Een ra» naar beiedei gerallei Zaterdagmiddag viel plotseling van pand 290 aan de Hoogstraat te Rotterdam, waar gevestigd is Café Rondeelf, een groot zwaar raam, bestaande uit 8 ruiten om laag en trof twee juist paseerende dames. Mevr. F, A., hoofdverpleegster van de psychiatrische inrichting Maasoord aldus de Crt„ bekwam een groote, gapende wonde aan het hoofd. Mej. D. S., hoofd van de wasschery aan Maasoordc werd ernstig aan den rechterarm gekwetst. By onderzoek bleek een kram van het raam te zyn afgebroken, waardoor het was gevallen. Door den wind was het daarna afgerukt. —O— De enbewaakte «verwegen Tusschen Hantum en Ternaard is de arbeider D. B. M. met paard en wagen op een onbewaakten overweg door een locomotief gegrepen en overreden en direct gedood. Hy laat een vrouw en drie kinderen ach ter. Tilburgtehe tentoonstelling 1924 Door de deelname van Joego-Slavië aan bovengenoemde tentoonstelling, alsmede door het overgroote aantal inschrijvingen, heeft het bestuur zich verplicht gezien aan de gebouwen nog eenige uitbreiding te geven. In de machinezaal is men thans druk bezig met het opslaan van de stands, die de bedrijven in werking zullen vertoonen. Bet nassaoBtslag b\J het hoofdbestuur Voorloopig is, naar de ïMbde.t nader verneemt, aan 102 ambtenaren by het hoofdbestuur der P., T. en T. ontslag aan gezegd en wel tegen 1 October a.s. Een en ander heeft zeer groote onrust in het ambtenaren-corps gewekt. Postchique- en girodienst Naar de vRes.bodec verneemt, is aan alle ambtenaren, werkzaam by den post- chèque- en girodienst, die nog vacantie moeten hebben, aangezegd, deze te nemen in den loop der maand Juli, ten einde de mogelijkheid te openen den dienst op 1 of 15 Augustus te hervatten. Onder leiding van den Inspecteur van den postchèque- en girodienst, den heer S. J. Wesselink, zullen een 10-tal ambte- tenaren van den dienst naar Brussel gaan om het Belgische giro-systeem te bestu- deeren. Een ernstig auto-ongeluk. 2 dooden Men meldt Maandagmorgen ongeveer halfdrie ver trok een gezelschap dames en heeren, die na een tennisfeest waren geweest, per auto uit Delden naar Almelo. Na eenige honderden meters gereden te hebben, botste de auto plotseling tegen een boom, waardoor de inzittenden door elkaar werden geworpen. De heer Vormeyne werd op slag ge dood, de heer dr. Bierens de Haan, oog arts te Almelo, bekwam zware verwondin gen aan hoofd en handen, evenals zyn echtgenoote, bij wie de verwondingen van dusdanigen aard waren, dat zy 2 uur later overleed. De bestuurder van de auto de heer Hagedoorn bekwam eveneens ernstig letsel. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Maandag 80 Juni nm. half acht. VoorzitterEdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig de heerenv. Everdingen, de Mol, de Haan, Uhl en L. Verhoeven. Afwezig de heeren de Jongh en Cox. De Voorzitter opent te 7.50 de verga dering, hierna leest de ambtenaar ter secretarie de notulen, die daarna zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen is 1. Een schrijven van den heer Chr. de Jong, waarin hy ontslag vraagt als lid van den raad en waarin hy dit college dank zegt voor de aangename samen werking die hy steeds mocht ondervinden. Voorzitter. Mynheeren, het zal u onge- twyfeld gaan als my, ook door u zal dit schryven met groote teleurstelling en spyt ontvangen of kennis genomen worden. Ik geloof stellig ook in den geest van u allen te spreken, als ik getuigenis afleg, dat de heer de Jongh de belangen der gemeente op onberispelijke wyze heeft voorgestaan en behartigd. Ik meen niet anders, of ik kan hem ook uit uw naam dank brengen voor de lange reeks van jaren, naar ik meen circa een kwarteeuw, dat hy dit heeft gedaan. 2. Proces-verbaal van kasopneming by den gem.ontvanger op 27 Juni, waarby alles in behooriyke orde is bevonden. 3. Brief van Ged. Staten, waarby goedkeuring wordt verleend aan het raads besluit genomen in de vorige vergadering, tot onderhandsche verhuring van een stukje grond aan den klompenmaker L v. d. Pol. 4. Besluit goedkeuring door Ged. Staten wijziging gem.begrooting 1924. 