om het huis niet beneden de schatting te verkoopen en één van den heer de Hond om het voor f 5500 te verkoopen. Het lid J. Kamp meent, dat het R. K. kerkbestuur niet meer dan f 5000 wil geven. Bij loting wordt het voorstel De Hond in stemming gebracht. Het lid J. Kamp blijft buiten stemming. In voltallige vergadering wordt het voor stel De Hond met 5 tegen 5 stemmen verworpen. Dit huis is dus niet verkocht. Door schattingskosten worden in rekening gebrachtOomens, Oosterhout f 20. Snijders, Raamsdonksveer f 20,De Bruijn, Waspik f 12, Tot leden van het College van Zetters werden herbenoemd de heeren P. N. Dek kers en J. Kamp. Behandeld worden vervolgens Adressen C. Gijsman en de Ned. Herv. Kerk tot verkoop van een stukje grond bij de Christelijke school. Na ampele bespre king wordt met 6 tegen 5 stemmen be sloten niet tot verkoop over te gaan. B. en W stellen voor enkele posten schoolgeldheffing voor oninvorderbaar te verklaren. Wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Omtrent het adres van ingezetenen van Waspik-Boven om wegverharding wordt geen besluit genomen. De Commissie van onderzoek zal hare taak voortzetten en de volgende vergadering rapport uitbrengen. In de vorige vergadering werd een adres tot het leggen van een duiker in de ter men van het afwateringskanaal niet be handeld. Thans werden, na uitvoerige bespreking B. en W. gemachtigd tot het laten maken van dien duiker, na ontvangen toestemming van den rijkswaterstaat mits de kosten niet niet hooger liepen dan f 200. Bij rondvraag legt de heer Brokx een lijstje over namens de Commissie van on derzoek tot het aanbrengen van de aller- noodelykste verbeteringen. De voorzitter neemt het lijstje over en za! in overleg met de wethouders de vol gende vergadering antwoorden. Nadat de vergadering ruim 3 uren ge duurd had, gaan de verslaggevers heen. BINNENLAND. Concours vYereenigdc Zangersa te Grorinchem. A.s. Dinsdag 12 Aug. voorm. 10 uur (zomertijd) worden de deelnemende mu ziekcorpsen, het Eere-Comité en de Jury officiéél ontvangen in De Doelen, Molenstr., waarna gezamenlijke wandeling naar het Concoursterrein buiten de Arkelpoort. Woensdag 13 Aug. voorm. 9.30 uur (Zomertyd) ontvangst van do deelnemende zangvereenigingen in De Doelen, waarna in optocht naar het Concoursterrein. Donderdag 14 Aug. komt het Kon. Muziekcorps Goulmy Baar over Sleeuwijk nam. 4 uur in Gorinchem aan, waarna tusschen 5 en 6 uur eene muzikale wan deling wordt gemaakt langs de volgende routeDoelen, Gr. Markt, Groenmarkt N.Z., Krijtstr., Torenstraat, Pompstraat, Westwagenstr., (filiaal Goulmy Baar), Haarstr., Arkelstraat, Hoogstraat, Appeldyk, Robberstraat, Kalkhaven W.Z., Vischmarkt, Visschersdijk, Blauwetorenstr., Havendijk Hoogstraat, Gasthuisstraat, Kruisstraat, Zusterhuis, Doelen. 's Avonds 8 uur geeft dit beroemde koor een concert in den Doelentuin. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad en de groote aan plakbiljetten 1 o Vlieringen geen eiland Donderdagavond te 8 uur, aldus het j>Hbl.« had het historische feit plaats dat het Amsteldiep door een nieuwen dijk ge heel werd afgesloten. Het kwam spoediger dan men had verwacht en slechts weinige ingewijden, ijlings per telefoon opgeroepen, konden het schouwspel gadeslaan. Het water borrelde en kookte en vocht als het ware tegen de twee groote grijpkranen, die van weerszijden elkander waren gena derd en onverstoorbaar de groote bonken kleileem in het gat stortten. Ten slotte moest de zee het tegen de techiek opgeven een dam werd in het gat gevormd en in genieurs, aannemers en journalisten liepen over en reikten elkander de hand ten teeken, dat Wieringen aan het vaste land was verbonden. De heer T. Hoffman, die de leiding van het werk tot dichting van het gat had, werd allerwege hartelijk gefeliciteerd. