Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo. 4414. vvijdag II Juli C. DE KEMP. OFFICIAL FORD DEALER. AUTO'S, TRUCKS, TRACTORS. Alle FOilO-iindercieelen voorradig. Speciaal ingericht voor FO BIJ HET WERK. Vragen op rechtskundig gebied Engstraat HEUSDEN. BEHOORENDE BIJ HET Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als by bukken of zich bewegen voortdu rend last heeft van pijn Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug- pjjn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zyn. Verwaarloozing van deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rheu- matiek, nier- of blaassteen, en opstopping van de urine. Een verstanding merisch zal trachten dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpyn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zij werken recht streeks op de nieren en blaas, en verdrij ven do stoornisverschynsel uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 4,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 4 Juli 4924. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar van het O. M., waarnemend Mr, P. v. Meerwijk. Griffier Mr. W. Ruiting. Het getal zaken in de strafzittingen der laatste maanden is bijzonder groot. Ook nu weer 86 zaken op de rol. Eerst komen 8 kinderzaken om gevolgd te worden door 78 gewone zaken, waarvan 24 beklaagden zyn verschenen. Het eerst wordt door den Deurwaarder uitgeroepen de zaak contra N. v. B., land bouwer te Elshou*, gemeente Oudheusden. Bekl. is zelf verschenen en wenschb zich bovendien te doen vertegenwoordigen door een gemachtigde. Het Openb. Ministerie wenscht niet dat door een zaakwaarnemer als gemachtigde wordt opgetreden, indien bekl. zelf aanwezig is. De gemachtigde Meijer komt hiertegen op, maar 't helpt hem niet veel, want de Kantonrechter belist conform den wensch van het O. M. en beveelt dat de bekl. in persoon verschijnt. Aan bekl. wordt ten laste gelegd, dat hij een mesthoop zouden hebben doen plaatsen op grond bij zijn woning, weike grond eigendom van de gemeente is. Bekl. zegt, dat hij 34 jaar lang zijn mesthoop op de bewuste plaats heeft gehad en dat er nu vanwege het gem.bestuur voor het eerst aanmerking op is gemaakt. Bovendien zei bekl., dat het plaatsen van den mesthoop op den vermeenden gem.grond niet op zijn last was geschied, zooals de dagvaarding vermeldt. Getuige de Hart, gem.veldwachter te Oudheusden, verklaart dat bekl. hem heeft gezegd, dat het plaatsen van den mesthoop op het bewuste stuk grond door zijn neef Klerkx was geschied op zijn last, terwijl bekl. er nog bijvoegde »dat hebben we aan tafel besproken*. Bovendien verklaarde getuige de Hart, dat de grond volgens den legger eigendom der gemeente is. Tegen het hooren van twee getuige décharge ri.l. P. Klerkx en L. Klerkx, zijnde neven van de*bekl., verzet zich het O. M., zoodat de Kantonrechter beschikt dat deze niet zullen worden gehoord. In zyn vonnis zegt de Kantonrechter dat het voor bekl., die niet te veel ruimte bij zijn huis schijnt te hebben, zeker eene onaan gename zaak is om zyn mesthoop te moeten verwijderen, die reeds - tal van jaren op de bewuste plaats beeft gelegen, maar 't kan niet anders, Hij geeft bekl. in over weging zich met Burgemeeester en Wet houders in contact te stellen om te zamen eene oplossing te vinden. Intusschen wordt bekl. veroordeeld tot eene geldboete van f 2, by niet betaling te vervangen door 4 dag hechtenis. Op eene betrekkelijke vraag van den Kantonrechter, verklaart bekl. zich met d« uitspraak niet te kunnen vereenigen. Ph. de W., koopman te Heusden, heeft eene zaak, die