Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, fH de Langstraat en de Bommelerwaard. ft 4418. vrijdag 25 Juli Glazen Flacons, Geel Etiket Foster-Mc Clellan Co. London. Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen thans uitsluitend verkocht wor den in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FEUILLETOi. „Het Kasteel van Kerlor." BEHOORENDE BIJ HET 77 BUITENLAND De metrd «p den Amerikaanschen consul De moord, op majoor Imbrie, den Ameri kaanschen consul te Teheran gepleegd blykt het gevolg van godsdienstfanatisme. De moord had Vrijdagmorgen om onge veer elf uur plaats. Majoor Imbrie en zijn metgezel, de heer Seymour, reden in een rijtuig langs een bron, waar dagelyks massa's Peiziërs godsdienstige eer komen bewijzen en die op dat oogenblik door een menigte Perziërs werd bezocht. De consul en de heer Seymour stapten op eenigen afstand van de bron uit hun rijtuig, waarna eerstgenoemde een fotografietoestel gereed hield om een fotografie van het tooneel te maken. De menigte maakte daartegen be zwaren en bewoog zich in de richting van de Amerikanen, die op het gezicht van haar dreigende houding in hun rijtuig sprongen en wegreden. De menigte volgde hen onder het uiten van verwenschingen en de beschuldiging, dat zij de bron ver giftigden. Het rijtuig reed snel weg, doch werd bij den ingang der kozakkenkazerne ingehaald door een man op een motorfiets die hen dwong te stoppen, De menigte die kort daarna het rijtuig bereikte en onder wie zich soldaten bevonden, sleepten de 49 En ik, mijn lief kind, het is mij on mogelijk u te zeggen, wat ik gevoel, zoozeer ontroert mij uw groote vreugde. Kom Omhels me nog eens, mijn lieve Hélène Dat zegt meer dan alle woorden Na deze uiting van ontroering, her innerde de gravin dat zij plichten had te vervullen als huisvrouw. Het ontbijt stond klaar in een groote zaal van het kasteel en men ging weldra aan tafel. Bij het einde van den maaltijd, op het oogenblik dat verscheidene gasten gingen opstaan, bracht Georges zijn mond naar het oor der jonge vrouw en zoido Kom, Hélène 1 Wil je Ik heb grooten lust, om met u al de plaatsen terug te zien, waar onze liefde ontloken en groot geworden is. Zij verdwenen met hen beiden, zij pingen het prachtige park inzij bega ven zich naar het strand der zee, opdat het frissche koeltje hun kussen kon meevoeren. Mariana had ze met een onbeweeglijken blik zien heengaan, het scheen alsof zij den adem inhield. Zoo bleef zij staan, totdat de jongge huwden verdwenen waren. Mevrouw Vernier had nu geen lust beids Amerikanen uit het rijtuig Imbrie aan de ééne zijde, Seymour aan de andere. Majoor Imbrie verdedigde zich met zijn stok, totdat hij met een sabel een slag op het hoofd kreeg en viel. Hij trachtte weer overeind te komen, doch werd met een zwaren steen, die hem zijn kaak brak, weer neergeslagen. Intusschen kreeg Sey mour van alle zijde klappen. Een afdeeling politieagenten slaagde er ten slotte in, de beide gewonde mannen in een auto te hel pen en naar het poiitiehospitaa! te brengen. De menigte volgde echter en forceerde zich een toegang tot het gebouw door het inslaan van deuren en vensters en zette daar de mishandeling van den consul voort, die '8 middags om drie uur overleed. In verband met den moord op den con sul zyn te Teheran 200 personen gevan gen genomen. o De laatste der Boschjesmanuea Naar de «Daily Mailac uit Kaapstad ver neemt, is aldaar dezer dagen overleden de Zuid-Afrikaansche Boschjesman, Syria, die den respectabelen leeftijd van 130 jaar had bereikt Naar men meent, werd Syria ongeveer geboren in het jaar 1795, toen de Kaap kolonie door de Engelschen werd veroverd. Gedurende den Boeren-oorlog was hij paai denoppasser bij president