Vughterstraat 19, 's-HERTOGENBOSCH, Het SOLIEDSTE en GOEDKOOPSTE adres Firma JOH. DE MOL, CONCERT voor: TAFEL-, THEE- en ONTBIJTSERVIEZEN, MESSEN, LEPELS en VORKEN. KRISTAL EN GLAS. VERLAAGDE PRIJZEN. Speciaal adres voor Werkmansgoederen. Telefoon 715. voegd zijn de finesses van een vonnis te beoordeelende uitspraak van het iongste vonnis kan als het hoogste recht alléén onze richtsnoer zijn. Welnu, het vonnis van het Hof van 18 Mei 1897 heeft de Ebbe toe gewezen aan de ge meente, afdeeling Aalburg, terwijl te voren het Gerechtshof bij vonnis heeft afgewezen juist op grond, dat de goederen werden geëscht voor de gemeente Wijk en Aalburg in haar geheel. Dat de Ebs- inkomsten steeds behoorden te worden besteed ten behoeve der Aalburgsche inwoners en geheel afgescheiden van de gemeenschappelijke kas, hebben zoowel de staten uitdrukkelijk bevestigd door af te keuren o. m. op 6 Oct. 1898 en op 12 Jan. 1899 een verzoek van den Ge meenteraad van Wijk om de gelden in de gemeentekas te storten. Ook was dit den uitdrukkelijken wil van Dr. Kuijper destijds minister van Binnenlandsche Zaken waar deze schrijft: niet meer bij hem aan te komen met eene regeling waarbij de Ebsgelden vermengd worden met de gemeenschappelijke kas. Verder worden er op verschillende tijdstippen instellingen genoemd waaraan die gelden dienstbaar zouden worden kunnen ge maakt. Speciaal wordt daar óók genoemd een proeftuin. Ik haal dien proeftuin hier alleen uitdrukkelijk nog eens aan, omdat het mij persoonlijk steeds ge speten heeft, dat men in Aalburg zoo kortzichtig was om niet te vatten, dat zoo'n tuin van een geweldig economisch belang was en dit herhaal ik heden nog eens. Toen reeds heb ik gezegd in dit van nature rijke land zijn de boeren 100 jaar achter en hoewel er eenige verbete ring langzaam is gekomen nog zijn ze ver achter bij hun soortgenooten op het Zand. Ik weet 't evenwel. Er was hun ook veel te vergeven. Men was te Aalburg zoo verbitterd op Wijk, dat er alleen sprake was van „verzinken". Ja de haat was zóó groot dat Aalburg wei gerde de Wijksche van dorst versmach tende koeien ('t was toen zoo'n ont- zettenden drogen zomer) water te geven. Men vergete hierbij niet, dat volgens Aalburgsche begrippen de Ebbe hun sedert eeuwen ongestoord begrip was, hun volgens hunne meening werd ont nomen. De tijd heeft de scherpe kanten afgesleten men heeft zich verzoend met het idee dat van verdoelen nooit of nim mer sprake kan zijn en naar mijn mee ning zijn de Aalburgers thans rijp voor een proeftuin, of andere nuttige instel lingen. Nu wil 't er bij mij maar niet in, wanneer het Ebsfonds steeds erkend is als iets apparts, waar de gemeenschap niet aan mocht tasten, waarom dat dit recht zou veranderen, als de gemeente met een stuk (met Veen) werd vergroot. Naar mijn rechtsgevoel blijft dit een onaantastbaar goed, evengoed als het Wijker Zand. Wijksch behoort te blijven al wordt door een toevoeging Wijk ver groot. Alleen met dezen gedachtengang kan er waarlijk vrede blijven in deze ge meente en een verstandig beleid zal daar zeker mee rekenen. Dat ik hier niet alleen sta bewijzen de feiten. Immers van de 6 leden van den Raad die tegen woordig waren bij de stemming over vereeniging, waren er 5 te Wijk en van die Wijkschen stemden 4 „de Ebbe blijft aan Aalburg." 