et verslag van den Keurings- voor Waren voor het keu- jgebied 's Hertogenbosch, ont- ,ien wij, dathet aantal inwoners van .iet keuringsge'oied op 1 Januari 1923 be droeg 283.816; het aantal gemeenten 71. In de organisatie van het toezicht geen veranderingen van beteekenis werd aangebracht, de gemeenten meer volgens het zielenaantal werden bezocht dan voor heen en voortgegaan zal worden met het systeem bij elke gelegenheid die zich voor doet, melk te bemonsteren of winkels te contróleeren. Wat den verkoop van waren in ondeug delijken toestand verkeerende betreft, kan worden medegedeeld, dat in het verslagjaar aan verschillende winkeliers waarschuwiu- gen werden verstrekt, terwijl begonnen werd met het opmaken van proces-verbaal. Bij besprekingen werden de winkeliers er op gewezen, dat vakkennis voor hen een eerste vereischte is, opdat in staat van bederf verkeerende waren uit eigen be weging aan den handel worden onttrokken. Melk. Onderzocht werden van huisverkoopers en slijters 5553 monsters. Het gemiddeld soortelijk gewicht bedroeg 1.0315, het ge middeld vetgehalte 3,2 pCt, en het gemid deld gehalte aan vetvrije droge stof 8,46 pCt. Deze cijfers buitengewoon zijn guns tig te noemen. Dat niettemin de percen tages ondeugdelyk van samenstelling (10,1 pCt.) en ondeugdelijk van toestand 16,1 pCt.) nog betrekkelijk hoog zijn, moet in de eerste plaats worden geweten aan het feit, dat, vooral in de grootere plaatsen, steeds nieuwe uielkverkoopers als zoodanig optreden (gevolg wellicht van de werke loosheid). Deze menschen zijn met de be handeling van melk veelal volslagen onbe kend en moeten door den Keuringsdienst worden opgevoed en dus steeds weer ge- contróleerd. Een andere oorzaak is de dikwijls onvoldoende menging van de melk. Het gebeurt vaak, dat de melk in de eene bus een buitengewoon laag, die in de andere bus een buitengewoon hoog vetge halte heeft. Het gemiddelde vetgehalte is dan nog vaak vrij hoog, terwijl de mons ters met het te lage vetgehalte als on deugdelijk worden geboekt. Op hun plicht de melk steeds goed gemengd te houden en zorg te dragen, dat bet publiek steeds melk ontvangt van alle koeien, worden de melkverkoopers schriftelijk en mondeling gewezen. Het aantal monsters ondeugdelijk van samenstelling wegens watertoevoeging, be droeg 94 of 1,7 pCt. In het geheel werden in zake melk 34 processen-verbaal opgemaakt. Brood. Dit jaar is op intensive wijze voort gegaan met de contróle van het gewicht en van de samenstelling der broodsoorten terwijl bij de verschillende bezoeken de bakkerijen, broodbewaarplaatsen en meel zolders aan een grondige inspectie werden onderworpen. Werden toestanden aange troffen, die niet strookten met de eischen van het brood-besluit, dan werd vooralsnog waarschuwend opgetreden. Zoo moest nogal eens aanmerking worken gemaakt op on zindelijke werkplaatsen en op het bewaren van brood in een stal. Ook de wijze van vervoer van het brood werd geregeld gecontróleerd. Tegen eenige bakkers, die niettegenstaande waarschu- gewonde. Er waren sinaasappelen in, kleine koekjes en abrikozen-confituren. Helaas, het leek er niet naar, dat Frangois van deze zoetigheden zou proeven. Zij legde het pakje op het tafeltje voor het ledikant. De hospitaalbediende voorkwam het verzoek, dat Rose Fouilloux hem onge twijfeld wilde doen. Wees gerust, mevrouw, zeide hij, het zal niet verloren gaan Zoodra de gewonde mag eten, zal ik hem deze lek kernijen geven, maar het is beter, dat ik ze maar bewaar in mijn kastje, want ziet u, het kan gebeuren De man, die in het bed daarnaast lag, was een lijder aan rheumatiek, die een zeer gezonden eetlust had en die lang niet genoeg had aan de vier vastgestelde porties, die hij ontving in het hospitaal. Men stelle zich ook niet voor, dat deze vier porties samen een groote hoeveel heid vormen, integendeel, met hen vie ren zijn ze nauwelijks zooveel als het ontbijt van een gezond man. De zieke wierp een gretigen blik op het pakje en op Rose. Er was