Eerste Blad Raamsdonksveer. C. DE KEMP. z f H. J ABBINK. Drogisterij 1 land van altena Uitgave: Firma L. J» VEESMAN, Heugden. No. 4418. Vrijdag 25 Juli 1924 S. D. ÜIEÖÏW Co s Bank. SPAARBANK. A. Verschuur-Baert Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Engstraat HEÜSDEN. 1 fggggsr Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 42.500.000, f 97.500.000^ AGENTSCHAP Telefoon No. 15 Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9 12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraak- vrije Lipskluis.) Prijieu uaar grootte der kastjes. ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE De schulden der provincie Noordbrabant en de Naam- looze Vennootschap Provin ciale Noordbrabantsche Elec- triciteits-Maatschappij. De Centrale Commissie voor bezuini ging, ingesteld dooi de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem, heeft eene publicatie onder den titel van „Waarschuwende cijfers uit de provinciale financiën", waarin een vergelijkend overzicht gegeven wordt van ontvangsten en uitgaven der ver schillende provinciën volgens hare be grootingen voor 1914 en 1924, het licht doen zien. Met groote belangstelling hebben wij van die publicatie kennis genomen en zij geeft ons aanleiding iets te schrijven over het onderwerp, hetwelk wij hier boven neerschreven. De schulden (Bedrijven ingesloten) der provincie Noordbrabant bedroegen in 1914 eene som van f 434,000, terwijl het bedrag aan schulden in 1924 beliep f22,397,000, hetgeen in 10 jaren eene vermeerdering van 4357 pCt. per 1000 inwoners beteekent. Oogenechijnlijk is deze vermeerdering enorm en wanneer we genoemd percentage vergelijken met dat, waarmede de schuldenlast van andere provinciën van 1914-1924 is toegenomen, dan slaat de schrik ons om het hart. Zoo is in genoemde jaren de schul denlast van Zuid-Holland slechts met 116 pCt. per 1000 inwoners vermeerderd, terwijl geen enkele der provinciën boven eene vermeerdering van 1301 pCt. komt. Noordbrabant maakt dus oogenschijnlijk al een zeer slecht figuur in de rij harer zusteren en onwillekeurig rijst de vraag, wat daarvan de reden is. Inderdaad is het met de provincie Noordbrabant niet zoo treurig gesteld, als het wel lijkt. Immers is het totaal der schulden van ruim 22 millioen voor ruim 21 millioen aangegaan om de noodige fondsen te krijgen tot electrifi- catie der provincie, terwijl de overige schuld het betrekkelijk geringe bedrag van één millioen bedraagt tegen f 434,000 in 1914. En onder dit licht bezien, moeten we ook de som ter grootte van f 1,609,000, die thans benoodigd is voor het betalen van rente en aflossingen van aangegane schulden, beoordeelen De schuldenlast nu drukt niet recht streeks op het provinciaal budget, doch wordt gedragen door de N.V. Provinciale Noordbrabantsche Electriciteits-Maat- schappij, die aan haar verplichtingen tegenover de provincie steeds heeft vol daan. Rente en aflossingen der electri- eiteitsleeningen zijn aan de provinciale kas vergoed tot de bedragen door de provincie zelf uitgegeven, zoodat de bij velen post gevat hebbende meening, dat het totaal der renten en aflossingen van de geheele schuldenlast op de schouders der provinciale belastingbe talers zoude drukken, obsoluut onjuist is. Van genoemd bedrag der renten en aflossingen ad f 1,609,000 moet dan ook f 1,505,000 voor renten en aflossingen der electriciteitsleeningen terug worden ontvangen van de N.V. Provinciale Noordbrabantsche Eleetriciteits-Maat- schappij. Voor andere dan electriciteits leeningen, dus van leeningen, die wer kelijk op het provinciaal budget drukken, en ten laste der provinciale belasting betalers komen, is op de begrooting voor 1924 geraamd f 104,000, tegen f75.000 op den dienst 1914 of slechts f29,000 meer. De schulden van Noordbrabant, die werkelijk door de belastingbetalers moeten worden betaald, maken in ver gelijking met meerdere andere provincies den financieelen toestand van dit gewest allerminst onrustbarend, mile natuurlijk de P.N.E.M. aan hare verplichtingen met betrekking tot de ten haren behoeve aangegane