Eerste Blad Firma JOH. DE MOL, C. DE KEMP. Und van altena Correspondentschap le Klasse. RAAMSDONKSVEER. H. J. ABBliNK. Drogisterij Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, 4426 Vrijdag 22 Augustus 1924 Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. KEIZERSDIJK F. 81, 912 uur. De door de regeering voor gestelde wijziging der Loterijwet. Speciaal adres voor Werkmansgoederen. Engstraat HEUSDEN. 1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Diseontee- ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatiën, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, Meermalen hebben we als onze mee ning doen kennen dat wetten, welke niet gedragen worden door de volksovertui ging, al zeer weinig practisch succes opleveren en tot mislukking zijn ge doemd Zij worden door de groote menigte geenszins als eene noodzakelijkheid ge voeld, maar als staans-in-den-weg, waar aan men op alle mogelijke wijzen tracht te ontkomen. En zoo is het ook met onze Loterijwet, die sinds 1905 loterijen in ons land in het algemeen verbiedt. Deze wet is er bij het volk nooit wat men noemt, ingegaan, en wel eenvoudig om deze redenen dat een groot gedeelte onzer landgenooten zijn geluk door het lot wil beproeven en in „loten" geen moreel kwaad ziet. In hetgeen we dagelijks zien gebeuren met betrekking tot bevrediging van de dobbelzucht bij ons volk, moeten we wel concludeeren dat de Loterijwet eene mis lukte proeve van wetgeving is geweest. En nu is er dezer dagen bij de Tweede Kamer nog wel een wetsontwerp inge diend tot wijziging en aanvulling der Loterijwet, hetwelk beoogt eene ver scherping van het bestaande verbod. Dit wetsontwerp betreft het tegengaan van premieleeningen, die geen geldbe legging bedoelen, doch verkapte loterijen zijn. Bedoelen die leeningen geldbeleg ging met een voor den belegger bijkom stige kans op een premie en niet het bevorderen van speelzucht dan zijn zij nog toegestaan. Maar hoe dit criterium in de praktijk te bandhaven zonder tot willekeur te vervallen Een premie- leening wordt steeds uitgegeven tegen lager rentetype dan een gewone leening en wie dus deelneemt in eene premie- leening doet zulks enkel en alleen om de premie, want bad hij zijn geld op eene andere wijze belegd dan zou hij hoogere rente kunnen ontvangen, doch geen kans op eene premie hebben. De premie is dus voor den deelnemer aan een premieleening geen bijkomstig motief maar wel degelijk een hoofdmotief voor zijn deelname. Feitelijk bad het pas ingediende ontwerp-wet alle premie leeningen zonder onderscheid moeten verbieden, indien het in de lijn van den wetgever van 1905 had willen blijven. Ongeveer tegelijkertijd met het verschij nen van bedoeld wetsontwerp stonden de couranten vol met reusachtige adver- tentie'8 over nieuwe ondernemingen, die feitelijk ook loterijen zijn, maar niet volgens het systeem van eene premie leening. Die ondernemingen zijn de Broekhuis- en de A. B. C. Sneeuwbal, welke ons een sterk voorbeeld geven van de onmacht van den staat als wet gever tegenover sluwigheden van hen, die weten dat een groot deel van het publiek hen steunt, omdat het nu een maal noch uit godsdienstig noch uit moreel oogpunt kwaad ziet in kleine gokkerijtjes. De gokneigingen van het meerendeel van ons volk zullen wij niet loven en wel voornamelijk hierom niet, omdat zij maar al te vaak aan minder waardige personen gelegenheid bieden zich ten koste van het publiek op hoogst onsympathieke wijze schromelijk te ver rijken. Maar de ergste gokkerij geschiedt niet met kleine bedragen, die gewaagd worden in zgn. premieleeningen of sneeuwballen, doch die geschiedt aan de Beurs. Daar worden sommen ge waagd die den gokker gemakkelijk kun nen ruïneeren. En nu mogen we toch wel de vraag stellen waarom wel tegen het gokken met kleinebe dragen door de wet wordt opgetreden, terwij 1 het specu- leeren om groote sommen in aandeelen en valuta's ongemoeid wordt gelaten? Het antwoord op deze vraag is gemak kelijk te geven: „men ziet er geen kans toe". Maar dan vragen we ons af of dit antwoord niet in zich sluit eene veroor deeling van elke poging om ter wille van het godsdienstig- en