Und van altena FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4423 Woensdag 13 Augustus 1924 Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 91525. X Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. I I Advertentiëri van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zooals wij in t vorig overzicht mede deelden, is op di \Londensche conferentie reeds overeenstenft *ng bereikt ten aanzien van verschillende!ÜHmten en met reden j n' mag worden gehoopt, dat nog andere kwestie's in zeer nabije toekomst zullen worden opgelost. Alleen wat de militaire ontruiming van het Roergebied betreft is geen definitieve beslissing genomen. De Duitschers zouden niets liever zien dan dat het Roergebied zoo spoedig mogelijk, behalve in economisch, ook in militair op zicht wordt ontruimd. Men kent de motieven die zij aar^oeren een bestendi ging der militaire «^zetting zou h. i. da uitvoering van 't r^port-Dawis dermate ongunstig beïnvloeden, dat het twijfelachtig is, of Duitschland in dergelijke omstandig heden zijn verplichtingen wel zou kunnen nakomen. Terwijl tijdens het bewind van Poincaré Duitsche verlangens of Duitsche eischen in dezen in vele Zondagsche preeken van Herriot's voorganger als belachelijk-onre- delijk werden voorgesteld, en de tegen woordige Fransche premier ook niet voetstoots aan de Duitsche wenschen op dit stuk van zaken tegemoet komt, zijn de Franschen toch wel bereid over deze zaak te praten. Zelfs zijn er bewijzen, ten overvloede waaruit valt af te leiden, dat Frankrijk de militaire bezetting van het West-Duitsche industriegebied wel ongedaan schijnt te willen maken, mits Duitschland dan op een andere wijze koninklijk over de brug komt. Da Fran schen schijnen n.l. de gebieden, waar zij hun soldaten hebben gelegerd, te willen gebruiken ais een ruilobject, dat Duitsch land terug kan krygen, wanneer het tot de volgende concessies bereid is voordeelige handelsverdragen voor Frankrijk, definitieve regeling der militaire controle, het plaatsen der gedemobiliseerde Schupo onder het bevel der locale autoriteiten van West- Duitschland. Zelfs wordt reeds gerept van een afzonderlijk Fransch-Duitsch vei ligheidsverdrag en verluidt evenzeer, dat Frankrijk het recht gedurende ver scheidene jaren van meest begunstigde natie opeischt, waartegen Duitsche indus- trieele kringen zich evenwel ten zeerste kanten. Uit een en ander krygt men nochthans sterk den indruk, dat met ijver wordt 54 Rose had Claudinet op den aim ge nomen. Juffrouw Midoux, de keuken meid van den boulevard Lenior, had de kaartlegster naar het hospitaal willen vergezellen, vreezende, dat deze al te ontroerd zou worden. De waarheid was dat Rose drie dagen in vreeselijken angst had doorgebracht. Haar buurvrouwen trachtten haar ge rust te stellen j de goede Poulet bracht alle avonden geen slechter tijdingen maar de angst van de ongelukkige vrouw werd niet minder. Na de hoop, die eerst bij haar was opgekomen, was er een onzekerheid op gevolgd. En hadden bovendien de kaarten niet gesproken De courant, die eerst met zooveel ze kerheid van Frangois Champagne sprak, toonde zich de volgende dagen meer terughoudendhet deelde maar korte lings mede dat de toestand van den ge wonde onveranderd bleef. En dan te moeten zeggen, snikte Rose, dat ik niets voor hem kan doen Ik ben zijn vrouw nietl Het is me ver boden hem te omhelzen vóór den dag, dat iedereen het hospitaal mag bezoe ken Het is om gek te worden 1 De ontroeringen der dagen hadden een zeer slechten invloed op de arme vrouw, getracht om door het systeem van geven en nemen tot een accoord te komen. Van andere zijden wordt beweerd, dat er bij de Fransche delegatie tusschen generaal Noliet en Herriot, de Fransche premier, cr Ciémentel, de minister van financiën een verschii zou zijn ontstaan. Het spreekt vanzelf, dat generaal Noliet, de militair, de Duitschers er niet zoo ge makkelijk af wil laten komen als de beide andere Franschenhij zou onwrikbaar vasthouden aan zijn standpunt, dat eerst Duitschland's militaire ontwapening terdege moet zijn gecontroleerd en in orde bevon den, voordat de Fransche soldaten West- Duitschland verlaten, terwiji Herriot en Ciémentel veeleer