leeningen kan blijven voldoen. En voor dit laatste bestaat hoop, als men weet dat het totaal harer verliezen vanaf het begin der exploitatie tot 31 December 1923 niet meer dan f26265,026 bedraagt, zulks nadat alle verplichtingen aangaande de kapitaalslasten tegenover de provincie waren nagekomen. Mocht de rendabilieit der P.N EM. op een gegeven oogenhlik eene minder gunstige wendieg nemen, dan zou dit gewis een noodlottigen invloed op de financiën der provincie Noordbrabant hebben. In dit verband zij herinnerd aan het voorstel, door Gedep. Staten van Noord- Holland onder dagteekening van 28 Maart 1923 aan de Staten van dat Ge west gedaan, om aan het electriciteits- bedrijf een bedrag van ruim 6 millioen kwijt te schelden. „In het antwoord van Gedep. Staten van Noordbrabant op het begrootings- rapport voor het jaar 1925 lezen we het volgende omtrent de P.N.EM.: Bij dit bedrijf wordt afgeschreven volgens het annuïteitensysteem, zooals dit door de Regeering, op voorstel eener door haar benoemde Staatscommissie van erkende deskundigen, in de con cessievoorwaarden der N.V. P.N.E M. is opgenomen. Zou ter eeniger tijd tot annexatie van de werken van aanleg worden overgegaan, dan zal het Rijk daarvoor vergoeden den kostprijs ver minderd met de door het bedrijf toege paste afschrijvingen. Wij meenen dus te mogen zeggen dat deze afschrijvingen voldoende zijn, aangezien niet kan worden verondersteld, dat het Rijk zich ten bate van de Provincie zou willen benadeelen. Tot het karakter dezer afschrijvings methode behoort dat de afschrij vings- bedragen jaarlijks met een bepaald per centage opklimmen. Aangezien ook het debiet van jaar tot jaar stijgt, mocht worden verwacht, dat de hoogere af schrijvingen telkenmale compensatie zouden vinden in de hoogere ontvangsten, welke verwachting tot dusverre ook werd verwezenlijkt. Het tot dusverre afgeschreven bedrag ad f 583175,12 werd op het cijfer van f26,265,026 na, dus nagenoeg geheel in contanten ontvangen. Afgezien van de vraag of hoogere af schrijving noodzakelijk is, wat wij op op grond van de door de Staatscommissie gemaakte studie meenen te-moeten be twisten, zou een hoogere afschrijving het bedrijf toch in geen finaneieel betere positie kunnen plaatsen, zoolang, hetgeen GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k fl.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. in dat geval meer zou worden afge schreven, ook niet in contanten werd ontvangen. Wel ligt het in het voor nemen om bij eventueele exploitatie overschotten, voorstellen te doen tot het vormen van reserve, voor het geval zich onverhoopt thans niet te voorziene verrassingen mochten voordoen." Uit een en ander blijkt wel dat de exploitatie van de P.N.E.M. met de noodige voorzichtigheid geschiedt en dat het gevaar, dat de provinciale kas te hulp zou moeten komen, niet groot is. Of echter het beheer zuiniger en meer oeconomisch kan worden gevoerd dan thans, ie eene vraag, die wij moeilijk kunnen beantwoorden, daar wij niet voldoende op de hoogte zijn van den gang van zaken in zijn geheelen omvang. Wij hebben slechts beproefd onzen lezers aan te toonen, dat de P.N.E.M. thans aan de provinciale belastingbeta lers geen schade berokkent, doch geens zins dat het bedrijf met minder kosten zou kunnen worden geëxploiteerd. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Alle dagen wordt uit Londen gemeld, dat de aldaar confereerende mogendheden meer op weg zijn om het eens te worden. Men krijgt echter den indruk, dat de moeilijkheden verbonden aan de definitieve regeling nog geenszins overwonnen zijn. Het meest schijnt nu nog opgeschoten te zijn met betrekking tot de economische ontruiming van het Roergebied en zelfs wordt reeds als datum voor de eerste fase daarvan, die de opheffing der douanegrenzen en den terugkeer van 't Duiteche personeel, dat uit het bezette gebied is verbannen meebrengt, de 45e Augustus genoemd. De totale economische ontruiming zou dan enkele weken later, naar men 't laat voor komen, haar beslag hebben gekregen. Zoodra dit een feit is