zedelijkheids beginsel slechts een deel van de gokke- rijen te verbieden. Volgens het aanhangig gemaakt ont werp-wet zal de Kroon hebben te beoor- deelen of al dan niet toestemming tot de uitgifte van premieleeningen zal worden verleend. Die toestemming zal alleen kunnen worden verkregen als de aanlegster is eene naamlooze vennoot schap, eene coöperatie of andere rechts persoonlijkheid bezittende vereeniging of eene stichting, terwijl voorts moeten worden nageleefd nadere voorschriften, die bij algemeenen maatregel van bestuur zullen kunnen worden gesteld. En nu lezen we in de Vrijheid daaromtrent het volgende, hetwelk we hier overnemen en waarmede we gaarne instemmen „In welken geest dit zal geschieden, valt af te leiden uit den aanhef van de Memorie van Toelichting, waarin de Minister aangeeft, welke kenmerken erop wijzen, dat een premieleening valt aan te merken als een verkapte loterij. „Uit gifte van stukken van kleine waarde, het systeem van inwisselen van oude obli gaties tegen nieuwe met bijbetaling van een kleine vergoeding, ten einde weder om aan een nieuwe trekking te kunnen deelnemen, het groot aantal op elkander volgende trekkingen, enz. wijzen erop dat de premietrekkingen het hoofddoel vor men en niet de geldbelegging en derhalve slechts sprake is van verkapte loterij". Dat alles zal dus, wordt dit ontwerp wet, voortaan verboden zijn. Maar wat be- teekent dit voor de praktijk? In de eerste plaats wel dit, dat voortaan alleen de meer gegoeden, die over eenige hon derden of duizenden guldens ter beleg ging de beschikking hebben, aan premie leeningen zullen kunnen deelnemen en een grooten prijs zullen kunnen trekken, terwijl de kleine man, de arbeider, de beambte of kleine neringdoende geen kansje in een premieleening meer zal kunnen wagen. Als eerste criterium toch voor de verkapte loterij noemt de Minis ter: Uitgifte van stukken van kleine waarde. Nu achten wij juist de beteekenis uit maatschappelijk oog punt van de loterij hierin gelegen, dat zij voor de minder gegoeden een Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 Blauwe Boezeroenen 1.55 mogelijkheid opent om het wat beter te krijgen dat zij wat hoop, wat zonne schijn brengt in menig vreugdeloos be staan, waarin geen enkel perspectief is om vooruit te komen. Wie hier op aarde tot de beter gesitueerden behooren heb ben de loterij heel wat minder noodig dan de* kleinen, de economisch zwakken, die toch, al spaarden zij alle guldens, welke zij daaraan besteden, zorgvuldig op, nooit het bedrag bij elkaar zouden kunnen krijgen dat een gelukkigja hun op hun briefje brengen kan. Maar juist da&rom moet het bedrag der stuk ken zoo klein mogelijk zijn. Wat hier wordt voorgesteld is derhalve een be voorrechting van het bezittend deel der natie en gaat in tegen het volksbelang. Het is ook onmenschkundig want wan neer men den maatschappelijk zwakken elke kans en elke hoop ontneemt om tot een anderen staat des levens te ge raken, dan vermeerdert men de som van ontevredenheid, die het voortbestaan der maatschappelijke orde bedreigt. Om al deze redenen kunnen wij ons met dit wetsontwerp allerminst vereeni gen. Deze zaak is geenszins zoo onschul dig, als sommigen wellicht meenen, het gaat hier in wezen tegen de loterij als zoodanig, al durft men de consequenties niet in vollen omvang aan. Zij die be zwaar hebben tegen de tegenwoordige ongebreidelde mogelijkheid om ook in solide, ja zwendelloterijen op te zetten, zullen ons moeten toegeven, dat op ander terrein men denke aan de oprichting van allerlei naamlooze vennootschappen van bedenkelijk allooi, aan het plaatsen van aandeelen en obligaties van waar- delooze ondernemingen straffeloos heel wat meer en erger .geknoeid en gezwen deld wordt en dat de daardoor berok kende nadeelen heel wat ernstiger zijn, dan wanneer er op loterijgebied kaf onder het koren loopt. Intusschen ont moet een wettelijke regeling, die tegen oneerlijkheid en kwade praktijken op het gebied der particuliere loterij waakt, bij ons hoegenaamd geen principieele be denking integendeel, wij zouden zulk een regeling, als in het algemeen belang met ingenomenheid begroeten. Maar het