van gevoelen zijn, dat een dergelijke eisch niet klopt met de ver klaringen van Poincaré, volgens wien de militaire bezetting van 't Roergebied allean geschiedde, omdat Duitschland tekort schoot met zijn betalingen. De drie Fransche heeren zijn Zaterdag per vliegmachine naar Parijs vertrokken om volgens Herriot met de andere ministers en den president overleg te plegen. Zondagavond echter zijn zij reeds weer naar Londen vertrokken en de berichten aangaande het verblijf der Fransche delega tie-leden doen uitkomen, dat het resultaat der gevoerde beraadslagingen een succes is geweest. Niet alleen wordt het beweerde rneeningsverschil nogmaals uitdrukkelijk tegengesproken, maar ook wordt met groote voldoening gewaagd van het feit, dat de ministerraad, wien Herriot een uit eenzetting gaf van al hetgeen ter Londensche conferentie werd verhandeld, unaniem de houding van Herriot te Londen goedkeurde en eveneens instemde met de verder door hem te volgen gedragslijn. Ook het plan, dat de premier aan Foch voorlegde, zulks natuurlijk met betrekking tot de kwestie van de ontruiming van 't Roergebied, kon de goedkeuring van den maarschalk weg dragen. Bovendien zal Herriot, zoodra alle delegaties der conferenties tot overeenstem ming zijn gekomen Herriot verwacht, dat dit nog vóór het einde der week zal geschieden het te sluiten verdrag slechts parafeeren om pas tot onderteekening over te gaan, wanneer de eerlang bijeen te roepen Kamer en Senaat een motie van vertrouwen in Herriot's beleid aannemen. Volgens de laatste berichten zou Herriot te Londen hebben medegedeeld, dat ook Frankrijk instemt met de ontruiming van de Roer binnen één jaar en worden er wier longen, zooals men weet, reeds wa ren aangetast. Haar hoesten nam zeer toe. Eens gaf zij eenig bloed op, terwijl haar borst samentrok door den hardnekkigen hoest. Eindelijk, eindelijk, mocht zij naar het hospitaal gaan. Frangois lag in de zaal Villars op no. 14. De verpleging in het militaire zieken huis was als in de burgerlijke hospitalen. De grootste zindelij kheid heerschte overal. Een heldere zonneschijn drong door de hooge vensters, en gaf als 't ware aan de arme lijders de hoop op een spoedig herstel, op een terugkeer naai de frissche natuur daarbuiten, gaf hun moed, vreugde in 't leven, welke meer helpen dan alle medicijnen. Al de zieken waren jong, behalve een oude tamboer, die drie strepen droeg op zijn uniform, die over een stoel hing. Rose wischte de tranen af, die over haar wangen rolden, haar verloofde moest haar niet zien schreien. Zij, die reeds lijden, moet men niet nog meer bedroeven, welke ook hun toestand zij, men moet zijn eigen leed beheerschen en glimlachen, al draagt men zelfs ook den dood in de ziel. Rose begreep dat allesmet alle in spanning harer wilskracht drong zij haar tranen terug en begaf zich naar Frangois. Wel, mijn arme vriend, zeide zij met een stem, die zij opgeruimd trachtte te doen klinken, hoe gaat het u Zij kuste hem, toen hield zij hem Claudinet toe, wiens wang de lippen van den gewonde aanraakte, zonder dat deze de kracht had om ze te bewegen. besprekingen gevoerd tusschen Stresemanu en den Franschen minister van Financiën Ciémentel over het sluiten van een Fransch- Duitsch handelsverdrag. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, verschaft normale werking der ingewanden en helpt de lever om ge zond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apo theken en drogistzaken. fflNNENLAND. Boodelïjkc ral De echtgenoote van den heer J. J. van der A. te Almelo viel Zaterdagmorgen uit het zolderraam harer woning. Zwaar ge wond werd zij opgenomen en kort daarop is zij overleden. o Kostelooie rywielnerkcu aan kleine landbouwers Op de vragen van het 2e Kamerlid Weitkamp betreffende 't niet toekennen door sommige belastingontvangers van kostelooze rijwielmerken aan kleine land bouwers heeft de minister van Financiën o.m. het volgende geantwoord De ontvangers der accijnzen zijn aange schreven bij iedere aanvrage om kostelooze verstrekking van een rijwiclmerk, te on derzoeken, of de aanvrager inderdaad voor zijn beroep of bedrijf een rijwiel noodig heeft. Dit kan slechts voor ieder geval op zich zelf