FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." ^nd van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4417, Woensdag 23 Juli 1924 Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderiijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 ceDt. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 3U3TENLANBSCH OVERWICHT Over het verloop der conferentie te Lon den is men tevreden. De werkzaamheden der verschillende cornmissie's schieten op of zijn reeds geëindigd. De Commissie, die vergadert onder Voor zitterschap van Philip Snowden en die de kwestie van het iri gebreke blijven bestu deert en tracht de Franscfie en Britsche ontwerpen te vereenigen, heeft een belang rijk succes behaald, zij bereikte overeen stemming ten opzichte van de eerste helft van het rapport der Commissie. Dit aangenomen gedeelte behelst de samenstelling van de Commissie van Herstel in geval het in gebreke blijven van Duitscb- land ooit door haar zou moeten worden vastgesteld en de kwestie van de door de geallieerden te ondernemen actie, indien zulk een in gebreke blijven wordt vastge steld door dit lichaam! Naar verluidt zou den geallieerden wor den aanbevolen onder zulke omstandigheden onmiddelijk te confereeren over de te onder nemen actie een procedure, welke, ver geleken bij de in verschillende kringen naar voren gebrachte voorstellen, strekkende tot handhaving van de bedreiging met defini tieve strafmaatregelen, algemeen wordt be schouwd als het bewjjs van een bemoedi gende erkenning van den geest van het plan-Dawes en de psychologische van den toestand. De commissie schijnt in haar discussies en haar verslag blijkt te hebben gegeven van haar erkenning van het vitale belang om de meest afdoende garanties te geven aan de beleggers, die zullen worden ge vraagd een leening van 40 millioen pond aan Duitschland te verstrekken. De tweede commissie, onder presidium van den Britschen minister van koloniën, Thomas, heeft zich beziggehouden met het Fransch-Britsche plan -betreffende het Roer gebied, in overeenstemming met haar taak te voorzien in het herstel van Duitschlands fiscale en economische eenheid. Dit plan was aan de andere geallieerde gedelegeer den ter bestudeering overhandigd. De derde commissie, welke gepresideerd wordt door sir Robert Kinderley, zal naar men meent, verklaren, dat zij de Commis sie van Herstel beschouwt als het beste agentschap om op te treden als tusschen sonen, door middel waarvan de verschillende geallieerde landen overleg kunnen plegen ten aanzien van debeste methode van absor- 48 Maar wij kennen haar al zoo lang, wij weten al hoe goed en beminnelijk zij is Zij kan ons nu niet meer ver rassen Terwijl u meneer Vernier, ons nog niet in de gelegenheid hadt gesteld om kennis te maken met uw gulle har telijkheid De kunstenaar, eenigszins verlegen, stak Georges de Kerlor de hand toe. Daarom, vervolgde de graaf, verzoeken wij u, op uw beurt, ons een gunst toe te staan. En welke, graaf? Komt u, met uw vrouw, de week. waarin ons huwelijk plaats heeft, op Kerlor doorbrengen. De beeldhouwer ondervroeg zijn vrouw met een blik. Zij antwoordde U bent al te beminnelijk, neef wij nemen het aan Wij hadden ons toch al voorgesteld om binnenkort een bezoek te brengen aan uw waarde moeder. Dat komt dan heel goed uit, voegde Carmen er bij. In gedachte vroeg mevrouw Vernier zich af, of zij op het kasteel te Kerlor niet een middel zou vinden om haar haat te koelen, Wie weet, mompelde zij in zich zelf. Het toeval is een groot meester, vooral als men besloten is het te helpen. beering van de Duitsche leveringen in natura. Natuurlijk echter zal ieder land zijn eigen organisatie moeten inrichten ter be oordeeling, hoe het op de beste wjjze zijn aandeel kan ten nutte maken, zulks in verband met zijri eigen speciale behoeften en voorwaarden. Ook uit Amerika komt bericht dat men daar in regeeringskringen ook zeer tevreden is over het verloop der Londensche con ferentie. Woeste tooneelen hebben zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in de Grieksche Kamer van Afgevaardigden voor gedaan. Het was zóó erg, dat sommige afgevaardigden elkander met vuisten be werkten, terwijl voorts ook wandelstokken er aan te pas kwamen. Op een gegeven moment zag men zelfs twee oud-ministers even buiten den ingang van de zaal op den stoffigen marmeren vloer van den wandelgang worstelend