ontwerp, dat thans is ingediend, is van veel verdere en van zeer bedenkelijke strekking." En gokken de meeste menschen in het gewone dagelijksche leven niet zon der dat zij het beseffen Neem b.v. een veekoopman, die eenige koeien koopt in de hoop dat de prijs van het vee zal rijzen; neem iemand, die bouw- of wei land in de nabijheid eener stad koopt voor een matig prijsje, wetende dat de kans bestaat, dat de stad zich binnen enkele jaren zoodanig zal uitbreiden, dat het door hem gekochte bouw- of weiland voor bouwterrein noodig is en dus een groote waardevermeerdering zal onder gaan neem een groothandelaar, die bij lage markt eene groote hoeveelheid van een of ander artikel opkoopt in de ver wachting dat de markt zal oploopen en zoo zouden we door kunnen gaan. Staat dit alles niet gelijk met datgeen wat we in het dagelijksche leven met den naam „gokken" betitelen. Zeker, in den grond is het niet anders dan speculeeren enkel op het geluk, dus gokken. En waar al zulke gokkerijen geheel straffeloos mogen plaats hebben, eenvoudig omdat zij niet te verbieden zijn, daar is het toch zeker van den wetge ver onj uist gezien om e e r 1 ij k e loterijen, in welken vorm dan ook, te verbieden. Wil de wetgever gegok en geloot, om welk motief dat dan ook zijn moge, tegengaan, welnu dan moet hij alle gegok en alle geloot als contrabande beschouwen, maar niet slechts dat gegok of geloot, hetwelk nog het meest on schuldige karakter draagt van wege de geringheid der belangen, die er bij be trokken zijn. SUITENLANDSCH OVERZICHT De commentaren der Britsche pers over hetgeen de conferentie heeft bereikt, zijn algemeen beslist gunstig. Alle getroffen overeenkomsten schijnen, zoo wordt gezegd, in Britsche oogen niet ideaal, naar de definitieve resultaten zijn in totaal veel beter dan enkele weken ge- GOEDKOOPST ADRES voor Goud- en Zilverwerken, henevens uurwerken. Wekkers tl.75. Eigen reparatie-inrichting Ziet mijne etalage met prijzen. leden mogelijk scheen. Er is harmonie bereikt tusschen de geallieerden over de voornaamste problemen van Europa en Frankrijk en Duitschland zyn uit de at mosfeer van kille nota's en korte bespre kingen verplaatst in die van vriendschap pelijke discussie. Ook is de deelneming van de vereenigde Staten onofficieel, maar buitengewoon bevordelijk aan het doel aan den wederopbouw der oude wereld bezegeld. In tal van bladen wordt met veei lof gesproken over de voornaamste gedelegeerden Macdonald, Herriot, Theu- nis en Marx wegens hun moed en goede gezindheid en bereidwilligheid om eikaars moeilijkheden in te zien. Ten aanzien der militaire ontruiming van het Roergebied wordt met name in herinnering gebracht, dat bij het begin der conferentie openlijk werd verklaard, dat de bespreking alleen al daarvan de conferentie tot een plotse ling einde zou brengen en dat men in vele kringen meende, dat het contact met de Duitschers slechts zou geschieden via de Commissie van Herstel. Ouk de Fransche Ministerraad heeft in groote lijnen de door Herriot in Londen gevoerde politiek reeds goedgekeurd en men mag veilig aannemen dat de meerder heid van het Fransche parlement eveneens haar instemming daarmee zal betuigen. Wat Duitschland betreft, hierover be staat nog geen zekerheid, doch hos langer hoe meer wordt de verwachting uitge sproken, dat men ook van die zijde noch omtrent het lot der te Londen genomen besluiten, noch omtrent dat der wetten ter uitvoering van 't rapport-Dawes ongerus* behoeft te zijn. IDden komt de Duitsche Rijksdag bijeen, om kennis te nemen van de regeerings- voorstellen, waarna de Rijksdag verdaagd zal worden tot Maandag. Dan zullen in eerste en tweede lezing behandeld worden de drie wetsontwerpen betreffende de toe passing van het rapport-Dawes. Men twijfelt er niet meer aan, of de regeering zal de meerderheid in den Rijks dag hebben. De Duitsch nationalen en de revanche schreeuwers, de aanhangers van Ludendorff protesteeren nog wel, maar als het op stemmen aankomt, zullen zij de regeering niet in den steek laten. De Franschen hebben Oftenburg en Appenweier Maandagavond om 9 uur ver laten. Van 6 uur af mocht geen soldaat z*ch meer in uniform op