SANGUINOSE Dg. B. ImM L. 8- Firma L J. CAHIERS Varkens en Koeien. Meelfabriek „De Hoop", Capelle (N.-Br.) van 3'2, 5 en 6 cent. Het BESTE KRACHTVOER voor Firma A. L. SNEEP Co. GORINCHEM, Augustus 1924. Aan Bezitters en Koopers van Automobielen MR Voorzitter. Om een bond op te richten. v. Wijk. Nu is hij er. Dat het toen gegeven is, kan ik billijken, men wist toen niet of het gaan zou doch de bond heeft nu bewezen levensvatbaarheid te bezitten, dus nu moeten ze maar rente gaan geven en op eigen wieken drijven. Roza. Is het waar, dat goederen buiten de gemeente worden geleverd, dan zou ik geen gelden beschikbaar stellen uit het ebsfonds, want dan handelt de bond in stryd met zijn doel. Ik zou zeggen, laten ze tegen een behoorlijk winstmarge naar buiten leveren, dan is er niets tegen en kunnen zy hun kosten bestrijden. J. v. d Pol. Het is waar, dat naar buiten wordt geleverd en ik heb daartegen reeds vaak geprotesteerd, doch het helpt me niet veel en dan geef je het ten slotte op. Ze hebben het vorig jaar ook kunst mest geleverd aan de landbouw vereen, te Veen en die hebben toen 10 ct. per zak meer moeten betalen. Roza. Dat is toch geen winst, laat ze een behoorlijke winst gaan rekenen en in dien zin werken, dat is toch gezond. J. v. d. Pol. Dat heb ik gewild. v. Wijk. Ze kunnen op die manier iederen koopman wel makkelijk wegslaan. J. v. d. Pol. Ze handelen in strijd met hun eigen reglement, ik heb ze daar reeds vaak op gewezen. Wat echter de zaak der uitbreiding betreft, deze is noodzakelijk. v. Wijk. Ik vind het niet noodig, zonder rente geld te verstrekken, een ander moet ook rente geven. J. v. d. Pol. Het gebouw zit pak, pak vol en het is nu tijd om aan te koopen en er is geen ruimte. v. Wijk. Ze zullen zich toch moeten beperken, alle coóperatie's moeten geregeld bijbouwen en daaraan moet eens een einde komen. Bouman. Ik kan me heel goed veree nigen met het voorstel van B. en W. Voorzitter. Dan zal ik dit voorstel in omvraag brengen. Dit voorstel wordt aangenomen met 1 stem tegen. De heer J. v. d. Pol stemde tegen het voorstel. g. Verslag Gezondheidscomm. Heusden. Wordt ter inzage gelegd. h. Rekening 4923 van de P.N.E.M. Deze rekening geeft met alle afschrij vingen een nadeelig saldo van f6260.01, zonder afschrijvingen van f2500. De Voorzitter stelt voor, de rekening goed te keuren. De heer v. Wijk zegt, dat reeds meer mallen over de hooge rekeningen is ge sproken en zou daarom gaarne eenige inlichtingen hebben. De Voorzitter merkt op, dat de rekening ter inzage blijft liggen en ze iedereen dus kan inzien. De rekening wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. i. Schrijven van de P.N.E.M. naar aanleiding van de uitbreiding van het electr. net in de Wijksche Steeg. De kosten zullen bedragen f 650, wordt op een andere plaats het net afgebroken en daar weer opgebouwd dan zullen slechts 4 palen noodig zijn, die geraamd worden op f60. Het arbeidsloon is volgens het schrijven, slecht te schatten, de directie van de P.N.E.M. schat dit op f350. B. en W. stellen voor de verplaatsing van het net in eigen beheer uit te voeren, het gedeelte in de Uilensteeg af te breken en het in de Wijksche Steeg weer op te bouwen. De heer v. Wijk verklaart zich hier erg voor, het arbeidsloon is hier niet zoo hoog. De heer J. v. d. Pol vraagt of de ver bouwing niet kan worden aanbesteed. De heer v. Wijk zou het voorstel van B. en W. niet willen afkeuren, hij vind het voorstel heel goed, men kan dan meteen zien, of en hoeveel voordeel op deze manier is te behalen, De Voorzitter zegt, dat B. en W. uit voering in eigen beheer voordeeliger achten. De heer Roza merkt op dat de arbeiders hier een dergelijk werk reeds eerder ge daan hebben en er dus wel mede op de hoogte zijn. De heer v, Wijk dringt er op aan het werk zoo spoedig mogelijk uit te voeren. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Opmaken aanbeveling voor twee leden van het college van zetters, aftreding de heeren N. v. d. Maaden en W. Mouthaan. De aftredende heeren worden met hunne plaatsvervangers met algemeene stemmen herbenoemd. Onbewoonbaarverklaring van de woning van T. Bleijenberg. De Voorzitter vraagt den heer v. Wijk hoe ver hij is gevorderd met het plan tot het bouwen van een woning voor genoem den Bleijenberg. De heer v. Wijk zegt het treurig te vinden dat de man, die reeds vreest dat er niets van zal komen, zoo lang moet wachten en het Burgerlijk armbestuur niet afwerkt. Onbewoonbaar verklaren is heel mooi, doch daarmede is men er niet en spr. gelooft ook niet dat het in dezen de weg is. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten eischen dat de raad tot onbewoonbaar ver klaring overgaat, bovendien kan de ont ruiming op 6 maanden gesteld worden, zoodat er nog tijd genoeg overblijft om in een andere woning te voorzien. De heer Bouman lid van het Burg. Armbestuur wordt verzocht zoo spoedig mogelijk door het college het besluit te doen nemen dat het zich verantwoordelijk stelt voor de rentebetaling van de bouwsom. Hierop wordt tot onbewoonbaarverklaring besloten met algemeene stemmen. Eveneens wordt A. v. Wijk in de Pol straat ontheffing verleend van het art. der bouwverordening waarbij verboden is, bet bouwen van een schuur met rieten dak en rieten zywanden, omdat deze alleen be hoeft te dienen voor berging van vlas. Het uitbrengen van advies omtrent het wetsontwerp betreffende de vereeniging van Wijk en Aalburg met Vees. De heer v. Wijk had graag gezien dat de leden van den raad het bezuinigings rapport hadden thuis ontvangen, om dit op hun gemak te bestudeeren evenals dit de leden van de commissie hebben ontvangen. Het is wel waar, het rapport heeft ter inzage gelegen ter secretarie doch spr.'s werkzaamheden laten niet toe steeds mid den op den dag er uit te breken. Om thans, zonder voldoende voorbereid te zijn een beslissing te nemen acht spr. niet wen- schelijk de zaak is van te groot gewicht, bovendien acht hij zich niet bekwaam genoeg deze cyfers in een openbare vergadering te behandelen, zonder de noodige studie er van gemaakt te hebben. Ook de heeren v. Rijswijk en v. d. Pol verklaren dit. De heer v. d. Velden zegt, dat het rapport bij de ingekomen stukken heeft gelegen en dus voor een ieder ter inzage. Alle stukken aan de raadsleden thuis te sturen acht hij ondoenbaar. Als iemand geen tijd heeft ze ter secretarie te komen inzien, moét hij geen raadslid zijn. Roza. Nu dat vind ik wel een beetje scherp. v. d. Velden. Het is toch zoo. G. v. d. Pol. In groote gemeenten krij gen de raadsleden de stukken wel thuis gestuurd. Roza. In kleine ook wel. v. Wijk. Of iemand raadslid kan zijn of niet, zullen we buiten beschouwing laten de vraag is alleen of wij voldoende op de hoogte zijn. Ik geloof dat de cijfers niet zoo gemakkelijk kunnen beoordeeld worden. De heer Roza stemt dit toe. De com