geworden, zal de economische eenheid, d.w.z. de toestand van vóór de Roerbezetting, zijn hersteld. Aan een militaire ontruiming van 't Roer gebied denkt Frankrijk natuurlijk in 't geheel niet. Inmiddels blijft ook de kwestie der Rijnlandsche spoorwegen nog een moei lijkheid voimen en in dit verband wordt de wensch der Franschen om de conti óle op de verbindingslijnen met de bezettings troepen op «enigerlei wyze te handhaven, gemotiveerd door te wyzen op de belangen, die hieraan voor Frankrijke veiligheid vast zitten. Men begrijpt dat de Fransche hardnekkig heid in Engeland een ongunstiger! indruk maakt, omdat als de Franschen te veel hun zin krijgen, de Britten vreezen dat er van daag of morgen weer een herhaling zal komen van Poincaré's bezettingsmethode's Van ernstigen aard schijnt echter het ge schil te zijn ten aanzien van de aan Duilsch- land te vertrekken internationale leening, zonder welke van de uitvoering der des kundige plannen niets zal komen. De bijzonderheden die hiervan bekend zijn, schijnen te bevestigen dat de Britsche en Amerikaansche bankieren, die het leeuwen aandeel zullen hebben wat de inschrijving op bedoelde leening betreft, van gevoelen zijn de geldschieters geen voldoende waar borgen wordt geboden. De bankiers schijnen beducht te zijn, dat, wanneer eventueel nieuwe bezettings maatregelen worden genomen, d.w.z. strenge sancties worden toegepast door een der geallieerden, de belangen van de inschrijvers op de leening leelyk in 't gedrang kunnen raken. Het slagen van de onmisbare leening hangt h.i. van de positieve zekerheid af, dat de obiligatiehouders niet gedupeerd zullen worden door het in werking stellen van strafmaatregelen, die Duitslands econo mische kracht opnieuw aantasten. Het zal er dus nu vooral op aankomen den finan ciers ter wille te zyn en luidens de be richten is overal de Belgische premier Theunis reeds druk doende op dit stuk van zaken een compromis jvoor te bereiden Of dit zal lukken, dient natuurlijk te wor den afgewacht. Er valt dus nog heel wat te beredderen, voordat alle partijen tot elkaar zijn ge bracht. De kwestie van het drankverbod heeft in Noorwegen een regeeringscrisis veroor zaakt. Het Lagting heeft de voorstellen der regeering tot opheffing van het drank verbod en tot oprichting van een staats monopolie met 22 tegen 16 stemmen ver worpen. Het Odelsting heeft deze reeds eenige dagen geleden met 23 tegen 49 stemmen verworpen. De regeering heeft het parlement officieel kennis gegeven van haar aftreden. Koning Haakon heeft het ontslag der regeering aanvaard en de radi cale partij uitgenoodigd een nieuwe regee ring te vormen. De nieuwe regeering zal, naar officieel gemeld wordt, heden Vrijdag gevormd worden met den vroegeren minister Mowincksel als premier en minister van buitenlandsche zaken. Naar aanleiding van den opstand in Brazilië wordt uit Buenos-Aires gemeld, dat na een bombardement van 48 uur de infanterie der regeeringstroepen een aanval heeft ondernomen op Sao Paolo. Verwacht wordt, dat deze slag beslissend zal zijn. Naar schatting nemen meer dan 20.000 goed uitgeruste soldaten aan den slag deel. De bewoners van de binnenlanden van Brazilië worden met hongersnood bedreigd, tenzij spoedig aan den strijd een einde komt en het transport wordt hersteld. BUITENLAND. Hevig «nweer boren Londen Een hevig onweer, vergezeld van zware stortregens en hagelbuien is Dinsdagmiddag over Londen losgebarsten. De straten stonden op tal van plaatsen onder water en het verkeer op den districtsspoorweg werd daardoor gestoord. Hoewel veel schade is aangericht, heeft slechts één ern stig ongeluk plaats gehad, doordat een voorbijganger getroffen werd door de stee- nen van een schoorsteen, die door den bliksem was getroffen. Uit verschillende plaatsen van het land, vooral uit het Westen van Engeland en uit Lancastershire, wordt gemeld dat daar in de afgeloopen 24 uur eveneens boos weer heeft gewoed. Dinsdagmorgen heerschte er in het Engelsch Kanaal bij Folkestone een zeer hevige storno. Over het eiland Whight is een waterhoos losgebroken. o