worden beoordeeld en niet in ééns voor een geheele categorie tan per sonen, zooals b.v. alle «kleine landbouwers*. Dat niettemin sommige ontvangers een geheele categorie van personen van de toepassing van art. 1 al. 4, der Rijwiel belastingwet uitsluiten, zal daarom, naar de minister vermoedt, een misverstand zijn. Daar de gegeven instructies geen aan leiding kunnen geven tot de onjuiste meenirig, dat overigens in de termen val lende kleine boeren van de toepassing van art. 1 al. 4, vorenbedoeld, moeten wor den uitgesloten, is wijziging daarvan niet noodig. Toen had de ongelukkige vrouw, die zoo' vast vertrouwde op haar wilskracht, een gevoel, alsof er iets in haar brak. Frangois had niet geantwoord, geen woord gesprokengeen glans was er gekomen in zijn doffe oogen, Mijn hemel, riep Rose uit, zie je ons niet Bij den klank dezer dierbare stem bewoog een samentrekking het aangezicht van den sapeur, zijn blik werd minder vaag, het scheen, dat Frangois opgewekt werd uit zijn onbewegelijken toestand, maar dat ontwaken gebeurde met een vreeselijke langzaamheid. Rose hield nog altijd den kleine in haar armen. Het kleine kind boog zich voorover en greep met zijn vuistje den knevel van den gewonde. Papapapal riep Claudinet uit. Bij dit aangename woord werd het gelaat van Frangois verhelderd, de strak heid er van verdween, een glimlach ver scheen er op. Dodo vervolgde het kind stamelend, papaatje I Toen sprak Frangois Champagne heel duidelijk de woorden uit: Drommelsche jongen 1 Frangois, mijn arme Frangois, mom pelde de kaartlegster. Hij keek haar aan en slaakte een zucht Ah Dat was alles, wat hij kon zeggen, zijn hoofd, omwikkeld met verbanden en compressen, viel, toen hij het een weinig ophief, weer op het kussen neer hij sloot de oogen, alsof hij een onweer- staanbaren lust had om te slapen. Van het dak gevaUta Zaterdagavond viel het negenjarig jon getje A. S,, wonende aan de Middelste Gracht te Leiden die op het dak van de ouderlijke woning was geklommen, op straat. Het ventje was onmiddellijk dood. o üoodelijk arbeidsongeval Bij het lossen van zakken steenkool liep de steenkolensjouwer L. S. te Arnhem tegen een balk op. Hij bleef bewusteloos liggen. De ongelukkige is r.aar het Sted. ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de ge volgen is overleden. Hij was gehuwd en vader van negen kinderen. Een vervaardiger van valsche rtywielplaatjes gearresteerd Door de politie te Den Haag is «en in val gedaan in de werkplaats van een rij wielhersteller in de Hemsterhuisstraat al daar. Het vermoeden bestond, dat daar valsche rijwielplaatjes gemaakt werden. Inderdaad bleek dit het geval te zijn. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat de eigenaar zelf er niets van wiet en het misdrijf bedreven werd door don 25-jarigen J. N. D., die als monteur in dienst is bij den rijwielhersteller. Bij fouilleering bleek J. N. D., in het bezit te zijn van 12 valsche plaatjes, die hij verklaarde zelf gemaakt te hebben. Men vond ook nog eenige stukken ko per, bestemd om te verwerker». J. N. D., is in arrest gesteld. De Rywielbelastiug De rijwielplaatjes. Naar aanleiding van de vele klachten over de belastingplaatjes voor rijwielen hebben wij ons tot het ministerie van finan ciën gewend met de vraag, of voor 1925 wellicht een ander© wijze van betaling van deze belasting of een bruikbaarder soort belastingplaatjes overwogen werd. Men deelde ons echter op die vraag mede, dat men voorloopig nog geen aanleiding vond, het thans gevolgde stelsel en model van het plaatje prijs te geven. Eerst wilde men eers afwachten, tot het publiek aan de plaatjes gewend was. De bevestiging van de plaatjes zou, naar men verwachtte, in de toekomst geen bezwaar meer op leveren, aangezien er nu reeds verschillende goede methodes daartoe in den handel waren gebracht. Om deze redenen bestond er voorloopig Een hospitaalbediende kwam tussehen- beide. De directeur heeft bevolen hem niet al te zeer te vermoeien, zeide hij op den toon van een militair, die zijn consigne kent, maar die den hem opgedragen last op zachte wijze wil uitvoeren. Rose vroeg bijzonderheden, die hij haar gaarne gaf. Frangois Champagne beklaagde zich nooit, als