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat 's morgens de doorgang nog vijftig meter breed was en 's avonds te vyf uur een schuitje nog probeeren wilde door het gat te varen, wat natuurlijk onverbiddelijk werd afgewezen. De visschersvloot is thans voor een groot deel van Wieringen verhuisd. En de visch- handelaars hebben zich vrachtauto's aange schaft om hun waren naar het westen van het eiland te vervoeren. Met de rust en kalmte van Wieringen is het gedaan. -—O Vrijdag-avond is op den Biltschen Straatweg te Utrecht by fort de Bilt een auto in aanraking gekomen met een auto bus. De auto werd geheel vernield. Ook de autobus werd zwaar gehavend. Van de drie personen, die in de auto zaten, hebben de heer Vink Jr., lid van de fa. v. d. Pol Vink en Co. te Utrecht, de auto bestuurder, en rar. Schretlen, lichte ver wondingen gekregen. —o Boodeiyke val. Te Born viel de lanbouwer L,, die werk zaam was in een schuur, van den z.g. overden, hy kwam met het hoofd op den dorschvloer terecht en gaf even later den geest. —O Verdronken. In de Kasteelgracht bij Linschoten op de Haar is het lijk opgevischt van een ongeveer 22-jarig meisje. Haar fiets lag op den dyk en er naast bevonden zich een groene mantel en een bagagedrager. In den hoed van het slachtoffer stond »IJsel- 8tein« en op haar zakdoek de letter A. Het ongeval op de Zuiderzee De familie van den op de Zuiderzee in den storm van 48 Juli j.l. omgekomen schipper Tielemans uit Lemmer, meldt ons, dat het huisgezin van den schipper bestond uit man, vrouw en acht kinderen. Zes kinderen waren aan boord, zoodat in totaal bij het zinken van het schip acht personen om het leven kwamen. Tot nu toe zijn zes lijken gevonden vermist worden nog de lijken van de vrouw en een 15-jarigen jongen. Door electrischen stroom gedood De 10-jarige J. L, Warbout te Zwarte- waal, is in een paal van het electrische hoogspanningsnet geklommen en met den draad in aanraking gekomen, waardoor hij uit den paal geslagen is. Hy is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd bij aan komst was hij reeds overleden. Veel liefhebbers Voor de betrekking, van boekhouder bij de gasfabriek, water- en electriciteitsbe- drijf te Alpen a. d. Rjjn, hebben zich niet minder dan 720 sollictanten aangemeld. Een aardig plan De Hilversumsche winkeliers, die ook diep medelijden hebben met de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van de ramp bij Vlissingen, koesteren 't plan om Woens dag 18 Augustus a.s. 10 pCt, van hetgeen dien dag verkocht wordt te bestemmen voor de familie der omgekomen visschers die onverzorgd achterbleef. Belangrijke verduistering van gelden Naar wij vernemen heeft de 23-jarige D. v. d. L. te Deventer, die houder is van een administratie- en incassobureau in deze gemeente zich bij de justitie aangegeven ter zake van verduistering van gelden welke hy gepleegd zou hebben ten nadeele van verschillende ingezetenen van deze stad. Van der L. zou deze gelden ten eigen bate hebben aangewend. Men is druk bezig met het verhoor van een groot aantal getuigen. Valsch geld Te Winschoten is gevangen gezet de dezer dagen te Sellingen ontvluchte gevan gene D. H. uit Onstwedde, verdacht van het uitgeven van valsch bankpapier. De Duitsche bladen melden