over den bodem rollen en met de vuisten hevig op elkaar losbeuken. Deze woelige zitting, die Vrijdagavond zeven uur aanving, duurde voort tot den volgenden morgen acht uur. Na middernacht vielen eenige aanhangers van Kafandaris de tegenwoordige regeering heftig aan. Een der afgevaardigden bezigde beleedigende woorden tegen Venizelos en verwekte daardoor een onbeschrijfelijk lawaai. Vele afgevaardigden drongen vol verontwaardiging op naar den beleediger en riepen luide »Leve Venizelos It Zij namen zulk een dreigende houding aan, dat degene, die de beleedigende woorden had gebezigd, het veiliger vond, de zaal te verlaten. Kort daarop ontstond een hevige ruzie tusschen den oud-minister Hadjikiriakis. minister van marine in het kabinet-Veni- zelos, en admiraal Kakoelodis. Eerstge noemde had zich geergerd aan persoonlijke opmerkingen van den admiraal en eischte van hem voldoening. Een heftige woor denwisseling tusschen beiden was het ge volg. Plotseling gaf de admiraal zjjn tegen stander eenige vuistslagen. Al vechtende gingen zij de zaal uit en men zag hen over den vloer van den gang rollen. Hadjikiriakis kwam er het slechts af. Hij verscheen later weer met gescheurde kleeren en doodsbleek in de zaal. Hij is voornemens zijn tegenstander tot een duel uit te dagen. Den 22 October, op een prachtigen herfstdag, knielden in de kapel van het kasteel Kerlor, welke geheel in het wit was gehuld en vervuld van den geur der bloemen, voor het kleine eenvoudige altaar, Georges en Hélène. De pastoor van het dorp, de goede abbé Joël, gaf zijn zegen aan de beide jongelieden, wier gezichten straalden van 'een oneindig geluk. Zij hadden gewild, dat de plechtigheid eenvoudig zou zijn, zij was het, maar indrukwekkend juist door haar eenvoud. Geen bisschop, geen orgel, geen Ave Maria. Het aantal genoodigden was zooveel mogelijk beperkt. Maar ook daardoor was de plechtig heid te grootscher. Hélène de Penhoët was hemelsch schoon in haar wit gewaad. Nooit had den haar oogen een zachter, een inniger glans gehad. De krans op haar blonde haren deed haar gelaat stralen van de vreugde der gelukkigen. Haar gelaat bloosde, zelfs in haar lach was iets van schaamte en verlegenheid. Georges de Kerlor vestigde de oogen op zijn vrouw, terwijl hij de eeden uit sprak, die de priester voorzeide. Hij scheen met zijn blik te willen zeggen, dat hij haar beschermen en verdedigen zou tegen alle gevaren, haar, die thans de zijne was. Zijn mannelijke schoonheid kwam naast de teedere van Hélène nog te fierder uit. Met opgeheven hoofd sprak hij het Deze vechtpartij was evenwel niet in staat de verhitte gemoederen van eenige Kamerleden te doen bekoelen. In de avondzitting zou beslist worden over het lot van de regeering van Papa- nastasioe. Het resultaat was, dat een motie van vertrouwen in da regeering werd ver worpen met 158 tegen 151 stemmen, waarop de regeering haar ontslag indiende. BINNENLAND. Vreeslijke stormramp by Vlissingen. Vrijdagmorgen zijn te Veere elf garnalen- visschersscheepjes uit Arnemuiden en een uit Vlissingen binnengeloopen. De scheep jes waren alle half vol water zjj rappor teerden dat de garnalenvloot uit Arnemui den en Vlissingen dien morgen ora half acht door een hevige» storm uit het Noor den plotseling is overvallen en dat vier vaartuigen zijn omgeslagen en dat daarbjj 14 of 15 personen zijn omgekomen. De ramp die Vlissingen getroffen heeft, is, hoewel zeer ernstig, gelukkig niet van zoo'n grooten omvang als de eerste be richten deden vermoeden. Aanvankelijk werden 8 vaartuigen vermist. Intusschen is bericht ingekomen, dat twee vaartuigen te Domburg op het strand zyn geloopen en twee om het eiland heen in Veere veilig zyn binnengekomen. Omtrent den toestand der twee te Dom burg op het strand geloopen vaartuigen ontbreken op het oogenblik nadere berichten. Vast staat, dat de »Vlissingen 2« en de •Vlissingen 20« omgeslagen zijn. Van de acht opvarenden heeft één zwemmend den wal bereikt. Vermist wordt de familie Jaspers, vader en drie zoons, en Klaas Blaasse en familie van de Vlissingen 2.