land van alteNA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4415 Woensdag 16 Juli 1924 FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschynt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Men is in Londen druk in de weer voor de a.s. conferentie, alle voorbereidende maatregelen daartoe worden getroffen. Over het standpunt dat de Amerikaansche regeering ten opzichte der conferentie in neemt, meldt de bijzondere correspondent van de Daily Mail te Washington, dat de Amerikaansche vertegenwoordiger ter conferentie indien naar het standpunt van de regeering der Vereenigde Staten wordt gevraagd, zal verklaren, dat, indien de geallieerden en Duitschland van harte zullen samenwerken tot uitvoering van het rapport- Dawes, de medewerking van Amerika, moreel zoowel als financieel, verzekerd is. Ten opzichte van de geallieerde schulden aan de Vereenigde Staten, uitgezonderd de Britsche, is de Amerikaansche regeering, vasthoudend aan het beginsel van het na komen der verplichtingen, bereid een re geling te treffen. Amerika zal vertegenwoordigd worden door Kellog, den Amerikaanschen ambas sadeur te Londen, die benoeènd is als ^observer*. Evenals de andere leden der conferentie zal hij bygestaan worden door experts. De voornaamste gedelegeerden van Groot- Britannië, Frankrijk en België zullen de eerste ministers dezer landen zijn. De Italiaansche premier is niet in staat de conferentie bij te wonen derhalve zal de Italiaansche delegatie geleid worden door Signor de Stefani, minister van finan ciën. In officieele kringen geeft men volledig toe, dat er tijdens de conferentie verschil lende moeilijkheden zich zullen voordoen^ doch de vooruitzichten op het verkrijgen van een regeling inzake het schadevergoe- dingsvraagstuk worden gunstig geacht, daar alle betrokken geallieerde regeeringen het planDawes formeel hebben aanvaard en alle andere problemen, uitgezonderd de zuiver economische, niet behandeld zullen worden door deze conferentie. Wilde men het eerst doen voorkomen alsof de opstand in Brazilië weinig te be- teekenen had en de regeeringstroepen de overhand behielden, de latere berichten bewijzen dat de opstand ernstiger is dan men aanvankelijk wilde erkennen. Volgens berichten uit Santos hebben er hevige gevechten plaats gehad te Sao Paulo en droegen deze een verbitterd karakter. 46 Tevens zal ik u in de gelegenheid stellen om juffrouw de Kerlor te be groeten, u hebt geloof ik, nog met haar gedanst bij den Russischen gezant. Is uw zuster hier? zeideRobertvroolijk. Ja Zij is gekomen met juffrouw Hélène de Penhoët, mijn verloofde Mijn moeder was bang, dat ze zich al te zeer zou vermoeien en zij is daarom op bet kasteel gebleven De jonge meisjes zijn eenige oogenblikken vóór den bisschop in de kerk gekomen. Robert d'Alboize, steeds in alle dingen zijn plicht betrachtende, en dit ook willende doen in zijn taak als getuige, had gedurende de plechtigheid niet naar de genoodigden gekeken. Maar indien de kapitein zelf zich niet bezondigd had aan de nieuwsgierigheid, hij was wel het voorwerp geweest van de blikken der dames in de kerk. De officier maakte de bewondering gaande van de yrouwen en de jonge meiBjes door zijn krijgshaftige schoon heid en zijn houding en gedrag als edel man. Onder deze jonge meisjes bevond zich ook Carmen. Toen zij de huwelijksplechtigheid van haar neef bijwoonde, kon jufirouw de Kerlor niet vermoeden, dat zij er den schitterenden kapitein zou ontmoeten, Men schat het aantal dooden onder de troepen en burgers op drieduizend. Het prachtige esplanade-hotel is als hospitaal ingericht. Alle zalen zyn vol gewonden. Een door de rebellen afgeschoten granaat kwam in een hotel terecht, waardoor acht burgers werden gedood. Vluchtelingen bevestigen het bericht, dat zeshonderd man van de federale troepen, die in de afgeloopen week Santos hadden verlaten, teneinde Sao Paulo te helpen ontzetten, door de rebellen in de pan zijn gehakt. Het aantal rebellen dat Sao Paulo ver dedigt, wordt op 34,000 man geschat, larwyl het aantal regeeringstroepen, dat zich daar of in den omtrek bevindt, op 24,000 geschat wordt. 