't Moet toch voor Ged. Staten een vin gerwijzing zijn, dat zelfs de Wijksche leden, die er groote voordeelen van kon den genieten door mindere belasting, de vruchten verwerpen, die als 't ware in hun schoot geworpen zouden worden. Ik weet het, dat er bij zijn, die dit doen om hun ellendig lijf te redden voor de kiezers, maar ook zijn er onderhen,die eens anders goed niet willen aantasten, voor wie hooger waardij bezit de spreuk „Wat Gij niet wilt dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet". Waar ik derhalve de Eb als inkomsten uitschakel blijft de vraag nochthans, is vereeniging voor deze gemeente ge- wenscht? Bezien we 't rapport. Wij betreuren het, dat ons geweigerd is over te leggen een gemeenschappelijke be grooting, die wij vroegen, en begrijpen niet waarom men ons inlichting weigert, waar wij niet anders willen dan het waarachtig belang der gemeente te die nen. Wat het bezuinigingsrapport be treft, ik ben toehoorder geweest bij de jongste Raadsvergadering. Het Raadslid B. van Wijk heeft het rapport genoemd een eenzijdig rapport, verkeerd voorgesteld. Véél te overdreven aan ééne zijde en de andere zijde der medaille stil verzwegen. Immers, zoo zegt 't raadslid B. van Wijk o.m.,even- tueele wachtgelden zijn verzwegen, die als het verkeerd komt ruim f 3400 kun nen beloopen. Het jaarlijksch tekort te Veen f2000. De zeer noodzakelijke torenherstelling te Veen geraamd op f2500, waarvan (mis schien f1000 terug zou kunnen komen. Rente van eventueele woningbouw f800, die niet kan uitblijven. Raadhuis te hóóge huur geraamd f200. Inkomsten voor graspacht dijk Aalburg f250, terwijl er nooit een cent gebeurd is. Ja, de Staten zelfs de ver huring hebben afgekeurd enz. enz. Ik ben van meening dat het rapport van B. v. Wijk dichter bij de waarheid komt, 't Is teekenend dat de geheele Raad die aanklacht (want dit klonk als een aanklacht) hun rapport niet hebben ver dedigd als juist, óók zelfs niet toen het lid B. van Wijk iedereen uitdaagde iets tegen zijn rapport in te brengen. Het bezuinigingsrapport toch spreekt ïn ronde som van f6000 voordeel, ongeacht de Ebbe. Het lid B. van Wijk spreekt niet alleen in 't gehéél geen voordeel, inte gendeel, rond f2000 nadeel. Er wordt hier in deze gemeente aan alle hoeken van de straten hevig gesputterd over-, of gespot met den ontzettenden last van het electrisch lichter wordt gescholden op den vroegeren ouden Raadmaar onder welken raad vraag ik, is dan die geweldige strop, die de belastingbetalers uitperst, gekomen Toch zéker onder den nieuwe 1 (Slot in het volgend nummer.) Manehesterbroeken 4.25 Pilobroeken (prima) 4.75 Blauwe jassen (kleurecht) 2.95 155 Blauwe Boezeroenen "binnenland. Een ontzettend anto ongeluk. Een autobus in brand gevlogen. Zes personen levend verbrand. Verscheidene anderen ernstig of licht gewond. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft nabij Heino een ernstig ongeval met een autobus plaats gehad, waarbij vijf of zes personen het leven hebben verloren. Een nieuwe autobus van den heer Doeve- laar uit Heino keerde met 46 of 17 land bouwers uit de omgeving van deze plaats van de kermis te Raalte naar Heino terug. Omstreeks half twee, toen de autobus dicht bij Heino was genaderd vloog het voertuig, na een explosie, in brand. Naar gemeld wordt zijn vijf of zes personen ver brand, terwijl drie of vier anderen ernstige brandwonden opliepen. De gewonden zijn naar de ziekenhuizen te Zwolle vervoerd. De autobus was voor den eersten keer in gebruik. Naar wordt medegedeeld haperde te Raalte reeds iets aan den motor, doch de chauffeur meende de reis naar Heino wel te kunnen doen. Uit Heino meldt men nader De autobus van den heer Doevelaar uit Heino, in welke de ontploffing heeft plaats gehad, was van achteren gesloten. Dientengevolge konden de inzittenden niet gauw genoeg uit het voertuig komen, toen de ontploffing had plaats gehad. De autobus is van binnen geheel uitge brand. Vijf der inzittenden konden het voertuig niet gauw genoeg verlaten en zijn verbrand. Hun lijken zijn geheel verkoold. Twee ernstig gewonden werden naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Een van hen is aan de verwondingen over leden. Behalve de zwaargewonden zijn nog 6 of 7 personen licht gewond. Ook de chauf feur, een zoon van den heer Doevelaar, is licht gewond. De politie stelt een ernstig onderzoek in naar de oorzaak van de ramp. Het parket uit Zwolle is reeds heden morgen vroeg te Heino