missie heeft er een heelen avond opgezeten en is ook nog niet klaar, naar zijn meening bestaat er dus geen bezwaar tegen de beslissing te verdagen en desnoods een commissie uit den raad het rapport te doen onderzoeken. Spr. acht het besluit te ge wichtig om dit zonder goede voorbereiding te nemen. De beer v. Wyk heeft gehoord, dat de commissie heeft vergaderd van zes uur tot half elf en dat zy nog niet gereed is ge komen. De Voorzitter st-emt dit toe, de com missie maakt een ernstige studie van het rapport, en maakt nogal bezwaren om de ebbe in de gemeenschap te brengen. v. d. Velden. Het gaat hier over het wetsontwerp der vereeniging, niet over de gelden van de Ebbe, dat maken Ged. St. wel uit, daarvoor zijn nóch de Raad nóch de Commissieleden verantwoordelijk. Ged. St. handelen toch zoo ze zelf willen. Voorzitter. Dan is alles een groote nul en dat belief ik niet te gelooven. Er zijn 14 Raadsleden, die er hun gevoelen over hebben uit te spreken en daarnaast eischt de Wet nog de uitspraak van 14 Com missieleden dus zij hecht aan hun uit spraak, volgens mij, wel groote waarde en de Regeering zal dan ook zeker met de uitspraken rekening houden. v. Wijk. Ik zou er een voorstel van willen maken, om een besluit tot een vol gende vergadering te verdagen. Voorzitter. Misschien is de Commissie niet ongenegen om in vereeniging met den Raad het bezuinigingsrapport te behandelen. Roza. Daarmede kan ik niet accoord gaan. Er wordt gevraagd een zelfstandig oordeel van den Raad naast het oordeel van de Commissie. De Raad moet dus oordeelen, geheel afgescheiden van de Commissie. Voorzitter. De Raad is hierin vrij. Wil hij het rapport door een commissie uit den Raad laten onderzoeken, of wil de Raad bijeen komen en een onderzoek instellen, dan staat hij daarin geheel vrij. De Secretaris merkt op, dat het bezui nigingsrapport niet is van den Secretaris, doch dat het door B. en W. van dezen is overgenomen. De heer v. Wijk zegt, dat het rapport aan de Commissieleden is toegezonden en nu kan de heer v. d. Velden wel gelijk hebben, dat niet in alle gevallen de stukken aan den Raad kunnen worden gezonden, doch in zoo'n gewichtig geval als het hier betreft, had spr. het toch goed gevonden. Het kan toch ook niet zoo'n groot bezwaar zijn geweest, ieder lid een afschrift thuis te sturen, dan had ieder daarover zijn eigen oordeel kunnen vellen, daarvoor is geen commissie uit den Raad noodig. De heer Roza merkt op, dat dit ge deeltelijk wel waar is, dech dat een com missie uit den raad ellenlange redevoeringen voorkomt, terwijl een commissie ook meer studie van het rapport kan maken, wil men het echter vandaag nog afwerken, is dit spr. ook goed, doch hij acht het niet verantwoord een besluit te nemen, als er 3 leden verklaren, niet voldoende voorbe reid te zijn. De heer v. d. Velden roeent, dat de Ebbe buiten beschouwing kan blijven, laat men daarvoor, indien men dat verlangt, art. 217 der Gem.wet toepassen en deze buiten de gemeenschap houden. De heer Roza acht het geen bezwaar, een besluit te verdagen, opdat de leden zich alsnog op de hoogte kunnen stellen. De heer v. Wijk vraagt, of het waar is, dat de Ebbe indertijd aan de ge meente Wijk is toegewezen. De Voorzitter zegt, dat dit niet zoo is, de Ebbe is toen toegewezen aan de afd. Aalburg. De heer Roza vermoedt, dat het lid v. Wyk bet raadsbesluit van '98 in het hoofd hangt. De heer Bouman komt het voor, dat