Eerste Blad COUPONS Cosinus vacaf f 24,50. Firma JOH. DE MOL, Firma JOH. DE MOL. W oningaanbou w. RAAMSDÜNKSVEER. H. J. ABBINK. Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, .Wo* 4422 Vrijdag 8 Augustus Heusden, 1924 Correspondentschap le Klasse. KEIZERSDÏJK F. 81. 9—12 uur. Drogisterij C. DU reIPT Int. Telefoon no. 19. Postrekening no 61525. Wij bieden U aan nog een partij voordeel i ge voor kleediiig naar maat tegen uiterst lage prijzen. Speciaal adres voor Werkmansgoederen. HEUSDEN. Engstraat HEUSDEN. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Adrertentiën meer 15 cent. Ad verten tiën Vrijdagmorgen van 4 6 regels 90 cent. Elke regel Groote letters naar plaatsruimte, worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en 9 uur ingewacht. Wanneer wij eens nagaan hoe de huis vesting van velen in onze omgeving is, dan kunnen we niet anders zeggen dan dat die meermalen heel wat te wenschen overlaat. Nog maar al te velen wonen in krotten, terwijl het ook maar al te vaak voorkomt dat heel wat meer per sonen in een woning zijn gehuisvest, dan waarvoor zulk eene woning feitelijk voldoende ruimte biedt. Dit laatste is een gevolg van het zgn. introuwen bij ouders van kinderen, die geen afzonder lijke woning kunnen bekomen, 't zij omdat er ter plaatse geen enkel huis beschikbaar is, 't zij omdat de huur van beschikbare woningen hun financieele draagkracht te boven gaat. Een feit is dat er in onze omgeving te weinig woningen zijn, die binnen de draagkracht vallen van hen, die eene redelijke woning brood noodig hebben. En nu is het de vraag hoe men zoo snel mogelijk het aantal dier woningen zal vermeerderen. Door het verleenen van voorschotten uit 's Rijks kas heeft het Rijk zeer veel gedaan om den aanbouw van woningen te bevorderen. Zoo werden in 1913 en 1914 voorschotten verleend voor den bouw van respectievelijk 3655 en 4837 woningen, terwijl deze getallen in 1920 en 1921 onderscheidenlijk bedroegen 23.575 en 24.004. In 1922 daalde het aantal weer tot 7269. Uit deze cijfers blijkt wel dat de Staat voor honderden millioenen bij den woningbouw is ge ïnteresseerd. Sedert 1905 is voor niet minder dan 704 millioen gulden alleen aan voorschotten verleend, waarvan niet minder dan 668 millioen gulden na 31 December 1914. Nu komt het ons voor dat die voor schotten veelal zijn verleend geworden voor den bouw van woningen, aan wier constructie noodeloos strenge eischen werden gesteld. Dat de wetgever dit zelf ook heeft gevoeld blijkt wel uit de tot standkoming der Woningnoodwet, die onder bepaalde voorwaarden den bouw van woningen met loslating van meerdere eischen, die voor gewonen bouw worden gesteld, toelaat en dus aangroei van het getal woningen van lager huurwaarde bevordert. Maar nu is het vreemd dat een particulier, die een enkel woninkje wil bouwen, niet kan profiteeren van de voordeelen der Woningnoodwet, doch wel b.v. eene bouwvereeniging, zoodat genoemde wet voor deze streken weinig beteekenis heeft, wijl bouwvereenigingen hier slechts sporadisch voorkomen en de aanbouw van woningen zoo goed als geheel in handen van particulieren berust. Ons inziens had het Rijk met zijne voorschotten veel meer doel kunnen treffen, indien het den aanbouw van minder kostbare en toch doelmatige Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleureeht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 woningen had bevorderd. De bouw kosten waren abnormaal hoog en zijn thans nog hoog zoodat het bedingen van huishuren, die den bouw eenigszins rendabel maken, hoogst bezwaarlijk is. Wij betreuren het dat de Wetgever voor de abnormale tijdsomstandigheden waaronder we ook begrijpen die waar onder we thans nog leven, niet wat meer toegeeflijkheid bij den woningbouw heeft betracht. Deed hij zulks dan zou dit den aanwas van het getal woningen, hetwelk onder de draagkracht van een veel grootere