dat er in West-Duitschland veel valsche Nederland- sche zilverbons van 2£ gulden in omloop zijn. o— Boerderij afgebrand Door het inslaan van den bliksem ge raakte de boerderij van Geert Prins bij De Wijk in brand. Met het gebrekkige bluschmateriaal der gemeente De Wijk kon de brandweer niets uitrichten. De boerderij brandde tot den grond af. De 20-jarige knecht H. Huls is in de vlammen omgekomen. Behalve het overgroote deel van den inboedel ging een schuur in de nabijheid van het huis verloren, waarin vele etenswaren waren opgeslagen. 3 koe ien 1 paard en 1 varken zijn verbrand. Het grensverkeer met België Men meldt uit Roosendaal aan de »Msb.« Ingaande 4 Augustus is het grensverkeer met België zoodanig gewijzigd, dat geen auto's of voertuigen des avonds na 't sluitings uur der douanekantoren de grens meer mogen passeeren. Die sluitingsuren zyn 's zomers te 8 uur en 's winters te 5 uur. Deze maatregel is niet van toepassing op rijwielen. —o Inspectie L. 0. De inspectie 's-Hertogenbosch zal omvat ten de gemeenten Alem, Almkerk, Andel, Berghem, Berlicuro, Cromvoirt, Den Dungen, Drunen, Dussen, Eethen, Empel, Engelen, Esch, Geffen, Giessen, Hedikhuizen, Helvoirt, Herpt, 's-Hertogenbosch, Heusden, Lith, Lithoyen, Megen, St. Michiels-Gestel, Nieuw- kuik, Nuland, Oss, Oudheusden, Oyen, Ra- venstein, Rosmalen, Rijswijk, Veen, Vlymen, Vught, Werken, Werkendam, Woudrichem en Wijk, De beuinkiyke Familie teruggekeerd De Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zijn Vrijdagmorgen in het vaderland teruggekeerd. Om 9.46 uur is de Lands vrouwe met hare dochter per extratrein aan het station te Baarn aangekomen, waar H. M. de Koningin-Moeder aanwezig was om haar gasten te verwelkomen. Toe gejuicht door een groote menigte reed de Koninklijke familie in twee open auto's naar het paleis Soestdijk. o De Postcheque- en Girodienst Naar de vllaagsche Crt.c verneemt, hebben de repetities voor het personeel van den Postchèque- en Girodienst welke vorige week op kleine schaal werden aan gevangen en geregeld uitgebreid, zoodanige uitkomsten opgeleverd, dat het bestuur meent, medio September tot een gedeelte lijke heropening van den dienst te kunnen overgaan. Een Koninklijk besluit betreffende de wijze van kostenberekening zal tevoren het laatste beletsel dienen, weg te nemen. Tenzij wijziging van de Postwet stag natie in het plan zou brengen, wat niet te verwachten is, kan de gedeeltelyke her opening op bedoeld tijdstip worden tege moet gezien. Dit deel zal dan de rekeningen 1 10,000 omvatten, in welke serie de groot ste zijn ondergebracht. Geleidelyk zullen daarop de overige series rekeningen volgen. Vervolg Raadsverslag ANDEL. De Voorzitter brengt in de allereerste plaats dank aan de commissie voor het onderzoek. Wat gezegd is over de P.N.E.M., al behoort die post wel tot de rekening, ligt het toch niet op den weg van spr., daarover thans ver uit te weiden. Het is niet zoo gemakkelijk te zeggen, wat de voordeeligste weg is. Het prov. bedrijf is opgezet met de bedoeling, dat het de provincie geen geld kost, aan dezen opzet heeft de P.N.E.M. zich steeds gehouden. Hetzelfde idee is vooropgezet by de oprichting van de gem. bedrijven. De fout, die gemaakt wordt, bestaat volgens spr. hierin, dat alle gemeentelijke bedrijven onder dezelfde voorwaarden de stroom wordt berekend. De formule, die hierbij wordt toegepast, is voor de eene gemeente drukkender dan voor de andere. Om hierin echter verandering te brengen, is niet zoo gemakkelijk. De Prov. Geld. Electr. Maatschappij