« Ook van de »Arn. 28« en de »Arn. 17« heeft men op het oogenblik geen bericht, zoodat vermoed wordt, dat deze vaartuigen vergaan zyti. Omtrent het ongeval worden de volgende bijzonderheden gemeld De vissersvloot van Vlissingen, bestaande uit ongeveer 50 vaartuigen van Vlissingen en Arnemuiden, was in den afgeloopen nacht te vier uur met het vallen van het water uitgevaren uit de vissershaven in de Binnenstad. Deze vloot bestaat uit hoogaarts, z.g. platboomers, en is meestal bemand met vier mannen, bestaande uit schipper- «igenaar en twee of drie helpers. Men had tusschen Zoutelande en West-Kapelle in de spleet, eender monde van de Scheld#, „ja" uithij had gewild, dat de woorden langer en krachtiger waren om daardoor zijn liefde te toonen. En toen hun handen elkaar raakten, zagen zij elkaar tot diep in de ziel, en het scheen hun toe, dat zij elkaar nooit inniger konden liefhebben dan thans. De waardige pastoor was geen rede naar als de bisschop maar met al de vastberadenheid van zijn geslacht wilde Joël er ook nooit van weten om de kleine redevoeringen die de bisschop in zijn bisdom, van buiten te leeren, hij wilde liever voor zijn toehoorders enkele woorden spreken, eenvoudig, kort, boersch soms, maar krachtig en die uit zijn hart kwamen. Hij wendde zich op eenvoudige toon tot de jonggehuwden Mijne kinderen, gij zijt nu man en vrouw De goede God heeft u voor elkaar bestemd Gij zijt beiden schoon, gij moet ook goed wezen. De goed heid ziet gij, is de verhevenste deugd van den Christen Gij hebt er een waardig voorbeeld van onder de oogen, graaf de Kerlor, het is uw moeder Wat u betreft, mevrouw de gravin, gij zult de beste aller eehtgenooten zijn Ik zegen u een laatse maal en ik wensch dat de erfgenaam van den naam der Kerlors de tradities zal volgen van zijn geslacht, dat steeds goed was voor allen, die leden. Dat was alles. Al degenen, die bij het huwelijk van den heer de Kerlor tegenwoordig waren, hadden niet dat van Mariana bijgewoond, en hadden dus niet den bisschop van de netten uitgeworpen. De zeilen waren door da hevige regenbuien nat geworden, zoodat het besturen der vaartuigen buiten gewoon moeilijk was. Plotseling te 7 uur stak een hevige storm op. Het begon ontzettend te waaien, zoo dat ieder de grootste moeite had, zich te bergen. Elkander by te staan was in deze omstandigheid schier onmogelijk. De net ten werden ingehaald. Ieder voor zich keerde zoo spoedig mo gelijk terug Ooggetuigen hebben waarge nomen, dat de Vlissingen 20« en Vlis singen 2c omsloegen, zonder dat zij in staat waren, hulp te bieden. Een der zoons van Jaspers, die zich op een ander vaartuig bevond, zag, dat het schip van zijn vader omsloeg, doch door de benarde positie, waarin zyn eigen schip zich bevond, kon hij niet te hulp komen. Te 9 uur kwamen de eerste berichten te Vlissingen binnen en deze veroorzaakten, zooals begrijpelijk is, een groote opschud ding. Groote groepen visschersvrouwen, die in ongerustheid verkeerden, snelden naar het havenhoofd. De reddingboot, de vMaria Blankenberghec heeft onmiddellijk zee ge kozen en kwam later terug met de Vlis singen 38c, die men van het strand op de Zoutelanden had gehaald. Successievelijk kwamen toen ook de andere vaartuigen binnen. Aan boord van de »Arn. 38c bevond zich Leendert Schroevers, die ten gevolge van den storm een been had gebroken. De burgemeester van Vlissingen wendt pogingen aan, te komen tot de oprichting van een commissie voor steun aan de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp in de Deurloo. Tevens is be sloten geen feestelijkheden te doen plaats hebben bij het koninklijk bezoek op 8 Aug. dat zeker in den geest van de Koningin zal zyn. De daarvoor reeds gegeven gelden zullen met goedvinden der schenkers voor bedoelden steun worden bestemd. o»De Crt.c Brandstichting Te Veenhuizen is een groote hooiberg staande by de boerdery van den hoevenaar E. Knol op het derde gesticht verbrand. De brand sloeg over naar een schuur. Een drietal varkens zyn in de vlammen tfuimper hooren spreken bij den in- drukwekkenden dienst voor Mariana evenwel was er onder de personen, die beide plechtigheden bijwoonden, geen enkele, die niet geroerd was door de eenvoudige woorden van den eenvoudi- gen Evangeliedienaar en de vaderlijke overtuiging, waarmee hij voor zijn ge voelens uitkwam. De moeder van Georges kon haar tranen niet weerhouden, toen de gees telijke hulde deed aan haar verdiensten. Zij keek naar Georges en het boven- menschelijke geluk van haar zoon ver vulde haar hart met een onuitsprekelijke vreugde. Zij keek ook naar Hélène de Penhoët, gehuld in haar witten sluier, en zij gevoelde een groote teederheid voor deze