tukloopen PIJROK. Het betreft hier een proef om te zien, in hoeverre Nederland zich onafhankelijk kan maken van het buitenland, wat betreft geschuts-industrie. Het is een praef van genoemde maatschappij in Den Haag. De batterij is aan niemand verkocht, zoomin aan de Nederlandsche als aan een buiten- landsche regeering. Verdronken. Uit de Maas te Tegelen is opgevischt het lijk van J. B., die bij het zwemmen in de Maas aldaar is verdronken. Te Uffelte is de eenige zoon van den landbouwer de V. in de Drentsche Hoofd vaart geraakt en verdronken. Twee ltyken opgevischt Men schrijft uit Druten Te Deest in deze gemeente, zijn uit de Waal opgevischt de lijken van een man en een vrouw, met een centuur aan elkaar verbonden. Men vermoedt dat het hier betreft de twee Hagenaars, die onlangs te Nijmegen zijn verdronken. —o Roeiboot omgeslagen Aan de «Crt.« wordt uit Rotterdam gemeld: Zondagmiddag bevond zich de 19- jarige woonschuitbewoners E. de Groot met een roeibootje op de Rotte. Daar waren eveneens een viertal meisjes van 16 tot 19 jaar aan het roeien. De meisjes riepen den jongen toe en deze roeide daarop naar de meisjes toe. Toen de bootjes naast elkaar lagen, sprongen twee der meisjes tegelijk over. Het bootje sloeg om en zoo wel de jongen als de twee meisjes geraak ten te water. De jongen slaagde erin de meisjes boven water te houden tot hulp kwam opdagen, doch toen zij op het droge gebracht waren, verdween de jongen, blijk baar uitgeput in de diepte. In bewuste- loozen toestand werd hij opgehaald. Een verpleger van den Geneeskundigen Dienst gelukte het door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. In zeer ernstigen toestand is de jongen naar het ziekenhuis aan den Berg weg vervoerd. Ernstige ontploffing Vrijdagnacht had op de asfaltfabriek bij de Hafertschen Voiding te Nijmegen een ernstige ontploffing plaats, waarbij de meesterknecht v. D. werd gedood en een andere werkman de H. zwaar werd gewond. Een derde werkman kwam er met en kele schrammen af. De oorzaak van het ongeluk is te wijten aan een verwarming van een ijzeren vat, waarbij een ontplof fing optrad, waardoor de bodem van het vat werd geslingerd. De zwaargewonde werkman is van de laatste H.H, Sacra menten voorzien. Dc ramp in Zeeland Deelneming van de koningin. De Koningin heeft telegrafisch uit Noor wegen opdracht doen geven om haar deel neming te betuigen aan de nagelaten be trekkingen der visschers die omkwamen by den jongsten zwaren storm op de Schelde, waarbij verscheidene visschersvaartuigen uit Viissingen en Arnemuiden zijn vergaan. Tevens heeft zij laten inforrneeren op welke wijze in den eersten nood der ge troffenen wordt voorzien. het schouwspel, dat zij voor oogen had. In de vorige maand was hij het die trouwdewas hij het, die met juffrouw de Sainclair in het huwelijk trad, met de vrouw, die hij aanbad en door wie hij zoo vurig werd bemind. De deftige weelde van de kerk van den H. Lode wijk had een diepen indruk op hem gemaakt. Toch vond hij het jammer, dat zijn Mariana niet gewild had, dat hun huwelijk gesloten was te Kerneïs, waar oom Sebastien met zoo veel verhevenheid zou hebben gesproken. Hij dacht er niet aan om zijn vrouw te veroordeelen, maar hij kon niet na laten bij zich zelf te denken, dat hij, wat hem persoonlijk aanging, den in- drukwekkenden eenvoud van Kerlor, verkoos boven het prachtige in de hoofd kerk te Brest. Men verdrong zich om Georges en ïïélène om hun geluk te wenschen. Hélène antwoordde met een enkel woord vol ontroering. Georges drukte krachtig de handen, die hem van alle kanten werden toegestoken. De schoone droom, dien hij zoolang had gekoesterd, was nu de heerlijkste werkelijkheid geworden. De jonggehuwde viel in de armen van mevrouw de Kerlor, die haar teeder tegen zich aandrukte. Welnu, mijn dochter, vroeg de gravin, ben je gelukkig Ja, moeder, antwoordde Hélène Ik geloofde niet, dat de hemel zoo groote gelukzaligheid