is buiten de gemeenten om gaan leveren, terwyl de gemeenten slechts een zekere garantie behoeven te geven voor korten tijd. Voor het platte land is de regeling daar veel beter dan hier, waar de gem.besturen een stroom- garantie hebben moeten stellen. Om hier echter thans een nieuwe regeling te maken, is niet zoo gemakkelijk. Er zijn gemeenten waar het elect, bedrijf voordeel oplevert. Om in de buurt te blyven, Werkendam b.v. geeft voordeel, terwijl deWerken en Sleeuwijk te kort komen. Nn is de vraag, op welke wyze moet de zaak worden om gezet, mag de winst van de eene gemeente aangevoerd worden ten bate van een andere, die te kort komt, dit zou toch een onbil lijkheid zijn. De heer Schouten beaamt dit laatste. Doch evenals bij de P.N.F.M. is bij de gemeente vooropgezet, dat het bedrijf aan de gemeente geen geld zou kosten. Bij het hulpbedrijf werd al winst gemaakt, dus bij aansluiting bij de P.N.E.M. zou, volgens de adviseurs van de P.N.E.M., zeker winst worden gemaakt. Als nu echter op zulk een klein bedrijf een tekort is van f 5000, wat is daarvan dan de oorzaak Door den Voorzitter zijn dingen gezegd, waarnaar een onderzoek kan worden ingesteld. Het bedrijf te Wer kendam levert winst op, zou het nu niet zeer gewenscht zijn een onderzoek in te stellen, hoe het komt dat men daar winst maakt, terwyl hier een belangrijk tekort wordt geleden. Spr. twijfelt er niet aan of de administrateur te Werkendam zal wel alle mogelijke inlichtingen willen verstrekken, hoe of het bedrijf daar is geregeld, misschien dat op die -manier eenige verbetering is te krygen. Hij ge looft echter, dat Werkendam wel een uitzondering zal maken en de meeste ge meenten wel te kort zullen komen. Boven dien acht hij het noodzakelijk, dat het gem.bestuur de stroomberekening in zijn macht heeft, zoodat deze in eigen kring kan gecontroleerd worden. Spr. zou in dien geest stappen willen doen. De Voorzitter verklaart, dat tegen zoo iets geen bezwaar is. Dat echter Werken dam voordeel afwerpt zit hierin, dat daar met een kleiner net meer stroom wordt afgenomen. Sehouten. Het komt dus hierop neer, dat hier de kosten van het net te zwaar op het bedryf drukken. Voorzitter. Werkendam betaalt voor- zijn stroom evenveel als wij hier. Naar mijne meening, hebben de heeren, die bij de voorbereiding geadviseerd hebben, de fout gemaakt, daar zij de schatting per aansluiting te hoog hebben genomen. Deze berekening is mis geweest, er wordt slechts stroom afgenomen als waarop zij gere kend hebben. Er konden meer aanslui tingen zijn, er is gerekend op 200 en er zijn er slechts 100, Dit is niet de schuld dier heeren, doch als wij 200 aansluitingen hadden dan zouden wij nog te kort komen en daar zit hun fout. Hetgeen die heeren hebben medegedeeld, hebben zij echter ook niet uit zich zelf gedaan, zij hebben deze berekening gebaseerd op andere plaatsen. Doch hebben daarvoor fabrieks plaatsen genomen in de buurt van Eind hoven, waar de menschen toen een goed loon verdienden en meer stroom afnamen, dan hier de grootste boer afneemt. Een ondergeschikte van den aannemer sloeg zijn handen in elkaar, om hier stroom te gaan leveren, die zag het dus wel, zij hadden het dus ook wel kunnen zien. van Houwelingen. Dat dunkt mij ook, Andel is geen plaats als Eindhoven. Voorzitter. Verder is ook nog gesproken om het gebouw ten nutte der gemeente te brengen. Hierbij moet met twee zaken worden rekening gehouden. Eerstens keurt de Burgemeester als hoofd der politie het goed dat de veldwachter daar woont en