voor iel Liiil van HtiHti ti AltenajeLaigstraai n ie Btimelerwaerd Eerste Blad COUPONS Cosinus vanaf f 24,50. ter. I Firma JOH. DE MOL, S. D. LANKHUYZEN Co's BANK RAAMSDONKSVEER. Firma JOH. DE MOL. FEUILLETON. „Het Kasteel van Kerlor." Uitgave Firma L. J* VEERMAN, Heusden. No, 4424 Vrijdag 15 Augustus 1924. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Wij bieden U aan nog een partij voordeelige voor kleeding naar maat tegen uiterst lage prijzen Speciaal adres voor Werkmansgoederen. H. J ABBINK. Bronchitis Abdijsiroop i Und van ALTéNa Dit blJlverschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. if n e tn e n t s p r g s per 3 maanden 1.25, en lfranco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zij, die het gebeuren in onze gemeen ten in vak- en dagbladen volgen, zullen zich nog wel herinneren dat het aftreden van den algemeen geachten Arnhemschen Burgemeester, Mr. S. Baron van Heem stra een paar jaren geleden heel wat pennen in beweging heeft gebracht. En toen de dagbladen melden dat Baron van Heemstra als reden van zijn heen gaan had genoemd de in verhouding tot het moeilijke en veeleischende van het ambt te geringe bezoldiging, toen regende het artikelen in onze bladen, die be schouwingen inhielden over het ambt van burgemeester in eene groote ge meente. De schrijvers dier artikelen zijn het eens over de overlading van werk, die dit ambt met zieh brengt, en wel voor namelijk door de omstandigheid dat de burgemeesters in het algemeen te veel worden belast met werkzaamheden, welke direct of indirect tot 's Rijks dienst be- hooren. In eene kleine gemeente is dit nog zoo erg niet, maar in eene groote gemeen® is de last van „rijkskruier," zfcpalSi de burgemeester indertijd door d (h toemajigen burgervader van Amster- ïn Mr. van Leeuwen werd betiteld, te zwaar om dien te kunnen dragen naast de lasten, die de zuiver gemeente lijke belangen op de schouders van den burgemeester leggen. Zeker, ambtenaren die niet verantwoordelijk zijn, doen wel het werk, maar krachtens de wet is en blijft toch de burgemeester of zijn en blijven toch Burgemeester en Wethou- 55 Frangois scheen iets van zijn strakheid te verliezen. Hij maakte een beweging, alsof hij wilde groeten voor zijn meerdere. Beweeg je maar niet, mijn beste Cham pagne, zeide de kapitein. Je herkent mij, niet waar? O ja, hernam de gekwetste, ja kapitein 1 Gaat het wat beter Het gaat niet hard vooruit, stamelde de brandweerman. Hij begint te spreken, zeide Poulot met een glimlach van verwachting. De kaartlegster hernam En ons, Frangois, herken je ons ook? Rose, zuchtte hij. Kijk eens aan Claudinet kijkt naar je De arme jongen, hij begrijpt niet, waarom je daar zoo ligt. Claudinet, zuchtte nog Frangois. Ja Ja Ik heb hem zoo pas wel gezien Arme jongen Je zult weldra weer met hem spelen. Het kind stamelde Papa Speelgoed Paard De kapitein zeide weer Luister eens, Champagne, de kolo nel heeft besloten om u een belooning toe te staan voor uw daad Je zult tot korporaal worden benoemd Dank u, zeide de brandweergast met een zucht. Hij sloot de oogen weer. ders verantwoordelijk. Men eischt van den Burgemeester eener grooter gemeente bovendien nog het voeren van een staat, zooals alleen met aardsche goederen rijk gezegende personen dien kunnen voeren. In het genoemde Arnhemsche geval ligt voor ons de vraag of het niet wen- schelijk is dat in de positie, waarin tegenwoordig de burgemeester verkeert, verandering wordt gebracht. Immers gaat het allerminst aan dat men aan den drager van zoodanig ambt naast veel zijdige bekwaamheden ook nog als eisch stelt „gefortuneerd," opdat deze zieh uitgaven kan veroorloven, die indirect enkel en alleen in het belang der ge meente zijn. En dit is o zoo onjuist, want door het volgen van dit stelsel worden dikwijls hoogst bekwame man nen er van af gehouden om te dingen naar het burgemeestersambt eener groote gemeente, terwijl dan minder bekwamen, dank zij hun fortuin, moeten worden benoemd. Dat zulks ook niet in het