land- en Tuinbouwtentoonstelling Zevenbergen. Het zal velen onzer lezers zeker inte resseeren iets te vernemen van de groote Land- en Tuinbouwtentoonstelling, welke 9 15 September e.k. te Zevenbergen wordt gehouden. Wij hebben ons daarom tot het Secretariaat gewend, alwaar wy tot de overtuiging kwamen, dat daar hard schroomdheid ik zelfs dikwijls geprezen heb, de echtgenoot zou worden van mijne nicht. Zij hebben hun geheim goed bewaard hernam Hélène. Maar al te goed, zeide GeorgesMa riana zou beter gedaan hebben, er met moeder over te spreken. Zij gaf er de voorkeur aan ons plotseling te verlaten en ons onnauwkeurige inlichtingen te geven. Zij maakten blijkbaar het raad sel niet gemakkelijk te begrijpen, waar van de oplossing heden is onthuld. Carmen begreep haar heel goed, maar zij gevoelde geen behoefte om haar broe der in te lichten, Hélène antwoordde hierop aan haar verloofde Hoe dit zij, juffrouw de Sainclair zal het voordeel hebben om haar verwanten en haar vrienden mededeeling te kunnen doen van haar geluk uit naam van me vrouw de gravin de Kerlor. Zij voegde er met een teedere, innige stem bij Men moet alleen op de wereld staan, zooals ik, om den dienst, dien mevrouw de gravin aan haar bloedverwanten be wijst, op den waren prijs te stellen. Je bent niet meer alleen, mijn kind, hernam de gravin. Georges riep uit: Je hebt een familie teruggevonden, Hélèneje eenzaamheid is over. De genegenheid mijner moeder en zuster, de liefde van uw echtgenoot zullen uw droeve uren opvroolijken. Ja, ik ben zeker, hernam Carmen, dat jij niet verlangt om met een huwelijks en goed wordt gewerkt. Voorzoover tot op heden kon gepubliceerd worden, heeft ons de secretaris ingelicht. Het schitterende terrein van den Kapel- berg by Zeverbergen, groot 7 Hectaren, op hooge zandgrond gelegen weide, is door het Hoofdcomité gehuurd benevens een in de onmiddelijke nabijheid gelegen con- coursveld. De teekeningen van restauratietent, rege- lings-commissietent, muziekkiosk, eerepoort, en diverse tenten, opgetrokken in hout en ontworpen door den heer R. W. Jaquet, zagen er keurig uit en zullen door hun uiterlijk alle bezoekers trekken op de ten- toonstellingsdagen. Vóór de eerepoort zijn twee groote ruimten op den plattegrond geprojecteerd als bergplaats voor rijwielen en auto's. Een ruime baan van 10 M. breedte is afgebakend voor de autobussen welke de bezoekers zullen aanvoeren, zoo dat by de grootste drukte zelfs van deze voertuigen niet de minste last zal worden verkregen. Des avorids zullen de terreinen feestelijk worden verlicht door de firma De Vries ^fulder en Co. te Arasterdam, wier naam op dat gebied Earopeesche ver maardheid heeft verkregen. Muziek en zang benevens des avonds bioscoop zullen het nuttige met het aangename vereenigen ofschoon van de expositie nog niet veel gezegd kan worden, daar de meeste in schrijvingen nog loopende zijn. Tot onze groote voldoening mochten wij vernemen, dat een suikerpaviljoen door de coöperatieve en speculatieve fabrieken zal worden ge sticht, terwyl aan de rubriek Wetenschap en Organisatie onder leiding van een Rijks- landbouwconsulent, de Heer Huizinga te Breda, de grootste zorg wordt besteed. Ook de zuivel is in het rijke programma goed verzorgd, terwijl besprekingen loopende zijn over het stichten van een paviljoen hiervoor in denzelfden geest als dit met de suikerindustrie geschiedt. Van de rubrieken paarden rundvee, kleinvee, pluimvee, akkerbouw, machines, tuinbouw, bloemen, enz. waarvan het pro gramma meldt, is natuurlijk nog weinig te zeggen doch de borid van hengsten- Associatiën en de bond van Rundveevok- vereenigingen in West-Noord-Brabant, welke respectievelyk paarden en rundvee verzor gen, staan er ons borg voor, dat dit zeer zeker in de puntjes zal wezen. Het deed ons buitegenwoon goed aan, dat ook var kens, geiten en pluimvee, zoozeer in op komst in onze provincie, zoo zorgvuldig kaart op zoo luidruchtige wijze kennis le geven van uw geluk. Neen, hernam Hélène, haar trots terug vindend, ik wil, dat de heele wereld wete, dat de graaf de Kerlor een wees huwt. Overigens is juffrouw de Sain clair uw nicht, en ik behoor nog niet tot uw familie. Enfin, de namen Kerlor en Penhoët zullen niettemin te zamen voorkomen op uw brieven en dat doet mij genoegen. Twee dagon later kwam juffrouw de Sainclair te Kerlor. Zij was niet alleen, de heer