de vorige zitting werd uit gesteld, om hem gelegenheid te geven met A. v. Sinttruijen te Heusden tot een regeling van schadevergoeding te geraken. Door bekl.'s schuld toch, n.l. doordat hij een met hond bespannen kar midden op den weg onbeheerd had laten staan, heeft v. Sinttruijen een ongeluk met zijn motor rijwiel gekregen en schade beloopen. De hond schoot n.l, onverwacht bij het pas- seeren tegen v. Sinttruijen uit, waardoor deze tegen de tramrails aanreed en viel. v. Sinttruijen, als getuige gehoord, ver klaarde, dat bekl. hem had aangeboden f 40 schadevergoeding te betalen, doch zulks r.iet in eens, maar elke week één gulden. Eerstens, zei v. Sinttruijen, is het bedrag veel te laag, maar bovendien betaalt Philip mij toch niet als hij de vrije hand weer heeft, dat weten we allemaal wel. De Kantonrechter zegt, dat het hem spijt, dat zijn pogen om eeri vergelijk tot stand te brengen, r.iet is gelukt, daar hij nu eene veel hoogere straf moet geven, dan hy anders zou hebben gedaan, Bekl. krijgt nu f40 boete of 5 dagen zitten. i 4£ene verdere behandeling der zaak contra J. d. B., smid te Babiloniënbroek, werd de vorige zitting 44 dagen uitgesteld om nog als getuige te hooren M. v. W. en H. B. Zooals men zich herinnert had bekl. getuige v. W. op den Achterdijk beetgepakt en haar tegen den grond ge worpen. p Getuige v. W., een deerntje van 20 jaren, met gezond en blozend gelaat, wonende te Andel, verklaart als volgt »Bekl. kwam uit de richting Veen en reed my achterop. Plotseling vatte hij me in llen rug, nadat hij me eerst gevraagd had of hij met mij mee mocht. Dit wilde ik niet. Toen ik op den grond lag heeft hij niets gedaan. Ik heb eenige minuten op den grond gelegen en mijn hoed was in mekaar gedouwd. Hij was dronken en sloeg rare taal uit.« Op de vraag van den Kantonrechter, waarom getuige zoo lang op den grond was blijven liggen, antwoordde zijik was zoo geschrokken, dat ik niet op kon komen,* terwij! op 's Kantonrechters vraag, of zij wel eens met bekl. »uit« was geweest, haar antwoord luidde ïik heb wel eens met hem opgeloopen, maar met hem »uit« geweest ben ik nooit. Bekl. zei, dat hy wel eens met haar uit was geweest, hetgeen getuige op niet onvermakelijke wijze beantwoordde enkel met een blik, waaruit de grootste minachting sprak. Bekl. kreeg f45 boete of 40 dagen naar een huis waar hij stellig geen meisjes ontmoeten zal. J. v. d. S., horlogemaker te Heusden, staat terecht voor overtreding der Wapen wet. Hij zou eenige weken geleden in de Wyksche straat te Heusden een gummi stok by zich hebben gehad, Bekl. zegt, 't was geen gummistok, doch een stuk gasslang. De getuigen C. v. Sinttruijen en A. v. Sinttruijen verklaren gezien te hebben, dat 't een gummistok was en wel een massief stuk gummi met een touw voor den pols er aan. Verder verklaren zy, dat de hun vertoonde gasslang niet de gummistok is, die zij indertijd in bekl.'s handen in de Wijksche straat hebben gezien. Getuige Akse verklaart gezien te hebben, dat C. v. Sinttruijen een paal en A. v. Sinttruijen een motorriem by zich hadden, terwyl bekl. met een gummislang de slagen van den paal afweerde. Erg vriendelijk ging het er dus niet toe. De Kantonrechter stelt de verdere be handeling der zaak 44 dagen uit en gelast de dagvaarding van nog twee getuigen. Er komt nog een tweede zaak betref fende J. v. d. S., horlogemaker te Heusden, n.l. dat hij van den Burgemeester van Heusden geen vergunning had voor het hebben van vuurwapens in zyn huis. Bekl. verontschuldigt zich door te zeggen, dat hij niet geweten heeft dat deelen van een geweer