Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 4130. Vrijdag 5 September —Beter-— middel I HOEDT BIJTIJDS. bestaat niet er- I BEHOORENDE BIJ HET Kou, tocht, griep, koorts enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nie ren moesten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen de huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloedom- ioop. Leef op verstandige wijza. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Vergadering van den Raad der gemeente DUSSEN op 29 Augustus 1925. Voorzitter: De EdelAchtb. Heer Snij ders tevens Secretaris. Afwezig waren de leden Jac. Leemans en M. v. d. Pluijm. De Voorzitter opent ten ongeveer 3 uur de vergadering en las de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. Punt 1 der agenda ingekomen stukken en mededeelingen. Een dankbetuiging van Dr. v. Kamp van den Haag, waarin hij den Raad zijn dank betuigt voor zijn optreden met den verkoop van het Historische Kasteel. Eenzelfde schrijven aan den Raad be treffende het Kasteel van Jhr. Beelaarts van Blokland Vervolgens las de voorzitter het ver slag voor van de Commissie tot wering van schoolverzuim en schooltoezicht. De commissie betuigde in het verslag hare tevredenheid. Verder werd er nog op aangedrongen om in de Openbare School (Dussen Binnen) enkele nieuwe banken en kapstokken aan te brengen. Dan volgt een mededeeling van den Minister van Waterstaat dat in de be grooting 1925 de subsidie aan de gemeente Dussen voor de watervoorziening groot f4500,wordt uitgetrokken. Verder nog een schrijven van de P.N.E.M. waarin den Raad wordt me degedeeld het onderzoek door de P.N.E M. ingesteld betreffende de stroomgarantie in deze gemeente en wijst den Raad er op dat aan den Rijksstraatweg nog ver scheidene lichtpunten zijn te plaatsen alsmede een electro-motor. Deze uit breiding kost in het geheel f2405, plus 10 pCt. onderhoudskosten. Voorzitter. B. en W. zijn van oordeel om hier niet op in te gaan omdat de strop toch al groot genoeg is en er daar- om van terugschrikken om er nog meer te halen. Het tekort bedraagt nu al f 10000,—. Wordt aangenomen. Nu volgt een Proces-ver baal van de gemeentekas welke in orde is bevonden. Het totaal bedrag in kas is f455,26. Nog volgt een mededeeling van de Burgerwacht waarin wordt gemeld dat er aan goederen zijn vermist een bedrag van f37,91. De Voorzitter deelt mede dat de Bur gerwacht in finantieele moeilijkheden verkeert, waarom B. en W. dit bedrag de Burgerwacht zouden restitueeren. De Voorzitter deelt nog mede dat de woning (de oude Openbare School) aan den Rijksveldwachter is verhuurd voor f150,per jaar, tot zoolang de ambte naarswoning aan den dijk zal vrij ko komen. Wordt door den Raad goedgekeurd. Nu volgde een schrijven d.d. Almkerk 25 Aug. waarin den Raad wordt verzocht beslissing te nemen aangaande de toe lage voor het salaris op den keurings dienst. De Voorzitter zegt dat den vorigen keer is uitgekeerd f 2500,f 2250, voor den Rijksveearts Koopmans en f250,voor den Rijksveearts te Andel. Doch nu heeft de heer Koopmans het alleen. De Voorzitter vraagt het oordeel van den Raad of nu f2500,of 2250,— zal worden gegeven. Het eenparig oor deel van den Raad is f2250, Punt 2 der agenda. Het opmaken van de lijst van voordracht voor het College van Zetters. Aftredend de Hee- ren Joz. van Steen en W. D. Middel koop. Uitslag der stemming aldus Als 1ste candidaten worden gekozen Joz. van Steen en W. D. Middelkoop als 2de candidaten de heeren C. Rom- bouts en A. Verhoeven. De Voorzitter leest nu voor, het bedrag der Gemeentelijke aanbesteding. Het verbreeden van de brug Nieuwe Steeg voor f464,aannemer A. H. v. d. Pluijm, het werk bij Ansems voor f 362,en de beschoeiing voor f 120, aannemer A. H. v. d. Pluijm voornoemd. De rekening 1923 werd nu door den Voorzitter voorgelezen. De rekening be droeg in ontvangst en uitgaaf f 124138,55. Batig saldo was f 145,685. De begrooting 1925, ontvangst en uit gaaf f110886,—. Een commissie werd benoemd voor het nazien, bestaande uit de heeren Joh. v. Dijk, W. D. Middelkoop en Joh. v. Balkom. Hiermede was de agenda afgewerkt. In de rondvraag werd door den Voor zitter