Nerville vergezelde haar. Op het oogenblik, dat Mariana zich gelukkig voelde, de vereeniging van Georges en Hélène onmogelijk te hebben gemaakt, was ineens koud als ijs het bericht uit Kerlor op haar gevallen. Toen de notaris van gravin de Kerlor den brief ontving, waarin hem werd ge vraagd een huwelijkscontact klaar te maken voor Georges en Hélène, vergoot de oude man tranen van blijdschap, hij kon bijna niet gelooven, dat de lieve jonge dame zooveel geluk deelachtig zou worden, na zooveel rampen ondervonden te hebbenhij riep onmiddellijk zijn vrouw, die wel zeer verheugd was, maar minder verwonderd dan haar echtgenoot. Maar er heerschte thans vreugde in de harten der luidjes. Elvire wreef zich in de handenzij zeide Zeker, ik had die ontknooping niet zoo spoedig en zoo schitterend verwacht, maar ik vermoedde wel zoo iets. Mevrouw Nerville riep, zoodra zij juf- zijn bewerkt, zoodat wij zeker vermeenen op de tentoonstelling een juist beeld van den stand hiervan in onze provincie te verkrijgen. Alles bijeen genomen mogen wij gerust veronderstellen, dat deze derde Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Zeven bergen in een zeer goed teeken staat. We wenschen het Hoofdcomité dan ook het beste toe met de verdere uitwerking der plannen en hopen daarop later in ons blad terbg te komen. Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Zevenbergen. Door ZEx. den Commissaris der Koningin, Baron van Voorts tot Voorts, is welwillend het beschermheerschap aanvaard van de in September a.s. alhier te houden Land en Tuinbouwtentoonstelling. Naar ons wordt medegedeeld, werd het nieuwe span luxe paarden, door H. M. de Koningin-Moeder aangekocht, verzekerd by de Verzekering Maatschappij »De Oude Zwolsche van 1895«, Algemeene Paarden- Veeverzekering te 's-Gravenhage, bij welke Maatschappij ook de overige paarden van H. M. de Koningin-Moeder zjjn ge assureerd. Examen Gemeente-administratie Van den cursus Gemeente-administratie*, gegeven door de heeren P. Smits, Com mies ter provinciale Griffie van Noord brabant, en J. Verwiel, Burgemeester van Oisterwijk, slaagden bij het gedurende de vorige week gehouden mondeliug examen de volgende candidaten A. Bertens te Uden- hout, W. van den Boom en J. Sweens te 's Bosch, P. Carpaij te Dinther, J. van Gooi te Tilburg, W. van Oordt te Gelder- malsen, J. van Rossum te Dreumel en J. Vos te Kerkdriel. De nieuwe cursus vangt aan begin September a.s. Sabotage Het is de rijkspolitie te Amersfoort ge lukt, zoo wordt aan de Crt, gemeld, be langrijke aanwijzingen te verkrijgen om trent de daders, die in het hooiland stalen pinnen hadden gestoken om de maaimachines- van enkele boeren te vernielen. Een drie tal personen is reeds aangehouden, waar onder een overwegwachter by de spoorwe gen. Reeds is bekend waar pinnen ge kocht zijn het waren assen van rywielen. o frouw de Sainclair zag, uit Wij zijn zeer gelukkig. En u kunt toch met ons verblijden, want u zijt nog verwant met de familie Kerlor. Mariana beet zich op de lippen. Den avond tevoren had zij Moncoque Au- bierge ontmoet, en deze had verklaard, dat haar meesteres een zeer strengen brief had geschreven naar mevrouw de Kerlor, die wel diepen indruk moest hebben gemaakt, want er was geen ant woord opgekomen. Mariana twijfelde geenszins aan de ont knooping zij meende dat de gravin be zield was met dezelfde verachtelijke ge voelens, die zij zelf koesterde, zij zag daarom reeds in den geest Hélène de Penhoët verjaagd van het kasteel. Maar toen zij mevrouw Nerville de woorden hoorde uitspreken en het blijde gelaat van den notaris zag, maakte de zekerheid van juffrouw de Sainclair plaats voor een bange onrust. Ik begrijp u niet, mevrouw, stamelde, zij. Elvire gaf verklaring van haar woor den. Wij huwen den heer de Kerlor uit. Wij ontvingèn zoo juist een brief van mevrouw de gravin. Waarlijk, hernam Mariana diep ge troffen. En wie is de bevoorrechte, met wien mijn neef trouwt? Zij, die het meest waardig is zijn naam te dragen. En ook de mooiste mijner beschermelingen. Van uw beschermelingen? vroeg de gouvernante met moeite adem halend. Dat zou dus wezen? (JPordf vervolgd.) NIEUWSBLAD voor lint Land van Hsusden en Alteia,deLangstraat ti It luitltuiirl zelfs de grootste en donkersteverdwijnen door één potSPRUTOL Verkrijgbaar bi) alle drogisten]

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1