Eerste Blad Medewertiiig of medezeggensciian rtiCILLETOI. L Verschuur-Baert Raamsdonksveer. S. D. LANKHÖYZEN Cos Uitgave: Firma L. Jt VEERMAN, Wo* 4414 Vrijdag 11 Juli Heusdeu. 1924 Firma JOH. DE fylOL, Prachtsorteering stoffen. „Het Kasteei van Kerlor." •ogisterij Firma JOH. DE M Speciaal adreyvoor Werkmansliederen. SPAARBANK. H. J. ABpINK. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. UND VAN ALTE"ft Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. KLEERMAKERIJ NAAR'MAAT. Costuums naar maat vanaf 27.00 STALEN OP AANVRAAG. ii. Het participatie-stelstel verdient uit een oogpunt van billijkheid de voorkeur boven het stelsel, dat men sliding-scale noemt, en waarbij de loonen stijgen of dalen met den marktprijs van het product. Immers er zijn gevallen, waarin ondanks de daling van den marktprijs de winst niet afneemt, b.v. wanneer de grondstoffen goedkooper worden. Daling van het loon zou in zulk een geval eene on billijkheid zijn. Hoe vernuftig men de verschillende loonstelsels ook heeft uitgedacht, het succes is tamelijk gering gebleven. En gezien de geringe resultaten van de verschillende loonstelsels in de praktijk, kan men zonder meer niet aannemen, dat de medezeggenschap, indien zij aan de arbeiders wordt verleend, plotseling den zoo gewenschten vrede tusschen patroon en arbeider zal breugen. Naast het medezeggenschap in het bedrijf wordt door de arbeidersorgani satie^ geen mede-verantwoordelijkheid gevraagd en zulks doet vermoeden, dat zij voorloopig niet verder zouden willen gaan dan zich de laagste trappen der medezeggenschap toe te eigenen, m.a.w. zij willen een stem hebben in het kapittel, ook hun meening en oordeel moet ge vraagd worden naast dat van den onder baas, baasofafdeelingsleider. Maar indien zij niet tevens bij het uitspreken van dit oordeel eenzelfde verantwoordelijk heid voor den goeden gang van zaken wenschen, dan hebben we niet te doen met medezeggenschap, maar met mede werking. En zulk een medewerking bestaat reeds lang in velerlei vormen. Veelal is het b.v. gebruikelijk om de arbeiders te kennen in de werkverdeeling, het bepalen van de keuze van overuren e.d. aan hen over te laten, terwijl in sommige bedrijven de arbeiders zelf de soort arbeid mogen uitkiezen, die zij het liefst verrichten. Dat een en ander de wijze waarop en de omstandigheden waaronder de arbeiders werken in niet geringe mate veraangenaamt, spreekt 45 Als je ziet hoe gelukkig ik ben, zul je misschien van gedachten veranderen. Zwijg, verleider De officier vervolgde op vasten toon Ik heb een beroep gekozen dat even edel als uitgebreid en tyranniek is, mijn vriend. Een soldaat mag eigenlijk niet trouwen. Er wachten hem als hij jong is, zoovele lotgevallen, dat hij een vrouw niet mag blootstellen ze te deelen. En als dan de rijpe jaren komen, is het te laat Jij gaat een eigen haard schep pen Ik heb daaraan geen behoefte Ik ben een lid van die groote familie, die zich aaneensluit en zich onder een vaandel schaart. Paul Vernier bracht Robert d'Alboize in bet beste hotel der stad, vervolgens vroeg hij zijn vriend hem aan juffrouw de Sainclair te mogen voorstellen. Robert verlangde er naar het jonge meisje te zien, dat zijn ouden vriend Vernier zoo gelukkig zou maken. Mevrouw Nerville had er op aange drongen, dat juffrouw de Sainclair in haar groot huis een kamer zou krijgen. Er was juist in den linkervleugel een mooie balkonkamer, waar het jonge meisje kon wonen tot aan den dag van haar huwelijk. Wat de huwelijksplechtigheid betreft, de notarisvrouw had verklaard, dat het wel van zelf, Immers, een werkman, die zijn arbeid verricht op eene wijze als door hem zelf is aangegeven, zal alle onaangenaamheden, welke hij bij de oude wijze van werken ondervindt, zooveel mogelijk uitschakelen en ernaar streven om met een minimum inspan ning een maximale hoeveelheid arbeid te praesteeren. En dit behoeft niet speciaal op een soort luiheid te wijzen. Integendeel, soms kan de vermoeienis van een bepaald