niemand om hem iets extra's te brengen en hij zou er toch zulk een goed gebruik van hebben gemaakt. Overigens waren er niet veel bezoekers. In de burgerlijke hospitalen worden de zalen bestormd door de bezoekers op de vastgestelde dagen en uren. De verwanten, de vrienden verdringen zich om het bed van een zieke, die in deze korte oogenblikken eenige vroolijk- wing, toch doorgingen met het brood onge dekt te vervoeren, werd proces-verbaal opgemaakt, in totaal 12 maal. Zooals bekend is, is sinds 1922 het gewicht van de droge stof van het brood, d.i. datgene wat achterblijft wanneer al bet vocht aan het brood is onttrokken, bij de wet geregeld. De verschillende brood soorten voldeden echter lang niet alle aan den drooggewichtseisch. Heeft bet brood in den winkel een zoodanig laag gewicht, dat vermoed kan worden, dat niet vol doende meel in het brood is verwerkt, dan wordt dit brood door den keurmeester bemonsterd en in het laboratorium nader onderzocht. Zoo voldeden van de 111 op deze wijze bemonsterde wittebrooden 68 niet aan den gewichtseisch. Bij ongebuild tarwebrood was dit het geval bij 53 van de 139 bemonsterde bij roggebrood 99 van de 180, bij melkbrood 28 van de 68 genomen monsters. Bovendien waren 14 van de 68 monsters melkbrood met een te geringe hoeveelheid volle melk be reid. Ook moest enkele malen aanmer king worden gemaakt op het duidelijk merken van melkbrood met de letters M.B. Inzake brood weiden 27 processen-ver baal bij het Openbaar Ministerie ingezonden. Winkelcontróle. In het verslagjaar hebben 9644 inapec- ties van winkels, bakkerijen, pakhuizen, venters, enz. plaats gehad, benevens 1180 inspectiës van markten, vischmarkten en straatverkoopers. Bij deze inspecties wer den 1641 partyer. ter plaatse afgekeurd, hoofdzakelijk wegens ingetreden bederf, terwyl 79 partijen na onderzoek in het laboratorium werden afgekeurd en in be slag genomen. 9 precessen-verbaal werden opgemaakt. Moordaanslag Een familieveete heeft hier geleid tot een aanslag, gericht op het leven van een landbouwer, woonachtig op den Evenvelt onder Raalte. Terwijl de 48-jarige H. D. met zijn dochter aan het roggemaaien was, floot hem plotseling een kogel langs het hoofd. Het bleek hem, dat een schot was gelost uit het huis van de gebroeders R. Even later zag hij, dat de 17-jarige G. L. J.R. een geweer op hem richtte. Het schot miste doel. D. en zijn dochter vluchtten in huis en dadelijk daarop viel weer een schot, dat bij D. door de ruiten ging en dat bijna een 82 jarige vrouw in D,'s huis raakte. De daders hebben reeds tegen over de politie bekend. Zij hadden het geweer in een sloot geworpen. Gestikt Te N. Vennep is het 3-jarig zoontje van C. M. Schijff in een beerput geraakt en gestikt. BUITENLAND. Sprinkhanenplaag Naar uit Allahabad aan de Times wordt gemeld, heeft men te Sarakhs een groote zwerm sprinkhanen gezien, die zich in de richting van Turkestan bewoog. De zon werd door de insecten verduisterd, zoo veel waren er bijeen. Men vreest dat de sprinkhanen groote schade in Turkestan zullen aanrichten, met name aan den katoenoogst. heid, eenig geluk terugvindt. Maar in militaire ziekenhuizen, waar de soldaten liggen, gekomen uit alle deelen van Frankrijk, is niet veel gewoel, dezen hebben meestal geen betrekkingen in Parijs. De slaapkameraad, als het een goede en gevoelige knaap is, bezoekt zijn mak ker eens, de anderen, vol van de gewone zorgeloosheid des levens, denken er niet aan om een gedeelte van hun tijd op te offeren voor hun zieke makkers 1 Zij gaan liever wandelen, vooral op den Zondag en bij mooi weer. Frangois Champagne had nog een groot voorrechthij kreeg dikwijls bezoek van Etienne Poulot, die zich nu ook bij de beide vrouwen voegde. Ik vind, dat hij er wat beter uitziet, verklaarde Poulot, om Rose gerust te stellen, maar zonder groote overtuiging. De kaartlegster keek met een angstigen blik naar den gewonde. Hij was niet bleek, integendeel, het gelaat was eerder hooggekleurd. De koorts