schonk aan stervelingen. Wordt vervolgd.) Een huldebet*#gl»g roor Koningin Wilhelniina In de open lucht tc Boedapest vond een kinderfeest voor het beeld van Koningin Wilhelmina plaats, dat omgeven was door rood-wit-blauwe en rood-wit «groene linten. Ongeveer 3000 kinderen in feestkleedij met kleine Hongaarsche en Hollandsche vlaggetjes defileerden voor het beeld. Twee meisjes en twee jongetjes legden een krans voor het beeld. Aan de plechtigheid werd slechts deelgenomen door kinderen die uit Holland zijn teruggekeerd. Be Ktywielkelasting Waar de plaatjes bevestigd moeten worden. In de Staatscourant is een bekendmaking van den minister van Financiën opgenomen, waaraan het volgende is ontleend «De Rij wiel belasting treedt in werking met ingang van 1 Aug. a.s.; Het belastingmerk moet, met de daarop voorkomende teekening naar buiten, naar alle zijden goed zichtbaar bevestigd zijn hetzij aan de balhoofdbuis of aan één der buizen van het stuur hetzij, binnen 15 centimeter afstand van het stuar, aan de bovenhuis van het ry- wiel. Verknjgb bij Apoth en Drogisten. Interlocale keuring van Fokvee te Waalwijk. Door den Prov. Bond van Rundveefok- vereenigingeq in West-Noord-Brabant werd in hare laatste vergadering van April 1924 besloten wederom een fokveedag te doen houden en wel dit jaar te Zevenbergen by gelegenheid der Land- en Tuinbouwten toonstelling die aldaar gehouden zal wor den van 912 September 1924. Dit besluit vond wel algemeene instem ming, maar enkele fokvereenigingen waren er, die voor het.bestaan hunner vereeniging het wenschelijk oordeelden dat er eene keuring by hen ter plaatse of in de on middellijke nabyheid gehouden werd, daar de fokveedagen die gehouden worden door gaans voor hen moeilijk te bereiken zijn. Het gevolg hiervan was dat naast den centralen fokveedag te Zevenbergen nog enkele interlocale keuringen gehouden zou den worden door de betrokken fokvereeni gingen zelf te organiseeren Dit gaf aanleiding tot eene bespreking tus8chen de vertegenwoordigers der fokver eenigingen van Almkerk, Raamsdonk, Els- hout en Herpt, waarbij men besloot eene dergelyke keuring te houden in het cen trum der streek, waarvoor Waalwyk werd uitgekozen. Almkerk meende zich terug te moeten trekken vanwege de verre afstand van Waalwijkde overige vereenigingen be sloten evenwel toch door te werken. Zoo zal dan op Donderdag 25 September 1924 deze keuring te Waalwyk plaats hebben by gelegenheid der St. Bavo-markt. Er werd eene commissie gevormd uit de leden der drie vereenigingen, die tracht ten den grondslag voor deze keuring zoo hecht mogelijk te doen zijn. Daartoe werd ook de medewerking verzocht van het bestuur van Waalwyks Belang, die deze medewerking ook verleende door deze keuring krachtdadig te steunen. Nu meende de commissie evenwel deze keuring niet alleen te bepalen tot deelname van de drie fokvereenigingen, doch zy be sloot deze keuring ook voor anderen open te stellen, waarom zij daarvoor een bijzon dere afdeeling inrichtte. De redenen hiervan schuilen ook voor namelijk hierin, dat deze streek bij de Provinciale commissie voor de veefokkery in Noord-Brabant niet hoog staat aangeschre ven. Immers in het verslag dier commissie over 1920 lezen wy «In 't district Waalwyk is op het gebied van veeverbetering nog veel te doen. In 't land van Heusden en Altena bespeurt men daarvan echter nog weinig. In 't verslag over 1921 «In dit district wil het met de veefok kerij maar niet vlotten, 't Is en blyft het meest achterlijke district van heel de provincie*. In 't verslag over 1922 Hoe lang zal het nog duren dat het district Waalwyk, dat een der eerste plaatsen kon innemen op het gebied der veefokkery, bij alle districten ver ten achter blijft En het verslag over 1923 zegt «In 't algemeen handhaaft Waalwyk zijn oude reputatiegeringe aanvoer en minne kwaliteit. Wanneer zal dit eeDS beter worden ?c De commissie meende daarom een be roep te