gearriveerd. Tot de personen, die in de autobus zijn verbrand en wier lijken geheel zijn ver koold behooren de 15-jarige Berta Kappert uit Raalte, twee dochters vari den heer Schaasberg en de heer Antoon Brouwer, allen uit Heino. Rywielbelasting Heden zal begonnen worden met het bekeuren van fietsrijders, wier fiets niet voorzien is van een belastingplaatje. Braud in een blindeninstituut Maandagmorgen brak te Zeist brand uit in xBartimeus®, het Chr. Blindeninstituut aan het Zusterplein. De brand ontstond op de bovenste verdieping waar by het koken van water de gasslang losraakte van het comfoor en vlam vatte. Het personeel en de kinderen waren gelukkig allen wegens vacantie afwezigalleen de onderwijzer huisbewaarder bevond zich in het gebouw. Hij riep de hulp van de brandweer in. De politie en de brandweer rukten met vol materiaal uit, doch moesten nog assi stentie vragen van de Biltsche brandweer. Met vereende krachten werd men het vuur meester, dank zij een geweldige hoe veelheid water, die aan voor- en achter kant in het gebouw werd gespoten. De waterschade is groot en dak en bovenverdieping branden uit. Vezekering dekt de schade. Ook het belendende per ceel kreeg veel waterschade. Een talrijk publiek volgde het blusschingswerk. Ernstig auts-engeluk Op den Catharynesingel te Utrecht heeft Maandagavond om ongeveer half twaalf een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin zich buiten den be stuurder een 19-jarig meisje bevond, was op de Catharijnebrug tengevolge van ver blindende verlichting tegen een paal op gereden. De bestuurder had toen gestopt en zijn wagen onderzocht, maar niets bij zonders ontdekt, zoodat hij weer doorgereden was. Hy draaide toen den singel op in de richting van den Amsterdamschen straatweg, maar toen hij zijn stuur in den gewonen stand wilde brengen, weigerde dit, zoodat de auto door bleef draaien en met een flinke vaart den hoogen walkant afreed het water in. De bestuurder wist zwemmende den oever te bereiken, waar hij door enkele agenten en burgers op het droge werd gebrachtvan het meisje was geen spoor meer te ontdekken. De adjunct inspecteur Tetenburg heeft nog verschillende malen gedoken om te zien of zij zich soms nog in de auto bevond, alles echter zonder resultaat. Daarna is men beginnen te dreggen en Dinsdagmorgen omstreeks half zes is ter hoogte van de Westerkerk het lijk van het meisje, een zekere M. J. V., opgehaald. De bestuurder was vry ernstig aan beide beenen verwond en is na voorloopig ver bonden te zijn naar de Rijksklinieken vervoerd. De auto is door middel van touwen op het droge gebracht. Door de recherche wordt een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Van een der burgers die ter redding aanwezig waren, is als belooning een fiets, die hij tegen een boom gezet had, ge stolen. Meer dan ergerlijk De moord te Ëtten De Hooge Raad heeft Maandag verworpen het cassatieberoep van Petrus B. tegen een arrest van het Gerechtshof te Den Bosch, waarbij hij was veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal met geweldpleging, den dood tengevolge hebbende, bij den landbouwer Naalden te Etten. Handel's Messias. Naar wy vernemen zal de uitvoering van bovengenoemd oratorium in de Groote Kerk te Gorinchem, door de gem. zang- vereeniging ïCon Amore«, onder leiding van den heer Frans H. Appel, plaats vinden op Donderdag 25 September a.s. (dus niet zooals eerder is gemeld op 26 Sept.) Medewerking zullen daarbij verleenen Mia Peltenburg, sopraan, Haarlem Suze Lüger, alt, Amsterdam Louis van Tulder, tenor, Den HaagJac. Ph. Caro, bas, UtrechtJan Nieland, orgel en het Arn- hemsche O.-kest. Voor verdere bijzonderheden zie men de affiches. PLAATSELIJK NIEUWSL Aangeboden door »De FaDfare der H. Familie« van Heusden, Directeur de heer W. v. Heivoort te Nieuwkuijk op de Muziektent op Maandag 1 September a.s. ter gelegenheid van de verjaardag van II. M. de Koningin van 7 tot 8jj uur. PROGRAMMA. 