5. Begrooting 1925 der Gezondheids commissie. De Voorzitter zegt, dat later by de behandeling der gem.begrooting kan worden besproken in hoeverre voornoemden post op deze begrooting kan worden overgenomen. 6. Rekening 1923 van hetzelfde college. De Voorzitter deelt mede, dat deze rekening in ontvangst aangeeft een bedrag van f2647,96J en in uitgaaf 2258,99jen alzoo sluit met een batig saldo van f 388,97. Op voorstel van B. en W. wordt goed keuring aan deze rekening gehecht. 7. De Voorzitter deelt nog mede, dat eenigen tijd geleden bij het gem.bestuur is ingekomen een schrijven van de Kamer van Koophandel te Waalwyk. Hy leest dit schrijven voor. Uit deze voorlezing blijkt, dat voornoemde Kamer van Koophandel ter oore is gekomen, dat bij de regeering het voornemen bestaat, verschillende post- en telegraafkantoren op te heffen en om te zetten in hulpkantoren en dat genoemde Kamer van Koophandel zich direct tot den Minister van Waterstaat heeft gewend om dit voornemen zoo mogelijk te keeren. In haar adres voert zij ver schillende gronden aan, o.a. dat deze de gradatie vermindering van personeel en inkrimping van den dienst tot gevolg zal hebben en de daardoor verkregen bezui niging in hoofdzaak zal geschieden ten koste van het platteland, dat voor zijn economische ontwikkeling toch reeds zoovele hulpbronnen mist in vergelijking met steden. Het voornemen heeft de Kamer van Koop handel in hooge mate verontrustzij geeft toe, dat er bezuinigd moet worden, doch meent dat dit niet alleen ten koste van het platteland moet geschieden. De Voorzitter zegt, dat het B. en W. niet bekend is, dat by de regeering wer- kelijk deze plannen bestaan, doch veilig heidshalve heeft het college zich met een schryven tot den Minister gewend en dezen bericht, dat het van ganscher harte de bezwaren, door de Kamer van Koophandel naar voren gebracht, onderschrijft. de Haan. Burgemeester, is het de be doeling het adres te steunen en zelfstandig daarnaast zich tot de regeering te wenden Ik meen dat dit wel de bedoeling van de Kamer van Koophandel is. Voorzitter. Dit is reeds gebeurd. Het schryven van de K. v. K. is reeds van 12 Mei. B. en W. hebben toen direct een brief tot de regeering gericht, waarin zy zich met de bezwaren van de K. v. K. vereenigen en verklaren, het zeer te betreuren als het postkantoor zou worden omgezet in een hulpkantoor. Misschien kan mijnheer Uhl hierover eenige nadere inlichtingen geven, maar die mag misschien niet uit de school klappen. Uhl. Ik geloof er niets van, doch weten doe ik het ook niet. Misschien zal het wel een bijkantoor worden en dan blijft de toestand hetzelfde, maar niemand weet er iets van. de Haan. Dit gaat waarschijnlijk toch ook met inkrimping van den dienst gepaard. Uhl. Ik weet er niets van, er is een commissie die dit uitwerkt, dat den dienst wordt ingekrompen geloof ik ook nietj doch het kan geen kwaad dat er op wordt gewezen. Voorzitter. Het is beter te vroeg dan te laat. de Haan. Als het besluit eenmaal is gevallen is het te laat. 8. Verder is er nog een schrijven van mynheer de Jongh, waarin hij ontslag vraagt, als ambtenaar van den Burg. Stand. Op voorstel van B. en W. wordt de heer de Jongh op de meest eervolle wyze ontslag verleend en met algemeene stemmen ais ambtenaar van den Burgeljjken Stand be noemd de heer A. van Delft, ambtenaar ter secretarie. 9. Een briefje van den ingezetene Ekkelenboom, waarin hy ontheffing vraagt van schoolgeld over 1923. Op voorstel van den Voorzitter wordt afwijzend op het verzoek beschikt, omdat het te laat is ingekomen. 