zoo ja dan dient men ook nog te overwe gen of het voordeeliger zou zijn voor de gemeente, hoe hoog zullen de kosten van verbouw worden. De zaak is nu echter niet aan de orde, we kunnen hier later op terug komen. Schouten. Ik zou hierover toch nog iets willen zeggen, mijnheer de Voorzitter, naar aanleiding der woorden door U gesproken. Ik weet dat de Raad op het punt van politiezaken weinig heeft te zeggen en deze bij den Burgemeester berusten. Voorzitter. U weet waarschijnlijk niet dat de Veldwachter daar moet wonen, waar de Burgemeester dit noodig oordeelt. Schouten. Een punt staat by mij vast. Wij vormen gezaamlijk den Raad, die de belangen der gemeente Andel heeft te be hartigen. De Burgemeester is het hoofd der politie, doch ook der geheele gemeente Andel en niet alleen voor den veldwachter. Als hier dus een voordeel voor de gemeente is te vinden, kan ik moeilijk gelooven, dat dit zou afstuiten op tegenwerking van den Burgemeester. van Houwelingen. Hiermede ben ik het volkomen eens. Naaijen. Ik eveneens. Voorzitter. Men moet niet vergeten, dat ik geen verantwoording heb af te leggen tegenover den raad, wat de politie betreft. Er is hier al eens meer over gesproken, de verhouding met den veldwachter is hier niet als in andere plaatsen. Echter den chef van den veldwachter is de Burgemeester en niet de Raad. van Houwelingen. De gansche gemeente voelt, dat voor den veldwachter een huis ge huurd wordt dat zooveel geld kost, kan er een andere voordeeliger gelegenheid worden gevonden dan is dit plicht. Voorzitter. Er zou reden kunnen zyn, waarom de Burgemeester het bepaald noodig acht, dat de veldwachter op een bepaalde plaats woont, zonder dat hij daarvan de reden aan den Raad kan of mag mede- deelen. Ik zou echter de discussie over de woning willen sluiten. Schouten, Ik zal de woning laten rusten, doch ik zou nog gaarne iets zeggen, over hetgeen telkens door den Voorzitter naar voren wordt gebracht. Het is niet mijn bedoeling dat de Raad zal ingrijpen, in de verhouding tusschen den veldwachter en het Hoofd der politie, doch het is een recht van den Raad om te weten, hoe door de politie wordt opgetreden en als er klachten of bezwaren zijn, dat deze dan bij het Hoofd der politie worden ingediend, ik ge loof dat ieder ingezetene daartoe het recht heeft. Zonder mij iets aan te matigen, acht ik dit voor den goeden gang noodig. De lijn zoo scherp te trebben is niet goed. Voorzitter. Als er aanmerkingen zijn dan wil ik die gaarne van ieder ingezetene hooren. De bevoegdheid van den Raad om zijn meening te zeggen is zeer ruim, doch uit tactisch oogpunt acht ik mij ver plicht te onderdrukken dat door iemand in een openbare vergadering het beleid van de politie wordt besproken, hierin zou ik de lijn zoo scherp mogelijk willen trek ken. Juist de verhouding wordt verkeerd begrepen, gesteld er zou een aanmerking zijn, dan is het in stryd met den goeden gang van zaken dat die in een openbare vergadering wordt behandeld. De Commis saris der Koningin heeft sterk bevorderd, den veldwachter zoo onafhankelijk mogelijk van den Raad te maken. van Houwelingen. Daar gaat het niet over, het gaat over de woning. Schouten. De woning is uitgeschakeld, daar gaat het niet meer over. Ik blijf het recht van het Hoofd der politie eerbiedigen, doch zou willen dat deze de lyn niet te scherp trekt, om daardoor te voorkomen, een prikkelende verhouding, waardoor aan de andere zijde de lyn ook scherper wordt getrokken. Overigens ben ik het er mede eens, dat het niet in het belang