jonge vrouw, die zoo bemind werd door haar zoon. Zij zeide met een trots, die wel gewettigd was, dat de concessies, die haar in den beginne zooveel hadden gekost, nu wegzonken in 'tniet, wijl zij daardoor aan twee wezens een eeuwig geluk had gegeven. Wat er bij Carmen omging, toen zij haar broeder en haar vriendin vereenigd zag, was niet duidelijk. Eerst kwam er een gevoel van geluk in haar hart op, daarna volg Je er een reactie en ten slotte voelde zij haar tranen langs de wangen biggelen. Nooit had zij zoozeer als nu begrepen, dat haar lot weldra op onafwendbare wijze zou worden beslist. Zij keek met een angstigen blik rond. Aan haar rechterzijde was de heer de Saint-Hyrieix, zeer correct, zeer in de puntjesaan haar linkerzijde kapitein omgekomen. Eeu zekere J. bekende den brand te hebben gesticht. Ernstig Aute-öngeluk 2 dooden. Men meldt uit Amsterdam In den nacht van Zondag op Maandag kwart over eenen heeft hier ter stede een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen het leven gekost heeft. Een Ford-auto, waarin niet minder dan zeven personen waren gezeten, reed in volle vaart langs de Geldersche Kade, in de richting van het Centraal Station. Ook in de bocht werd geen vaart ver minderd. De auto botste met volle kracht tegen een paal van het geleidingsnet der elec- trische tram. Alle inzittenden werden uit het voer tuig geslingerd. Drie van hen werden zeer ernstig ge wond. Door den geneeskundigen dienst werden zjj naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat twee van hen waren overleden, De andere vier inzittenden bekwamen minder ernstige verwondingen en behoefden niet naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Uit het voorloopig door de politie inge steld onderzoek is gebleken, dat de inzit tenden allen in sterke mate onder den invloed van sterken drank verkeerden. De auto had bovendien slechts plaats voor vier personen, terwjjl er 7 in zaten. De bestuurder der auto is door de po litie in hechtenis genomen. o Ken Nedcrlandsehe kanemenfakriek Voor het eerst in Nederland heeft een fabriek de vervaardiging ondernomen van kanonnen. Verleden week is de eerste battery gereed gekomen vier veldhouwit- sers en een z.g. pulverkanon. De proef is genomen door de Holl. Industrie- en Han- del-Maatschappjj in Den Haag, een dochter maatschappij van de My. Vlessing en Co. aldaar. Het geschut is vervaardigd op de scheepswerf P. Smits en Co. te Rotterdam met behulp van twaalf terzake kundige meesterknechts van de Duitsche geschut- fabriek Ehrhardt. Tijdens den aanmaak van deze batterij hebben Ned. militaire autoriteiten herhaaldelijk een bezoek ge bracht aan de scheepswerf, en thans door het Ned. leger proeven met deze kanonnen genomen. De veldhouwitsers zyn stukken van 405 c.M. d'Alboize, die zijn woord met militaire nauwgezetheid had gehouden. Mariana, de lippen op elkaar gedrukt, was gedurende de geheele plechtigheid bijna onbeweeglijk kalm geblevenzij scheen na te denken, te biddenen evenwel woelden in haar hersenen de dolste verwachtingen. f Zij meenden zelfs te mogen gelooven. dat een of ander toeval het huwelijk nog kon tegengaan. Maar al haar haat bleef in haar bin nenste zij wist zichzelf volkomen te beheerschen. Dikwijls keek zij naar Georgeszij poogde hem met haar blikken tot zich te trekken. Als zij goed nadacht gevoelde zij een diepe Spijt, dat het haar onmogelijk was om haar ziel aan den booze te verkoopen, in ruil voor de macht om als met een bliksemstraal de gehate mededingster voor het altaar te dooden. Reeds scheen het, alsof de waanzin zich van haar meester maakte. En dat alles had in haar binnenste plaats, zonder dat een gebaar, een zucht verried, wat zij leedterwijl zij steeds geheel in stichtelijke aandacht scheen verloren. Zij had de handen gevouwen, alsof een vurig gebed haar lippen ontgleed, een gebed voor dezen jongen man, die de zoon der gravin de Kerlor was, der vrouw, die Mari^pa had ontrukt aan ellende en vernederingen. Paul Vernier wachtte zich wel om deze aandacht te storen. Overigens werd hij ook geboeid door NIEUWSBLAD ïöor hot Lui ui Heosdsi ei AltEiileLaiistrut en m fioimelervaarii IS ÊHt É?1 P en ^oorzltfen bij fietsen (zadelpijn) mdf OS %3 a kunt gij gemakkelijk en dadelijk I jev tn vk verhelpen met den alom geprezen lOOPöfS AKKER'S KLOOSTERBALSEM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1