B. en W. voldoende aandacht aan het rapport hebben gewyd, daarnaast nu nog eeDs een commissie uit den raad dit te laten doen acht hij overbodig. Spr. meent, dat ieder lid voor zich zelf thans een onderzoek behoort in te stellen en zijne meening er over behoort te zeggen. De heer Roza staat het gelijk, zijn de raadsleden op de hoogte, dan nu maar afwerken. De heeren G. v. d. Pol en Bouman verklaren het rapport te hebben bestudeerd. De heer G. v. d. Pol meent, dat het toch niets geeft en Ged. Staten toch hun zin doen. De heer v. Wijk merkt op, dat dan de uitspraak reeds is gevallen. Besloten wordt, dat de raadsleden Zaterdagavond een byeenkomst zullen hebben, waarin het rapport grondig zal worden besproken, om dan in een open bare vergadering een beslissing te nerasn. Bij de rondvraag vraagt de heer v. Wijk, of de pomp in de Heistraat niet hersteld kan worden. De Voorzitter merkt op, dat dit met het oog op de groote kosten niet kan ge schieden, daarbij, zoolang er water in de Wetering is, halen de menschen hun water niet aan de pomp. De heer v. Wijk zegt, naar de kosten te hebben geïnformeerd en van den koper slager Richters de verzekering te hebben gekregen, dat de kosten niet meer zullen bedragen dan f15. Bovendien hebben een paar omwonenden verklaard er op te zullen letten, dat de pomp niet meer door de jeugd wordt stukgemaakt. De Voorzitter meent, dat, als de kosten niet meer dan f 15 zullen bedragen, dan de herstelling niet achterwege behoeft te blijven. Het lid G. v. d. Pol zegt, dat de Voor zitter zich volkomen gelijk is gebleven. Immers, reeds vroeger heeft Wethouder v. d. Velden aangedrongen op herstelling der pomp en toen antwoordde de Voorzitter eveneens, dat de kosten te hoog zouden worden en de omwonenden het water toch niet gebruikten. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten, de pomp te doen herstellen indien de kosten niet meer zullen bedragen dan is opgegeven. Verder zegt de heer v. Wijk, dat Cor- nelis van Bergeijk hem heeft gesproken over de vergoeding van 4 boompjes die met den aanleg van het G. E. B. moesten ruimen. De Voorzitter zou hem daarvoor f10 hebben toegezegd. De Voorzitter kan zich wel herinneren, met v. Bergeijk te hebben gesproken, hoe veel schadevergoeding echter was beloofd, niet. Hij belooft, met v. Bergeijk te zullen spreken en de zaak in orde te brengen. De heer v. Wijk vraagt, of er geen verzoek is ingekomen van de schaarmees- ters van het Wykerzand, om in den sloot tusschen Wijkerzand en KoreDzand een greppel te doen graven, om de bewoners van den Hoogen Maasdijk bij vloed van versch water te voorzien. Ook met het oog op brand is dit zeer noodigkwam er nu brand, dan zou men niet weten hoe aan water te komen. De Vocfrzitter zegt, dat geen verzoek is ingekomen. Wel heeft een der schaar- meesters hem hierover gesproken, doch deze liet het toen voorkomen, ais zou het de bedoeling zijn om daardoor het plaatsen van een heining te voorkomen. Vooral met het oog op watervoorziening bij brand is spr. er voor te vinden, de voorgestelde werkzaamheden mede te doen uitvoeren. B. en W. zullen na afloop der vergadering even een onderzoek gaan instellen, terwijl de Raad goedkeurt, de werkzaamheden te doen uitvoeren. De heer v. d. Velden zegt, dat bij den jongsten brand te Meeuwen bleek, dat de brandbluschmiddelen te wenschen overlieten en acht het daarom noodig, dat ook hier de spuiten eens worden