Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE IdreJ C. DE KEMP. r* CONCERT voor TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. 1 TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Drogisterij Engstraat HEUSDEN. Telefoon 715. GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, benevens uurwerken. Wekkers k f 1.75. Eigen reparatie-inrichting, Ziet mijne etalage met prijzen om de bezettingsperiode verder in te krim pen. Herriot persooniijk schijnt geen over wegende bezwaren te hebben tegen een dergelijke vervroeging van het einde der bezetting, maar hij zal vanzelfsprekend in dezen tot een vergelijk moeten komen met de Fransche militairen en de Fransche nationalisten. Deze laatste zullen natuurlijk alleen toegeven, wanneer Frankrijk afdoende garanties worden geboden met betrekking tot het veiligheidsvraagstuk en wanneer Frankrijk economische voordeelen van be- teekenis erlangt in ruil voor de eventueele Fransche toegeeflijkheid De Roerkwestie is Woensdag nog nader besproken door de Duitschers, Franschen en Belgen, in Downingstreet 10. De Britsche draadlooze dienst maakt er op attent, dat voor het eerst aldaar in de geschiedenis van Groot-Britannië een conferentie van beteekenis heeft plaats gehad, die door geen enkel Britsch minister werd bijgewoond. De Engelschen waren zoo welwillend ge weest de heeren de historische kabinets kamer, Macdonald's ambtswoning ter be schikking te stellen, maar het ging nu eenmaal niet aan, dat de Britten aan de besprekingen deelnamen. Immers de aard van het onderwerp, dat werd besproken, de kwestie van de militaire ontruiming van 't Roergebied, die alleen Franschen, Duitschers en Belgen aangaat en die hier op de agenda der Londensche conferentie voorkomt sloot reeds bij voorbaat Britsche deelneming uit. Het verwachte, althans vurig gehoopte, resultaat, hebben de besprekingen tusschen de delegaties inmiddels niet opgeleverd tot een schikking is men Donderdag, toen het vier weken geleden was, dat de con ferentie begon, niet gekomen, daar men, ondanks loven en bieden, de standpunten niet in voldoende mate met elkaar heeft kunnen verzoenen. Het schijnt, dat de mislukking der Donderdag gevoerde onder handelingen vooral moet worden toege- hreven aan het feit, dat Herriot vasthield n een ontruimingstermijn, die de Duit- hers te lang voorkomt. De Fransche premier zou namelijk bereid zijn de Fransche troepen terug te trekken op zijn laatst een jaar na een nog vast te stellen datum deze laatste zou dan, naar algemeen wordt aangenomen, ingaan op den dag, waarop Duitschland is begonnen met de tenui voor legging van het plan-Dawes. De Duitschers wilden echter blijkbaar de Fransche troepen ai binnen een maand tijds uit het West- Duitsche industriegebied zien verdwijnen. De opvattingen over deze zaak wykeri dus nog al aanmerkelijk van elkaar af en het gevolg ervan is, dat de Franschen en Duitschers elkaar al begonnen zijn te be schuldigen van halsstarrigheid. In elk geval blijkt nu wel, dat de Britsche bladen, bang dat de eene krant de andere een vlieg zou ^afvangen, op al te voorbarige wijze al eenige keeren de overeenstemming tusschen de Duitschers eerier-, de Franschen en Belgen anderzijds als het werkelijkste feit hebben vastgesteld. In de Donderdag gehouden zitting der delegatieleiders ter Londensche Conferentie, heeft de Amerikaansche gedelegeerde Kel logg aan de Duitschers medegedeeld, dat de geallieerden eenstemmig het Fransche voorstel in zake de militaire Roer-ontrui ming goedkeuren. BUITENLAND. Stalen tanden In de Krupp fabrieken vervaardigt men thans kunsttanden van dezelfde soort staal, waarvan men vroeger kanonnen en pantser platen maakte. De