FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor. No, 4421 Woensdag 6 Augustus Land van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. A bonne mentsp'rijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heasden, 1924 Int Telefoon no* 19. Postrekening no 61525. Advertentiën van 1 G regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte, Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 unr eD Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BIJtTBWLAWDSCH OVERZICHT Buiten verwachting zijn de geallieerden te Londen Zaterdag tot een voliedig accoord gekomen, zoodat de Duitschers ter confe- rentie zijn uitgenoodigd. Met voldoening wordt allerwege de bereikte overeenstem ming begroet. Na afloop der vergadering verklaart Herriot aan den vertegenwoor diger van flavas >Gij ziet mij volmaakt gelukkig over de overeenstemming, die eindelijk op de con ferentie is tot stand gekomen. Het ge duld en de moeizame inspanning van de Fransche delegatie vinden thans hun vol komen belooning in het herstel van de entente tusschen de geallieerden. De ver plichtingen van Duitschland zullen worden gecommercialiseerd en alle moeilijkheden, die zich in het vervolg zullen voordoen tusschen Duitschland en de geallieerden, zullen aan abitrage worden onderworpen. Aldus zal het vraagstuk van het herstel worden aan het domein van de politiek, waardoor de regeling ervan niet dan ver gemakkelijkt kan worden, aangezien het in het vervolg zal steunen op een positieve en practische basis. Door aanvaarding van het Fransche voor stel is bepaald, dat, voor het geval de Com missie van Herstel het niet eens zal kun nen worden, over een eventueel in gebreke blijven van Duitschland een arbitrage-com missie, bestaande uit drie personen zal worden benoemd, die een definitieve be slissing zal nemen. Het besluit van deze commissie zal bij voorbaat door de betrok ken mogendheden als bindend worden aan vaard. Als deze arbitrage-commissie Duitsch land nalatig zal verklaren, zullen de ge allieerden beraadslagen omtrent den aard der te nemen sancties. In zake deze sanc ties zullen zij te zamen als trustees op treden. De dienst der leening zal algeheele priori teit genieten. Na afloop van de algeraeene vergadering hebben de zes eerste afgevaardigden het vraagstuk besproken van het handhaven van de 3500 Fransche en Belgische spoor wegbeambten op het Rijnlandsche spoor wegnet ter verzekering van de veiligheid der verbindingen tusschen de bezettings troepen. Nadat in de plenaire zitting volledige overeenstemming was bereikt, stond Mac- Donald op, reikte Herriot de hand en zeide: «Nu zijn wij het allen eens en alleen de duivel kan ons nog scheiden. Wanneer gij jy 52 Om dezen invloed te ontgaan,1 zou er maar één middel bestaan zoo spoedig mogelijk naar Stockholm te vertrekken. Maar dat wilde hij niet. Hij meende geheel en al de macht over zich zelf te hebben herwonnen en hij had daarom tot zich zelf gezegd Indien ik vertrek zal ik mij over wonnen verklaren. Niets bewijst, dat ik ginds aan het einde zou zijn van de verzoekingen. Hier blijvende en op den vastgestelden tijd naar Kerlor gaande, zal ik daar het grootste genoegen smaken, de macht over mij zelf terug te winnen Ik wil Carmen niet beminnen Ik wil haar niet liefhebben XIX. Ontgoocheling. Welnu, kapitein, begon Carmen, u hebt er toch geen spijt van de uitnoo- diging mijns broeders te hebben aange nomen Ik ben integendeel zeer gelukkig, juffrouw U kunt niet begrijpen hoe zeer ik ontroerd werd, toen ik zooveel geluk zag. Zijn Georges en Hélène elkander niet waardig het goedvindt zal <k thans de uitnoodiging aan de Duitschers Verzenden.t Het woord is nu aan de Duitschers en de Fransche bladen geven al te kennen, dat als nu de conferentie nog mislukt, dit de schuld zal zijn van de Duitschers. Dezen zullen we u moeten aanvaarden, wat de heeren hebben gedecreteerd, Op het oogenblik is de Duitsche dele gatie reeds op weg naar Londen. Zij is als volgt samengesteld Rijkskanselier Marx, de rijksminister Van Buitenlandsche Zaken Stresemarm, de rijksminister van Financiën Luther, Ministerialdirector Von Schubert, vertegenwoordigers van verschillende depar tementen en bureaupersoneel. O.a. zullen vertegenwoordigd zijn de