10. Een schryven van den ingezetene Kljjn-Loeff om ontheffing van rioolbelasting van een perceel in de Wyksche straat, vroeger bewoond door Sluijmers, doch dat thans by adressant zelf in gebruik is. De Voorzitter deelt mede dat uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de ge legenheid voor afvoer van afvalwater is dichtgemaakt en daarvan dus geen gebruik meer wordt gemaakt. Op voorstel van B. en W. wordt de gevraagde ontheffing dan ook verleend. Benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolverzuim ter vervanging van den heer W. van Wjjnen. B. en W. hebben hiervoor een aanbe veling waarop voorkomen de heeren Leen- houts en Winsemius. Met algemeene stemmen wordt de heer A. J. Leenhouts benoemd. Verzoek van den hulpkeurmeester om verhooging van jaarwedde met voorstel van B. en W. De Voorzitter zegt dat zyn jaarwedde thans f 1600 bedraagt en de hulpkeur meester van Valderen vraagt, dit thans te brengen op f1800. B. en W. stellen voor overeenkomstig het verzoek te beslissen. Van Valderen is iemand die zeer gunstig staat aangeschre ven als hulpkeurmeester en die buitenge woon voldoet. Uit informatie bij andere kringen is gebleken dat de jaarwedde nog beneden de norm bljjft, als b.v. in de ge meente Vught. Daar is het aanvangsalaris f1800 met 4 jaarlykscho verhoogingen van f 50 plus f 50 voor een fiets en f 250 voor het gebruik van een motor. De Keuringsveearts Hoofd van Dienst is bui tengewoon over den heer van Valderen te vreden. Voor de gemeente» behoeft de verhooging geen bezwaar te zijn, want do resultaten zyn van dien aard, dat de keu ringsdienst deze verhooging goed kan dragen en daarom het voorstel van B. en W. het verzoek toe te staan. Uhl. Mijnheer de Voorzitter, ik wilde nog vragen, hoewel het voor ons moeilijk is om te beoordeelen of de verhooging werkelyk noodig is, want de vergelijking met Vught gaat waarschijnlijk niet op, omdat Vught misschien grooter is dan de kring Heusden, bestaat er geen bezwaar dat de jaarwedde van het Hoofd van Dienst dan niet moet worden verhoogd, wordt dan de verhouding niet verbroken Voorzitter. Ik geloof niet dat hiervoor vrees behoeft te bestaan. Als wij deze vraag aan het Hoofd zouden voorleggen, dan zal deze zelf zeggen, dat de verhou ding niet verbroken wordt. Het is waar, de Keuringsdienst Vught is veel grooter, maar daar zyn ook drie hulpkeurmeesters. Men moet ook niet vergeten dat de kring Heusden zich ook uitstrekt van de Haar steeg tot Meeuwen en Babiloniënbroek. Met den zomer gaat het wel, doch met den winter, en hy heeft een barren winter achter den rug, dan is het niet alles. Hy is er iederen dag op uit, de gewone keu ringen doet hy allemaal, alleen bij nood- slachtingen moet het Hoofd van Dienst er bij zijn. de Moll. Dan verdient de hoofdkeur meester veel te veel. Voorzitter. Die draagt ook de aanspra kelijkheid. Uhl. En hij voert de administratie. de Moll. Zouden wjj de keurloonen niet kunnen verlagen Voorzitter. Ik zou niet daarvoor zyn. Straks by uitwerking van den dienst '23 zal misschien blijken dat wy uitkeeringen aan de gemeente moeten doen. Verlagen zou ik evenwel toch niet doen, want het keurloon heeft geen invloed op de prijs van het vleesch, dit wordt er toch niet door verlaagd. de Moll. Ik beschouw het een zware belasting voor de slagers. Voorzitter. Ik kan mij op 't oogenblik daarover niet verder uitlaten, doch er zyn nog nooit klachten over ingekomen. Met algemeene stemmen wordt hierop de jaarwedde van den hulpkeurmeester gebracht op f 4800. Voorstel B. en W. tot onbewoonbaar verklaring van de woning wyk no. 98. De Voorzitter licht toe dat het de wo ning betreft in eigendom by den heer Cox. De Gezondheidscommissie heeft de woning nauwkeurig onderzocht en ook de Wethou der, tevens hoofd der brandweer, heeft een onderzoek ingesteld en eenstemmig is men van oordeel, dat de woning moet worden afgekeurd en zy niet meer den naam van woning mag dragen. De woning er naast is nog wel in bewoonbaren toe stand te brengen, tot den heer Cox is hierover een schryven gericht. Met algemeene stemmen wordt de wo ning wyk no. 98 hierop onbewoonbaar verklaard. De Voorzitter merkt nog op dat de be langhebbende natuurlyk het recht heeft bij Ged. Staten tegen dit besluit in beroep te gaan. Vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de gemeent.inkomstenbelasting dienst 1924-25. De Voorzitter zegt, dat, zooals de heeren weten, het vermenigvuldigingscyfer voor den, dienst '23-'24 bedroeg. B. en W. stellen voor het nu te brengen op 4|, hetgeen natuurlijk een zeer belangrijke vermindering