4 Op den Egyptischen premier Zagloel Pasja is door een 25-jarig student in de medicijnen een moordaanslag gepleegd. De Times meldt uit Cairo Zoodra het bericht van den aanslag op Zagloel pasja te Cairo bekend werd, deed het gerucht de ronde, dat de aanvaller een Armeniër zou zijn, waarna de regeering, uit vrees voor represailles, zich haaste mede te deelen, dat hy een Egyptenaar was. De toestand van Zagloel Pasja is niet ernstig, zoodat hij zijn plan om op 25 Juli naar Londen te gaan, om met de Engelsche regeering de Britsch Egyptische betrekkingen en de toekomst van Soedan te bespreken, niet zal behoeven te laten varen. M Ui$55 Ê3$ ^een P'in* 9een jeuk. geen bulten I™ W jj}|! als gij direct Akker's KloosterbaUem *3, A te* er op doet. Wrijf wat op Uw huid. BS L BS ÏH dan laten de insecten U met rust. BINNENLAND. Gevaarlijke baldadigheid Kwaadwilligen hebben getracht, den trein Winterswijk - Doetinchem te d ,en ontsporen door een dikken ijzeren bout op de rails te leggen. Gelukkig zag de ma chinist het gevaar tijdig, zoodat een dérail lement werd voorkomen. De pi litie doet onderzoek. Branden In de schuur van P. E., te Dinteloord is brand onstaan, tengevolge van hooibroei. De schuur met het hooi en het huis en inboedel zijn verbrand. Slechts de voor gevel is blijven staan. Verzekering dekt met wien zij te Parijs had gedanst. Zij was verrast hem weer te zien en wees hem aan Hélène. Meneer Robert d'Alboize Je weet wel, de officier, van wien ik je heb ge sproken. Toen Georges den jongen man dan ook voorstelde, werd hij door Carmen met de meeste beminnelijkheid ontvan gen. Jufirouw de Kerlor riep uit: Ik had in 't geheel niet gedacht u op de bruiloft mijner nicht te ontmoeten Georges moet wel verrast zijn geweest. Robert legde in weinige woorden zijn betrekking tot Paul Vernier uit. Ik ben nu dubbel gelukkig, zeide hij, dat ik niet geaarzeld heb om Zweden's hoofdstad te verlaten Ik heb een goeden vriend plezier gedaan en ik heb het geluk om den heer en mejuflrouw de Kerlor weer te ontmoeten, En zich tot Hélène wendende, voegde hij er bij Het spijt mij, juffrouw, dat ik u ook niet den vorigen winter te Parijs heb ontmoet, want inplaats van twee, zou ik dan drie vrienden teruggezien hebben. Hélène glimlachte, de vrijmoedigheid van den kapitein herinnerde haar aan de openhartigheid van Georges, en zij kon nu begrijpen, hoe deze beide man nen sympathie voor elkaar gevoelden. Meneer d'Alboize, voegde Carmen er bij, er wordt vanavond gedanst. Hij antwoordde Ik verzoek u, voor mij een plaatsje open te houden in uw balboekje U zult de voorkeur hebben, kapitein, gedeeltelijk de schade. o Verdrenken De 20-jarige A. Koese Az. is bij het zwemmen in de haven te Stellendam verdronken. Te Wyk aan Zee is Zaterdagmorgen by het zwemmen in zee verdronken de 24-jarige P. Toordts uit Amsterdam. De jongeman had zich niet gestoord aan het in de zee geplaatste waarschuwingsbordje, waarop stond »Gevaarlyk hier te zwem men*. Hy raakte in een gat, dat daar in den bodem was teweeggebracht door een onlangs gestranden stoomtreiler. Zaterdagmiddag is te Maastricht ter hoogte vari de Spoorbrug de 22-jarige Fryns, wonende Fransche Singel, bij het baden ir* de Maas verdronken, Zyn lyk is nog niet gevonden. o Doodeiyke ongevallen Te Oomsberg (Gr.) is een 5-jarig zoontje van den landbouwer W. H. onder een kar geraakt en er.kele uren later aan de ge volgen overleden. Te Ubbena (gemeente Vries, Dr.) is de 21-jurige zoon van den landbouwer W. T. door het op hol slaan van zijn paard van den wagen gevallen en zoo danig gewond, dat hij spoedig is over leden. Te Gemert is het 3-jarig zoontje van den heer A. Willemsen onder een kar ge raakt, overreden en gedood. Ford ook In Engeland IJit Londen wordt gemeld, dat de Ford Motor Cy in Essex een terrein heeft ge kocht van 307 acres voor de oprichting van een fabriek met een dagelijksche pro ductie van 500 wagens en een personeel van 10.000 man. o Ëilers De Kantonrechter te Leeuwarden heeft H. J. Eilers te Leiden veroordeeld tot drie geldboeten van f 200, f 