moeten doen op alle veehouders en fokkers uit de Langstraat en het land van Heusden en Altena om door inzending van goede dieren deze keuring krachtig te steunen, opdat deze slechte reputatie verbeterd worde en moge dan deze keuring het fundament Worden voor een krachtige opleving der rationeele veeteelt in deze streek. Veefokkers uit deze streek, steunt deze keuring door uwe inzending. Burgemees ters, Statenleden en andere personen steun den ze reeds door het schenken van prijzen. Chr. A. J. v. HERPT, Secretaris der interlocale keuring. N.B. Programma's en inschryvings- biljetten zyn verkrijgbaar bij Chr. A. J. v. Herpt te Herpt, BEKENDMAKING SCHOUWVOERING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN, brengen ter openbare ken nis, dat op Zaterdag 2 Augustus a.s., des namiddags circa 6 uur, schouw zal worden gevoerd over straten en goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlyk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd, op straffe bij de Algemeene Politieverordening bepaald. Heusden, 21 Juli 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Bij het gehouden examen voor Rijksklerk der Directe belastingen, in voerrechten en accijnzen is geslaagd de heer J. T. Vos, klerk ten kantore van den Rijksontvanger alhier. De heer A. Verhoeven slaagde te Breda voor de Hoofdakte. Naar we vernemen zal heden door de Paters en leerlingen der Abdij Berne te Heeswijk een bezoek gebracht worden aan onze stad. Aalburg, Het hoenderpark «Altena* van den heer A. P. Mlchaël alhier, heeft op den Legwedstrijd te Nijmegen buiten gewoon succès. Van 1 November af tot 10 Juli legden 5 Witte Leghorns van ge noemden heer samen 800 eieren, zijnde gemiddeld elk 162 stuks. De opbrengst hiervan bedroeg f 79.49, zoodat iedere kip bijna voor f 16 geproduceerd heeft in 9j maand. Wei een bewys dat de heer Michaël een uitnemenden legstam heeft. Almkerk. Naar wij vernemen is tot Opper-Brandmeester alhier, benoemd de heer P. M. Pouli. Op 30 Juli a.s. v.m. 9 uur zal alhier een M. C. keuring plaats hebben van meniën van 2 jaar en ouder twee van hengsten met afstammelingen. Mej, H. G. Kohier alhier, werd gepasseerde week, bij het overgangs-examen aan de Rjjks Hoogere Burgelyke School te Gorinchem bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse. Beneden-Langstraat. Met den hooi bouw is het voorspoedig gegaan. Zoowel over kwaliteit als kwantiteit is men tevre den. De prys van het nieuwe hooi bedraagt thans f 16 per 500 K.G. Tengevolge der langdurige droogte is de naweide slecht bezet. Da regen zal echter ook aan de toemaat wel ten goede komen. Capelle. Vorige week hebben 43 leer lingen der hoogste klassen van de O. L. school in de Kom alhier, onder leiding van het onderwyzend personeel een tweedaagsch schoolreisje naar Arnhem en omstreken gemaakt. Na aankomst met den trein te Arnhem werd een boottochtje gemaakt naar Hevea dorp, waar een bezoek ge bracht werd aan de uitspanning «Huis ter Aa«. Vervolgens werd gewandeld naar Oosterbeek, waar een extratram gereed stond, die hen naar Velp vervoerde, waarna door de Rozendaalsche laan gewandeld werd naar het kasteel Rozendaal, in welks park met de kettingbrug en de «Bedrie gertjes* kennis werd gemaakt. Hierna werd gewandeld naar de uitspanning «De Geitenkamp*, waarna nog een bezoek werd gebracht aan de steenen tafel, waarmede het programma van den eersten dag was afgewerkt. Den volgenden morgen werd «Burgers dierenpark* en het openlucht museum bezocht, en na den middag werd nog een bezoek gebracht aan Sonsheek met het hertenkamp en het aquarium. Tot slot werd nog een bezoek gebracht aan de stad Nijmegen, waarna de kleinen met den laatsten trein hoogst voldaan huis waarts keerden. Bij het vorige week aan de Rijks normaallessen te 's Bosch gehouden over gangsexamen werden o.m. bevorderd onze dorpsgenooten J. Cové en L. Sterrenburg van de tweede naar de derde klasse. J.l. Zaterdag speelde de