verliet Frangois als 't ware niet, maar indien zijn wangen rood waren als purper, zijn lippen waren bleek. Onverwachts kwam er nog een bezoe ker voor Champagne. Zijn kapitein kwam eens naar hem kijken. Het was een man met een vastberaden gelaat, maar in wiens oogen een uit drukking van groote goedheid lag. Hij keek naar zijn ondergeschikte en schudde het hoofd. {Wordt vervolgd). Dntploffiog Een ernstig ongeluk is Vrijdag gebeurd nabij Palermo op het eiland Sicilië ten ge volge van een explosie in een kleine kruit fabriek. Verscheidene werkplaatsen en een huis nabij de fabriek werden totaal ver woest. De inwonenden werden onder de puinhoopen begraven. Vier personen wer den onmiddellijk gedood, terwijl twaalf gewond werden. o Harenstaking in Barre De havenarbeiders te Havre hebben de staking geproclameerd om loonsverhooging van vier en een halve frank. Honderden stakers hebben beslag gelegd op de schepen en de koopwaren in het water gegooid. In den loop van gevechten met de po litie werd een agent licht gewond. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 1200. Het personeel der groote stoomvaart maatschappijen neemt geen deel aan de staking. Herige stormen in Znid-Prankryk Uit Zuid-Frankrijk worden hevige stor men, wervelstormen en overstroomingen ge meld. Ontzettende regenval gepaard gaande met hevige windvlagen hadden de laatste twee dagen te Lyon plaats. Vele boomen zijn ontworteld de aangerichte schade is enorm. Dwars door de Sahara De Litausche majoor Zettins kwam te Marseille aan na de Sahara van Biskra tot Tomboektoe alléén in 83 dagen te te zyn doorgetrokken. De mijnramp in Japan Reeds 56 lyken naar boven gebracht. Reeds 56 lijken zijn te voorschijn ge baald uit de kolenmijn in de provincie Foekoesjima, waar Zaterdag de gemelde mijngasontploffing heeft plaats gehad. Het aantal dooden wordt op 72 geschat. Brand ln een mijn 13 brandweerlieden door een ontploffing gedood. Bij een poging een brand in een mijn bij Belfort (Duischland) te blusschen, had een ontploffing plaats, ten gevolge waarvan 13 brandweerlieden gedood werden en talrijke gewond. De grootste kruitfabriek ter wereld afgebrand In de nabijheid van Nashville is de grootste kruitfabriek der wereld afgebrand. Twintigduizend ton kruit ter waarde van 13 millioen dollar en fabrieksgebouwen ter waarde van 3 millioen doliar zijn vernield. Het is nog niet bekend of er slachtof fers zijn. PLAATSELIJK NIEUWS? Hensden Voor het examen nuttige handwerken slaagde te Eindhoven mejuf. A. Merkx alhier. Op het gisteren te Gorinchem ge houden concours van Muziek- en Zang- gezelschappen, behaalde de »Heusdensche Harmonie* den 2e prijs in de 2e Afdeeling met 271 punten. De Fanfare »De H. Familie* is voornemens op Zondag 31 Aug. haren leden in den tuin der vereeniging een zomeravond aan te bieden. Aalburg. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer C. de Graaff, thans onderwijzer te Lunteren, deed dezer dagen met gunstig gevolg examen voor de hoofdakte. Terwijl de landbouwer G. Lakerveld alhier, Dinsdagmiddag j.l. aan het erwten rijden was, viel plotseling zijn paard dood in de kar neer. 1 An del. Morgen (14 Augustus) hopen D. Versteeg en echtgenoote hun 50-jarige echtvereeniging te herdenken. Dat het de oude luitjes niet aan belangstelling zal ontbreken is de wensch de burgerij van Andel. Aalst. De raad der gemeente Poede- roijen benoemde heden tot Hoofd der O. L. School te Aalst den Heer J. H. Rüger, onderwyzer aan die school. Almkerk. A.s. Zondag zal in de Ger. Kerk alhier de verkiezing plaats hebben van een 4de Ouderling. Voor die functie worden voorgesteld de heeren B. Koekkoek Gzr». en B. v. d. Heuvel, Naar wij vernemen, zal de kerke- raad der Ger. Kerk alhier trachten gelden in te zamelen tot verbouwing van boven genoemde kerk. Naar wij vernemen, is het fanfare corps ^Crescendo* te Nieuwendijk uitge- noodigd om op Woensdagavond 3 Sept. a.s. te Werkendam een concert te geven op 't feestterrein. De Geref. Knapenvereen. alhier