werk door eene klei nigheid aanzienlijk worden verminderd. Men behoeft nimmer bevreesd te zijn dat door al deze vindinkjes en kunst grepen het productieproces kan worden verstoord. Dit is echter wel het geval indien de arbeiders een medezeggenschap eischen in dien zin, dat zij door hunne beslissingen ook een deel der verant woordelijkheid op zich nemen. Dan wordt de centrale verantwoordelijkheid, die thans in één hand is, zoodanig ge decentraliseerd en versnipperd, dat het veelal zeer moeilijk zal zijn om dengene aan te wijzen, die door een onjuist ad vies of eene verkeerde aanwijzing de rentabiliteit van de productie heeft aangetast. >- Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer's Zj Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Próvinciehout. (roodstraat W 52, HEUSDEN. BUITENLANDS CB OVERZICHT Macdonald, de Engelsche eerste minister, is persoonlijk naar Parijs geweest oin te onderhandelen met zijn Fransche collega, Herriot. Het is klaarblijkelijk de bedoeling van Macdonald geweest om de atmosfeer, die door de nationalistische Fransche pers was vergiftigd tengevolge van de tenden- tieuse vertolking van hetgeen de Britsche uitnoodigingsbrief bevatte, weer te zuiveren. De Britsche premier is stellig van gevoelen, dat, nu het eerste contact met Herriot op Chequers zulke gunstige perspectieven opende voor een Europecsche economische en geestelijke pacificatie in een niet al te verre toekomst, het bereikte niet te loor mag gaan door de agitatie van onrustzaaiers Daarom heeft hij zich onmiddellijk op ver zoek van Herriot naar Parijs begeven om te redden wat te redden valt en de Fransch-Britsche vriendschap weder hechter te maken. Waneeer men op Macdonald's woorden mag afgaan, is er tusschen Parijs en Londen een aanvankelijke overeenstemming bereikt en is het den beiden premiers gelukt een z;er degelijk begin van samenwerking tot stand te brengen. Het incident, dat in het leven werd geroepen door den inhoud van den Britschen invitatiebrief, mag als geheel uit den weg geruimd worden be schouwd, maar dit beteekent nog niet, dat men nu ook reeds dadelijk alle moeilijk heden te boven is gekomen. Zeer voor zichtig heeft Macdonald dan ook opgemerkt, dat niettemin nog al wat tijd, moeite en geduld zal worden vereischt, voordat een afdoende regeling tot, stand zal zijn ge bracht. Pessimistisch was de Britsche premier dus niet, maar zijn optimisme is niet uitbundig, eerder gematigd een voor deel is inmiddels reeds, dat de voorloopige overeenstemming een voldongen feit is. De consequentie hiervan is, dat de Lon- densche conferentie, op 16 Juli vasigesteld, ook inderdaad op dien datum zal worden gehouden. In een gemeenschappelijke Britsch-Fran- sche nota wordt uiteengezet, wat men overeengekomen is. Uit deze nota blijkt dat het voornaamste doel der conferentie zal zijn om na te gaan hoe de schadever goedingskwestie het best te regelen zal zijn. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat het verdrag van Versailles niet zal worden gewijzigd, noch de competentie der Com missie van Herstel aangetast. Mocht Duitschland te eeniger tijd in gebreke blijven om het plan Dawes uit te voeren, dan zal het tot de bevoegdheid van de C. v. H. big ven behooren uit te maken, of Duitschland in verzuim is. Kunnen de leden der C. v. H. het er evenwel niet over eens worden, of Duitschland in een bepaald geval al dan niet opzettelijk fla grant in gebreke blijft, dan moet aan de C. v. H. een Amerikaan worden toegevoegd en wel de agent-generaai voor de betalingen, die in het plan Dawes is voorzien. De Britsch Fransche nota bevat echter geen enkel besluit en de inhoud ervan zal aan de andere mogendheden, die ter con ferentie zullen verschijnen, ter kennis wor den gebracht als een uiteenzetting der Britsch-Fransche bedoelingen. Definitieve besluiten, die de andere mogendheden slechts zouden hebben te aanvaarden en dus van bindenden aard zouden zijn, bevat de FranschBritsche diner zou plaats hebben