en de leden v. Drunen, Middel koop en v. d. Koppel nog besproken de aanleg van een net naar de Bouwhoeve van den heer v. Tienhoven. De heer v. Drunen meende dat elke uitbreiding op zichzelf moest rendeeren. Allen waren het hiermee eens. De heer Hermans vroeg inlichtingen omtrent het terrein voor de a.s. kermis. De Voorzitter antwoordde dat dit vorig jaar had opgebracht f 150,f75,voor Leemans en f75,voor de gemeente. De kermisreizigers moeten voortaan vooruit betalen, omdat zij vorig jaar met een derde van het staangeld ervandoor waren gegaan. Tweederde moesten ze voor uit betalen, doch nu het volle bedrag. Verstappen zegt dat den man met den luchtschommel de gemeente te pakken heeft gehad. Doch dat deze dit jaar niet komt. Hierna sloot de Voorzitter de openbare vergadering. Verslag van de Gemeeenteraads- vergadering gehouden te SLEEUWIJK, Vrijdag, 22 Augustus 1924. Voorzitter: de heer W. Beukenkamp, Burgemeester. Tegenwoordig 9 leden. Afwezig de heeren Rosier en Van 't Sant. Na opening stelt de Voorzitter aan de ordede stemming over het voorstel van .den heer Pellikaan, tot het invoe ren van een tapverbod op de Chr. feest dagen, over welks voorstel in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. De heer Koman keurt het voorstel af daar er dan toch getapt wordt zooals hem is verzekerd en wanordelijkheden te wachten zijn. De heer Pellikaan merkt op, dat zijn voorstel een steekproef is in het belang van het reizend publiek en de caféhou ders. De heer v. Arkel wil de betrokken herbergiers in de belasting tegemoet komen. De heer Walraven meent, dat het voor stel afstuit op de gemeente Werkendam en vraagt of de Voorzitter voor de her bergen te de Werken ook niet eens en kele maal ontheffing kan verleenen, zoo als te Sleeuwijk. De Voorzitter durft daarvoor niet de verantwoordelijkheid op zich te nemen. De heer Gulden zegt niet van stand punt te zijn veranderd en verklaart zich voor aanneming van het voorstel bij wijze van een steekproef. De heer de Boon wil de verordening laten zooals die luidt en de betrokkenen vergoeding geven. De heer v. d. Straaten zegt goed te kunnen begrijpen, dat B. en W. van Werkendam de proef meteen tapverbod niet durven te nemen. Hij verklaart zich tegen het voorstel. Het voorstel wordt met 5 tegen 4 stem men verworpen. Voor stemden de hee ren Dekker, Pellikaan, Walraven en Gulden. Vervolgens wordt in behandeling ge nomen eene herziene bouwverordening. De Voorzitter doet voorlezing van de door de Gezondheidscommissie geadvi seerde wijzigingen, welke met de door den heer Gulden ingediende amende menten worden behandeld. De veror dening wordt zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld, Wordt besloten tot verkoop van een huis te de Werken. Wordt besloten om f 100.beschik baar te stellen voor het doen van onder zoek naar de mogelijkheid om aan de Schans een pomp te plaatsen. Dat deel der gemeente ligt te ver af, om aan de Werkendamsche drinkwaterleiding aan te sluiten. De drinkwatervoorziening van „de Keetjes" zal een uitgaaf van f 800.vorderen. Gevraagd zal worden, of de bewoners van eenige huizen voor bij de Keetjes genegen zijn, om aldaar goed drinkwater te betrekken, omdat dan de te maken kosten rendabel zullen zijn. Bij de rondvraag zegt de heer Wal raven, dat hem van verschillende zijde is medegedeeld, dat de heer Gulden in I een op Pinkstermaandag te Kille ge houden openlucht vergadering mede deelingen heeft gedaan uit geheime raadsvergaderingen, o.a. over de invoe ring van het bonnenstelsel en de werk- loozensteun. Verder wenscht hij herziening van de verordening tot regeling der verloven wegens veldarbeid. Hij wijst op de noodzakelijkheid van herstel van het brandspuithuis te Kille. Hij deelt mede, dat J. V. heeft verzocht om zijne ge meentelijke noodwoning voor eigen re kening te mogen veranderen en infor meert naar uitkeeringen voor het arm bestuur. De heer Gulden dringt aan op verbe tering der noodwoning van J. V., ont kent mededeelingen gedaan te hebben uit geheime vergaderingen, doch ge noemd te hebben de besluiten welke in openbare vergaderingen zijn genomen. Verder informeert hij naar de con bi- natie