belang onzer groote gemeenten is, be hoeft wel geen nader betoog. Nu komt het mij voor dat op tweeërlei wijze eene oplossing is te geven. De eerste is dat men de burgemeesters van al onze grootere gemeenten b. v. ge meenten boven 15,000 zielen, belangrijk meer salaris geeft dan zij thans genieten. En de tweede is dat de burgemeesters van grootere gemeenten boven hun salaris representatiegelden ontvangen. De eerste is m. i. niet te kiezen. Men zou een bijzonder hooge jaarwedde moe ten toekennen, die toch ook weer in meer dere groote gemeenten onnoodig hoog zou blijken te zijn. Laten we eens als voor beelden nemen Assen en Emmen. Assen is de provinciale hoofdstad, die van den burgemeester een gansch andere levens wijze vordert dan de plattelandsgemeente Emmen. Nu heeft Assen 18000 in woners en Emmen ruim 40,000 zoodat het voor de hand zou liggen om den burgemeester van Emmen aanzienlij k hoo- ger te bezoldigen dan zijn collega van Assen en toch zou zulks onjuist zijn, omdat wat de levenswijze van den Asser burge meester betreft van dezen heel wat meer Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 De hospitaal-bediende riep De deuren worden gesloten Rose gevoelde in eens een groote smart Zij zou dus genoodzaakt zijn om Fran cis te verlatenZij mocht hemseerst. den volgenden Donderdag terugzien. Dat was niet mogelijk In haar opgewonden verbeelding vroeg ze zich af, of het niet mogelijk was om den zieke naar haar huis te vervoeren. Hij zou daar van alle zorgen omringd worden, de geneesheer zou viermaal per dag komen, zij zou geen kosten ontzien. Zij zou alles doen wat zij kon, opdat Frangois maar spoedig zou herstellen Zij wendde zich tot den officier, die, na de slap neervallende hand van Fran gois Champagne te hebben gedrukt, zich gereed maakte om heen te gaan. Kapitein, smeekte de moeder van Clau dinet, wilt u mij toestaan een woord te zeggen Spreek, juffrouw 1 Ik ben niet arm, ik heb zelfs vrij wat geld, betrekkelijk althans. Ik zou wil len Zij durfde haast niet voortgaan, be grijpende, dat hetgeen zij vroeg enorm veel was. De kapitein zag haar aan en vroeg Bent u een bloedverwant van Cham pagne Rose antwoordde Neen, meneer, ik ben zijn verloofde Het stond vast, dat we zouden trouwen Die kleine is zijn zoon De kapitein was bewogen in weerwil van zijn militaire houding. Wat verlangt u? financieele offers worden gevraagd dan van zijn ambtgenoot uit de venen. Ziet, men kan niet alle groote gemeenten over één kam scheren, omdat het karakter onderling te veel verschilt. Eene ge meente met een stadskarakter stelt in den regel hoogere eischen aan 's Burge meesters beurs dan haar plattelandsche zuster. Het toekennen van representasiegel- den uit de gemeentekas zou ernstig zijn te overwegen, indien de gemeentewet door haar artikel 73 m. i. niet een sta- in-den-weg daarvoor was. Immers zegt dit artikel dat de burgemeester uit de gemeentekas geenerlei inkomen mag ge nieten dan de wedde van burgemeester, Secretaris en ambtenaar van den bur gerlijken stand en nu zouden represen tatiegelden stellig geranschikt moeten worden onder „inkomen uit de gemeente kas". Het schijnt ons geheel rationeel dat de extra kosten, die de vertegenwoordi ging met zich brengt, door de gemeente worden gedragen. Men wijzige dan ook genoemd art. 73 in dier voege dat voor den raad de mogelijkheid worde ge opend om den burgemeester, waarnoodig, boven zijn wedde een zeker bedrag toe te kennen ter bestrijding der uitgaven die voor hem voortvloeien uit zijne ver tegenwoordiging der gemeente bij offici- eele gelegenheden. De positie en het prestige van den burgemeester behoeven daardoor niet te lijden, want de publieke opinie omtrent het ambt van burge meester heeft zich de laatste jaren der mate gewijzigd dat men er thans vrij wel algemeen van overtuigd is dat slechts zij de geschikte personen zijn om tot burgemeester van belangrijke gemeenten te worden benoemd, die een groote mate van kennis hebben van administratief recht en daarnevens