in haar buis en dat er daarna in haar salons een bal zou wezen. Deze salons waren zeer groot en ge meubeld met die massieve weelde, die vele burgerwoningen in provinciesteden kenmerkt, waarvan de rijke eigenaars, hetzij uit smaak, hetzij uit onkunde, tegestanders blijven van de moderne meubelen. Wij willen niet beweren, dat mevrouw Nerville dezer dagen niet een beetje hoogmoedig was, maar toch sprak nu ook vooral haar goed hart, haar sterk plichtsgevoel. De berekening kwam slechts achteraan. Mariana had de aanbieding der nota risvrouw aangenomen na eenigen tijd geprotesteerd te hebben. De goedheid van mevrouw Nerville hielp de toekomstige mevrouw Vernier uit een groote verlegenheid. Het was dus nu naar het huis van den notaris, dat de beeldhouwer zijn vriend geleidde. Juffrouw de Sainclair groette Robert d'Alboize met al de hoffelijkheid eener dame van de groote wereld, maar de officier, die ook steeds in hoogere krin gen had verkeerd, bemerkte met eenige ofirust, dat Mariana wel een beetje over dreven was in die stijve hofielijkheid. Hij maakte spoedig zich zelf een ver wijt van dezen eersten indruk en toonde de meest eerbiedige galanterie tegenover de uitverkorene van zijn vriend. Overigens duurde het niet lang, of zij werd gewoner. Kapitein, zeide zij, meneer Paul Ver nier heeft me heel dikwijls over u ge sproken. En heeft hij geen kwaad van mij ge sproken vroeg de officier glimlachend. Weineen I Het tegendeel was waar, de kunstenaar had steeds zeer warm over Robert d'Al boize gesproken. Den eersten keer, had juffrouw de Sainclair zich herinnerd, dat het die was van den jongen officier, die met Carmen had gedanst op de partij van het gezantschap, welke Mariana niet had bijgewoond. Aan een zonderling voorgevoel beant woordend, had zij deze bijzonderheid niet verteld aan haar toekomstigen echt genoot. Zij wilde evenmin aan den heer d'Alboize mededeelen, dat hij juffrouw de Kerlor zou ontmoeten bij de huwe lijksplechtigheid. Mariana zou voorwenden er niet meer aan te denken, als Carmen zich ver baasde over haar stilzwijgen. XXVI. Twee huwelijken. De groote kerk van den Heiligen Lo de wijk te Brest schitterde van licht, en aan den ingang waren vele bloemen ge strooid. Juffrouw de Sainclair had willen trouwen voor het hoofdaltaarhet groote torgel had Gounod's Ave Maria gespeeld. De bisschop mgr. De Quimper had wel den dienst willen uitoefenen. De geheele aristocratie van Brest en nota natuurlijk niethet zijn slechts voor stellen. Frankrijk en Engeland stippelen er alleen een conferentie-program in uit dat nog gewijzigd of aangevuld kan worden, wanneer de andere mogendheden meenen iets aan de hand te kunnen doen, dat voor het herstel van Europa bevorderlijk is. Als het voornaamste resultaat der conferentie te Parijs mag dan ook worden beschouwd dat de sfeer van wantrouwen, die tusschen Frankrijk en Engeland was ontstaan ten gevolge san de exploitatie van het bekende incident door Herriot's tegenstanders, thans is opgeheven. Manchesterbroéken 3.95 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 BINNENLAND. Noodlottig schot Den kersenplukker H. uit Banhoit over kwam in de weide van den heer H. te H. te Simpelveld een noodlottig ongeluk. Terwijl de man met een geweer op den rug, dat hij met den loop naar beneden droeg, door den boomgaard wandelde, ging plotseling, door een nog niet opgehelderde oorzaak, het geweer af, waardoor het dijbeen verbrijzeld werd. Verdronken Ëen tweejarig meisje van een echtpaar te Ter Neuzen, dat Maandag zijri zilveren bruiloft had gevierd, is Dinsdag verdronken. De moeder, die het kind was nagesprongen, kon met moeite worden gered zij was reeds bewusteloos. Op de rails in slaap gevallen In de Groenesteeg tusschen Rijnsburg en Oegstgeest is J. H. Heemskerk uit Noordwijk-Binnen, door de electrische tram LeidenKatwijk overreden en gedood. Hij was op de rails in slaap gevallen. Men moest den motorwagen opvijzelen. Invaliditeitswet Op 1 Juli 4924 bedroeg het aantal