categorie personen dan thans valt, aanmerkelijk ten goede komen. Zeker zouden bij meerdere clementie van de zijde van den Wetgever niet zulke mooie woningen voor de met aardsche goederen minder bedeelden worden ge bouwd, maar een veel grooter aantal personen zou geholpen kunnen worden aan doelmatige huisvesting.. De besturen van meerdere gemeenten willen bij toepassing van Woningwet en Bouwverordening de noodige clemen tie betrachten en daarmede kunnen we ons in d«tegenwoordige tijdsomstandigheden die de kosten van woningbouw nog zeer hoog doen zijn, volkomen vereenigen. We vinden het dan ook inderdaad jam mer dat de Gezondheidscommissie, zete lende te Heusden, ten deze onze meening niet schijnt te deelen, hetgeen wel blijkt, uit de volgende zinsneden, voorkomende in het jaarverslag van 1923. „Evenals in vorige jaren zijn ook in 1923 weder eenige houten zoogenaamde noodwoningen gebouwd, meestal met vergunning van Burgemeester en Wet houders der betrokken gemeenten. De woningen voldoen in verschillende op zichten niet aan de voorschriften der bouwverordeningen en worden dan ook met instemming van het gemeentestuur, door belanghebbenden beschouwd als ter tijdelijke bewoning bestemde inrichtin gen in den zin van art. 55 der Woning wet. Dit is evenwel naar onze meening met het oog op de omstandigheden in den regel allerminst het geval; deze wijzen er op dat het de bedoeling is de be woning van blijvenden duur te doen zijn zoodat men hier inderdaad te doen heeft met opzettelijke ontduiking der wet. Wij hebben gemeend, den Inspecteur voor de volkshuisvesting met deze mis bruiken te moeten in kennis stellen, met wien deze aangelegenheid in een onzer vergaderingen is besproken. Het ware te wenschen, dat de toegezegde mede werking van den Inspecteur leidde tot wering van deze overtredingen, die zeer aanstekelijk werken en op den duur de bouwverordeningen tot een doode letter maken." Dat we hier met eene minder gewenschte wetsontduiking door de gemeentebesturen zouden te doen hebben, kunnen wij niet onderschrijven. Immers zeggen de ge meentebesturen „het is beter voldoende huisvesting voor de gemeentenaren te hebben, ook al voldoet zij dan niet ge heel aan de eischen der Woningwet en Bouwverordening, dan slecht of in het geheel geen huisvesting" en deze rede nering lijkt ons van intiliteits standpunt bezien, onder de tegenwoordige tijdsom standigheden volkomen juist. Dat bij bouw van woningen afwijkin gen van voorschriften, die inderdaad nadeelige gevolgen kunnen hebben, wor den tegengegaan is natuurlijk goed, maar dat minder belangrijke afwijkingen den aanbouw belemmeren, achten wij ver keerd. Het doel der overheid behoort te zijn den aanbouw van redelijke woningen voor minder kapitaalkrachtigen te bevorderen, terwijl eischen, welke niet bepaald nood zakelijk zijn al zou men die in nor male omstandigheden terecht wenschelijk kunnen achten daarbij achterwege dienen te worden gelaten. In onze meening dat heden ten dage meerdere clementie moet worden ge bruikt in het stellen van eischen met betrekking tot woningbouw, ligt in- tusschen geenszins opgesloten eene min dere sympathie voor het werken der Gezondheidscommissie te Heusden. Gaarne verklaren wij dat die com missie in velerlei opzicht allernuttigst werk heeft verricht en nog vericht en dat zij reeds heel wat misstanden en gebreken op het gebied der volkgezond heid uit den weg heeft geruimd of ver holpen. Gr ©vestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier cn Specie, Diseontee- ring, Keleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, amTKMLAHBSCH OVERZICHT Nadat nauwelijks twee dagen geleden de telegrammen meldden, dat de onder handelingen tusschéo da Engelschen en Russen waren mislukt en slechts terloops van de mogelijkheid werd gerept, dat de bespre kingen weer zouden worden aangeknoopt, komt plotseling het verrassende