Spanjaarden in Marokko Uit Madrid wordt gemeld, dat Primo de Rivero aan de pers medegedeeld heeft dat het vreemdenlegioen en de nieuw aangekomen troepen hevige aanvallen der inboorlingen hebben afgeslagen, waarbij de aanvallers groote verliezen leden en de Spanjaarden veel oorlogsbuit hebben ge maakt. o Zes jongens by spel doodgeschoten In Hannover heeft het spelen met vuur wapens door jongons den dood van zes knapen veroorzaakt. Een aantal schooljongens waren »Indi- aantjec aan het spelen. Een jongen van 14 en zijn broertje van 10 jaar waren cowboy en ivingen* een aantal speelmak kers, die voor Indianen figureerden, met lasso's. Elke »gevangene« werd aan den boom gebonden om ter dood gebracht te worden. Daarop begonnen de icowboys® met revolvers op hun kameraadjes te schieten en doodden zes hunner. Ze dachten, dat de revolvers met losse patronen geladen waren. Welrea belegeren een kerk Uit Rome wordt gemeld, dat dezer da gen vele vrouwen en kinderen genoodzaakt waren in de kerk van het dorpje San Vito, op de helling van den Vesuvius gelegen, te blijven, omdat tijdens den dienst plot seling een troep wolven de kerk hadden omsingeld. Eenigen tijd later kwamen de mannelijke inwoners van het dorp, ongerust geworden over het lang uitblijven van hun vrouwen en kinderen eens kijken wat er aan de hand was en zij zagen de uitgehongerde roofdieren. Vlug haalden zij hun geweren en losten schoten op de dieren, die den aftocht bliezen, nadat eenige hunner waren gedood. Bijna nooit heeft men in deze buurt wolven waarge nomen. o Onrust in Lissabon. De correspondent van de 8Tirr.es® te Lissabon meldt dat de regeering Maandag avond, een revolutionaire beweging ver wachtend, de straatpatrouilles heeft ver sterkt en de politie met geweren heeft bewapend. Des nachts hoorde men ver scheiden knallen, waarvan de oorzaak on bekend wasenkele personen werden ge arresteerd. Overigens was alles kalm de regeering blyft den toestand meester. Ken Russische torpedoboot vergaan Een Russische torpedobootjager is in de Zwarte Zee op een mijn geloopen. 15 man zijn daarbij omgekomen. De opstand in Brazilië Uit Santos wordt officieel gemeld, dat het aantal der bij de gevechten om San Paulo gedoode burgers en militairen 1106 bedraagt. Lichte aardbevingen iu Japan Te Kobe, Osaka en elders zijn weer vrij heftige aardbevingen gevoeld. Te Nagoya is de waterleiding gesprongen. De bevolking vluchtte uit haar huizen, doch ongelukken worden verder niet gemeld. Groote overstroomingen in China 50.000 dooden Ernstige overstroomingen, welke een aan zienlijk verlies aan menschenlevens gekost hebben, teisteren China. Tal van steden, duizenden dorpen en groote uitgestrektheden land staan onder water. Tientsin, dat ook bedreigd werd, is door den onlangs opge worpen dijk behouden gebleven. Het is onmogelijk een cijfer te noemen van het aantal slachtoffers, maar zekere aanwijzingen leiden tot een schatting van ten minste 50.000 verdronkenen, terwijl het aantal zijdelings getroffenen in de millioenen moet loopen. HEUSDEN. Chemisch bereid TAFELWATER, VICT0R1AWATER - DRACHENQUELLE. BINNENLAND. Leerplichtwet De minister van Onderwijs heeft het wetsontwerp tot wijziging der Leerplicht wet (opschorting van het zevende leerjaar) ingetrokken. Gelijk men weet, had deze veelbespro ken wijziging ten doel, dat gedurende het tijdvak van 1 Januari 1923 tot en met 31 Dec, 1924 de leerverplichting voor het zevende leerjaar van lagere scholen geen toepassing zou vinden. Verensen-regeling Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Gemeentewet met betrekking tot de plaatselijke belastingen, voorname lijk wat betreft de forensen-regeling. Mr. Zimmerman gouverneur-generaal van Ned -Indie Naar men aan het »Hbld.