rijksministeries van Financiën, Economische Aangelegen heden en Bezette Gebieden. Voorts bevinden zich bij de delegatie vertegenwoordigers van Pruisen en Beieren. Uit Berlijn wordt gemeld, dat men daar het door de eerste commissie bereikte compromis inzake de eventueele sancties bij een in gebreke blijven van Duitschland, niet als onaannemelijk beschouwt. De Duitsche delegatie zal te Londen met nadruk de militaire ontruiming van het Roergebied eischen, daar zij anders voor het Dawes-rapport in den Duitschen Rijks dag geen meerderheid zal vinder. In den Balkan begint het weer te rommelen en men vreest vandaag of mor gen weder voor een uitbarsting. In de eerste plaats zijn de communisten daarvan de oorzaak, die bezig zijn met het voor bereiden van een revolutie in Bulgarye. Financieel gesteund door Moskou trachten propagandisten de soldaten van het leger om te koopen en om zich zoodoende den steun van de militairen te verzekeren. De partij van Stamboelinski, de agrarische partij, gaat met de communisten samen. De regeering, die volkomen op de hoogte is van het gevaar, dat haar bedreigt, kan weinig doen om zich te beschermen, daar ze slechts beschikt over 20.000 man troe pen en 10.000 man politie en gendarmerie. De Buigaarsche regeering heeft de en tente-commissie te Sofia daarom verzocht het staande leger tot 60.000 man te mo gen vergrooten. Het Zuid-Slavische kabinet heeft besloten de entente-commissie te verzoeken afwyzend op dit verzoek te beslissen, aangezien van een bolsjewistisch gevaar in Bulgarije voor alsnog niets te merken is. Als het land inderdaad door bolsjewisten wordt bedreigd, Hoezeer beminnen zij elkaar Blijft u niet eenige dagen? Helaas, juffrouw, ik vertrek morgen. Daarop haperde het gesprek eenige oogenblikken, alsof de jongelieden, voor de eerste maal, begrepen, ieder voor zich, hoe ernstig elk woord kon zijn dat zij spraken. Robert had het uitgesproken, hij zou morgen vertrekken. Waarom dan nog een illussie vol te houden Beiden gevoelden bij instinct, dat er gevaar dreigde, maar beiden ook hadden in hun binnenste een doffe wrok. Waarom was het hun verboden, te erkennen, dat hun stille genegenheid een nog veel inniger gevoel voorspelde U keert naar Zweden terug Ja, juffrouw, en ik weet niet wanneer ik zal terugkeeren. De plicht roept u. Robert boog bij deze woorden zwijgend. Carmen vervolgde op een anderen toon Wij allen hier zouden zoo gaarne hebben gewild, dat u nog eenige dagen bleef. Ik ben er dankbaar voor, maar waarom dat verlangen Ik zou een week langer op Kerlor zijn gebleven, en de scheiding zou dan maar te bitterder zijn geweest. Het was sterker geweest dan hij zelf. De woorden gleden hem over de lippen, hij had er geen spijt van te hebben gesproken, want zijn geweten zeide hem, dat hij daartoe het recht had na den langen strijd, dien hij had gestreden. Toch was het hem, alsof zijn keel werd is Zoid-Slavië gaarne' bereid troepen ter beschikking te stellen voor het handhaven van de orde en rust in Bulgarije. De Roemeensche en militaire attache's in Bulgarije en Turkije hebben dringend orders ontvangen onmiddellijk naar hun posten terug te keeren. Verwacht wordt dat Roemenië en Turkije Bulgarije zullen helpen als er onlusten mochten uitbreken. De Griek8che generale staf heeft den minister van Buitenlandsche Zaken mede gedeeld, dat zij zich genoodzaakt heeft ge zien, wegens de voortdurende beweging van Macedonische benden, aan het leger bevel te geven die benden ook op Bulgaarsch gebied te achtervolgen en daar onschadelijk te maken, als de aanvallen niet worden gestaakt. Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zy zijn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpyn, galzucht, het zuur, slechte spijsvertering, een beslagen tong, schele hoofdpijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuiker- de pillen f 0.65in apotheken en drogist zaken. Openbare vergaderding van den Raad der gemeente WASPIK op Woensdag 30 Juli. Voorzitter Burgemeester Dekkers. Secretaris B. van Schijndel. De Voorzitter deelt mede 1. In de vorige vergadering is besloten geen notulen te doen lezen, doch deze ter visie te leggen. De heer de Hond vindt het beter ze in 't vervolg weer te laten lezen. De Voorzitter