een breeden kijk op zaken. De tijd, dat men meende dat met het ambt de bekwaamheden van zelf kwamen gaat langzamerhand voorbij. Men mag thans niet meer eischen dat een man, toegerust met vele capaciteiten behalve deze, een belangrijk gedeelte zijner particuliere inkomsten geeft ten bate der gemeente en het is niet slechts hoogst ongewenscht, maar ook hoogst onredelijk dat men én kennis én ver mogen vordert van den man, die eene belangrijke gemeente heeft te besturen. Wij gaven als onze meening te kennen dat er gelegenheid voor den raad behoort te bestaan om den burgemeester, waar noodig, representatiekosten te kunnen vergoeden. We zeggen uitdrukkelijk „ver goeden," want een zoet winstje mag er niet, uit geslagen worden, zoodat niet meer ten laste van de gemeentekas mag Zij werd stoutmoediger en zeide Zou er geen middel wezen om Fran gois Champagne naar mijn huis over te brengen Dat is onmogelijk om twee redenen, juffrouw. Maar ik heb mijn thuis, mijn meu belen, ik ben een gezeten vrouw De eerste, vervolgde de officier, is, dat de gewonde volmaakte rust noodig heeft Die zou hij bij mij vinden Niets bewijst, dat hij het overbrengen zou overleven Rose beefde van het hoofd tot de voeten. Of dat althans het vervoer hem geen noodeloos lijden zou bezorgen. Vervol gens, vergeef mij, dat ik het u moet zeggen, ju valt niet binnen de termen om dezen man in uw huis op te nemen. Zij boog het hoofd en begon te weenen. Rose Fouilloux beschuldigde thans zich zelfzij was overtuigd, dat zij voor een groot deel verantwoordelijk was voor het ongeval. Indien zij eerder het hu welijksplan had geopperd, zou Frangois, wetende, dat hij weldra ging trouwen, voorzichtiger zijn geweest, zijn plicht doende, zou hij zich zeker niet meer dan noodig was, hebben gewaagd. Het was eerst op den dag van den brand zelf, dat Rose Fouilloux haar plannen openbaarde aan den vader van Claudinet. Frangois had nog niet den tijd gehad om na te denken, dat zijn leven niet meer aan hem alleen behoorde. Verder verweet de kaartlegster zich, dat zij egoïstische denkbeelden had AGENTSCHAP VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK A'DAM- Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Juni, Juli en Augustus Zaterdags gesloten wegens beursvacantie. Handels- en Landbouwcredieten Rekening-Courant Deposito's Elfecter. (uitsluitend solide belegging) Coupons Vreemd geld Inschrijvingen, Grootboek Assurantiën Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE-DEP0SIT-INRICHT1NG (Gegarandeerd Brand-, Smelt- en Inbraakvrjje Lipsklnis). Prijzen naar grootte der kastjes ZÉÉR SCHERPE CONDITIES. Indien gewenscht bediening aan huis. SPAARBANK. SST Spaarbankhoekjes worden bij 1ste storting gratis verstrekt Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE worden gebracht dan de uitgaven, die werkelijk onder representatie zijn te begrijpen. Natuurlijk moet worden voor komen dat de raad het salaris van den burgemeester op clandestiene wijze zou gaan verhoogen 't zij door het toekennen van te hooge representatiekosten 't zij door het toekennen van een bedrag daarvoor in gemeenten, waar zij niet gemaakt zijn of worden. En om dit te verijdelen zou kunnen worden bepaald dat slechts onder goedkeuring van Ge deputeerde Staten in eene vergoeding van representatiekosten door den burgemeester mag worden genoten, terwijl ook het bedrag der kosten aan een preventief toezicht onderworpen behoort te zijn. De wedde van den burgemeester eener grootere gemeente moet zijn overeen komstig diens stand en staat, in de eerste plaats evenredig aan de diensten, die door hem aan de gemeente worden be wezen, in de tweede plaats als eene bil lijke vergoeding voor het voeren van een staat, die nu eenmaal moet worden opgehouden, afgescheiden nog van de representatiekosten, die, zooals wij zeiden, door de gemeente behooren te worden gedragen. genezen met AKKER'8 BUSTENLANDSCH OVERZICHT Nog steeds is het de Roerkwestie die zou er dan wel iets ter wereld zijn ge weest, hetwelk