zal, naar wij vernemen, a.s. Donderdag een pleizierreis maken naar Nijmegen en omstreken. Beneden-Laugstraat. De graanoogst is in vollen gang en de rogge is in deze streek al grootendeels binnen. Tarwe te velde wordt aan hoogen prijs verpacht. Op de buitenpofdars besteedt men van f 300 tot f 440 per hectare. Ook naar haver bestaat groote vraag, maar daar deze minder is uitgezaaid, is er moeilyk te pachten en dan nog aan hoogen prijs. Dassen. Gepasseerde week werd alhier met medewerking van mej. van Steen, een collecte gehouden ten bate voor het Nati onaal Comité (herdenking Mobilisatie 1914) welke opbracht de som van f27.25. De zoon van den heer F. M alhier had het ongeluk zich op de papierfabriek »de Maasmond* zoodanig aan zijn been te bezeeren, dat geneeskundige hulp direct noodzakelijk was. Per auto werd hij naar zijn ouderlijke woning vervoerd. Herpt. Op het Zondag gehouden con cours te Tilburg behaalde de harmonie ïDe Eendracht* de 2e prijs in de 3e Afdeeling. Meeuwen. Behoudens goedkeuring van de vereeniging »Het Legerpaard* is be sloten op Donderdag 4 September a. s. alhier een Concours Hippique te houden. Een belangrijk bedrag is voor prijzen be schikbaar. De volgende nummers zuilen op het programma voorkomen. 1. Afstandsrit voor M. C. merriën onder den man, daarna beoordeeling in den ring. 2. Concours van aangespannen M. C. merriën die den afstandsrit in 1 hebben medegemaakt. 3. Ringrijderij voor paren. Prijzen kunstvoorwerpen. Aangiften kunnen reeds geschieden bij den heer J. A. van der Schans te Dron- gelen. De muziekvereeniging »Kunst en Vriendschap* heeft hare medewerking toe gezegd. Nederhemert M>-juff. J. de Gaaij alhier slaagde voor het examen nuttige handwerken. Raamsdonksveer. Een knechtje van den schilder S. viel einde vorige week bij het schilderen van de middenstandswoningen aan de Julianalaan van het dak en werd zwaar gekneusd vervoerd naar het R. K. Ziekenhuis. In deze gemeente doen zich enkele gevallen voor Dyphteritus voor. Met goed gevolg liep van stapel van de werf v.h. P. en A. Ruytenberg alhier, het sleepschip »Antonia«, groot 830 ton, voor dhr. L. Oerlemans te Made. Sprang. Ds. G. H. de Jonge heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk van Tweede Exloërmond bedankt. Sleeuwijk. Maandagmiddag reed een autobus van de »A.L.A.D.«, van de boot van 12 uur de straatweg af en passeerde de langzamer rijdende vrachtauto van de firma Bax te Woudrichem. Iets verder stopte de bus vrij plotseling, om een der passagiers uit te laten. De vrachtauto, hierop niet verdacht, wilde door uitwijken nog een aanrijding vermijden niettegenstaande dat, kwam de laatste met kracht tegen de bus aan, zoodat het voorste gedeelte van de vrachtwagen werd ingedrukt. De bus kon zonder noembare schade zijn weg vervolgen. Personlijke ongelukken hadden niet plaats. Men is thans druk bezig om de boven- grondsche telegraaf- en telefoonleiding aan de straatweg, welke op verschillende plaatsen het net der electriciteit kruist, te vervangen door een ondergrondsche, vanwege het gevaar, dat aan de tegenwoordige toestand verbonden is. Veen. Bij de door het Veilingsbestuur gehouden verkooping van 't fruit van ver schillende eigenaars waren nogal wat kooplieden aanwezig. De opbrengst is over 't algemeen niet hoog gegaan, er werden enkele peiceelen opgehouden. Ook de qualiteit van 't fruit laat veel te wen- schen over. Dat de Oranjevereen. de sympathie van alle inwoners wegdraagt, mag zeker wel dienen het feit, dat het ledental reeds tot 68 is geklommen. De dames welke zich hiervoor hebben geïntresseerd, hebben wei eer van hun werk. Waspik. Begunstigd door het heerlijkst zomerweer gaven Zondagavond in den tuin der "Vereeniging ^Volksvlijt en Volksver maak* bij den heer H. van Ierse! de drie Harmoniën van Waspik, Raamsdonksveer en Geertruidenberg het reeds aangekon digde concert. De belangstelling was bui- engewoon en voor liefhebbers van muziek viel volop te genieten. Tot laat in den avond bleef er dan ook eene oogety0ne doch gezellige drukte heerschen. Ofschoon de staakboonen in den bloeitijd een ruime oogst beloofde, schijnt dit in vele tuinen een tegenvaller te zijn. Door storm en regen hebben ze veel ge leden en geven op vele plaatsen een ge ringe opbrengst. De prijs blijft dan ook vrij hoog en bedraagt 30 cent per 100 stuks, voor snijboonen. De postduivenvereniging »D.V.W.