is het hiermee eens, wijl ze nu moeten worden goedgekeurd, zonder dat een der leden er inzage van heeft ge nomen. De heer de Hond stelt voor, ze te doen lezen op de gebruikelijke wijze. Allen voor op één na. 2. Beëedigd moet worden de heer J. Smits als armmeester. Da Voorzitter merkt op, dat hij het volgend jaar 25 jaar lid van 't armbestuur is. Hij dankt hem namens den Raad voor alles wat hij gedaan heeft en hoopt, dat hij nog vele jaren zal aanblijven. De heer Smits legt den eed af en dankt den Voorzitter. dichtgenepen. Wat zou Carmen hierop antwoorden? Juffrouw de Kerlor was bleek gewor den; zij was niet meer het jonge meisje, die de dingen nooit ernstig scheen op te vatten. Het eenvoudige feit, dat Robert heen ging, bracht een volslagen omkeer in haar teweeg. De officier begreep in den beginne niets, maar een weldadige warmte door stroomde zijn hart. De aantrekkingskracht, die deze beide jongelieden reeds voor elkander koester den, moest wel toenemen na twee hu welijksplechtigheden. Robert slaakte een zucht. Hij hernam Het scheen mij toe, alsof wij elkaar reeds zoolang kenden Het zal me moeite kosten om te vertrekken. Carmen riep uit U betreurt het dus, ons te verlaten Zeer, juffrouw Men moet allen in het leven staan om te begrijpen, water in mij omgaat, te midden eener familie als de uwe, zoo vereend door liefde en genegenheid. U zult dus dikwijls aan ons denken? Er zal geen dag voorbijgaan, juffrouw, zonder dat ik mij uw kiesche goedheid zal herinneren. Carmen maakte eene beweging van blijdschap. Ja, vervolgde Robert, u hebt aan den armen officier, op het oogenblik dat hij zijn reis om de wereld weer aanvaardt, deze aalmoes des harten geschonken die hem het meest verplicht, welke haar ontvangt Dat heb ik begrepen en ik dank u er voor. 3. Goedkeuring verordening heffing schoolgeld bij koninklijk besluit. De heer v. d. Rijken vraagtIs dat hij de wet geregeld De Voorzitter antwoordt bevestigend, vol gens vasten maatstaf. 4. Schrijven van den minister van Waterstaat aan den Raad, omtrent inge komen klachten bij de bemaling van het afwateringskanaal. Hij kan geen verbete ring toezeggen. Belanghebbenden kunnen op eigen verzoek verbeteringen aanbrengen, De heer Brokx merkt op, dat is zeker dat schrjjven, dat 4 jaar onderweg is ge bleven. We mogen den minister wel een bedankje sturen. 5. Opneming van de ka3 van den ge meenteontvanger, De kas is in orde be vonden. 6. Schrijven van den minister van fi nanciën omtrent bijdrage van f 130.97 in de kosten van den woningbouw over de jaren '22, '23 en '24- De heer v. d. Rijken vraagt of dit de jaarlijksche bydrage is. De Voorzitter antwoordt bevestigend. 7. Schryven van den heer v. d. Sluis, technisch ambtenaar te Breda, dat er een begin zal worden gemaakt met het herstel len der sluis op het Kerkpad. 8. Schrijven der waterleidingsmaat schappij waarin wordt gezegd, dat het buizennet te Waspik in September water zullen hebben. De voorwaarden voor leve ring van water zullen binnenkort worden bekend gemaakt. De heer v. d. Ryken vraagt, of het de bedoeling is, dat de maatschappij zelf de aansluitingen verricht De Voorzitter zegt, dat de goedkeuring van de minister nog moet komen. De heer Ruitenberg vraagt naar de kosten. De Voorzitter zegtdeze worden waar schijnlijk berekend naar de belastbare huur waarde. De minister moet nog beslissen. De heer A. Kamp merkt op, dat de waterleiding nog niet geheel is afgewerkt. Het terrein te Waspik-Boven zal bezich tigd worden, zegt de Voorzifter en hij wijst op het belang, dat er de gemeente bij heeft by het gebruik der brandspuit. 9. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. een contract hebban ge maakt met P. Kanten, tot plaatsing van woonwagens op een stukje grond aan het kanaaltje achter het klooster. De Voorzitter licht een en ander toe. De heer de Hond is het er niet geheel Carmen antwoordde op levendigen toon Maar kapitein, uw ballingschap zal maar tijdelijk zijn. Wie weet I Hoe belangrijk de zendingen ook zijn als waarmee u belast bent, er moet toch eens een einde aan komen. Ja, misschien, na lange jaren ik hef) zelfs geen recht een wissel te trek ken op den tijd, waarin ik vrij zal zijn. Ik wil het overigens ook niet, mijn leven behoort