bericht, dat tusschen beide partijen overeenstem ming is bereikt. Dus r«og net voordat het Britsche parlement op reces gaut,, is het accoord tot stand gebracht, dank zij vooral da onderhandelingen, dia in hoofd zaak werden gevoerd door den Sovjeigede- legeerde Rakofski eener- den onder-secretaris van buitenlandsche - zaken Ponsonby anderzijds. Zoowei een handelsverdrag als een algemeen verdrag is ges!otenv Betreffende het handelsverdrag kan worden aangeteekend, dat Rusland Enge land zal behandelen ais meest begunstigde natie, terwijl Rusland als Contra-prestatie is «opgenomen in een schema van uitvoercredieten«. Mocht er onsenigheid ontstaan omtrent de handelscontracten, dan zal het geschil door middel van scheids rechterlijke uitspraak uit den weg worden geruimd. Ook is in het handelsverdrag de ongewone bepaling opgenomen, krachtens welke Engeland in aanmerking neemt, dat de unie van sovjetrepublieken het monopolie heeft van den Russischen handel met het buitenland. Uit hoofde hiervan zal aan een beperkt aantal Russische han delsdelegaties diplomatieke onschendbaarheid worden toegestaan. Wat de kwestie van 't visschen door de Engeischen aan de Russische kusten betreft, hieromtrent is wel een regeling getroffen en zijn wél bepalingen vastgesteld, doch een definitieve oplossing van deze aangelegenheid, waarmee de kwestie der territoriale wateren samenhangt, kan pas worden gevonden, wanneer in dezen een internationale overeenkomst wordt aange gaan. Van grooter belang is inmiddels de kwestie van de belangen der houders van Rus sische obiügaties. De sovjet erkent in het algemeen verdrag de aansprakelijkheid van Moskou tegenover de Britsche houders van Russische fondsen. De Russen hebben de verzekering gegeven dat met deze obligatiehouders zal worden onder handeld. Britsche onderdanen zullen eischen indienen. Direct na aankomst te Londen is de Duitsche delegatie in contact gekomen met de geallieerden afgevaardigden ter confe rentie. Er is een korte zitting van een half uur met de Duiischers gehouden, die uit den aard der zaak een formeel karakter droeg en die dan ook in hoofdzaak bestond uit een hartelijke begroetingsrede van Mac- donald in het Engelsch en een hartelijk antwoord van dr. Murx, den Duitschen Rijkskanselier, in het Duitsch. De strek king van beider kort betoog was, dat weder zijds alle best zou worden gedaan om in een geest van welwillendheid het rapport- Dawes ten uitvoer ie leggen. Aan de Duitschers zijn de stukken voorgelegd, die betrekking hebben op hetgeen door de ge allieerden gedurende de voorafgaande weken is overeengekomen en op de plenaire bij eenkomst, die zal worden gehouden, zullen de geallieerden en de Duitschers van ge dachten wisselen over het dezen aange boden memorandum. Maedonaid hoopt dat spoed achter de zaak zal worden gezet en dat ijver en goede geest tot gevolg zullen hebben, dat de ge allieerden en de Duitschers het nog deze week eens worden. Persoonlijk zou hem een dergelijk vlot verloop eveneens aange naam-zijn, want erkende Maedonaid gul en gemoedelijk, hij zou Zaterdagavond of Zon dagmorgen graag met vacantie naar Schot land gaan. In de zitting van Woensdagmorgen gaf Marx uit naam van de Duitsche delegatie een algemeen overzicht v in de opmerkingen die te voren in geschrift overhandigd wa ren. Er had geen discussie plaats, behalve dan over de werkwijze, die gevolgd zou worden. Snowden stelde voor het onder zoek van de Duitsche voorstellen te ver wijzen naar elk der commissies, welks het, zou aangaan. Harriot en de andere gede legeerden verzetten zich daartegen en wenschten allereerst kennis te nemen van de Duitsche documenten, die zij nog niet hadden kunnen lezen. Aldus werd besloten. De president van de Rijksbank Schacht is Woensdagmiddag te Londen aangekomen. Hij had onmiddellijk een langdurig onder houd met