250, en f 250 of 20, 25 en 25 dagen hechtenis, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst. o Een dure autorit Een veehandelaar uit een Friesch dorp bezocht de markt te Sneek. Waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank ging hij met andere personen in een auto toeren. hernam juffrouw de Kerlor, u zult keuze te over hebben De plechtigheid was afgeloopen. Ma riana verliet de kerk aan den arm van haar schoonvader. Toen de jonggehuwde in de groote kerkdeur verscheen, kwam de daar saamgedrongen menigte in beweging. Men rekte nieuwsgierig de halzen uit, aller oogen waren gericht op de jonge vrouw, die heel beschroomd leek. Men kon in deze tallooze blikken alles lezennaast verwondering zag men er ook een weinig nijd en zelfs eenigen spot in. Iemand drukte zijne meening op de volgende wijze uit: Zij is heel mooi I Ja, maar zij is wat al te trotsch Een vrouw, op Hélène de Penhoët wijzende, zeide Ik zou meer van die blonde houden. De arbeidsters van juffrouw Rozen, de waschvrouw van Recouvrance, hadden haar meesteres gevraagd om eens te mogen kijken. Van de blonde gesproken, zeide Yvon ne 't Is zonderling men zou zeg gen, dat zij op juffrouw de Penhoët ge lijkt. Ben jij gek? riep Marik uit. Volstrekt niet, hernam de andere, kijk zelf maar eens goed. Hélène, aan den arm van Georges, keerde zich nu juist den kant om naar de waschmeisjes. 'tls waar stemde Marik toe. Zij is bij den heer en de dame, die naar haar toegingen, den dag, toen het 's Nachts by thuiskomst miste hij een groot bedrag aan bankpapier, ongeveer f 2000. Den volgenden morgen was de man plot seling overleden. De zaak is in handen der politie. Luitenant-Geieraal J. B. vaa ieuUi f Te Amsterdam is bericht ontvangen, dat te Montreux in den ouderdom van 73 jaren is overleden de gep. luit.-gen. J. B. van Heutsz. Van Heutsz trad in 1867 als vry williger in dienst en werd 'in 1872 aangesteld tot 2e luitenant bij het wapen der infanterie h. t. I. In 1873 werd hy overgeplaatst naar het Ned.-Ind. leger. Na in 1876 bevorderd te zyn tot le luitenant, behaalde hy in Atjeh de Militaire Willemsorde. Als kapitein was hij van 1889'91 chef van den staf op Atjeh en onderhoorigen en werd in 1891 1 bevorderd tot majoor. In 't zelfde jaar werd aan hem deeere-sabel uitgereikt. Na de verschillende rangen doorloopen te hebben werd hij in 1900 benoemd tot luitenant-generaal en was hy in dien rang civiel en militair gouver neur van Atjeh en onderhoongheden. In October 1904 werd hij benoemd tot gou verneur'generaal van Oo8t-Indië. Iu 1909 trad hy af en repatriëerde hij. De ontslapene was o.a. gedecoreerd met de grootkruizen der Militaire Willems orde en van den Ned. Leeuw. Hij be kleedde de functie van adjudant-generaal van H. M. de Koningin. Ontaarde anders We lezen in »Het Volk* Donderdagmorgen kwamen een paar zwervers met een ouden kruiwagen uit de richting Oldenzaal. Zij lieten den kruiwa gen achter by de algemeene begraafplaats aan de Oldenzaalsche straat. Bij qnderzoek bleek, dat er eenig stroo in was, waarop een kind van omstreeks een week, dat reeds overleden was. De ouders zyn verder getrokken, zonder zich met het lijkje van het kind verder te bemoeien. Nader bleek, dat deze menschen nog 7 kinderen gehad hebben, maar dat zy door den Voogdijraad uit de ouderlyke macht zijn ontzet. o— Een Nederlander te Essen ter daed veroordeeld Op 14 Maart j.l. werd een 23-jarige winkeljuffrouw te Hattingen vermoord. zoo stormde. Wel, zij schijnt gelukkig te wezen! In een andere groep had een samen spraak plaats tusschen twee personen, die onze lezers gemakkelijk zullen her kennen. Zie, dat is het kleintje uit het bosch van Kernéis. Zeg eens, Eusèbe, ze heeft nu geen behoefte aan een lijkmis Men kan nooit weten, hernam de Slak met een knipoogje. En hij, die met haar gaat trouwen, is de baas, die haar uit onze handen heeft gerukt Zeg eens, Zéphyrine, wij zijn ook be trokken in dit huwelijk. Zeker, zij had ons moeten uitnoodigen op haar bruiloft. Wij zullen haar nu ook niet op de uwe uitnoodigen, Fifi, dat is billijk Men moet altijd aan deze menschen