Kruger. Naar gezegd wordt, was hij de laatste der ras zuivere Boscbjesmannen, die in holen pleeg den te leven. Vliegtocht om de wereld Majoor Pedro Zanni, de Argentijnsche vlieger, vertrekt Donderdagmorgen a.s. om vyf uur van Schiphol om zijn vliegtocht om de wereld te beginnen. Hy gebruikt voor dezen tocht uitsluitend Fokker-toestellen. Majoor Pedro Zanni zal in hoofdzaak de route volgen van de Amerikaansche wereld vliegers, doch dan in omgekeerde richting. Echter zal hij niet over de uitgebreide hulpbronnen kunnen beschikken, die de Amerikanen hadden weten te scheppen. Hij beschikt over drie vliegtuigen en een reservemotor en op enkele landings plaatsen over materiaal en reservedeelen. Oorspronkelijk zouden een ingenieur en een luitenant de vlucht meemaken, maar omdat de laatste, luitenant Nelson Page, door ziekte is verhinderd, gaat alleen de ingenieur Bsltrame van den Argentynschen militairen vliegdienst mee. Majoor Zanni is tot het maken van de vlucht in staat gesteld door een inschrij ving, opengesteld door de Argentynsche Aero-club. De vlucht Amsterdam-Tokio wordt ge maakt op een Fokker C IV met 450 P.K. Napier Lion motor, die tien uur in de lucht kan blijven bij een kruissnelheid van gemiddeld 180 K.M. Met het oog op de mee te nemen last is het vleugeloppervlak vergroot en zijn reservetanks ingebouwd. De maximum-snelheid van dit toestel is 250 K.M. per uur. De Stille Oceaan wordt overgestoken met een Fokker T III W met 450 P.K. Napier- Lion motor. Deze eendekker heeft een spanwydte van circa 21 Meter. De lengte is 14 Meter en de tankinhoud is voldoende om 15 uur in de lucht te blijven bij een kruissnelheid van 150 K.M. per nur. Ma joor Pedro Zanni heeft in 1913 zijn vlieg brevet behaald. om te luisteren naar de gewone praatjes, naar de kinderachtige banaliteiten op dergelijke partijen, zij wist dan ook te ontsnappen aan den jongen Keralouët, die haar naderde. Op haar beurt gevoelde Mariana be hoefte om wat frissche lucht te scheppen zij kon niet meer ademhalen in deze vertrekken, waar een ander haar had vervangen bij de moeder en ook bij den zoon. Op het oogenblik, dat zij in de gang kwam, zag zij de deur der wachtkamer opengaan; een man trad er binnen. Hij groette Mariana deze in gedachten verzonken, dacht eerst dat het een ge- noodigde was. Na een buiging met het hoofd, wilde zij verder gaan, toen het haar ineens opviel, dat onze onbekende een ronden hoed droeg en in reisgewaad was. Het was zeker dat hij niet behoorde bij het élegante gezelschap, dat hier de bruiloft vierde van den erfgenaam van Kerlor. Zij wendde haar blik naar den bezoeker. Het was een man van minstens dertig jaar, zijn gelaat zag er vermoeid uit, de blik had iets vurigs en ongerusts. Zijn kleeding was inde puntjes, maar, xooals gezegd is, ze was niet deftig en hij zag er niet uit als een te late gast. De trekken waren vrij regelmatig en omlijst door een langen, goed verzorgden baard. Juffrouw Mariana de Sainclair, geloof ik? zeide de jonge man. Dat was inderdaad mijn naam als jong meisje, meneer, maar ik heet nu me- BINNENLAND. Boodelyk eageral Woensdagochtend is te Eemnes een 7- jarig meisje door een auto uit Amsterdam doodgereden. o Branden Maandagmiddag is in de rijwielwerkplaats van den heer C. L. Breeman te Ooltgens- plaat een benzinelamp uit elkaar gesprongen. Onmiddellijk stond de gebeele zaak in volle vlam. Een jongen liep brandend de straat op. Door hem over den grond te rollen wist men de vlammen te blusschen. De heer Breeman zelf liep ook ernstige brand wonden op. Van het gebouw en den inboedel is niets overgebleven terwijl de belendende gebouwen groote schade hebben gekregen. o Zwaar onweder baren Tilburg Woensdagavond omstreeks 7 uur is