geprobeerd. De Voorzitter zegt, dat het brandblusch- materiaai hier uitstekend in orde is, dit is telkens gebleken bij brand. De opperbrand- meester zorgt er uitstekend voor en ziet de zuigers geregeld na. Wil de raad echter de spuiten laten probeeren, moet hij dit weten, doch spr. acht het niet noodig eo onnoodig kosten maken. De heer v. d. Velden meent, dat uit bezuinigingsoogpunt, het probeeren der spuiten niet mag achterwege blijven, anders draagt de raad de verantwoordelijkheid. Was er bij brand eens iets niet in orde dan zou het zijn waarom wordt daar niet naar gekeken. De heer Roza merkt op dat de Opper- brandmeester in deze heeft te beoordeelen, of het probeeren der spuit noodig is, deze draagt de verantwoordelijkheid. De Voorzitter zegt, niet te kunnen be grijpen dat Wethouder v. d. Velden dit gisteren niet ter sprake heeft gebracht in de vergadering van B. en W., daar hoort dit thuis. De heer v. d. Velden zegt er toen niet aan gedacht te hebben. De heer v. d. Velden vestigt nog de aandacht op de pompen van een paar wo ningen te Aalburg die slecht water geven en vraagt of er niets aan te doen zou zijn dit te verbeteren. De Voorzitter antwoordt, dat hem de slechte toestand van het water bekend is, doch dat daaraan niets is te doen, de putten deugen niet, deze zijn terechtgeko men op moerasgrond en niet op zandgrond. De heer J. v. d. Pol meent dat met het storten van grint of griritzand op den bodem der putten misschien wel verbetering zou zijn aan te brengen, het water wordt dan meer gezuiverd. De Voorzitter zegt toe, hiernaar te zullen informeeren en dit middel indien dit afdoend wordt geacht te zullen toepassen. Hierop wordt de vergadering gesloten. Beslist beste middel tegen Bloedarmoede en Zenuwzwakte. Sanguinose is een zuiver plantaardig toni cum en een degelijk versterkingsmiddel voor zwakken en herstellenden. Het wordt met vrucht toegepast bij bloedarmen, bij zenuwhoofdpijn en zenuwzwakte, bij jonge moeders, bij klierachtige kinderen, bij herstellenden van typheuse koortsen en in alle die gevallen waar de normale bloedvorming geleden heeft. Zij werkt degelijk en geleidelijk en zonder schadelijke bij werking. De Sanguinose is »heU middel voor alle gevallen van uitput ting en algemeene ver slappingstoestanden. Prijs per fiesch met ge bruiksaanwijzing f 1.,6 fl.|fll.—,12fl.f,21.— Verkrijgbaar bij alle Apothekers en voorname Drogisten. Wacht u voor namaak VAN DAM Co. De Riemerslraat 2c/4. Wijk en Aalburg. Rentevergoeding voor inlagen 4% pCt. A. MICHAËL, Kassier, In den Boekhandel van de te HEUSDEN, zijn verkrijgbaar Belangrijk hooger gehalte aan eiwit- en vet stoffen dan andere meelsoorten als b.v. maismeel en gerstemeellager in prijsanalyse ter inzage. Sneller gewichtstoename en beter kwaliteit spek bij Uw Varkens. Hooger melkopbrengst bij Uwe Koeien. Vraagt een proef bij Uwen Handelaar EN DOET UW VOORDEEL. Wij hebben het genoegen U mede te deelen, dat wij het Importschap op ons hebben genomen der alom bekende CHEVROLET-Antomobielen en Vrachtwagens. Steeds houden wij verschillende modellen in voorraad. Het zal ons een genoegen zijn, eens bij U te komen de- monstreeren. Tot het zenden van de sterk verlaagde prijzen zijn wij steeds bereid. Onder beleefde aanbeveling, SKs Hoogachtend: ARKELSTRAAT D 76 TEL. 111. I 1% Sneep's Grofmeel CHEVROLET- Automobielen. Firma C. F. VAN MILL

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 6