loopende renten krachtens een der artikelen der Invaliditeitswet als volgt uit den omtrek had de uitnoodiging, die haar in naam der gravin de Kerlor was gedaan, aangenomen. De hoogmoe dige Mariana genoot van haar triomf, een triomf, die morgen voorbij zou zijn, maar daaraan wilde zij dien dag niet denken. Paul Vernier, zeer bewogen, was bleek, zijn zenuwachtige natuur beroofde hem in dit plechtig uur van de gewone koel bloedigheid. Reeds bij het burgerlijk huwelijk, den vorigen dag, was zijn ontroering zeer groot geweest, maar in deze groote kerk, met haar indrukwekkende pracht, was hij bovenmate ontroerd. Hij herinnerde zich, dat hij in deze kerk het eerst tot Mariana had durven zeggen, hoe lief hij haar had. Hij keek naar den pilaar, waarachter hij zich verborgen had, toen hij wachtte tot het meisje alleen zou wezen. De kerk was toen niet zoo mooi als nu. Hij was er dikwijls teruggekomen, denkende juffrouw de Sainclair terug te zienhij gevoelde wanhoop, als hij tel kens weer vergeefs op de plaats $an samenkomst kwam, Hij had toen ver keerd gedaan, maar hoe had hij kun nen gissen, dat het jonge meisje gezwo ren had om dezen tempel niet weer te betreden dan om er de wijding te ont vangen van het huwelijk? Robert d'Alboize keek Paul aan om hem tot kalmte te vermanen, en Mariana zeide heel zacht, neergeknield op het kussen van rood fluweel Mijn vriend, aller oogen zijn op ons gevestigd. Ouderdomsrenten 36.199 Invaliditeits- renten 5.801 Weduwenrenten 3.453 Weezenrenten 5.615. Op dien datum werd aan 10.316 ver zekerden geneeskundige behandeling of verpleging verleend. Faillissement „De Bossche Uaniebnnk Indiening vorderingen, Verificatievergadering. Naar wij vernemen, moeten overeen komstig beschikking van den rechter commissaris de vorderingen op »De Hanze- bank,« gevestigd te 's-Hertogenbosch, bij de curatoren worden ingediend vóór 1 November 1924. De verificatievergadering zal worden gehouden op Zaterdag 14 Gestort Kapitaal f 55.000 000,- Resërvefonds - 42.500.000,- AGENTSbHAP f97.500.000,— Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli èi> Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Latadbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemq Inschrijvingen Gro< Reiscredietbrieven Administratie van SAFE DEPOSIT (Gegarandeerd Brand-, rrOe Pryien naar grootte ZEÈR SCH ERPE geld. tboek. Assurantiën. 3600 betaalkantoren rmogens. RICHTING elt- en Inbraak- is.) er kastjes. ONDITIE's. Lipskl Indien gewenscht bediening aan hui3. Spaarboekjes worden by eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE Paul deed zijn best om zich te be- heerschen, hij kon dat slechts ten deele. Toen hij den ring om den vinger zij ner vrouw deed, deed hij dat op een zenuwachtige wijzemaar zijn gelaat schitterde van de groote vreugde, die zijn hart vervulde. Zijn opgewondenheid bedaarde eenigszins. De bisschop hield een korte alleen spraak, die door de toehoorders met een zacht gemompel werd ontvangen. Paul Vernier en Mariana de Sainclair waren vereenigd voor God en voor de menschen. De beeldhouwer had geen moeder meer. Zijn vader was aangekomen voor het huwelijk. Het was een man van ongeveer zestig jaar, bureauchef bij de administratie der post en telegrafie. Hij was gedecoreerd. Als bruidsjonker en bruidsjuffer deden dienst een neef van den kunstenaar, met diens vader van Parijs gekomen, en juffrouw Jeanne Nerville, die zeer ge lukkig was in haar wit costuumpje mee te mogen gaan. De abbé Victorien, de pastoor van Kernéis, de broeder van wijlen mevrouw Vernier, was er ook. In de kerk deed Georges de Kerlor zijn best om den kapitein te spreken te krijgen, dien hij van vroeger zeer goed kende. Georges zeide tot dezen Je zult me wel veroorloven om je ook mijn verloofde voor te stellen. Het zal mij een groote eer zijn, waarde graaf, antwoordde Robert. Wordt vervolgd XIEIWSBL4B voir lit Land mi Hnsltiti AitgudeLiiostraat ea it Biiitlirvurf

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1