boven Tilburg een onweer losgebroken, gepaard met een geweldige hagelbui. Van tal van gebouwen werden de ruiten vernield. In zee verdronken Zondagavond omstreeks kwart voor zeven is de heer Loden uit Bloemendaal bij het zwemmen in zee aan het vrije strand te Zandvoort onder de gemeente Bloemendaal verdronken. Het ongeval had plaats in de buurt van.paal 60. De politie te Zand voort, die gewaarschuwd werd, toen de heer Luden in zee afdreef en dreigde te verdrinken, requireerde onmiddellijk een motorboot om te trachten den drenkeling te redden, hetgeen evenwel niet gelukte. Toen de motorboot nabij paal 60 kwam, was van den heer Luden, die bekend staat als een goed zwemmer, niets meer te zien. Een Bloemendaalsche booten de motorboot zyn den geheelen avond blyven zoeken, zonder evenwel iets te vinden. Maandagmorgen te kwart over zeven is het lijk van den heer Luden, die te Bloe mendaal woonde, ongeveer een kilometer op Zandvoortsch gebied, op het strand aan- gepoeld. De commissaris van politie te Zandvoort waarschuwt tegen het zwemmen in zee op het z.g. vrije strand, daar zelfs de beste zwemmers niets kunnen uitrichten tegen het trekken van de zee. Wanneer zwem mers in z.g. muien komen, zijn zij redde loos verloren. Verdronken. Te Wageriingen is de 14-jarige J. v. d. B. bij het zwemmen in de haven verdronken. o Mijnongeval. Men meldt uit Kerkerade De mijnwerker L. werd door ontploffing van een dynamietpatroon in staatsmijn Maurits levensgevaarlijk aan het hoofd ge wond. De ramp op de Schelde. Koninklijke giften. We vernemen, dat H.M. de Koningin eene belangrijke bijdrage heeft doen toe zenden aan den commissaris der koningin te Middelburg tot leniging van den eersten nood der gezinnen van de garnalenvisschers die bet leven lieten bij den storm op de Schelde. De burgemeester van Vlissingen ontving vrouw Vernier, antwoordde Mariana, op een stijven toon van iemand, die zich gekend ziet door iemand, die zij niet kende. Neemt u mij niet kwalijk, mevrouw herkent mij niet Neen, meneer Is het niet de eerste maal, dat ik de eer heb u te zien? Misschien. Maar het is niet de eerste maal, dat ik het genoegen heb tegen over u te staan. Ik ben Jacques Ronan- Guinec. Mariana liet door een beweging merken, dat zij zich nog niets herinnerde. Ik heb u hier toch gezien, mevrouw. 'tls mogelijk. JBovendien heb ik u ontmoet bij den notaris Nerville. Mariana herinnerde zich nu, dezen man toch eens gezien te hebben. Haar herinneringen werden duidelijker en toen meende zij te weten, dat hij een geldman was, over wien men wel eens op het kasteel had gesproken. Ronan-Guinec hernam Ik kom mijnheer de Kerlor bezoeken. Is hij thuis? Hij had deze woorden met een zekere ontroering uitgesproken, verborgen door den vasten wil om kalm te schijnen, maar der jonge vrouw ontging zijn ont roering niet. De heer de Kerlor herhaalde zij, U weet dus niet, wat hier gebeurt? Ronan-Guinec fronste zijn wenkbrau wen. Do graaf is zoo juist gehuwd. Ah, zeide de man, zeer verbaasd, maar zich weldra herstellend. Ik wist inder- van H. M. de Koningin-moeder f 250 en van 't Oranje Kruis f 4000. o Belgische deelneming Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ct. De Senaat heeft den wensch uitgesproken, dat de Belgische regeering haar deelneming zal betuigen met de gezinnen, die beproefd zyn door de ramp van Vrydag, Belgische, zoowel als Nederlandsche. De regeering heeft zich hierbij aangesloten en zal haar deelneming betuigen aan de gezinnen der Belgische zeelieden en aan de Nederlandsche regeering met het ongeluk, dat haar land- genooten getroffen heeft. o Verwek om hulp aan het Ned. Volk Opnieuw heeft een zware ramp de arme visschersbevolking te Vlissingen en te Arne- muiden