korfbal club «Juliana* uit deze gemeente een com petitiematch voor den N.B. Korfbalclub tegen een twaalftal uit Oss cp het terein aldaar. Deze wedstrijd eindigde in een 131 overwinning voor Juliana. Nederhemert. Vrijdagavond had in onze gemeente een zeldzame gebeurtenis plaats. De 36 Meter hoogen schoorsteen van de steenfabriek «de Rijswaard*, die vervangen wordt door een schoorsteen van 48 Meter hoogte, zou gaan verdwynen. Ter hoogte van 4 M. boven den grond werden in het rond steenen weggehakt, zoodat omstreeks half negen het gevaarte in 3 stukken naar beneden viel. Hoewel de schoorsteen voor het tijdstip viel, dat men als zyn vermoedelijken val had aan gegeven, kwamen geen ongelukken voor en verliep alles uitstekend. Men kan begrijpen dat zeer veel belang stellenden aanwezig waren om dit buiten gewone schouwspel gade te slaan. Raamsdonksveer. Bij landbouwer A. W. v. Dongen werd een koe door kwaadwilligen met een mes steken toege bracht in de dij. Voor de 5de klasse den Handels school te Waalwyk slaagde D. v. d. Waals, voor de 4de klas H.B.S. te 's Bosch W. v. Raamsdonk, voor de 4de klas H.B.S. te Breda H. v. Dongen A.Wz., voor de 2de klas P. v. Dongen Torman, voor de 3de klas R.N.S. te Breda M. Sneep en voor de 2e klas Steijlen. De bakkers Elemans" en Simonis Populier werden op de Bakkerytentoon- steliing te 's Bosch met hun inzending be kroond. Sprang. De postduivenvereeniging «De Zwaluw* alhier hield j.l. Zaterdag een wedvlucht van uit Lier (België.) Onze dorpsgenoot P. v. d. Hoven Czn. slaagde voor het overgangsexamen van de 4de naar de 5de klasse der Hoogere Handelsschool te Waalwyk. J.l. Zaterdag kwam den ring «Til burg en Omstreken* van Jongel.-vereen, op G. G. alhier in het zaaltje van den Chr. Volksbond in vergadering byeen. Na opening werd door den heer J. Frings als onderwerp ter bespreking ingeleid «De Bondsring en onze Bondsorganisatie.* Door den heer Blomberg uit 's Bosch werd behandeld het onderwerp «Model inleiding der Gew. Geschiedenis. Op beide onderwerpen volgde een aangename bespre king. 29 Aug. e.k. zal door de Ned. Herv. knapenvereeriiging «Samuel* alhier een pleizierreisje naar Amsterdam gemaakt worden. Zondagavond geraakte van de gebr. van der Schans één hunner paarden in den sloot. Met vereende krachten werd het paard op 't droge gebracht. Later bleek dat het zyn linkervoorpoot had gebroken, zoodat het moest worden afgemaakt. Waspik. Vrijdag ontving onze geachte dorpsgenoot, de Heer Ant. Tabbers bericht, dat hij geslaagd was voor zijn examen Fransche handelscorrespondentie. Hy ont ving zijn opleiding bij den Heer Van Im- beek, leeraar aan de Middelbare Hoogere Handelschool te Waalwijk, die hem in den kortst mogelijken tijd voor dit diploma klaar maakte en die hiervoor een woord van lof niet mag onthouden worden. Dit succes is echter te meer vermeldenswaard wijl den Heer Tabbers, die pas 19 lentes telt thans in het bezit is van 6 diploma's en welEinddiploma Handelschool, diploma Vereeniging van Leeraren, diploma Mercurius, benevens diploma's voor Duitsche, Engelsche en Fransche handelscorrespondentie. Voor waar een knap student, wien we gaarne een eeresaluut brengen voor zulke buiten- gewoone prestaties. Als iets zeldzaams in de eierpro- ductie mag worden gemeld, dat een kip van den heer C. S. een tweelingei legde, dat zyn twee eieren met de schalen aan elkander verbonden. Het vreemde ei had veel bekijks. Onze geachte dorpsgenoot de heer E. Jonkers slaagde voor zijn eind-examen H.B.S. Wondrichem. De heer J. I. H. Eyk- houdt alhier, slaagde voor het examen voor Ryksklerk by de Directe belastingen. Wijk. Voor de heden gehouden ver kiezing van een commissie, die mede advies heeft uit te brengen over de voorgestelde vereeniging der gemeente Wijk en Aalburg met Veen, is slechts één ljjst met candi- daten ingeleverd, zoodat hiervoor geen stemming behoeft plaats te hebben en alzoo gekozen zijn de beeren