1. Neerlands Vreugd, Nationale Volks- marsch. 2. La Fête Triomphale, Fantaisie. 3. Voix Romaines, Valse de Concert. PAUZE. 4. Koningin Wilhelminamarsch. 5. Sur les Montagues, Fantaisie. 6. Finale. Hensden. De luiermand, welke ten bate van de Vereeniging »Het Groene Kruisc verloot werd, is gevallen op No. 36. Tegen overlegging van het lot is de mand af te halen bij Mevr. Auër, Waterpoort O 130. Op 30 Augustus a.s. zal in het Gafé »de Gouden Leeuw, de eindstrijd gestreden worden van het Barak-Concours en op 6 September d.a.v. wordt in Hótel »Concordia«, als extra prijs een Biljart queue op de barak verspeeld onder de 20 personen, welke de meeste partijen gespeeld hebben. De prijzen worden hier daarna allen uitgereikt. Beide avonden zal de sHeusdensche Harmonie® haar welwillende medewerking verleenen. Zooals wij in het vorig nummer mededeelden, hield de Oranjevereeniging Dinsdagavond in de Buitensocieteit eene vergadering, waarin besloten werd den verjaardag van H. M. de Koningin op feestelijke wijze te herdenken. De Voorzitter de heer Mr. C. W. van Ommeren, heette de aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde er over uit dat de vergadering zoo druk bezocht was. Daarna had de Bestuursverkiezing plaats. Tot bestuursleden werden gekozen de hee- ren: A. J. Leenhouts, Mr. Ruitinga, P. Schmiehauzen, M. de Koning, J. v. Deyl, J. II. Roza en G. G. Carpay welke allen hunne benoeming aannamen. In de Donderdagavond gehouden bestuurs vergadering werd besloten de feestelijkhe den te houden op Zaterdag 13 September. Het program der feestelijkheden is als volgt vastgesteld Des voormiddags kinderfeesten en des namiddags bloemencorso en volksspelen. Des avonds fakkeloptocht door de stad. Aan het Bloemencorso kunnen deelnemen kinderen (boven 6 jaar) en volwassenen met versierde auto's, wagens, fietsen, trek- karren, poppenwagens enz. Opgave voor deelneming kan geschieden 's avonds tus- schen 6 8 uur bij den heer Leenhouts of bij Mevr. Auër. Voor de volksfeesten zullen de verschil lende wedstrijden nog nader bekend ge maakt worden. Andel. Het Fanfarecorps alhier zal met medewerking van de Zangvereeniging »Sursum Corda® a.s. Zaterdag ter gele genheid van de verjaardag van H. M. de Koningin een concert geven op het school plein bij de openbare school. Aanvang 7 uur O. T. Wij hopen dat het publiek mede zal werken voor de goede orde en rust zoodat de liefhebbers van zang en muziek kunnen profiteeren. Almkerk. Dezer dagen had de knecht van den heer B. W. B. alhier, het ongeluk met zijne hand zoodanig door een ruit te vallen, dat geneeskundige behandeling nood zakelijk was, A.s. Zaterdagavond 30 Aug. hoopt het fanfarecorps »Nooit Gedacht® alhier, in den tuin van den heer C. Dekker een concert te geven, waar tevens een collecte zal gehouden worden tot het aankoopen van nieuwe instrumenten. Woensdag j.l. had een kneeht van den Wagenmaker B. alhier, het ongeluk met zijn hand zoodanig tusschen een schaafmachine te komen, dat geneeskundige hulp spoedig moest worden ingeroepen. Capelle. Op het j.l. Maandag gehou den Nationaal concours behaalde onze ge mengde zangvereeniging »'t Rozeknopje® onder leiding van den heer N. Snijders uit Raamsdonksveer een eersten prijs met 311 punten in de hoogste eereafdeeling, terwijl aan den diricteur den directeursprijs voor zang werd toegekend. Na het bekend maken van den uitslag werd den directeur door de vereeniging een prachtige bloemen mand aangeboden. Op Maandag 1 September zal Mej. J. E. Mazirel den dag herdenken, dat zij 40 jaar als onderwijzeres verbonden is ge weest aan de O. L. School in de Nieuw- straat alhier. Het zal haar dien dag dan ook niet aan belangstelling ontbreken. Ter herdenking van den verjaardag van H. M. koningin Wilhelmina zal het muziekgezelschap »Kunst na Arbeid® en de zangvereeniging »'t Rozeknopje® a.s. Za terdag in het dorp een concert geven. Door den heer Adr. v. Beek is wegens zijn vertrek uit deze gemeente ontslag gevraagd als organist der Ned. Herv. kerk, welke betrekking hij ongeveer 40 jaar heeft waargenomen. Het nieuwe hulppostkantoor wordt gevestigd in de Grootestraat naast het huis van Mej. Wed. Schuller. Met den bouw is reeds een aanvang genomen. Dranen. Veiling 26 Aug. 1924. Tuinboonen cent per K.G. Snij 14116J Wagenaars Pronk boonen 5 6| Duitsche boonen 28 j Princesse boonen 27J29| zonder draad Diverse boonen Appelen 3|14| Peren 23J Morellen Pruimen 442 t Sjalotten 15J Toematen 2021 Pruimen 7\38 Bloemkool 3—4| t stuk. Roode kool 38 Witte kool 2|4| Savoye kool 3£8| Spitskool t> Komkommers 13 Perziken Miloenen Augurken 2055 100 st. Peen bos Kroten 0 Dassen. Ook hier schijnt de sport zijn intrede te hebben gedaan, doch wordt door velen geen hartelijk welkom toege roepen. Men heeft een voetbalclub opge richt, die werd gedoopt »Nergens welkom Diegenen die lust hebben om tot de ver eeniging toe te treden kunnen zich aan melden bij G. van Wijngaarden. De rijwielbelastingplaatjes worden veelal op een buis gesoldeerd en op deze wijze aan het balhoofd bevestigd, teneinde diefstal te voorkomen. Dat ook deze methode weinig waarborg biedt, ondervond de heer J. P. alhier, welke Donderdag der vorige week met de paardenmarkt te Gor- cum zijn rijwiel een poosje bij een stal houder deponeerde en by zijn terugkeer het plaatje miste. J.l. Maandag had mej. v. d. Stelt te Hank (gem. Dussen) het ongeluk met een hondenkar zoodanig in de prikkeldraad te komen dat zij hevige bloedwonden aan haar hand opliep. Den heer A. R. te Hank (gem. Dussen) kocht dezer dagen een varken van den heer J. B. aldaar. Thuis gekomen echter kwam R. tot de ontdekking dat het dier al dood was. Den heer J. B. dit vernemende was zoo welwillend en be taalde aan A. R. de helft van den kos- tenden prijs terug. Eethen. Maandagmorgen kwam de heer G. alhier tot de ontdekking dat er 7 Indische loopeenden bij hem gestolen waren. Men ging aan 't onderzoeken en kwam tot de ontdekking dat het een hond gedaan moest hebben. Maar welke Dit raadsel was spoedig opgelost, want de hond had zelf den weg aangegeven door bij z'n hok één van de boutjes te verstoppen. De eigenaar G, J. W. B. werd er bij gehaald. Deze beweerde, dat een hond zooiets niet kan doen. Hij wilde niet gelooven dat het zijn hond gedaan had, hoewel hij wist dat deze 's nachts losgebroken was. Toen werd er politie bijgehaald en deze kwam op het practische idee den hond op te sluiten om zoodoende de uitwerpselen te kunnen onderzoeken. Zoo gezegd zoo gedaan. Na enkele uren ging men kijken en kwam men tot de conclusie dat de hond werkelijk de eenden op had. Nu moest de eigenaar natuurlijk de schade vergoeden. Genderen. De werkman J. Gouda alhier had te Heusden het ongeluk van een stelling aan de scheepst'mmerwerf te vallen en moest per auto huiswaarts ver voerd worden. Zijn toestand is bevredigend. 0 In de coöperatieve stoomzuivelfabriek welke op aanmerkelijke wijze is verbouwd, zijn deze week de Elstrische motoren voor drijfkracht in gereedheid gekomen, welke werkwijze zeer goed voldoet. De stoom machine is opnieuw geplaatst, doch zal geen dienst doen dan bij eventueel gebrek aan electrische stroom, zoodat de drijfkracht zoo goed als ten alle tijden verzekerd is, want naast de opnieuw in gebouwde oude stoomketel is een groote nieuwe stoomketel geplaatst. De oude zal als reserve dienst doen, aangezien stoom bij een zuivelfabriek nimmer mag ontbreken. Een en ander is een groote verbetering in deze bloeiende zuivelfabriek. 's Gravenmoer. J.l. Maandag nam het fanfarecorps »Euterpe« uit deze ge meente deel aan het ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Symphonie- en Firma ALPH. HUPSCH

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 2