der belasting beteekent. Het voorstel is gegrond op gegevens die de Ryksontvanger heeft verstrekt. Vrees dat men er niet mede zal komen behoeft niet te bestaan, men is met dit cjjfer altijd nog aan den veiligen kant, zoodat er, volgens de Voorzitter, bij de heeren wel geen bezwaar zal bestaan het voorstel van B. en W. goed te keuren. De heer de Mol merkt op, dat er niets op tegen is en dat den Voorzitter een compliment toekomt voor zijn zuinig beheer. Verzoek van het bestuur der R. K. Hoogere Handelsschool te Waalwijk, om subsidie. In het adres zegt het bestuur van genoemde school dat zij met een subsidie van t 50 per leerling, zooals de gemeente het vorig jaar toestond, er niet kan komen en de kosten meer bedragen, zoodat het verzoekt voor 1924 een subsidie toe te staan van f 100 per leerling. B. en W. stellen voor, evenals het vorig jaar ook thans weder een subsidie toe te staan van f50 per leerling. Een volgend jaar kan dan weer opnieuw worden besloten, hoe men dan zal handelen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Wijziging gem.begrooting 1923, De Voorzitter deelt mede, dat nog een paar postjes op de begrooting moeten worden gebracht, n.l. kosten van vergoe ding aan bijz. scholen voor kinderen uit deze gemeenten die elders school gaan, groot f43,65 en f 10,80 wegens terug betalingen aan het Rijk wegens verplegings- kosten van krankzinnigen. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging goedgekeurd, De Voorzitter zegt verder nog iets te hebben, dat wel niet op de agende staat, doch dat hij gaarne in deze vergadering zag behandeld. B. en W. stellen n.l. voor een rekening courant te sluiten bij de Vereen, van Ned. Gemeenten. De Voorzitter licht het voorstel toe en zegt dat de gemeente by den postcheque en girodienst vrij veel geld heeft uitstaan. Hij weet niet in hoeverre er rente ver goed zal worden, doch het lijkt B. en W. beter dit bedrag rentegevend en productief te maken en daarom zouden zij het bedrag willen plaatsen bij de Bank van Ned. Ge meenten, die geeft ten minste 4 pCt. voor een credet-saldo en rekent voor een eventu eel debet-saldo 6 pCt. Natuurlyk zal zeker zoo weinig mogelijk bij de Bank worden opgenomen om geen saldo aan debet-zy de te krijgen, het gaat er alleen over er iets van te profiteeren. Er moet echter een raadsbesluit zyn en daarom zouden B. en W. willen bepalen dat het debet-saldo de 10.000 nooit te boven zal gaan. Dit is natuurlijk niet de bedoeling, er moet echter een raadsbesluit zyn, dat door Ged. Staten moet worden goedgekeurd. de Haan. Het is zeker de bedoeling een rekening-courant per 3 maanden te openen en het bedrag by den postcheque en girodienst op te vragen. Voorzitter. Ja, de bedoeling is het bedrag er af te halen, dit gaat thans heel gemakkelijk. Uhl. Volgens een courantenbericht zal de girodienst met 1 Aug, weder worden geopend, in hoeverre dit juist is, weet ik echter niet. Met algemeene stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. De Voorzitter zegt dat de agenda hier mede is afgehandeld, alleen heeft hij nog een rapport van de deskundigen, die volgens het in de vorige vergadering genomen besluit, de dranklocaliteit bij den caféhou der Rooyakkers hebben geschat. Dit rap port zou spr. echter liefst in een besloten vergadering behandelen. Op zjjn vraag of nog iemand iets voor de openbare vergadering heeft zegt de heer Uhl, dat naar hij heeft gehoord wordt geklaagd over het rumoer dat de kinderen maken, tjjdens de muziekuitvoeringen op de Vi3chmarkt. De Voorzitter van een der vereenigingen heeft spr. zelf verklaard, als het zoo door ging, de vereeniging niet langer in staat zou zijn concerten te geven. In hoeverre de klacht gegrond is weet spr. niet, doch als het waar is, was een beetje meer toezicht wel gewenscht. De Voorzitter meent dat dit den laatsten keer waarschijnlijk is geweest, het is spr. echter niet bekend, want hij is er toen niet geweest. Men heeft de kinderen echter niet aan een touwtje en vooral bij openbare muziekuitvoeringen grijpen zij de gelegen heid aan naar hartelust te ravotten. Spr. geeft echter de verzekerihg dat hy in 't vervolg meer toezicht zal laten houden als de muziekgezelschappen, geheel ten pleiziere van het publiek, hun best doen. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. PLAATSELIJK NIEÜWSÜ Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd 14983.05 terugbetaald 13108.19. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9521. Zondagmiddag werd vanwege het Genootschap der H. Kindsheidoptocht door onze straten gehouden. Begunstigd door prachtig weder mag deze optocht bijzonder geslaagd heeten. Te drie uur werd een plechtig Lof ge houden, bijgewoond door alle deelnemers aan den optocht. De optocht, welke uit een 10-tal prachtige groepen bestond, werd opgeluisterd door de Fanfare der H. Fa milie. De vorige week slaagde de heer R. Verhoeven alhier, te Utrecht voor het doctoraat in de geneeskunde. Onze vereeniging vSint Blasius* behaalde Zondag op den scherpschutters- wedstrjjd te Helvoirt, waaraan 32 gezel schappen deelnamen, den 4en korpsprys. Bovendien behaalden P. v. d. Oever en Jac. Kuijpers een personeelen prys. Onze stadgenoot, de heer A. J. Bouman, slaagde Dinsdag te Gorinchem voor het onderwyzers-examen. De Naaivereeniging »Dorcas« maakt heden een pleizierreis naar Nijmegen. Andel. Al spelende viel j.l. Vrydag de kleine Clara van H. v. R. van de loop plank in de maas. Wonder boven wonder bracht zij het er met den schrik en een nat pak af. Dit is nu de derde maal dat de kleine C. op deze manier kennis met de maas maakte. Voor de ouders niet zoo prettig daar de kleine schynbaar geen leer geld geeft. Almkerk. Tot onderwyzer a. d. Chr. school te Nieuwendijk is benoemd de heer J.de Keizer te Souburg. Het fanfarecorps »Crescendo« te Nieuwendijk, Dir. de heer O. Walraven, hoopt deel te nemen aan het groot Nati- naai Concours voor Harmonie- en fanfare gezelschappen te Geertruidenberg, en wel in de hoogste eere-afdeeling, Met ingang van 1 Juli is de heer P. Thevisse, Rijksveldwachter te Nieuwen- djjk overgeplaatst naar Dussen. Terwjjl v. d. S. j.l. Donderdag terugkeerde met paard en wagen van 't melken schrok het paard zoodanig dat het in 't water terecht kwam. Ongeveer 80 L, melk ging verloren. Beneden-Langstraat. Het mesten van varkens is thans niet zeer loonend meer. Men besteedt thans nog 29 30 cent per halve K.G. De aanfok van jonge biggen geeft ook geene groote winsten meer. De prjjzen varrieeren van f7 tot f 12 per stuk. De hooibouw vordert, dank het gunstige weder, uitstekend. Het gras geeft een middelmatig gewas en wordt prachtig gewonnen. Van den prys voor het nieuwe hooi is nog niets bekend. Drnnen. Veiling 27 Juni 1924. Kruisbessen 11» ct. per K.G. Erwten 17J V Aardbeien 2—28 Tuinboonen 7j— 8J V Bloemkool 1 soort 44 17J stuk. II 9 40g III 3i Peulen 7 10! V K.G. Kersen 33 —42 Veiling 30 Juni 1924. Kruisbessen 112 ct. per K.G. Erwten 16j17 Aardbeien 5—28 Gedopte aardbeien van de fabriek 18—23 Frambozen 46 Witte bessen 42 Tuinboonen 7j12j Bloemkool I 12j15J J stuk. II 4J- 6| Savoyekool 2—5 V Peulen 9—21 s K.G. G or kam. De ijselwerf afgebrand. Ve gebouwen en loodsen vernield De brand, die om 3 uur Zondag-Maandag nacht uitbrak, werd opgemerkt aan de overzyde der vluchthaven door een schild wacht van de marine. Spoedig stond het fabrieksgebouw in lichtenlaaie. Loodsen en magazijnen branden tot den grond af. Behalve een kantoor, woningen van de bazen en een ketelhuis is alles afgebrand. Tijdens den brand wist men eenige vaten benzine en petroleum in veiligheid te bren gen, anders ware de ramp niet te overzien geweest en had ook de buurt uitbreiding- West gevaar geloopen. Er werkten slechts 50 arbeiders op deze scheepswerf, in langen tijd zyn er geen nieuwe schepen gebouwd. Nu waren er twee schepen in reparatie, één op de helling en één voor den wal, die behouden zyn gebleven. Door de geheele stad en in den ver ren omtrek was deze brand te zien. Hedikhuizen. Zooals wy in ons raadsverslag reeds meldden, kon de ver gadering van Vrijdagmorgen 9 uur wegens

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2