« te Waspik-Boven hield Zondag haar wed vlucht van uit Courseeles-Motte. De uit slag was als volgt: A. v. Etten 1, C. v. Tilborgh 25, J. Strienburg 34, A. Poppe 6, J. Timmers 7, C. Smits 8, M. de Rooij 9, J. Fijneman 10. Waalwijk. Toen j.l. Zaterdagavond mej. S. Kool uit Rotterdam, aan het station der S.S. alhier haar fiets in ontvangst nam, kwam zij tot de minder aangename ontdekking, dat, in weerwil van de stevige bevestiging, het belastingplaatje was ont vreemd. Voor het reizend f >ubliek een waar schuwing om de places af te nemen of te laten verzekeren. Naar aanleio- J van het ontwerp voor een nieuwe tariefwet heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken vcor de Langstraat, gevestigd alhier, aan den Minister van Financiën een schrijven ge richt. Inzake de tariefcommissie acht de Kamer gelijk aandeel in het benoemingsrecht zoowel voor de industrie als voor den handel, billijk. Verzocht w$rdt alsnog te bevor deren, dat het aantal leden der commissie met één wordt uitbreidt en het benoe mingsrecht voor dat lid wordt opgedragen aan een Kamer voor overwegende industrie- belangen, In dit verband wordt gewezen op onze Kamer, die zetelt in het centrum der schoen- en lederindustrie. Ten aanzien van de verhooging van het heffingspercentage vereenigt de Kamer zich met het ontwerp. Verder verzocht de K. v. K. den minister nog te willen bevorderen, dat zooileder en overleder, n.l. de soorten die in ons land in voldoende mate worden vervaardigd, benevens klompen alsnog in het tarief worden opgenomen. Wijk. In de hedenmorgen gehouden raadsvergadering werd besloten om het verzoek van de Coöperatie te Aalburg, om uit de ebskas een bedrag te mogen ont vangen van f6000 voor uitbreiding van hare zaken en gebouwen, aan te houden tot na de oplossing der kwestie vereeniging van gemeenten. Eveneens werd tot de volgende verga dering verdaagd punt 5 der agenda, uit brengen advies omtrent het wetsontwerp betreffende de vereeniging van Wijk en Aalburg met Veen, omdat een drietal leden verklaarden niet voldoende voorbereid te zyn tot het nemen van een beslissing. De rat.d zal nu Zaterdagavond een bijeenkomst hebben om eerst het bezuinigingsrapport aan een grondig onderzoek te onderwerpen. (Volledig verslag in een volgend nummer.) Bij den landbouwer J. D. heeft zich bij de varkens een geval van vlekziekte voorgedaan met doodelijken afloop. Werkendam. Zaterdag hield de post- duivenvereen. Wilhelmina* alhier een wedvlucht van uit Courselles Motte (Fr.) afstand 154 K.M. Losgelaten 11 u. 30 m. Ie prijs F. van Dortmond 3 u. m. 18 s. 2e G. Visser 3 3 31 3e J. Zwets 3 4 16 4e J. Zwets 3 14 35 5e J. Doesburg 3 20 19 Zaterdagavond hield de voetbal ver eeniging W.V.V. alhier haar eerste vriend schappelijke openingswedstrijd tegen het Dordrechtsche Toer-elftal M.V.C. De stand eindigde met 41 in het voordeel van M.V.C. Kantongerecht te Heusden. Uitspraak van 1 Aug. 1924. Drankwet: Th. A., Dussen f10 of 5 d. ArbeidswetJ. v. I. te Almkerk 2 X f 2 of 2 X 1 d.J. v. E. Dussen 3 X f 2 of 3 X 1 d.P. v. S. Woudrichem 7 X f 1 of 7 X 1 d. VisscherijwetJ. L. f 5 of 3 d.P. V, f3 of 2 d., T. V. f3 of 2 d., allen te Woudrichem W. V. te Brakel f 10 of 5 d. Th. v. d. P. te Herpt f3 of 2 d.A. C. v. d. H. te Heilouw f10 of 5 d.A. C. de K. te Woudrichem f5 of 3 d.A. V. te De Werken f 3 of 2 d.M. V. te De Werken f 5 of 3 d. TrekhondenwetJ. A. d. B. te Dussen f 1 of 1 d. f 5 of 3 d. Prov. WegenreglementF. T. te Andel f3 of 2 d. J. T. C. te Heesbeen f 5 of 3 d.A. H. v. B, te De Werken f 5 of 3 d.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2