< van be trouwbare zijde meldt, zal nor. D. Fock het volgend jaar als gouverneur-generaal van Ned.-Indië worden opgevolgd door oir. A. R. Zimmerman, oud-burgemeester van Rotterdam, thans als commissaris-generaal van den Volkenbond te Weenen werkzaam. De poatchèque- en girodieust Naar de 8 Tel.® verneemt, is de directie van den girodienst voornemens den dienst op 16 September a.s. gedeeltelijk te her openen. Dan zal begonnen worden met den dienst in te stellen op de eerste tien duizend rekeninghouders, waartoe o.a. alle rijksontvangers behooren. Naar men mededeelt zal, indien zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, in de tweede helft van de maand Septem ber worden overgegaan tot openstelling van den postchèque- en girodienst voor het pu bliek verkeer. En wel in dien zin, dat de dienst wordt aangevangen met bo venbedoelde tienduizend rekeningen. Een week of veertien dagen later, naar gelang van de drukte van het verkeer op bedoelde rekeningen zullen wederom tien duizend rekeningen in dienst worden ge steld, zoodat binnen afzienbaren tijd alle rekeningen wederom in het verkeer zullen zijn opgenomen. o Vermindering Raden van Arbeid De *Grondwet« meldt, dat over het geheele land vermoedelijk 8 Raden van Arbeid zullen worden opgeheven. Men zal tot vermindering van het aantal Raden van Arbeid geraken, vooral door de invoering van machiriaal-administratie. Wil een bepaald ressort een zelfstandi gen Raad van Arbeid bezitten, dan zal in dit ressort een bepaald aantal verzekering- plichtingen moeten worden aangetroffen. Waar het vermoedelijk 8 Raden van Arbeid dit getal niet zullen behalen, zullen deze bij invoering van bovengenoemde reorganisatie worden opgeheven en gecom bineerd met Raden van Arbeid uit aanlig gende ressorten. "PLAATSELIJK NIEUWS. aangeboden aan de ingezetenen, door de „HEUSDENSCHE HARMONIE" Directeur de heer Joh. van Berkel te Ammerzoden, op Zaterdag 16 Augustus a.s. des avonds om 7 uur in de muziektent alhier. Programma. 1. Marsch. 2. 'I Armeniénne, Fantaisie. 3. Lente's Ontwaken, Ouverture. 4. Marsch. Pauze. 5. Voix Romain, Walse de concert. 6. Ouverture-Joyeuse, Lustspiel ouverture de Keler Belar. 7. Corneliusmarsche, Concertmarsch. 8. Marsch. 9. Finale. (De nummers 3 en 6 Concours Gorcum.) Heusden. Zooals we in ons vorig No. reeds meèdeelden behaalde de »Heusdensche Harmonie® op gepasseerden Dinsdag te Gorcum gehouden Concours, den 2den prijs in de 2de afdeeling. Het ligt niet in onze bedoeling hier eene nabetrachting te houden, toch kunnen wij niet nalaten èn Dirigent èn Executanten te complimenteeren met deze kranige prestatie, en de schitterende manier waarop zij zich hebben weten te rehabi- liteeren. Want we kunnen niet ver- heelen, dat de onlangs geleden nederlaag een groote teleurstelling was, maar wie zal dat pijnlijker hebben gevoeld dan de betrokken personen zelf. Doch geen tegenslag was in staat de energie te dooven, en met verdubbelden ijver werd de studie hervat. Wanneer we daarbij nog in aan merking nemen de zeer beperkte studietijd en een verplicht nummer dat technisch vrij hooge eischen stelde, is 't geen ge meenplaats wanneer we hier spreken van ,,'n kranige prestatie En dat velen deze gevoelens met ons deelden, bewees wel de groote belangstelling den overwinnaars bij hun aankomst bewezen. Jammer dat de Directeur, de Heer van Berkel, te Gorcum was achtergebleven, en dus zijn rechtmatig deel in deze huldiging heeft gemist. We vernamen evenwel inmiddels dat het in de bedoeling ligt ZEd. Zaterdag alsnog te huldigen. Van de werf van de Firma de Haan «Sc Oerlemans alhier werd met goed gevolg te water gelaten het stalen rijnschip xEigen Hulp II in aanbouw voor de maatschappij van dien naam te Rotterdam. De hoofdafmetingen van het schip zijn als volgtlengte 67 M., breedte 8.20 M. holte 2.30 M.het laadvermogen bedraagt circa 850 tons. Het schip is zeer modern ingericht met salons, badkamer, centrale verwarming enz., terwijl het schip zal wor den voortbewogen door een compressor- looze Dieselmotor sDeutz® 120 P.K. Op de vrygekomen helling werd terstond de kiel gelegd voor een Rijn Herne kanaal schip van circa 1350 ton. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt worden er pogingen in het werk gesteld om de Oranjevereeniging die sedert 1919 niets meer van zich liet hooren, wederom op te richten. Tegen Dinsdag avond 8 uur is daartoe in de Buitensociteit een vergadering belegd, alsdan zal een bestuur worden gekozen en zullen bespre kingen worden gevoerd, over te houden feestelijkheden met 't oog op de verjaardag van H. M. de Koningin. Wij twijfelen er niet aan of vele inge zetenen zullen aan den oproep gevolg geven en de vergadering bijwonen. Naar wij vernemen zijn thans door Gedep. Staten aan de betrokken gemeente besturen toegezonden de ontwerpen van wet tot vereeniging van het dorp Oud- heusden en de gemeente Herpt met Heusden, alsmede van de vereeniging van het dorp Elshout met Drunen. Over deze ontwerpen moeten de ge meenteraden de commissiën uit de ingeze tenen, als bedoeld in art. 131 der gemeente wet, worden gehoord. De verkiezing (candidaatstelling) ter benoeming van die commissie, welke uit 7 leden moet bestaan zal alhier worden gehouden op Woensdag 3 September a.s. Aalbnrg. Dezer dagen is het onder- grondsch benzine-reservoir met pomp by den heer G. Garstman alhier gereed ge komen. Het is gevuld met 6230 Liter benzine. (Zie Advertentie). Almkerk. Geslaagd voor nuttige hand werken, Mej. W. D. van Stenis alhier. J.l. Dinsdagmiddag deed alhier een militaire vliegmachine van Belgische nati- tionaliteit wegens defect aan den motor een noodlanding. Bij het dalen op den grond werd het vliegtuig zoo beschadigd, dat aan opstijgen niet meer viel te denken. Op 't Dinsdag j.l. gehouden concours te Gorinchem behaalde het fanfarecorps »Nooit Gedacht® alhier een 2de prijs in de Hoogste Eere-afdeeling en Woensdag behaalde de Gem. Zangvereeniging »Oefe- ning Kweekt Kunst® te Nieuwendijk een 2e prijs in de 2e afdeeling. Andel. De heer H. Redert alhier slaagde voor de acte Engelsch L, O. Als een bijzonderheid kan worden gemeld dat godurende de maand Juli door de Schutsluis alhier zijn gepasseerd 3238 Vaartuigen te samen aan tonnenmaat 522127 dit is het hoogste cijfer van vaartuigen, die ooit per maand door de schutsluis van Andel zijn gegaan. Brakel. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. J. van Dalen, thans onderwij zer aan de Koningin Wilhelmina-School te Scheveningen, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen in de Engelsche taal L. O. I# Dewerken. Dinsdagnacht omstreeks 3 uur ontstond brand in een schuurtje by de woning van T. Hoeflaak. De vlammen sloegen over naar de woning, met het ge volg, dat het geheele gebouw, bewoond door 3 gezinnen, in asch werd gelegd. Van den inboedel van Hoeflaak en G. Vroegh kon niets worden gered, doch aan D. Schaar mocht het gelukken een gedeelte van zijn huisraad in veiligheid te brengen. Van H. kwamen ook 3 geiten en eenige kippen en eenden in de vlammen om. Capelle. Ds. de Jonge, Geref. predi kant te dezer plaatse, heeft bedankt voor het beroep naar 2e Exloërmond. Dezer dagen had de winkelier d. V. alhier het ongeluk met zijn wagen volge laden met winkelwaar te water te gera ken, doordat het paard weigerde vooruit te gaan en achteruit liep. Met veel in spanning werd het voertuig weer op het droge gebracht. De materieele schade was aanzienlijk. Op a.s. Dinsdag. 