getroffen, nog erstiger dan bij de laatste groote ramp in 1903. Tien Vlissingsche en vijf Arnemuidensche visschers zijn verdronken en één visscher zwaar gewond vier niet verzekerde vis- schersbooten zijn vergaan, verschillende zeilen zyn geheel vernield, tal van netten zijn verloren gegaan door het noodweer op 18 Juli j.l. eene voor de visschersge- zinnen zelf onherstelbare materieele schade van ongeveer f 30.000. Maar veel zwaarder is de rouw en de diepe ellende van de nagelaten betrekkingen der verongelukten, bijna allen weduwen en wezen, die onverzorgd achterblijven. De zee heeft geheel onverwachts, na een prachtigen zomerdag, nieuwe offers geëischt. Tal van gezinnen verkeeren plot seling in bitteren nood. Nederland kent het wisselvallige lot van den zeeman en toonde zich steeds weer mild bij nieuwe zeerampen. Helpt ons daarom ook thans het leed der visschersbevolking verzachten en zendt spoedig uwe gaven, aan den gemeente ontvanger te Vlissingen. Vlissingen, 19 Juli 4924. Namens het Hulpcomité Vlissingsche- Arnemuidsche visschersramp 18 Juli 1924. De Burgemeester van Vlissingen. Het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Princessegracht 27, Den Haag, neemt giften in ontvangst voor de gezinnen. Het verzoekt bij de giften te vermelden «Ramp op de Schelde*. o-— Mislukte poging tot ontvluchting Maandagmorgen is de arrestant Tolmeijer, die zich tey zake van den diefstal van de posttromme! in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam in vo.or- loopige hechtenis bevindt, uit een deur dezer gevangenis, toen die even werd geopend, ontsnapt. Eenige gevangenbewaarders zagen hem vluchten, hij snelde over het Leidsche Plein, de Leidsche straat in, daarna naar de Lange Leidsche Dwarrstraat. Hier was het met zijne vrijheid gedaan. Hy werd gepakt en weder naar het «Huis met de goede sloten,zooals het in misdadigers- kringen heet, overgebracht. Tijdens zijn kortstondig verblijf aan het bureau Pietershal koesterde Tolmeyer even eens ontvluchtingsplannenmen hield hem echter, bekend mijn zijnen dwang naar vrijheid, secuur in de gaten. o Meeldauw In de omstreken van Barneveld is het eikenhakhout in hevige mate door meel- daad niets. Ik was op reis. Ik had ook nu zoo iets moeten denken, toen ik de bedien den zoo bedrijvig zag. Welnu, me vrouw, ofschoon de heer de Kerlor mij niet op bezoek verwacht, smeek ik u toch hem te laten waarschuwen, dat ik hem moet spreken. Maar dat meent u toch niet, hernam de jonge vrouw, op zijn trouwdag? Ik smeek het u, mevrouw. Het geldt hier zaken van een allerhoogst gewicht. Mariana werd zeer aandachtig. De heer Ronan-Guinec sprak werkelijk op een zeer dringenden toon. Bovendien trof mevrouw Vernier de ongeruste uitdrukking op het gelaat van den bankier. Zij hoopte iets te vinden, dat haar kon helpen bij haar misdadige verwachtingen. Zij hernam Mijn neef is vandaag getrouwd met juffrouw Hélène de Penhoët. Zij bespiedde, welken indruk die naam maakte op den bezoeker. Deze liet even wel niet de minste ontroering blijken. Dat speet Mariana. Hij kent haar niet, dacht zij bij zich zelf. Zij vervolgde op luiden toon met een zweem van onschuldigen spot, dien zij zich zonder gevaar kon veroorloven. U komt juist op het oogenblik, dat de jonggetrouwden het hoogste geluk smaken. Dat kan niet schelen, mevrouw, riep Ronan-Guinec uit, die zijn opgewonden heid niet meer meester was, ik moet meneer de Kerlor spreken. dauw aangetast, waardoor het blad er uitziet, als ware bet in kalk gedoopt. Deze kleefstof werkt zeer nadeelig op den groei van het bout. Dsed neergevallen De 63-jarige N. Yerna, stukadoor te Maastricht maakte zich gistermorgen om een kleinigheid zóó kwaad, dat hij ('twas ter hoogte van een seinhuisje