Botsing te Lissabon Te Lissabon is het tot een bloedige botsing gekomen tusschen leden van de nationale republikeinsche garde en de ge- meente-politie. De botsing had plaats op de kermis. De gardisten weigerden ge volg te geven aan de bevelen van een inspecteur van politie. Van weerszyde werd geschoten. De inspecteur van politie, eenige agenten en gardisten, alsmede vier burgers werden gedood, terwijl twintig personen verwondingen opliepen. Het man en muis vergaan Het stoomschip »Matsoejama Maroe« heeft den llden Juli ten Westen van de Goto-eilanden schipbreuk geleden. Van de 57 opvarenden is er slechts één gered, Aambeienzalf Haarlemmerolie Wortelboer s Zalf Laxeerpillen Apotheker Boom Patentolie Provinciehout. Wittebroodstraat W 52, HEÜSDEN. een stoker, die, na een week op een vlot te hebben rondgedreven zonder eten of drinken, door een voorbijvarenden treiler gered is. Een Australisch scheepje doer swarten geplunderd Te Sidney is sensationeel nieuws ont vangen omtrent het sinds geruimen tijd vermiste, 333 ton groate stoomscheepje sDouglas Mawson*, het eigendom van den handelscommissaris voor Queensland. De berichten zyn herkomstig uit het haven plaatsje Port Darwin, aan de noordkust van het zoog. Nothern Territory van Aus tralië. Volgens deze berichten toch is het vaar tuig bestormd en* geplunderd door een troep zwarten, die het vervolgens tot zin ken brachten, waarna zy de overlevende mannen vermoordden en de vrouwen met zich mee voerden naar hot onherbergzame binnenland. Wat het lot van de vrouwen daar beteekent, kan men nagaan, wanneer men weet, dat het Nothern Territory een der meest wilde streken is, die ter wereld bestaan. Het binnenland is nooit geheel en al geëxploiteerd slechts enkele malen zijn blanken er door getrokken en voor het grootste deel is het een waterlooze woes- tyn, waar zelfs de laagststaande zwarte stammen niet kunnen leven. Er is thans een sterke militaire macht uitgezonden om te trachten de vrouwen te redden. Dootlciyk snoepgoed Te Salford (Engeland) zyn drie jongens ovei leden, na het gebruik van pillen, welke zij voor snoepgoed hadden aangezien en die zich bevonden in een flesch, die zy uit den kelder van een dokter hadden ge stolen. De jongens waren respectievelijk 8, 10 en 11 jaar oud. Zij hadden een kleiner kameraadje door een rooster-opening in den kelder neergelaten. Hy had zyn >lastgevers« de pillen ge geven, doch er zelf niet één opgegeten. De drie oudere jongens werden des nachts ziek en overleden den volgenden morgen in het ziekenhuis, waar zij heengebracht waren. Ecii Kus met 600.000 dollar op den loop In Russische kringen te Berlijn heerscht volgens de »Tel.« ernstige ongerustheid over de plotselinge verdwyning van den Rus Troiski, die niet minder dan een be drag van 600.000 dollar van zijn landge- nooten onder zijn berusting heeft. Troiski behoorde tot de Russen die des tijds met generaal Wrangel uit Constanti- nopel terug gekomen zijn. Hy leefde in den beginne als een arm man, totdat de ge legenheid kwam om een rijken Ameri kaan een dienst te bewjjzen, die hem daar voor op vorsteljjke wyze beloonde. Dit geld gebruikte Troiski, die later ouder- ling der Russische Kerk te Berlijn was, om zijn arme landgenooten te helpen. Op deze wijze wist hij echter zijn ryke land genooten ertoe te bewegen hem groote credieten te verstrekken. Hiervoor be taalde hij een tijdlang een rente van 15 pCt. per maand. Plotseling echter staakte hy deze betalingen en verdween naar Parijs. Eenige van zyn schuldeischers wis ten hem daar echter te ontdekken, doch opnieuw wist Troiski aan zyn vervolgers te ontsnappen. r 'f jr A iLaifliifiUmieiHiUlieiiajiLyptmUii erwsard Oa. .Q, n door schrijnen ot overmatig trans- pP V» Bi pireeren is lastig en erg pijnlijk. ha a n Akker's Kloosterbalsem er op ver- w* B M zacht dadelijk, zuivert en geneest, roode plekken, huidafschilfering en uitslag "Verdwijnen snel met Akker's nnlliitSAe Kloosterbalsem, die Uw huid zuiver PU ISlpJfSiS en gezond maakt. Prijs p. pot 50 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1