uit de groote wereld een lesje geven. Maar toen, om geen tijd te verliezen, begonnen de Slak en Zéphyrine, met dit doel gekomen, de zakken hunner buren te ledigen. Daarna veroverden zij zich stoutmoe dig een plaats vooraan, en op het oogen- blik, toen Mariana in het rijtuig steeg, riep het paar Leve de jonggetrouwden Mevrouw Paul Vernier keerde zich om, en de galgegezichten der beide landloo- pers bemerkend, voer haar een huivering door de leden. Maar dit voorval was spoedig vergeten. Mariana werd begroet, gelukgewenscht, gevierd door iedereen, zij nam een hou- Kort daarop werden in verband daarmede gearresteerd een 28-jarige, uit Rotterdam afkomstige, Nedeilandsche blikslager, J. B. geheeten, en een 20 jarige Duitsche mijn werker, beiden wonende te Dortmund. Na het meisje te hebben gewurgd, hadden zij de winkellade gelicht en verschillende goe deren meegenomen. Thans zyn de beide moordenaars door de rechtbank te Essen veroordeeld tot de doodstraf, benevens burgerlijk eerverlies. o Ernstig auto-ongeluk Een doode, vier gewonden. Vrijdagavond omstreeks 7 uur kwana een groote yrachtauto van den fruithan delaar Van Rooij te Eindhoven van de kersenveiling te Mierlo. Op een gevaar lijken hoek op den Geldropschen weg, by huize »de Burgh*, draaide de wagen plotseling geheel om en vloog tegen een boom langs de gracht op. Door den schok werden de zes inzittenden allen uit den wagen geslingerd. Zoodra hulp aanwezig w«s, werden de slachtoffers in den tuin van huize »de Burgh* binnengedragen. Eerst na enkele minuten bleek, dat zekere G. uit Gefdrop gemist werd en zich in het water moest bevinden, waaruit men hem dan ook vry spoedig ophaalde. Dr. Van Dyk en ir. Reufel pasten op hem gedurende anderhalf uur kunstmatige ademhaling toe, doch zonder succes. Twee der overige personen, V. uit Eindhoven en F. v. H. uit Geldrop, werden vrij ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond en per auto naar het gasthuis te Eindhoven vervoerd. Twee vrouwen, P. A. en P. G., be kwamen schijnbaar slechts onbelangrijke kwetsuren, doch de eerste klaagde over inwendige pyn, waarom beiden ook naar het gasthuis ter onderzoek werden vervoerd. De chauffeur, J. v. R. uit Eindhoven, bekwam geen letsel. Volgens de beide vrouwen reed hij op den geheelen weg zeer woest. Hij zelf verklaarde echter slechts met een vaart van 20 K M. ge reden te hebben. De chauffeur werd voorloopig in arrest gesteld. Op het lijk werd beslag gelegd. Goudioeken In het Noordzeekanaal by IJmuiden wordt thans een gewezen hulpstoomlogger' uit Katwyk, de Gerard K. W, 128, in gereedheid gebracht voor bergingsvaartuig ding aan als een koningin, een houding die zeer goed overeenkwam met haar koninklijke schoonheid. Na het diner wilde zij het bal openen met den graaf de Kerlor. Toen Georges zijn hand in die van Mariana legde, gevoelde de jonge vrouw, hoe zij al haar wilskracht verloor. Zij behield den gewonen glimlach op haar lippen, maar in haar hart was zij diep getroffen. Zij had zich geheel willen overgeven aan den waan, dat zij behoorde aan den graaf gedurende enkele oogenblikken. Maar helaas, hij had haar niet gehuwd, en toen haar cavelier haar had terug gebracht naar haar echtgenoot, verscheur de zij woedend den fijnen batisten zak doek. De partij was zeer opgewekt. Mevrouw Nervilie had met groote pracht haar salons laten versieren. De ruime ver trekken schitterden van licht. De notaris vrouw had daarvoor bijna evenveel geld verspild, alsof haar dochter moest trouwen. Carmen had haar belofte aan kapitein d'Alboize wel gehoudenmet uitzonde ring van enkele dansen, was hij bijna voortdurend haar cavelier geweest. Tusschen twee dansen in, op dien tijd van den avond, als de vermoeidheid zich doet gevoelen, zaten George en Robert, Carmen en Hélène in een hoek van een der zalen bij een groot venster. De beide mannen hadden, ondankg het feest, de gelegenheid niet willen laten voorbijgaan, om openhartig te spreken. NIEUWSBLAD voor het Land van HeusHsn en AitenajeLanptraat en de Bommiilerwaarii j

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1