aan mijn vaderland. U heeft evenwel verlof gekregen. Ik zal zooveel te harder moeten werken, als ik op mijn post terugkeer, ten einde het doel te bereiken, dat ik me heb voorgesteld. Is dat wel zoo noodig? Er zijn zoo- velen, onder uw collega's ook, die er niet aan denken den verloren tijd in te halen. Den verloren tijd, hernam Robert, wiens gezicht geheel ophelderde, het schijnt mij toe, alsof ik, sinds ik u ken, twee levens leid U zult onuitwisch- baar in mijn herinnering blijven, juffrouw 1 Carmen zuchtte, plotseling verspreidde zich over haar gelaat een uitdrukking van droefheid. Zij fluisterde Wees op uw beurt nu ook eens edel moedig, meneer Hij antwoordde, met een stem die van ontroering beefde: Juffrouw, weet u wel, dat ik voor den eersten keer in mijn leven bang ben, ja, ik ben bang, dat ik mij bedrieg. Hij keek naar deze bloem vol jeugd mee eens. Hij wijst op het gevaar voor boerenpaarden. De heer Verschuren is het met den heer de Hond eens. Hij verlangt flink politie toezicht. De Voorzitter zegt dit toe. 10. Ingekomen de rekeningen van het bestuur der R. K. Bijz. jongensschool voor het aanschaffen van meubelen en het her stellen der school. De Raad had hiervoor disponibel gesteld t 2808.70. De totale kosten bedroegen f 2756.29. Er werd dus nog een klein bedrag overgehouden voor [de commissie. Tot onderzoek der rekening en begrooting worden door B. en W. aanbevolen de hee ren W. Verschuren, A. Pruissers en A. Kamp. Bij stemming voorden ze benoemd en nemen ze de benoeming ook aan. Bij behandeling adres om subsidie. Mid delbaar onderwijs te Vaalwijk komen hare voorstellen in. De heer v. d. Rijken stelt voor tot aan houden volgende vergadering en eerst eens te vragen, waarom niet voldaan is aan het schrijven van het vorig jaar. Hij voelt echter veel voor 't verleenen der snbsidie. De heer Brokx stelt voor om over het jaar '24 tot '25 een bedrag van f 100 per leerling te geven. By loting komt het voorstel v. d. Rijken het eerst in behandeling en wordt aange- genomen. Allen voor, behalve de heer Brokx. Thans komt punt 2 der agenda aan de orde Verkoop woonhuizen, de huizen zijn door drie deskundigen geschat als volgt Huis bewoond door het hoofd der Chr. school, schatting Oomens, huis f 2600, tuin f 885.totaal f 3485. Schatting Snijders 4000, 600, totaal 4600. De Bruijn 4000, 850 4850. Gemiddeld schatting f 4311. Hierover ontspon zich een te lange discussie, om haar in zijn geheel weer te geven. Na ampele bespreking werd met 7 tegen 4 stemmen tot den verkoop van dit huis besloten. Het bestuur der N. II. gemeente had op verzoek van B. en W. reeds ge antwoord, dat het met de geschatte som accoord ging. De schatting van het huis bewoond door het hoofd der R. K. school was als volgt Oomens: Huis f 4450, zuin f1500 tot. f5950 Snijders: f5500, f1000 f6500 DeBrtiijnf4850, f 850 f5700 Gemid. schatting f 6050. Na zeer lange discusèie komen twee voorstellen in, een van den heer Pruissers, en liefdehij ademde haar geuren in, wel wetende, dat de verrukking spoedig zou ophouden. Carmen scheen bewust te zijn van den indruk, dien zij op Robert maakte. Haar boezem hijgde; zij zou gewild hebben, dat hij nog gelukkiger was zij zou gewenscht hebben vooral, dat er op dit heden geen morgen volgde. Zij voelden beiden zich aangegrepen door een onweerstaanbare hartstocht Alles scheen voor hun oogen te ver dwijnen en zij schenen te zweven in een onbekende wereld, waar niets hun in den weg stond om een aardsch parad ij sch te bereiken Hij, de soldaat zonder blaam, vond het eerste de koelbloedigheid terug. Zijn onverschrokken eerlijkheid ver bood hem om dit jonge meisje langer te doengelooven aan on vervulbare illusies. Hem was de taak opgelegd, om moedig het wankele gebouw hunner verwach tingen te doen instorten. Kapitein Robert d'Alboize had, om zoo te zeggen, niets dan zijn naam en zijn degenjuffrouw Carmen de Kerlor was in zijn oogen een rijke erfgename. Zijn eer als militair kwam in opstand tegen de vreemde zwakheid, waaraan hij ten slachtoffer was gevallenhij verweet zich zelf, dat hij, een man, die reeds zooveel had beleefd, misbruik maakte van de onervarenheid van dit kind. Wordt vervolgd ervaar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1