straat vertoonen. De spoorwegdirectie had opdracht gekregen, voor eer. bijzonderen trein voor de officieren te zorgen. De Duitsche autoriteiten hadden affiches laten aanplakken, waarin de aan staande ontruiming werd aangekondigd en de bevolking werd uitgenoodigd, zich correct te gedragen en zich van betoogingen te onthouden. Ook werd de bevolking ver zocht, geen vlaggen uit te steken en alles te vermijden, wat op het laatste oogenHik pijnlijke incidenten zou kunnen uitlokken. De bezetting, die uit een eskadron huzaren en een compagnie infanterie bestond, werd voor haar vertrek door een kolonel toege sproken en vertrok vervolgens in de richting van Kehl. Maandagochtend 4 uur had de Fransche opperbevelhebber instructie ont vangen, de stad nog denzelfden dag te ontruimen, Te Offenburg waren van Fran sche zijde in het geheel 54 woningen in beslag genomen. Al deze woningen zijn weer ter beschikking van een rijkscom missaris gesteld. Van bijna elk huis wap perde Dinsdag een zwart-rood-gouden vlag. o BUITENLAND. De oTerstroomingen lu China Duizenden dooden. Men meldt aan het »Hbld.« uit Peking Onder groote ontsteltenis is hier de tragedie bekend geworden van de ontzag lijke overstrooromg in Centraal Hoenan, Hoepeh en Kiangsi. De overstroomirig m Kiangsi wordt door ooggetuigen de grootste ramp van de laatste vytug jaar genoemd. Van te grooter ernst voor China is deze ramp in Kiangsi, daar deze provincie een van de grootste producenten van rijst is in China. Een geringe oogst of een mis oogst in Kiangsi treft indirect geheel China. Een ooggetuige, die in staat was iets waar te nemen van de overstrooming in Centraal Hoenan, zegt, dat het verlies aan menschenlevens, alsmede het materieele verlies, eenvoudig niet te schatten is. Honderden lijken worden telkens met het water mee aangevoerd. Waar daken van huizen, toppen van booraen, heuvels boven het water uitsteken, zijn ze dicht bezit met in doodsangst schreeuwende menschen, die op deze wyze hulp hopen te krijgen, hetgeen meestal hele as een onmogelijkheid is. Voor de meesten comt vroeg of laat het oogenblik dat ze I moeten laten en ver drinken In het wa ande water. De oozaak van uc overstrooming is, dat sedert Juni vrijwel onafgebroken hevige regens zijn gevallen, zoodat de rivieren buiten haar beddingen kwamen en de dijken doorbraken. Behalve nog het lijden, veroorzaakt door het water zelf, komt het gebrek aan voedsel. Al zal waarschijnlijk op het oogenblik, dat dit bericht Holland bereikt, reeds veel hulp zijn gebracht en de overstroomiog zijn verminderd, toch zullen daarmede de ellende, de armoede en de hongersnood niet verdwenen zijn. o Duelleereude Dames In het dorpje Itri bij Napels heeft men een dezer dagen het ongewone schouwspel kunnen zien van een duel tustchen twee dames. De dames waren verliefd op den zelfden Don Juan en jaloerschheid dreef haar tot een duel, De dames vochten als leeuwinnen en een harer kwam als over winnaar uit het strijdperk. Zij werd ech ter gearresteerd, omdat zij haar tegen standster zoodaning had toegetakeld, dat zij naar een hospitaal moest worden ver voerd. Ontploffing op een sebip Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat twee bommen ontploft zijn aan boord van het Argentijrische stoomschip Asturiano», dat bestemd was voor Punta Arenas (Chili) en van Buenos Aires kwam. Aan boord waren 320 passagiers en de bemanning, Na de ontploffiing brak een brand uit, welke eerst na drie uur gebluscht kon worden. Er zijn geen slachtoffers o Een aanslag op de Somsclie legatie te Sofia Onbekende personen, die de vlucht namen, losten te Sofia verscheidene revolverschoten op een rijtuig, waarin zich bevonden de Servische militaire attaché, kolenel Mieko- vits en zijn legatie-secretaris, die van een uitstapje terugkeerden Niemand werd getroffen. De Servische gezant te Sofia protesteerde onmiddellijk bij den Bulgaarschen minister president, die zyn leedwezen betuigde en een onderzoek toezegde. 1 HEUSDEN. Chemisch bereid TAFELWATER, ViCTORlAWATER - DRACHENQUELLE. - voor het Leiil vai Hgisdei ei AlteiajeLiiostraat ei ommelerwaar A ir

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 1