N. v. d. Maaden, B. Krop, D. Sluijmers, C. v. d. Mooren, Joh. Colijn, E. de Graaf en D. v. Wijk Azn. Werkendam. Bij den storna van Vrij dag j.l. werden van een boom, staande op de Boterstraat eenige zware takken afge rukt, welke op de draden van het elec- triscbe net terecht kwamen zoodat het net daar vernield werd. Een boom op het eilandje in het laantje werd door den wind uit den grond gerukt. Bij de overgang aan Gymnasium te Gorinchem zijn bevorderd, onze dorps genoten Jac. André, H. Visser en A. Mijn- lieff, respectievelijk naar de 6e, 3e en 2e klasse. Waalwijk. Onder begunstiging van het heerlijke zomerweer hadden op 45 dezer, alhier verschillende paardenkeuringen plaats. Door het gemeentebestuur was wederom uitstekend voor het keuringsterrein gezorgd. De sproeiwagen was aanwezig en bracht de mon8terbaan in voortreffelyken toestand, zoodat zoowel de aangeboden dieren, als keuringscommissien, eigenaren en belang stellenden genoten van de verfrischte om geving. De Edelachtbare Heer van Moonen en andere autoriteiten gaven door hun aan wezigheid blijk van belangstelling. Door de medewerking van den Heer G. J. W. Branderhorst en anderen had de keuring een vlot verloop. Te 9 uur ving de keuring van Stam vaders met afstammelingen vanwege de Provinciale regelings Commissie voor de paardenfokkerij in Noordbrabant aan. Hier voor werd aangeboden de 4-jarige hengst «Holand* van de Coöp. Vereeniging tot ver betering van het Paardenras in het land van Heusden en Altena te Meeuwen, met ongeveer 25 veulens. Uitgeloofd werden 10 prijzen k f 5.voor de beste afstam melingen, wier moeders in het stamboek waren ingeschreven. De moeders moesten mede worden ge toond. Bekroond werden 10 veulens, toebehoo- rende aan A. van der Beek Mz. te Babi- loniënbroek, G. J. W. Branderhorst te Eethen (3 stuks) D. van Buuren te Meeu wen, G. van Everdingen te Heusden, J. van Bergeyk Az. te Wijk, J. P. Dibbits te Almkerk, A. A. van Vugt te Dussen en J. van den Heuvel te Genderen, Als jufyleden fungeerden de heeren G. Costermans te Beuningen en van Balen te Asperen. Te 10 uur begon de keuring van wege de Coöperatieve Vereenigiug tot bevordering der Paardenfokkerij 'n *iet Land van Heus den en Altena voor afstammelingen van haar hengst «Holand*, Uitgeloofd waren 15 pryzen f 5. Een dertigtal veulens werden aangeboden. De M. C. Commissie bestaande uit de Heeren Kolonel, Kromhout, A. Koog en C. Costermans was zoo welwillend deze ru briek te beoordelen. Geprimeerd werden 45 veulens, toebe- hoorende aan B. Branderhorst te Eethen, A. van der Beek te Babiloniënbroek, J. W. Burghout te Eethen, J. van den Heuvel te Genderen (2 stuks) J. de Waal te Wijk, D. van Buuren, (2 stuks) J. Timmermans Wz. te Waalwijk, G. W. van Everdingen te Heus den, G. J. Branderhorst te Eethen (3 stuks) J. P. Dibbits te Almkerk en J. van Bergeyk te Wijk. Daarna werd de keu ring gehouden tot toekenning van het mi litair certificaat 1925 aan merriën. Hier voor werden 51 merriën aangeboden. Aan de volgende 39 werd het M. C. toegekend de 13-jarige donkerbruine Polli van A. de Haan te Drongelen de 6 vos, bles Floralia V. Banus van J. v. d. Heuvel te Genderen de 5 vos, bles Gina V. Caladyn, van denzelfde de 5 bruine Garda V. Gerdit van B. Branderhorst te Eethen de 12 vos Bertha V. Cicero, van kin deren H. Verhoeven te Dussen de 11 bruine Albana I. V. Frits van A. v. d. Beek Mz. te B -Broek de 11 zwarte-witvoet Agrita V. a Ehrenberg de 18 zwarte-witvoet Mina, V, Har ras II de 5 donkerbruine-witvoet Giwan- ka, V. Iwan aile drie van G. J. W. Branderhorst te Eethen de 11 donkerbruine Aakje, V. Eren- berg de 45 kastanjebruine Anna, V. Ehrenberg de 6 schimmel Felfrodie I, V. Bel- fried de 5 lichtbruine Gukje, V. Caledijn de 7 kastanjebruine bles Engeline, Elegant V. alle 5 van D. v. Buuren te Meeuwen mmmmm<ummm3—m"'»»—I en doorloopen dep huid en schrijnende plekken. Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2