van de woning van Vuuren-den Hollander, naar de plannen van riolee- ring der slooten aan den Ouden weg waarom nog niet op de agenda is ge plaatst de benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur. De heer Dekker deelt mede, dat v. Hemert om plaatsing van een lantaarn heeft verzocht. De Voorzitter deelt mede, dat hier voor reeds opdracht is gegeven. Verder informeert hij naar de verze kering van de burgemeesterswoning. De heer Koman deelt, in verband met het door den heer Walraven gesprokene, mede, dat de heer Gulden te Kille on waarheid sprak toen hij zeide, dat de Commissaris der Koningin door hem aan de Kille is geweest. De heer Gulden vraagt of de heer Koman op deze wijze meent de gemeente belangen te dienen. De Voorzitter geeft een overzicht van de verrichtingen van het gemeentebe stuur tot verbetering van den Kildijk en bij welke gelegenheid de Commissaris met B. en W. een bezoek aan den Kil dijk heeft gebracht. De heer Gulden zegt, wat door hem in dezen is gezegd en waarheid te heb ben gesproken hetgeen blijkt uit de no tulen der Prov. Staten. Na eenige discussie wordt de vergade ring gesloten. ter genezing van steenpuisten dan de Oprechte Winsamer Zalf klaart ons de Heer D. DE VRIES te Tietjerk. [Friesl.] Bloedvinnen, steenpuisten, negen- 8 oogen, brandsnij- en andere wonden, 8 ring-, dauw- en baardworm, zwerende borsten, open beenen genezen vlug 8 en geheel, door de Oprechte Win- samer Zalf. Alleen eeht wanneer ieder busje 8 voorzien is van onze handteekening1 J. C. BE VKIES. Verkrijgbaar p. bus 75 cent en 8 f 1.35, bij Apoth., Drogisten en 8 Winkeliers. Te Heusden, J. N. W. j Brugman, coiffeur Aalburg, Antonia 1 Bouman Veen, Wed. J. Vos Bzn.I Andel, J. G. Schouten; Gorinchem, Firma Schoon Co. Apothekers 8 Hoogstr. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsnm(Gron) f Vervolg vergadering van den Raad der der gemeente HERPT op 20 Augustus. Bij de voorgestelde vereeniging, die op annexatie gelijkt, wordt de te annexeeren gemeente revolutionair geweld aan gedaan, want de draagkracht van Heusden is niet sterk te noemen. Het werkloczenspook hebben zij voor de deur gehad en bij den minsten tegenslag, zal de scheepstimmerwerf die reeds meermalen in andere ha,oden is geweest en den eenigen tak van industrie is in Heusden, weer tal van werkeloozen brengen. De overige gemeenten die een finantieel krachtige landbouwbevolking heb ben, kennen geen werkeloozen. Heusden is historisch geworden zooals het nu is, er wordt zooveel geld besteed om oude historische zaken in stand te houden, wil men Heusden in eere houden, welnu laat men dit dan doen op Rijkskosten ot een of ander histo risch genootschap maar spaar dan toch Heer, spaar die enkelingen die U daarvoor wilt opofferen. Wordt de vereeniging toe gepast dan worden de omliggende plaatsen gedwongen Heusden op de been te houden. Wil Heusden er iets bij hebben, laat ze dan die buitenwijk hier onder de boomen met hun kerkhof er bij nemen, dit is toch maar een nederzetting van Heusden. Er is hier totaal geen eenheid te bespeuren en als de wettelijke grenzen m overeen stemming moeten blijven met de natuurlijke, dan blijft er van het geheele ontwerp niets over en kan men het gerust intrekken. Zou men de vereeniging toch willen door voeren, dan zou spr. even de woorden wil len aanhalen van den Hoofdartikelschrijver in het ^Nieuwsblad van Heusden*, die schreef toen het ging om het Kantonge recht voor Heusden te behouden Bezui niging is uitstekend, maar het moet geen bezuiniging zijn, die in hare gevolgen op weegt tegen de lasten die zij met zich brengt, dit zou toch ook hier het geval zijn. Verder wil spr. nog een stukje uit de oude doos ophalen over dit ontwerp, waar door sommige voorstanders van vereeniging misschien wel een andere zienswijze wordt gegeven en dat was gericht aan Ged. St. Hedikhuijzen, Herpt December 1920. Wij ontvingen van het gemeentebestuur van Heusden een afschrift van het aan U college gezonden verslag van de vergadering van de gemeenten Hedikhuijzen, Herpt, Oudheusden, Genderen en Heusden, op 43 October 1920 inzake grenswijziging der gemeente Heusden. Naar onze meening