ook al vuurwapens zijn. Op 46 Mei j.l. is ten huize van bekl. huiszoeking gedaan door de marechaussée, die deelen van vuurwapens vonden. Bekl.'s verontschuldiging mocht niet baten, want met f 40 boete of 5 dagen hechtenis kon hij naar huis gaan. Van de geweerdeelen zal bek!, niet veel meer terugzien, daar deze verbeurd werden verklaard. Bekl. verklaarde met dit vonnis geen genoegen te nemen. De dierenarts Hilwig verklaarde als deskundige en tevens als getuige, dat uit de zichtsverschijnselen was op te maken, dat de dieren reeds eenige dagen vóór zijn onderzoek aan de ziekte lijdende waren, terwijl getuige de Hart, gem.veldwachter te Oudheusden, mededeelde dat bekl.'s zoon eenige dagen vóór de dagteekening van het proces-verbaal by hem was ge weest om te vragen, waar hij het mond en klauwzeer onder zijn vee moest aangeven. De Kantonrechter zeide, de houding van bekl. niet zeer sympathiek te vinden en vond eene flinke straf in alle deelen ge rechtvaardigd. Ons zandboerke moest dan ook eene straf van f 25 boete of 40 d. vrij pension in de provinciale hoofdstad tegen zich hooren uitspreken. Drongelen en Eethen zijn gecombineerd op kerkelijk gebied. Tot op heden wordt de morgengodsdienstoefening steeds te Eethen gehouden en 's middags alleen in Drongelen, tenzij er een vacature vervuld moet worden, dan gebeurt het dat er 's morgens dienst is. Nu zal men een kerkelijken hoofdelyken omslag gaan invoeren. Is Drongelen, dat niet in gelijke rechten deelt als Eethen, toch verplicht hierin bij te dragen D. X. Zooals U schrijft, vormen Drongelen en 1 Eethen te zamen ééne kerkelyke gemeente en waar dit zoo is moeten beide dorpen gelijkelijk in den Kerkelijken Hoofdelijken Omslag worden aangeslagen. Indien Drongelen minder rechten geniet dan Eethen dan behoort zulks verholpen te worden door het kerkbestuur ter plaatse of anders door een hooger kerkelijk college. Die mindere rechten ontheffen echter niet van de betaling van Kerkelijken Hoofdelijken Omslag, daar we te doen hebben met ééne kerkelijke gemeehte. 4. Ik heb bij mijn huis een tuin liggen. Mijn buurman heeft daar een hooischelf naast staan, waar ik vuil van heb en die ook de zon wegneemt. Hoe ver moet een hooischelf volgens de wet uit de ree staan? Nergens zegt de wet hoever een hooi schelf verwijderd moet zijn van buurman's erf. Antwoord. x»Wat of hij als eigenaar van dat hooiland moet doen, om de ver nielzucht van zijn buurmans kippen tegen- te gaan.* Hij vraagt inlichtingen en U geachte beantwoorder geeft die. Wanneer U vermeldt had, dat het wel verbodenis, wanneer zulks in de keur is opgenomen, doch wanneer dit niet is (zooals U zegt,) de belanghebbende zich maar moet wenden tot het polderbestuur, met beleefd verzoek, het alsnog in de keur te doen opnemen, zou het m.i.z. vollediger en voor den belanghebbende bevredigender zijn. M.i.z. vraagt de belanghebbende niet alleen bescherming van zijn goed, op het tijdstip der vernieling, maar om de ver nieling, in de toekomst tegen te gaan. H. Niemand kan den belanghebbende be letten om het polderbestuur (wanneer er ten minste aldaar een polder is) te ver zoeken eene bepaling, als door hem ge- wenscht, in de keur op te nemen. Laat hij het dus gerust vragen. De beantwoorder der rechtskundige vragen. A. J.. autobus-chauffeur te Wijk, moest terechtstaan wiji hij te Woudrichem de maximum-snelheid had overschreden. Bek!, zegt, dat hij een ander buiten zijne verantwoordelijkheid had laten chauf- feeren, zoodat de ander strafbaar is en niet hij. v De Kantonrechter keurde bekl.'s han delwijze zeer af, doch stelt hem