is deze zaak in het openbaar te behandelen. Verwijs. Ik vind het niet ongeschikt dat er over wordt gesproken om het ge bouw een betere bestemming te geven, doch is het niet beter hiermede nog te wachten De Voorzitter zegt, dat hij er reeds met eenige ambachtslui in de gemeente heeft over gesproken, of deze echter niet den goeden weg volgen weet spr. niet, wel weet hij, dat zy de kosten nogal hoog ramen. Men kan echter ook wel eens een bouwkundige raadplegen, wat een eventueele verbouwing zou moeten kosten. Er zyn ook aleens stemmen opgegaan, er een raadshuis van te maken. De heer Schouten acht het 't beste, het gebouw eerst leeg te laten zijn. De Voorzitter staakt de discussie's over dit onderwerp, men behoeft vandaag nog niet te gaan bouwen. De rekening van het G. E. B. wordt hierop, met een uitgaaf van f12519.15, met algemeene stemmen vastgesteld. Ook de gem.rekening 1923 wordt even eens met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. De beide wethouders ont houden zich ingevolge de wet van stemming. Voordracht tot benoeming van 2 zetters, wegens gewone aftreding. De Voorzitter deelt mede, dat aan de beurt van aftreding zijn, de heeren Arie van Andel Bzn. en Ant. Versluijs. Op voorstel van B. en W. worden de aftredenden met algemeene stemmen als no. 1 op de voordracht geplaatst, terwijl als tweede candidaten daarop zullen worden gebracht de heer C. Verwijs en v. Benck- huysen. Wijziging begrooting 1924. De Voorzitter licht toe, dat voor de arbeiders, werkzaam in het Andeier broek, moet worden betaald voor ongevallenver zekering, waarvan een gedeelte, groot f 40, thans komt bij de landbouwongevallenverzeke ring, waarvoor geen post op de begrooting staat. Evenmin staat er een post op voor de subsidie aan de geitenfokvereen. van f 50. Totaal moet de begrooting in uitgaaf worden verhoogd met f130, deze verhoo ging kan worden gevonden uit de hoogere opbrengst van f160 der verpachte landerijen. Met algemeene stemmen wordt deze wijziging goedgekeurd. Verder is nog ingekomen, de rekening '23 der Gezondheidscommissie te Heusden en be grooting 1925. Op de rekening komt als bijdrage voor Andel voor f 67.92 en op de begrooting f 57.45. De tctale ont vangsten der rekening zijn f 2647.97,, de uitgavan f 2258.99,, batig slot dus f388.37. Voor de begrooting zyn de ontvangsten geraamd op f 2538.37,, de uitgaven met een post van f 88.37£ voor onvoorziene uitgaven op hetzelfde bedrag. De heer Schouten heeft zich weieens afgevraagd, waar dient de gezondheids commissie eigenlijk voor Hij heeft daar eenige belangrijke posten hooren noemen als b.v. f 850.jaarwedde voor den Secretaris en f 800.jaarwedden der deskundigen en heeft tot heden nooit veel over de werking der commissie gehoord. Hoe ver strekt deze zich uit, is er veel werk aan verbonden en ontvangt de gemeente veel correspondentie van de gezondheids commissie De Voorzitter antwoordt dat de gezond heidscommissie de gemeenten Heusden, Drunen, Eethen, Almkerk, deWerken, Sleeuwijk, Werkendam, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Andel, Veen, Wijk, Herpt, Hedikhuizen, Vlijmen, Nieuwkuik en de ge meente nogal dikwijls een schryven van de gezondheidscommissie ontvangt, deze is zeer actief. Zij geeft bij woningbouw en verbete ring der woningen gevraagd en ook wel onge vraagd advies. Of de commissie uit be zuinigingsoogpunt echter niet gemist zou kunnen worden is een andere kwestie. De heer Schouten blyft er bij, dat hij Auto-botsing

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2