ontbreken aan dit verslag eenige punten die van invloed kunnen zijn op de beoor deeling van het verhandelde. De heer de Graaff, weth. van Genderen merkt den Burgemeester van Heusden op, dat deze de zaken te eenzijdig beschouwde niet in het algemeen belang, doch alleen in het belang van Heusden. De Burgem. van Herpt voegde hieraan toe, dat zijne ingezetenen alles hebben gedaan om van Heusden gescheiden te blijven en dat de bevolking van Herpt voor dat doel 40,000 gulden had bijeengebracht. Op een vraag gesteld door Wethouder Verhoeven of de te annexeeren gemeenten finantieel gebaat zouden zijn door een ver eeniging met Heusden, antwoordde de Bur gemeester van Heusden dat hij dit nog niet durfde te zeggen. Wij achten ons verplicht dit ter kennis van uw college te brengen. Hoe de bevolking van Heusden denkt over de bevolking van Herpt, blijkt uit de uitlating van een raadslid van Heusden in de raadsvergadering van 25 April 1921 toen het ging over de subsidie van de tram, die Herpt niet gaf. Toen zei de heer de Haan al onttrekt Herpt zich nu, later als de vereeniging van ge meenten tot stand komt, zal het toch mee moeten betalen, du3 als zij ons maar een maal hebben, dan zullen ze wel weten waar wij goed voor zijn. Ten slotte wil hij aanhalen uit de raadsvergadering van 16 Maart 1921 dat de Voorzitter daar zei dat de draagkracht van Heusden sterk achteruit gaat en eerlang voor ontzettend groote uitgaven komt te staan. Hiermede meent spr. voldoende te hebben aangetoond, dat de voorgestelde vereeniging voor onze gemeente een ontzettenden ramp beteekend. De heer Kouwenberg vraagt, hoe het er in Heusden bij staat met het vermetiig- vuldigingscijfer. De heer Verhoeven wil zich tot de ver gadering richten naar aanleiding van de vergadering van Oct. 1920. Toen was het percentage van den H. O. van Herpt en Heusden gelijk, doch hierin is echter sindsdien groote verandering gekomen. Herpt is na dien tijd op groote lasten gekomen. Verder wil spr. even het feit aanhalen, dat daarna eene bijzondere school is ge bouwd en voorts dat de vorige Burgemeester dezer gemeente steeds heeft verklaard, dat hij de gemeente niet den last van pensioen zou opleggen. Kort voor zijn sterven heeft hij echter van de nieuwe pensioenwet ge bruik gemaakt om pensioen te genieten, wat nu aan zijne weduwe ten goede komt en de gemeente jaarlijks gedurende 10 jaren bijna f650,kost, totaal dus t 5600, De Voorzitter zegt, als hij eenige op merkingen wil maken, hij in de allereerste plaats de verzekering wil geven, dat hij zich daarbij op een neutraal standpunt zal plaatsen. Spr. geiooft, dit gerust te mogen zeggen, aangezien er voor hem allerminst persoonlijke belangen bij zijn betrokken, zoodat de behandeling dezer zaak zijnerzijds ook objectief kan gebeuren. In de aller eerste plaats wil spr. de meening bestrijden, die hier naar voren is gebracht, als zou deze vereeniging geprovoceerd en in de hand gewerkt worden door de gemeente Heusden. Als dit waar was, dan zou het den schijn hebben dat hij als Burgemeester van Heusden daarvoor ook werkte. Niets is echter minder waar. Spr. kan hier direct zeggen, dat het voorstel tot vereeniging in Heusden zeer onverschillig is ontvangen. Het wordt hier voorgesteld alsof Heusden aan landhonger lijdt, als men zich echter even in Heusden op de hoogte gaat stellen, zal men bemerken, dat men zich daar over het voorstel tot vereeniging niet warm maakt en er zelfs absoluut niet over gesproken wordt. Het verzoek tot vereeni ging is dan ook niet van Heusden uitge gaan, doch van Ged. Staten. De gedachte, dat Heusden Herpt wil annexeeren, zou hij graag als bezijden de waarheid uit de we reld willen hebben. Verder kan spr. zich niet indenken, dat, al komt de vereeniging tot stand, dan de belangen van Herpt achtergesteld zullen worden by de belangen van Heusden. Thans zal spr. eenige feiten naar voren brengen die naar zjjne meening pleiten voor vereeniging en wil tevens de verzekering geven, dat hy zoowel de belangen van Herpt als van Heusden op het oog heeft. Welken toestand zich in de toekomst ook moge voordoen, steeds hoopt hij beider belangen in het oog te houden. Het