toch aan sprakelijk voor de overtreding. Had bekl. niets gezegd, dan was hij er zeker nog beter afgekomen. Nu kreeg hij f 3 boete of 2 dagen in de nor. Werkelijk men kan in onkunde voor het Kantongerecht dikwijls te veel zeggen. J. M., landbouwer te Elshout, gemeente Oudheusden, had verzuimd aangifte te doen van gevallen van mond- en klauwzeer onder zijn vee. Als excuus voerde bekl. aan dat zijn vee onder Heesbeen liep en hy er in geen drie dagen bij was geweest. Verder deelde hij mede, dat hij te Heesbeen een oppasser voor zijn vee had aangesteld en deze had hem niets laten weten. De Kantonrechter vond, naar aanleiding hiervan, dat de oppasser dan geen actief man was en zeker niet veel naar de koeien keek en daarom ried hij bekl. aan een anderen oppasser aan te stellen, op wieri hij meer zou kunnen rekenen. 2. Mag hij ook een ketting vlak naast de ree my het gaas het H. G. hond aan een liggen, die by wel eens stuk maakt. W. Uw buurman mag zijn hond aan een ketting gerust naast de ree liggen. Indien deze het gaas wel eens stuk maakt is dat een bewijs dat de scheiding tusschen de erven van U en dat van uwen buurman niet voldoende is. Nu kunt U uw nabuur noodzaken om met Uop gemeenschap- pel ij k e kosten een voldoende af scheiding te laten maken. Mag een eigenaar van een eendekooi, een van zijn arbeiders, die een vast week loon verdient, onbezoldigd rijksveldwachter maken, zoo ja, waar moet ik dat aan vragen A. W. Geachte beantwoorder der vragen op rechtskundig gebied. Volgens Uw mededeeling in het blad van 2 Juli j.l., No. 4444, dat Uw antwoord blijkbaar volgens m.i.z. onjuist zoude zijn, berust op een misverstand. Uw antwoord op die vraag is juist art. 458 Str. Wetb. zegt het doch is m.i.z. niet volledig. Wat vraagt de belanghebbende GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f4.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met -prijzen Burgerlijke Stand. ANDEL, over Juni. Geboren: Janneke Johanna d. v. W. J. Rueb en P. DammersBenjamin Cor nells z. v. G. van de Vliet en C. van Hel den Nicolaas Gijsbertus Johannes z. v. T. Tankens en M. M. Schouten Johannes Jan z. v. B. J. Prins en J. Wunderink. NEDERHEMERT, over Juni. Gehuwd: D. van Ooijen 27 j. en G. H. Bouman 27 jaar. WASPIK, over Juni. Geboren: Marlinus Gerdina z. v. P. A. Smits en M. AkkermansWilhelmus z. v. J. C. Kools en E. J. Heesters Gerar- dus Franciscus z. v. J. A. Stokmans en C. A. van Bourgondiën Adriana Maria d. v. J. van Erp en II. Broekhoven Bartholo- meus Joannes z. v. J. Hamers en J. A. Meijers Gerardus Johannes Antonie z. v. A. Verschuren en J. Knapen Hendrikus Johannes Hendrika z. v. J. Schalkens en A. J. Trofs. Gehuwd: A. Neijssens 22 j. en A. H. Verschuren 49 j.C. Bergmans 30 j. en J. C. Kuyten 30 j.G. Sukkel, wedn. van M. A. Rotschenk 63 j. en M. E. C. van Strienen 42 j.A, de Jong 35 j. en C. de Perper 35 j.G. van Beek 26 j. en J. van Eersel 23 j. Ondertrouwd: P. W. J. Snellens 28 j. en B. Poppelier 25 j. EETHEN, over Juni. Geboren: Johan z. v. W. D. van Wijlen en C. M. Gijbe Huiberdina Pie- ternella d. v. C. van Rijswijk en A. M. Harlong Jan Cornelis z. v. J. H. Gouda en P.' I. van Vuren. Ondertrouwd: J. J. Brouwers, wedr. van M. Th. Daanen 40 j. en M. P. C. van der Wiel, wed. van W. B. Bese- mer 40 j.A. Bax 24 j. en J. Bouman 24 j.G. F. van Zeelst 25 j. en K. van Gorkum 25 j. Getrouwd: C. Tb. Prinse en E. M. Colet. Overleden: H. Lankhaar 64 j. wedr. van P. Dekker; A. van der Mooren 47 j. Hiettwsblad Gevestigd GEERTRUIDERBERG G. Stationsweg 203 HEGEMANi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5