19 dezer zal de Gerf. Zendingsver. U. K. K. te dezer plaatse een vergadering houden. De agenda be vat de volgende punten: 1. opening. 2. notulen. 3. rekening en verantwoording der wykcommissies. 4. behandeling ondey* werp naar aanleiding van 1^ 16 enz. door mej. A. van pelle. 5. Gedicht door Me„^ Vrijhoeve-Capelle en 6. ro.. sluiting. De heer J. K. alhier heeft met gunstig gevolg zijn examen afgelegd voor Rijkehoefsmid. Dranen. Veiling 12 Aug. 1924, 16 vens n te Ci>. Vos 'ie Zwarte bessen cent per K.G. Roode bessen 23—28 8 Witte bessen 8 8 Tuinboonen 8 Snij 192—241 8 8 Wagenaars 121 8 Duitsche boonen 23 Princesse boonen 211-22 8 Diverse boonen 8 Appelen 31-23 8 8 Peren 3-161 8 Morellen 42 9 Pruimen 6-31 i 8 Sjalotten 15-151 8 Kersen 8 Toematen 24—261 8 8 Bloemkool 8 8 stuk. Roode kool 21—91 8 8 Witte kool 8 8 8 Savoye kool 2-21 8 1fr* - Spitskool 8 8 Komkommers 3—6 l 8 8 Perziken 2-61 8 8 Miloenen 30—57 8 8 8?Tf Augurken 35—60 8 100 St. Peen 42—20 8 8 bos /f Kroten 1-11 8 8 8 Definitief is thans vastgesteld, dat^ de tuinbouwtentoonstelling alhier zal ge houden worden op 13,14 en 45 Sept. a.s. drie dagen welke de tuinbouw in het ge bied der veiling »de Langstraat® een flinken stap in de goede richting moet brengen. Wij moeten trachten door het inzenden van mooie groenten en prachtig fruit, de aandacht van honderden koopers op onze veiling te vestigen, om zoodoende de naam onzer verkoopinrichting nog te vergrooten en de hoogste prijzen voor onze producten te kunnen bedingen. Groote koopers getuigen, dat onze streek mooie waar levert, mooier dan op vele plaatsen elders. We hebben nu de gele genheid dat te toonen, n,l. door een goed geslaagde tentoonstelling. Laten wij door algemeene deelneming zien, wat de veiling »de Langstraat® presteertlat<& wij door talrijke, mooi gesorteerde, mooi gupl^Clste inzendingen, de tentoonstelling een worden voor het oog van kooper en kijker. I Binnen korten tijd verschijnt het pro gramma waarin het geheele verloop der tentoonstelling vermeld staat, n.l. de alge meene bepalingen waaraan de inzenders zich te houden hebben, de verschillende afdeelingen, de prijzen die kunnen worden verdiend enz., kortom het geheele verloop. Gratis exemplaren zullen ter veiling vei- krijg baar zijn. Naar wij uit goede bron vernemen, is bij den raad der gemeente ingekomen het wetsontwerp tot annexatie der gemeen ten Drunen en Elshout. Gameren. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk werd de verbouwing van de Christel, bewaarschool aanbesteed. Ingeschreven werd als volgt H. v. Eek f 1341 J. G. v. Willingen f 1418 T v. Willingen f 4498 Schilderwerk. W. v. Utrecht f 485 A. Boere f 597 Aan den laagsten werd het werk gegund. Herpt. 12 Aug. Na al lang reeds besproken te zijn door het publiek, is heden morgen alhier aangekomen het wetsontwerp tot annexatie en zal onze gemeente worden ingelijfd bij Heusden, waarbij al de boeren van Herpt burgers worden. Met bijna alge meene verontwaardiging is dit nieuws, volgens onzen correspondent, onder de be volking vernomen en men kan zoo nog niet zien, waar ook, de voordeelen welke uit deze annexatie zullen kunnen voortvloeien, en men kan niet begrijpen hoe de hooge autoriteiten onzer provincie er toe kunnen komen een boerenbevolking te annexeeren bij een stadsche bevolking. »B. Ct.« Land van Altena. De hooibouw, die door het ongunstige weer zeer lang heeft geduurd, is thans geëindigd. De opbrengst Firma ALPH. HUPSCH k Verscliuur-Baert, J -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2