allereerste feit dat pleit voor vereeniging is vereenvoudiging van admi nistratie. Kan dit uit eene hand geschie den, dan zullen die werkzaamheden voor de vereenigde gemeente met niet meer moeite of kosten geschieden, dan nu voor eene gemeente, waaruit dus reeds blijkt, dat dit al groot voordeel geeft. En wat verder de bezuiniging betreft, ik geloof, dat we deze wel breeder onder de oogen mogen zien. In de allereerste plaats de jaarwedden van de afzonderlijke Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. Al stelt men het voordeeligste geval dat het ambt van Burgemeester en Secretaris in een hand is vereenigd, dan ontstaat door vereeniging toch een bezuiniging van f 4300, waarbij moet worden gevoegd f 430, die men in den vorm van pensioen storting moet bijbetalen. Verder aan ad ministratiekosten, onderhoud secretarie en kosten Burgerl. Stand een bedrag van f 600. Dan nog iets speciaal voor Herptde leer middelen der openbare school f 140, zoodat ik krijg een gezamenlijk bedrag van f 5470, om rond te noemen f 5500. Waar Heusden thans aan H. O. een bedrag noodig heeft van f 14000 en dit voor deze gemeente f 8000 bedraagt, totaal dus f 22000, en men kan dan aanvoeren een vermindering aan H. O. van een vierde gedeelte van het totaal bedrag, dan, dunkt my, mag dit niet worden verwaarloosd. Ik heb ook aangevoerd f140 voor leermiddelen der openbare school. Men zal het met mij eens zijn, dat een school voor 13 of 14 leerlingen, iets belachelyks is. Zooals ieder weet, is het mij, ondanks alle moeite, niet mogen gelukken deze school opge heven te krijgen. Waar aan deze school wordt bekostigd een Hoofd met een jaar wedde van f3500, iemand met acte Fransch, Engelsch en Duitsch, is het dan niet be lachelijk, dat men zoo iemand moet bekos tigen voor 14 leerlingen van 6 tot 14 jaar. Nu kan men wel zeggen, dit betaalt de gemeente niet doch het Rijk, maar ook voor de kas van het Rijk mag een der gelijk bedrag niet worden verwaarloosd. Als ik nu verder den financieelen toestand van Heusden naga, dan geloof ik, dat die voor Herpt op 't oogenblik geen reden kan zijn om tegen vereeniging te zijn. Nu wordt wel gesproken, of dit in de toekomst an ders zal zijn, doch wat dit geven zal, laten wy ons daarover maar niet uitlaten. De tijds omstandigheden zijn nog van dien aard, dat men onmogelijk een dag vooruit kan zeggen, wat den volgenden zal brengen. Wat Heusden betreft, is het een vraag of Heusden er bijzonder op gesteld moet zijn, Herpt te annexeeren. Ik kan wel zeggen, dat de toestand van Heusden niet van dien aard is, dat Herpt daar een strop aan zal krijgen. Op 1 Januari 1925 bedraagt de totale schuld van Heusden f6100, waarvan in 1925 wordt afgelost f 4300, aan het eind van 1925 is er dan nog een schuld van f 4800. U zult me moeten toegeven, dat dit geen schuld van beteekenis is. Ook wil ik er nog even de aandacht op vestigen, dat Heusden van 19191923 heeft afgelost een schuld van f 43000, voornamelijk crisisschuld, per jaar dus f8720, en nu moet men niet denken, dat hiervoor een hoog vermenig- vuldigingscijfer noodig was, het hoogste bedroeg dit 3.1, nooit meer. Verder is behalve dit bedrag aan aflossing nog be steed f2000 voor deelname in de Bank van Nederl. gemeenten uit dit alles blijkt dat de financieele toestand van Heusden gezond is. Ik geloof, dat het ook zyn voordeelige zijde heeft en ik zeg dit niet om er mede te geuren, doch heb daarbij het oog op de toekomst, dat het vermenigvuldigingscijfer nooit hooger is ge weest dan 3.1 en voor het belastingjaar '24'25 kan worden volstaan met 1.5, terwijl het voor '23—'24 is geweest 2|, Dan zou ik er nog dit aan willen toevoegen, dat niettegenstaande het lage vermenig vuldigingscijfer het tarief in Heusden ook bepaald gunstiger is dan voor deze ge meente. De aftrek voor noodzakelijk levensonder houd is in Heusden gesteld op f 600, even als hier, doch in Heusden wordt die met f100 per kind tot 16-jarigen leef tijd verhoogd, hier f50 per kind tot 14-jarigen leeftijd, factoren die dus de be- Nieuwsblad —i ■■ui i n 11 ca—m—mj—ra—mum ii ii n »tr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1924 | | pagina 5