aan den Heerderweg) dood neerviel. Zooals latei- de dokter constateerde had een hartver lamming een einde aan zyn leven gemaakt, —o Scheelopiiener r. d. Draaf Naar de «School met den Bijbelt meldt, zal de heer d. Graaf, Schoolopziener in de inspectie den Bosch worden benoemd tot inspecteur in de nieuwe inspectie Dokkum. Het 27ste Intern, Eucharistische Cangres. Kardinaal Van Rossum in ons land. Dinsdagmiddag om 3 uur stoomde de «Batavier IIt, waar aan boord zich kar dinaal Van Rossum bevond, de groote sluis onder overweldigende belangstelling te IJmuiden binnen. De Voorzitter van het Eucharistisch congres, monseigneur Heylen, bisschop van Namen en diens secretaris, pater Bootsma, begaven zich aan boord van het stoomschip, Bij de sluis stonden schoolkinderen met vaandels en schilden, waarop in de pau selijke kleuren het woord «Welkome was geborduurd, opgesteld. Kardinaal Van Ranucci de Bianchi en markies Ciaesburg, vergezeld, van zyn kamerheer graaf Ranucci de Bianchie en markies Claees Lagerven. Voorts bevonden zich aan boord' prof. dr. A. Slijpen en de heer F. Verschuren, namens het Eucharistisch congres, pater Van Dijk, secretaris van het congres, monseigneur en dr. P. Eras, huisprelaat van Z. H. den Paus. De kardinaal werd ^>p de brug verwel komd door monseigneur Heylen. Zijne Eminentie zegende hierna de me nigte en sprak de hoop uit dat zijn komst zegenryke gevolgen zou mogen hebben voor de aanbidding der Heilige Eucharistie voor ons land. De Rijwielbclasting De Minister van Financiën, gezien de artikelen 1, 2, 4 en 12 der Rijwiel belastingwet (Stbl. 4924, no, 306) en het Kon. Besluit van i Juli 1924 (Stbl. no. 346), brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden I. De voornoemde wet treedt in wer king met ingang van 1 Augustus 1924, II. De belastingmet ken worden uitge geven op de kantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en zyn reeds thans ver krijgbaar. III. Het belastingmerk moet, met de daarop voorkomende teekening naar alle zijden goed zichtbaar bevestigd hetzy aan de balhoofdbuis of aan een der buizen van het stuur hetzij, binnen 45 centimeter afstand van het stuur, aan de bovenhuis van het rijwiel. IV. De hoofden van gezinnen, die in de Rijksinkomstenbelasting over het loopende belastingjaar niet zijn of worden Uit deze vasthoudendheid begreep Ma riana, dat er toch iets bijzonders was, hetwelk den bankier hierheen voerde. Dat is onmogelijk, herhaalde zij. En waarom? Ik herhaal u me vrouw, dat de omstandigheden bijzonder ernstig zijn buitengewoon ernstig. Ik heb maar een woord te zeggen aan Georges. U bent van de familie. Ik wensch niet, dat mijn bezoek bekend wordt aan iedereen. U zult een onwaar deerbaren dienst bewijzen aan uw neef, als u hem zoo voorzichtig mogelijk waarschuwt. Zij hield zich, alsof zij zeer bewogen was. k U verschrikt mij, meneer. Indien het eens een slechte tijding was? Ronan-Guinec liep opgewonden open neer. Hij antwoordde niet. Hij haalde plotseling zijn horloge voor den dag en zeide, alsof hij tot zich zelf sprak Ik heb geen tijd te verliezen. Het is reeds half vijf. Mariana bespiedde hem maar steeds, zich afmartelend om eenige aanwijzing te verkrijgen, wat deze man toch had mee te deelen. Zij maakte tal van onderstellingen, maar geen enkele scheen haar waar schijnlijk toe. Zij hernam De heer de Kerlor is juist vertrokken met zijn vrouw. De man maakte een beweging van schrik. Vertrokken Hij heeft echter het kasteel niet ver laten. Hij wandelt in het park of aan ffi'enwsblad 't Schip verliet hierna de sluis, om, ver gezeld van een groot aantal versierde stoom- en motorbooten, de reis naar Am sterdam te vervolgen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5