men hem verzorgde maakte hij geen bewegingnooit hadden de geneesheeren een gewilliger zieke gehad. Ongelukkig antwoordde hij ook niet, als men hem ondervroeg. Men moest lang en nauwkeurig acht op hem geven, voordat men van hem gewaar werd door een gebaar, waar hij pijn had. Hij had korte onrustige slaapjes, elk half uur op zijn minst opende hij de oogen. Des nachts ging het evenzoozijn toestand verergerde niet. De eerste ge neesheer legde aan zijn assistenten uit, dat hier sprake moest zijn van een hersen schudding hij was op het hoofd ge vallen de schok scheen zoo hevig te zijn geweest, eenige dagen zouden er wel voorbijgaan, voordat de gewonde de spraak terugvond. Er was niets aan te doen dan op den vastgestelden tijd het verband en de compressen te vernieuwen en te wachten tot de natuur de pogingen der weten schap wel wilde tegemoet komen. Rose vroeg angstig: Hoe lang zal het duren volgens den dokter, dat Frangois weer op de been voor het departement geen aanleiding, tot veranderiog over te gaan en zou er dus ook geen opdracht worden gegeven, de plaatjes te wijzigen. (Haagsche Crt. o Het 5-jarig dochtertje van den Neder- landschen koopman G. Sutorius is Zaterdag te Berlyn op den Kurfürsten daram door een automobiel overreden. De kleine werd met een schedelbreuk opgenomen en in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. OVERZICHT betreffende de werkzaamheden van den Keuringsdienst voor Waren voor het Kenringsgebied 's«Hertogenbosch, gedurende het 2e kwartaal 1924. Totaal aantal inspecties van winkels, pakhuizen, markten enz. 2501, waarvan in de gemeente Heusden 44. Totaal aantal inspecties van bakkerijen 487, waarvan in de gemeente Heusden 6. Totaal aantal genomen monsters volle melk 1511, waarvan in de gemeente Heusden 20. Hiervan ondeugdelijk van samenstelling 180, waarvan in de gemeente Heusden en ondeugdelijk van toestand 150, waarvan in de gemeente Heusden Totaal aantal genomen monsters van andere waren 524, waarvan in de gemeente Heusden 4. Totaal aantal ter plaatse van verkoop afgekeurde partijen 241, waarvan in de gemeente Heusden 9. Totaal aantal partijen, naar aanleiding van het onderzoek in het laboratorium af gekeurd en in beslag genomen 5, waarin in de gemeente Heusden Totaal aantal bijzondere onderzoekingen als bedoeld in art. 2 sub 12 van het Kon. Besl. van 18 Maart '21 St. 592, 2, waarvan in de gemeente Heusden Totaal aantal waarschuwingen, aan fa brikanten of verkoopers in het keurings- gebied uitgereikt 79, waarvan in d© ge meente Heusden - - Totaal aantal mededeelingen en uitnoo- digingen tot een onderhoud, den verkoop van waren betreffende 186, waarvan in de gemeente Heusden 1. Totaal aantal processen-verbaal door den dienst opgemaakt 21, waarvan in de gemeente Heusden zal zijn? De hospitaalbediende haalde de schou ders op. Dat weet men nog niet, antwoordde hij. Daar Frangois haar niet aankeek, daar hij haar nauwelijks scheen te herkennen, gevoelde Rose geen behoefte meer om zich te beheerschenzij kon haar tranen niet meer inhouden, die thans vrijelijk stroomden. Claudinet begon ook te huilenzijn gezichtje kreeg een uitdrukking van groote smart. Juffrouw Midoux trachtte de kaart legster tot kalmte aan te sporen. U bent niet verstandig juffrouw Fouil- loux, zeide zij tot haar op een verwij tenden toon Meneer Champagne hoort u zekerlijk Hij kan niet spreken, maar hij is goed bij zijn verstand Dat gaat zoo met die zieken. Rose wilde haar best doen om zich weer te beheerschen. Hot gevolg daar van was een hevige hoestbui, die haar geheele lichaam deed schudden. De moeder was genoodzaakt haar kind toe te vertrouwen aan de keukenmeid, want zij had niet meer de kracht om het vast te houden. Naar adem snakkend, giDg de kaart legster op een stoel zitten Groote zweet droppels parelden haar op het voorhoofd. Haar beide handen drukte zij op de borst, alsof zij bang was, dat daar iets zou scheuren. Toen zij een weinig bekomen was, keek zij treurig naar het kleine pakje, dat men haar had toegestaan om mee te nemen en dat bestemd was voor den NIEUWSBLAD nor kit Laii hi Hêüsdoü ok AitgeajeLosstrgat 11 u BinBclerwiard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1