Frangois Champagne kon verhinderen om zich te werpen in het grootste gevaar? Maar dat alles deed er ook niets toe. Rose had hem moeten meedeelen wat zij in de kaarten had gelezen. De brandweergast zou dan op zijn hoede zijn geweest. Maar neen, dacht Rose daarop weer, het noodlot had gesproken, zijn wreed vonnis moest worden vervuld. Sedert zij de noodlottige tijding had ontvangen, dorst Rose niet opnieuw de kaarten te ondervragen, die haar nog een noodlottiger ramp konden voor spellen. Huiverend had zij ze van zich ge worpen, de dingen, welke de toekomst konden openbaren. De officier, verlangend om vlug een eind te maken aan dit pijnlijk onder houd, hernam Champagne wordt hier goed verzorgd, het ontbreekt hem aan nietsu begrijpt, dat de geneesheeren, die hem hier ver plegen, niet tot u zouden komen, en zij juist hebben veel verstand van deze soort van wonden Overigens hebt u toch gezien, dat het hem niet slechter gaat. Wat te doen? vroeg op luiden,smar- telijken toon de kaartlegster. Onder hun gesprek hadden zij de zaal verlaten en richten zij zich thans naar een uitgang van het hospitaal. Wel meneer, vervolgde Rose na eenige oogenblikken, nu men mij Frangois niet wil teruggeven waarom staat de Londensche Conferentie het meesie zorg baart en die juist de grootste moeilijkheid tot overeenstemming oplevert. De berichten die over deze kwestie binnen komen zijn zeer tegenstrijdig en geven weinig klaarheid over de gemaakte vorderingen. Volgens de berichten die het geloofwaardigste schijnen is er wel ten aanzien van de kwestie der militaire ontruiming vorderingen gemaakt en zijn de respectieve standpunten nader t.ot\ elkaar gebracht, maar van een definitief accoord is geen sprake. Men voorziet, dat het nog wel een dag of wat zal duren, voor- s dat een schikking een feit is. Dat men tot dusver nog geen regeling-voorgoed heeft getroffen, schijnt mede te moeten worden toegeschreven aan de houding der Duitschers die, al hebben de Franschen den duurder verdere bezetting blijkens hun voorstellen van twee tot één jaar beperkt, deze laats?! periode toch nog te lang achten en zouderiU wenschan te 2ien gereduceerd tot b.v. eenl halfjaar of korter, ongeveer samenvallend met of althans niet in belangrijke mate overschrijdend het tijdstip, waarop de En- gelschen de Keulscln- zone moeten ontruimen, n.l. 40 Januari 1925. Daar de Britten blijkbaar in elk geva! 3 voornemens zijn om krachtens de be palingen van 't verdrag van Versailles op genoemden datum uit de Keulsche zone te trekken en dit den Franschen te kennen hebben gegeven op een wijze, die niets aan duidelijkheid te wenschen overlaat, is het nog mogelijk, dat de Engelschen een rno- reele pressie op de Franschen uitoefenen men mij niet toe, om plaats te nemen aan zijn ziekbed? Daar verzetten de reglementen zich^ bepaald tegen Voor de directie bent u slechts een vreemdelinge van den ge wonde Neemt u mij niet kwalijk, dat ik u dit nogmaals zeg, juffrouw U moet zich echter in dit opzicht geheel geen illusies maken. Hij groette op militaire wijze en maakte zich gereed om in de richting van de Fauburg St. Martin heen te gaan. Genade, kapitein, smeekte Rose, heb medelijden met mij. Hoe kan ik dat, ondanks mijn goeden wil, juffrouw De officier haalde de schouders op hij meende het werkelijk, dat hij niets kon doen om haar smart te lenigen. Hij was getrouwd, hij had twee kin deren. Dikwijls zweefde ook hij in gevaar. De officieren worden niet meer ge spaard dan hun ondergeschikten in den voortdurenden strijd tegen het vuur. Het gouden boek der slachtoffers van den plicht vereenigt met de aandoen- lijkste gelijkheid, de namen der marte laars. De kapitein had overigens niets te zeggen in het hospitaal. De ongelukkige Rose wilde echter toch iets verkrijgen. Frangois was brand weergast en soldaat, hij behoorde aan den staatmaar hij was ook de ver loofde van Rose, de vader van Claudinet. NIEUWSBLAD 1 r eo andere borstaandoeningen Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1