den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Streseman, en voerde daarna besprekingen met de Amerikaansche en Britsche financiers en financieele experts. Volgens de laatste berichten maakt de conferentie goede vorderingen en heeft de Raad van Veertien de kwestie der con stateering van Duitschland's in gebreke blijven definitief geregeld. BUITENLAND. lie vliegtochten om de wereld De Amerikaansche vlieger-luitenant Wade heeft van verdere deelneming aan den tocht afgezien, daar zijn vliegtuig bij de Faroer-eilanden beschadigd is. De overige Amerikaansche vliegers hebben wegens de groote hoeveelheden ijs op de kusten van Groenland hun route gewijzigd. Auto in een rivier Te Koningsbergen is een grondeigenaar met zijn auto in de rivier de Pregel gereden. De volwassen personen in den auto konden zich nog in veiligheid brengen, doch twee kinderen, die eveneens in den auto zaten, een jongen en een meisje, kwamen om het leven. Hun lijken zijn later uit het wa ter opgehaald. Orerstrooming Uit Peking wordt gemeld, dat naar schatting 3500 dorpen in de provincie Chili door overstrooming verwoest zijn. Meer dan een millioen menschen zullen in den komenden winter van regeeringssteun moeten leven. Te Tientsien moeten vijftig personen om het leven gekomen zijn en in het Kaigan- district drieduizend. o Chemisch bereid TAFELWATER, VICT0R1AWATER - DRACHENQUELLE. Nieuwe boschbratiden in Californië Een telegram uit San Francisco meldt, dat nieuwe boschbranden zijn uitgebroken in Californië. Drieduizend man zijn met het blusschingswerk bezig. Op het oogenblik woeden er 49 bosch branden en bijna ieder uur worden er nieuwe branden gerapporteerd. Rottveroverval op een spoorwegstation Een tweetal inbrekers heeft een overval gewaagd op het spoorwegstation Lackawan na, Amerika doch werd door den dienst- doenden employe verrast, die de bandieten uit zijn revolver kogels achterna zond. Zij vuurden terug en kwetstenhem twee maal. Eén der bandieten werd gedood de tuidere ontkwam. Choiera-eperiemie in Rusland De Dni verneemt, dat in het gedeelte van het Wolgagebied, waar de oogst dit jaar vrjjwel mislukt is, tot overmaat van ramp ook een cholera-epidemie is uitgebro ken. Volgens hetzelfde blad heeft de ontevre denheid van de bevolking van het gouverne ment Tsarytsinr welke haar oorzaak vindt in den verwachten hongersnood, thans den vorm aangenomen van een verbittering tegen de communisten. In den loop van de maand Juli zouden meer dan 60 com munisten vermoord zijn. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f4.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen. BINNENLAND. Autobns van dcu dijk gereden Woensdagmiddag is de autobus no. 4 der N.V. E, V. A. G. van Sliedrecht te Alblasserdam van den 3 meter hoogen dijk gereden en geheel vernield. Van de 7 passagiers bekwamen er 4 ernstige verwondingen. Een hunner brak een arm, een tweede kreeg diepe wonden, terwijl de beide anderen kneuzingen en ontwrichtingen opliepen. De autobus is in beslag genomen. Procesverbaal is op gemaakt. o Diefstallen van rtywielplaatjes Gorcum, Bij herhaling zijn bij de politie alhier aangifte gedaan, dat van een groot aantal rijwielen belastingplaatjes ontvreemd zijn. Thans gaat men er algemeen toe over de plaatjes aan den stuurstang te laten soldeeren. Herdenking flobilisatie 1914 Door den voorzitter van het Nationaal Comité werd het volgende telegram ont vangen H. M. de Koningin draagt mij op Nati onaal Comité Herdenking Mobilisatie 4944 Hoogst derzelver dank te betuigen voor telegram van hulde aangeboden bij her denking moblisatie. H. M. stelt de daarin vertolkte gevoelens ten zeerste op prijs en herdenkt eveneens met dankbaarheid de toewijding van allen, die er toe hebben medegewerkt om het Vaderland voor het ergste te behoeden. k vuur lit Uii van Heusden eii UtonaJsLnoslraat 6» Ét Biiitltrwnri

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1